Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Πλάνο Α
Η κάνουμε κυβέρνηση συνεργασίας τώρα (ή οικουμενική) και ακολουθούμε τους όρους του μνημονίου και βάζουμε έναν ορίζοντα για επαναδιαπραγμάτευση

ΠλΆΝΟ Β
Γίνονται και πάλι εκλογές, βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ φευγουμε από το ευρώ και χρεωκοπούμε

Διαλέξτε.
Τις ζητά ο οργανισμός σου τις αρνητικές :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μὲ αὐτὰ καὶ μὲ ἐκεῖνα ὡδηγήθηκαμε πάλι σὲ ἐκλογές. Ἐν τῷ μεταξὺ, στὸ Eurogroup διαπραγματεύθηκε ὁ κολλητὸς τοῦ Γιωργάκη, ὁ Σαχινίδης. Στὴ σύνοδο τοῦ ΝΑΤΟ γιὰ τὸ θέμα τῶν Σκοπίων ποιός θὰ διαπραγματευθῇ;

Ὅπως εἶπα καὶ σὲ προηγούμενο μήνυμα, ἡ ἀντίστροφη μέτρηση ἔχει ἀρχίσει. Τὸ θέμα εἶναι νὰ βρεθῇ ἡ ἀφορμὴ γιὰ νὰ γίνῃ τὸ μεγάλο «μπάμ»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του τοπικ.

Βουλευτικες εκλογες Μαιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουνιου 2012
Βουλευτικες εκλογες Ιουλιου 2012
Αυγουστος διαλειμμα
Βουλευτικες εκλογες Σεπτεμβριου 2012
Βουλευτικες εκλογες Οκτωβριου 2012
κοκ
Ή πιο απλά βουλευτικές εκλογές 2012-2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ή πιο απλά βουλευτικές εκλογές 2012-2013

Ας το αφησουμε ανοιχτο καλυτερα

2012 - ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τις ζητά ο οργανισμός σου τις αρνητικές :D

Γεννήθηκα έλληνας μεγάλωσα Ελληνας και θέλω να πεθάνω έλληνας
Βλέποντας την χωρα μου να καταστρέφεται δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο απο το να σντιδρσω
Για αυτο λέω διαλέξτε τον μακρύ ,δυσκολο αλλα σιγουρο δρόμο του μνημονίου
Και απαρνηθειτε τους λοτους που τάζει ο κύριος τσιπρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δυσκολο αλλα σιγουρο δρόμο του μνημονίου
ολοι θελουμε να βγουμε απο αυτη τη θηλια

αλλα το θεμα ειναι το ΠΩΣ

ο καθενας διαλεγει τροπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ολοι θελουμε να βγουμε απο αυτη τη θηλια

αλλα το θεμα ειναι το ΠΩΣ

ο καθενας διαλεγει τροπο..

Αν το στέκι είναι μια μικρογραφία της ελληνικής πραγματικότητας τοτε βλέπω να βγαίνει ο ΣΥΡΙΖΑ πρώτος :( και να βγαίνουμε απο το ευρωπαϊκό κοινό νόμισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν το στέκι είναι μια μικρογραφία της ελληνικής πραγματικότητας
μπααααααααα

δεν πιστευω να ειναι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για αυτο λέω διαλέξτε τον μακρύ ...
Τον μακρύτερο! Τι τώρα; Να σου χαλάσουμε χατίρι; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:( Σήμερα μας διώχνουν από την ευρώ, αύριο από την ευρώπη μεθαύριο από την EBU. Τι θα κάνουμε χωρίς eurovision.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μὴν παίρνετε καὶ ὅρκο ὅτι θὰ ὑπάρχῃ ἡ Ε.Ε. μετὰ ἀπὸ λίγους μῆνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εξαρταταικαι απο εμας οσο και αν φαινεται απιστευτο

να θυμηθουμε την συμβολη της μικρης ελλαδας στον β παγκοσμιο πολεμο στην ανακαταληψη της ευρωπης απο τους συμμαχους κατα των γερμανων?

θα θυμηθουμε τα ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Με ιδιαίτερη προσοχή, γιατί σέβομαι ιδιαίτερα το άτομο που μιλάει θα ήθελα κάποιος να μου πει (ειδικά το bold) πώς το παρακάτω διαφέρει από τα χαράτσια
Εθελοντικά, όσοι πολίτες έχουν εισόδημα κάτω από ένα όριο (το οποίο έθεσε στις 20.000 ευρώ ετησίως), να εισφέρουν 100 ευρώ μηνιαίως σαν δάνειο προς το κράτος
Υποχρεωτικά, όσοι έχουν μεγαλύτερο εισόδημα, να εισφέρουν το ίδιο ποσό, επίσης ως δάνειο
Δεν συμμερίζομαι τη συνέχεια της συζήτησης (την οποία έτυχε και την άκουσα και live), αλλά μου γεννήθηκε η απορία... Και η έκτακτη εισφορά τα ίδια δεν έκανε?

Μπορεί κάτι να καταλαβαίνω λάθος, αν μπορεί κάποιος ας μου το αποσαφηνίσει.
Btw, 20.000 αιτησίως είναι 1428Ε το μήνα (14 μισθοί) για μισθωτή εργασία. Ελπίζω να αναφερόταν σε καθαρές απολαβές γιατί αν ήταν μεικτά μιλάμε για ~1000Ε στο χέρι. Δεν ξέρω όμως τι ορίζεται ως "εισόδημα" οπότε δεν ξέρω.


το quote είναι από εδώ, αλλά απλώς είναι το πρώτο αποτέλεσμα στο google, και επειδή το άκουσα και η ίδια δεν κοίταξα τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι εγώ έχω τους ίδιους προβληματισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Με ιδιαίτερη προσοχή, γιατί σέβομαι ιδιαίτερα το άτομο που μιλάει θα ήθελα κάποιος να μου πει (ειδικά το bold) πώς το παρακάτω διαφέρει από τα χαράτσια.

Η ελληνική γραμματεία λέει πως το 'δάνειο' είναι κάτι που επιστρέφεται. Το χαράτσι είναι κάτι που κόβεται και δεν ξαναγυρνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
(23-2-2012) τι ελεγα τοτε

Εδω μιλαμε για πληρη καταλυση της δημοκρατιας ετσι? Ποτε ξαναγινε αυτο πλην την περιοδο της δικτατοριας? Ναι ρε θελω εκλογες...

Ενταξει ρε παιδια μια κουβεντα ειπαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η ελληνική γραμματεία λέει πως το 'δάνειο' είναι κάτι που επιστρέφεται. Το χαράτσι είναι κάτι που κόβεται και δεν ξαναγυρνάει.

με ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που δεν θα ξοφληθούν ούτε στα τρισέγγονα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρώτον, λέει εθελοντικά, και δεύτερον, είναι δάνειο προς το κράτος και όχι φόρος :confused:

Καμία σχέση με χαράτσι, που είδατε το παραμικρό κοινό σημείο δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
με ομόλογα του ελληνικού δημοσίου που δεν θα ξοφληθούν ούτε στα τρισέγγονα μου?

τόσα λεφτά έχεις και φοβάσαι; :P
συμφωνώ μαζί σου...τι δάνεια και σαχλαμάρες; Αγνά, σκέτα πλουτοχαράτσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πρώτον, λέει εθελοντικά, και δεύτερον, είναι δάνειο προς το κράτος και όχι φόρος :confused:

Καμία σχέση με χαράτσι, που είδατε το παραμικρό κοινό σημείο δεν καταλαβαίνω.

Eθελοντικά για τους κάτω των 20.000Ε...
Το'βαλα και σε bold ότι πάνω από το όριο μίλησε για υποχρεωτικά, δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να διαβάσουμε όλη την πρόταση?

Και ξαναρωτώ:
Δάνειο με αντάλλαγμα ομόλογα ελληνικού δημοσίου? Τα ίδια που κουρεύονται/μετατίθενται οι ημερομηνίες εξόφλησης/υποτιμούνται?
Ποιά είναι στην πράξη η διαφορά από το να τα χάσεις τελείως? Στο όνομα??

Πες μου εσύ που βλέπεις τη διαφορά. Δεν σου επιτίθομαι, εγώ ΔΕΝ την βλέπω στην πράξη, ας μου την υποδείξει κάποιος που τη βλέπει οπουδήποτε ΕΚΤΟΣ από την ονομασία.

@parafernalia: αν είχα πολλά, μάλλον θα είχα κάνει αυτό που έκαναν όσοι έχουν πολλά...θα τα είχα στείλει να κάνουν διακοπές σε κάποιο αγγλογερμανογαλλόφωνο κράτος :P
Aλλά επειδή όσα έχω τα μάζεψα με προσωπικό κόπο και χωρίς να κλέψω ή να καταχραστώ ούτε ένα ευρώ, αλλά είναι ΟΛΑ δουλεμένα με κόπο και χρόνο, στην τελική ναι ρε συ, άμα είναι να μου τα πάρει κάποιος είτε ως χαράτσι είτε ως "αναγκαστικό δάνειο" ας τα κάνω ...σοκοφρέτες καλύτερα να ευχαριστηθω και τη σοκολάτα από το να τους χαρίσω τον κόπο μου και τα χαμένα μου σαββατοκύριακα... :)

και όχι δεν με νοιάζει ούτε πώς θα το ονομάσει αυτός που θέλει να του τα δώσω, ούτε τι πρεσβεύει.
Μακάρι να μπορούσα να είμαι όσο κατασταλλαγμένοι νδ-ιτες ή συριζαίοι (με σειρά ποσοστού εκλογών σας αναφέρω για να μην παρεξηγηθώ) είστε εδώ μέσα και να μπορούσα να δω αυτό που βλέπετε που εγώ ΔΕΝ το βλέπω...
Γιατί εγώ βλέπω διάφορα τσιτάτα του στυλ "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα", "Από τη σκύλλα στη χάρυβδη" κτλ και θέλω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να νιώσω καιο εγώ ότι ... υπάρχει ελπίδα κάπου πιο κάτω... δεν πα να την φέρουν και οι συνεχιστές του καποδίστρια το ίδιο μου κάνει εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top