Τρομακτικές Ιστορίες

olia21

Νεοφερμένος

Η olia21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα να σας περιγραψω και γω καποιες ιστοριες που μου φανηκαν χωρις βεβαια να μπορω να σας περασω και εκεινο το συναισθημα φοβου. πριν μερικους μηνες εμενα σενα σπιτι στα γιαννενα μονη μου. εκεινο το βραδυ ειχα πεσει για υπνο πολυ νωρις καποια στιγμη ενιωσα να υπαρχει κατι μεσα στο δωματιο ανασηκωθηκα στο κρεβατι και προσπαθουσα να διακρινω κατι στο σκοταδι απτο λιγο φως που εμπαινε μεσα στο χωρο ειδα στην ακρη του κρεβατιου μου κατι σαν δυο σκιες ηταν πιο σκοτεινες αποτι ηταν το σκοταδι εκει μεσα τις εβλεπα να απλωνονται στο τοιχο σαν να παλευουν η μια αλλη την ενιωσα σα κατι να ηθελε να μου κανει κακο και ηθελα να ανοιξω το φως ομως ο διακοπτης δεν ελιτουργουσε και δεν μπορουσα να ανοιξω κανενα φως βγηκα εξω και ουτε φωτα στην εισοδο της πολυκατοικιας αναβαν πηρα τηλεφωνο την αδερφη μου ηταν 3.45 δε το σηκωσε. αρχισα να σκεφτομαι που μπορουσα να παω για να φυγω και μετα ολα αρχισαν απτην αρχη σα να μην ειχε γινει τιποτα..ξανασηκωθηκα στο κρεβατι μου ξαμαειδα τις σκιες και εκανα παλι τις ιδιες κινησεις να αναψω το φως αλλα τιποτα καταλαβα οτι ηταν ματαιο εψαξα τα παπουτσια μου και προσπαθουσα να τα φορεσω αρπαξα τη τσαντα μου βγηκα εξω απο το κτιριο, απεξω απτο πεζουλι καθοντουσαν δυο γριες και μιλουσαν μαλλον διαφωνουσαν ελεγαν ονοματα... ονοματα που ηξερα, και μετα γυρισαν και με κοιταξαν κα με χαιρετησε η μια μονο την ρωτησα για καποιον δρομο και μου εδειξε... και μετα βρεθηκα στο κρεβατι μου καθισμενη στοπλαι φορωντας τα παπουτσια μου και κρατωντας την τσαντα μου ηταν κοντα 4.30 πηγα σε μια φιλη μου που μενει κοντα, δεν μπορουσα να μεινω εκει αλλο οχι νυχτα και σιγουρα οχι μονη μου της ειπα οτι εγινε τρομαξε αλλα μου ειπε οτι ηταν απλα ονειρο...το πρωι με πηρε η αδερφη μου και με ρωτουσε τι την ηθελα το βραδυ και τι ηταν αυτα που της ελεγα και που ημουν πανω απολα γιατι περα απο τις φωνες μου ακουγε κατι σαν σφυριγμα απο φειδια.ολη την ωρα ακουγε και ακουσε και τα ονοματα που ειχα ακουσει που ανηκαν σε συγγενεις μας...δεν ηξερα τι να της πω... και μονο που τα θυμαμαι ανατριχιαζω ξανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κάποτε σε ένα χωριό βρισκόταν ένα απομονωμένο σπίτι. Όταν έπεφτε η νύχτα κανείς δεν το πλησίαζε καθώς ακούγονταν διάφορες ιστορίες γύρω από αυτό. Οι γονείς μάλιστα απαγόρευαν στα παιδιά τους να κυκλοφορούν βράδυ κοντά σε αυτό το οίκημα(το οποίο πρέπει να αναφέρω ότι ήταν μέσα σε ένα πυκνό δάσος). Τρεις φίλοι όμως γεμάτοι περιέργια αποφάσισαν να κανονίσουν μία μέρα για να πάνε να δούνε τι τρέχει με αυτό το σπίτι. Ήθελαν να διαπιστώσουν αν οι ιστορίες περί κραυγών που ακούγοταν αλλά και πολλών άλλων γεγονότων ήταν αλήθεια. Ήταν παρασκευή βράδυ(πλησίαζε 11ώρα), οι τρεις φίλοι αφού βεβαιώθηκαν ότι οι γονείς τους κοιμούνται το έσκασαν από τα σπίτια τους και συναντήθηκαν στην πλατεία του χωριού. Μαζί τους είχαν ένα φακό και δύο μεγάλα ξύλα για το ενδεχόμενο που θα συνέβαινε κάτι. Φυσικά τα τρία αυτά παιδιά είχαν πάρει για πλάκα την όλη κατάσταση και το αντιμετώπιζαν σαν μια μικρή περιπέτεια. Μετά από κάνα τεταρτάκι περπάτημα φτάνουν κοντά στο απομονωμένο αυτό σπίτι. Επικρατεί απόλυτη ησυχία. Ο ένας από τους τρείς λέει άντε και τώρα που το είδαμε το σπίτι δεν φεύγουμε όλα ένα παραμυθάκι ήταν πάμε να κοιμηθούμε. Οι άλλοι δύο θέλουν να κάτσουν άλλο λίγο ενώ το παιδί που μίλησε σηκώνεται και φεύγει. Τα άλλα δύο παιδιά κάθονται κάνα δεκάλεπτο παραπάνω και αφού βλέπουν ότι δεν γίνεται τίποτα φεύγουν. Έρχεται το πρωί της άλλης μέρας. Φασαρία ακούγεται στη γειτονιά και μια φωνή λέει "που είναι το παιδί μου,που είναι το παιδί μου", ήταν η μητέρα του παιδιού που είχε φύγει πρώτο απο το περίεργο σπίτι. Οι άλλοι δύο φίλοι σαστισμένοι και σοκαρισμένοι ταυτόχρονα προσπαθούσαν να καταλάβουν τι είχε συμβεί. Μίλησαν στους γονείς τους αλλά και στη μητέρα εκείνου του παιδιού για το τι έκαναν εκείνη τη νύχτα. Ακολούθησαν φωνές και διαμάχες καθώς οι γονείς είχαν προειδοποιήσει τα παιδιά να μην πάνε ποτέ σε εκείνη την περιοχή. Γείτονες,φίλοι και συγγενείς καμια 50αριά άτομα μαζεύονται και αρχίζουν να ψάχνουν τον πιτσιρικά. Άφαντος ο μικρός. Η μητέρα του παιδιού έχει χάσει τις ελπίδες της. Περνάει μια εβδομάδα και όλο το χωριό έχει πέσει σε πένθος. Κανείς δε μπορεί να καταλάβει τι έγινε εκείνη τη νύχτα. 10 μέρες αργότερα όλο το χωριό μαζεύεται και πάει να κατεδαφίσει εκείνο το σπίτι μπας και φύγει η κατάρα. Τότε προς έκπληξη όλων πετάγεται το παιδί που είχε χαθεί και λεει "μη είναι λάθος αυτό που πάτε να κάνεταιιιιιιιιιιιι", πέφτει κάτω και αρχίζει να χτυπιέται. Η μητέρα παίρνει το παιδί και φεύγει.. Η περιοχή αυτή που ήταν το σπίτι περιφρουρίστηκε με σύρματα και χαρτιά που έλεγαν απαγορεύεται η είσοδος. Κανείς δεν ξαναπλησίασε εκεί και το παιδί εκείνο δε μίλησε ποτέ για το τι έγινε εκείνη τη νύχτα. Το όλο γεγονός έμεινε απλά στο μυαλό όλων ως ένα δυσάρεστο συμβάν. Η αλήθεια δεν φανερώθηκε ποτέ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsalia

Νεοφερμένος

Η marsalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ουου πολυυ περιεργη η ιστοριουλα...!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ουου πολυυ περιεργη η ιστοριουλα...!!!:worry:


τι περίεργη ;

κάτι είχανε κρύψει τα κολόπαιδα μες το σπίτι , δεν μου το βγάζεις από το μυαλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marsalia

Νεοφερμένος

Η marsalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τι περίεργη ;

κάτι είχανε κρύψει τα κολόπαιδα μες το σπίτι , δεν μου το βγάζεις από το μυαλό

Δεν το σκέφτηκα αυτό...σαν τι δηλαδή να είχαν κρύψει..??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ciLiaa

Νεοφερμένος

Η ciLiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:) γεια...είμαι η cilia και σήμερα το βράδυ είχα βγει με τις φίλες μου ...και μοιραζόμασταν τρομακτικές ιστορίες... έτσι googlαρα ''τρομακτικές ιστορίες'' και βγήκε αυτή η σελίδα... πάτησα πάνω στο θέμα και διάβασα και τις 25 σελίδες... γενικά πιστεύω στα υπερφυσικά πράγματα αλλά όχι με τρέλα..σκέφτηκα λοιπόν να παίξω με μερικές φίλες μου το ποτηράκι... θα ήθελα την γνώμη σας... όσοι έχετε εμπειρία... να το τολμήσω ή είναι πραγματικά επικύνδινο όπως μερικοί ανφέρουν? :confused: πάντως εγώ αν το τολμήσω θέλω να κάνω μόνο 3 ερωτήσεις...1)υπάρχουν όλα αυτά
2)στα δωμάτια μας υπάρχουν πνεύματα? 3) είσαι καλό ή κακό πνευμα? και αναλόγως θα πράξω...τι λέτε????:worry::worry::worry: plz απαντήστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
1.υπάρχουν όλα τα μεταφυσικά αλλά τους τρομάζουνε πολύ οι κακοί , άπληστοι και γελοίοι άνθρωποι οπότε μας φοβούνται και κρύβονται μακρυά μας . Έχουνε και κώδικα ηθικής ανάλογο με αυτόν των μάγων του χάρυ πότερ και του Ε.Τ. να μην πλησιάζουνε και να μην κάνουνε αισθητή την παρουσία τους στους ανθρώπους χωρίς σοβαρό λόγο . Γι αυτό και ο Χάρυ πότερ τιμωρήθηκε που κόλλησε ουρά γουρουνιού στο ξαδερφάκι του και ο Ε.Τ. που αγόρασε από γνωστή εταιρεία κινητής τηλεφωνίας πακέτο με δωρεάν κλήσεις στο διάστημα . Συνεπώς , δεν θα αντιληφτείς ποτέ τίποτα αρκεί να μένεις μακρυά από στούντιο του χόλιγουντ και εκδηλώσεις βιβλιοπωλείων αφιερωμένες στον χάρυ πότερ
2.Στα δωμάτια μας υπάρχουνε μόνο καλά πνεύματα που αγρυπνούνε για το καλό μας και το καλό των χρημάτων που δίνουνε στα φροντιστήρια και ελπίζουνε να πιάσουνε τόπο . Ενίοτε τα ξεχασμένα σκουπίδια ή οι άπλυτες κάλτσες ζωντανεύουνε από την πολλή μπόχα και μας καλούνε με μυστηριώδεις τρόπους να τα απομακρύνουμε . Όλα τα άλλα είναι οκ
3.Δεν υπάρχουνε ακριβώς καλά και κακά πνεύματα , αν και έπεσα σε αυτήν την ανακρίβεια παραπάνω . Εξαρτάται καθαρά από σένα . Αν π.χ. έτρεχες με το μηχανάκι χωρίς κράνος , στούκαρες σε μια μάντρα και σώθηκες , τα πνεύματα ήτανε καλά . Αν ο αποπάνω γείτονας αποφασίζει να παίξει ηλεκτρική ακριβώς κάθε φορά που κοιμάσαι , τότε υποψιάζεσαι ότι σε καταδιώκουνε κακά πνεύματα . Αλλά όλα αυτά είναι απλά εικασίες , και εγώ θνητός είμαι απλά είχα απαυδήσει με τα βιβλία του λιακόπουλου και αποφάσισα να γράψω άλλα χειρότερα . Σε συμβουλεύω να παίξεις με τις φίλες σου άλλα παιχνίδια π.χ. κρυφτό , κυνηγητό ή να ανοίξετε κάνα καλό βιβλίο

και το στέκι καλό είναι με πολλά σοβαρά θέματα , αλλά μόλις με ειδοποιούνε (οι φωνές που ακούω) ότι κάποια μέλη είναι πνεύματα που αθέτησαν τον όρκο κοινής διακριτικότητας που έδωσαν και κάνουνε τα πάντα να γίνουνε αντιληπτοί στους ανθρώπους με διάφορα κραυγαλέα ποστ . Η εδάδ λέγεται ότι είναι ο αρχηγός που τους καθοδηγεί . Αν σου στείλει αίτημα φιλίας απέριψε το 3 φορές και χόρεψε επί πέντε λεπτά μακαρένα ή λευτέρη πανταζή

πάντα πιάνει

με εκτίμηση , ελ σιντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ciLiaa

Νεοφερμένος

Η ciLiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
1.υπάρχουν όλα τα μεταφυσικά αλλά τους τρομάζουνε πολύ οι κακοί , άπληστοι και γελοίοι άνθρωποι οπότε μας φοβούνται και κρύβονται μακρυά μας . Έχουνε και κώδικα ηθικής ανάλογο με αυτόν των μάγων του χάρυ πότερ και του Ε.Τ. να μην πλησιάζουνε και να μην κάνουνε αισθητή την παρουσία τους στους ανθρώπους χωρίς σοβαρό λόγο . Γι αυτό και ο Χάρυ πότερ τιμωρήθηκε που κόλλησε ουρά γουρουνιού στο ξαδερφάκι του και ο Ε.Τ. που αγόρασε από γνωστή εταιρεία κινητής τηλεφωνίας πακέτο με δωρεάν κλήσεις στο διάστημα . Συνεπώς , δεν θα αντιληφτείς ποτέ τίποτα αρκεί να μένεις μακρυά από στούντιο του χόλιγουντ και εκδηλώσεις βιβλιοπωλείων αφιερωμένες στον χάρυ πότερ
2.Στα δωμάτια μας υπάρχουνε μόνο καλά πνεύματα που αγρυπνούνε για το καλό μας και το καλό των χρημάτων που δίνουνε στα φροντιστήρια και ελπίζουνε να πιάσουνε τόπο . Ενίοτε τα ξεχασμένα σκουπίδια ή οι άπλυτες κάλτσες ζωντανεύουνε από την πολλή μπόχα και μας καλούνε με μυστηριώδεις τρόπους να τα απομακρύνουμε . Όλα τα άλλα είναι οκ



3.Δεν υπάρχουνε ακριβώς καλά και κακά πνεύματα , αν και έπεσα σε αυτήν την ανακρίβεια παραπάνω . Εξαρτάται καθαρά από σένα . Αν π.χ. έτρεχες με το μηχανάκι χωρίς κράνος , στούκαρες σε μια μάντρα και σώθηκες , τα πνεύματα ήτανε καλά . Αν ο αποπάνω γείτονας αποφασίζει να παίξει ηλεκτρική ακριβώς κάθε φορά που κοιμάσαι , τότε υποψιάζεσαι ότι σε καταδιώκουνε κακά πνεύματα . Αλλά όλα αυτά είναι απλά εικασίες , και εγώ θνητός είμαι απλά είχα απαυδήσει με τα βιβλία του λιακόπουλου και αποφάσισα να γράψω άλλα χειρότερα . Σε συμβουλεύω να παίξεις με τις φίλες σου άλλα παιχνίδια π.χ. κρυφτό , κυνηγητό ή να ανοίξετε κάνα καλό βιβλίο

και το στέκι καλό είναι με πολλά σοβαρά θέματα , αλλά μόλις με ειδοποιούνε (οι φωνές που ακούω) ότι κάποια μέλη είναι πνεύματα που αθέτησαν τον όρκο κοινής διακριτικότητας που έδωσαν και κάνουνε τα πάντα να γίνουνε αντιληπτοί στους ανθρώπους με διάφορα κραυγαλέα ποστ . Η εδάδ λέγεται ότι είναι ο αρχηγός που τους καθοδηγεί . Αν σου στείλει αίτημα φιλίας απέριψε το 3 φορές και χόρεψε επί πέντε λεπτά μακαρένα ή λευτέρη πανταζή

πάντα πιάνει

με εκτίμηση , ελ σιντ




σε ευχαριστω... απαντησες ολες τις αποριες μου..:D:D:P μαλλον θα διαβασω κανενα βιβλιο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ciLiaa

Νεοφερμένος

Η ciLiaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχω κι εγω μια ιστορια ... ελπιζω να σας αρεσει... δεν ειναι και πολυ τρομακτικη αλλα για μενα ειναι...
στο χωριο μου λοιπον μερικα σπιτια πιο κατω απο το δικο μου ζει μια γυναικα... ειναι αρκετα μεγαλη σε ηλικια και στην οψη ολιγον τρομακτικη... λοιπον... και ''κυκλοφορει'' η εξης ιστορια : αυτη η γυναικα ειχε εναν γιο... ο οποιος πεθανε... και απο τοτε εκεινη κλειστηκε στο σπιτι.... δεν εβγαινε και εκοψε ολες τις επαφες με τον εξω κοσμο... εβγαινε μονο για να αγορασει τσιγαρα... τα μεσανυχτα λοιπον λενε πως καθε μα καθε βραδυ αυτη η ιδια γυναικα βγαινει και κυκλοφορει με ενα μαχαιρι ματωμενο στο χερι της... οταν εγω λοιπον ακουσα αυτη τν ιστορια επειδη μενουμε και πολυ κοντα τρομαξα... και ενα μεσημερι πηγαινα να συναντησω την κολλιτι μου εύη... δεν υπηρχε ψυχη στον δρομο αλλα δεν τρομαζα επειδη ηταν μεσημερι και οχι βραδυ... ο πιο κοντινος δρομος για το σπιτι της φιλης μου ειναι απο ενα στενο το οποιο ειναι παραλληλο με το σπιτι αυτης της γυναικας... επειδη ειχα ηδη ακουσει την ιστορια πηγα απο τον κεντρικο ο οποιος ητανε μπροστα στο σπιτι της ... στο τελος του δρομου υπαρχει μια στροφη που οδηγει στην συνεχεια του κεντρικου... καθως λοιπον περναγα μπροστα απο το σπιτι της ανοιξε η πορτα... εγω οπως ηταν φυσικο κοκαλωσα... αρχισε να περπαταει προς την καγκελοπορτα... εγω δεν μπορουσα να κουνηθω.. μοναχα την κοιταζα...σταματησε εκει με κοιταξε και μου ειπε και δεν θυμαμαι τι ακριβως... εγω γουρλωσα τα ματια και ειπα οχι με συγχωρειτε πρεπει να παω καπου... και μου λεει ελα εδω και λεω οχι...και αρχιζω να περπαταω αρκετα γρηγορα προς την στροφη... αυτη με ακολουθουσε.. εγω τα ειχα κλα*ει σορρυ κι ολας... με το που στριβω στην στροφη αρχιζω και παταω γκαζι και τρεχω οσο πιο γρηγορα μπορω... φτανω στο σπιτι της φιλης μου και της διηγουμε οτι συνεβει... και απο τοτε δεν ξαναπερασα απο εκει ... κανω καθε φορα κυκλους... για να φτασω στο σπιτι μου... το μονο που θυμαμαι ειναι οτι η μαρκα των τσιγαρων της ειναι ασσος ... 100% αληθινη ιστορια... μα Το Θεο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O.o_NinoC_o.O

Νεοφερμένος

Ο κωσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αχ 9εε μου..........εχς και γω μια παρομοια.......λοιπον....
ημουν με την παρεα μου σε ενα δημοτικο σχολειο στο χωριο και λεγαμε διαφορα για φαντασματα και σολομονικη κλπ κλπ.....
μια μερα καθως θυμωμουν οσα λεγαμε με τα παιδια και μηγαινα στο σπιτι του ξαδερφου μου ακουγα διαφορα βηματα πισο μου......!δεν ηθελα να γυρισω γιατι τα ειχα κλα*ει.......αρχισα να τρεχω .....φτανω τελικα στο σπιτι του ξαδερφου μου και του λεω τι εγινε....και καθως μου εξυγουσε εναν φονο που ειχε γινει σε εκεινο το δρομο δεν ηθελα να φυγω......και για να μου αποδειξει οτι αυτη η κοπελα η οποια με ακολουθουσε ηταν αληθινη ανεβηκαμε στην ταρατσα για να δουμε εκεινο τον δρομο και οντος εκει υπηρχε κατι σαν ασπρη σκια το οποιο πηγενε περα-δοθε,,,,,,απο τοτε δν εχς ξαναπερασει απο κει.....και οταν θελω να παω στον ξαδερφο μου λεω στον πατερα μου να με παει παρολο που ειναι 2-3 λεπτα δρομος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
αν ενοχλώ τόσο πολύ, να φύγω, δεν είναι θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O.o_NinoC_o.O

Νεοφερμένος

Ο κωσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γιατι να φυγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατί ο Ελ Σιντ ο Απέθαντος, προσπαθεί να καλύψει το τομάρι του, καρφώνοντας τ' άλλα πνεύματα και καταδεικνύοντας την υποτιθέμενη αρχηγό τους. Ως σκοτεινό και μαύρο Χάος σας διαβεβαιώνω ότι η Εδάδ είναι καθαρή και δεν χρειάζεται εξορκισμό. Αντίθετα, τα αιτήματα φιλίας του Ελ Σιντ, έχουν διαβρωτικό χαρακτήρα και πρέπει να στείλεις τουλάχιστον 100 chain mails, να προφέρεις τον εξορκισμό του Ασταρώθ από τη Σολομωνική (μόνο στα Εβραϊκά πιάνει και προσοχή, δεν ανέχεται λάθη στην προφορά), ν' ανάψεις 10 κιλά λιβάνι και ν' ακούσεις όλη τη δισκογραφία του Τερλέγκα μονοκοπανιά, χωρίς να καταναλώσεις ίχνος αλκοόλ, για να έχεις μια ελπίδα να μην σε καταλάβει το πνεύμα του και σε καταντήσει σαν τα μούτρα του.

Φοβού τις προφητείες του Μεγάλου Χάους, γιατί συχνότατα βγαίνουν (ένα ρημάδι εξάρι στο Λόττο γιατί δεν μπορώ να πιάσω ο άχρηστος;; ) :hehe: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αληθινή ιστορία:
Κάποτε μία γιαγιά άρχισε να υποψιάζεται πως τα δύο μικρά της εγγονάκια ήταν δαιμονισμένα. Κάποια μέρα μάλιστα λιβάνισε διακριτικά το δωμάτιό τους, μα αποτέλεσμα μηδέν.
Τα παιδιά ως μωρά ήταν απʼ τα πιο ήσυχα που υπήρξαν ποτέ, μόλις όμως στάθηκαν στα πόδια τους άρχισαν να εκδηλώνουν μια ακραία συμπεριφορά που ανησυχούσε τους γονείς. Έπαιζαν ξύλο καθημερινά με τα άλλα παιδάκια στο νηπιαγωγείο και το σπίτι το είχαν μετατρέψει σε πεδίο βολής πάσης φύσεως υλικών - ιδιαίτερη προτίμηση είχαν στα εύθραυστα (πιάτα, πορσελάνες και τα συναφή…).

Αλλά δεν σταμάτησαν εκεί:
Διοχέτευαν χαλίκια από την διπλανή οικοδομή στο σπίτι, για να στοχεύουν τις ανυποψίαστες γάτες που περνούσαν κάτω απʼ το μπαλκόνι, ενώ μια φορά πιάστηκαν επ αυτοφώρω να βγάζουν απʼ το κλουβί ένα καναρίνι, που αγόρασε ο πατέρας τους, για να δουν, λέει, τι έχει μέσα η κοιλίτσα του. Τα περιστατικά αυτά ανησύχησαν περισσότερο τους γονείς, μα το ποτήρι ξεχείλισε όταν ένα απόγευμα εξαφανίστηκαν απʼ το σπίτι και διέρρηξαν ένα κοτέτσι (μιλάμε για επαρχία). Την επόμενη μέρα που ο ιδιοκτήτης πήγε αμέριμνος να μαζέψει τα αβγουλάκια του, αντίκρισε σύξυλος την πόρτα του κοτετσιού παραβιασμένη, δύο κότες ξεπουπουλιασμένες, τις υπόλοιπες να τσιμπολογούν στα πέριξ χωρίς να πλησιάζουν το κοτέτσι, ενώ ο κόκορας είχε εξαφανιστεί τελείως. Αυτόπτες μάρτυρες ενημέρωσαν τον ιδιοκτήτη για τους δράστες κι αυτός με τη σειρά του έσπευσε να ζητήσει εξηγήσεις απʼ τους γονείς. Ο πατέρας έβγαλε ένα σεβαστό ποσό απʼ την τσέπη για να καταλαγιάσει κάπως τα νεύρα του ιδιοκτήτη κι έτσι κατάφεραν τελικά να τον απομακρύνουν με συγκρατημένο σπρώξιμο.

Όταν μαθεύτηκαν κι αυτά στο υπόλοιπο συγγενολόι, εκφράστηκαν ελεύθερα πολλές απόψεις περί του θέματος: άλλοι έκαναν λόγο για υπερκινητικά παιδιά, άλλοι για κακομαθημένα παιδιά, η γιαγιά εξέφρασε ανοιχτά πια τις ανησυχίες της στους γονείς για δαιμονική συμπεριφορά των παιδιών, αλλά τελικά οι περισσότεροι κατέληξαν στο συμπέρασμα πως επρόκειτο απλώς για…
γνήσια κ#*παιδα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αληθινή ιστορία:
Κάποτε μία γιαγιά άρχισε να υποψιάζεται πως τα δύο μικρά της εγγονάκια ήταν δαιμονισμένα. Κάποια μέρα μάλιστα λιβάνισε διακριτικά το δωμάτιό τους, μα αποτέλεσμα μηδέν.
Τα παιδιά ως μωρά ήταν απʼ τα πιο ήσυχα που υπήρξαν ποτέ, μόλις όμως στάθηκαν στα πόδια τους άρχισαν να εκδηλώνουν μια ακραία συμπεριφορά που ανησυχούσε τους γονείς. Έπαιζαν ξύλο καθημερινά με τα άλλα παιδάκια στο νηπιαγωγείο και το σπίτι το είχαν μετατρέψει σε πεδίο βολής πάσης φύσεως υλικών - ιδιαίτερη προτίμηση είχαν στα εύθραυστα (πιάτα, πορσελάνες και τα συναφή…).

Αλλά δεν σταμάτησαν εκεί:
Διοχέτευαν χαλίκια από την διπλανή οικοδομή στο σπίτι, για να στοχεύουν τις ανυποψίαστες γάτες που περνούσαν κάτω απʼ το μπαλκόνι, ενώ μια φορά πιάστηκαν επ αυτοφώρω να βγάζουν απʼ το κλουβί ένα καναρίνι, που αγόρασε ο πατέρας τους, για να δουν, λέει, τι έχει μέσα η κοιλίτσα του. Τα περιστατικά αυτά ανησύχησαν περισσότερο τους γονείς, μα το ποτήρι ξεχείλισε όταν ένα απόγευμα εξαφανίστηκαν απʼ το σπίτι και διέρρηξαν ένα κοτέτσι (μιλάμε για επαρχία). Την επόμενη μέρα που ο ιδιοκτήτης πήγε αμέριμνος να μαζέψει τα αβγουλάκια του, αντίκρισε σύξυλος την πόρτα του κοτετσιού παραβιασμένη, δύο κότες ξεπουπουλιασμένες, τις υπόλοιπες να τσιμπολογούν στα πέριξ χωρίς να πλησιάζουν το κοτέτσι, ενώ ο κόκορας είχε εξαφανιστεί τελείως. Αυτόπτες μάρτυρες ενημέρωσαν τον ιδιοκτήτη για τους δράστες κι αυτός με τη σειρά του έσπευσε να ζητήσει εξηγήσεις απʼ τους γονείς. Ο πατέρας έβγαλε ένα σεβαστό ποσό απʼ την τσέπη για να καταλαγιάσει κάπως τα νεύρα του ιδιοκτήτη κι έτσι κατάφεραν τελικά να τον απομακρύνουν με συγκρατημένο σπρώξιμο.

Όταν μαθεύτηκαν κι αυτά στο υπόλοιπο συγγενολόι, εκφράστηκαν ελεύθερα πολλές απόψεις περί του θέματος: άλλοι έκαναν λόγο για υπερκινητικά παιδιά, άλλοι για κακομαθημένα παιδιά, η γιαγιά εξέφρασε ανοιχτά πια τις ανησυχίες της στους γονείς για δαιμονική συμπεριφορά των παιδιών, αλλά τελικά οι περισσότεροι κατέληξαν στο συμπέρασμα πως επρόκειτο απλώς για…
γνήσια κ#*παιδα. :redface:

Ε,όχι και δαιμονική συμπεριφορά! Μάλλον οι γονείς δεν δίνουν πολλή προσοχή και τα παιδάκια κάνουν ό,τι τους έρθει για να την τραβήξουν. Καθόλου ασυνήθιστο,ακομα και σε 5χρονα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο διάβολος είναι πάντοτε καλή δικαιολογία για τους ανθρώπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sexy diana

Νεοφερμένος

Η sexy diana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
:knife::clapup::clapup::clapup::clapup: μπραβο σας παιδια με την υπομονη που εχετε εγω διαβαζω απο το πρωι τις σελιδες και εχω χεστει πανω μου...:redface: ελα πλακα κανω... λοιπον προχθες ενας φιλος μου μου εστειλε με mail μια τρομακτικη ιστορια που ειχε ακουσει με τους φιλους του να λενε. αρχιζω. ηταν μια παρεα κοριτσιων που καθοταν σε ενα παγκακι. ηταν βραδυ σχεδον μεσανυχτα, ειχε πανσεληνο, αλλα το φεγγαρι ηταν κοκκινο κι οχι ασπρο. πριν προχωρησω πρεπει να σας πω οτι ο φιλος μου ειχε ανακαλυψει απο μια ταινια, κατι σαν μαγικα φιλτρα οτι οταν η πανσεληνος ειναι κοκκινη κατι κακο θα συμβει. λοιπον συνεχιζω. η παρεα αυτων των κοριτσιων ειχε επιστρεψει απο ενα παρτυ και μια απο αυτες τις κοπελες προσφερθηκε να κανουν ενα δικο τους πιτζαμα παρτυ, εφοσον οι γονεις της θα λειπανε 4 μερες στο εξωτερικο... ο μικρος αδερφος αυτης της κοπελας... 12 ετων θα ελεγα ειχε παρει κακους βαθμους :rtfm: τον εστειλαν στους παπουδες του αλλα ο μικρος δεν πηγε. εβαλε εναν φιλο του να τον καλυψει. ετσι μη ξερωντας οτι η αδερφη του θα εκανε παρτυ εκανε... εκεινος... καλεσε ολους τους φιλους του, μονο αγορια και τοτε στο σπιτι γινοταν χαμος. μολις ηρθε η αδρφη του, του εκανε μια προσφορα. με ανταλαγμα να κανει τη εργασια του στη φυσικη:spasiklas: θα μοιραζοταν το παρτυ με την παρεα της. παρα το οτι ηταν ανηλικοι, πηραν μπυρες απο το ντουλαπι του μπαμπα και παραγγειλαν πιτσες. ξεσαλωσαν στον χορο και το ξενυχτι μα οι διαμαρτυριες των γειτονων δεν σταματουσαν. τοτε ενα απο τα παιδια ακουσε στο ιντερνετ οτι το 666 ειναι ο αριθμος του διαβολου. προτεινε δυο παιδια να πανε να του χτυπησουν την πορτα του γειτονα. το ενα να του πει συγνωμη για την φασαρια και το αλλο να τρυπωνει κρυφα μεσα, να καλει το 666 και να φευγει χωρις να συμβαινει τιποτα... τα 2 παιδια φυγανε γελωντας και καθησαν στο παγκακι που σας αναφερα πιο πανω. και βλεπανε... ξαφνικα ειδαν στα ζαμια των παραθυρων αιμα και τρεξανεγρυγορα στο σπιτι που εγινε το παρτυ. ξαφνου το τηλεφωνο χτυπαει. το σηκωνει η αδερφη και το βαζει σε ανοικτη ακροαση. η φωνη ελεγε... 'οπως πεθανε εκεινος, ετσι θα πεθανετε κι εσεις...'. :knife:... χεστηκαν ολοι πανω τους. αλλο και τουτο ακουγονται νερα απο το μπανιο. πανε ολοι μαζι να δουν τι συμβαινει... και να τι εγινε... το παραθυρο ηταν ανοικτο και ενα σημειωμα ηταν στο πατωμα του μπανιου λεγοντας 'ειστε δικοι μου' , γραμμενο με αιμα... πολλοι φοβηθηκαν και το βαλαν στα ποδια. ομως η πορτα ηταν κλειδωμενη και το παραθυρο πλεον κλειστο. το μπανιο ηταν αρκετα μεγαλο για να χωρα 18 παιδια... παγιδευτηκαν στο μπανιο. στους τοιχους ακουγονταν τριξιματα και στον καθρεφτη επεφτε αιμα... τα νερα επεφταν ασταματητα μεχρι που ο μικρος αδερφος εσπασε την πορτα με ενα σωληνα που ειχε ξεκωλησει... βγηκαν εξω γρηγορα και ειδαν παντου αιμα... πηγαν ολοι στην κουζινα και εκει ηταν πεντακαθαρα... παρολο που ειχε γεμισει πιτσες και ποπκορν... ξαφνικα χτυπα η πορτα και εμφανιζεται η γειτονισσα. μας εβγαλε εξω ολους και τρεχαν ολοι σαν παλαβοι. η κοπελα κι ο αδερφος της μεινανε ακινητοι... ειχαν παθει σοκ... μια αστεια φαρσα ειχα καταληξει σε θανατο... η γειτονισσα τους εξηγησε τι ειχε συμβει. πριν χτιστει το σπιτι εκει ηταν ενα αλλο σπιτι... υπηρχε ενα 14χρονο κοριτσι εκει που ζουσε με τη γιαγια της. οταν η γιαγια πηγε για ψωνια, ενας αγνωστος αντρας εισεβαλε στο σπιτι... η μικρη φοβηθηκε και πηγε να παρει τηλεφωνο την μαμα της. εκει που πατουσε τα πληκτρα 66 ο αντρας την εσπρωξε και κατα λαθος η μικρη πατησε το 6 για αλλη μια φορα. [ετσι εγινε 666]. την βιασε. κι απο τοτε η ψυχη της εχει περιπλανηθει και κλαιει την μοιρα της. ετσι οποιος κανει φαρσες με αριθμους το 666, παιρνει εκδικηση. τελικα ανακαλυψαμε οτι η γιαγια της ατυχης 14χρονης ηταν η γειτονισσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ενα σημειωμα ηταν στο πατωμα του μπανιου λεγοντας 'ειστε δικοι μου' , γραμμενο με αιμα...

Tελικά ο θάνατος
δεν βελτιώνει την ευγλωττία... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sexy diana

Νεοφερμένος

Η sexy diana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εχω κι αλλη μια την οποια την επιβαιβεωνει η κολλητη μου. αρχιζω. πολυ συχνα η κολλητη μου ξυπνα στη μεση της νυχτας για να πιει νερο και αυτο συνεβη τοτε. μολις ηπιε νερο και ξαναεπεσε να κοιμηθει, το παραθυρο της ηταν ανοικτο. το εκλεισε και προσπαθησε να κοιμηθει αλλα το παραθυρο ανοιξε ξανα. αυτη την φορα σηκωθηκε και κοιταξε εξω απο αυτο. επιβαιβεωσε οτι ειδε τον φυλακα αγγελο της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
1. Ήταν μια φορά πέντε αδέρφια τα οποία έμεναν στο Κερατσίνι. ο Σάκης, ο Λάκης, ο Μάκης, ο Τάκης και ο Αλέξανδρος. Δίπλα από το σπίτι τους βρισκόταν μια μονοκατοικία η οποία ήταν ακατοίκητη. Όλοι έλεγαν ότι είναι καταραμένη. Τα παιδιά μια νύχτα αποφάσισαν να το εξερευνήσουν, πήραν το φακό τους και ύπουλα έφυγαν από το σπίτι τους. Όταν ήταν μέσα έγινε σεισμός 7 ρίχτερ και το σπίτι γκρεμίστηκε, τους καταπλάκωσε :kissing: Τα τεσσερα παιδιά πέθαναν μόνο ο μικρός Λάκης τη γλίτωσε. Αργότερα είπαν ότι κρύφτηκε κάτω από το τραπέζι αλλά η αλήθεια είναι άλλη. Ο μικρός Λάκης με τηλεμεταφορά. βρέθηκε την κρίσιμη στιγμή για λίγα δευτερόλεπτα στην Εδέμ και έμαθε τα μυστικά της..

Συμπέρασμα: Τα τσιγάρα σκοτώνουν

2.
Καραμανλής: Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ξεπέρασε κάθε όριο
Ασκώντας δριμεία κριτική στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, Γιώργο Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός αναφέρθηκε στη συμβολή και τη σημασία των μικρομεσαίων επιχειρήσεων στην ελληνική οικονομία.

Το θέμα της οικονομίας ήταν το βασικό σημείο που επικεντρώθηκε η ομιλία του πρωθυπουργού Κώστα Καραμανλή, σε μικρομεσαίους επιχειρηματίες, το βράδυ της Δευτέρας. Στην ομιλία του ο πρωθυπουργός κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ για σύγχυση και αδυναμία προτάσεων. Όπως τόνισε ο κ. Καραμανλής:
«Γνωρίζουμε τις επιπτώσεις της δυσμενούς συγκυρίας. Ξέρουμε τις αδυναμίες της οικονομίας μας. Μα, πάνω από όλα, έχουμε τη θέληση, το σχέδιο, την αποφασιστικότητα που απαιτούν οι καιροί. Δεν παίζουμε με το μέλλον του Τόπου. Δεν παίζουμε με τη δημιουργικότητα του Έλληνα. Δεν παίζουμε με το μέλλον των παιδιών μας. Πάνω από όλα βάζουμε το συλλογικό συμφέρον. Πάνω από όλα το συμφέρον της πατρίδας μας.
Όλοι εσείς (μικρομεσαίοι επιχειρηματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες) που βιώνετε, καθημερινά, τις συνέπειες της κρίσης, ξέρετε πολύ καλά ποιά είναι τα εσωτερικά αίτια και ποιές οι επιπτώσεις που έρχονται απʼ έξω.Ξέρετε πολύ καλά πότε βελτιώθηκε το επενδυτικό περιβάλλον, πότε ενισχύθηκε η επιχειρηματικότητα, πότε υπήρξε τόνωση της απασχόλησης στον τόπο μας.
Κανένας δεν αγνοεί ότι το μεγάλο εσωτερικό πρόβλημα για την οικονομία μας είναι το τεράστιο δημόσιο χρέος, που μας κληροδότησαν οι κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ. Ήταν στο 30% του ΑΕΠ το 1981 και το έφτασαν στο 100% το 2004. Πληρώνουμε, κάθε χρόνο, μόνο για τους τόκους, περίπου 12 δις ευρώ. Αυτή είναι η κύρια αιτία για την ποσοτική αύξηση του δημόσιου χρέους. Οφείλουν, λοιπόν, να αναγνωρίσουν τα τεράστια βάρη, που κληροδότησαν στον τόπο».
Κριτική στο ΠΑΣΟΚ
Αναφερόμενος στην αξιωματική αντιπολίτευση, ο πρωθυπουργός δήλωσε: «Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, στη ΔΕΘ, ξεπέρασε κάθε όριο ανευθυνότητας. Έχουμε κοστολογήσει τα δήθεν μέτρα που εξήγγειλε. Θα στοιχίσουν πάνω από 10 δις ευρώ. Πού θα βρει ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης τα χρήματα αυτά; Στο καταλυτικό αυτό ερώτημα υπάρχει μόνο μια απάντηση: Δεν μπορεί να τα βρει. Όσο σαφής είναι η πραγματικότητα των οικονομικών προκλήσεων και δυσκολιών, τόσο πιο ασαφής είναι ο αρχηγός του ΠΑΣΟΚ για το ποια οικονομική πολιτική θα εφαρμόσει. Και είναι ασαφής διότι, μη διαθέτοντας οικονομικό σχέδιο, θέλει απλώς να είναι ευχάριστος στους ψηφοφόρους. Άρα ένα είναι σίγουρο: Μικροπολιτικό σχέδιο, όντως διαθέτει: Δηλαδή να μοιράζει παντού υποσχέσεις!
Αυτή η απουσία οικονομικού σχεδίου, αυτή η ακατάσχετη παροχολογία, θα οδηγήσει σε ένα και μοναδικό δραματικό αποτέλεσμα: Ανεξέλεγκτο δανεισμό της χώρας και εκτίναξη του δημόσιου χρέους. Με βαρύτατες συνέπειες για τη χώρα. Με τελικό θύμα τους πολίτες, τις επιχειρήσεις, το παραγωγικό δυναμικό της χώρας.
Οι εξωγενείς επιπτώσεις στην οικονομία είναι γνωστές σε όλους εκτός από τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ. Η παγκόσμια οικονομία αντιμετωπίζει την πολυπλοκότερη περιπέτεια, στα τελευταία 80 χρόνια: Κατέρρευσαν χρηματοοικονομικοί κολοσσοί. Κλονίστηκε η εμπιστοσύνη στις αγορές. Έγιναν χιονοστιβάδα οι απολύσεις εργαζόμενων, σʼ ολόκληρο τον Κόσμο.
Στην Ε.Ε., η υποχώρηση της ανάπτυξης οδήγησε σε βαθιά ύφεση. Το ΑΕΠ συρρικνώνεται με ρυθμό που ξεπερνά το 4%. Η ανεργία υπερβαίνει κάθε αρνητικό προηγούμενο. Το μέσο έλλειμμα είναι διπλάσιο του προβλεπόμενου στο Σύμφωνο Σταθερότητας. Αυτή είναι η διεθνής πραγματικότητα.
Όποιος δεν την αναγνωρίζει, δεν μπορεί να δει, ούτε τί συμβαίνει, ούτε τί χρειάζεται να γίνει. Αυτό απέδειξαν στο ΠΑΣΟΚ, με τις εξαγγελίες της ηγεσίας του στη ΔΕΘ. Και αυτό, είναι επικίνδυνο. Λένε πως θα κάνουν πράγματα που ήδη έγιναν. Λένε πως θα κάνουν πράγματα που δεν γίνονται. Αποδεικνύουν πως δεν ξέρουν την πραγματικότητα».
Βάση της οικονομίας η μικρομεσαία επιχείρηση
Συνεχίζοντας ο πρωθυπουργός ανέφερε: «Για μας, η μικρομεσαία επιχείρηση είναι η βάση της οικονομίας μας, είναι η δύναμη που παράγει πλούτο και θέσεις δουλειάς, είναι ο ιστός της οικονομικής ζωής στον τόπο μας.
Δεν πρέπει να το ξεχνάμε: Από το 2004, έως το ξέσπασμα της κρίσης, είχαμε συνεχή μείωση του δημόσιου ελλείμματος. Είχαμε σταθερή υποχώρηση της ανεργίας. Είχαμε διαρκή τόνωση της νέας επιχειρηματικότητας. Ακόμη και στη φετινή δύσκολη χρονιά, (το πρώτο εξάμηνο του 2009) οι νέες επιχειρήσεις ήταν κατά 33% περισσότερες από εκείνες που έκλεισαν.
Η επέλαση της παγκόσμιας κρίσης ανέκοψε (όπως έκανε σʼ ολόκληρο τον Κόσμο) τη φορά των πραγμάτων και στη χώρα μας. Από την πρώτη στιγμή, η Κυβέρνηση επέδειξε ισχυρά ανακλαστικά.
- Ήμασταν από τους πρώτους στην Ευρώπη, που εγγυηθήκαμε όλες τις καταθέσεις και αποτρέψαμε τον πανικό.
- Ψηφίσαμε, αμέσως, νέες διατάξεις για πρόσθετη προστασία στους δανειολήπτες.
- Θεσπίσαμε (παρά τη λυσσαλέα αντίδραση του λαϊκισμού) πλαίσιο για την υποστήριξη της πιστωτικής επέκτασης.
- Τολμήσαμε, στη συνέχεια, δύσκολες αποφάσεις, για τη συγκράτηση του ελλείμματος.
Δρομολογήσαμε σειρά προγραμμάτων για τη στήριξη της πραγματικής οικονομίας. Αναπτύξαμε δράσεις για την απασχόληση και την προστασία της εργασίας. Σε κάθε περίπτωση, οι πολιτικές μας είχαν ως επίκεντρο τις μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις».
Η επόμενη περίοδος
Τέλος ο κ. Καραμαλής είπε: «Ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουμε μπροστά μας δύο δύσκολα χρόνια. Ξέρουμε ότι το 2010 θα είναι καθοριστικό για την πορεία της Χώρας μας. Ξέρουμε ότι χρειάζονται άμεσα δύσκολες πολιτικές αποφάσεις. Εμείς τις πήραμε. Εμείς τις ανακοινώσαμε. Εμείς είμαστε έτοιμοι να προχωρήσουμε. Χωρίς αναβολές.
Χωρίς καθυστερήσεις. Χωρίς παλινωδίες. Με Σχέδιο που το ξέρουν οι πολίτες. Με ειλικρίνεια, υπευθυνότητα, αποφασιστικότητα. Μόνο έτσι μπορούμε να αποτρέψουμε χειρότερες επιπτώσεις. Μόνο έτσι μπορούμε να βάλουμε γερά θεμέλια για μακροχρόνια ανάπτυξη. Μόνο έτσι μπορούμε να θεμελιώσουμε καλύτερη προοπτική.
Είμαστε αποφασισμένοι να εφαρμόσουμε, τώρα, τις δύσκολες πολιτικές που χρειάζονται. Να πετύχουμε την έξοδο από την κρίση πιο γρήγορα. Να διασφαλίσουμε τη νέα ελπίδα. Το 2011 να είναι η αρχή δυναμικής ανάταξης ολόκληρης της Χώρας. Αυτός είναι, τώρα, ο στόχος μας. Και το στόχο αυτό, μπορούμε να τον πετύχουμε. Αναγνωρίζουμε τη δύσκολη πραγματικότητα. Και την αντιμετωπίζουμε με ξεκάθαρο σχέδιο. Και απέναντι σʼ αυτήν την πραγματικότητα, οι ευθύνες μας γίνονται ακόμη πιο μεγάλες.
Η Ελλάδα χρειάζεται υπεύθυνη δύναμη στο τιμόνι του μέλλοντος. Χρειάζεται μια ανανεωμένη, δυναμική, αποφασιστική Νέα Δημοκρατία. Ξέρουμε τί πρέπει να διορθώσουμε. Ξέρουμε πού να κινηθούμε. Ξέρουμε και πώς να κινηθούμε. Χρειάζεται, στον αγώνα αυτό, να επιστρατεύσουμε όλες τις δυνάμεις μας. Να αξιοποιήσουμε όλες τις δυνατότητές μας. Κανένας να μη λείψει. Καμιά ψήφος χαμένη. Καμιά ψήφος χαρισμένη. Πουθενά και σε κανένα. Όλοι μαζί στην πρώτη γραμμή. Μαζί θα κερδίσουμε τη νέα νίκη. Μαζί θα κερδίσουμε τη νέα προοπτική για την πατρίδα μας».

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ θεωρώ πολύ τρομακτικό να τσακώνονται ο Μπόλεκ με τον Λόλεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top