"Εκβιάζουν το παιδί μου"

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
δεν το καταλαβαινω πως το λες...

Εννοώ πως πριν γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση (ψυχολογική ή άλλου είδους) στο παίδι, πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά του. Για να γίνει αυτό πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα στα άλλα παιδιά. Θέλω να βλέπω τα πράγματα πρακτικά και οργανωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εννοώ πως πριν γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση (ψυχολογική ή άλλου είδους) στο παίδι, πρέπει πρώτα να είμαστε σίγουροι για την ασφάλειά του. Για να γίνει αυτό πρέπει να δώσουμε προτεραιότητα στα άλλα παιδιά. Θέλω να βλέπω τα πράγματα πρακτικά και οργανωμένα.
ποια ειναι τα αλλα παιδια? εκεινα που δερνουν το δικο μου? εγω δεινω προτεραιοτητα στο δικο μου παιδι. προστατευω το δικο μου παιδι με οποιοδηποτε τροπο... υστερα ίσως να μπορώ να κάνω κάτι και για τα άλλα παιδιά αν μου το επιτρέπουν…πρακτικά και οργανωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
ποια ειναι τα αλλα παιδια? εκεινα που δερνουν το δικο μου? εγω δεινω προτεραιοτητα στο δικο μου παιδι. προστατευω το δικο μου παιδι με οποιοδηποτε τροπο... υστερα ίσως να μπορώ να κάνω κάτι και για τα άλλα παιδιά αν μου το επιτρέπουν…πρακτικά και οργανωμένα.

Ναι, αλλά η προστασία του δικού σου παιδιού εξαρτάται από το τι θα κάνουν τα άλλα. Πρακτικά μιλώντας, εσύ τι θα έκανες; Πώς θα έδινες προτεραιότητα στο παιδί σου όταν άλλα παιδιά το απειλούν; (Εκτός κι αν εννοείς ότι θα έκανες καταγγελία, οπότε πάσο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
το περιστατικο τμε τους ναρκωμανεις παραπεμπει σε κατι περισσοτερο απο αγγελικα πλασμενη κοινωνια

Με καίει γιατί έχω χάσει γνωστό μου, ο οποίος ήταν ναρκωμανής, και ζητούσε βοήθεια καιρό και κανένας δεν του την έδινε. Η παρέα του απλά ξέκοψε απο αυτόν...Και δεν ξέρω αν φαίνονται υπερβολικά, εγώ πάντως αν έβρισκα στο δρόμο κάποιον σε αυτήν την κατάσταση θα τον πήγαινα στο νοσοκομείο αγκαλιά και θα του πήγαινα και την επόμενη μέρα λουλούδια. Δεν μιλάω να συναντήσω κάποιον με μαχαίρι και να τον πάρω αγκαλιά, μιλάω για κάποιον που ζητάει βοήθεια...ακόμα και αν δεν φωνάζει γι'αυτήν.


στην Ελλάδα αυτά? :hmm:

Στη συνέχεια πήραν τα 3 παιδιά, στα οποία αναφερόμουν, απο την μητέρα και τα μετέφεραν σε ίδρυμα. Δεν ξέρω που ακριβώς, αλλά όχι σε αναμορφωτήριο. Τα παιδιά δεν είχαν πρόβλημα απλά έκρινε η κοινωνικός λειτουργούς σωστό να απομακρυνθούν απο την μητέρα.

Ωραία όσα λες... Αλλά για πές μας τί θα έκανες εσύ αν κυνδίνευε η ψυχοσωματική ακεραιότητα του παιδιού σου??? Θα πήγαινες την συμμορία στον ψυχολόγο ή στον ψυχίατρο??? :confused:

Έχω αναφέρει ήδη τι θα έκανα.


Κι εγώ θα τρελαινόμουν, και αν θέλεις η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω την επόμενη μέρα με το γιο μου στο σχολείο και όταν έρθουν αυτά τα παιδιά να τα διώξω. Θα ήταν χαζό όμως, θα μείωνα αρχικά το ίδιο το παιδί μου ("Φώναξες τη μαμά σου να μας κάνει ντα;") και θα θύμωνα περισσότερο τα άλλα παιδιά. Με δεύτερη σκέψη όμως, γύρισα εναντίον των γονέων των παιδιών αυτών και εκεί θα μείνω. Μιας και οι γονείς είναι σε θέση να συζητήσουν, γιατί υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα, θα τους πρότεινα να πάνε το παιδί σε ψυχολόγο. Αν δεν δέχοταν, ναι, θα ανακατευόμουν στα οικογενειακά τους, και θα έκανα καταγγελία στην αστυνομία.


Όσο για το παιδί μου, έγραψα στο blog της μητέρας ότι αυτή τη στιγμή, έχει δεχτεί μεν την βία και την επιθετικότητα, όμως έχει δεχτεί και τεράστια ψυχολογική πίεση. Είμαι σίγουρη, επειδή τα έχω περάσει και εγώ δηλαδή, ότι το παιδί ζει την απόλυτη απόρριψη. Βρίσκεται σε μία ηλικία, 13 χρονών, που ανακαλύπτει τον κόσμο, την μαγκιά, το φλερτ με τα κορίτσια και όλα αυτά, σε μία ηλικία που θα ανοίξει τα φτερά του και θα ετοιμαστεί να γίνει άντρας, και έρχονται οι συνήθεις τύποι της κοινωνίας να του «τη σπάσουν» και να τον απορρίψουν. Εγώ θα έλεγα μονίμως στο παιδί μου, ότι πέρα από όλα αυτά, εκείνος είναι πολύ καλύτερος από αυτούς γιατί θα το είχε ανάγκη. Και για να το πιστέψει αυτό θα φρόντιζα να τους λυπηθεί. Για τη σωματική του ακεραιότητα θα του έλεγα να τους αποφεύγει όταν βγαίνει και να κυκλοφορεί σε μέρος με κόσμο. Δεν θα κρατούσε άλλωστε για πολύ, τα παιδιά θα εξεταζόταν γρήγορα από ειδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Με καίει γιατί έχω χάσει γνωστό μου, ο οποίος ήταν ναρκωμανής, και ζητούσε βοήθεια καιρό και κανένας δεν του την έδινε. Η παρέα του απλά ξέκοψε απο αυτόν...Και δεν ξέρω αν φαίνονται υπερβολικά, εγώ πάντως αν έβρισκα στο δρόμο κάποιον σε αυτήν την κατάσταση θα τον πήγαινα στο νοσοκομείο αγκαλιά και θα του πήγαινα και την επόμενη μέρα λουλούδια. Δεν μιλάω να συναντήσω κάποιον με μαχαίρι και να τον πάρω αγκαλιά, μιλάω για κάποιον που ζητάει βοήθεια...ακόμα και αν δεν φωνάζει γι'αυτήν.

Ειπα εγω οτι δεν σε καιει ακλη μου?:)
Κι εμενα με καιει γιατι εχω χασει ΚΑΙ εγω οπως ποσοι αλλοι γυρω μας ατομο απο ναρκωτικα.
Τωρα το οτι θα εκανες οτι λες σε τιμα.Οσο "ρομαντικο" και δυσκολο ειναι στην πραξη να κανεις κατι τετοιο, σε τιμα.;)
Μια βολτα π.χ. απο Ομονοια να κανεις θα βρεις πααααρα πολλους που θελουν βοηθεια αλλα δεν την "ζητουν".
Απλως σου λεω οτι αυτη η προσεγγιση -ειδικα στην μαζικη της μορφη- παραπεμπει σε μια αγγελικα πλασμενη κοινωνια.
Εδω την αλλη την κλεβουν διπλα σου χωρις μαχαιρι χωρις τιποτα και καθονται ολοι και κοιτανε...φαντασου για αυτο το σκηνικο.




Όσο για το παιδί μου, έγραψα στο blog της μητέρας ότι αυτή τη στιγμή, έχει δεχτεί μεν την βία και την επιθετικότητα, όμως έχει δεχτεί και τεράστια ψυχολογική πίεση. Είμαι σίγουρη, επειδή τα έχω περάσει και εγώ δηλαδή, ότι το παιδί ζει την απόλυτη απόρριψη. Βρίσκεται σε μία ηλικία, 13 χρονών, που ανακαλύπτει τον κόσμο, την μαγκιά, το φλερτ με τα κορίτσια και όλα αυτά, σε μία ηλικία που θα ανοίξει τα φτερά του και θα ετοιμαστεί να γίνει άντρας, και έρχονται οι συνήθεις τύποι της κοινωνίας να του «τη σπάσουν» και να τον απορρίψουν. Εγώ θα έλεγα μονίμως στο παιδί μου, ότι πέρα από όλα αυτά, εκείνος είναι πολύ καλύτερος από αυτούς γιατί θα το είχε ανάγκη. Και για να το πιστέψει αυτό θα φρόντιζα να τους λυπηθεί. Για τη σωματική του ακεραιότητα θα του έλεγα να τους αποφεύγει όταν βγαίνει και να κυκλοφορεί σε μέρος με κόσμο. Δεν θα κρατούσε άλλωστε για πολύ, τα παιδιά θα εξεταζόταν γρήγορα από ειδικούς.

Αυτος θελει να τους αποφυγει.
ΕΚΕΙΝΟΙ δεν θελουν να τον αποφυγουν.
Οσο και αν κυκλοφορεις σε μερος με κοσμο ειναι αδυνατο να περιορισεςι με τετοιο τροπο την ελευθερια και τις κινησεις σου ωστε να αποφυγεις το καθε μερος με λιγοτερο κοσμο.
Το ξερω απο πρωτο χερι.Αναγκαζομουν να κανω κυκλους την πολη για να παω σπιτι και παλι ομως επρεπε να περασω απο συγκεκριμενα μερη.Δυστυχως δεν μπορουσα να διακτινιστω για να ειμαι σπιτι-μαθημα-σπιτι χωρις ους ενδιαμεσους σταθμους.
Ξερεις τι περιορισμος ελευθερειας ειναι και τι αγχος και τρομο σου προκαλει το να πρεπει να σκεφτεσαι το καθε σου βημα και να κοιτας σαν τρελος δεξια κι αριστερα μηπως σάκολουθουν αυτοα τα "ατυχα παιδια"?
Το ποσο "ατυχος" και ατυχο ειναι αυτο το παιδι, δεν σκεφτηκε κανεις.
Αλλα ειπαμε.Σε αυτες τι περιπτωσεις προτεραιωτητα εχουν τα παιδια με προβλημα.Μετα ειναι τα αλλα.Αρκει να μην φτανουμε να κατακρινουμε ελαφρια την καρδια τον γονιο που προσπαθει να προστατευσει κατι ανωτερο απο την ζωη του, γιατι αυτα τα παιδια εχουν 1002 "διακιολογιες" για την συμπεριφορα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
dooo< αυτο που λεει.
αλλοι δεν υπαρχουν, να συνοδευουν διακριτικα το παιδι?
νταξει το γαιδουρι ο πατερας. αλλα αλλοι?


επισης, δεν ειμαι σε καμια περιπτωση υπερ του ξυλοδαρμου. εκφοβισμος ναι, αλλα οχι ξυλοδαρμος. οχι βαριες κρανιοεγκεφαλικες και εντατικες. ουτε μια δυο αναποδες, παρολο που τις χρειαζεται απο την οικογενεια του.

αστυνομια, ενημερωση των δασκαλων, γιατι οχι και αποβολη απο το σχολειο-εχοντας ενημερη την οικογενεια για ταυτοχρονο περιορισμο στο σπιτι.
για να δουμε αν η μαμα θα νιωσει καλα αν το παιδι της μεινει απο απουσιες η απο μαθημα στην ιδια ταξη...
μπορει να μην καταλαβε ποσο σημαντικο ειναι να μην κανει το μονακριβο της το "μπαμπουλα" σε αλλα παιδια, αλλα για να δουμε αν αστυνομια κανει επιπληξη και σχολειο δωσει αποβολη.
γιατι τοτε, θα τις φαει τις αναποδες του το κωλοπαιδο και ελπιζω να συνελθει.

ρουμανα αυτο που ειπες για την πιτσιρικα... λυπηθηκα παρα πολυ. :(:(:(

επισης, ολοι αυτοι που λενε για ιδανικες κοινωνιες, πλιζ παιδια ξυπνηστε. ωραιο ονειρο βλεπατε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαμόγελο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αυτό λέγεται bullying, είναι διαχρονικότατο κοινωνικό πρόβλημα. Αν κάνετε μια έρευνα στο διαδίκτυο θα βρείτε και προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτό λέγεται bullying, είναι διαχρονικότατο κοινωνικό πρόβλημα. Αν κάνετε μια έρευνα στο διαδίκτυο θα βρείτε και προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης.
Ευχαριστώ Χριστινάκι για την τόσο χρήσιμη πληροφορία. Πραγματικά δεν το ήξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Λέμε από χθές οτι είναι παιδιά κ αυτά κ οτι φέρονται με παραβατικό τρόπο επειδή έχουν φάει ξύλο ίσως κλπ... Εγώ διάβασα σήμερα πάλι το blog εκείνης της γυναίκας όπου απαντάει στα σχόλια μας κ δίνει περισσότερες λεπτομέρειες... ακούστε κ πείτε μου...

"δύο φορές ήρθα σε επαφή με τους γονείς του παιδιού,δεν το χτύπησαν ή ότι άλλο,έμαθα πως συζήτησαν πολύ ώρα μαζί του,αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν ίδιο..
Απλά άλλαξε η προθεσμία μέχρι τέλη Ιουνίου.."

Για ποιό ξύλο μιλάμε λοιπόν???? Που του δημιούργησαν ψυχολογικά του "ευαισθητούλη"...

"Αν είχες δει εσύ για έναν που βρέθηκε μαχαιρωμένος και νεκρός εδώ στη Θεσ/κη,ήταν μέλος της παρέας αυτής."

Τώρα τί λέτε?? Το θέλουν το ξυλάκι κ το αναμορφωτήριο τους? Ή μια ζεστή αγκαλιά που θα της δαγκώσουν τα χέρια???

Συγνώμη αν φαίνομαι σκληρή αλλά αυτά τα παιδιά ουτε παιδικότητα έχουν, ουτε πληγωμένα αγρίμια είναι που μαχαιρώνονται κ μαχαιρόνουν, εκβιάζουν κ κλέβουν! Για μένα είναι βρωμόπαιδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σταλίτσα μου, πιστεύω ότι δεν προστατεύεις το παιδί σου βαρώντας τα άλλα παιδιά
το μόνο που κάνεις είναι να τα εξαγριώνεις περισσότερο εις βάρος του παιδιού σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
σταλίτσα μου, πιστεύω ότι δεν προστατεύεις το παιδί σου βαρώντας τα άλλα παιδιά
το μόνο που κάνεις είναι να τα εξαγριώνεις περισσότερο εις βάρος του παιδιού σου

οι γονεις του πρεπει να το κανουν αυτο κουε μου οχι η μανα του παιδιου θυματος...δεν το συνεχιζω εγω γιατι θα συγχυστω παλι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα το τι θα κάνουν οι γονείς του παιδιού δε μπορούμε να έχουμε λόγο...
αυτή τη στιγμή συζητάμε αν ήμασταν στη θέση της μάνας τι θα κάναμε....
σαν γονείς ενός παιδιού που το εκφοβίζουν όχι σαν γονείς ενός κακού παιδιού
εκτός αν κατάλαβα λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
μα το τι θα κάνουν οι γονείς του παιδιού δε μπορούμε να έχουμε λόγο...
αυτή τη στιγμή συζητάμε αν ήμασταν στη θέση της μάνας τι θα κάναμε....
σαν γονείς ενός παιδιού που το εκφοβίζουν όχι σαν γονείς ενός κακού παιδιού
εκτός αν κατάλαβα λάθος

σωστα καταλαβες...ναι αν ημασταν στη θεση της μανας του παιδιου θυματος αυτο λεμε... δεν θα πρεπε ομως οι γονεις του παιδιου εκβιαστη εφοσον η μανα του παιδιου θυματος πηγε ηδη 2 φορες να τους πει τι συμβαινει να τον συμμορφωσουν τον κανακαρη τους αναλογα;:mad: (αρχιζει και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι παλι....μπρρρρρρρρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
@Mario Έχεις δίκιο, έχει τύχει να βρεθώ βράδυ στην ομόνοια αλλά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, γι'αυτό ανέφερα και το μαχαίρι. Κυριώς μιλούσα για γνωστούς μου που θα βοηθούσα..αλλά το έγραψα κάπως αλληγορικά..

@Stalitsa Όπως προνανέφερα, άνθρωποι σαν κι εσένα τα καίνε αυτά τα παιδιά. Δυστυχώς, είναι 16 χρονών, όπως είπες δεν έχουν καμία παιδικότητα και αυτό είναι αρχικά εις βάρος τους και ύστερα εις βάρος των άλλων. Είναι κρίμα αυτά τα παιδιά και θέλουν βοήθεια και όχι ξύλο. Αλλά κάποιοι άνθρωποι επιμένουν να βλέπουν την επιφάνεια και να καίνε τα παιδιά αυτά.Αν αύριο-μεθαύριο τα παιδιά αυτά γίνουν εγκληματίες δεν θα φταίει κανένας άλλος παρά αυτούς τους ανθρώπους, που αντί να διορθώσουν το πρόβλημα που υπήρχε όσο ήταν καιρός, το έκαναν ακόμα μεγαλύτερο.

@Kακή Επιρροή Μπορούμε να έχουμε λόγο. Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς...Αν ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά σε μία οικογένεια ο καθένας μπορεί να επέμβει και αν χρειαστεί, το παιδί να απομακρυνθεί απο την οικογένεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αστυνομια παιδια... μονο αυτο...
δε βλεπω αλλη λυση.

οχι ξυλο ομως. οχι εντατικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μα αυτοί οι γονείς έπρεπε να έχουν κάνει πολλά πράγματα χρόνια πριν...
τώρα το τι θα κάνουν... για αρχή να το αγαπήσουν ίσως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
η αστυνομια δεν ειναι μονο για να μοιραζει 700αρες κλησεις στους πολιτες.
εχει ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
ένα παιδί δεν χρειάζεται απαραίτητα να φάει ξύλο για να εμφανίσει σημάδια παραβατικότητας. Η έλλειψη προσοχής, η απαξίωση από τον γονιό ή ακόμη και το μάθημα ότι δεν υπάρχουν όρια στην συμπεριφορά του αρκούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
@Kακή Επιρροή Μπορούμε να έχουμε λόγο. Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς...Αν ένα παιδί δεν μεγαλώνει σωστά σε μία οικογένεια ο καθένας μπορεί να επέμβει και αν χρειαστεί, το παιδί να απομακρυνθεί απο την οικογένεια..
μάλλον δεν κατάλαβες το πνεύμα που μιλούσα....
έλεγα ότι αυτή τη στιγμή συζητάμε άλλο θέμα ή τουλάχιστον ότι εγώ αυτό κατάλαβα

το να μιλήσουμε για τον νταή, νομίζω ότι χρήζει μιας άλλης ειδικής συζήτησης εξαιρετικά αφιερωμένης σε όλα τα πλάσματα που δεν έχουν βιώσει ποτέ αγάπη, ισορροπία, αποδοχή απ το σπίτι τους κι έχουν ανάγκη να την εισπράξουν έστω και με τη βία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
η αστυνομια δεν ειναι μονο για να μοιραζει 700αρες κλησεις στους πολιτες.
εχει ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΡΟΛΟ.

Μα δεν είπε κανείς όχι στην επέμβαση της αστυνομίας. Αλλά είναι παράλογο να ζητάμε να δείρουν τα παιδιά οι αστυνομικοί..Αν είναι δυνατόν! Λες και βρισκόμαστε επι χούντας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top