• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

H δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία;

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Άγγελε, did you actually read the damn topic? Έχει συζητηθεί πολλάκις αυτό που αναφέρεις.

Πάντως κάτι που σκέφτηκα τώρα. Όσοι απλώς έχετε ενημερώσει τους συγγενείς σας και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο κατ'αυτόν τον τρόπο, έχετε σκεφτεί ποτέ σε τι μαρτύριο τους βάζετε; Μόλις θα τους ανακοινώσουν ότι πεθάνατε, αντί να τους αφήσουν στην ησυχία τους να θρηνήσουν, θα πρέπει να συμπληρώνουν φόρμες για τα όργανα σας (και αυτό αν δεν στείλουν τους γιατρούς στο διάολο που "τόλμησαν να σκεφτούν κάτι τέτοιο ενώ ο αγαπημένος μου Μήτσος είναι νεκρός, μπούχουχου").

Αυτό είναι ένα πρόβλημα όντως. Αμφιβάλλω και κατά πόσο σοβαρά μας λαμβάνουν υπόψη οι δικοί μας όταν κάνουμε τέτοιου είδους δηλώσεις. Εμένα τουλάχιστον αποφεύγουν να μιλάνε γι' αυτό (λες και ξορκίζουν τον ίδιο το θάνατο έτσι) με το επιχείρημα ότι είμαι ακόμα μικρή (πράγμα που σημαίνει δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει πάνω μου κανένα ντουβάρι π.χ. ή να βρεθώ στις ρόδες κανενός λεωφορείου, σαλονικιώτικου 8 συγκεκριμένα).

Προσωπικά δε με φοβίζει ιδιαιτερα η πιθανότητα να με στείλουν πριν της ώρας μου γιατί όταν φτάνει κάποιος έστω και κοντά στο σημείο να κηρυχτεί εγκεφαλικά νεκρός οι πιθανότητες να ανακάμψει και ζήσει μια στοιχειωδώς ανθρώπινη ζωή είναι μάλλον ούτως η άλλως μηδαμινές. Προκειμενου λοιπόν να με αφήσουν να "ζήσω" σαν φυτό, η ακόμα χειρότερα να ανακτήσω τις αισθήσεις μου και να έχω χίλια δυο προβλήματα προτιμώ να τραβήξουν την πρίζα μια ώρα αρχύτερα. Θα το ζητούσα δηλαδή από μονη μου ακόμα κι αν δεν είχε τεθεί το θέμα να σώσω μια άλλη ζωή.
Μου αρέσει πάρα πολύ το επιχείρημα της Ίντριλ και θα το πόσταρα κι εγώ αν δεν το είχε κάνει ήδη. Από αυτή την άποψη η δωρεά οργάνων από μέρους μου δε θα ήταν παντελώς αλτρουιστική (αν μπορούμε να μιλάμε για αλτρουισμό τη στιγμή που δεν έχεις τίποτα να χάσεις) αφού ΙΣΩΣ (αν οι θεωρίες συνομωσίας έχουν βάση) εξασφάλιζε τη λύτρωσή μου.

Μου άρεσε επίσης η λογική του Πάνου αλλά κανείς δεν του απάντησε: Όσοι είστε κατά της δωρεάς είστε και κατά της λήψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η λθση για τα οργανα ειναι οπως με τα ανταλλακτικα..πρεπει και θα φτιαχνονται στο μελλον με κλωνοποιηση βλαστοκυταρα κλπ....μονο ετσι θα ειναι καθαρα τα πραγμτατα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
μέχρι τότε όμως; Ας μείνουν "βρώμικα" τα πράγματα, ας πεθάνουν όσοι έχουν ανάγκη, εμ ας περίμεναν να ολοκληρωθούν οι περίπλοκες έρευνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα δώσω τα όργανά μου για δωρεά, καθώς σκέφτομαι την εναλλακτική να δώσω το σώμα μου στο Πανεπιστήμιο για ανατομία. Νομίζω ότι έμμεσα θα βοηθήσω πολλούς ανθρώπους, πιθανώς περισσότερους από την άμεση δωρεά οργάνων. Διάβαζα εξάλλου σε κυριακάτικη εφημερίδα ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε πτώματα σε Ιατρικές Σχολές, κι ότι, αν και γίνεται χρήση τεχνητών ομοιομάτων, η χρήση πτωμάτων είναι ανεκτίμητη.

Όσο για το να θεωρηθεί δεδομένη η δωρεά οργάνων δεν έχω άποψη. Πιθανώς το θέμα αυτό να με βοηθήσει να αποκτήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Δηλαδή το επιχείρημα σου είναι "μην κάνετε τίποτα, αφού ούτως ή άλλως χάνονται πολύ περισσότερες ζωές και δεν νοιάζεστε";;
Ενώ με το να μην δώσεις τα όργανα σου τι ακριβώς πετυχαίνεις; Πάλι θα χάνονται ζωές, και μάλιστα 5-10 περισσότερες και δεν θα έχεις κάνει τίποτα γι'αυτό. Τώρα αν έχεις κάνει κάτι άλλο για να βοηθήσεις, πάει στο διάολο, αλλά εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.
Απο τη στιγμή που χανονται παμπολλες ζωές σε μακροσκοπική κλίμακα - ζωές που συνηθως δε μας αγγίζουν / αφορούν γιατι ειναι μακριά μας - και ως κοινωνιες να μην κουναμε δαχτυλακι,το να εστιάζουμε και να πασχίζουμε τοσο επίμονα στο μικρόκοσμό μας στο να σώσουμε / εξασφαλίσουμε τις (λίγες έως και ασήμαντες σε σύγκριση) εγωιστικές ζωές μας ειναι (ανθ)υποκριτικό.

Eινα απαραδεκτο και ανηθικο θα τολμουσα να πω, να προσπαθουμε να εκμαιεύσουμε δια παμπόλλων μέσων δωρεες οργανων για να σωθουν οι μιζερες εγωιστικές ζωές μας οταν αφηνουμε αλλες να χανονται.

Το αλτρουϊστικό στοιχειο δεν οφειλει να εξαντλειται στο μιζερο ατομικό μας μικρόκοσμο.
Οφειλει να αγκαλιάζει ολους ανεξαιρετως.

Μεχρι να το καταφερει αυτο,δε νομιμοποιειται να ζητα το οτιδηποτε.

Αν η δωρεά οργάνων defaultαριστεί και λαβει μαζικό χαρακτηρα,η ανθρώπινη αξία μοιραία θα κατρακυλήσει καμποσα σκαλοπάτια,συμπαρασύροντας και την ηθική,παγιώνοντας νεες,επικίνδυνες πρακτικές.

Οσο παραμένει εθελοντική η δωρεα,η ηθική διατηρειται ψηλά και η ανθρώπινη αξια επίσης. Αν καταπέσουμε να αλλαξουμε προς το χειροτερο την οπτική μας προς το ανθρωπινο σωμα και την οντοτητα γενικα και (μοιραια έτσι) να την εξισώσουμε με αυτή των πειραματόζωων,εχουμε αποτύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που χανονται παμπολλες ζωές σε μακροσκοπική κλίμακα - ζωές που συνηθως δε μας αγγίζουν / αφορούν γιατι ειναι μακριά μας - και ως κοινωνιες να μην κουναμε δαχτυλακι,το να εστιάζουμε και να πασχίζουμε τοσο επίμονα στο μικρόκοσμό μας στο να σώσουμε / εξασφαλίσουμε τις (λίγες έως και ασήμαντες σε σύγκριση) εγωιστικές ζωές μας ειναι (ανθ)υποκριτικό.

Eινα απαραδεκτο και ανηθικο θα τολμουσα να πω, να προσπαθουμε να εκμαιεύσουμε δια παμπόλλων μέσων δωρεες οργανων για να σωθουν οι μιζερες εγωιστικές ζωές μας οταν αφηνουμε αλλες να χανονται.

Το αλτρουϊστικό στοιχειο δεν οφειλει να εξαντλειται στο μιζερο ατομικό μας μικρόκοσμο.
Οφειλει να αγκαλιάζει ολους ανεξαιρετως.

Μεχρι να το καταφερει αυτο,δε νομιμοποιειται να ζητα το οτιδηποτε.
Άρα, αυτό ακριβώς που είπα. Αφού πεθαίνουν παιδάκια στην Αφρική, ας ψοφήσουμε όλοι (μπουχουχου :'().

Ο αλτρουισμός που κολλάει πάλι; Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι είναι αλτρουιστική πράξη η δωρέα οργάνων, ούτε πιστεύω κάτι τέτοιο. Αλτρουισμός είναι το να βοηθάς άλλους ανθρώπους εις βάρος σου. Χωρίς το τελευταίο πρόκειται ίσως για καλοσύνη, για προνοητικότητα, σίγουρα όχι για αλτροισμό πάντως. Με τη δωρεά οργάνων δεν χάνω απολύτως τίποτα, οπότε δεν τη θεωρώ αλτρουιστική πράξη. Ούτε θεωρώ εαυτόν αλτρουίστρια.
Αν πάντως πεθάνει κάποιο δικό σου άτομο, πολύ θα ήθελα να δω την έκφραση σου αν κάποιος σου "τρίψει στη μούρη" τα παραπάνω που γράφεις :) "Μα χάνονται τόσες ζωές σε μακροσκοπική κλίμακα, είναι ανήθικο και εγωιστικό που θρηνείς!!"

Μακροσκοπικά πάντως εγώ θα σώσω 5-10 ανθρώπους έστω πεθαίνοντας. Εσύ πιθανότατα θα μείνεις στις (αμπελο)φιλοσοφίες και τα ωραία(?) λογάκια :) Βέβαια εγώ είμαι εγωίστρια και ανήθικη (and proud of it, if I may add -- Δεδομένων των συνήθων χρήσεων του όρου "ανήθικος", πλέον το θεωρώ τιμή μου να μου τον προσάπτουν) :)

Αν η δωρεά οργάνων defaultαριστεί και λαβει μαζικό χαρακτηρα,η ανθρώπινη αξία μοιραία θα κατρακυλήσει καμποσα σκαλοπάτια,συμπαρασύροντας και την ηθική,παγιώνοντας νεες,επικίνδυνες πρακτικές.

Οσο παραμένει εθελοντική η δωρεα,η ηθική διατηρειται ψηλά και η ανθρώπινη αξια επίσης. Αν καταπέσουμε να αλλαξουμε προς το χειροτερο την οπτική μας προς το ανθρωπινο σωμα και την οντοτητα γενικα και (μοιραια έτσι) να την εξισώσουμε με αυτή των πειραματόζωων,εχουμε αποτύχει.
Οργασμός ορθολογισμού το παραπάνω! Τόσες λογικές συνεπαγωγές ούτε σε απόδειξη μαθηματικού θεωρήματος! Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση, κάποιο επιχείρημα -- για τα μάτια του κόσμου έστω! -- για το παραπάνω παραληρημα καταστροφολογίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1. Άρα, αυτό ακριβώς που είπα. Αφού πεθαίνουν παιδάκια στην Αφρική, ας ψοφήσουμε όλοι (μπουχουχου :'().

2. Ο αλτρουισμός που κολλάει πάλι; Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι είναι αλτρουιστική πράξη η δωρέα οργάνων, ούτε πιστεύω κάτι τέτοιο. Αλτρουισμός είναι το να βοηθάς άλλους ανθρώπους εις βάρος σου. Χωρίς το τελευταίο πρόκειται ίσως για καλοσύνη, για προνοητικότητα, σίγουρα όχι για αλτροισμό πάντως. Με τη δωρεά οργάνων δεν χάνω απολύτως τίποτα, οπότε δεν τη θεωρώ αλτρουιστική πράξη. Ούτε θεωρώ εαυτόν αλτρουίστρια.

3. Αν πάντως πεθάνει κάποιο δικό σου άτομο, πολύ θα ήθελα να δω την έκφραση σου αν κάποιος σου "τρίψει στη μούρη" τα παραπάνω που γράφεις :) "Μα χάνονται τόσες ζωές σε μακροσκοπική κλίμακα, είναι ανήθικο και εγωιστικό που θρηνείς!!"

4. Μακροσκοπικά πάντως εγώ θα σώσω 5-10 ανθρώπους έστω πεθαίνοντας. Εσύ πιθανότατα θα μείνεις στις (αμπελο)φιλοσοφίες και τα ωραία(?) λογάκια :) Βέβαια εγώ είμαι εγωίστρια και ανήθικη (and proud of it, if I may add -- Δεδομένων των συνήθων χρήσεων του όρου "ανήθικος", πλέον το θεωρώ τιμή μου να μου τον προσάπτουν) :)
1. Δεν ειπα να ψοφήσουμε απαραιτητα.
Ειπα πως ειναι υποκριτικό να πασχίζουμε να το διασφαλίσουμε για την Αυτού Εγωστικότητά μας.:)

2. Δεν στεκομαι στην ετυμολογια.
Αν σε καλυπτει,αντικατέστησε την λεξη "Αλτρουϊσμός" με καλοσύνη,αλληλοβοήθεια,συμπόνοια,ουμανισμό ή και οτι αλλο θεωρεις προσφορο.

3. Εαν και εφοσον βρεθώ σε μια τετοια θεση,σαφώς και αποδεχθώ το αναπόφευκτό.
Σιγουρα παντως δε θα ψέξω καποιον που δε θα ήθελε να με βοηθησει με οργανό του....

4. Δεν ειναι μεμπτο να σωζεις ανθρώπους εαν το μπορεις.
Οπως δεν ειναι μεμπτό και ανηθικο και οταν επιλέγεις να μην το κανεις.
Η προσωπική επιλογή δεν (οφειλει να) υποκειται σε κρίση.

Οργασμός ορθολογισμού το παραπάνω! Τόσες λογικές συνεπαγωγές ούτε σε απόδειξη μαθηματικού θεωρήματος! Υπάρχει κάποια τεκμηρίωση, κάποιο επιχείρημα -- για τα μάτια του κόσμου έστω! -- για το παραπάνω παραληρημα καταστροφολογίας;
Δε με ενδιαφερει να επιχειρηματολογήσω.:)
Οι καταστροφολογίες στερουνται αποδείξεως.:D

Μου αρκει ως σεναριο,ως ικανή / πιθανή συνθήκη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
4. Δεν ειναι μεμπτο να σωζεις ανθρώπους εαν το μπορεις.
Οπως δεν ειναι μεμπτό και ανηθικο και οταν επιλέγεις να μην το κανεις.
Η προσωπική επιλογή δεν (οφειλει να) υποκειται σε κρίση.


Για να εκφρασω αυτο που επαθα διαβαζοντας καποιους απο εσας, η εκφραση "πολιτισμικο σοκ" φανταζει πολυ μικρη.

Το να εχει τη δυνατοτητα καποιος να σωσει καποιον αλλο και μαλιστα χωρις να γινει αυτο εις βαρος του, ειναι ο,τι πιο εναρετο εχει να υποδειξει ο ανθρωπος.
Μα θα τραβηξω τα μεμε μου δηλαδη...εαν δεν ειναι μεμπτο και ανηθικο να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να ΜΗ βοηθησεις να σωθει μια ζωη, ενω σου κοστιζει το απολυτως τιποτα, τοτε τι στο διατανο ειναι μεμπτο, ανηθικο και απανθρωπο σε αυτη τη μαμημενη ζωη?!

Ειλικρινα, ντρεπομαι για την απανθρωπια μας, κι εαν σας δυσαρεστει αυτη μου η δηλωση, καντε μου μηνυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.

Το να εχει τη δυνατοτητα καποιος να σωσει καποιον αλλο και μαλιστα χωρις να γινει αυτο εις βαρος του, ειναι ο,τι πιο εναρετο εχει να υποδειξει ο ανθρωπος.
Μα θα τραβηξω τα μεμε μου δηλαδη...εαν δεν ειναι μεμπτο και ανηθικο να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να ΜΗ βοηθησεις να σωθει μια ζωη, ενω σου κοστιζει το απολυτως τιποτα, τοτε τι στο διατανο ειναι μεμπτο, ανηθικο και απανθρωπο σε αυτη τη μαμημενη ζωη?!

...

Eινα απαραδεκτο και ανηθικο θα τολμουσα να πω, να προσπαθουμε να εκμαιεύσουμε δια παμπόλλων μέσων δωρεες οργανων για να σωθουν οι μιζερες εγωιστικές ζωές μας οταν αφηνουμε αλλες να χανονται.

...

Αν η δωρεά οργάνων defaultαριστεί και λαβει μαζικό χαρακτηρα,η ανθρώπινη αξία μοιραία θα κατρακυλήσει καμποσα σκαλοπάτια,συμπαρασύροντας και την ηθική,παγιώνοντας νεες,επικίνδυνες πρακτικές.

Εδω ακουσαμε οτι ειμαστε κ εγωιστες κ υποκριτες που θελουμε να μαζικοποιηθει η δωρεα οργανων, και οτι αν γινει κατι τετοιο θα πεσει το επιπεδο της ηθικης, και εσυ καθεσαι και λες οτι το να επιλεγεις να μη βοηθησεις καποιον ειναι μεμπτο και ανηθικο; Μα τι παραλογισμος!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Εδω ακουσαμε οτι ειμαστε κ εγωιστες κ υποκριτες που θελουμε να μαζικοποιηθει η δωρεα οργανων, και οτι αν γινει κατι τετοιο θα πεσει το επιπεδο της ηθικης, και εσυ καθεσαι και λες οτι το να επιλεγεις να μη βοηθησεις καποιον ειναι μεμπτο και ανηθικο; Μα τι παραλογισμος!;)
1. Σε μια διαδικτυακή δημοθοινία,δεν ακους / βλεπεις απαραιτητα αυτά που σου χαϊδεύουν τα αυτιά.:)

2. Ειπα πως η επιλογή το να μη βοηθήσεις καποιον ΔΕΝ ειναι κατι μεμπτο και ανήθικο.
Οι λόγοι / φόβοι του καθενός,ειναι ιεροί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως, for the record, το να έχεις τη δυνατότητα να βοηθήσεις κάποιον και να μην το κάνεις σε κάποιες περιπτώσεις είναι και παράνομο, πέρα από ανήθικο (άλλωστε δεν έχει νόημα να μιλάμε για ανηθικότητα, αφού ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό ηθικό "κώδικα").

Όλα πάντως προσωπικές επιλογές κάποιου είναι. Αν η προσωπική επιλογή δεν μπορεί να υπόκειται σε κρίση, τότε ουσιαστικά τίποτα δεν μπορεί να υπόκειται σε κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από unknown:
Στο συγκεκριμενο ζητημα --opt-out-- θα ελεγα πως δεν ειμαστε ακομα ωριμη κοινωνια(πουθενα οχι μονο εδω),οι ιδιες οι μεταμοσχευσεις δεν εχουν κλεισει 100 χρονια υπαρξης.Καποια στιγμη θα γινει πιστευω.
Εδω καλα καλα δεν εχει γινει opt-out η αιμοδοσια για τους πληρως υγιεις..Και το αιμα χρειαζεται πολυ πολυ πιο συχνα.

Χοχοχο αυτό και αν είναι θέμα...εδώ προσπαθούμε, πόσες σελίδες τώρα, να καταλάβουμε για ποιον λόγο ένας άνθρωπος αρνείται συνειδητά να ΜΗΝ βοηθήσει κάποιον που έχει ανάγκη, δίνοντας του ένα όργανο, την στιγμή που ούτε καν θα το καταλάβει όταν έρθει η ώρα εκείνη να του το πάρουν. :P Σιγά τώρα να μην τρέχει σε νοσοκομείο, να χάσει 10 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο του, να τον τρυπήσουν (άσε που μπορεί να κολλήσει και aids με την βελόνα -που ξες), να χάσει το αιματάκι του, να τον ποτίζουν μετά τις άθλιες πορτοκαλάδες που κερνάνε εκεί...πφφφ!! Και όλα αυτά για να βοηθήσεις κάποιον που ούτε καν ξέρεις;! Και να σου λέιπει μετά και το αίμα σου;; :| το καταλαβαίνετε οτι το θέμα έχει πάρει τραγικές διαστάσεις;

Όπως και να 'χει, αν και είμαι 100% υπερ της δωρεάς οργάνων, το βρίσκω λίγο ''φτηνό'' το να προσπαθούμε να ''τσιμπήσουμε'' δότες απλά έχοντας την δωρεά opt-in...:( Το θέμα είναι να καταλάβουμε οτι κάποια πράγματα τα οποία δεν μας στοιχίζουν τίποτα απολύτως, μπορούν να σώσουν ανθρώπους. Αλλιώς, ένα δύο άτομα να το έχουν αφήσει στο default εν αγνοία τους και να γίνει δωρεά των οργάνων τους χωρίς εκείνοι να το επιθυμούσαν, θα γίνει τέτοιος χαμός στα μμμ που εν τελει, δεν θα έχει γίνει καμμία δραστική αλλαγή. Απλά θα πηγαίνουν όλοι και θα δηλώνουν οτι δεν θέλουν να γίνουν δωρητές...

Και δεν έχω καμμία όρεξη βραδιάτικα να πείσω κανέναν οτι η δωρεά είναι το σωστό ή να του αλλάξω γνώμη ή να το παίξω φιλεύσπλαχνη...όσοι είναι εθελοντές ξέρουν οτι πάνω απ' όλα, ότι κάνουν το κάνουν για τον εαυτό τους, για να έχουν εκείνοι ήσυχη την συνείδηση τους. Άρα εκ των πραγμάτων, για ποιόν αλτρουϊσμό μιλάμε;; :worry::confused: Αλτρουϊσμός είναι το να μάθεις οτι κάποιος άγνωστος -που ούτε καν ξέρεις ή θα δεις ποτέ την φάτσα του- χρειάζεται μεταμόσχευση μυελού των οστών και να να πας να δώσεις εσύ...ενώ οι πιθανότητες να παραλύσεις εσύ ο ίδιος κατά την διαδικασία δωρεάς είναι αρκετές. Αυτό είναι αλτρουϊσμός...:/: Το να πάω να δώσω το νεφρό μου ενώ είμαι ήδη στα θυμαράκια, αυτό μου φαίνεται απολύτως λογικό και αυτονόητο.

Και στο κάτω κάτω, για όσα περι θρησκευτικών πεποιθήσεων ακούγονται, αν ο Θεος είναι τόσο καλός και δίκαιος που αποφασίσει οτι μου αξίζει να πάω στην κόλαση μόνο και μόνο επειδή δεν κράτησα το σώμα μου ''ατόφιο'' μέχρι την τελική κρίση, αλλά αποφάσισα να μοιράσω το όργανα μου για να σωθεί κάποιος άλλος...ε, τότε ειλικρινά, τέτοιου είδους δικαιοσύνη να την βράσω. Ας με στείλει στην κόλαση για 1002 άλλα πράγματα που έχω κάνει...:P

Το μόνο καλό που βγήκε από το θέμα, κατ' εμέ, είναι οτι μάθαμε για την διαδικασία αποδοχής της εθελοντικής δωρεάς. Δεν είχα ιδέα οτι πρέπει να πάει κάποιος στο κεπ...:worry::confused: Νόμιζα οτι το να το συζητήσει με τους δικούς του αρκούσε.

Πάντως, όσοι είναι τόσο αρνητικοί στην δωρεά οργάνων, ας σκεφτούν για μια στιγμή πως θα ένιωθαν αν έχαναν κάποιο αγαπημένο τους πρόσωπο από έλλειψη σε ζωτικά όργανα ή αίμα :/: Δεν είναι αστείο γκάιζζ...η ζωή είναι σκληρή και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Ας είμαστε λοιπόν λίγο λιγότερο απόλυτοι όταν πρόκείται για τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
1.Το να εχει τη δυνατοτητα καποιος να σωσει καποιον αλλο και μαλιστα χωρις να γινει αυτο εις βαρος του, ειναι ο,τι πιο εναρετο εχει να υποδειξει ο ανθρωπος.

2. Μα θα τραβηξω τα μεμε μου δηλαδη...εαν δεν ειναι μεμπτο και ανηθικο να ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να ΜΗ βοηθησεις να σωθει μια ζωη, ενω σου κοστιζει το απολυτως τιποτα, τοτε τι στο διατανο ειναι μεμπτο, ανηθικο και απανθρωπο σε αυτη τη μαμημενη ζωη?!

3. Ειλικρινα, ντρεπομαι για την απανθρωπια μας, κι εαν σας δυσαρεστει αυτη μου η δηλωση, καντε μου μηνυση.
1. Aυτο το εις βάρος του ,που δεν μπορει να διασφαλιστει 100% οτι δε θα ειναι (εις βαρος του τελικα) οπως εχει ειπωθει απο το Μεγάλο Χάος πιο πριν,ειναι το μεγαλο αγκάθι,ενας σημαντικός αποτρεπτικός παράγων...:)

2. Το οτι δεν κοστιζει απολύτως τιποτα,δεν ειναι αληθές.
Κοστιζει σε καχυποψία,ανησυχία....και αυτό δεν ειναι λίγο.:)
Τιποτα στους δυσκολους / πονηρους / εκμεταλλευτικους καιρους μας δεν ειναι ευκολο και διχως κόστος.

Οσο μεμπτο και ανηθικο ειναι ισως καποιος να μη βοηθα,αλλο τοσο ειναι μεμπτό και ανηθικο,να δημιουργεις ενοχές - και να προσδιδεις χαρακτηρισμους - σε καποιον που δεν επιθυμει να κανει μια θυσια, προκειμενου να λειτουργήσει οπως εσυ θες.

3. Εγω ειμαι αιρετικός - δε μπορω να σου κανω μήνυση!!!:D
Αιρετικός,αιρετικό ού ποιει!!:D

Η απανθρωπιά μας δε φαινεται απο την αρνηση μας να δωσουμε τα οργανα μας.
Η απανθρωπια μας φαινεται καθε μερα παντου στον κόσμο.
Το να την εξειδικεύουμε μεροληπτικώς σε συγκεκριμένα τοπία ειναι κι αυτο.....απάνθρωπο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
1. Aυτο το εις βάρος του ,που δεν μπορει να διασφαλιστει 100% οτι δε θα ειναι (εις βαρος του τελικα) οπως εχει ειπωθει απο το Μεγάλο Χάος πιο πριν,ειναι το μεγαλο αγκάθι,ενας σημαντικός αποτρεπτικός παράγων...:)

2. Το οτι δεν κοστιζει απολύτως τιποτα,δεν ειναι αληθές.
Κοστιζει σε καχυποψία,ανησυχία....και αυτό δεν ειναι λίγο.:)
Τιποτα στους δυσκολους / πονηρους / εκμεταλλευτικους καιρους μας δεν ειναι ευκολο και διχως κόστος.
Αυτά απαντήθηκαν παραπάνω, αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις το θέμα.
Οσο μεμπτο και ανηθικο ειναι ισως καποιος να μη βοηθα,αλλο τοσο ειναι μεμπτό και ανηθικο,να δημιουργεις ενοχές - και να προσδιδεις χαρακτηρισμους - σε καποιον που δεν επιθυμει να κανει μια θυσια, προκειμενου να λειτουργήσει οπως εσυ θες.
Κανείς δεν προσέδωσε χαρακτηρισμούς, περισσότερο τουλάχιστον απ'ότι εσύ.
Το "όπως θες" δεν το καταλαβαίνω. Τι ακριβώς συμφέρον έχω εγώ, ο Insomniac, η Neraida από το να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων; Doing!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
(άσε που μπορεί να κολλήσει και aids με την βελόνα -που ξες),

Αλτρουϊσμός είναι το να μάθεις οτι κάποιος άγνωστος -που ούτε καν ξέρεις ή θα δεις ποτέ την φάτσα του- χρειάζεται μεταμόσχευση μυελού των οστών και να να πας να δώσεις εσύ...ενώ οι πιθανότητες να παραλύσεις εσύ ο ίδιος κατά την διαδικασία δωρεάς είναι αρκετές. Αυτό είναι αλτρουϊσμός...:/:
Δε μπορουμε να παραβλεψουμε και αυτους τους κινδυνους.
Δεν προσφερουμε υπηρεσία στον πασχοντα,αν κινδυνεύσουμε και εμεις.
Το να πάω να δώσω το νεφρό μου ενώ είμαι ήδη στα θυμαράκια, αυτό μου φαίνεται απολύτως λογικό και αυτονόητο.
Αν εισαι ηδη στα θυμαρακια,σαφώς και δε γενναται θεμα να δώσεις το νεφρό σου.
Το ολο θεμα ειναι,πως και υπο ποιες συνθηκες θα εχεις φτασεις προηγουμενως στα θυμαρακια (αν "βοηθηθηκες" ή αφέθηκες να φτασεις κλπ...),προκειμενου να αποδεσμευτει το νεφρό σου....
Ειπαμε: oι καιροι ου μενετοί.:)
Και στο κάτω κάτω, για όσα περι θρησκευτικών πεποιθήσεων ακούγονται, αν ο Θεος είναι τόσο καλός και δίκαιος που αποφασίσει οτι μου αξίζει να πάω στην κόλαση μόνο και μόνο επειδή δεν κράτησα το σώμα μου ''ατόφιο'' μέχρι την τελική κρίση, αλλά αποφάσισα να μοιράσω το όργανα μου για να σωθεί κάποιος άλλος...ε, τότε ειλικρινά, τέτοιου είδους δικαιοσύνη να την βράσω. Ας με στείλει στην κόλαση για 1002 άλλα πράγματα που έχω κάνει...:P
Οντως...οσοι ανθιστανται στη δωρεά,επειδη εκ θρησκευτικών πεποιθησεων οφειλουν ή θελουν να ταφουν "ατοφιοι",αγρατζουνιστοι κλπ ειναι σαφώς γραφικοί και ασοβαροι!:)

Ο (οποιος) Θεός,ΔΕΝ κρινει. Απλά,παρατηρει.
Εμεις τον πλασαμε κριτή.

1. Αυτά απαντήθηκαν παραπάνω, αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις το θέμα.

2. Κανείς δεν προσέδωσε χαρακτηρισμούς, περισσότερο τουλάχιστον απ'ότι εσύ.
Το "όπως θες" δεν το καταλαβαίνω. Τι ακριβώς συμφέρον έχω εγώ, ο Insomniac, η Neraida από το να γίνει κάποιος δωρητής οργάνων; Doing!
1. Σαφώς και εχω παρακολουθησει το θεμα.
Απλά τονισα ξανα τις πιο σημαντικές κατ' εμε πτυχές.:)

2. Εκανα χρηση του δευτερου ενικού εν ειδει γενικευσης.
Κατι που προφανως παρεξηγηθηκε.:)
Ουδέποτε προσωποποιησα καποιον συμμετεχοντα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το θέμα το έχουμε πάρει αψήφιστα και ως γνωστόν "συμβαίνει πάντα στους άλλους, ποτέ σε μας". Μπορεί οι πιθανότητες να έχει κάποιος πχ νεφρική ανεπάρκεια στα 20 του να είναι ελάχιστες, δεν είναι όμως σε καμία περίπτωση μηδαμινές. Όταν εμείς και οι οικείοι μας είναι καλά δε μας απασχολεί καθόλου το θέμα. Αυτομάτως όμως όταν κάποιος δικός μας άνθρωπος αρρωστήσει και χρειάζεται επειγόντως μεταμόσχευση τότε οι άλλοι είναι αναίσθητοι και εγωιστές που δεν κάνουν δωρεά οργάνων.

Το σημαντικότερο πιστεύω είναι η ενημέρωση. Δεν έχουμε ενημερωθεί επαρκώς για το ζήτημα και το αντιμετωπίζουμε με καχυποψία. Όσον αφορά το αν θα έπρεπε η δωρεά οργάνων να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία, νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τη μάρα. Πολύ φοβάμαι βέβαια ότι παραμένοντας η κατάσταση ως έχει χάνουμε σημαντικό αριθμό χρήσιμων οργάνων καθημερινά απλά από αμέλεια των θανόντων.

Πριν από 3 μήνες σκοτώθηκε η ξαδερφή μου σε τροχαίο, ήταν 28 χρονών και υγιέστατη. Όταν έκανα το λάθος και ρώτησα τη μητέρα μου αν θα δωρίζανε οι γονείς της τα όργανά της με κοίταξε έκπληκτη και απόρρησε πώς μπορούσα εκείνη την ώρα να σκέφτομαι τέτοια πράγματα. Αν πονούσα; Όχι απλά πόνεσα, οι λέξεις δεν είναι αρκετές να περιγράψουν αυτό που ένιωθα και αυτό που έζησα. Θα προσπαθούσα όμως να "παρηγορηθώ" ότι κάτι καλό θα έβγαινε από αυτή την ιστορία, ότι κάποιος άλλος θα ζούσε έχοντας τα όργανα της ξαδερφής μου.

Όπως καταλαβαίνετε δεν τολμάω καν να ανοίξω τέτοια συζήτηση στους δικούς μου τώρα :/: Βλέπω γύρω μου ότι οι περισσότεροι αποφεύγουν να συζητάνε για αυτό το θέμα, όπως αποφεύγουν να συζητάνε και για το θάνατο λες και με αυτό τον τρόπο "ξορκίζουν το κακό" και έτσι δε θα μας πλησιάσει. Ο θάνατος όμως είναι μέρος της ζωής μας και δεν καταλαβαίνουν ότι με το να μην το συζητάς το μόνο που καταφέρνεις είναι να διαιωνίζεις τις πεπαλαιωμένες αντιλήψεις-δεισιδαιμονίες που υπάρχουν γύρω από το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο αλτρουισμός που κολλάει πάλι; Προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι είναι αλτρουιστική πράξη η δωρέα οργάνων, ούτε πιστεύω κάτι τέτοιο. Αλτρουισμός είναι το να βοηθάς άλλους ανθρώπους εις βάρος σου.

ειχα ακουσει στην τηλεοραση οτι σε δωρεα οργανων απο ζωντες ειμαστε αρκετα ψηλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, επί του παρόντος η δωρέα οργάνων είναι opt-in διαδικασία, δηλαδή πρέπει να δηλώσεις πριν πεθάνεις ότι θέλεις να γίνεις δωρητής μετά θάνατον. Αν πεθάνεις και δεν έχεις κάνει τέτοια δήλωση, θα πρέπει να συμφωνήσουν οι συγγενείς σου. Σε κάθε άλλη περίπτωση, τα όργανα σου πάνε στράφι αν δεν κάνω λάθος (?).
Προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε η δωρέα οργάνων να είναι opt-out διαδικασία.

Ποιά είναι η άποψη σας για το θέμα; Μπορείτε να βρείτε κάποιο λόγο να παραμείνει opt-in η διαδικασία;

ναι , την ύπαρξη μεταθάνατον ζωής :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, τα όργανα σου πάνε στράφι αν δεν κάνω λάθος (?).
ετσι και αλλιως πανε στραφι οταν πεθανεις..μονο χιτωνας απο τα ματια ισως να γλυτωνει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ούτε τα νοσοκομεία, ούτε οι γιατροί είναι ιδανικά και έτσι δεν θα διστάσουν αν έχεις μικρές πιθανότητες επιβίωσης να μην προσπαθήσουν σε κρατήσουν στη ζωή ώστε να χρησιμοποιήσουν τα όργανα σου για να σώσουν άλλους. Επίσης, όπως όλοι ξέρουμε υπάρχει μία ιδιαίτερα κερδοφόρα μαύρη αγορά οργάνων και δυστυχώς για κάποιους οι ανθρώπινες ζωές δεν είναι τίποτε μπροστά στο χρήμα.
Κι εγώ το έχω ακούσει αυτό και μάλιστα από άτομο που είναι μέσα στα πράγματα, δηλαδή εργάζεται σε νοσοκομείο. Τώρα αν είναι αλήθεια δεν ξέρω πάντως για πολλούς είναι ένας λόγος ώστε να διστάζουν να γίνουν δωρητές. Κατ' εμέ το καλύτερο είναι αν θέλεις να γίνεις δωρητής να το πεις στους δικούς ώστε να το ξέρουν και ίσως και σε έναν οικογενειακό γιατρό ή εναν γιατρό τελοσπάντων που εμπιστεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top