Διαφημίσεις στο διαδίκτυο

Διαφημίσεις στο διαδίκτυο: Πώς τις βλέπετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Ενοχλητικές. Αν γινόταν να μην υπάρχουν καθόλου.

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Αναγκαίο κακό. Οι δικτυακοί τόποι έχουν ανάγκη από έσοδα για να συντηρούνται.

    Ψήφοι: 10 76.9%
  • Δε με ενοχλούν, κάποιες φορές μάλιστα τις ανοίγω κιόλας.

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 7.7%

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ανέφερες αυτό "Οι σελιδες φτιαχνονται για να ειναι λειτουργικες για τους χρηστες και οχι το αναποδο.... :whistle:". Και ρωτώ το e-steki δεν είναι λειτουργικό επειδή το netbook που χρησιμοποιείς δημιουργεί εντολές χωρίς την θελησή σου;

Για να μην το κουράζομαι μάλλον ούτε ο κατασκευαστής του netbook σου δεν φταίει. Αν ψάξεις στη σελίδα του κατασκευαστή θα βρεις drivers για το mousepad σου που θα ρυθμίζει και την ευαισθησία του tapping. Αυτή τη στιγμή υποθέτω πως έχει τους default drivers των windows.


το κουραζεις ομως....
δεν ειμαι δουλος ουτε των μηχανηματων ουτε της τεχνολογιας φιλε μου.
Για ενα τετοιο προβλημα αφιερωνω 1 λεπτο και πολυ του ειναι.
Δεν προσαρμοζω τις αναγκες μου με βαση το πως στηνονται ιστοσελιδες η μηχανηματα,
αλλα τι βολευει εμενα.
Και πιστεψε με ασχολουμε με το νετ τα διπλα σου χρονια, και η εμπειρια μου δειχνει να μην εισαι απολυτα προσαρμοσιμος σε οτι βλεπεις μπροστα σου.

Το πρωτο μου μηχανημα ηταν ενα 386 DΧ με 4 mb ram / 40 gb HDD :whistle:
Εκτοτε παρακολουθω ολο αυτο τον αγωνα ταχυτητας και τα διαφορα μπλιμπλικια που βγαζουν και σε αναγκαζουν να παιρνεις ολο και πιο καλο μηχανημα, ολα αυτα βεβαια για να πουλανε...

Ολα αυτα μου ειναι αδιαφορα οπως βεβαια και οτι το ρημαδομαους κανει οτι θελει...
οχι το νετμπουκ ειναι εργοστασιακο με τους δικους του drivers (lenovo s-100) ειτε μου αρεσει ειτε οχι ετσι δουλευει.
Βεβαια δεν ελαβε υποψη τις βαθιες σκεψεις καποιων web designers και ετσι ερχομαστε εδω να το αναλυουμε.... τριχες καμπυλωτες σου απανταω αλλα παρολα αυτα παω στη μπανιερα να την γεμισω αφρουλουτρο και να βυθιστω πιο ανετα σε σκεψεις.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με την ίδια λογική είμαστε (όλοι) ασεβείς προς τους τηλεπωλητές που μας παίρνουν τηλέφωνο στο κινητό μας ή στο σπίτι μας (κατάλληλες ή ακατάλληλες ώρες) και πριν ολοκληρώσουνε τις προτάσεις τους το ξεκόβουμε και τους το κλείνουμε στην μούρη. Μια (ασεβέστατη) ενέργεια που ο καθένας έχει κάνει τουλάχιστον μια φορά στην ζωή του (εάν όχι μπράβο του, να μας πει πως το κάνει). Μην μου πείτε ότι οι τηλεπωλητές που πουλάνε υλικά αγαθά ή υπηρεσίες πληρώνονται με την ώρα, άρα παίρνουν τα χρήματα τους έτσι κι αλλιώς, γιατί πολύ απλά πληρώνονται με ποσοστά επί των πωλήσεων και έχω δουλέψει σε τηλεφωνικό κέντρο και γνωρίζω (στο Ελλαδιστάν τουλάχιστον). Άρα κόβουμε το ψωμί σε συνανθρώπους μας όταν το κάνουμε.
Mαν τα προιόντα ή οι υπηρεσίες που σου πουλάει ο τηλεπωλητής δεν τα πληρώνεις γιατί δεν τα χρησιμοποιείς. Την υπηρεσία του e-steki την χρησιμοποιείς επομένως είναι ανήθικο να βγάζεις τις διαφημίσεις.

Γιατί το κάνουμε; Μα γιατί είναι ενοχλητικό, γιατί σου σπάνε τα νεύρα περισσότερο και από το να βλέπεις όλη μέρα Alter!
Είναι ενοχλητικό το να σου πασσάρουν διαφημίσεις (οπτικά, τηλεφωνικά, τηλεοπτικά, ραδιοφωνικά).

Και επειδή σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορώ να αλλάξω κανάλι, σταθμό ή να κλείσω το τηλέφωνο θα βάλω το πρόσθετο.
Για όλους είναι ενοχλητικές οι διαφημίσεις. Απλώς αν τις βγάζεις δεν σέβεσαι τους ανθρώπους που δημιούργησαν και συντηρούν αυτή τη κοινότητα που είσαι μέλος.

Κατανοώ κάποιον που έχει έναν υπολογιστή από το 2004 να βγάζει τις διαφημίσεις επειδή το μηχανημά του δεν τραβάει αλλά οποιοδήποτε μηχάνημα που τρέχει τα windows 7 δεν σημειώνει αξιοσημείωτη καθυστέρηση στη φόρτωση των διαφημίσεων. Μιλάω γι αυτούς που χρησιμοποιεί adaware για αισθητικούς λόγους. Tι θα θελες δηλαδή πρακτικές άλλων site που ενσωματώνουν τις διαφημίσεις στο περιεχόμενο τoυς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
αλλά οποιοδήποτε μηχάνημα που τρέχει τα windows 7 δεν σημειώνει αξιοσημείωτη καθυστέρηση στη φόρτωση των διαφημίσεων.

οποιος εχει 7 προφανως τραβαει οτι τριχες εχει...
XP εχω και αν δεν βγαλουν σοβαρο λειτουργικο και οχι αυτες τις αποτυχημενες μαιμουδιες,
θα το γυρισω Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Παιδιά το λόγια είναι φτώχεια. Βρισκόμαστε φιλοξενούμενοι σε ένα χώρο για τον οποίο κάποιος πληρώνει, και είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε τους κανόνες του. Αν πχ πας στο σπίτι κάποιου και δε θέλει να καπνίζεις στο σπίτι του, δε θα σεβαστείς τον κανόνα αυτόν; Γιατί εδώ δηλαδή θέλουμε να περάσουμε τους δικούς μας κανόνες;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Παιδιά το λόγια είναι φτώχεια. Βρισκόμαστε φιλοξενούμενοι σε ένα χώρο για τον οποίο κάποιος πληρώνει, και είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε τους κανόνες του. Αν πχ πας στο σπίτι κάποιου και δε θέλει να καπνίζεις στο σπίτι του, δε θα σεβαστείς τον κανόνα αυτόν; Γιατί εδώ δηλαδή θέλουμε να περάσουμε τους δικούς μας κανόνες;:hmm:

προσωπικα δεν ειχα υποψη μου να περασω κανενα κανονα,
ειπα μονο τι μου δημιουργει προβλημα και μεσα απο τα προηγουμενα 2-3 ποστς,
επρεπε να καταλαβω οτι εγω ειμαι ο προβληματικος....

Απο κει και περα, ο καθε χωρος εχει την φιλοσοφια του, την οποια οποιος θελει την εστερνιζεται, αυτο ειναι στο χερι του καθενος.
Απο την αλλη πιστευω οτι ασχετως απο ολα αυτα, καθε forum owner τον ενδιαφερει να ακουει τα προβληματα των χρηστων οσον αφορα πχ την πλοηγηση τους.

Thats simple.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Απο την αλλη πιστευω οτι ασχετως απο ολα αυτα, καθε forum owner τον ενδιαφερει να ακουει τα προβληματα των χρηστων οσον αφορα πχ την πλοηγηση τους.

Το θέμα δεν αφορά απλή πλοήγηση (πχ γιατί είναι δύσκολο να κάνω παράθεση ή να δω τα θέματα που παρακολουθώ) αλλά διαφήμιση. Κι από τη διαφήμιση βγαίνουν τα χρήματα συντήρησης του φόρουμ που μας κρατάει συντροφιά. Δεν είναι σωστό και δίκαιο να την ανεχτούμε για λίγο;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

webdev

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Mαν τα προιόντα ή οι υπηρεσίες που σου πουλάει ο τηλεπωλητής δεν τα πληρώνεις γιατί δεν τα χρησιμοποιείς. Την υπηρεσία του e-steki την χρησιμοποιείς επομένως είναι ανήθικο να βγάζεις τις διαφημίσεις.

Για όλους είναι ενοχλητικές οι διαφημίσεις. Απλώς αν τις βγάζεις δεν σέβεσαι τους ανθρώπους που δημιούργησαν και συντηρούν αυτή τη κοινότητα που είσαι μέλος.

Χρησιμοποιώ μόνο το e-steki.gr και οι διαφημίσεις του δεν περιλαμβάνουν προϊόντα του e-steki.gr.

Και την τηλέοραση και το ραδιόφωνο και το τηλέφωνο τα χρησιμοποιώ, όπως και οι περισσότεροι και όπως και οι περισσότεροι θα αλλάξω το κανάλι, θα αλλάξω τον σταθμό και θα κλείσω και το τηλέφωνο. Και εάν μπορούσα θα μπλόκαρα κι εκει τις διαφημίσεις, όπως και οι περισσότεροι.
Είμαι ανήθικος ή μήπως δεν σέβομαι ολόκληρη την κοινωνία ή την ανθρωπότητα γενικότερα;

Και στην τελική εάν θές να πάρουν τα χρήματα τους οι δημιουργοί του e-steki.gr θα πρέπει να κάνεις κλικ στην εκάστοτε διαφήμιση.
Αλλά δεν θα το κάνω διότι δεν με ενδιαφέρει κάτι από τις διαφημίσεις (εάν θέλω κάτι θα κάνω μια έρευνα και αγορας και μετά θα αποφασίσω).
Εάν όμως μου πεις τώρα ότι κάνε κλικ, ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρει το διαφημιζόμενο προϊόν/υπηρεσία, για να πάρουν οι δημιουργοί χρήματα ώστε να συντηρηθεί το e-steki θα είναι σκέτη υποκρισία, διότι τα λεφτά αυτά δεν μπούνε με μαγικό τρόπο στο πορτοφόλι των developers, αλλά θα παρθούν απο το πορτοφόλι του διαφημιζόμενου. Θα είμαι ανήθικος και ασεβής προς τον διαφημιζόμενο τότε, γιατί μέσω της ενέργειας μου (το κλικ σε διαφήμιση που δεν με ενδιαφέρει), θα δω εγώ κάτι που δεν ενδιαφέρει και δεν θα αγοράσω και το e-steki θα παρει λεφτά από π.χ. την nokia για την διαφήμιση που είδα εγώ. Εδώ η nokia δεν αδικείται, δεν είμαι ασεβής και ανήθικος προς την nokia και τους ανθρώπους πίσω απο την nokia; Ή μήπως δεν μας νοιάζει γιατί η nokia είναι μεγάλη εταιρεία; Δεν γίνεται να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά λοιπόν.
Και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις και η Freeset είναι εταιρεία πίσω απο το e-steki.gr και όπως είναι φυσικό υπάρχουνε άνθρωποι πίσω της. Ναι, αλλά άνθρωποι υπάρχουνε και πίσω απο την nokia.

Αυτό που κάνω εγώ δεν είναι ανήθικο, είναι η χειρότερη μορφή ειλικρίνιας διότι ξεκαθαρίζω απο την αρχή ότι δεν με ενδιαφέρει να δω καμία διαφήμιση.

Μην νομίζεις ότι θα ξεμπλέξεις εύκολα, απλά κατηγορώντας κάποιον που δεν ξέρεις ως ανήθικο και ανοίγοντας συζήτηση, με κάποιον που έχει άμεση σχέση με την δημιουργία ιστοσελίδων και ζει απο αυτό, περί ηθικής του Internet και γνωρίζει πολύ περισσότερα πράγματα σχετικά σε κάνει να φαίνεσαι... αδαής.

Κατανοώ κάποιον που έχει έναν υπολογιστή από το 2004 να βγάζει τις διαφημίσεις επειδή το μηχανημά του δεν τραβάει αλλά οποιοδήποτε μηχάνημα που τρέχει τα windows 7 δεν σημειώνει αξιοσημείωτη καθυστέρηση στη φόρτωση των διαφημίσεων. Μιλάω γι αυτούς που χρησιμοποιεί adaware για αισθητικούς λόγους. Tι θα θελες δηλαδή πρακτικές άλλων site που ενσωματώνουν τις διαφημίσεις στο περιεχόμενο τoυς;

Μα ήδη ενσωματώνονται οι διαφημίσεις στο περιεχόμενο τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το θέμα δεν αφορά απλή πλοήγηση (πχ γιατί είναι δύσκολο να κάνω παράθεση ή να δω τα θέματα που παρακολουθώ) αλλά διαφήμιση. Κι από τη διαφήμιση βγαίνουν τα χρήματα συντήρησης του φόρουμ που μας κρατάει συντροφιά. Δεν είναι σωστό και δίκαιο να την ανεχτούμε για λίγο;;)

δεν υπαρχει ακριβως δικαιο και αδικο, υπαρχει σου κανει, σου αρεσει η οχι.
Και για μενα αν ανηκεις στη πρωτη κατηγορια δεν το πολυψυριζεις, συμμετεχεις και τελειωσε.
Συμπληρωσα ομως οτι αν μπαινω απο το νετμπουκ μου, με ζοριζει αρκετα.
Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη ζοριζομαι εγω πρεπει να ζοριστει ο αντμιν.
Οπως επισης οτι δεν μπορω να καταθεσω την αποψη μου.

Ειναι προτιμοτερο να πω οτι ολα ειναι τρελα με κορδελα?
Δεν ειναι καλυτερα να γνωριζει οποιος ενδιαφερεται την αποψη μου?
η αυτο σημαινει οτι μπηκα σε ενα σπιτι μη καπνιστων και καπνιζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖανΠωλΣατραπ

Νεοφερμένος

Ο ΖανΠωλΣατραπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αυτή η χοριμπλ διαφήμιση στο φόντο
Ε, όχι και απαίσια διαφήμιση, αυτό η τόσο καλαίσθητη
αποφθεγματική χλεμπόνα "THE AMAZING EVERYDAY". :mad:

Πανέμορφο. Εις μνήμην NOKIA. :P

Τώρα αυτό το γριφώδες πέπλο που απλώθηκε πάνω
από τη κούτρα του ποστ αυτού με την απόλαυση ενός σαρδόνιου
χαμόγελου που γεννά τη βεβαιότητα πως ο μαρκετίρ του λούμνια
θα κοκκίνιζε από το κακό του και θα έπεφταν τηλέφωνα στον
διαχειριστά του e-densteki, ουσιαστικά είναι εξύμνιση ή εξύβριση?

Για μένα, το νοκιακό φόντο περιέχει μια υποβλητική θερμότητα που μ΄αρέσει.
Πολυ έξυπνη η χρησιμοποίηση των λέξεων "amazing" που παραπέμπει
σε αμαζόνες, γυμνές πάνω σε άλογα, αυτό λίγο μας καυλώνει και μας κάνει
να ξεχνιόμαστε από την κρίση πιάνοντας τη μαλαπέρδα μας σθεναρά,
αλλά η λέξη που έπεται "everyday" μας ρίχνει τη στύση που με τόση προσπάθεια
επιτύχαμε γιατί μας θυμίζει τον καθημερινό μποναμά υποχρεώσεων υπο το βάρος
μιας επίπλαστης ευμάρειας από windows κινητα ενω τρως ένα καρβέλι
ψωμί την εβδομάδα.

Τώρα αν με ενοχλεί στα κλικ?

Ε δεν είμαι και ο ΚΛΙΚΛΙΚΟΣ.
Ούτε κάηκαν τα χείλη μου στο καϊμάκι. :confused:
Παρόλο ότι καφέ δεν πίνω.

Απλώς βλέπω NOKIA και σκέφτομαι
να 'χα κι εγώ κάποιους να με αναπολούν νεκρό...
Θα πεθάνω και κάποιοι θα θυμούνται τα νοκια,
κι εμένα θα μου κάνουν σαμποτάζ και τα σκουλήκια.

Αλλά, για κάτσε:
ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΡΟΒΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ?

Μήπως και αγιοποιηθώ?

ΝΑΙ! :clapup::clapup::hmm:

στιχική που ληγει σε τρισσύλλαβο, είτε δύο δισύλλαβα και μετά πάλι τρισύλλαβο (λεξεις αντί φθόγγων συμβάλλουν στη ¨ριμα")
^^ασχετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
κ εγω που νομιζα οτι απλα εβαλαν λιγο χρωμα βρε αδελφε...:clapup::clapup::clapup:
ευτυχισμενος ο ανθρωπος που δεν γνωριζει απο τεχνολογια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ μόνο το e-steki.gr και οι διαφημίσεις του δεν περιλαμβάνουν προϊόντα του e-steki.gr.

Και την τηλέοραση και το ραδιόφωνο και το τηλέφωνο τα χρησιμοποιώ, όπως και οι περισσότεροι και όπως και οι περισσότεροι θα αλλάξω το κανάλι, θα αλλάξω τον σταθμό και θα κλείσω και το τηλέφωνο. Και εάν μπορούσα θα μπλόκαρα κι εκει τις διαφημίσεις, όπως και οι περισσότεροι.
Είμαι ανήθικος ή μήπως δεν σέβομαι ολόκληρη την κοινωνία ή την ανθρωπότητα γενικότερα;

Και στην τελική εάν θές να πάρουν τα χρήματα τους οι δημιουργοί του e-steki.gr θα πρέπει να κάνεις κλικ στην εκάστοτε διαφήμιση.
Αλλά δεν θα το κάνω διότι δεν με ενδιαφέρει κάτι από τις διαφημίσεις (εάν θέλω κάτι θα κάνω μια έρευνα και αγορας και μετά θα αποφασίσω).
Εάν όμως μου πεις τώρα ότι κάνε κλικ, ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρει το διαφημιζόμενο προϊόν/υπηρεσία, για να πάρουν οι δημιουργοί χρήματα ώστε να συντηρηθεί το e-steki θα είναι σκέτη υποκρισία, διότι τα λεφτά αυτά δεν μπούνε με μαγικό τρόπο στο πορτοφόλι των developers, αλλά θα παρθούν απο το πορτοφόλι του διαφημιζόμενου. Θα είμαι ανήθικος και ασεβής προς τον διαφημιζόμενο τότε, γιατί μέσω της ενέργειας μου (το κλικ σε διαφήμιση που δεν με ενδιαφέρει), θα δω εγώ κάτι που δεν ενδιαφέρει και δεν θα αγοράσω και το e-steki θα παρει λεφτά από π.χ. την nokia για την διαφήμιση που είδα εγώ. Εδώ η nokia δεν αδικείται, δεν είμαι ασεβής και ανήθικος προς την nokia και τους ανθρώπους πίσω απο την nokia; Ή μήπως δεν μας νοιάζει γιατί η nokia είναι μεγάλη εταιρεία; Δεν γίνεται να έχεις 2 μέτρα και 2 σταθμά λοιπόν.
Και σε περίπτωση που δεν το ξέρεις και η Freeset είναι εταιρεία πίσω απο το e-steki.gr και όπως είναι φυσικό υπάρχουνε άνθρωποι πίσω της. Ναι, αλλά άνθρωποι υπάρχουνε και πίσω απο την nokia.

Αυτό που κάνω εγώ δεν είναι ανήθικο, είναι η χειρότερη μορφή ειλικρίνιας διότι ξεκαθαρίζω απο την αρχή ότι δεν με ενδιαφέρει να δω καμία διαφήμιση.

Μην νομίζεις ότι θα ξεμπλέξεις εύκολα, απλά κατηγορώντας κάποιον που δεν ξέρεις ως ανήθικο και ανοίγοντας συζήτηση, με κάποιον που έχει άμεση σχέση με την δημιουργία ιστοσελίδων και ζει απο αυτό, περί ηθικής του Internet και γνωρίζει πολύ περισσότερα πράγματα σχετικά σε κάνει να φαίνεσαι... αδαής.



Μα ήδη ενσωματώνονται οι διαφημίσεις στο περιεχόμενο τους....

H nokia έχει επιλέξει να διαφημίζεται με αυτό το τρόπο. Όπως και οι διαφημιζόμενοι στη τηλεόραση. Δεν θεωρώ ανήθικο να αλλάζεις κανάλια όταν βάζουν διαφημίσεις. Ανήθικο θα θεωρούσα με έναν τρόπο να τις έκοβες τελείως και όταν βλέπεις ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα ζωντανά, στα διαφημιστικά διαλείματα έβλεπες μαύρο αυτόματα.

Δεν σου λέω να κάτσεις πατάς διαφημίσεις μόνο και μόνο για να κεδίζει έσοδα το e-steki απλώς να μην τις μπλοκάρεις με το adblock. Να είναι ορατές κι ας μην πατάς κανένα κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
H nokia έχει επιλέξει να διαφημίζεται με αυτό το τρόπο.

Δεν σου λέω να κάτσεις πατάς διαφημίσεις μόνο και μόνο για να κεδίζει έσοδα το e-steki απλώς να μην τις μπλοκάρεις με το adblock. Να είναι ορατές κι ας μην πατάς κανένα κλικ.


κατσε βρε μπραδερ,
παρκαδορος στο πισι του καθενος θα γινεις? :clapup:

ο καθενας φτιαχνει το μηχανημα του οπως τον βολευει, θα βαλουμε στο καθενα υποχρεωσεις? :eek:
Ειπαμε οτι ενας owner στηνει την σελιδα του οπως νομιζει, αλλωστε το ρευμα εκεινος το πληρωνει. Απο κει και περα το τι κανει ο καθε χρηστης ειναι παλι δικη του δουλεια.
Ετσι νομιζω τουλαχιστον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συμπληρωσα ομως οτι αν μπαινω απο το νετμπουκ μου, με ζοριζει αρκετα.
Αυτο δεν σημαινει οτι επειδη ζοριζομαι εγω πρεπει να ζοριστει ο αντμιν.
Οπως επισης οτι δεν μπορω να καταθεσω την αποψη μου.
Έκανες πολύ καλά που το είπες κατά τη γνώμη μου, διότι όλα είναι αλληλένδετα.
Ο (κάθε) Άντμιν, θέλει το 'μαγαζί' του να έχει κόσμο, ώστε να μπορεί ν' απευθυνθεί στις διαφημιστικές. Για να έχει κόσμο, πρέπει να προσφέρει ένα αξιοπρεπές και ευχάριστο περιβάλλον, άρα κάθε άντμιν (θα έπρεπε) να ενδιαφέρεται για την άποψη των πελατών του.

Δυστυχώς τον διαφημιστή τον ενδιαφέρει μόνο να θυμάσαι το προϊόν του και αυτό επιτυγχάνεται ακόμη κι αν σου γυρίσουν τ' άντερα με την αηδία διαφήμισή του.

Από εκεί και πέρα, το αν θα αποφασίσει ο 'πελάτης' να βλέπεις ή όχι διαφημίσεις είναι άλλο καπέλο.
Είναι σαν να είχαμε βάλει ένα κουτί στην είσοδο και να λέγαμε: όποιος θέλει συμμετέχει στα έξοδα.
Αν κάποιος θέλει να συμμετέχει, αφήνει τις διαφημίσεις να φαίνονται. Αν δεν θέλει τις κλείνει.
Αν ο ιδιοκτήτης θέλει σίγουρα έσοδα, μπορεί να βάλει συνδρομές και ν' απαγορεύσει τη δωρεάν είσοδο.
Δεν νομίζω να το προτιμά κανείς αυτό όμως... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
κατσε βρε μπραδερ,
παρκαδορος στο πισι του καθενος θα γινεις? :clapup:

ο καθενας φτιαχνει το μηχανημα του οπως τον βολευει, θα βαλουμε στο καθενα υποχρεωσεις? :eek:
Ειπαμε οτι ενας owner στηνει την σελιδα του οπως νομιζει, αλλωστε το ρευμα εκεινος το πληρωνει. Απο κει και περα το τι κανει ο καθε χρηστης ειναι παλι δικη του δουλεια.
Ετσι νομιζω τουλαχιστον....

Δεν είπα ότι οι χρήστες δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στα picia τους είπα ότι αν χρησμιοποιείς adblock δεν σέβεσαι τον δημιουργό (είναι νόμιμο αλλά ανήθικο). Είναι απλό όταν κλέβεις κάποιον δεν το σέβεσαι.

Είναι σαν να κατεβάζει ένα τραγούδι, πρόγραμμα ή ταινία τζάμπα στο διαδίκτυο κσι νσ λες σέβομαι τη microsoft, sony, hollywood που επένδυσε πάνω σε αυτό το προίον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Mαν τα προιόντα ή οι υπηρεσίες που σου πουλάει ο τηλεπωλητής δεν τα πληρώνεις γιατί δεν τα χρησιμοποιείς. Την υπηρεσία του e-steki την χρησιμοποιείς επομένως είναι ανήθικο να βγάζεις τις διαφημίσεις.

Για όλους είναι ενοχλητικές οι διαφημίσεις. Απλώς αν τις βγάζεις δεν σέβεσαι τους ανθρώπους που δημιούργησαν και συντηρούν αυτή τη κοινότητα που είσαι μέλος.

Σόρυ ρε Φόκο, εσύ δεν θεωρείς ότι υπάρχει δεοντολογία απο τη μεριά του site όσον αφορά τις διαφημήσεις; Αν αύριο clickάρουμε τα links και αντί να μπούμε σε θέμα μας στέλνει σε διαφήμιση δεν θα τσιτώσεις; Δεν θα προσπαθήσεις να πλοηγηθείς αλλιώς στο steki; Αν το στέκι αρχίσει και βγάζει at random ήχους δεν θα διαμαρτυρηθείς; Δε θα κλείσεις τα ηχεία σου; Εκεί γιατί αφαιρείς το διαφημιστικό περιεχόμενο;

Μεγεθύνω το πρόβλημα χάριν του επιχειρήματος. Στη συγκεκριμένη διαφήμιση υπάρχει διαφορά με το τι μας "λέει" το ui οτι θα γίνει αν κάνουμε click εκεί (τίποτα) και τι γίνεται. Αν μη τι άλλο είναι άδικο για τον διαφημιζόμενο να παρεκκλίνεις απο το ui paradigm για να βάλεις τους χρήστες να πατήσουν τη διαφήμιση.

Και επίσης δεν μπορείς να θεωρείς ηθικό η ανήθικο το ad blocking ανάλογα με τι hardware έχεις και τι internet εχεις. Η είναι οκ να μπλοκάρεις η είναι ανήθικο να χρησιμοποιείς Linux επειδή δεν βλέπεις τις διαφημήσεις σε silverlight. Από τη στιγμή που δεν ξέρεις a priori τι τεχνολογίες χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη σελίδα δεν μπορείς να κρίνεις εκ των προτέρων αν δέχεσαι ο,τι σημαίνουν οι διαφημίσεις για εσένα και να τη χρησιμοποιήσεις ή όχι από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντίστοιχη δεοντολογία και από την πλευρά των διαφημιστών (δεν μιλάω για το στέκι εδώ, η διαφήμιση που ασχολούμαστε τώρα είναι πταίσμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σωστά, παιδιά πρέπει να καταλάβουμε όλοι οτι και το φόρουμ έχει έξοδα συντήρησης που από κάπου πρέπει να βγουν. Λίγη υπομονή.;)
O Dr. εχει δικιο.....χαλια ειναι....:1eye:αφου πρεπει να εχουμε διαφημησεις γιατι δεν διαλεγουμε ωραιες με ζωακια;:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

webdev

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
H nokia έχει επιλέξει να διαφημίζεται με αυτό το τρόπο. Όπως και οι διαφημιζόμενοι στη τηλεόραση. Δεν θεωρώ ανήθικο να αλλάζεις κανάλια όταν βάζουν διαφημίσεις. Ανήθικο θα θεωρούσα με έναν τρόπο να τις έκοβες τελείως και όταν βλέπεις ένα τηλεοπτικό πρόγραμμα ζωντανά, στα διαφημιστικά διαλείματα έβλεπες μαύρο αυτόματα.

Δεν σου λέω να κάτσεις πατάς διαφημίσεις μόνο και μόνο για να κεδίζει έσοδα το e-steki απλώς να μην τις μπλοκάρεις με το adblock. Να είναι ορατές κι ας μην πατάς κανένα κλικ.

Η nokia ήταν ένα παράδειγμα εταιρείας, μην το χρησιμοποιείς σαν επιχειρήμα, αλλιώς και το e-steki.gr που επέλεξε να βγάζει χρήματα με αυτόν τον τρόπο, δεν θα βγάλει απο μένα τότε.

Ποια η διαφορά τότε να αφήνω να παίζουν διαφημίσεις και να μην κάνω κλικ από το να τις εμποδίζω τελείως;
Μου χαλάνε την αισθητική μου και με ενοχλούν.
Να κάθομαι να βλέπω κάτι που δεν θέλω;
Είμαι υποχρεωμένος ή μήπως για να νιώθω ηθικός σύμφωνα με την δική σου αντίληψη Ιντερνετ-ικής ηθικής;
Γιατί αν δεν το κάνουμε αμέσως χαρακτηριζόμαστε "ανήθικοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σόρυ ρε Φόκο, εσύ δεν θεωρείς ότι υπάρχει δεοντολογία απο τη μεριά του site όσον αφορά τις διαφημήσεις; Αν αύριο clickάρουμε τα links και αντί να μπούμε σε θέμα μας στέλνει σε διαφήμιση δεν θα τσιτώσεις; Δεν θα προσπαθήσεις να πλοηγηθείς αλλιώς στο steki; Αν το στέκι αρχίσει και βγάζει at random ήχους δεν θα διαμαρτυρηθείς; Δε θα κλείσεις τα ηχεία σου; Εκεί γιατί αφαιρείς το διαφημιστικό περιεχόμενο;
Η Freeset δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες πρακτικές (που να έχουν διάαρκια) και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να "τιμωρούμε" μια ιστοσελίδα για πρακτικές που εφαρμόζουν άλλες ιστοσελίδες. Αν η Freeset εφάρμοζε τέτπιες πρακτικές απλώς θα έριχνε την ποιότητα των υπηρεσιών της και δεν θα χρησιμοποιούσα τις υπηρεσίες της.

Μεγεθύνω το πρόβλημα χάριν του επιχειρήματος. Στη συγκεκριμένη διαφήμιση υπάρχει διαφορά με το τι μας "λέει" το ui οτι θα γίνει αν κάνουμε click εκεί (τίποτα) και τι γίνεται. Αν μη τι άλλο είναι άδικο για τον διαφημιζόμενο να παρεκκλίνεις απο το ui paradigm για να βάλεις τους χρήστες να πατήσουν τη διαφήμιση.
Σε αυτό έχεις δίκαιο αλλά βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Οι περισσότεροι που χρησιμοποιούν το adblock μπλοκάρουν όλα τα site και δεν βλέπουν αν μια διαφήμιση είναι αθέμυτη ή θεμυτη. Δεν μπορεί να τιμωρούμε όλες τις ιστοσελίδες για πρακτικές ενός υποσυνόλου ιστοσελίδων.

Στη διαφήμιση της νόκια έπρεπε να εμφανιζόταν το χεράκι που γίνεται και στα άλλα link καθώς δεν φένεται ότι μόλις κλικάρεις εκεί θα μπεις σε άλλη σελίδα. Αυτή η πρακτική δεν μου αρέσει (σπάνια το κάνει η Freeset αλλά δεν είναι τόσο ενοχλητική για να σταματήσω να χρησιμοποιώ το steki).

Και επίσης δεν μπορείς να θεωρείς ηθικό η ανήθικο το ad blocking ανάλογα με τι hardware έχεις και τι internet εχεις. Η είναι οκ να μπλοκάρεις η είναι ανήθικο να χρησιμοποιείς Linux επειδή δεν βλέπεις τις διαφημήσεις σε silverlight. Από τη στιγμή που δεν ξέρεις a priori τι τεχνολογίες χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη σελίδα δεν μπορείς να κρίνεις εκ των προτέρων αν δέχεσαι ο,τι σημαίνουν οι διαφημίσεις για εσένα και να τη χρησιμοποιήσεις ή όχι από τη στιγμή που δεν υπάρχει αντίστοιχη δεοντολογία και από την πλευρά των διαφημιστών (δεν μιλάω για το στέκι εδώ, η διαφήμιση που ασχολούμαστε τώρα είναι πταίσμα).
:hmm::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Δεν είπα ότι οι χρήστες δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στα picia τους είπα ότι αν χρησμιοποιείς adblock δεν σέβεσαι τον δημιουργό (είναι νόμιμο αλλά ανήθικο). Είναι απλό όταν κλέβεις κάποιον δεν το σέβεσαι.

Είναι σαν να κατεβάζει ένα τραγούδι, πρόγραμμα ή ταινία τζάμπα στο διαδίκτυο κσι νσ λες σέβομαι τη microsoft, sony, hollywood που επένδυσε πάνω σε αυτό το προίον.

τους ορους ηθικης ξερεις δεν τους βαζει μονο ο δημιουργος η εσυ η και εγω στη τελικη.
Δεν υπαρχει μια a priori ηθικη πανω απο ολους την οποια ωφειλουμε να την εχουμε ολοι ευαγγελιο.
Οποτε δεν βλεπω ακριβως θεμα ηθικης, αλλα πρακτικοτητα και μεχρι εκει.

Σεβομαι τις επιλογες ενος χωρου, αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω σε ολα τα επιπεδα με ολες τις επιλογες.
Το ιδιο συμβαινει νομιζω με ολα τα πραγματα στη ζωη μας.
Με αυτη την εννοια δεν υπαρχει κατι defacto αλλα στη πορεια της ζωη μας, πολλα πραγματα συνδιαμορφωνονται
στα πλαισια της κριτικης και του διαλογου.
Δειχνεις το τελευταιο να εχει ασημαντη θεση στη σκεψη σου. Δεκτο αλλα οχι τοσο, ωστε να το ασπαστω κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.

Σημείωση Συντάκτη

...μπορεί η συζήτηση αυτή να ξεκίνησε λίγο "απαίσια" στο "φόντο" της, αλλά εξελίσσεται σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα καθώς όλοι μας έχουμε "ταλαιπωρηθεί" από διαφημίσεις στο φόντο, σε αναδυόμενα, σε οθόνες ολόκληρες κάποιες φορές.

Καθώς λοιπόν το θέμα γίνεται ευρύτερο από την συγκεκριμένη περίπτωση και αγκαλιάζει περισσότερες απόψεις, θεωρούμε ότι ο τίτλος του μπορεί κι αυτός να εξελιχθεί σε κάτι γενικότερο για να προσκαλέσει κι άλλους στη συζήτηση και γι αυτό προχωρούμε στη σχετική αλλαγή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top