Θα είχατε πρόβλημα να κάνει ο σύντροφος σας τεχνητή γονιμοποίηση αν ήσασταν στείρος;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αντε πάλι με τους κορυφαίους. Νομίζω τελικά πως αυτό το πράγμα στο έχουν περάσει από το σπίτι σου και προσπαθείς να πείσεις εμάς ότι είναι σωστό για να πείσεις και τον εαυτό σου. Μήπως καταπιέζεσαι? Δεν είναι ανάγκη να γίνεις κορυφαίος στο είδος για να είσαι ευτυχισμένος.

Η ευτυχία δεν είναι απόλυτο μέγεθος, έχει διαβαθμίσεις.
Μπορεί να είσαι ευτυχισμένος σε μια ζωή μετριότητας αλλά σίγουρα αν ήσουν κορυφαίος σε αυτό που κάνεις θα ήσουν πιο ευτυχισμένος.
Παράδειγμα: Συγκρίνεται η τρομερή στιγμιαία ευτυχία που παίρνει ένας βιολόγος ανακαλύπτοντας κάτι σπουδαίο, με την ευτυχία να μάθει βιολογία σε ένα μαθητή γυμνασίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι ναι, μπορεί να είναι ευτυχισμένο με ένα Χ επάγγελμα, αλλά σίγουρα θα ήταν πιο ευτυχισμένο αν ήταν κορυφαίο στο Χ επάγγελμα.

Σου γραφω πιο πανω γιατι αυτο δεν ειναι απαραιτητο να ισχυει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Παράδειγμα: Συγκρίνεται η τρομερή στιγμιαία ευτυχία που παίρνει ένας βιολόγος ανακαλύπτοντας κάτι σπουδαίο, με την ευτυχία να μάθει βιολογία σε ένα μαθητή γυμνασίου;


Αν ισχυε αυτο, περα απο 100 ανθρωπους του καθε επαγγελματος, δε θα ηταν κανεις αλλος ευτυχισμενος! Και γιατι συνδεεις τοσο την προσωπικη ευτυχια του καθενος με την επαγγελματικη επιτυχια? Δεν ειναι παντα αλληλενδετα.. Αυτα και καληνυχτα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ο ευφυής άνθρωπος φαίνεται από πολλά πράγματα. Ακόμα και μέσα από ένα πόστ.

"Και οτι αν όσοι ήταν στοιχειωδώς άνω του μετρίου σκεφτόντουσαν όπως εγώ σταδιακά ο κόσμος θα γινόταν καλύτερος ή έστω ευφυέστερος" Φυσικά Αλμπερτ… ότι πείς.

Κι εγώ έχω τους λόγους μου να νομίζω πως έχεις μια φυσιολογική νοημοσύνη, όπως ο περισσότερος κόσμος. Αν διέφερες, θα φαινόταν.

"Σίγουρα όμως θα ήταν μεγαλύτερη ευτυχία γι'άυτήν να είναι κορυφαία κομμώτρια. Απλά δεν πιστευει στον εαυτό της αρκετά, οπότε συμβιβάστηκε." Εσύ που πιστεύεις στον εαυτό σου πολύ, πρόσεχε μήπως τελικά δεν καταφέρεις αυτό που θες και αρχίσεις τα χάπια. Και δεν στο λέω με καμία ειρωνική διάθεση αυτό.

Προφανώς κι εσένα σε "διαμόρφωσαν" από το σπίτι. Οκ, αν πιστεύεις πως είσαι δημιούργημα κάποιου και αυτό σε ευχαριστεί, δεν έχω λόγια να σου απαντήσω! Εγώ πάντως διαμορφώθηκα από μόνη μου. Από την οικογένεια, το σχολείο, το φροντιστήριο, τη μουσική, τη λογοτεχνία, την τηλεόραση κτλ. Δεν με είχε η μαμά μου υπό την επίβλεψή της για να φτιάξω χαρακτήρα. Μόνη μου έκανα τις επιλογές μου. Ίσως αυτό φταίει που δεν καταλαβαινόμαστε. Μεγαλώσαμε σε διαφορετικούς κόσμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παράδειγμα: Συγκρίνεται η τρομερή στιγμιαία ευτυχία που παίρνει ένας βιολόγος ανακαλύπτοντας κάτι σπουδαίο, με την ευτυχία να μάθει βιολογία σε ένα μαθητή γυμνασίου;

Για σένα μπορεί να φαίνεται ασύγκριτο, κάποιος όμως που λατρεύει να διδάσκει θα είναι πιο ευτυχισμένος στην έδρα του γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν ισχυε αυτο, περα απο 100 ανθρωπους του καθε επαγγελματος, δε θα ηταν κανεις αλλος ευτυχισμενος!
Μα είπα οτι υπάρχουν διαβαθμίσεις. Δεν θα ήταν κανείς άλλος ΤΟΣΟ ευτυχισμένος.
Και γιατι συνδεεις τοσο την προσωπικη ευτυχια του καθενος με την επαγγελματικη επιτυχια? Δεν ειναι παντα αλληλενδετα.. Αυτα και καληνυχτα! :p

Χμμμ... Το καλύτερο αντεπιχείρημα που έχω ακούσει σε αυτό το thread. Έχεις δίκιο!! Αλλά μην ξεχνάς οτι δεν μιλάμε για έναν οποιονδήποτε άνθρωπο, αλλά για το (υποτιθέμενο) παιδί μου, το οποίο σίγουρα θα έχει κάποια κοινά με εμένα. Και εγώ προσωπικά, θεωρώ ύψιστης σημασίας την επαγγελματική επιτυχία, άρα είναι πολύ πιθανό να τη βλέπει κι εκείνο έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο ευφυής άνθρωπος φαίνεται από πολλά πράγματα. Ακόμα και μέσα από ένα πόστ.

"Και οτι αν όσοι ήταν στοιχειωδώς άνω του μετρίου σκεφτόντουσαν όπως εγώ σταδιακά ο κόσμος θα γινόταν καλύτερος ή έστω ευφυέστερος" Φυσικά Αλμπερτ… ότι πείς.

Κι εγώ έχω τους λόγους μου να νομίζω πως έχεις μια φυσιολογική νοημοσύνη, όπως ο περισσότερος κόσμος. Αν διέφερες, θα φαινόταν.
Άρα μόλις παραδέχτηκες οτι εσύ είσαι άνω του μετρίου. Διότι ο καθένας μπορεί να κρίνει την ευφυία ατόμων που είναι είτε περίπου ίσης ευφυίας με αυτόν είτε χαμηλότερης. Ανώτερης (υπολογίσιμα) δεν μπορεί, διότι δεν ξέρει πως είναι. Καλωσήλθες στον κόσμο των ψώνιων :P
"Σίγουρα όμως θα ήταν μεγαλύτερη ευτυχία γι'άυτήν να είναι κορυφαία κομμώτρια. Απλά δεν πιστευει στον εαυτό της αρκετά, οπότε συμβιβάστηκε." Εσύ που πιστεύεις στον εαυτό σου πολύ, πρόσεχε μήπως τελικά δεν καταφέρεις αυτό που θες και αρχίσεις τα χάπια. Και δεν στο λέω με καμία ειρωνική διάθεση αυτό.
Μπα, μάλλον θα συμβιβαστώ όπως τόσοι, θα αλλάξω απόψεις και μετά θα τη λέω σε όποιον είναι φιλόδοξος οτι είναι ψώνιο και πετάει στα σύννεφα :P
Προφανώς κι εσένα σε "διαμόρφωσαν" από το σπίτι. Οκ, αν πιστεύεις πως είσαι δημιούργημα κάποιου και αυτό σε ευχαριστεί, δεν έχω λόγια να σου απαντήσω! Εγώ πάντως διαμορφώθηκα από μόνη μου. Από την οικογένεια, το σχολείο, το φροντιστήριο, τη μουσική, τη λογοτεχνία, την τηλεόραση κτλ. Δεν με είχε η μαμά μου υπό την επίβλεψή της για να φτιάξω χαρακτήρα. Μόνη μου έκανα τις επιλογές μου. Ίσως αυτό φταίει που δεν καταλαβαινόμαστε. Μεγαλώσαμε σε διαφορετικούς κόσμους.
Τηλεόραση και φροντηστήριο τέτοιες εποχές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Άρα μόλις παραδέχτηκες οτι εσύ είσαι άνω του μετρίου. Διότι ο καθένας μπορεί να κρίνει την ευφυία ατόμων που είναι είτε περίπου ίσης ευφυίας με αυτόν είτε χαμηλότερης. Ανώτερης (υπολογίσιμα) δεν μπορεί, διότι δεν ξέρει πως είναι. Καλωσήλθες στον κόσμο των ψώνιων
Εσύ δηλαδή δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι πιο έξυπνος από σένα? Μήπως απλά το απωθεί ο εγκέφαλός σου για να μην πάθεις καμιά κρίση?
Μπα, μάλλον θα συμβιβαστώ όπως τόσοι, θα αλλάξω απόψεις και μετά θα τη λέω σε όποιον είναι φιλόδοξος οτι είναι ψώνιο και πετάει στα σύννεφα

Καλό θα ήταν να μην πετάς σποντίτσες περί συμβιβασμού, όταν δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος και τι κάνει στη ζωή του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ναι, τηλεόραση και φροντηστήριο τέτοιες εποχές. Αυτό βρήκες μόνο να απαντήσεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι πιο έξυπνος από σένα? Μήπως απλά το απωθεί ο εγκέφαλός σου για να μην πάθεις καμιά κρίση?
Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη και δεν μπορώ να εκτιμήσω πόσο πιο έξυπνος είναι.
Καλό θα ήταν να μην πετάς σποντίτσες περί συμβιβασμού, όταν δεν ξέρεις ποιος είναι ο άλλος και τι κάνει στη ζωή του:)
Πρώτον δεν αναφερόμουν απαραίτητα σε σένα και δεύτερον, και να αναφερόμουν σε σένα, απέδειξε μου οτι κάνω λάθος. Εδώ εσύ έχεις κάνει τόσες αυθαίρετες εκτιμήσεις για το άτομο μου, να μην κάνω κι εγώ μία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εγώ πάλι μπορώ να κρίνω ποιός ειναι εξυπνότερος από μένα. Εδώ και χρόνια μάλιστα. Αλλιώς δεν θα είχα πρότυπα.

Αναφερόσουν σε μένα γιατι μαζί μιλάμε και είπες κάτι σχετικό με τα όσα έχουμε πει. Πότε έκανα αυθαίρετη εκτίμηση για το άτομό σου? Πάντα σχολιάζω σε σχέση με αυτά που γραφεις. Απο αυτά που γράφω εγώ είδες κάπου επαγγελματική αποτυχία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι μπορώ να κρίνω ποιός ειναι εξυπνότερος από μένα. Εδώ και χρόνια μάλιστα. Αλλιώς δεν θα είχα πρότυπα.
Πρότυπο έχεις κάποιον μόνο για την ευφυία του; Αυτό δεν έχει νόημα, διότι δεν μπορείς να γίνεις εξυπνότερη.
Προσωπικά τα πρότυπα μου έχουν κάνει κάτι που θαυμάζω, πέρα απο το να έχουν απλά ένα μυαλό που θαυμάζω.
Αναφερόσουν σε μένα γιατι μαζί μιλάμε και είπες κάτι σχετικό με τα όσα έχουμε πει.
Όχι απαραίτητα. Ξέρεις πόσες φορές έχω ακούσει τα περισσότερα απο αυτά που λες; Πιστευεις οτι λες κάτι πρωτότυπο;
Πότε έκανα αυθαίρετη εκτίμηση για το άτομό σου? Πάντα σχολιάζω σε σχέση με αυτά που γραφεις. Απο αυτά που γράφω εγώ είδες κάπου επαγγελματική αποτυχία?
Please μην με βάζεις να κάνω παραθέσεις τέτοια ώρα με το ένα πόδι στο κρεβάτι είμαι (πως λέμε με το ένα πόδι στον τάφο) :P
Όσο για το αν είδα κάπου επαγγελματική αποτυχία, όχι δεν είδα. Βασικά και αυτό που είπα δεν μίλαγε απαραίτητα για επαγγελματική αποτυχία αλλά για συμβιβασμό. Και ναι, ούτε για συμβιβασμό είπες κάτι (αν είχες πει άλλωστε δεν θα ήταν αυθαίρετη εκτίμηση :P), εικασία είναι με βάση το χαρακτήρα που βλέπω να έχεις διαμορφώσει. Ως εικασία, μπορεί να είναι και λάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Μισελ κουκλα μου γιατί τόση κόντρα? Ολοι σου λένε πως είναι υπερβολικές οι απόψεις σου του τύπου:
"Το παιδί όταν γεννιέται είναι tabula raza (αν το γράφω σωστά). Εσύ το διαμοφωνεις, απο τους δικούς σου χειρισμούς αξιοποιεί τα γονίδια του ώστε να διαμορφώσει χαρακτήρα.το (υποτιθέμενο) παιδί μου, το οποίο σίγουρα θα έχει κάποια κοινά με εμένα. Και εγώ προσωπικά, θεωρώ ύψιστης σημασίας την επαγγελματική επιτυχία, άρα είναι πολύ πιθανό να τη βλέπει κι εκείνο έτσι...")
και πως με αυτό τον τρόπο θα καταπιέσεις πολύ το παιδί σου! Για να στο λένε τόσοι κι εσύ να επιμένεις πως οι άλλοι είναι λιγότερο έξυπνοι από εσένα, γιατί οι φιλοδοξίες τους για την ζωή διαφέρουν από τις δικές σου τότε δεν γίνεσαι ψώνιο? Δηλαδη όποιος δεν σκέφτεται το ίδιο με εσένα και δεν έχει σαν αυτοσκοπό μόνο την επαγγελματική καταξιώση και πρωτιά
Ευτυχία μέσα στη μετριότητα υπάρχει μόνο πλασματική, λόγω συμβιβασμού
είναι κατώτερός σου (και του μέσου όρου που όλο μας χτυπάς?) Ποιά είσαι που θα κρίνεις τον κόσμο και θα αναιρέσεις τις αξίες και τους στόχους του κάθε ανθρώπου?
Οσο για την μητρότητα δεν χωράει μέσα τον εγωισμό ότι κι αν λές! Ρώτα ακόμα και την μάνα σου! Οταν γίνεσαι μάνα το παιδί σου είναι πάνω απ'όλα! Δηλαδή αν το παιδί σου βγει εντελώς διαφορετικός χαρακτήρας από εσένα τι θα κάνεις θα το αφήσεις στη μοίρα του, θα πάψεις να ασχωλείσαι μαζί του και θα ασχοληθείς με το άλλο πχ παιδί σου που σου κάνει περισσότερο τα χατήρια?
Στην τελική, αμα υπάρχει περίπτωση να θέλει πραγματικά τη μετριότητα, όχι επειδή δεν πιστευει στον εαυτό του και συμβιβάστηκε αλλά επειδή για αδιευρκίνιστους λόγους αυτό του αρέσει, ε οκ, ας το κάνει. Ελπίζω να έχω κάνει κι άλλο παιδί με διαφορετικές απόψεις :P :P
Τι είναι κούκλα μου παιχνίδια είναι που αν τα βαρεθείς ή δεν κάνουν αυτά που θες εσύ απλά τα κλείνεις σε μια ντουλάπα και ασχολείσαι με κάτι άλλο?
Και να είσαι σίγουρη πως όσα γονίδια κι αν πάρει από εσένα με τον καταπιεστικό τρόπο που θες να το αναθρέψεις πιο πιθανό είναι να καταλύξει ένα παιδί χωρίς φιλοδοξίες και επαγγελματικούς στόχους γιατί πολύ απλά θα έχεις εσύ για εκείνο και αυτό μόνο θα πρέπει να σε ακολουθεί (μέχρι να ξυπνήσει να νιώσει την εκμετάλευση και να το χάσεις τελείως)
Αλήθεια θα ήθελες να έχεις ένα άβουλο παιδί που να σου λέει μόνο ναι και να μην έχει προσωπικότητα? Σκέψου το καλά γιατί αυτό θα καταφέρεις με αυτά τα μυαλά!
Και κάτι τελευταίο. Ολοι εδώ λέμε τις απόψεις μας ακόμα κι εμείς που θεωρείς κατώτερους νοητικά! Μάθε να δέχεσε την κρίση των άλλων όπως την δέχονται και οι άλλοι από εσένα. :hmm:Μηπως για να σου λένε κάτι πολλοί να σημαίνει πως ίσως και να είναι αυτό το σωστό? Και αν πιστεύεις πως εσύ είσαι η σωστή και όλοι εμείς λάθος τότε πως καταδέχεσαι να μοιράζεσαι μαζί μας τις απόψεις και τις σκέψεις σου? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ας επιστρέψουμε στο θέμα ναι?
Λοιπόν θα συμφωνήσω με την ΚΟΥΕ:
Δεν πιστευω ότι είναι ισότιμο (ίδιο) το να μιλήσουμε για τεχνητή γονιμοποίηση της γυναίκας στο ζευγάρι με το να δώσει σπέρμα σε μια μήτρα ο άντρας....

Πιστεύω ότι δεν είναι συγκρίσημα αυτά τα δύο πράγματα....

Σε ένα ζευγάρι το να πάρει η γυναίκα σπέρμα και να κυήσει, δεν έχει να κάνει μόνο με τα γονίδια... ως επί το πλήστον η γυναίκα θέλει να ζήσει την χαρά του να μεγαλώνει μέσα της μια ζωή....
Δεν είναι οτι θα δωσει τα γονίδια της....αλλα το ότι θα το "ακούσει" ότι θα κοιλοπονέσει, ότι θα σκιστεί για να το βγάλει....
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ότι γυναικες που δεν τα κάνουν αυτα και απλά υιοθετουν δεν ειναι ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ!!!

Πιστεύω πως η διαδικασία τεκνοποίησης με δανεική μητέρα-μητρα είναι κάτι εξίσου "ξένο" με την υιοθεσία κι ας έχει το DNA σου. Γιατί πολύ απλά δεν εχεις επαφή με το παιδί πριν γεννηθεί. Οχι μόνο για την μαμά αλλά και για τον μπαμπά. Ακόμα κι αν δεν κυοφορούν οι άντρες συμμετέχουν σε μια εγκυμοσύνη, και δεν μιλάω για το διάστημα της γωνημοποίησης αλλά για τους 9 μήνες που βλέπουν αυτή την κοιλιά να μεγαλώνει και αργότερα να κουνιέται να κλοτσάει.. Να παρακολουθούν την ανάπτυξη ,να ανυπομονούν να ακούσουν μια καρδούλα να χτυπά στους υπερήχους και όλα αυτά τα πρωτογνωρα συναισθηματα που γνωρίζει καθε γωνιός την περίοδο αυτή (περισσότερο βέβαια η μαμά).
Νομίζω πως αν δεν μπορούσα με τίποτα να μείνω έγκυος ακόμα και με τεχνιτές μαθόδους (αν και τις φοβάμαι πολύ) θα προτιμούσα να υιοθετήσουμε ένα παιδί. Πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλύτερο από 2 απόψεις, 1) δίνεις οικογένεια σε ένα παιδί που το έχει ανάγκη 2)με την διαδικασία της δανεικής μήτρας θα νιώθω πάντα τύψεις που στέρησα από μια μάνα το παιδί της(ακόμα κι αν ήταν επιλογή της).
Πιστεύω πως γωνιός δεν γίνεσαι μόνο όταν γεννάς εσύ, η ουσία είναι να μεγαλώσεις αυτό το παιδί με πολύ αγάπη και να του προσφέρεις ότι καλύτερο μπορείς!
Και επειδή το έχω συζητήσει και με τον άντρα μου σε άσχετη στιγμή κι εκείνος θα προτιμούσε υιοθεσία ακόμα και στην περίπτωση που εκείνος δεν μπορούσε να κάνει παιδιά. Του φαίνεται πολύ επίπονη διαδικασία για την γυναίκα η εξωσωμματική και αν θα το τολμούσε θα ήταν μόνο μετά από επιμονή δικιά μου κι όχι πάνω από 2 ή 3 φορές αν η πρώτη δεν πετύχενε.
Παρ'ολα αυτά δεν θα υιοθετούσα ενα παιδί αν είχα δικό μου γιατί πιστεύω πως ποτέ δεν θα του έδειχνα την ίδια τρυφερότητα με το δικό μου και πάντα θα τα ξεχώριζα. Ξέρω πως ακούγεται άσχημα αλλά πιστεύω πως για μια μάνα το παιδί που κυοφορούσε 9 μήνες αυτό που ένιωθε κάθε κινησή του τους τελευταίους 4, για το οποίο κοιλοπόναγε ώρες και ξεσκίστηκε για να το γεννήσει πάντα θα την συνδέει κάτι παραπάνω! Αν όμως δεν έχει γίνει ποτέ μάνα πιστεύω πως η αγάπη είναι εξίσου δυνατή για ένα "ξένο" παιδί(υιοθετημένο) και για ένα παιδί με τα ίδια μεν γονίδια που κυοφόρησε μια άλλη γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή torry πιστευεις οτι το παιδί σου δεν θα έχει κοινά με σένα; Πως γίνεται αυτό, στον αυτόματο πιλότο θα μεγαλώσει; Δεν είναι καταπίεση, απλός ρεαλισμός είναι. Πως να το κάνουμε, ΟΛΟΙ έχουμε κοινά με τους γονείς μας και σίγουρα τα παιδιά μας θα έχουν κοινά μαζί μας!
Όσο για το δεύτερο παιδί, χελόου, έκανα πλάκα, δες και τα smilies δίπλα! :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
torry :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalia

Νεοφερμένος

Η Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μισέλ, αυτότο τελευταίο που λες, ελάχιστη σχέση έχει με όσα είπες πριν και στα οποία διαφωνούν οι περισσότεροι. Τέλος πάντων, βαριέμαι να το συνεχίσω το θέμα. Ελπίζω μέχρι να κάνεις παιδιά να έχεις αλλάξει μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι όμως, έχει. Διότι αυτό που λέω τόση ώρα είναι οτι κατα πάσα πιθανότητα θα μου μοιάζει το παιδί μου σε αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται να το καταπιέσω, πιθανότατα δεν θα χρειάζεται καν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πιαθνοτατα...ειπες την μαγικη λεξη!;)
Ειναι απολυτα λογικα τα παιδια να αφομοιωνουν στοιχεια της προσωπικοτητας των γονεων τους.
Αλλα ειναι τελειως διαφορετικο ενας γονεας να θελει το παιδι να βγει καρμπον αυτος και μετα την γεννηση του να το εχει ουσιαστικα σε ενα "λουκι" ωστε να γινει σαν αυτων.Τα θελω του να γινουν δηλαδη και θελω των παιδιων.
Κι εδω ερχεται η κρισιμη ερωτηση...
Λεμε οτι πιθανοτατα τα παιδια μας θα μας μοιασουν (σε αυτα που θελουμε να μας μοιασουν)...κατα ποσο ομως θα ειμαστε ετοιμοι και με αρκετα ανοιχτα τα ματια μας για να δουμε εαν οντως τα παιδια μας θελουν τα "θελω" μας;
Μηπως η προσωπικες μας φιλοδοξιες/εγωισμοι(ισως) ή κι εγω δεν ξερω τι, μπαινουν πανω απ' ολα και ενω ουσιαστικα τα παιδια μας μπορει να μην θελουν καν ολα αυτα που θα θελουμε εμεις... εμεις να μην μπορουμε να το διακρινουμε και να συνεχιζουμε το βιολι μας;
Η να τα βαλουμε απο τοσο μικρη ηλικια σε μια διαδικασια ολοκληρωτικης "πλαστικοποιησης" του εγκεφαλου τους οποτε ουσιαστικα ποτε δεν θα τους δωσουμε την ευκαιρια μιας ελευθερης επιλογης...
Συμβαινουν γυρω μας..παραδειγματα παρα πολλα...τοσο γι' αυτα οσο και το αντιθετο φυσικα...
Χμμμ...ευχομαι οταν ερθει η ωρα να γινω πατερας να ειμαι αρκετα ωριμος και αρκετα ετοιμος ωστε να ξερω που τελειωνουν τα δικα μου θελω και η δικη μου "καθοδηγηση" και που αρχιζει η ελευθερη βουληση, σκεψη και τα θελω των παιδιων μου...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top