Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Λοιπόν είναι ένα θέμα που με απασχολεί καιρό τώρα και μπορώ να πω ότι έχω νευριάσει αρκετά γιατί πιάστηκα από ένα γεγονός που μου έτυχε σήμερα.
Βγήκα το πρωί να πάρω τα τελευταία δώρα και να κάνω μια βόλτα.
Βλέπω ένα καινούργιο κινέζικο τεράστιο μαγαζί και πως μου κόλλησε εμένα, μπήκα να χαζέψω.
Χαζεύω από δω, χαζεύω από εκεί, τσακ πιάνει το μάτι μου ένα γυναικείο μαύρο γιλέκο, πάω πιο κοντά το χαζεύω και παρατηρώ ότι είναι ΊΔΙΟ με ένα γιλέκο που είχα πάρει από γνωστό επώνυμο μαγαζί πριν περίπου 1 χρόνο (μπορεί και λιγότερο). Σταμπάρω το καρτελάκι και το βγάζω φωτογραφία για να το ελέγχω όταν γυρίσω σπίτι, και ναι ήταν το ίδιο ακριβώς γιλέκο, με τι διαφορά ότι εγώ το πήρα 45 ευρώ και η κινέζα το έδινε 7. Όλα στο καρτελάκι ήταν ίδια, μάρκα, πληροφορίες για ποιότητα, τόπος παραγωγής κλπ, η μόνη διαφορά ήταν πως στη μια πλευρά είχε και την επωνυμία του καταστήματος που το αγόρασα.
Και ρωτάω τελικά τι αγοράζουμε; Αν είναι να πληρώνω μόνο τη μάρκα και ουσιαστικά όλα να παράγονται στο ίδιο μέρος και να αλλάζει μόνο η επωνυμία στο καρτελάκι να το βράσω.
Το ίδιο έπαθα και με εσώρουχα άλλη μια φορά από καλή μάρκα εσωρούχων που υποτίθεται ήταν "μόνο" βαμβακερά, και όχι μόνο με ενοχλούσαν στην εφαρμογή (γιατί αποκλείεται εκείνο να ήταν 100% βαμβάκι όπως υποσχόντουσαν στους καταναλωτές), αλλά τα πέτυχα και στη λαική αγορά και στα γυφτόπάζαρα του jumbo.
Και ρωτάω, δεν είναι κλέψιμο εγώ να σκάω τα λεφτά υποτίθεται για κάτι καλό, και στη τελική να παίρνω ποιότητες που τις βρίσκω και αλλού φτηνότερα; Γιατί αυτό δε συμβαίνει μόνο σε ρούχα, αλλά και σε παπούτσια, και σε τρόφιμα που σου υπόσχονται προιόντα ελληνικά και μπλα μπλα μπλα και στη τελική δε γνωρίζεις τι μπαίνει στο ψυγείο σου.
Εσείς έχετε συγκεκριμένα καταστήματα που ψωνίζεται και είστε σίγουροι για αυτά;
Αλλιώς πως ξεχωρίζεται το "καλό" πράγμα;
Και στη τελική υπάρχει καλό πράγμα;
Ή αλλάζει απλά το όνομα;

ΥΓ: Γιορτινή μέρα με έπιασε η γκρίνια μου, αλλά τέλος πάντων, να'χαμε να λέγαμε. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Έχεις πολύ δίκιο να εκνευρίζεσαι.
Παλιά ήξερα ένα παιδί που ήταν προμηθευτής ειδών για το σπίτι (κρύσταλλα, διακοσμητικά κτλ).
Ε μου έλεγε ότι το ίδιο πράγμα που πουλούσε σε ένα συνοικιακό κατάστημα της γειτονιάς μου, το πουλούσε και στο Kosta Boda. Απλα το Kosta Boda του έκανε άλλη μια επεξεργασία. Το πήγαινε και του χάραζαν ανάγλυφα το όνομα του καταστήματος. Κατά τα άλλα όμως ήταν το ίδιο βάζο, η ίδια πιατέλα.
Ε στο μαγαζί της γειτονιάς μου έκανε 8-9 Ευρώ, στο Kosta Boda έκανε 100 και πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κάτι που έμαθα πρόσφατα είναι πως σχεδόν όλα τα γυαλιά ηλίου τα βγάζει η ίδια εταιρεία. Δεν το πολυπίστευα στην αρχή, αλλά αν μπείτε στο site της Luxottica θα δείτε πως οι μάρκες για τις οποίες μπορεί να έχετε τσακωθεί με γνωστούς για το ποιά είναι η καλύτερη, βγαίνουν όλες από το ίδιο εργοστάσιο και αλλάζει απλά το όνομα.
Το ίδιο γίνεται με πάρα πολλά άλλα πράγματα, που η ίδια εταιρεία έχει το 90% της αγοράς και απλά βγάζει πολλά διαφορετικά ονόματα για να δίνει στον καταναλωτή την ψευδαίσθηση του ανταγωνισμού και της επιλογής (Inditex, PPR, κ.α.)
Υπάρχουν και αυτά που λες εσύ, πως το ίδιο πράγμα ο ένας πωλητής το δίνει σε χ τιμή και ο άλλος σε χ+χ300%. Σε αυτές τις περιπτώσεις απλά δεν αγοράζεις κάτι που δεν σου φαίνεται να αξίζει τα λεφτά που ζητάνε, εκτός κι αν σου αρέσει πάρα πολύ. 'Η συγκρίνεις τιμές online, αν προκειται για μάρκα.
Εδώ εγώ ένα κρεβάτι ήθελα το οποίο ήταν Τούρκικο και εκεί το έδιναν 150 ευρώ, ενώ στην Ελλάδα το βρήκα από 350 μέχρι 750. Ο καθένας κάνει ο,τι θέλει και απλά σαν καταναλωτής δεν πληρώνεις αυτά που σου ζητάνε αμα τα θεωρείς πολλά για αυτό που παίρνεις. Αμα ήδη την πάτησες και το ανακαλύπτεις αργότερα, ή δεν δίνεις σημασία γιατί σου άρεσε πολύ αυτό που πήρες ή αποδέχεσαι πως δεν κάνεις και τόσο καλή διαχείριση χρημάτων/έρευνα αγοράς και προσπαθείς να το αλλάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Είχα ακούσει ότι όλα τα προιόντα παράγονται σε ένα εργοστάσιο και μετά απλά αλλάζουν την επωνυμία στα καρτελάκια αλλά έλεγα μπααα σενάρια είναι αυτά τώρα για να ρίξει η μια εταιρία την άλλη, και γενικά όλα αυτά τα έβλεπα σαν ιστορίες για αγρίους.
Αλλά από ότι φαίνεται καθόλου ιστορίες δεν είναι.
Παραδείγματος χάρη έχουμε οικογενειακό φίλο που κατέχει κατάστημα με αθλητικά είδη, έλα όμως που μια παρτίδα που του έστειλαν από γνωστή επωνυμία παπουτσιών έγραφαν πάνω " Made in Dubai", ήταν αυθεντικό το παπούτσι, από την αντιπροσωπία το πήρε απλά αυτά δε φτιάχτηκαν στο εργοστάσιο της Αγγλίας αλλά στο Τουμπάι, εεε σαν το είδαν πελάτισσες χρόνων τους καρφώθηκε στο μυαλό ότι ο άνθρωπος τους δούλεψε και τους πουλάει μαιμού για αυθεντικό και έτσι έχασε πολύ πελατεία από αυτό.
Απλά ρε γαμώτο βλέπεις τόσα πολλά γύρω σου και έχεις αρχίσει να φοβάσαι, να πάρω από εκεί το φτηνό ή το άλλο το ακριβό; Και στη τελική παίρνεις το ακριβό πιστεύοντας ότι θα κρατήσει και πως δε θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στο δέρμα πχ.

Τι στο καλό γίνεται; Αυτοί χαίρονται και γελάνε επάνω στις δικές μας πλάτες(= πορτοφόλια) και τις δικές μας ανασφάλειες.
Γιατί οκ, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε εμείς και κάτι χειρότερης ποιότητας να πάρουμε δεν μας πειράζει τραγικά. Αλλά άντε πείσε τώρα μια μανούλα πως είτε ξοδεύει πολλά για την ένδυση του παιδιού της, είτε όχι είναι το ένα και το αυτό.
Και έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα μας κάνουν γερή πλύση εγκεφάλου, και έχουμε αρχίσει να το πιστεύομαι ότι ντε και καλά κάτι φτηνό θα σου βγάλει σπυριά στη πλάτη ή θα σου προκαλέσει καρκίνο στο δέρμα, ή δε ξέρω και εγώ τι.


Όσο για το "βλέπεις αν αξίζει", δεν είμαι σε θέση να ξέρω το κάθε τι, τι κοστολόγιο έχει. Παραδείγματος χάρη είχα σταμπάρει μια ζακέτα πλεκτή μακριά κάπου στα 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά και κολλούσα να δώσω τόσα λεφτά για μια ζακέτα, καλύτερα να πήγαιναν σε ένα μπουφάν που θα το είχα και 2-3 χρόνια, ε μόλις το είδε το η γιαγιά μου πάτησε τα γέλια, μου είπε ότι δεν αξίζει τόσα γιατί δεν είναι καν χειροποίητο και μου έφτιαξε αυτή ακριβώς το ίδιο σχέδιο με μόνο κοστολόγιο τις κλωστές (και την κούραση της, της χρωστάω μια βόλτα για αυτό που έκανε, μιας και το θυμήθηκα. :redface: )
Από και πέρα, όχι είμαι αρκετά τσιγκούνα και κοιτάω ψώνια να κάνω 2 φορές το χρόνο (άνοιξη-φθινόπωρο) που παίρνω ότι χρειάζομαι όλα μαζί.
Τώρα αν μου μπει κάτι ακριβό στο μάτι και δε μπορώ να αντισταθώ, εε το παίρνω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Και με τη βενζίνη δεν παίζει αυτό;
Σε όλα τα πρατήρια βενζίνης, την ίδια βενζίνη δεν έχουν;
Γιατί η shell θεωρείται ότι έχει καλύτερη βενζίνη ας πούμε από ένα πρατήριο ΑΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για βενζίνη είμαι άσχετη. :P
Κάποιος σχετικός ας πει.
Αλλά μήπως παίζει ρόλο η σύσταση της βενζίνης ή το είδος της; (πχ. αμόλυβδη κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Η Ψαραδέλλη μιλάει για την ίδια βενζίνη (π.χ. αμόλυβδη) σε δυο διαφορετικά βενζινάδικα.
Και έχει δίκιο, είναι όπως τα λέει.
Γι αυτό βάζω πάντα από το ίδιο βενζινάδικο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βενζινη περνουν ολοι απο τα ιδια διυλιστηρια. Απο εκει και περα ομως δεν ξερεις τι προσθετα μπορει να βαζει η καθε εταιρια ή και το καθε πρατιριο ή και αν την νοθευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς.. Τις περισσότερες φορές δυστυχώς είναι νοθευμένη.
Εχουν πιαστει αρκετοί παραβάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ναι για την ίδια βενζίνη λέω πχ απλή αμόλυβδη που προμηθευομάστε από διάφορα πρατήρια.
Απλά θέλω να πω ότι δεν υπάρχει shell βενζίνη, bp βενζίνη, ελιν , εκο, revoil κτλ.
Όλες οι εταιρείες από τα ίδια διυλιστήρια δεν προμηθεύονται τα καύσιμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ολες οι εταιριες προμυθευονται απο τα ιδια διυλιστηρια, σε αυτο εχεις δικιο. Ξερεις ομως τι λιπαντικα προσθετει η καθε μια και τια διαφορα προκαλουν;
Η βενζινη δεν ειναι σκετη. Εχει μεσα πολλα λιπαντικα για την καλη λειτουργια του κινιτιρα. Εκει ειναι που παιζει η διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλά σίγουρα.
Αυτό που λέω είναι ότι γενικά επικρατεί μια φήμη ότι κάποια πρατήρια έχουν καλύτερη βενζίνη λόγω επωνυμίας.
Συμφωνείς;
Απο κει και πέρα παίζεις με την μπέσα κάθε βενζινά.
Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στην Ελλάδα παίρνουν ΟΛΟΙ από τα ίδια διυλιστήρια άρα είναι η ίδια ακριβώς βενζίνη σε όλες τις επωνυμίες. Η μόνη διαφορά είναι ότι κάποιοι την νοθεύουν παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Έχεις πολύ δίκιο να εκνευρίζεσαι.
Παλιά ήξερα ένα παιδί που ήταν προμηθευτής ειδών για το σπίτι (κρύσταλλα, διακοσμητικά κτλ).
Ε μου έλεγε ότι το ίδιο πράγμα που πουλούσε σε ένα συνοικιακό κατάστημα της γειτονιάς μου, το πουλούσε και στο Kosta Boda. Απλα το Kosta Boda του έκανε άλλη μια επεξεργασία. Το πήγαινε και του χάραζαν ανάγλυφα το όνομα του καταστήματος. Κατά τα άλλα όμως ήταν το ίδιο βάζο, η ίδια πιατέλα.
Ε στο μαγαζί της γειτονιάς μου έκανε 8-9 Ευρώ, στο Kosta Boda έκανε 100 και πάνω.

Με ξεσήκωσες τώρα και άνοιξα τη βιτρίνα γιατί θυμόμουν ότι κάπου έχουμε βάζο από αυτόν.
Δε το βρήκα, όμως τόσο χάπατα να είμαστε; Να μας δίνουν γυάλινα σκεύη και να τα πληρώνουμε για κρύσταλλο; :confused:
Όσο πάει νευριάζω πιο πολύ. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν έγραψα ότι αγοράζουμε κρύσταλλο και παίρνουμε γυαλί.
Έγραψα ότι το ίδιο κρύσταλλο, που στη γειτονιά μου το αγοράζεις κάτω από δέκα ευρώ, στο KOSTA BODA το αγοράζεις πάνω απο κατοστάριο.
Κάποιος θα περίμενε ένα πανάκριβο κατάστημα, να έχει φοβερή ποιότητα στα κρύσταλλά του κτλ.
Όμως όχι, είναι το ίδιο με αυτό που πουλανε στη γειτονιά, σε κάθε γειτονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ναι αλλά η ποιότητα του κρυστάλλου καθορίζεται από το κόψιμο του, οπότε μπορεί το κρύσταλλο να βγαίνει από την ίδια παραγωγή (από το ίδιο εργοστάσιο) αλλά να έχει άλλη επεξεργασία.

Σκάλωσα τώρα γιατί kosta boda είχα πάρει δώρο όταν ήμουν και κουμπάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το παιδί που ήξερα, έπαιρνε τα ίδια κρυστάλλινα βάζα, και τα πούλαγε και σε συνοικιακά καταστήματα, και σε μαγαζιά όπως το Kosta Boda. Το ίδιο κρύσταλλο, η ίδια κοπή, το ίδιο χρώμα, όλα ίδια.
Απλά το Kosta Boda μετά χάραζε και την επωνυμία του πάνω.. :)

Άρα ήταν όλα τα ίδια.

Κοίτα, δεν έχει καμία σημασία τί από που ήταν το κρύσταλλο των κουμπάρων σου, αφού έτσι κι αλλιώς εκείνοι πήγαν σε ένα πανάκριβο κατάστημα για να σε τιμήσουν. Αυτό και μόνο λέει πολλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όχι βρε, από μόνη μου πήγα σε εκείνο, ήταν δώρο για άλλο λόγο, απλά έτυχε και το κουμπαριλίκι :P


Με ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, κάθομαι και σκαλίζω ρούχα για να δω μάρκες, τιμές κτλ.
Μπελά στο κεφάλι μου έβαλα με το κωλόγιλέκο, αν είναι δυνατόν. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οι Κινέζοι φημίζονται για τις απομιμήσεις τους. Κατά τα λοιπά, ισχύει ο κανών, ό,τι πληρώσεις παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Λοιπον, εμενα μια γνωστη γνωστης μου, αγορασε μια επωνυμη τσαντα γαλλικου οικου μοδας ( μη πω την επωνυμια, παντως πασιγνωστη) απο κασταστημα στη θεσσαλονικη(νομιζω) που πουλαει τσαντες, πορτοφολια και τετοια αποκλειστικα αυτης της μαρκας! Την αγορασε περιπου 1800 ευρω :eek: ! Μετα απο καιρο, πηγε ενα ταξιδι στο Παρισι, και επειδη ειχε χαλασει λιγο το λουρακι στην τσαντα πηγε σε ενα καταστημα αυτου το οικου μοδας στο Παρισι για να της την φτιαξουν ! Και τι της λενε εκει ? Οτι η τσαντα της δεν ειναι αυθεντικη!!! Εδωσε 1800 ευρω γιατι νομιζε οτι ειναι αυθεντικη και ηταν μαιμου :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top