"Εκβιάζουν το παιδί μου"

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τα Off topic θα τα βρείτε εδώ :)
αν υπάρχει επιθυμία και λόγος να ξεκλειδωθούν τα Off topic, παρακαλούμε να κάνετε αναφορά στην ΟΔ και να το ζητήσετε

ευχαριστούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
...
Κι αν ίσως έρθουνε καιροί
όταν θα σβήσει το κερί
στην καταιγίδα
Υπερασπίσου το παιδί
γιατί αν γλιτώσει το παιδί
υπάρχει ελπίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[off-topic]Ακούνε Παύλο οι νέοι σήμερα? :'([/off-topic]

Θέλω να δω τι θα κάνω αν χρειαστεί να υπερασπιστώ την κόρη μου, χωρίς να υπάρχει μπαμπάς να αναλάβει τις ευθύνες του... :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Θέλω να δω τι θα κάνω αν χρειαστεί να υπερασπιστώ την κόρη μου, χωρίς να υπάρχει μπαμπάς να αναλάβει τις ευθύνες του... :'(
Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις περίφημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
[off-topic]Ακούνε Παύλο οι νέοι σήμερα? :'([/off-topic]

Θέλω να δω τι θα κάνω αν χρειαστεί να υπερασπιστώ την κόρη μου, χωρίς να υπάρχει μπαμπάς να αναλάβει τις ευθύνες του... :'(


Όλα τα παιδιά είναι και δικά μας παιδιά. Σε περίπτωση ανάγκης, έχω κάτι πειστικούς φίλους και στην Αθήνα. Οι δυνάμεις του Χάους πάντα μαζί σου κυρά των ξωτικών...:D.
Κάτι μου λέει όμως ότι μπορείς να τα καταφέρεις θαυμάσια και μόνη σου. Αν χρειαστεί το ιππικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ισως να πρεπει να αλλαξω την αποψη μου στο θεμα. Ειχα πει, ΟΧΙ ΒΙΑ.

πριν μερικες μερες ετυχε να ειμαι σε ενα σχολειο καπου στα μεσογεια...
τα παιδια, ειχαν την κλασσικη γιορτη του τελους τησ σχολικης χρονιας.
Ομολογουμενως ηταν απο τις καλυτερες που ειχα δει, και οχι μονο με ποιηματα και τετοια, πιο ομορφη, πιο πλουσια.

Και χαρηκα, λεω "α, κοιτα τι ομορφα πραγματα ετοιμασαν καποιοι"...

Μεχρι που σκεφτηκα να μιλησω με καποια παιδια της πεμπτης και της εκτης, εκτος απο τα μικρα (Α-Δ Δημοτικου) με τα οποια ημουν συνεχεια μαζι.

Το αποτελεσμα ηταν φρικιαστικο και με εκανε να αναθεωρησω παρα πολυ τις αποψεις μου.

Τα παιδια αυτα εβριζαν ΣΑ ΝΤΑΛΙΚΙΕΡΗΔΕΣ το ενα το αλλο, τις δασκαλες και γενικα τον κοσμο χωρις να εχει προηγηθει κατι.
Ακομα και αμεριμνος να περνουσε καποιος διπλα τους, του εβαζαν τρικλοποδια πχ ωστε να πεσει και να τον βρισουν. Και τρικλοποδια να μην μπορουσαν βεβαια να βαλουν, σιγουρα κατι αλλο θα σκαρφιζονταν... (αυτο εγινε μπροστα μου.)

Η ερωτηση μου ηταν προς τις δασκαλες, σχετικα με την τιμωρια τους. Γιατι δεν τιμωρουνται? Μιλανε ασχημα, ενοχλουν, βριζουν, βαρανε τα μικροτερα παιδια...

Η απαντηση που πηρα ηταν οτι Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ.

πλεον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα τραβηξουν απο τη μπλουζα, να τα πιασουν απο το αυτι η απο το χερι δυνατα (!) ενω απαγορευεται να βαλουν και οποιαδηποτε γραπτη τιμωρια, οπως επισης και να σηκωσουν καποιο παιδι ορθιο στη γωνια.
Τελος, δεν απαγορευεται τα παιδια να πηγαινουν ακομα και 5 φορες την διδακτικη ωρα, τουαλετα, αν το ζητησουν.

Αυτα μου τα πε και μια δασκαλα και η διευθυντρια του σχολειου.

Ναι, σιγουρα φταινε ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ για τη διαπαιδαγωγηση των ιδιων τους των παιδιων.
Αλλα και η ελλιψη οποιασδηποτε ποινης, εστω και μικρης, το κανει ξεφραγο αμπελι το σχολειο... τις τουαλετες καπνιστηριο και εμενα να πιστευω οτι τα παιδια θα ηταν πολυ καλυτερα απο αυτα αν υπηρχαν λιγο διαφορετικοι νομοι...

αισχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αυτό δεν έχει να κάνει ακριβώς με αυτά που λέμε.

Εδώ μιλάμε με παιδιά που κάνουν ό,τι θέλουν, το πρόβλημα δεν υπάρχει αλλά το πρόβλημα δημιουργείται.

Στην άλλη περίπτωση, αυτή του εκβιασμού, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και ψάχνουμε τρόπο να το αντιμετωπίσουμε και όχι να το περιορίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα ίδια παιδιά είναι όμως που αύριο θα κάνουν συμμορία και θα εκβιάζουν το δικό μου το παιδί. Κι εγώ θ' αναρωτιέμαι: "Μα καλά, δεν πήγαν σχολείο αυτά τα παιδιά; Γιατί άνθρωποι δεν έγιναν τότε;" Λίγο ζόρι δεν έκαναν ποτέ κακό σε κανέναν. Η υπερβολική χαλαρότητα κι επιείκια αντιθέτως δεν έκανε ποτέ καλό σε κανέναν. Κι ένα ακόμη συμπέρασμα που βγαίνει από το ποστ της Τζιοβάννας και διαφωνεί με αυτά που μου έλεγες: Η μη βία δεν διδάσκει πάντα τη μη βία αλλά αντιθέτως η έλλειψη κάθε ελέγχου μπορεί να γεννάει τη βία. Δεν είναι τα πράγματα άσπρο-μαύρο, όσο κι αν είναι βολικό να τα βλέπουμε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα Great Chaos.

Συμφωνώ με τη χρήση ελεγχόμενης βίας στα παιδιά που ανέφερε η Giovanna.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα Great Chaos.

Συμφωνώ με τη χρήση ελεγχόμενης βίας στα παιδιά που ανέφερε η Giovanna.

όταν το είπαμε κάποιοι αυτό στο "βγήκε το ξύλο απ τον παράδεισο?" μόνο που δεν μας δάγκωσαν τα αυτιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top