Μονογαμία Vs Πολυγαμία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μήπως όλο αυτό είναι απλά μια προσπάθεια να αποφύγει κανείς την επιλογή;
Έχω μόνο ένα παιδάκι και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, όμως αναρωτιέμαι: Όταν έχεις δύο-τρία-τέσσερα παιδιά, μπορείς να τα ξεχωρίσεις; Δεν είναι το δέσιμο ίδιο με όλα; Εάν αυτή η αγάπη μπορεί, γιατί να μην μπορεί και η ερωτική αγάπη;
Δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά δεν είναι λίγο περιοριστικό να θεωρούμε ότι υπάρχει μόνο ότι μας συμβαίνει εμάς;
Απλές απορίες... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Έχω μόνο ένα παιδάκι και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, όμως αναρωτιέμαι: Όταν έχεις δύο-τρία-τέσσερα παιδιά, μπορείς να τα ξεχωρίσεις; Δεν είναι το δέσιμο ίδιο με όλα; Εάν αυτή η αγάπη μπορεί, γιατί να μην μπορεί και η ερωτική αγάπη;
Δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά δεν είναι λίγο περιοριστικό να θεωρούμε ότι υπάρχει μόνο ότι μας συμβαίνει εμάς;
Απλές απορίες... :D

Δεν ξέρω! Τι να πω; ... Τα παιδιά δεν τα ξεχωρίζεις, αυτό είναι αλήθεια. Όμως είναι το ίδιο;
Εγώ δέχομαι ότι μπορεί κανείς να αγαπάει δύο ανθρώπους, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό όμως να μπορείς να μοιράζεσαι εξίσου σε δύο ανθρώπους.
Από την άλλη ξέρω ότι εμένα δεν θα μου άρεσε, να έρθει ο σύντροφος μου και να μου πει ότι θέλει να μοιράζομαι την αγάπη και τη ζωή του με κάποια άλλη. Ίσως να είναι επειδή έτσι μας το έχει μάθει η κοινωνία, δεν ξέρω .... ξέρω ότι όπως έχει διαμορφωθεί ο χαρακτήρας μου, δεν θα μου άρεσε και δεν θα μου αρκούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω! Τι να πω; ... Τα παιδιά δεν τα ξεχωρίζεις, αυτό είναι αλήθεια. Όμως είναι το ίδιο;
Εγώ δέχομαι ότι μπορεί κανείς να αγαπάει δύο ανθρώπους, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό όμως να μπορείς να μοιράζεσαι εξίσου σε δύο ανθρώπους.
Και ένα παιδί να έχεις, μοιράζεις την αγάπη σου ανάμεσα στον σύζυγο και το παιδί σου. Εκεί να δεις πώς γίνεσαι 1000 κομμάτια για να τους προλάβεις όλους, συναισθηματικά αλλά και πρακτικά. ;)
Το κόλλημά μας, βρίσκεται μάλλον στο σεξουαλικό κομμάτι της πολυγαμίας, όμως δεν το θεωρώ απίθανο να συμβεί μεταξύ ατόμων που το ένιωσαν και το αποδέχτηκαν.

Από την άλλη ξέρω ότι εμένα δεν θα μου άρεσε, να έρθει ο σύντροφος μου και να μου πει ότι θέλει να μοιράζομαι την αγάπη και τη ζωή του με κάποια άλλη.
Το εξετάζουμε μέσα σε πολύ συγκεκριμένα πλαίσια και υπό αυτές τις συνθήκες κι εμένα δεν θα μου αρκούσε.
Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι που μπορεί να βρεθούν περισσότεροι των δύο ατόμων να μοιράζονται τη ζωή τους.
Μπορεί τα άτομα να γνωρίστηκαν στην ίδια παρέα, όλοι μαζί, να συνδέονται από ισχυρούς δεσμούς φιλίας κτλ.
Είναι άπειροι οι πιθανοί λειτουργικοί συνδυασμοί και καθορίζονται από κοινωνικά πρότυπα σε κάποιες περιπτώσεις ή από τα ίδια τα άτομα σε κάποιες άλλες.

Εν πάση περιπτώσει, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν είναι απαραίτητο μια πολυγαμική σχέση να είναι επιφανειακή.
Ο έρωτας είναι ζυμάρι που πλάθεται σύμφωνα με τις ανάγκες των ερωτευμένων.
Μου φαίνεται πιο λογικό να διαμορφώνεται η σχέση, σύμφωνα με τις ορέξεις αυτών που τη ζουν, παρά να "στριμώχνεται" μέσα σε παγιωμένα όρια που καθορίζουν τη γενική εικόνα αυτού που ονομάζουμε Έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω μόνο ένα παιδάκι και δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, όμως αναρωτιέμαι: Όταν έχεις δύο-τρία-τέσσερα παιδιά, μπορείς να τα ξεχωρίσεις; Δεν είναι το δέσιμο ίδιο με όλα; Εάν αυτή η αγάπη μπορεί, γιατί να μην μπορεί και η ερωτική αγάπη;
Δεν μου έχει συμβεί προσωπικά, αλλά δεν είναι λίγο περιοριστικό να θεωρούμε ότι υπάρχει μόνο ότι μας συμβαίνει εμάς;
Απλές απορίες... :D
Γιατι συγκρινεις μητρικη αγαπη με ερωτικη-συντροφικη-σεξουαλικη. Απλες απαντησεις.:)

Το κόλλημά μας, βρίσκεται μάλλον στο σεξουαλικό κομμάτι της πολυγαμίας, όμως δεν το θεωρώ απίθανο να συμβεί μεταξύ ατόμων που το ένιωσαν και το αποδέχτηκαν.
Η ειδικός σε θεματα ερωτα, στα βιντεο του TED που έχεις ποσταρει, διαφωνει ξεκαθαρα.

Υπάρχουν όμως πολλοί τρόποι που μπορεί να βρεθούν περισσότεροι των δύο ατόμων να μοιράζονται τη ζωή τους.
Δε συζηταμε για μοιρασμα ζωης, ή συγκατοικηση κλπ. Συζηταμε για ερωτα σε 2+ ταυτοχρονα.

Εν πάση περιπτώσει, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως δεν είναι απαραίτητο μια πολυγαμική σχέση να είναι επιφανειακή. Ο έρωτας είναι ζυμάρι που πλάθεται σύμφωνα με τις ανάγκες των ερωτευμένων.
Μου φαίνεται πιο λογικό να διαμορφώνεται η σχέση, σύμφωνα με τις ορέξεις αυτών που τη ζουν, παρά να "στριμώχνεται" μέσα σε παγιωμένα όρια που καθορίζουν τη γενική εικόνα αυτού που ονομάζουμε Έρωτα.
Η ειδικός σε θεματα ερωτα, στα βιντεο του TED που έχεις ποσταρει, διαφωνει ξεκαθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Είναι πολύ διαφορετικό να επιθυμείς να προσφέρεις τον εαυτό σου στο αγαπημένο πρόσωπο, από το να απαιτείς από αυτό να σου προσφέρει με τον ίδιο τρόπο τον εαυτό του. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Στην πρώτη περίπτωση αποφασίζεις για σένα (διατηρώντας το δικαίωμα να αναθεωρήσεις ανά πάσα στιγμή), ενώ στη δεύτερη αποφασίζεις για κάποιον άλλον.
Στην πρώτη περίπτωση προσφέρεις, στη δεύτερη ζητάς, ...απαιτείς, ...απαιτείς επειδή προσφέρεις. :hmm:

Φυσικά δεν είναι παράλογο να ποθείς και να τιμάς μια τέτοια προσφορά όταν σου δίνεται, όμως δεν ξέρω αν είναι λογικό να την απαιτείς, επειδή την προσφέρεις κι εσύ. Αυτό το αλισβερίσι μοιάζει με άτυπη συναλλαγή - σου δίνει αυτό άρα περιμένω το ίδιο- πράγμα που δεν θυμίζει απαραίτητα αγάπη... Όταν μάλιστα αυτή η προσφορά λαμβάνει τη μορφή της θυσίας, (απαρνούμαι την ελευθερία μου για σένα), τότε είναι που προσωπικά μου θυμίζει αρρώστια, παρά έρωτα.

Όντας μέχρι σήμερα μονογαμική, μπορώ να ταυτιστώ με το πρώτο σκέλος της προσφοράς προς το αγαπημένο πρόσωπο, έχω πάντως αποφύγει επιμελώς το δεύτερο, αφού προτιμώ η προσφορά αυτή να συμβαίνει πηγαία από μόνη της.

Είναι άλλωστε η αποκλειστικότητα ή μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης και τι νόημα έχει μια προσφορά όταν επιβάλλεται;

Τα παραπάνω δεν τα απευθύνω σε σένα προσωπικά, εκμεταλλεύομαι όμως τις απόψεις σου έτσι ώστε να εκφράσω τους προβληματισμούς μου.

Ωστόσο στην παρακάτω δήλωση:

διακρίνω μια έντονη αντίφαση.

συμφωνω με το μπολτ σου. κοιταξτε η αγαπη εχει αξια μονο αν γινεται με θεληση προσωπικη, η αγαπη ειναι πολυ ισχυρη μα θελει πολυ θεληση, αυτοθυσια και κυριως να εισαι καλοπροαιρετος. σαφως κι δν μπορεις να την απαιτησεις, κυριως γτ δν εχεις το παραμικρο δικαιωμα πανω στον αλλον μα να στε 100 χρονια παντρεμενοι!! ειναι πολυ καλο να προσφερεις την αγαπη που εσυ θελεις, ο αλλος τωρα μπορει απλα να την εκφραζει με τον τροπο του αλλα αν δε σου δινει αγαπη, αφωσιωση κτλ θα πει πως δν σ'αγαπα αρα τι κανεις σε μια σχεση που εστω ο ενας απ'τους δυο δν αγαπα τον αλλον. τι νοημα εχει??? η αγαπη εχει ισχυ (τρομερη, ειν'η αληθεια) οταν ειναι αμιβαια, οταν συνδεει ανθρωπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
η αγαπη εχει ισχυ (τρομερη, ειν'η αληθεια) οταν ειναι αμιβαια, οταν συνδεει ανθρωπους....
Συμφωνώ σε όλα, μα εδώ εξετάζουμε εάν μπορεί να υπάρχει αγάπη σε σχέση άνω των δύο ατόμων.
Εξετάζουμε επίσης, αν τελικά εκφράζουμε όλοι την αγάπη μας με τον ίδιο τρόπο κάτι που για μένα δεν ισχύει.
Το πιο κοινό παράδειγμα είναι η ανάγκη κάποιων ανθρώπων να μιλούν για τον έρωτα που αισθάνονται ενώ κάποιοι άλλοι προτιμούν να τον δείχνουν.
Και μια που το bold στο κείμενό μου είναι ερώτηση, εσύ τι πιστεύεις; Είναι η αποκλειστικότητα η μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μια που το bold στο κείμενό μου είναι ερώτηση, εσύ τι πιστεύεις; Είναι η αποκλειστικότητα η μόνη δυνατή απόδειξη αγάπης;
Oυτε αυτο συζηταμε. Αν ειναι αναγκαια λεμε. Οχι η μονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κανόνες Μονογαμίας

Τα πιο βασικά πράγματα που πρέπει να θυμάσαι πριν απατήσεις μια γυναίκα.
1. Oταν σου παρουσιαστεί το ιδανικό σενάριο απιστίας (μόνος στην καμπίνα, μία Βραζιλιάνα θέλει να μάθει τι θα πει greek lover) κανείς δεν πρέπει να το μάθει.
2. Πάντα θα το μάθει κάποιος.
3. Αν σε πιάσουν, ο νόμος είναι πάντα με το μέρος της γυναίκας σου. Δεν θα χάσεις μόνο τα μισά υπάρχοντά σου. Τα άλλα μισά θα βρεθούν κατεστραμμένα στον κάδο των σκουπιδιών μπροστά στο σπίτι σου. Ή, ακόμα χειρότερα, μπορεί να μη βρεθούν ποτέ.
4. Κι αν δεν είσαι παντρεμένος; Κανένας νόμος δεν σε δένει με την γκόμενά σου.
5. Ναι, τα επαγγελματικά ταξίδια είναι μοναχικά κι εσύ χρειάζεσαι επειγόντως σεξ. Κάνε τηλεφωνικό σεξ με την καλή σου και χρέωσέ το στην εταιρεία.
6. Ή, απλώς, κάνε στον εαυτό σου αυτό που θα ήθελες να σου κάνει κάποια άλλη.
7. Ο χρόνος που θα περάσεις απατώντας είναι πολύ μικρότερος από αυτόν που θα ξοδέψεις για να τον προστατέψεις, γλιτώσεις, δικαιολογήσεις, διορθώσεις. Φρόντισε τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο.
8. Σε σκανάρει. Δεν μασάς: ξέρει ότι είσαι λογοδοσμένος. Είναι κολακευτικό, προκλητικό, αλλά πρέπει να θυμάσαι πως το κάνει για να ανεβάσει το δικό της Εγώ, όχι το δικό σου. Αν τσιμπήσεις στο δόλωμά της, ξέρει πως θα είναι για πάντα ανώτερη από την αγαπημένη σου. Μέσα της δεν νιώθει τίποτα λιγότερο από απέχθεια για την ανδρική σου αδυναμία. Κι αυτό πρέπει να σε εκνευρίσει αληθινά.
9. Σύμφωνα με τη σαρία, τον αρχαίο ισλαμικό νόμο, οι μοιχοί πετροβολούνται μέχρι θανάτου. Αυτήν ακριβώς την τύχη θα έχει η φήμη σου. Οι φίλοι που έκανες ενώ ήσασταν ζευγάρι θα εξαφανιστούν. Και οι φίλοι που είχες ως εργένης έχουν εξαφανιστεί από καιρό.
10. Ετοιμάζεσαι να πας με μία γυναίκα, που θέλει να πάει με έναν άνδρα, που απάτησε μία γυναίκα.
11. Εμπνεύσου από τους πειρασμούς για να περάσετε καλύτερα με τη γυναίκα σου.
12. Είσαι στο πάρτι του γραφείου και η μελαχρινή κούκλα που αποφεύγεις μήνες σου κάνει τη μεγάλη επίθεση. Σκέψου αμέσως πως πάσχει από αφροδίσιο νόσημα.
13. Το τηλεφωνικό, το cyber ή το SMS sex είναι απιστία μόνο αν η γυναίκα σου πιστεύει πως είναι. Συνήθως όμως έτσι πιστεύει.
14. Η πρώην σου έχει όρεξη για κουβέντα κι άλλα τέτοια ύποπτα. Πέντε λεπτά συζήτησης είναι αρκετά για να καλύψουν όλες τις μεγάλες αλλαγές στις ζωές σας. Εκεί απλώς λες «συγγνώμη, η σύζυγός μου είναι στην άλλη γραμμή».
15. Πάλεψε με τον πειρασμό σου σαν να ήταν η μάχη της ζωής σου. Η νίκη επί του ύπουλου οργάνου ανάμεσα στα πόδια σου είναι ο απόλυτος θρίαμβος του άνδρα επί της φύσης. Η εικόνα είναι η εξής: είσαι εσύ εναντίον του πέους σου κι έχει ανεβάσει τους ρυθμούς του για τη μάχη. Καλή σου τύχη!


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
τι σχεση εχει το σεξ με την πολυγαμια και μονογαμια.....για μενα ειναι περιπλοκο ζητημα το ποσο σημαντικο ειναι το σεξ σε μια σχεση...αν υπαρχει αγαπη, ειναι ενας πολυ ωραιος τροπος εκφρασης, αν δν υπαρχει ειναι απλα μια θνητη ηδονη.....

τεσπα, μονογαμια ψηφιζω, κι ας μην επιβεβαιωθω ποτε για απηλ μου, μου φτανει να μ'αγαπα εκεινη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Τελικά τους εξιτάρουν τους άντρες οι πολυγαμικές γυναίκες αλλά για σοβαρή σχέση επιλέγουν τις μονογαμικές... (???):hmm:





Μα με τις πολυγαμικές, ( και τους πολυγαμικούς )
δεν κάνεις σχέση,
ραντεβού για πήδημα κλείνεις.

Δευτέρα εσύ, την Τρίτη ο άλλος, την Τετάρτη ο άλλος,
κοκ.

Και μόλις αρχίζει το πράγμα και κουράζει,
αλλάζει ο Τετάρτης με τον Πέμπτη,
ο Δευτέρας με τον Παρασκευή
και τούμπαλιν.

Αλλά πάλι γούστα είναι αυτά
και φυσικά ο μπαξές έχει για όλους.


Όπως αγαπάει και την βρίσκει ο καθένας.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fnou

Νεοφερμένος

Η fnou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
σε μια σχεση χωρανε μονο δυο....
αν θελεις απλα σαρκικη απολαυση,τοτε αλλαζει το θεμα
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
μονογαμια...:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
μονογαμια...:redface::redface::redface:

ω μον ντιε, δηλ. ποσα ντροπαλιτσούνια θα έβαζες στη "πολυγαμία"? :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ω μον ντιε, δηλ. ποσα ντροπαλιτσούνια θα έβαζες στη "πολυγαμία"? :eek:
εκει θα εβαζα ντεβιλουτσινια cherie ....κατι σαν τα κριτσινια;););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ πάντως στη σχέση μου θέλω αποκλειστικότητα.-
Θα συμφωνήσω στην αποκλειστικότητα, αλλά δίχως τη λέξη θέλω.
Η τουλάχιστο να μην είναι τόσο φανερή. Και για να δώσω κάποιον ορισμό της, θεωρώ οτι αποκλειστικότητα είναι η δίχως ερωτικά βοηθητικά, π.χ. τσόντες ή οτιδήποτε άλλο.
Ομως, όπως ο ήλιος για να γυρίσει, θέλει δουλειά πολύ, έτσι και η αποκλειστικότητα μου μοιάζει με κουβάρι μπερδεμένο.
Και κάθε φορά που ξετυλίγεις λίγο, κουράζεσαι πολύ. Αλλά, ποτέ δεν ξεκινάς απο την αρχή. Πάντα υπάρχει η εμπειρία απο το προηγούμενο ξεμπέρδεμα.
Για να σας λύσω την απορία σας, (για το τέλος του κουβαριού εννοώ), έ αυτό είναι ατελείωτο και κάποια στιγμή θα αρχίσεις να το ξεχνάς, ώσπου στο τέλος θα μείνει σαν κάτι αγαπημένο που έχεις ξεχάσει σε κάποιο ράφι και αραχνιάζει .
Ως τότε, μπορεί να μην έχεις φτάσει στην Ιθάκη, αλλά ένα είναι σίγουρο.
Οτι την έχεις γνωρίσει και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ !
Μπορεί και να σε έχει ανταμείψει ! Παιδιά, εγκόνια, ίσως και .......ποιος ξέρει ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ξέρετε τί γίνεται;;;:hmm: Τραβάω ζόρι με την ελεύθερη σχέση!...
Όποτε είχα πει και προσυμφωνήσει (μία δυο φορές) κάτι τέτοιο, τελικά δεν εφαρμόστηκε, και γινόταν ¨κανονική¨ σχέση...
Έχω θέμα.... εμπλέκεται το συναίσθημα και δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς αυτό...:redface:
Αν κάποιος μου κάνει καλό σεξ, μπορεί άνετα να με σύρει απ'την μύτη...:hmm:
Και συνήθως όποτε γίνεται καλό σεξ με κάποιον, με εκφράζουν και άλλα στοιχεία του, γιατί με έναν ¨κούφιο¨ δεν θα μπορούσα να έχω καλό σεξ... αν δεν μου διεγείρει και το μυαλό...
Για να πεις ¨ελεύθερη σχέση¨ σημαίνει ότι παίζει καλό σεξ...Και αν παίζει καλό σεξ, σε μένα τουλάχιστον, με εκφράζουν εκ των προτέρων και άλλα στοιχεία του..:hmm:
Επίσης , χμ...αυτό συνέβαινε και από την άλλη πλευρά... ο άλλος άρχιζε να θέλει και να διεκδικεί αποκλειστικότητες, να ζηλεύει, να καψουρεύεται κτλ...
Μπα.... δεν είμαι εγώ για ελεύθερες σχέσεις...
Ωστόσο, είμαι ανοιχτή σε μια πιο kinky εκδοχή...:redface: να έχω κανονική σχέση με κάποιον, και να τον ¨αφήνω¨ να πηγαίνει με αυτή που θέλει,όταν και αν θελήσει κάποια, και μετά να....έρθει και να... τα λέμε , και να τη βρίσκουμε μαζί... :redface: (είμαι καλή ακροάτρια)
θα μου πεις ¨δεν ζηλεύεις;¨ ... Μα απ'τη στιγμή που την φαντασιώνεται και την γουστάρει, ούτως ή άλλως στο μυαλό του έχει γίνει η συνουσία... Άστον τον άνθρωπο να την υλοποιήσει κιόλας, και θα έχουμε και ....υλικό...για συζήτηση...:redface:
Χειρότερα είναι να την φαντασιώνεται σαν απωθημένο, άσε που οι φαντασιώσεις είναι πάντα εξιδανικευμένες...:hmm:
Την στιγμή που τον ρωτάς ¨θα ήθελες να πας και δεν πας εξαιτίας μου;¨ -ναι... σου λέει... Ε πήγαινε βρε πουλάκι μου αφού το θέλεις...
Το εξιδανικευμένο ίσως θα ήταν να μην ήθελε, ... τώρα αφού θέλει, ε, ας πάει!
(Το εγχείρημα βρίσκεται καθ'οδόν αυτή την περίοδο..)
(shoot me ... :kill: )
υγ--- σαφώς και υπάρχει λίγη ζήλεια...Αν δεν υπήρχε δεν θα είχε νοστιμάδα! Λίγη! Όχι υστερίες... αλλά λειτουργεί άκρως διεγερτικά, όπως και διεγερτικά λειτουργεί να μη τον νιώθεις δεδομένο τον άλλο.... Άλλωστε, (shoot me) μ'αρέσει να τον βλέπω να κοιτάει τριγύρω... (του επισημαίνω και τα... καλά! :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που γραφει η Μαρινα289.

Αγαπητη Μαρινα....
Απορω ειλικρινα πως ειναι δυνατον εαν σε ενδιαφερει καποιος πραγματικα σαν ανθρωπος και εχεις σχεση κανονικη μαζι του, να τον αφηνεις να κανει σεξ με αλλες. Αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι ατομο εμπιστοσυνης για τιποτα. Τι σοι σχεση ειναι αυτη? Εαν αυτον τον ανθρωπο τον κρατησεις για κανονικη σχεση και καποτε τον παντρευτεις θα σε κανει συνεχεια ρεζιλι και θα σου καταστρεψει τη ζωη. Πως μπορει εναν αντρα που σε απατα με αλλες , να τον σεβεσαι? Να εισαι συντροφος σου , να τον υποστηριζεις? Να του δινεις σημασια ? Δεν σε αηδιαζει η συμπεριφορα σου?

Τα εχεις μπερδεψει μαλλον. Αλλο να μας πεις πως δεν σε ενδιαφερει καποιος και τον εχεις να παιζει με διαφορες. Και κανεις και εσυ το ιδιο με αλλους. Και αλλο να μας λες οτι αγαπας καποιον που δεν σε σεβεται καθολου και σε προσβαλλει συνεχεια πηγαινοντας με αλλες, γιατι προφανως δεν την βρισκει αρκετα μαζι σου. Αλλιως γλυκεια μου δεν θα πηγαινε με αλλες. Μαλλον δεν εχεις τουπε σαν γυναικα και δεν μετρας. Γιατι εαν ηξερες την αξια σου και εαν ησουν Γυναικαρα τοτε δεν θα σηκωνες μαλακιες απο κανενα αρσενικο.

Εαν μια γυναικα εχει σχεση με καποιον και τον αγαπα δεν ειναι δυνατον να την προδιδει με διαφορες. Ειναι τρελο να το δεχεται αυτο μια ωριμη γυναικα. Δεν ειναι kinky αυτο. Ειναι βλακεια και χαμηλη αυτοεκτιμηση. Καθαρη απαντηση υποτακτικης γυναικας που δεν ξερει πως ειναι οι κανονικες σχεσεις. Οταν αποκτησεις σχεση κανονικη και ο αντρας θα σε σεβεται και θα σε αγαπα αληθινα, τοτε θα αναιρεσεις ολα αυτα. Θα χαιρεσαι που θα εχεις βρει καποιον να σε εκτιμα.

Απο εκει και περα οσες θελουν να εχουν ελευθερη σχεση και να βγαζουν τα ματια τους , καλα κανουν . Αλλα οχι να νομιζουν και να παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι εχουν κανονικη σχεση. Αυτη ειναι μεγαλη υποκρισια. Και εγω μπορει να ειμαι με καποιον για ενα διαστημα για το σεξ. Δεν σημαινει ομως οτι καθομαι και ασχολουμαι μαζι του παραπανω για να χανω το χρονο μου ασκοπα. Αυτος ειναι αντρας για πηδημα μονο. "Αρσενικο πουτανακι"
Ανηκει σε αυτην την κατηγορια. Δεν ειναι ο αντρας που θα του εμπιστευτεις την καρδια σου. Ουτε τα εσωψυχα σου. Ειναι ενας αντρας που παιζει και οπως αυτος χρησιμοποιει τις γυναικες, ετσι και οι γυναικες τον χρησιμοποιουν . Μπορει να εχει μεγαλο καβλι, μπορει να εχει μεγαλο πορτοφολι , μπορει απλα να εχει καλη χημεια. Ομως δεν ειναι το αγορι σας.....Δεν θα διστασει στιγμη να σας πουλησει στεγνα για την επομενη γκομενα που θα του τον σηκωσει. Οποτε καλο ειναι να ψαχνετε παραλληλα να βρειτε καποιον για σχεση, ο οποιος να αξιζει την εμπιστοσυνη σας και το κορμι σας μαζι. Αλλιως διαχωρειστε το σωμα απο την ψυχη σας. Γεμιστε το σωμα σας με καλο σεξ και το πνευμα σας με οτιδηποτε αλλο αξιζει σε αυτην την γη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
lady13ath, λίγο πιο ανοιχτό μυαλό απέναντι σε καταστάσεις διαφορετικές από αυτές που θες ΕΣΥ, δεν θα έβλαπτε.

Πώς ακριβώς δεν είναι άτομο εμπιστοσύνης και την προδίδει από τη στιγμή που δεν της κρύβει τίποτα; Πώς ακριβώς είναι απιστία όταν γίνεται εν γνώσει της και τα συζητάνε κιόλας μετά; Πώς ακριβώς δεν σέβεται τον εαυτό της από τη στιγμή που ισχύει η ίδια ελευθερία και για την ίδια; Τα έχεις μπλέξει λίγο μου φαίνεται.

Πάντως πραγματικά απορώ γιατί όποτε εμφανιστεί κάποια/ος με τις απόψεις της Μαρίνας (τις οποίες συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό) πέφτουν όλοι να τον φάνε (ιδίως οι γυναίκες). Τι φοβάστε, ότι θα διαταράξει την κοινωνική ηρεμία; Θα σπάσει το καρτέλ της μονογαμίας; :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως πραγματικά απορώ γιατί όποτε εμφανιστεί κάποια/ος με τις απόψεις της Μαρίνας (τις οποίες συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό) πέφτουν όλοι να τον φάνε (ιδίως οι γυναίκες). Τι φοβάστε, ότι θα διαταράξει την κοινωνική ηρεμία; Θα σπάσει το καρτέλ της μονογαμίας; :hehe:
καλά βρε καλό μου κι εσύ που τους είδες τους "όλους"?:P
Οι ίδιοι 5 +-1 άνθρωποι είναι πάντα...
Ο περισσότερος κόσμος ενστερνίζεται το "βρε δε πα να κάνεις ότι θες στο κρεβάτι σου/σχέση σου, εφόσον δεν ενοχλείς αυτό που θέλω να κάνω εγώ στο δικό μου" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εαν μια γυναικα εχει σχεση με καποιον και τον αγαπα δεν ειναι δυνατον να την προδιδει με διαφορες. Ειναι τρελο να το δεχεται αυτο μια ωριμη γυναικα. Δεν ειναι kinky αυτο. Ειναι βλακεια και χαμηλη αυτοεκτιμηση. Καθαρη απαντηση υποτακτικης γυναικας που δεν ξερει πως ειναι οι κανονικες σχεσεις.

Κinky είναι αυτό που λέει η Μαρίνα. Καθαρά kinky και τίποτε άλλο. Εγώ δεν θα το άντεχα. Τί σχέση έχει με την βλακεία όμως δεν ξέρω. Μάλλον καμμία. Συμφωνώ ότι δεν θα την αγαπάει όμως. Οι πολυγαμικές σχέσεις είναι ρηχές αισθημάτων. Κάποιοι που τις επιχείρησαν ξέρουν πόσο ρηχές είναι και δεν αξίζει να αφιερωθείς ούτε ένα μήνα που λέει ο λόγος.

Και εγω μπορει να ειμαι με καποιον για ενα διαστημα για το σεξ.

'Aρα κι εσύ κάνεις ελεύθερες σχέσεις. Τότε πώς εναντιώνεσαι στην άποψη της Μαρίνας που δεν το κάνει, απλά μια φαντασίωσή της εξέφρασε πιθανόν ; Εσύ έχεις το προνόμιο να κάνεις τέτοιες σχέσεις ενώ ο υποτιθέμενος σύντροφος της Μαρίνας όχι ; Μας μπέρδεψες. Εννοείς να κάνεις παράλληλα με την κανονική σου σχέση και μια σχέση για το σεξ ή όταν είσαι μόνη ; Γιατί έτσι που το λες είναι σαν να εννοείς ότι οι γυναίκες μπορούν να είναι πολυγαμικές και οι άντρες όχι. Επίσης το ότι ταυτίζεις την υποτακτικότητα μιας γυναίκας με την ανοχή στην πολυγαμία, είναι για μένα λάθος. Δηλαδή οι μονογαμικές γυναίκες της καθυστερημένης Ελλάδας της δεκαετίας του 50' δεν ήταν υποτακτικές ; Οι τελίτσες που πήγαν ; ωραίες ήταν. :P Θέλουμε τις τελίτσες πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top