Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τεο και εγω απο οσο γνωριζω, δεν υπαρχουν αλλα κομματα στην Κουβα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
"Φανατικος" αντικομμουνιστης ? Βεβαιος και εισαι το αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" τα λεει ολα ποσο αντικομμουνιστης εισαι! βεβαιος προσωπικη σου επιλογη ειναι για το τι θα εισαι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τεο να σε ρωτησω κατι, δλδ οποιος θεωρει οτι ο κομμουνισμος ειναι ενα ακραιο και καθολου δημοκρατικο οικονομικοπολιτικο συστημα, σημαινει οτι ειναι και "φανατικος" αντικομμουνιστης?
Γιατι τοτε ειμαι και εγω ενας απο αυτους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Απλα οτι ειναι αντικομμουνιστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
@γιδι,neraida Εχεις το δικαιωμα στο να κανεις αντιλογο στην σοσιαλιστικη κυβερνηση και ξερω οτι υπαρχουν και αλλα κομματα εκτος απο το ΚΚΚ.

ΥΠ. : θα το ψαξω το θεμα αυτο :hmm:. θα επανελθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ, πριν από 2 μήνες που ήμουν στην Κούβα, απαγορευόταν.
Κι αν βρεις ένα παραθυράκι, κατά το οποίο "επιτρέπεται", σε διαβεβαιώ ότι στην πράξη υπάρχουν συνέπειες για τους αντίπαλους του Κόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χωρις να το εχω ψαξει, οπως ειπε και το γιδι, δε νοειται σε ενα κομμουνιστικο καθεστως να υπαρχει οποιοδηποτε ειδος αντιλογιας, εξου και γιατι υποστηριζω οτι δεν ειναι διολου δημοκρατικο το ολο συστημα....παρα εχει φασιστικα χαρακτηριστικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ναι ομως τωρα το γενικευεις το θεμα .δηλαδη ντε και καλα αμα π.χ ερθει το κομμουνιστικο κομμα στην ελλαδα θα εχουμε ενα μη δημοκρατικο καθεστως?

Εμεις υποστηριζουμε την δημοκρατια δεν υποστηριζουμε την πλουτοκρατια δηλ. τους καπιταλιστες δηλ. την εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
:hmm:Στο μονο που διαφωνω ειναι οτι στην κουβα αμα δεν κανω λαθος υπαρχουν και αλλα νομιμα κομματα :hmm:

Γιδι?
Δες το link που έδωσα προς την wikipedia. Φυσικά και δεν υπάρχουν άλλα νόμιμα κόμματα, πέρα από το ΚΚΚ, όπως άλλωστε σε όλες τις "σοσιαλιστικές" "δημοκρατίες". Ορίστε ξανά το link: https://en.wikipedia.org/wiki/Politics_of_Cuba
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επίσης, ξανά:
καπιταλισμός = μία ιδέα, ένα σύστημα, μία θεωρία.
Αυτή η θεωρία από μόνη της δεν αφήνει περιθώρια για εκμετάλλευση, η εφαρμογή της έχει αποδειχτεί σε κάποιες περιπτώσεις κακή.

Όπως, όμως, και του κομμουνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
"Φανατικος" αντικομμουνιστης ? Βεβαιος και εισαι το αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" τα λεει ολα ποσο αντικομμουνιστης εισαι! βεβαιος προσωπικη σου επιλογη ειναι για το τι θα εισαι!!!
Ε τώρα τι να σου πω... Αν θεωρείς ότι οποιοσδήποτε δεν δέχεται τις πολιτικές ακρότητες του κομμουνισμού είναι "φανατικός αντικομμουνιστής", τότε είμαι, όπως είμαι και "φανατικός αντικαπιταλιστής" (δεν δέχομαι τις ακρότητες του καπιταλισμού), "φανατικός αντιεθνικιστής" (έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις στην χρήση της έννοιας του "έθνους" στην πολιτική σκηνή) κτλ

Νομίζω όμως πως θα πρέπει να ξαναρίξεις μια ματιά στην έννοια που έχει η λέξη "φανατικός" και να αναρωτηθείς μήπως με αυτή χαρακτηρίζονται και κάποιοι άλλοι. Πριν ήμουν "ακροδεξιός", τώρα είμαι "φανατικός αντικομμουνιστής", αύριο ποιος ξέρει; Btw, απλά να πω πως έχω συνεργαστεί και συνεργάζομαι ακόμη με αριστερές οργανώσεις στα πλαίσια της υπεράσπισης των μειονοτήτων και των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων, και γι' αυτό με ενόχλησε ιδιαίτερα και αυτός ο χαρακτηρισμός σου.

Με συγχωρείς ειλικρινά, αλλά απαξιώ να συνεχίσω τη συζήτηση με άτομα που όχι μόνο συνθηματολογούν, αλλά αποκρούουν ότι δεν τους αρέσει με τέτοιου είδους "επιχειρήματα". Λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κατά μία "τρίτη άποψη", ασχολείστε με ένα "δίλημμα", που ιστορικά τουλάχιστον επιβάλλεται να επανακαθοριστούν οι βασικοί όροι του και ιδιαίτερα ο "Κομμουνισμός". Το γεγονός ότι υπήρξαν και υπάρχουν "Κομμουνιστές", δε σημαίνει ότι υπήρξε ιστορικά και "Κομμουνισμός". Ίσως(;) μάλιστα η ιστορική παρουσία των πρώτων στο πολιτικό προσκήνιο και στην εξουσία μετά το 1925(!), δυσφήμισε και έδωσε βάση για την προπαγανδιστική διαστρέβλωση του "Κομμουνισμού". Αν πάντως θεωρηθεί, ότι το ανοσιούργημα που συντελέστηκε, από την επικράτηση του σταλινισμού(θεωρία για τον Κομμουνισμό σε μία χώρα με κλειστά σύνορα), ως "Κομμουνισμός", τότε το καθεστώς που τείνει να επιβάλλει η "Παγκοσμιοποίηση" και οι Πολυεθνικές, συγκριτικά φαίνεται "πιο φιλάνθρωπο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Οι καπιταλιστες απεκτησαν τα μεσα παραγωγης οταν ειναι στην εξουσια. Οταν εισαι στην εξουσια (κυβερνηση)
εχεις και τα μεσα παραγωγης. Οταν ερθει ο σοσιαλισμος στην ελλαδα οι σοσιαλιστες-κομμουνιστες θα κοινωνικοποιησουν τα μεσα παραγωγης (σοσιαλιστικες σχεσης παραγωγης) για να λυσουν τα οξυμενα προβληματα της ελλαδας (ανεργεια,μισθοι και συνταξεις κλπ.).
Και επιτέλους θα γίνουμε ΟΛΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ε τώρα τι να σου πω... Αν θεωρείς ότι οποιοσδήποτε δεν δέχεται τις πολιτικές ακρότητες του κομμουνισμού είναι "φανατικός αντικομμουνιστής", τότε είμαι, όπως είμαι και "φανατικός αντικαπιταλιστής" (δεν δέχομαι τις ακρότητες του καπιταλισμού), "φανατικός αντιεθνικιστής" (έχω σοβαρότατες αντιρρήσεις στην χρήση της έννοιας του "έθνους" στην πολιτική σκηνή) κτλ

Νομίζω όμως πως θα πρέπει να ξαναρίξεις μια ματιά στην έννοια που έχει η λέξη "φανατικός" και να αναρωτηθείς μήπως με αυτή χαρακτηρίζονται και κάποιοι άλλοι. Πριν ήμουν "ακροδεξιός", τώρα είμαι "φανατικός αντικομμουνιστής", αύριο ποιος ξέρει; Btw, απλά να πω πως έχω συνεργαστεί και συνεργάζομαι ακόμη με αριστερές οργανώσεις στα πλαίσια της υπεράσπισης των μειονοτήτων και των βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων, και γι' αυτό με ενόχλησε ιδιαίτερα και αυτός ο χαρακτηρισμός σου.

Με συγχωρείς ειλικρινά, αλλά απαξιώ να συνεχίσω τη συζήτηση με άτομα που όχι μόνο συνθηματολογούν, αλλά αποκρούουν ότι δεν τους αρέσει με τέτοιου είδους "επιχειρήματα". Λυπάμαι...


Σε χαρακτηρισα φανατικο αντικομμουνιστη γιατι προσπαθησες στο αρθρο πολιτικες ακροτητες να χτυπησεις τον πυρηνα της κομμουνιστικης ιδεολογιας. Διαβασα αυτο το αρθρο και δεν μου αρεσε καθολου . Αφου εισαι αριστερος πολιτης γιατι κανεις μεσω του αρθρου σου "πολιτηκες ακροτητες" ιδεολογικοπολιτικη επιθεση στην κομμουνιστικη ιδεολογια? Τι να υποθεσω ρε δημητρη , οτι και καλα εισαι αριστερος πολιτης ή ενας αντικομμουνιστης? βεβαιως δικαιωμα σου ειναι τι θα εισαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι κομμουινιστες. προσωπικα εγω δεν εχω τιποτα. μετακινουμε με λεωφοριο και με μετρο. Παντος αμα εχεις στοιχεια(αποδειξεις) γι΄αυτο το θεμα θελω σε παρακαλω να το καταγγηλεις :)

Συγχαρητήρια! Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ζουν σύμφωνα με την ιδεολογία τους. Για τα παραδείγματα που ζητάς, ξέρω πχ "κομμουνιστή" που κυκλοφορεί όλη την ώρα με Gant και κυκλοφορεί με ένα ραλί (τώρα ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι) και είναι επίσης και ένας ΕΑΑΚίτης πχ των μηχανολόγων που σκάει μύτη με Cayenne. Έχω δει και αρκετούς άλλους, αλλά δεν θα τους απαριθμώ όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμ, Γλυφάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Συγχαρητήρια! Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ζουν σύμφωνα με την ιδεολογία τους. Για τα παραδείγματα που ζητάς, ξέρω πχ "κομμουνιστή" που κυκλοφορεί όλη την ώρα με Gant και κυκλοφορεί με ένα ραλί (τώρα ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι) και είναι επίσης και ένας ΕΑΑΚίτης πχ των μηχανολόγων που σκάει μύτη με Cayenne. Έχω δει και αρκετούς άλλους, αλλά δεν θα τους απαριθμώ όλους...

Οκ! ευχαριστω :) Παντος για μενα ο κομμουνιστης-σοσιαλιστης πρεπει να εχει τα ακολουθα χαρακτηριστηκα:
1) να καταλαβαινει τις αναγκες των λαϊκων μαζων και να προτεινει λυσεις
2) να ειναι ταπεινος
3) να ειναι αγωνιστης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
1) να καταλαβαινει τις αναγκες των λαϊκων μαζων και να προτεινει λυσεις

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι αυτό κατά κανόνα παραλείπεται...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Και επιτέλους θα γίνουμε ΟΛΟΙ δημόσιοι υπάλληλοι...

Εγω ξερω οτι στην ΕΣΣΔ δεν ηταν ολλα κρατικα αλλα υπηρχε και ιδιωτικη πρωτοβουλια

Ειμαι υπερ να υπαρχει ιδιωτικη πρωτοβουλια . Το θεμα ειναι η ιδιωτικη πρωτοβουλια πρεπει να ειναι ελεγχομενη απο το κρατος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Top