• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπορεί να είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο, κάποια μόλυνση, που να θέλει ειδική θεραπεία και όχι απλά σαπούνια του σούπερ μάρκετ για το λίπος. ;) Άσε που αυτά τα καλλυντικά πολλές φορές αγριεύουν τα δερματικά μας...
Πήγαινε σε ένα γιατρό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καθαρίζω το πρόσωπο με Clearasil 2 φορές την ημέρα, ύστερα καθαρίζω με οινόπνευμα, βάζω κρέμα κατά της λιπαρότητας και τέλος πάνω στα σπυράκια μία κρέμα που τα ξηραίνει.
Τζίζας!
Σταμάτα να βάζεις όλα αυτά τα μαντζούνια,

με όλη αυτή τη ραγδαία διαταραχή λιπαρότητας/pH που προκαλείς είναι απολύτως λογικό να κάνει κόλπα το δέρμα.

Ποτέ σαπούνι και οινόπνευμα το ένα μετά το άλλο, ποτέ οινόπνευμα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση σαπούνι μια φορά τη μέρα, και να είναι ουδέτερου pH.

Αν συνεχίσεις την υπεραποστείρωση και υπερξήρανση του δέρματος έτσι,

  1. ως αντίδραση το δέρμα θα παράγει ακόμα περισσότερο σμήγμα και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  2. θα δημιουργούνται ανθεκτικά μικρόβια και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  3. θα έχεις πτώση άμυνας της περιοχής (και ναι! η κατάσταση θα επιβαρύνεται)
  4. το δέρμα σου θα μοιάζει σα να το έτριβες στις σόλες του Τσακ Νόρρις (κόκκινο, γυαλιστερό, έτοιμο να σκάσει, ξερό, υπερ-λαδωμένο, επώδυνο, επιρρεπές στα εγκαύματα και τις εναλλαγές θερμοκρασίας)
Απ'όλα αυτά τα συμπραγκαλίκια, διάλεξε μόνον ένα μαντζούνι αλλά όχι το οινόπνευμα και κράτα το συστηματικό.
Τα σπυράκια είναι στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων παροδικά και μη παθολογικής έκτασης, όχι επειδή βιαζόμαστε να φανούμε sekksi βάζουμε ό,τι κυκλοφορεί και διαφημίζεται μπας και τα εξαφανίσουμε ως δια μαγείας. Είναι προτιμότερο να ανάγουμε σε σοβαρές καταστάσεις -ασθένειες- τις πραγματικά απειλητικές για την υγεία και ευζωϊα μας καταστάσεις, δηλαδή τις πραγματικές ασθένειες, και όχι με κάθε στραβοπάτημα του οργανισμού να τρέχουμε για αντιβίωση/θεραπεία/αποστείρωση/κτλ (και ιδίως αυτόκλητα).

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τζίζας!
Σταμάτα να βάζεις όλα αυτά τα μαντζούνια,

με όλη αυτή τη ραγδαία διαταραχή λιπαρότητας/pH που προκαλείς είναι απολύτως λογικό να κάνει κόλπα το δέρμα.

Ποτέ σαπούνι και οινόπνευμα το ένα μετά το άλλο, ποτέ οινόπνευμα σε καθημερινή βάση και κατά προτίμηση σαπούνι μια φορά τη μέρα, και να είναι ουδέτερου pH.

Αν συνεχίσεις την υπεραποστείρωση και υπερξήρανση του δέρματος έτσι,

  1. ως αντίδραση το δέρμα θα παράγει ακόμα περισσότερο σμήγμα και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  2. θα δημιουργούνται ανθεκτικά μικρόβια και η κατάσταση θα επιβαρύνεται
  3. θα έχεις πτώση άμυνας της περιοχής (και ναι! η κατάσταση θα επιβαρύνεται)
  4. το δέρμα σου θα μοιάζει σα να το έτριβες στις σόλες του Τσακ Νόρρις (κόκκινο, γυαλιστερό, έτοιμο να σκάσει, ξερό, υπερ-λαδωμένο, επώδυνο, επιρρεπές στα εγκαύματα και τις εναλλαγές θερμοκρασίας)
Απ'όλα αυτά τα συμπραγκαλίκια, διάλεξε μόνον ένα μαντζούνι αλλά όχι το οινόπνευμα και κράτα το συστηματικό.
Τα σπυράκια είναι στη μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων παροδικά και μη παθολογικής έκτασης, όχι επειδή βιαζόμαστε να φανούμε sekksi βάζουμε ό,τι κυκλοφορεί και διαφημίζεται μπας και τα εξαφανίσουμε ως δια μαγείας. Είναι προτιμότερο να ανάγουμε σε σοβαρές καταστάσεις -ασθένειες- τις πραγματικά απειλητικές για την υγεία και ευζωϊα μας καταστάσεις, δηλαδή τις πραγματικές ασθένειες, και όχι με κάθε στραβοπάτημα του οργανισμού να τρέχουμε για αντιβίωση/θεραπεία/αποστείρωση/κτλ (και ιδίως αυτόκλητα).

:look:
Αυτό που περιγράφω το κάνω αυτή την περίοδο που άρχισαν τα σπυράκια και έχουν πλέον σταματήσει να βγαίνουν νέα.

Πριν από αυτό έκανα καθαρισμό προσώπου πρωί - βράδι με ένα καθαριστικό Nivea for men κατά της λιπαρότητας και ύστερα έβαζα μια ενυδατική από Body Shop. Που και που έκανα καθαρισμό και με οινόπνευμα (καθαρό, ιδανικό για καθαρισμό προσώπου). Το οινόπνευμα ξηραίνει το δέρμα γι' αυτό ύστερα βάζω ενυδατική.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω πάει. :(
Γενικά επί της παρούσης δεν έχει βγει κανένα άλλο (έχω μόνο τα ήδη υπάρχοντα με τα σημάδια τους κτλ).

Καθαρίζω το πρόσωπο με Clearasil 2 φορές την ημέρα, ύστερα καθαρίζω με οινόπνευμα, βάζω κρέμα κατά της λιπαρότητας και τέλος πάνω στα σπυράκια μία κρέμα που τα ξηραίνει.
Ακόμα και αν το αγγίξω (αυτό που είναι ακόμα "ενεργό") πονάει κάπως η επιφάνειά του.

anyway, ελπίζω αν ήταν λόγω ορμονικών αλλαγών, να σταμάτησαν. :mad:

-petros
Προσπάθησε να πλένεσαι εξ' αρχής στο πρόσωπο με φαρμακευτικό σαπούνι.
Και να πας σε δερματολόγο.

Eγώ μετά την ακμή χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο αυτό:



Μόνο από φαρμακείο.
Μην εμπιστεύεσαι διάφορα από τα σούπερ μάρκετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Λοιπόν, ακόμα και για το cleanance gel της avène, μού είπε η δερματολόγος μου ότι είναι πολύ σκληρό. Σε μένα είχε προκαλέσει υπερέκκριση σμήγματος και λιπαρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeyes

Νεοφερμένος

Ο Natalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ το άσχετό μου..έχω το ίδιο πρόβλημα μ αθτόν που άρχισε αυτή τη συζήτηση κ έχω ακούσει για ένα accutane ..αλλα επισης έχω ακούσει ότι σταματάει την ανάπτυξη..αν δεν ισχύει αυτό και το ξέρει κάποιος σας θα πάω κατευ8είαν να ξεκινήσω!ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ το άσχετό μου..έχω το ίδιο πρόβλημα μ αθτόν που άρχισε αυτή τη συζήτηση κ έχω ακούσει για ένα accutane ..αλλα επισης έχω ακούσει ότι σταματάει την ανάπτυξη..αν δεν ισχύει αυτό και το ξέρει κάποιος σας θα πάω κατευ8είαν να ξεκινήσω!ευχαριστώ! :)

Καμάρι μου το χάπι αυτό όντως σταματάει την ανάπτυξη...:/::/: Και δημιουργεί και άλλα προβλήματα, πολύ πιο σοβαρά -αν στο προτείνει γιατρός (!) και το αρχίσεις θα πρέπει να κάνεις πολύ τακτικές ιατρικές εξετάσεις. Δεν είναι παίξε γέλασε το συγκεκριμένο χάπι...παλιότερα είχε κατηγορηθεί για τις πολλές αντενδείξεις που έχει!! :worry: Εγώ ήμουν στο τσάκ να το αρχίσω πριν 2 χρόνια αλλά ευτυχώς η γιατρός μου είχε υπομονή και το γλιτώσαμε!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeyes

Νεοφερμένος

Ο Natalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καμάρι μου το χάπι αυτό όντως σταματάει την ανάπτυξη...:/::/: Και δημιουργεί και άλλα προβλήματα, πολύ πιο σοβαρά -αν στο προτείνει γιατρός (!) και το αρχίσεις θα πρέπει να κάνεις πολύ τακτικές ιατρικές εξετάσεις. Δεν είναι παίξε γέλασε το συγκεκριμένο χάπι...παλιότερα είχε κατηγορηθεί για τις πολλές αντενδείξεις που έχει!! :worry: Εγώ ήμουν στο τσάκ να το αρχίσω πριν 2 χρόνια αλλά ευτυχώς η γιατρός μου είχε υπομονή και το γλιτώσαμε!! :)
εγώ 2 ραντεβού έχω κλείσει στη ζωή μου..κι αυτό γιατί μου δίνανε διάφορα αλοιφές,σαπούνια κ ιστορίες και πάντα τα κανα χειρότερα και ντρεπόμουν να ξαναπάω..τελικά πώς ξεμπέρδεψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
εγώ 2 ραντεβού έχω κλείσει στη ζωή μου..κι αυτό γιατί μου δίνανε διάφορα αλοιφές,σαπούνια κ ιστορίες και πάντα τα κανα χειρότερα και ντρεπόμουν να ξαναπάω..τελικά πώς ξεμπέρδεψες?

Με κρέμες, σαπούνια, χημικά πήλιγκ...:):P Βασικά, το οτι όταν άρχιζες θεραπεία επιδεινωνόταν η ακμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρέπει η αγωγή να σου βγάλει πρώτα όλα τα σπυράκια έξω -προσωρινή επιδείνωση- για να φανεί το πραγματικό πρόβλημα και μετά το αντιμετωπίζεις με ατοπικές αλοιφές. :) Κακώς αφήνεις στην μέση την θεραπεία σου...πάρ'το απόφαση, βρες έναν καλό δερματολόγο και ξεκίνα.

Αλλά...θα ξέρεις οτι τους πρώτους 2-3 μήνες μπορεί να ξεφλουδίζεις, να έχεις κοκκινίσει πολύ, να έχεις φαγούρα, να σε τσούζει το δέρμα σου, να τραβάει, να..., να..., να...αλλά είναι το λεπτό σημείο που δεν πρέπει να τα παρατήσεις!! Μετά οι περισσότερες αγωγές στρώνουν και όλα καλά!!

π.ςς η ακμή θέλει τρελή υπομονή. Εγώ από τα 14 είχα χοντρό πρόβλημα και ουσιαστικά πέρσι ξεμπέρδεψα. Αλλά αν με δεις τώρα δεν φαίνεται τίποτα!! :) Για αυτό σου λέω, θέλει υπομονή και συνέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkeyes

Νεοφερμένος

Ο Natalie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Με κρέμες, σαπούνια, χημικά πήλιγκ...:):P Βασικά, το οτι όταν άρχιζες θεραπεία επιδεινωνόταν η ακμή δεν είναι απαραίτητα κακό. Πρέπει η αγωγή να σου βγάλει πρώτα όλα τα σπυράκια έξω -προσωρινή επιδείνωση- για να φανεί το πραγματικό πρόβλημα και μετά το αντιμετωπίζεις με ατοπικές αλοιφές. :) Κακώς αφήνεις στην μέση την θεραπεία σου...πάρ'το απόφαση, βρες έναν καλό δερματολόγο και ξεκίνα.

Αλλά...θα ξέρεις οτι τους πρώτους 2-3 μήνες μπορεί να ξεφλουδίζεις, να έχεις κοκκινίσει πολύ, να έχεις φαγούρα, να σε τσούζει το δέρμα σου, να τραβάει, να..., να..., να...αλλά είναι το λεπτό σημείο που δεν πρέπει να τα παρατήσεις!! Μετά οι περισσότερες αγωγές στρώνουν και όλα καλά!!

π.ςς η ακμή θέλει τρελή υπομονή. Εγώ από τα 14 είχα χοντρό πρόβλημα και ουσιαστικά πέρσι ξεμπέρδεψα. Αλλά αν με δεις τώρα δεν φαίνεται τίποτα!! :) Για αυτό σου λέω, θέλει υπομονή και συνέπεια.
αχ...οκ αν και δεν είναι προσόν μου η υπομονή...πάντως θέλω να φύγουνε απ' όλο το σώμα πράγμα που γίνεται μόνο με το Accutane..μα έτσι κι αλλιώς 17 είμαι πόσο πια ν αναπτυχθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
αχ...οκ αν και δεν είναι προσόν μου η υπομονή...πάντως θέλω να φύγουνε απ' όλο το σώμα πράγμα που γίνεται μόνο με το Accutane..μα έτσι κι αλλιώς 17 είμαι πόσο πια ν αναπτυχθώ..

Τσούκου!! :/: Και εγώ είχα πολλά στην πλάτη και τους ώμους (δείγμα οτι η ακμή είναι επιθετικής φύσεως) αλλά με λοσιόν και αλοιφές καθάρισαν εντελώς. Το roaccutane συνήθως χορηγείται όταν υπάρχει ακμή χωρίς ορμονικό υπόβαθρο και η οποία δεν υποχωρεί με ατοπική θεραπεία και υπάρχει φόβος για σημάδεμα. Επομένως θα πρέπει να σε δει ένας γιατρός, να κάνεις ότι εξετάσεις σου πει και μετά βλέπετε. :) Και χάπια να αρχίσεις πάντως, θέλει πολύ υπομονή γιατί θα πρέπει ανα τακτά χρονικά διαστήματα να κάνεις εξετάσεις αίματος, να κάνεις ειδική διατροφή (δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά ανεβάζει χοληστερίνη), να είσαι πολύ τακτικός με την ενυδάτωση σου...είναι λίγο παλτό!!

Τσέκαρε λίγο αυτό: https://www.chiosnews.com/cn2092006154510.asp :/:

Κάνε λοιπόν μια προσπάθεια σε δερματολόγο και βλέπεις, ναι;! Μια απόφαση είναι, αλήθεια!! :):D Keep us updated...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευαγγελία1986

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω ακμή από τα 13 μου τότε οχι κάτι το ιδιαίτερο(μαύρα στίγματα και κάποιες φορές σπυράκια μικρά με πύον). Κατευθείαν απευθύνθηκα σε δερματολόγο ο οποίος μου έδωσε κάτι κρέμες και μια ελαφριά αντιβίωση. Αποτέλεσμα κανένα!Πήγα σε πολλούς δερματολόγους οσο πέρναγαν τα χρόνια διότι το πρόβλημα της ακμής είχε προχωρήσει αρκετά. Εβγαζα μεγάλα σπυράκια στα μάγουλα τα οποία πονούσαν. Διαγνωση κυστική ακμή μου έδωσαν λοιπόν τα εν λόγω βαριά χαπια έκανα κανονικά τη θεραπεία για 6μήνες εξετάσεις και ότι χρειαζόταν. Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει το προσωπο μου καθαρό για ένα μήνα, μετά γέμιζα κατα διαστήματα με τη μονη διαφορά οτι το πρόβλημα δεν ήταν τόσο έντονο. Είχα κανει τόσες θεραπείες τόσες προσπάθειες αλλά αποτέλεσμα δεν έβλεπα μέχρι που το άφησα με τα φάρμακα και απλά πλενόμουν με ειδικό καθαριστικό και έβαζα κρέμα το βράδυ τοπικά η οποια ξέρενε τα σπυράκια. Ένας δερματολόγος με ανέφερε ως μοναδική περίπτωση επειδή δεν μου έφυγαν με τα χάπια αυτά. Όμως εγώ μετα απο έρευνα που εκανα παρατήρησα οτι υπήρχαν και άλλες περιπτώσεις. Για να μην τα πολυλογώ έφτασα πάλι σε σημείο να μην μπορώ να βγώ απ'το σπίτι επισκέπτηκα το δερματολόγο και μου έγραψε για 2η φορα τα χάπια αυτα. Μέχρι 3φορες μου ειπε μπορεις να τα πάρεις. Τα πήρα και 2η φορά μου έφυγαν οχι τελείως και τώρα που και που έχω λίγα αν και παρατήρησα οτι οταν αγχώνομαι η στεναχωριέμαι φουντώνω. Τώρα κανω μια θεραπεια με τα προιόντα της bioderma τα οποία θεωρώ πολύ καλά και βλέπω βελτίωση καμιά φορά οταν έχουν έξαρση παίρνω αντιβιοτικά ελαφρυα και μου φεύγουν. Συμπέρασμα τα βαριά χαπια που δίνουν δεν είναι 100% αποτελεσματικά και δεν νομίζω οτι αξίζει να χαλάσεις το συκωτι σου εμένα μου ανέβασαν την αμυλάση και είχα φρικτούς πόνους. Συμβιβάστηκα με αυτή τη θεραπεία και όπου να'ναι θα προχώρησω και σε χημικό peeling διότι έχω λίγα σημάδια ευτυχώς όχι βαθια! Καλή διατροφή και μην πειράζετε τα σπυράκια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonv

Νεοφερμένος

Ο leonv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Όλη μου την εφηβεία την πέρασα χωρίς ακμή - άντε να έβγαλα καμιά 10ριά σπυράκια. Το πρόβλημα ξεκίνησε μετά τα 19-20. Από τότε βγάζω κατά καιρούς "εσωτερικά" μεγάλα σπυριά στο μέτωπο και στο δέρμα του κεφαλιού (κάτω από τα μαλλιά). Είναι κάτι επώδυνο και απαίσιο. Τα σπυριά "φουντώνουν" συνήθως για 1-2 εβδομάδες και αφού μου κάνουν χάλια το δέρμα υποχωρούν. Αφού ηρεμήσει το δέρμα για κανένα μήνα, μετά τα ίδια ξανά... Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω όταν καλοκαιριάζει. Τότε τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Το δέρμα μου γενικά, με εξαίρεση το κεφάλι, είναι φυσιολογικό έως ξηρό.

Σήμερα είμαι 25 και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά φαρμακευτικά προϊόντα. Μεγαλύτερη συμβουλή: μην βάζετε ΠΟΤΕ στο δέρμα σας προϊόντα τύπου Clerasil, Nivea, Garnier και άλλες τέτοιες αηδίες που έχουν τα supermarket. Πραγματικά, κάνουν τα πράγματα χειρότερα. Όλες αυτές οι μπούρδες για "ειδικές συνθέσεις" και "ειδικές φόρμουλες" είναι απάτες!! Το πιθανότερο είναι να κάνουν την κατάσταση χειρότερη.

Τα δύο καλύτερα καθαριστικά προϊόντα που έχω χρησιμοποιήσει είναι το gel της Avene και το Effaclar της La Roche-posay και δεν κοστίζουν πολύ παραπάνω από ένα σαπούνι Clerasil. Την σειρά Effaclar την χρησιμοποιώ εδώ και πέντε χρόνια. Κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι οι κρέμες δεν κάνουν πλέον τίποτα (πολύ απλά επειδή το δέρμα μου τις είχε "συνηθίσει").

Τον τελευταίο χρόνο έχω βρεί την καλύτερη "συνταγή": αγοράζω εναλλάξ το Effaclar Foaming Cream (υπάρχει και το Purifying Foaming Gel καθαρισμού που είναι πιο "απαλό") και το Avene Clearance. Πλένω το πρόσωπο μου μια φορά κάθε βράδυ με ζεστό νερό και με πολύ απαλό τρίψιμο. Η μόνη κρέμα που χρησιμοποιώ πλέον, και δεν είναι προϊόν για την ακμή, είναι η Madecassol. Τίποτε άλλο δεν είχε αποτέλεσμα στο δικό μου δέρμα, όσο αυτή η κρέμα. Η Madecassol κοστίζει περίπου 1,5 ευρώ και είναι σε μικρή συσκευασία. Τη βάζω τοπικά σε αρκετή ποσότητα (αφού πλυθώ το βράδυ) και είναι αρκετά "απαλή" στο δέρμα.

Από εκεί και πέρα όμως αυτά δεν αρκούν. Έχω μάθει να μην ακουμπάω το πρόσωπο μου αν δεν έχω καθαρά χέρια, να μην το τρίβω ποτέ και να μην το αφήνω να “καεί” στον ήλιο (επειδή νομίζουν κάποιοι ότι ο ήλιος κάνει καλό).



Επίσης, εχω καταλάβει ότι μέρος του προβλήματος το προκαλούν προϊόντα για τα μαλλιά. Σταμάτησα να βάζω Gel, πηλό ή ο,τι άλλο σε βρεγμένα μαλλιά. Πάντα σε στεγνά μαλλιά αυτά τα προϊόντα και όχι κοντά στο δέρμα του κεφαλιού. Μην αγοράζετε ποτέ σαμπουάν και αφρόλουτρα από το σούπερ μάρκετ αν έχετε πρόβλημα ακμής. Ρωτάτε γιατρό ή φαρμακοποιό για το τι είναι κατάλληλο (χωρίς γλυκερίνες και άλλα τέτοια μέσα). Μακριά από οινοπνεύματα, Betadine και άλλα τέτοια γιατί δεν λύνουμε το πρόβλημα “καίγοντας” το δέρμα μας, έτσι μόνο το καταστρέφουμε. Αν και είναι δύσκολο μερικές φορές να αντισταθεί κανείς στο να "σπάσει" ένα σπυράκι, στην περίπτωση αυτή λίγο βαμβάκι και οξυζενέ για καθαρισμό και μετά κάποια κρέμα, όπως η Madecassol (είναι κυρίως επουλωτική). Το ξύρισμα είναι επίσης κάτι που έκανε το πρόβλημα μου πιο έντονο όταν πήγα στρατό (σε σημεία που δεν είχα πριν πρόβλημα) αλλά με μια ηλεκτρική μηχανή το έλυσα (κάποιο όμως έχουν το αντίθετο πρόβλημα καθώς τους δημιουργούν ακμή ή ερεθισμούς οι ηλεκτρικές μηχανές).

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, το ίδιο και το δέρμα του. Μην ψάχνετε για ματζούνια στο ίντερνετ. Εμένα μου πήρε πολλά χρόνια να βρώ κάποιο συνδυασμό προϊόντων που να έχει αποτέλεσμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και σε κάποιον άλλο. Άλλωστε υπάρχουν πολλοί τύποι ακμής, ο καθένας με άλλες ανάγκες για αντιμετώπιση. Κανένα προϊόν δεν θα εξαφανίσει τα σπυράκια σε ένα βράδυ. Θέλει υπομονή η ακμή. Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να επισκεφθεί αρχικά έναν δερματολόγο.


ΜΑΚΡΙΑ από τα προϊόντα των super markets! "Μάθετε" το δέρμα σας και βρείτε τα προϊόντα που δεν θα το κάνουν να "υποφέρει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evlo

Νεοφερμένος

Η Evlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω κανω μια πολυ καλη θεραπεια.Πηγαινω 2 φορες το χρονο για καθαρισμο (καθε 6 μηνες) και βαζω μια κρεμα που τη λενε sothys.Ψαξε να την βρεις ειναι πολυ αποτελεσματικη.!:D
:console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonv

Νεοφερμένος

Ο leonv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χμμ... Ο καθαρισμός δεν νομίζω οτί κάνει κάτι καλό στην περίπτωση της ακμής. Περισσότερο τραυματίζει το δέρμα. Και το peeling είναι ότι χειρότερο (γενικότερα για το δέρμα). Καλό θα είναι ο καθαρισμός να γίνεται σε δερματολόγο και όχι σε αισθητικό. Όταν πιέζεις μια περιοχή που υπάρχει σπυράκι ή μαύρο στίγμα, εκτός από το σμήγμα που βγαίνει προς τα έξω, είναι και μια ποσότητα σμήγματος που μπαίνει πιο βαθιά στο δέρμα. Αυτή μπορεί να δημιουργήσει ουλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έπεσα τυχαία πάνω στο thread αυτο κ είπα να ποστάρω έτσι απλά για να σας ενημερώσω ...!!

Η ξαδέρφη μου (20χρονών)κάνει την θεραπεία με το χάπι ,(αυτο που στις γυναίκες μπορεί να προκαλέσει τερατογέννεση κ στους άντρες πρόβλημα στο σπέρμα τους ....) , σε καλό γιατρό εδώ κ πολλά χρόνια που την παρακολουθεί ..!!

Μέχρι που φέτος της έδωσε μια επαναληπτική θεραπεία με ΔΥΟ κουτιά απο το συγκεκριμένο χάπι .. το οποία την πείραξαν ..

Έχει μείνει 40κιλά , έχει χάσει μέρος των μαλλιών της κ γενικά έχει ντράβαλα !! Όλοι οι γιατρόι που πήγε εκ των υστέρων της είπαν οτι αυτο το πρόβλημα της δημιουργήθηκε απο τα συγκεκριμένα χάπια κ οτι πολύ κακός που οι δερματολόγοι τα συστήνουν σαν την εύκολη λύση απο άποψη αποτελέσματος ..!!

Της τόνισαν επίσης ότι, Οι παρενέργειες των συγκεκριμένων φαρμάκων ειναι άκρως επικύνδυνες ...!!!!
(για αυτο πάντα να διαβάζετε τις οδηγίες)

Την ίδια περίοδο έκανε κ ο αδερφός μου την θεραπεία στον ίδιο γιατρό με δύο κουτιά κ εκείνος ... Μόλις τελείωσαν τα χαπάκια είδε όντως αποτέλεσμα κ του είπε οτι θα ενεργήσουν μέσα σε 6 μήνες ... !!!!!

Οπότε σκεφτείτε λοιπόν αν κάνεις μια θεραπεία με το συγκεκριμένο φάρμακο αποτελέσματα θα δείς μόλις τελειώσεις την θεραπεία κ για τους επόμενους 6 μήνες θα εισαι "κουκλί" ζωγραφιστό !! Ειναι αυτο που λέμε πρός τα κάλη τι ειναι ο πόνος ..!!

Απλά όσοι κάνουν την συγκεκριμένη θεραπεία θέλει πολύ προσοχή ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasinho

Νεοφερμένος

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
παιδες φοβερο το θεμα,συνεχιστε ετσι...συμφωνω απολυτα με τον leonv...μην εμπιστευεστε κρεμες τυπου clearasil κτλ...οσο για αυτα που προτεινεις φιλε μου εχεις μεγαλο δικιο...εχω παρει οτι κρεμα κυκλοφορει οπως και χαπια...απλα πρεπει ολοι να απευθυνεστε πρωτα σε γιατρους και μην παιρνετε αλοιφες και κρεμες που σας συστησε καποιος φιλος/η...δεν εχουμε ολοι τον ιδιο τυπο δερματος ουτε το ιδιο προβλημα....και μακρια απο μεγαλα αισθητικα κεντρα που προτεινουν διαφορες θεραπειες οσον αφορα την ακμη και τις συνεπειες της..τα αποτελεσματα δεν ειναι μονιμα!!!γνωριζω και απο φιλους αλλα και απο προσωπικη εμπειρια...ειναι πεταμενα λεφτα....

οσον αφορα τα roaccutan τα πηρε περιπου ενα χρονο και μετα απο 1 χρονο ξαναεβγαλα και μετα πηρα καποια accutane h' accurane για κανα 6 μηνο και δε μου καναν τπτ...εκανα καποιοες θεραπειες με laser και φυγανε αλλα ακομα και τωρα καποιες φορες βγαζω ενα-δυο κυριως λογω αγχους...το χω ψαξει το θεμα σε πολλους γιατρους αλλα κανεις δε μπορει να δωσει απαντηση....αλλοι μ λεγαν ορμονικο προβλημα,αλλοι μικροβιο στο προσωπο,αλλοι κλιματολογικες συνθηκες...τι να πρωτοπιστεψεις?το παν παιδια ειναι να το παρετε χαλαρα,μη το σκεφτεστε και καντε απλα τη θεραπεια...μη δινετε σημασια σε οσους μπορει να σας κοροιδευουν...χαρειτε αυτα τα χρονια γιατι η εφηβεια δεν ξαναγυρνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Scandal εν τέλει πήγες σε δερματολόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Προσώπικα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την ακμή. Πάντως γνωρίζω ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η διατροφή και γενικά ο τρόπος ζωής(π.χ. μερικά άτομα σε περιόδους μεγάλου άγχους "φουντώνουν"). Πολύ νερό, πολλά φρούτα και λαχανικά (έχουν πολλές βιταμίνες και είναι έτσι και αλλιώς πολύ ωφέλιμα για το δέρμα), όχι πολύ σοκολάτα και κάπου είχα ακούσει ότι και το κέτσαπ δεν κάνει καλό στα σπυράκια. Πάντως αν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα καλύτερα να απευθυνθείς σε δερματολόγο. Μια φίλη μου που είχε σοβαρό πρόβλημα έπαιρνε αντιβίωση, πρόσεξε λίγο τη διατροφή της και είδε μεγάλη βελτίωση. Α! Και για κανέναν λόγο δεν σπάμε τα σπυράκια, γιατί μπορεί να μολυνθούν και να αφήσουν σημάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Χμμ... Ο καθαρισμός δεν νομίζω οτί κάνει κάτι καλό στην περίπτωση της ακμής. Περισσότερο τραυματίζει το δέρμα. Και το peeling είναι ότι χειρότερο (γενικότερα για το δέρμα). Καλό θα είναι ο καθαρισμός να γίνεται σε δερματολόγο και όχι σε αισθητικό. Όταν πιέζεις μια περιοχή που υπάρχει σπυράκι ή μαύρο στίγμα, εκτός από το σμήγμα που βγαίνει προς τα έξω, είναι και μια ποσότητα σμήγματος που μπαίνει πιο βαθιά στο δέρμα. Αυτή μπορεί να δημιουργήσει ουλές.
Η κολλητή μου την είχε πατήσει έτσι. Είχε πάει και είχε κάνει καθαρισμό ή κάτι τέτοιο και τώρα έχει γεμίσει πόρους το δέρμα της. Επίσης πριν κάποιος κάνει peeling πρέπει να γνωρίζει τον τύπο του δέρματος του. Π.χ. αν έχει ευαίσθητο δέρμα δεν πρέπει να το κάνει συχνά γιατί κάνει ζημιά. Ακόμα και αν το δέρμα του είναι λιπαρό δεν πρέπει να κάνει πάνω από 3 φορές την εβδομάδα (έτσι είχα ακούσει δηλαδή:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top