Ομιλείτε Ελληνικά

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Τα βρήκα κι εγώ αυτά (και κάποια ακόμα) σχετικά με την Περσεφόνη, αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι ώστε να μην ψάχνω κάθε φορά Όοοοολο (sic)το internet.
Πάντως αυτό το behindthename φαίνεται καλό.
Και πάλι ευχαριστώ!
welcome :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Είναι Πλατεία Βάθη και όχι Πλατεία Βάθης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να αναφερω και εγω μια λεξουλα που βγαζει ματι.....

ειναι συγγνωμη και οχι συγνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
να αναφερω και εγω μια λεξουλα που βγαζει ματι.....

ειναι συγγνωμη και οχι συγνωμη

Νομίζω οτι ισχύουν και τα δυο αλλα δεν είμαι και τελείως σίγουρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
νοουπ!!:)
γιατι συν + γνώμη (συν + γιγνωσκω)
το "ν" αφομοιωνεται απο το "γ" που ακολουθει και μετατρεπεται και αυτο σε "γ" --> συγγνωμη
θα γραφοταν με ενα "γ" εαν προερχοταν απο συ + γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
νοουπ!!:)
γιατι συν + γνώμη (συν + γιγνωσκω)
το "ν" αφομοιωνεται απο το "γ" που ακολουθει και μετατρεπεται και αυτο σε "γ" --> συγγνωμη
θα γραφοταν με ενα "γ" εαν προερχοταν απο συ + γνωμη

Αν και θυμάμαι να μας το λένε στο δημοτικό ( μου είχε κάνει εντύπωση :P) για να το λες κάτι περισσότερο θα ξέρεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς γιατί το όνομα Χατζιδάκις τελειώνει με "ι" αντι με "η" ; Το Χατζηδάκης φαίνεται πιο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NeRaIdA t0u DaS0us

Νεοφερμένος

Η Δανάη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κανονικά στα ελληνικά πρέπει να είναι Χατζηδάκης...απλά ίσως το επικράτησε αυτός έτσι..δν ξέρω κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ειχα διαβασει, οτι ετυμολογικα η γραφη των ανδρικων ονοματων σε -ακις ειναι με "ι" και οχι με "η" γιατι προερχονται απο ουδετερα σε -ακιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
νοουπ!!:)
γιατι συν + γνώμη (συν + γιγνωσκω)
το "ν" αφομοιωνεται απο το "γ" που ακολουθει και μετατρεπεται και αυτο σε "γ" --> συγγνωμη
θα γραφοταν με ενα "γ" εαν προερχοταν απο συ + γνωμη
αυτό που λες είναι ολόσωστο και ακριβώς για αυτό η ορθή (ετυμολογικά) γραφή είναι "συγγνώμη".
Παρ'όλαυτά οι νεωτεριστές, στα πλαίσια της απλοποίησης της γλώσσας έχουν εισάγει τον όρο "συγνώμη".

Αν δεν κάνω λάθος, η επίσημη γραμματική δέχεται ακόμα το "συγγνώμη" ως ορθή γραφή παρόλαυτα δεν είναι "λάθος" καμία γραφή. Για την ώρα οι νεωτεριστές σε σχέση με τους "παλιούς" δεν έχουν καταλήξει και ο χρόνος θα δείξει ποιά γραφή θα επικρατήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς γιατί το όνομα Χατζιδάκις τελειώνει με "ι" αντι με "η" ; Το Χατζηδάκης φαίνεται πιο σωστό.
Απ'όσο ξέρω ήταν επιλογή του ιδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
συγνώμη=συγγνώμη

firefox greek dictionary rulezzz :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αυτό που λες είναι ολόσωστο και ακριβώς για αυτό η ορθή (ετυμολογικά) γραφή είναι "συγγνώμη".
Παρ'όλαυτά οι νεωτεριστές, στα πλαίσια της απλοποίησης της γλώσσας έχουν εισάγει τον όρο "συγνώμη".

Αν δεν κάνω λάθος, η επίσημη γραμματική δέχεται ακόμα το "συγγνώμη" ως ορθή γραφή παρόλαυτα δεν είναι "λάθος" καμία γραφή. Για την ώρα οι νεωτεριστές σε σχέση με τους "παλιούς" δεν έχουν καταλήξει και ο χρόνος θα δείξει ποιά γραφή θα επικρατήσει. :)

υπαρχει καποιος γλωσσολογος που υποστηριζει την απλοποιηση της λεξης αυτης? Γιατι εγω δεν εχω διαβασει κατι τετοιο. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν βρισκω και λογο να γινει κατι τετοιο...καθαρα ετυμολογικα, μονο η εκδοχη με τα δυο "γ" ειναι σωστη. Εχω την εντυπωση οτι μπερδευομαστε με τον προφορικο λογο και ετσι εχει επικρατησει απο αρκετους να την γραφουν με ενα "γ", επειδη το αλλο δεν "ακουγεται".....

(και γενικως οι απλοποιησεις ανευ λογου και αιτιας δε μου καλοαρεσουν:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι ο ετεροκαθορισμός; :)

Μήπως τη λέξη τη χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να δηλώσουμε ότι κάτι που αφορά εμάς και συνήθως το καθορίζουμε εμείς, τελικά καθορίζεται από εξωτερικούς παράγοντες; :hmm:

Ρωτάω μιας που τη λέξη δεν την έχω βρει στα διάφορα λεξικά που έψαξα και θέλω να είμαι σίγουρος για τη σημασία της.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potmos

Νεοφερμένος

Ο Λουκᾶς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι ο ετεροκαθορισμός; :)

Μήπως τη λέξη τη χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να δηλώσουμε ότι κάτι που αφορά εμάς και συνήθως το καθορίζουμε εμείς, τελικά καθορίζεται από εξωτερικούς παράγοντες;

Ακριβώς έτσι: Το υπο ετέρου καθορίζεσθαι. Το να θέτει τους όρους κάποιος άλλος από τον άμεσα ενδιαφερόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Να μου πει κάποιος πώς λέγεται στα ελληνικά η λέξη placebo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η λέξη είναι Λατινική και σημαίνει "I shall please" (θα ευχαριστήσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν δεν απατατώμαι, placeo σημαίνει πείθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top