Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

pavlina20423

Νεοφερμένος

Η pavlina20423 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
χαχα. ειναι πλεον ο χειροτερος εχθρος μου. ειναι το μονο ατομο πανω στη γη που ευχομαι καθημερινα να πεθανει με αργο και βασανιστικο τροπο. λυπαμαι αλλα η συμπεριφορα του με εκανε να σκεφτομαι ετσι για αυτον. μακαρι να το ξεπερασω γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
χαχα. ειναι πλεον ο χειροτερος εχθρος μου. ειναι το μονο ατομο πανω στη γη που ευχομαι καθημερινα να πεθανει με αργο και βασανιστικο ατομο. λυπαμαι αλλα η συμπεριφορα του με εκανε να σκεφτομαι ετσι για αυτον. μακαρι να το ξεπερασω γρηγορα.
Τόσο χάλια? Δείξε ανωτερότητα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pavlina20423

Νεοφερμένος

Η pavlina20423 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ας μου συμπεριφεροταν καλυτερα για να εδειχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ίσως γι'αυτό τα μόνα παραδείγματα μέχρι στιγμής στο θέμα προέρχονται από μακροχρόνιες σχέσεις (5 και 7 ετών αντίστοιχα). Μετά από τόσα χρόνια ο άλλος γίνεται δικός σου άνθρωπος, οικογένεια σου, και δεν διανοείσαι να σταματήσεις να του μιλάς επειδή σταμάτησες να είσαι ερωτευμένος.
Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές, αλλά νομίζω ότι πρέπει να προστεθεί και αυτός ο παράγοντας στη συζήτηση:
Δεν είμαι σιγουρη πως το βλέπουν οι άλλοι, αλλά πάντως εγώ μπορώ να διαχωρίσω την σεξουαλική έλξη από την ερωτική.
Για ένα άτομο που διαχωρίζει την σεξουαλική έλξη από την ερωτική, ενδεχομένως και να έχει ένα θέμα στο να διατηρήσει φιλικές σχέσεις με τον πρώην του (χωρίς σεξ, κοινώς). Αντίθετα, για κάποιον που ερωτική και σεξουαλική έλξη είναι το ένα και το αυτό, πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να διατηρήσει φιλικές σχέσεις με τον πρώην, χωρίς

Φυσικά και για τους δύο "τύπους" ανθρώπων θα είναι κάπως δύσκολο στην αρχή, που είναι νωπές όλες οι αναμνήσεις, αλλά με λίγη καλή θέληση και από τους δύο, όπως αναφέρει η Λία, μπορούν οι δυσκολίες αυτές να ξεπεραστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalia3807

Νεοφερμένος

Η natalia3807 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
και βεβαια θα με ενοχλούσε,ποιος ο λόγος να κρατήσει κάποιος επαφή με τον/την πρώην του/της άμα δεν υπάρχει στη μέση κάποιο παιδί όπου επιβάλλεται η επικοινωνία.Και αυτά περί φιλιας εγώ τα θεωρώ τελείως μούφα,είναι δυνατόν πριν να είχαν ερωτικές σχέσεις και μετά από το χωρισμό και οι δυο να νιώθουν φιλικά ο ένας για τον άλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποιος ο λόγος να κρατήσει κάποιος επαφή με τον/την πρώην του/της άμα δεν υπάρχει στη μέση κάποιο παιδί όπου επιβάλλεται η επικοινωνία.
Νομίζω ότι μιλάς λίγο εκ του ασφαλούς. Δεν έχεις ακούσει την λέξη "συνήθεια";
Ακόμα κι αν το έχεις πάρει απόφαση να χωρίσεις ένα άτομο, η δύναμη της συνήθειας είναι τεράστια. Μπορεί να θες να τον κρατήσεις δίπλα σου μόνο και μόνο γιατί έτσι είχες μάθει και γιατί είσαι ανασφαλές άτομο, αλλά χωρίς να θες να τα ξαναβρείτε.

Το ανθρώπινο μυαλό παίζει περίεργα παιχνίδια ξέρεις, γι' αυτό έχε κάποιο παραθυράκι ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
με ολες τις πρωην εκτος απο μια εχω κρατησει αρκετα καλες σχεσεις..την συγκεκριμενη οποτε την βλεπω νευριαζωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα εννοείται να κρατήσω φιλικές σχέσεις. Αυτές δεν ξέρω :whistle: :P
Πέρα από την πλάκα ούτε καν μιλάμε με τις πρώην μου. Εκτός από μία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maouritsio

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εξαρταται απο τον καθενα! :bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
χμμμ τώρα που το ξανασκέφτομαι , υπο ποιαν έννοια φιλικες? εννοω οτι η λεξη φιλος στις μερες μας εχει λιγο " χαλαρωσει", να του λεω πραγματα για το τωρινό μου αγορι πχ? η ποιος μου αρεσει? να ειμαι γενικά όπως είμαι με εναν πολυ κοντινό μου φίλο που ξερω.. χμμ απαντησα Οχι κανενα πρόβληα, αλλά στην πραγματικότητα το επιπεδο φιλιας μου ειναι σε απλά επίπεδα ... πρόσφατα χώρισα και με το παιδί αυτό όντως πιστεύω σαν φιλοι μπορούμε να τα παμε πολύ καλά και απο τις 2 πλευρές :hmm: θα περάσει ο χρόνος και θα επανεξετάσω την αποψη και απάντηση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Με κάποιους έχω πολύ φιλικές σχέσεις (και να σημειώσω πως το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες, συντρόφους τους..όσες έχω γνωρίσει τέλος πάντων) και όχι απαραίτητα επειδή μας ανάγκασαν οι συνθήκες (πχ κοινή παρέα), αλλά επειδή στα αλήθεια το θέλαμε.
Έχω την τάση να δένομαι αρκετά με ανθρώπους και από ότι μου έχουν πει το ίδιο βγάζω και εγώ στους άλλους, οπότε θα μου (μας-να βάλω μέσα και τους πρώην) ήταν πολύ δύσκολο να απομακρυνθώ τελείως από ένα πρόσωπο που αισθάνομαι τόσα πολλά πράγματα πέρα του ερωτικού κεφαλαίου.

Βέβαια πάντα αυτό γινόταν με μια σειρά, απομάκρυνση για ένα διάστημα μέχρι να ξεκαθαρίσουμε τι πραγματικά νιώθουμε (και πολλές φορές να φύγει και ο εγωισμός του χωρισμού) και όταν ο ένας ένιωθε την ανάγκη να δει τον άλλον από καθαρό -ενδιαφέρον προσπαθούσε να κάνει κίνηση για μια επικοινωνία, μέχρι τώρα ήμουν τυχερή είχα καλό timing με όλους, τι στιγμή που ήμουν σίγουρη πως θέλω κάποιον πρώην δίπλα μου σαν έναν καλό φίλο, ήταν και αυτός σίγουρος για το τι θέλει.

Στο σήμερα τώρα, όταν βρίσκομαι μαζί τους μπορώ να πω με σιγουριά πως θυμάμαι αμυδρά στιγμές από το διάστημα που ήμασταν μαζί, είναι όλα θολά, με έχουν γεμίσει τόσο πολύ με στιγμές φιλίας, συμπαράστασης, διασκέδασης -ΕΚΤΟΣ σχέσης και νομίζω πως αυτό επισκιάζει κάθε τι που έγινε στο μακρινό παρελθόν, και το γεγονός πως οι περισσότεροι έχουν προχωρήσει στη ζωή τους (παντρεύτηκαν, έκαναν παιδιά,είναι με διαζύγιο...ένας έγινε ομοφυλόφιλος) και πλέον έχουν αρκετά σημαντικές εμπειρίες σε σχέση με αυτήν που είχαν με εμένα, βοηθάει πολύ.

Από΄κει και πέρα δεν ισχύει το ίδιο με όλους, υπάρχουν αρκετοί που λόγω συνθηκών απομακρυνθήκαμε και δεν γνωρίζω καν αν ζουν, υπάρχουν και αρκετοί που με πλήγωσαν πάρα πολύ και εύχομαι να μην συναντήσω ποτέ ξάνα στη ζωή μου.
Ίσως φταίει ότι είμαι μόνη μου τα τελευταιά 2 χρόνια, όποτε δεν έχω κανένα αποθημένο με κάποιον ή τέλος πάντων κάποιο πρόσφατο καρδιοχτύπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Δεν εχω κανενα προβλημα απο τη στιγμη που δε χωνεται στη ζωη μου...μακρια και αγαπημενοι...γιατι μου χει τυχει πρωην να μου το παιζει φιλος και ανετος και να χωνεται στη προσωπικη μου ζωη με τον εναν η τον αλλον τροπο. Αλλά προσωπικά δεν εχω θέμα, απλά θέλει το χρονο του να γίνει ειδικά αν είχες δυνατα αισθήματα για τον αλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι φίλος με τον/την πρώην σου. Όταν έχεις μοιραστεί τα πάντα για κάποιο διάστημα με ένα άτομο, πώς είναι δυνατόν μετά να τον βλέπεις... φιλικά; Δεν γίνεται παιδιά, όσο και να το θέλουμε. Είναι φυσιολογικό να διατηρείς με τον/την πρώην μια τυπική, ευχάριστη σχέση, αλλά όχι και να γίνεις φίλος! Απλά δεν γίνεται, κάποιος από τους δύο σίγουρα θα θυμάται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Έχουμε πολύ φιλικές σχέσεις
-Γεια σου ηλίθια
-Γεια σου μαλάκα
:P οκ πλάκα κάνω.................απλός μουτζονόμαστε :P :P :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι φίλος με τον/την πρώην σου. Όταν έχεις μοιραστεί τα πάντα για κάποιο διάστημα με ένα άτομο, πώς είναι δυνατόν μετά να τον βλέπεις... φιλικά; Δεν γίνεται παιδιά, όσο και να το θέλουμε. Είναι φυσιολογικό να διατηρείς με τον/την πρώην μια τυπική, ευχάριστη σχέση, αλλά όχι και να γίνεις φίλος! Απλά δεν γίνεται, κάποιος από τους δύο σίγουρα θα θυμάται...

Πιστευω εξαρταται τον άνθρωπο, καποιοι ειναι πιο πολιτισμενοι και διατεθειμενοι να αφησουν το παρελθον πισω...και πιστευω και το πως εχει λήξει η σχέση παιζει σημαντικο ρολο. Άλλο να τον τσακωσεις με τη κολλητη σου στο κρεβατι και αλλο να το λήξετε επειδή εχετε βαρεθει και οι δυο σας :/: Η αληθεια είναι οτι άνθρωπος που σε έχει πληγωσει δύσκολα να γίνει και φίλος σου:/: και δε μιλαμε να σε εχει χωρισει απλα γιατι δε περναγε καλα αλλα να σου φερθει σκαρτα στη κυριολεξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είσαι φίλος με τον/την πρώην σου. Όταν έχεις μοιραστεί τα πάντα για κάποιο διάστημα με ένα άτομο, πώς είναι δυνατόν μετά να τον βλέπεις... φιλικά; Δεν γίνεται παιδιά, όσο και να το θέλουμε. Είναι φυσιολογικό να διατηρείς με τον/την πρώην μια τυπική, ευχάριστη σχέση, αλλά όχι και να γίνεις φίλος! Απλά δεν γίνεται, κάποιος από τους δύο σίγουρα θα θυμάται...

Νομίζω είσαι αρκετά απόλυτη, εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όπως ανέφερα πιο πάνω μια χαρά τα καταφέρνω τα τελευταία χρόνια, τι να πω ίσως είμαι και η εξαίρεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ

Γιατι πολυ απλα ποτε δν θα ειναι φιλοι, η πλευρα που επιδιωκει την φιλικη προσεγγιση επιθυμει επανασυνδεση. Μακρια κι αγαπημενοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πιστευω εξαρταται τον άνθρωπο, καποιοι ειναι πιο πολιτισμενοι και διατεθειμενοι να αφησουν το παρελθον πισω...και πιστευω και το πως εχει λήξει η σχέση παιζει σημαντικο ρολο. Άλλο να τον τσακωσεις με τη κολλητη σου στο κρεβατι και αλλο να το λήξετε επειδή εχετε βαρεθει και οι δυο σας :/: Η αληθεια είναι οτι άνθρωπος που σε έχει πληγωσει δύσκολα να γίνει και φίλος σου:/: και δε μιλαμε να σε εχει χωρισει απλα γιατι δε περναγε καλα αλλα να σου φερθει σκαρτα στη κυριολεξια

Ναι εντάξει, δεν μιλάμε για τις περιπτώσεις που κάποιος έχει πληγώσει κάποιον άλλον,γιατί τότε δεν διατηρούνται καν οι καλές σχέσεις.

Νομίζω είσαι αρκετά απόλυτη, εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όπως ανέφερα πιο πάνω μια χαρά τα καταφέρνω τα τελευταία χρόνια, τι να πω ίσως είμαι και η εξαίρεση..

Εγώ έκανα ειδική και συγκεκριμένη την άποψη μου :). Μίλησα για φιλία, και η καθαρή φιλία είναι αμερόληπτη, αμοιβαία και άμετρη. Όταν κάποιος δεν έχει επιτύχει στην σχέση με κάποιον άλλον- που μια σχέση είναι συνδυασμός φιλίας και έρωτα-τότε δεν μπορεί να πετύχει και στην φιλία με αυτό το άτομο. Άλλο οι φιλικές σχέσεις, κι άλλο η φιλία ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

Εγώ έκανα ειδική και συγκεκριμένη την άποψη μου :). Μίλησα για φιλία, και η καθαρή φιλία είναι αμερόληπτη, αμοιβαία και άμετρη. Όταν κάποιος δεν έχει επιτύχει στην σχέση με κάποιον άλλον- που μια σχέση είναι συνδυασμός φιλίας και έρωτα-τότε δεν μπορεί να πετύχει και στην φιλία με αυτό το άτομο. Άλλο οι φιλικές σχέσεις, κι άλλο η φιλία ;).
Θα συμφωνήσω στη πρώτη σειρά, στα υπόλοιπα δεν κατάλαβες το μήνυμα μου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antrianna92

Νεοφερμένος

Η Antrianna92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μπορούσα να ήμουν φίλη με έναν πρώην που έπεφτα στα πατώματα για εκείνον και εκείνος αδιαφορούσε για μένα,με αποτέλεσμα να με κάμει να τον μισήσω..Πρέπει να μην νιώθω τίποτα ερωτικό και να τον έχω ξεπεράσει για να δημιουργηθεί μια φιλία μεταξύ μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top