Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Από τον μεσαίωνα ήρθες εσύ;

Ξες η γυναίκα είναι άνθρωπος, έχει προσωπικότητα. Όπως ακριβώς έχει και ένας άντρας. Καμία διαφορά απολύτως. Αν εσύ πχ θέλεις μία γυναίκα για να σε καθαρίζει το σπίτι και να σε μεγαλώσει τα παιδιά πάρε μία υπηρέτρια και μία μέιμπι σίτερ και όλα καλά.

Κάτι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.Οι γυναίκες που φροντίζουν το σπίτι και δεν αφήνουν τον άντρα τους να ειναι νυκοκυρουλα δεν δουλεύουν,δεν έχουν προσωπικότητα,ειναι δυστυχισμενες?Ίσα ίσα που χαίρονται όταν το κάνουν γιατι το βλέπουν σαν προσφορά και όχι σαν αγγαρεία.
Οι περισσότερες που διαφωνείτε κάθετα σε αυτο το θέμα δεν ειναι επειδη είστε τόσο πολυασχολες αλλα επειδη δεν ξέρετε να κάνετε δουλειές στο σπίτι.Δεν σας έμαθαν προφανώς.Αλλα θα μάθετε και σεις.Θέληση να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αλλο σε τέτοια περίπτωση.Μπορείς να το καταλάβεις ότι μιλάω για περιπτώσεις που και οι δυο γονείς συμβιώνουν μαζί.

μισο, δηλαδη ο πατερας δεν εχει σημασια αν θα ασχολειται με τα παιδια του εφοσον υπαρχει γυναικα?
ελπιζω να κανεις πλακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
μισο, δηλαδη ο πατερας δεν εχει σημασια αν θα ασχολειται με τα παιδια του εφοσον υπαρχει γυναικα?
ελπιζω να κανεις πλακα

είπα εγω να μην ασχολείται?
αλλα ο πατέρας δε θα πηγαίνει να τα ταιζει με το μπιμπερό όσο ειναι μωρά ούτε θα τα ξεσκατιζει.Το πολυ πολυ να τα κάνει καμιαφορα μπάνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
είπα εγω να μην ασχολείται?
αλλα ο πατέρας δε θα πηγαίνει να τα ταιζει με το μπιμπερό όσο ειναι μωρά ούτε θα τα ξεσκατιζει.Το πολυ πολυ να τα κάνει καμιαφορα μπάνιο.

εμενα ο πατερας μου παντως τα κανε και αυτα.
OMGGG! παω να τον πω οτι ειναι η ντροπη του ανδρικου φυλου.

και το τελειωνω εδω γιατι οκ ποσα ακομα να ακουσω enough.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάτι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.Οι γυναίκες που φροντίζουν το σπίτι και δεν αφήνουν τον άντρα τους να ειναι νυκοκυρουλα δεν δουλεύουν,δεν έχουν προσωπικότητα,ειναι δυστυχισμενες?Ίσα ίσα που χαίρονται όταν το κάνουν γιατι το βλέπουν σαν προσφορά και όχι σαν αγγαρεία.
Οι περισσότερες που διαφωνείτε κάθετα σε αυτο το θέμα δεν ειναι επειδη είστε τόσο πολυασχολες αλλα επειδη δεν ξέρετε να κάνετε δουλειές στο σπίτι.Δεν σας έμαθαν προφανώς.Αλλα θα μάθετε και σεις.Θέληση να υπάρχει.
Μπα μάλλον εσύ δεν κατάλαβες. Σε λέω ότι η μόνη έννοια της γυναίκας δεν είναι οι δουλειές του σπιτιού και όλα αυτά. Και ξες γιατί; Έχει ασχολίες, τη δουλειά της κτλ. Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι γυναίκα πρέπει να κάνει τα ΠΑΝΤΑ και ο άντρας να μη κάνει απολύτως τίποτα.
Δηλαδή σόρρυ πόσο ωραία μπορεί να νιώθει μία γυναίκα που δουλεύει, κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού και μεγαλώνει τα παιδιά της χωρίς καμία απολύτως βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κάτι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.Οι γυναίκες που φροντίζουν το σπίτι και δεν αφήνουν τον άντρα τους να ειναι νυκοκυρουλα δεν δουλεύουν,δεν έχουν προσωπικότητα,ειναι δυστυχισμενες?Ίσα ίσα που χαίρονται όταν το κάνουν γιατι το βλέπουν σαν προσφορά και όχι σαν αγγαρεία.
Οι περισσότερες που διαφωνείτε κάθετα σε αυτο το θέμα δεν ειναι επειδη είστε τόσο πολυασχολες αλλα επειδη δεν ξέρετε να κάνετε δουλειές στο σπίτι.Δεν σας έμαθαν προφανώς.Αλλα θα μάθετε και σεις.Θέληση να υπάρχει.

Δεν νομίζω πως υπάρχει γυναίκα σήμερα, που ενθουσιάζεται στην σκέψη πως θα περάσει όλη της την ζωή κλεισμένη στο σπίτι, πλένοντας και σφουγγαρίζοντας. Και δεν υπάρχει μόνο η μία πλευρά που η γυναίκα κάνει τα πάντα και ο άντρας διατάζει, ή η άλλη, που ο άντρας κάνει τα πάντα. Το σωστό είναι να μοιράζονται οι δουλειές. Αν βοηθήσει και ο άντρας στις δουλειές, στην ανατροφή των παιδιών κλπ(που έτσι είναι το σωστό), δεν θα του πέσει ο κώλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εμενα ο πατερας μου παντως τα κανε και αυτα.
OMGGG! παω να τον πω οτι ειναι η ντροπη του ανδρικου φυλου.

και το τελειωνω εδω γιατι οκ ποσα ακομα να ακουσω enough.

ΠΟΤΕ δεν είπα οτι η γυναίκα δε θα δουλεύει και θα ειναι κλεισμένη στο σπίτι.Ας κάνει οτι θέλει.Εγω πάντως δεν ανακατευομαι με τις δουλειές του σπιτιού.Εγω συμβαλω στην ανατροφή των παιδιών,στα οικονομικά και στην προστασία της οικογένειας.Και ούτε θα δίνω διαταγές κλπ Θα τα κάνει όλα με την ησυχία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Να είστε θηλυκά εκεί που πρέπει.
δεν νοείται σωστός άντρας που θα κάνει τη νοικοκυρούλα.Μια σωστή γυναίκα δε καταδέχεται να βλέπει τον άντρα της με σφουγγαροπανο.
Και σιγά να μη κάθομαι να κάνω εγω τις δουλειές και αυτη να ψάχνεται έξω με όποιον της χαμογελάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ΠΟΤΕ δεν είπα οτι η γυναίκα δε θα δουλεύει και θα ειναι κλεισμένη στο σπίτι.Ας κάνει οτι θέλει.Εγω πάντως δεν ανακατευομαι με τις δουλειές του σπιτιού.Εγω συμβαλω στην ανατροφή των παιδιών,στα οικονομικά και στην προστασία της οικογένειας.Και ούτε θα δίνω διαταγές κλπ Θα τα κάνει όλα με την ησυχία της.
Συγγνώμη αλλά στην πλειοψηφία οι γυναίκες ένα χεράκι με το νοικοκυριό θα το ήθελαν.Αν κρίνω από τη μαμά μου όπου στην πόλη που ζούμε δεν έχουμε κάποιον συγγενή μερικές φορές και λόγω εργασίας ένα χεράκι δε θα την έβλαπτε.
Δε σου΄πα εγώ βάλε σκούπα,σφουγγάρισε,μαγείρεψε,στρώσε κρεβάτια κλπ κλπ σου΄πα να κάνεις το απλούστατο πράγμα ότι εσένα σου φαίνεται πιο εύκολο.:P
Να είστε θηλυκά εκεί που πρέπει.
δεν νοείται σωστός άντρας που θα κάνει τη νοικοκυρούλα.Μια σωστή γυναίκα δε καταδέχεται να βλέπει τον άντρα της με σφουγγαροπανο.
Και σιγά να μη κάθομαι να κάνω εγω τις δουλειές και αυτη να ψάχνεται έξω με όποιον της χαμογελάσει.
Ε,ναι είναι και αυτό μία άποψη.
Χρόνων πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να είστε θηλυκά εκεί που πρέπει.
δεν νοείται σωστός άντρας που θα κάνει τη νοικοκυρούλα.Μια σωστή γυναίκα δε καταδέχεται να βλέπει τον άντρα της με σφουγγαροπανο.
Και σιγά να μη κάθομαι να κάνω εγω τις δουλειές και αυτη να ψάχνεται έξω με όποιον της χαμογελάσει.
Ναι. Διότι η σωστή οικογένεια είναι: Ο άντρας που μόνο δουλεύει και κατά τα άλλα δεν κάνει τίποτα και η γυναίκα που δουλεύει ενώ παράλληλα πρέπει να κρατάει καθαρό ένα σπίτι και να φροντίζει μόνο αυτή τα παιδιά χωρίς απολύτως καμία βοήθεια.

Φίλε μου δεν έχουν έτσι τα πράγματα στον 21ο αιώνα ζούμε. Δεν βγήκε καμία γυναίκα να πει ότι πρέπει ο άντρας να κάνει όλες τις δουλειές κτλ απλά να ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΤΗΤΑ. Τι πάει να πει η γυναίκα να είναι εκεί που πρέπει; Τι είμαστε κατώτερες ας πούμε;

Ξεκίνα για το χωριό της αφρικής λέω καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και σιγά να μη κάθομαι να κάνω εγω τις δουλειές και αυτη να ψάχνεται έξω με όποιον της χαμογελάσει.

Εσύ έχεις φτάσει στο άλλο άκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδια πώς τυχαινω σε γυναίκες που κάνουν όλες τις δουλειές όταν μένουμε μαζι;
Ή ΜΗΠΩΣ το κάνουν γιατι δεν είμαστε παντρεμένοι και μετα το γάμο θα αλλάξουν εντελώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδια πώς τυχαινω σε γυναίκες που κάνουν όλες τις δουλειές όταν μένουμε μαζι;
Ή ΜΗΠΩΣ το κάνουν γιατι δεν είμαστε παντρεμένοι και μετα το γάμο θα αλλάξουν εντελώς;

ναι ειναι συνωμοσια

φφιλε δεν λεμε να μην κανουν τιποτα
αλλα με την ιδια λογικη το ιδιο και ο αντρας
επδ παλια οι γυναικες τα καναν ολα πρεπει να κρατησουμε την παραδοση?
αυτο που ο,τι μαλακια γινοταν στο παρελθον πρεπει να συνεχιστει και στο μελλον δεν το πιανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω να κάνω δουλειές του σπιτιού.Ούτε να μαγειρευω ξέρω,ούτε να σφουγγαριζω,ούτε να σιδερωνω.Πιάτα ξέρω να πλενω αλλα πλενω μόνο του εαυτού μου.Τα σκουπίδια μπορω να πετάω και το πολυ πολυ να βάλω ηλεκτρικη σκούπα καμια φορα.Δεν ειναι μόνο οτι δε θέλω.Ειναι και οτι δεν έχω μάθει να τα κάνω.Αν πάω να τα κάνω θα γίνουν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω να κάνω δουλειές του σπιτιού.Ούτε να μαγειρευω ξέρω,ούτε να σφουγγαριζω,ούτε να σιδερωνω.Πιάτα ξέρω να πλενω αλλα πλενω μόνο του εαυτού μου.Τα σκουπίδια μπορω να πετάω και το πολυ πολυ να βάλω ηλεκτρικη σκούπα καμια φορα.Δεν ειναι μόνο οτι δε θέλω.Ειναι και οτι δεν έχω μάθει να τα κάνω.Αν πάω να τα κάνω θα γίνουν λάθος.
Μπορείς απλά να το μάθεις. Και οι γυναίκες δεν ξέρανε από γεννησιμιού τους να κάνουν δουλειές κάποια στιγμή μάθανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδια πώς τυχαινω σε γυναίκες που κάνουν όλες τις δουλειές όταν μένουμε μαζι;
Ή ΜΗΠΩΣ το κάνουν γιατι δεν είμαστε παντρεμένοι και μετα το γάμο θα αλλάξουν εντελώς;
Όπως το'πες.
Τυχαίνεις.:)
Εμένα η μαμά μου μέχρι να παντρευτεί δεν ήξερε πού πέφτει το ξεσκωνόπανο.
Εγώ είμαι χειρότερη.:P

αυτο που ο,τι μαλακια γινοταν στο παρελθον πρεπει να συνεχιστει και στο μελλον δεν το πιανω
Λογικό φαίνεται.Ο άνθρωπος πάντα δυσκολεύεται να "ξεκόψει" με το παρελθόν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω να κάνω δουλειές του σπιτιού.Ούτε να μαγειρευω ξέρω,ούτε να σφουγγαριζω,ούτε να σιδερωνω.Πιάτα ξέρω να πλενω αλλα πλενω μόνο του εαυτού μου.Τα σκουπίδια μπορω να πετάω και το πολυ πολυ να βάλω ηλεκτρικη σκούπα καμια φορα.Δεν ειναι μόνο οτι δε θέλω.Ειναι και οτι δεν έχω μάθει να τα κάνω.Αν πάω να τα κάνω θα γίνουν λάθος.

Και αυτά τα λίγα που ξέρεις καλά είναι. Υπάρχουν πολλά εύκολα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις. Απλά λέμε όχι στο να κάθεσαι εσύ όλη μέρα στον καναπέ και η γυναίκα/κοπέλα σου να τρέχει για να στα έχει όλα έτοιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και αυτά τα λίγα που ξέρεις καλά είναι. Υπάρχουν πολλά εύκολα πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις. Απλά λέμε όχι στο να κάθεσαι εσύ όλη μέρα στον καναπέ και η γυναίκα/κοπέλα σου να τρέχει για να στα έχει όλα έτοιμα.

Υπάρχουν τέτοια κορόιδα???
Καμιά δεν θα τον θέλει, αν δεν βοηθάει καθόλου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Edit:
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μια κατανομή των εργασιών. Δεν γίνεται να μαστορεύει η γυναίκα και να καρφώνει καρφιά στον τοίχο, να φτιάχνει την χαλασμένη βρύση, αλλά ούτε και ο άντρας να απλώνει τα ρούχα και να βάζει πλυντήριο χαχα.
Ο άντρας όμως μπορεί μια στο τόσο να πλύνει πιάτα ή να βάλει ηλεκτρική σκούπα. Επίσης, μπορεί να πηγαίνει για τα ψώνια της εβδομάδας, τα παιδιά στο φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Edit:
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει μια κατανομή των εργασιών. Δεν γίνεται να μαστορεύει η γυναίκα και να καρφώνει καρφιά στον τοίχο, να φτιάχνει την χαλασμένη βρύση, αλλά ούτε και ο άντρας να απλώνει τα ρούχα και να βάζει πλυντήριο χαχα.
Ο άντρας όμως μπορεί μια στο τόσο να πλύνει πιάτα ή να βάλει ηλεκτρική σκούπα. Επίσης, μπορεί να πηγαίνει για τα ψώνια της εβδομάδας, τα παιδιά στο φροντιστήριο...

αυτα που λες χωρίς τα πιάτα και την ηλεκτρικη σκούπα.Και πρόσθεσε να πετάω και τα σκουπίδια.Θα ήταν το ιδανικό για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top