Internet Explorer και ψυχολογία

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ποια μπορεί να ειναι η ψυχολογια ενος ατομου πoυ χρησιμοποιεί Internet Explorer εν ετοι 2015?

Ειχα προσφατα ενα επαγγελματικο συμβαν που με εβαλε σε προβληματισμο. Παρουσιαζα το κοινωνικο μου δικτυο σε εναν τοπικο συλλογο συνταξιουχων επιχειρηματιων. Όταν πηγα να τους δειξω οτι εχω κανει τα profiles σε στυλ facebook με μεγαλη cover image και φωτογραφια χρηστη κατω αριστερα, μονο 2 απο τους 7 εβλεπαν cover image. Οι άλλοι ειχαν Internet explorer και δεν εβλεπαν τιποτα. Ειχα παγωσει, αλλα προσπαθησε να τα μπαλωσει η συνεργατις μου λεγοντας οτι επειδη προκειται για προσφατη βελτιωση και δουλευουμε με λινουξ, ο ΙΕ δεν ηταν πρωτη προτεραιοτητα, αλλά το εχουμε δρομολογησει.

Στο τελος μου λεει οτι πρεπει να κανουμε οπωσδηποτε IE optimization, αλλά της απαντησα ανιδεος «ελα μωρε για καποια λιγα ατομα, που εν ετοι 2015 χρησιμοποιουν ακομα ΙΕ ? Αν δεν τους αρεσει ας πανε σε αλλο site. Κι ετουτοι εδω (οι επιχειρηματιες) γεροι ειναι, σαν τι ηθελες να χρησιμοποιουν.»

Το σημειωσα παντως, το κοιταξα χτες και με ελουσε κρυος ιδρωτας. Εδω δειχνει οτι ενας στους δυο χρηστες χρησιμοποιουν ΙΕ αν υπολογισει κανεις ολες τις versions. https://www.netmarketshare.com/browser-market-share.aspx?qprid=2&qpcustomd=0

Απο οταν εγκατελειψα τα Windows εχασα επεισοδεια. Ειχα την εντυπωση οτι προηγειται ο Firefox, επεται ο Chrome, ενω ο ΙΕ θα πρεπει να εχει καταποντιστει και να ειναι γυρω στο 5%

Με βαση αυτα τα δεδομενα, θα πρεπει κι εδω στο steki να υπαρχει η ιδια αναλογια χρηστων. Προσπαθω να καταλαβω για ποιο λογο ενας χρηστης μπορει να χρησιμοποιει ακομα ΙΕ με τοσα προβληματα ασφαλειας που απο οσο θυμαμαι ειχε. Μπορει να βελτιωθηκε, αλλα μηπως οι αλλοι browsers δεν βελτιωθηκαν; Υπαρχει ασφαλεστερος browser απο τον firefox? Γιατι ειναι τοσο κατω;

ΥΓ Οσο σκεφτομαι οτι θα πρeπει να ασχοληθω ξανα με ενα προιον της Microsoft που εγκατελειψα εδω και 12 χρονια μου ερχεται πραγματικα ταση για εμετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Νομιζω οτι ενα ατομο που χρησιμοποιει ΙΕ, θα πρεπει ειτε να μην πολυενδιαφερεται για υπολογιστες και τα συναφη (πχ ασφαλεια ιντερνετ), ειτε δεν εχει γενικα χρονο και βολευεται με τα defaults στη ζωη του, ειτε βαριεται πολυ. Θα μου πεις τι σε νοιαζει; Με νοιαζει απο θεμα στρατηγικης πχ ισως θα πρεπει να προσφερω πιο συντομο και συγκεκριμμενο περιεχομενο και να περιορισω τις πολλες θεωριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο IE μαζεύει ένα 10% το οποίο είναι σημαντικό. Η MS κάνει καλό marketing και παίζει να αυξηθεί αυτό το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ο IE μαζεύει ένα 10% το οποίο είναι σημαντικό. Η MS κάνει καλό marketing και παίζει να αυξηθεί αυτό το ποσοστό.

Νομίζω δεν είναι θέμα μάρκετινγκ, απλά ο απλός κόσμος που δεν ξέρει από υπολογιστές δεν ξέρει ότι υπάρχει εναλλακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Στα desktop εχει 50,03 % και στα mobile/tablet εχει 3,02 % με βαση τη σελιδα που εδωσα πιο πανω και για το μηνα Νοεμβριο.

Desktop https://www.netmarketshare.com/browser-market-share.aspx?qprid=0&qpcustomd=0
Mobile/tablet https://www.netmarketshare.com/browser-market-share.aspx?qprid=0&qpcustomd=1

Το λινκ για τα mobile δεν ειναι σταθερο και μου πεταει ποτε ποτε στατιστικα Σεπτεμβριου, αλλά οι διαφορες ειναι μικρες.

Εχω παθει σοκ, λαιμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω θα χρησιμοποιουσα τον ΙΕ αν ειχε επιλογη να εχεις τα bookmars σε sidebar. Ειδικα ο edge ειναι φοβερος, αλλα πρεπει να εγκαταστησεις τα windows 10 τα οποια απεχθανομαι. Ο μοναδικος λογος που χρησιμοποιω firefox ειναι για τα bookmarks. Ο ΙΕ μου φαινεται πιο ελαφρυς και γρηγορος απο τον firefox. Τον chrome ποτε δεν τον χωνεψα και ο opera δεν μου ανοιγε καποιες σελιδες. Σε πολλες περιπτωσεις ο κοσμος χρησιμοποιει τον ΙΕ οχι γιατι δεν γνωριζει οτι υπαρχουν αλλοι browsers, αλλα επειδη εχει βολευτει με αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο Chrome όταν πρωτηβγήκε ήταν πολύ πρωτοπόρος, πιο γρήγορο άνοιγμα απ' όλους, πολύ πιο ελαφρύς (μας βοηθούσε όσους είχαμε μικρή ram), πιο γρήγορος, πιο ασφαλής, πιο minimalistic απ' όλους. Μην κοιτάς τώρα που τρώει την ram σαν τέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Λοιπον ειχα καποια αμφιβολια σχετικα με τα στατιστικά που εβαλα και το εψαξα για την netmarketshare, επειδη τα analytics απο το site μου δεν δινουν τετοια ποσοστα στον IE. Διαπιστωσα οτι εχει ενα δικο της τροπο μετρησης που δεν συμβαδιζει με αλλες εταιρειες. Η γαλλικη wikipedia παρολο που αναφερει τη netmarketshare δινει εναν πινακα με μεσο ορο για το Νοεμβρη, χωρις να την λαμβανει υποψιν. Συμφωνα λοιπον με StatCounter, W3Counter και Akamai εχουμε για ολες τις πλατφορμες:

Chrome 44,7
Safari 19,3
IE+Edge 12,5
Firefox 9,8
Android 5,7
Opera 3,0
Αλλα 5,0

https://fr.wikipedia.org/wiki/Parts_de_marché_des_navigateurs_web

Οποτε ο Johnny επεσε κοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Εδώ έχει ένα ωραίο διάγραμμα

https://www.w3counter.com/trends
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το θεμα ειναι ποια ψυχολογια συνοδευει αυτα τα γραφηματα. Εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι η μεγαλη μαζα των χρηστων μετακινηθηκε απο το βολεμα του proprietary browser ενος μεγαλου τερατος σαν τη Microsoft για να παει στο στομα ενος χειροτερου τερατος σαν την Google που κατασκοπευει τον κοσμο (Οποιος θελει ας το ψαξει για google και για τον browser της). Κι εσυ, Libre, κατσε και γραφε αρθρα στο site σου για κοινωνικη αναταση κι εναν καλυτερο κοσμο. Βλακα...

ΥΓ Δεν ειναι η μερα μου σημερα, sorry...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
libre, μου κανει και εμενα εντυπωση που ο chrome ειναι τοσο διαδεδομενος. Περα απο το προβλημα που εχει με το privacy, δεν βλεπω να εχει κατι που να τον κανει τοσο καλο σε σχεση με αλλους browsers.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ safari, chrome και firefox στον imac και στο macbook μου. Το chrome το βλέπω πιο γρήγορο και πιο σταθερό, ο Safari κάνει καλύτερη διαχείρησης ενέργειας και ο firefox αν και βαρύς έχει κάποια χρήσιμα add on που χρησιμοποιώ.

Για κάποιον που έχει android κινητό είναι πολύ χρήσιμη η cloud υπηρεσία για το συγχρονισμό των αγαπημένων, το ιστορικό και τους κωδικούς μεταξύ pc και κινητού. Για κάποιους αυτό είναι "παρακολούθηση" αλλά αυτό είναι το μέλλον και πρέπει να συμβιβαστούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τετοια υπηρεσια δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προκειται. Δεν αποθηκευω κωδικους online ακομα και αν τους κρυψω μεσα σε αρχεια με steganography και βαλω 256 bit encryption.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τετοια υπηρεσια δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προκειται. Δεν αποθηκευω κωδικους online ακομα και αν τους κρυψω μεσα σε αρχεια με steganography και βαλω 256 bit encryption.

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Αφού οι κωδικοί αφορούν web εφαρμογές τότε de facto βρίσκονται κάπου στο internet κρυποτογραφημένοι στη καλύτερη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αλλο να χακεψουν μια εταιρια και να κλεψουν 1 κωδικο σου, και αλλο να σου χακεψουν ενα αρχειο που εχει μεσα ολους τους κωδικους σου. Ασε που το θεωρω πολυ πιο δυσκολο να χακεψουν την εταιρια που εχει αποθηκευμενο τον κωδικο σου, παρα το αρχειο σου που βρισκεται σε καποιο cloud και που στην καλυτερη εχεις βαλει εναν κωδικο 8bit (πχ qwerty123)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αλλο να χακεψουν μια εταιρια και να κλεψουν 1 κωδικο σου, και αλλο να σου χακεψουν ενα αρχειο που εχει μεσα ολους τους κωδικους σου. Ασε που το θεωρω πολυ πιο δυσκολο να χακεψουν την εταιρια που εχει αποθηκευμενο τον κωδικο σου, παρα το αρχειο σου που βρισκεται σε καποιο cloud και που στην καλυτερη εχεις βαλει εναν κωδικο 8bit (πχ qwerty123)

Οι πιο δημοφιλείς cloud υπηρεσίες κωδικοποιούν τα αρχεία τους. Ακόμα και υπηρεσίες για προσωρινό κωδικό για login έχουν. π.χ. για το dropbox.

Code:
Dropbox files at rest are encrypted using 256-bit Advanced Encryption Standard (AES).
Dropbox uses Secure Sockets Layer (SSL)/Transport Layer Security (TLS) to protect data in transit between Dropbox apps and our servers; it's designed to create a secure tunnel protected by 128-bit or higher Advanced Encryption Standard (AES) encryption.
Dropbox applications and infrastructure are regularly tested for security vulnerabilities and hardened to enhance security and protect against attacks.
Two-step verification is available for an extra layer of security at login. You can choose to receive security codes by text message or via any Time-Based One-Time Password (TOTP) apps, such as those listed here.
Public files are only viewable by people who have a link to the file(s).

"εύκολους" κωδικούς βάζει κάποιος που θέλει να ¨θυμάται" τους κωδικούς του. Αυτός που έχει chrome και στο desktop και στο laptop και στο κινητό δεν έχει αυτή την ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top