Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχουμε εδώ στο γραφείο ενα παιδί, το οποιο κατά τα άλλα είναι συμπαθέστατο, αλλά κάνει το εξής.
:D Αν είναι ένα γραφείο με 1 άντρα και όλο γυναίκες μετά είναι γαιδουριά να βάζετε τον άντρα να κάνει αυτή την δουλειά.
Οι γυναίκες είναι τελειομανείς με την καθαριότητα π.χ. με το στρώσιμο του κρεβατιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ποιος θα τις κανει?Η γυναικα που δεν θα θελει να θεωρει τον εαυτο της ενα κομματι κρεας που βαζει καλλυντικα και θελει μονο να εχει γκομενους(ερωμενους,φιλους,μπουφρεντς).Βαρεθηκα τις ακαματες,βαλε ενα φαγητο στο τσουκαλι,δεν θα υποστεις πτωση των οπισθιων σου.Η φυση σε εκανε για 2 λογους,να κανεις παιδια και οτι συνεπαγεται και μα φροντιζεις το σπιτι.Αν θες να το παιξεις φεμινιστρια,μην κυκλοφορας με μινια.

1ον η θέση της γυναίκας έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί είτε σ' αρέσει είτε όχι.
2ον στις πόλεις δεν υπάρχει τσουκάλι....αλλά διακρίνω μια πολύ έντονα επαρχιώτικη (με την κακή έννοια) νοοτροπία....
3ον η φύση προσφέρει στη γυναίκα την επιλογή να κάνει παιδια κ θα την αξιοποιήσει όταν (κ όποτε θέλει κ ο πάτερας μπορεί ακόμη κ να μη το μάθει ποτέ....)
4ον η φύση δεν έκανε τη γυναίκα ικανή να φροντίζει το σπίτι γιατι στη φύση απλά δεν υπάρχουν σπίτια!

υγ. Όταν κυκλοφορούν τέτοιοι άνδρες πραγματικά χαλάνε την εικόνα και των ελάχιστων καλών που κυκλοφορούν!
Άλλαξε τρόπο σκέψης σύντομα ή άλλαξε κοινωνία!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
καλά ο μουρνινγκσταρόβας μόνο δεν έγραψε

ότι η σωστή νοικοκυρά καταπίνει.....................​...δεν λερώνει τα σεντόνια..


αλλά μη του τη πέφτετε τόσο πολύ κι εσείς, λυσσάρες.


Μην νομίζετε οτι μπορεί να τα κάνει κι όλα μόνος του,
ένας κούκλος (δεν) δεν φέρνει την άνοιξη παιδιά.

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_sdr

Νεοφερμένος

Η anna_sdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδιά.....έλεος 50-50....

Σας λέει κάατι?

heloooo!

Αν είναι δυνατόν τον 21 ο αιώνα να το συζητάμε κιόλας....μισές μισές θα γίνονται, αφού και οι 2 δουλεύουν και οι 2 κουράζονται και αφήστε που στην τελική μπορεί να παιχτεί και καμιά ωραία φάση αν κάνουν τις δουλειές μέσα σε ένα ωραίο κλίμα, πόσο μάλλον αν υπάρχει και μουσικούλα στο background!!!!!!!!


:D:D
:P:kissing::hug::yahoo::console::angelnot::slourp::bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug:thumbsup::thumbsup::thumbsup::huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
παιδιά.....έλεος 50-50....
αφήστε που στην τελική μπορεί να παιχτεί και καμιά ωραία φάση αν κάνουν τις δουλειές μέσα σε ένα ωραίο κλίμα, πόσο μάλλον αν υπάρχει και μουσικούλα στο background!!!!!!!!

- μωράκι μου τι όμορφη που είσαι έτσι τυλιγμένη στη σκόνη την ώρα που ξεσκονίζεις/σκουπίζεις/καθαρίζεις το μπάνιο!
- κι εσύ θησαυρέ μου την ώρα που ξεπλένεις από λάδια και λοιπά αηδιαστικά τις κατσαρόλες είσαι ένας κούκλος!
(Φιλιούνται, αγκαλιάζονται...)

===
Τώρα τι να σας πω μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
:D Αν είναι ένα γραφείο με 1 άντρα και όλο γυναίκες μετά είναι γαιδουριά να βάζετε τον άντρα να κάνει αυτή την δουλειά.
Οι γυναίκες είναι τελειομανείς με την καθαριότητα π.χ. με το στρώσιμο του κρεβατιού
Η άποψη της αδερφής μου...<<Γιατί να στρώσω το κρεβάτι αφού θα ξανακοιμηθώ.??>> Ευτυχώς που δεν έχει την ίδια άποψη και για το πλύσημο των πιάτων...!:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η άποψη της αδερφής μου...<<Γιατί να στρώσω το κρεβάτι αφού θα ξανακοιμηθώ.??>> Ευτυχώς που δεν έχει την ίδια άποψη και για το πλύσημο των πιάτων...!:sick:
Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κ γω! Δεν το έχω στρώσει ποτέ κ άμα είναι να μπει κανείς στο δωμάτιό μου απλά εκσφενδονίζω το σκέπασμα στη ντουλάπα. Σε ένα δευτερόλεπτο το κρεβάτι είναι έτοιμο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κ γω! Δεν το έχω στρώσει ποτέ κ άμα είναι να μπει κανείς στο δωμάτιό μου απλά εκσφενδονίζω το σκέπασμα στη ντουλάπα. Σε ένα δευτερόλεπτο το κρεβάτι είναι έτοιμο!:clapup:
Χμμμμ..θα σας βάλω να κάνετε παρέα γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη μαζί της...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
:D Αν είναι ένα γραφείο με 1 άντρα και όλο γυναίκες μετά είναι γαιδουριά να βάζετε τον άντρα να κάνει αυτή την δουλειά.
Οι γυναίκες είναι τελειομανείς με την καθαριότητα π.χ. με το στρώσιμο του κρεβατιού
Αν δει κανείς το κρεβάτι μου θα σοκαριστεί από την τελεομανία μου: δεν έχει στρωθεί ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Νομίζω ότι το πιο ωραίο και αναγκαίο πράγμα σ' αυτά τα πρακτικά θέματα συμβίωσης είναι ο συμβιβασμός, ενώ το ιδανικό είναι να κάνει ο καθένας με χαρά τις δουλειές που ο άλλος σιχαίνεται. Πχ. απεχθάνομαι τη μαγειρική και το ξεσκόνισμα αλλά μ' αρέσει να τσιτώνω όλο το σπίτι μέσα σε μισή ώρα μετά μουσικής, να καθαρίζω και να σιδερώνω. Στον άλλο μπορεί να αρέσει να επιμελείται το φαγητό :P
Σε κάθε περίπτωση είμαι πολύ μικρή για να μπω σε διαδικασία να σκεφτώ τη συμβίωση, πόσο μάλλον το μοίρασμα στο νοικοκυριό.. Όταν έρθει η στιγμή, ακόμη κι αυτά τα ασήμαντα και ταυτόχρονα αναγκαία καθημερινά θέματα, ευελπιστώ ότι θα λυθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η Φιλιππινέζα φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,820 μηνύματα.
Όσον αφορά τη γυναίκα που δεν δούλευε και απαγγέλεται οικιακά, ενώ, μόλις ο άντρας επιστρέφει σπίτι του είχε έτοιμο φαγητό και του έφερνε τις παντόφλες, πρόσφατα άκουσα την ακόλουθη άποψη-προσέγγιση που πιστεύω ότι στέκει κυρίως για τις παλαιότερες εποχές μου συνέβαινε αυτό. Η άποψη υποστηρίζει ότι με αυτόν τον τρόπο η γυναίκα έφερνε μια ισορροπία στο γεγονός ότι ο άντρας δούλευε εκτός σπιτιού, έρχοντας αντιμέτωπος με την σκληρή πραγματικότητα, οπότε του προσέφερε την σπιτική θαλπωρή και φροντίδα, προκειμένου να του δώσει κουράγιο. Μιλάμε για μια προσέγγιση αλληλοβοήθειας, και όχι μια προσέγγιση που θέτει τη γυναίκα σε υποδεέστρη θέση, ως δούλα. Ο άντρας έφερνε με κόπο τα χρήματα στο σπίτι, η γυναίκα προσέφερε υποστήριξη και φροντίδα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

James Playboy

Νεοφερμένος

Ο James Playboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
παντα η γυναικα.. οταν σε βλεπει να κανεις supplication/subordination οποιουδηποτε ειδους υποσυνηδητα σε κατευαζει απο το pecking order και σε κανει οτι θελει μετα απο ενα χρονικο διαστημα. ποτε.. αν στου ζητησει να πλυνεις πιατο αρχισε να γελας και πες της να τα πλυνει αυτη και την επομενη φορα σε κερναω εγω εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
παντα η γυναικα.. οταν σε βλεπει να κανεις supplication/subordination οποιουδηποτε ειδους υποσυνηδητα σε κατευαζει απο το pecking order και σε κανει οτι θελει μετα απο ενα χρονικο διαστημα. ποτε.. αν στου ζητησει να πλυνεις πιατο αρχισε να γελας και πες της να τα πλυνει αυτη και την επομενη φορα σε κερναω εγω εξω.

Χτυπάς σε ανασφάλειες και τις κάνεις και θύμα; Είσαι και περήφανος που τις ρίχνεις ξερωγω. ΧΑΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

firefly13

Νεοφερμένος

Ο firefly13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Η Φιλιππινέζα φυσικά.

+1
Αφου η ελληνιδα ουτε αυγο δε ξερει να βρασει:P, τι φαγητο να φτιαξει θα δηλητηριαστουμε:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αγγαρείες - για την ακρίβεια μόλις πειστεί ο εγκέφαλός μου πως "πρέπει να το διεκπεραιώσεις αυτό, και τέρμα" μπαίνω σε turbo mode. Αυτό που δεν μπορώ με ΤΙΠΟΤΑ μα με ΤΙΠΟΤΑ όμως είναι το σιδέρωμα. Προτιμώ να κυκλοφορώ με τσαλακωμένα παρά να πιάσω σίδερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Kι εμένα μου τη σπάει το σιδέρωμα, τα περισσότερα τα αφήνω τσαλακωμένα. Αν όμως σιδερώσω ένα ρούχο, μετά παίρνω φόρα και θέλω να κάνω κι άλλα. Είναι πολύ ωραίο να τα έχω όλα ίσια μετά, νιώθω λες και τα πήγα σε επαγγελματικό καθαριστήριο. Εκτός από τα σεντόνια με λάστιχο, αυτά μου βγάζουν την πίστη και τελικά μένουν τσαλακωμένα τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα ζήταγα από την πεθερά να μου καθαρίσει...αν δεν μπορούσα με τίποτα λόγω υγείας ή που θα πλήρωνα γυναίκα ή που θα φώναζα τον πατέρα μου που όταν καθαρίζει νομίζει πως είναι στην Disneyland. Στον οποίον δεν θα γινόμουν και ρεζίλι αν έβρισκε κανένα πεταμένο βρακί κάτω από το κρεβάτι και ο οποίος δεν θα σκεφτόταν ποτέ ότι είμαι ανοικοκύρευτη νύφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κι εμένα είναι το χειρότερό μου να μου καθαρίσει η πεθερά μου το σπίτι.
Νιώθω ότι κάθε τι που θα βλέπει βρώμικο, θα με λεει ανοικοκύρευτη.
Ακόμα κι αν είναι φοβερός άνθρωπος (που η δική μου είναι), ε όσο να ναι, θα με κακοχαρακτηρίσει αν δει πως αφήνω το σπίτι μερικές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
το θεμα ειναι
και η δικια σου η
μαμα
να ερχοταν για να καθαρισει
παλι εσυ θα ησουν η "ανοικοκυρευτη"
:devil::devil:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top