Οι επαναστάσεις μας και οι μεγάλες αλλαγές που κάναμε

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχετε κάνει ποτέ στροφή 180 μοιρών στη ζωή σας; Ή έστω κάποια δραματική κίνηση, που άλλαξε πολύ τις σχέσεις σας με τους γύρω σας, τη δουλειά σας, φύγατε για άλλη γη κι άλλα μέρη;
Πώς εξελίχθηκε το θέμα για εσάς;

Θα 'θελα να συζητήσουμε για αυτό απ' όλες τις απόψεις, πιστεύετε ότι τέτοιες ενέργειες είναι ένδειξη θάρρους και αποφασιστικότητας; Ή μήπως -ειδικά αν κάποιος το ξανακάνει- είναι φυγή και φυγοπονία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι εχω κάνει ποτέ τόσο μεγάλη στροφή. Αλλά πιστεύω ότι δεν είναι η ίδια η στροφή που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο, δηλαδή θεωρώ εξίσου πιθανό να είναι για λόγους φυγοπονίας ή επειδή αποφάσισες επιτέλους να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ναι, και εξελιχθηκε πολυ καλα, εχω αλλαξει φιλους και τροπο ζωης ενα χρονο τωρα. εμενα μου βγηκε σε καλο, πιστευω οτι παντα βγαινει σε καλο εστω και αν κρατησει λιγο και ξαναγυρισουμε στα ιδια γιατι σαν ανθρωποι πιστευω οτι εχουμε αναγκη την αλλαγη παραστασεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ναι, και μάλιστα το αποφάσισα σε μια κρίσιμη περίοδο της ζωής μου, όταν πέρασα φοιτητής και έμεινα μόνος. Σίγουρα με ωφέλησε και στην αρχή μου φάνηκε απίστευτο το πως κάποια πράγματα που ήθελα να πετύχω ήρθαν απίστευτα εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα 'θελα να συζητήσουμε για αυτό απ' όλες τις απόψεις, πιστεύετε ότι τέτοιες ενέργειες είναι ένδειξη θάρρους και αποφασιστικότητας; Ή μήπως -ειδικά αν κάποιος το ξανακάνει- είναι φυγή και φυγοπονία;

Συνήθως ειναι κινήσεις απελπισίας. Ο βολεμένος ξεβολεύεται; Οταν τα πράγματα πάνε σκατά ομως να δείς πώς βρίσκεις και το θάρρος και όλα.

Τώρα η φυγοπονία που λές μάλλον αναφέρεσαι στην ειδική περίπτωση στροφής 180 μοιρων, αυτής μπροστά στην πρόκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
νομιζω οτι φυγοπονία ειναι να μην κανεις τη στροφη 180 μοιρων οταν σου δοθει η ευκαιρια και κολλησεις στο ρισκο της στροφης...εδω η kajira (Κωνσταντίνα) αφησε την δουλεια της προσφατα, το οποιο θεωρω αναποδη στροφη 180 μοιρων, χωρις να ειναι σιγουρη για τπτ οπως ειπε και της βγηκε σε καλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η περίπτωση της καζίρα δεν ήταν καμία απολύτως στροφή. Απλά πάτησε λίγο περισσότερο το γκάζι. Και με το αυτοκίνητο μάλλον εγγυημένα σίγουρο (εννοώ την στήριξη που είχε απο τους δικούς της) Αν αυτά τα βλέπεις στροφές εκατόν ογδόντα, τότε είσαι τυχερή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν ξερω λεπτομερειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μια ασκουμενη δικηγόρος που δεν είχε κάνει κάν πρακτική, έφυγε απο ένα γραφείο που ήταν πολύ μακριά απο το σπιτι της και την εκμεταλλεύονταν και μισθολογικά και απο πλευράς ωρών εργασίας ασύστολα, με σκοπό να βρεί κάτι καλύτερο και πιο κοντά στο σπιτι της, και το βρήκε. Είχε την πλήρη στηριξη της οικογενείας της οσο δεν εργαζόταν, απ'οσο καταλαβα απο τα ποστ της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eiffel

Νεοφερμένος

Ο eiffel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αν ειναι ετσι εχεις δικιο... παντως πιστευω οτι ειναι ενδειξη θαρρους η στροφη στη ζωη οχι φυγοπονιας... εξαιρουνται τα μαμοθρεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ήταν "επανάσταση" ή "στροφή 180 μοιρών", ήταν σίγουρα, όμως, μεγάλη αλλαγή.

Σε ηλικία 12 χρόνων, μόλις είχα τελειώσει το Δημοτικό, ήρθαν έτσι τα πράγματα που έπρεπε να αποφασίσω. Θα έμενα στην Κάρπαθο και θα συνέχιζα τη ζωή μου όπως την ήξερα ή θα ερχόμουν στον Πειραιά; Επέλεξα να "μεταναστεύσω". Σκέφτηκα τις προτεραιότητές μου, πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα κάθε απόφασης και, ρισκάροντας, επέλεξα. Αντιμετώπισα εδώ άλλες παραστάσεις, άλλους τρόπους ζωής, άλλου είδους σχέσεις. Και, έχοντας πάντα στο νου μου το "πώς θα ήταν ΑΝ...", έμεινα σίγουρη να πιστεύω ότι οι αλλαγές χρειάζονται μεγάλο θάρρος.

Ο "πόνος" δεν είναι στα προβλεπόμενα. Στις αλλαγές κρύβεται. Πώς μπορεί, λοιπόν, να είναι φυγοπονία η αλλαγή; Μόνο όταν δεν είναι αλλαγή, αλλά παραίτηση, μια κίνηση, δείχνει δειλία. Όταν τα κίνητρα είναι υγιή, όταν υπάρχουν και ενδεχόμενα "επικίνδυνα", όταν αφήνουμε πίσω και ωραία, και όταν με την αλλαγή δεν αλλάζει μόνο το περιβάλλον αλλά και οι ίδιοι εμείς πρώτα, τότε αξίζει να γίνεται λόγος μόνο για αποφασιστικότητα και θάρρος. Τότε, η αλλαγή σημαίνει την κατάκτηση της ζωής και του εαυτού μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Στα 18 μου έκανα τη μεγάλη μου επανάσταση. Ζώντας σε ένα περιβάλλον όπου εκ των πραγμάτων καταπίεζα την προσωπικότητά μου, επειδή υπήρχαν πιο σοβαρά ζητήματα, έπρεπε να διαλέξα ανάμεσα στο να συνεχίσω να ζω κατά αυτόν τον τρόπο και να μείνω μια χρυσή μετριότητα, ή να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Επέλεξα το 2ο, έφυγα μακριά για σπουδές και μετά από 5 χρόνια και μια καθυστερημένη εφηβεία, μπορώ να πω πως δεν το έχω μετανιώσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω ότι έχω κάνει κάποια επανάσταση μέχρι στιγμής. Πάντα λειτουργούσα εκ του ασφαλούς και σκεφτόμουν το κάθε μου βήμα πολύ μέχρι να πάρω απόφαση για το ποια θα είναι η επόμενή μου κίνηση. Όπως καταλάβατε δηλαδή δεν παίρνω σχεδόν ποτέ ρίσκο απλά γιατί φοβάμαι :redface: :/:

Σύντομα όμως σκοπεύω να αλλάξω τη ζωή μου και την πορεία μου ριζικά (περίπου δηλαδή) και αυτό όπως είναι φυσικό μου δημιουργεί απίστευτη ανασφάλεια και άγχος. Πιστεύω όμως ότι αξίζει όσο τίποτα να το κάνω αυτό και θα το κάνω όσο και αν διαφωνούν μερικοί ή μου λένε ότι είναι καλύτερα να κάτσω εκεί που κάθομαι. Εντάξει, δεν το ξέρουν ακόμα πολλοί (ακριβώς το αντίθετο μάλιστα) αλλά θα έχουν γέλιο οι αντιδράσεις τους όταν το μάθουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... να μείνω μια χρυσή μετριότητα, ή να ξαναβρώ τον εαυτό μου. Επέλεξα το 2ο, έφυγα μακριά για σπουδές και μετά από 5 χρόνια και μια καθυστερημένη εφηβεία, μπορώ να πω πως δεν το έχω μετανιώσει :D

Αν θέλεις μας δίνεις μερικές λεπτομέρειες της επαναστασής σου; Ποια θα ήταν η μετριότητα; Τι κέρδισες φεύγοντας μακριά για σπουδές; Σπουδασες με δικα σου έξοδα εναντια στην θεληση τω δικών σου η υποστηριξαν, τουλάχιστον οικονομικά, τις σπουδές σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Mε τουσ δικούς μου δεν είχα κανένα πρόβλημα, με όλο το περιβάλλον μετά το θάνατο του πατέρα μου είχα. Το μόνο μείον ήταν η υπερπροστασία (που τη δικαιολογώ σε μεγάλο βαθμό) . Ίσως για' μένα να ήταν η καλύτερη λύση γιατί ήθελα λίγο χρόνο για να ασχοληθώ με τον εαυτό μου (να αδυνατίσω, να αποκτήσω αυτοπεποίθηση και πρωτοβουλίες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καπια στιγμη δεν αντεξα αλλο, τα εγραψα ολα, εφυγα απο την σουηδια (νομιζαντας η μανα μου και η αδερφη μου οτι παω για το πασχα μονο) και εμεινα μονιμα εδω με τον μπαμπα μου. Σε ηλικια δωδεκα ετων λοιπον αλλαξα εντελος τις ζωες 3 αλλων ατομων (4αρων με εμενα) αφου μου την ειχανε αλλαξει αυτοι πριν λιγους μηνες...
Τελικα δεν ξερω τι εφταιγε, πιων να κατηγορισω κλπ, αλλα σιγουρα αλλαξε εντελος η ζωη μου.
Απο τοτε δεν χρειαστικε να κανω καμια επανανασταστη, ευτιχος ολα καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Καπια στιγμη δεν αντεξα αλλο, τα εγραψα ολα, εφυγα απο την σουηδια (νομιζαντας η μανα μου και η αδερφη μου οτι παω για το πασχα μονο) και εμεινα μονιμα εδω με τον μπαμπα μου. Σε ηλικια δωδεκα ετων λοιπον αλλαξα εντελος τις ζωες 3 αλλων ατομων (4αρων με εμενα) αφου μου την ειχανε αλλαξει αυτοι πριν λιγους μηνες...
Τελικα δεν ξερω τι εφταιγε, πιων να κατηγορισω κλπ, αλλα σιγουρα αλλαξε εντελος η ζωη μου.
Απο τοτε δεν χρειαστικε να κανω καμια επανανασταστη, ευτιχος ολα καλα
Πραγματικά δεν φαντάζεσαι ΠΟΣΟ θέλω να ζήσω μόνιμα στη Σουηδία... Και εσύ είχες την ευκαιρία και τη πέταξες; :(

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πραγματικά δεν φαντάζεσαι ΠΟΣΟ θέλω να ζήσω μόνιμα στη Σουηδία... Και εσύ είχες την ευκαιρία και τη πέταξες; :(

Πραγματικα δεν φανταζεσε απο ΠΟΣΟΥΣ εχω ακουσει το ιδιο ακριβος και διαφορα σχετικα, και για το ποσο καλη ειναι η Σουηδια, και για το ποσο χαλια ειναι η Ελλαδα... Ποσοι ομως το εχουν ζησει απο κοντα;...
Ναι, στα νουμερα ειναι πολυ καλητερη, για πηγενε ομως να ζησεις εκει για καναν χρονο και τα ξαναλεμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Πραγματικα δεν φανταζεσε απο ΠΟΣΟΥΣ εχω ακουσει το ιδιο ακριβος και διαφορα σχετικα, και για το ποσο καλη ειναι η Σουηδια, και για το ποσο χαλια ειναι η Ελλαδα... Ποσοι ομως το εχουν ζησει απο κοντα;...
Ναι, στα νουμερα ειναι πολυ καλητερη, για πηγενε ομως να ζησεις εκει για καναν χρονο και τα ξαναλεμε...

σωστός...κάτι οικογενειακοί μας φίλοι (δεύτερη γενιά μεταναστών) στην Σουηδία έχουν μια κόρη ένα χρόνο μικρότερη η οποία όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο, όλο κλαίει. Μπορεί γενικά το κράτος να δίνει τρομερές παροχές όμως πρέπει να έχει τεράστια κοινωνικά προβλήματα,ειδικά με τους ''μετανάστες".
Αφού μου λέει η κοπέλα τόσα χρόνια σε σουηδικό σχολείο έχει καταφέρει να κάνει μόνο μία φίλη από την Σουηδία....έλεος όμως, στον 21 αιώνα ζουμε!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Λολ... Κάτι ξαδερφούλες μου είναι Ελληνίδες, αλλά ζούσαν μέχρι τα 18 τους στη Σουηδία και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα με τον κοινωνικό τους περίγυρο. Μάλλον είναι το πού θα πέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top