Τι ακούνε οι αδέσμευτες ή αυτές που δεν θέλουν να παντρευτούν!

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην σε θέλουν; Μια χαρά παιδί είσαι! Νέος, έξυπνος, με χιούμορ, με συγκροτημένη σκέψη και πολλά άλλα! Νομίζεις δηλαδή ότι οι γυναίκες θέλουν ανεπιτήδευτους, αψεγάδιαστους και αλαζονικούς φλωράκους; Σε πληροφορώ ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Να αγαπάς τον εαυτό σου και να έχεις αυτοπεποίθηση. Το λέω αυτό με κάθε φιλική διάθεση, γιατί σε εκτιμώ πάρα πολύ γνωρίζοντάς σε μέσα από τα μηνύματά σου στο φόρουμ.

Με παρεξήγησες, αυτό που εννοούσα ήταν πως αν δει η θεία της την φωτογραφία μου θα την παρακαλάει να μην με παντρευτεί γιατί τέτοια Απολλώνια ομορφιά αποτελεί δημόσιο αγαθό όλων των γυναικών και δεν πρέπει να το κάνει κτήμα της καμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Με παρεξήγησες, αυτό που εννοούσα ήταν πως αν δει η θεία της την φωτογραφία μου θα την παρακαλάει να μην με παντρευτεί γιατί τέτοια Απολλώνια ομορφιά αποτελεί δημόσιο αγαθό όλων των γυναικών και δεν πρέπει να το κάνει κτήμα της καμία.

Α, σου ζητώ συγνώμη, το παρερμήνευσα. Απλώς επειδή εγώ παλιά είχα χαμηλή αυτοεκτίμηση και υπέφερα πολύ απ' αυτή την αδυναμία μου, ανησύχησα μήπως κι εσύ έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση και ήθελα να σε ενισχύσω, όπως θα έκανα και για κάθε άνθρωπο.


Πάντως, συντρόφια, η ουσία είναι μια: Σε προσωπικά ζητήματα πράττουμε κατά βούληση κι όχι με βάση τις επιθυμίες των άλλων για εμάς!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αν βιάζεται η θεία να δει στεφάνια, ζήτα να μάθεις το ύψος της. Πες της πως ξέρεις ένα ωραίο γραφείο τελετών λίγο πιο κάτω.

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Πάντως, συντρόφια, η ουσία είναι μια: Σε προσωπικά ζητήματα πράττουμε κατά βούληση κι όχι με βάση τις επιθυμίες των άλλων για εμάς!:eek:

Αυτο εννοειται!

Δυστυχως πολλοι νεοι καταπιεζονται απο τον κυκλο τους και υποχωρουν με αποτελεσμα να καταληγουν αρκετοι γαμοι σε διαζυγια ή το ζευγαρι να ειναι απλα δυστυχισμενο. Αυτες οι θειες και γενικοτερα οι συγγενεις, ακομα και οι γονεις σε πολλες περιπτωσεις, δεν βαζουν μια τελεια ουτε μετα τον γαμο γιατι αμεσως μετα θα περιμενουν παιδι. Σκεψου να εχεις και προβλημα και να δυσκολευεσαι να κανεις παιδια και να σου λενε να σε δουν εγκυος. Εννοειται οτι αν κανεις παιδι μετα θα σου λενε και για 2ο. Η αδιακρισια τους δεν εχει ορια. Εγω βεβαια ειμαι σε πλεονεκτικη θεση γιατι εφυγα εξωτερικο και εχω κοψει καθε επικοινωνια με συγγενεις και βρηκα την ησυχια μου. Απλα οταν ερχομαι διακοπες για να ξεσκασω μου τα πρηζουν και μου χαλανε την διαθεση γι' αυτο και τα τελευταια 1-2 χρονια ξεκινησα να μη τους σεβομαι και να τους βαζω στην θεση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fff

Νεοφερμένος

Ο fff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν τους το φέρεις σοβαρά και πας τη μπάλα στη μεριά τους μπορείς εύκολα να τους φέρεις σε δύσκολη θέση. Έτσι και μπεις στη διαδικασία να απολογηθείς το έχεις χάσει το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για μια εποχη μου το λεγαν κι εμενα αλλα χαριτολογωντας κι οχι τοσο στα σοβαρα διοτι ημουν αρκετα νεα και δεν ειχα ολοκληρωσει πολλα ακομα. Η αληθεια ειναι πως ουδεποτε εδωσα σημασια, το περνουσα αδιαφορα. Πιστευω οταν κατι πραγματικα δε σε ενδιαφερει, δε σε πειραζει οσα κι αν ακους. Μου φαινεται κουτο να δινουμε σημασια σε αυτα, λες κι ο αλλος ξερει ή τον ενδιαφερει η αποψη μας κ η ψυχη μας αν μη τι αλλο. Μη δινετε σημασια κ καντε οτι σας αρεσει πραγματικα. Κι εγω ειμαι πολυ διακριτικη. Το "και στα δικα σου" το λεω απο συνηθεια, αλλα μεχρι εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έτσι και μπεις στη διαδικασία να απολογηθείς το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Μεγάλη αλήθεια: όποιες κι αν είναι οι επιλογές του καθενός, οφείλουμε να τις υπερασπιζόμαστε με την ζωή μας.
If you let someone change you or make you apologize, then you're selling yourself out, you know.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το Πασχα στο χωριο εψαχναν νυφη σε 26χρονο κατοικο Θεσσαλονικης και του προξενευαν κοπελα που τωρα τελειωνει τις σπουδες της στην ιδια πολη. Μαλιστα οι γιαγιαδες-jedi του χωριου του εδωσαν κανα 2 χρονια περιθωριο μεχρι να παντρευτει.

Σε κανα δυο χρονια ερχεται η σειρα μου :hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το Πασχα στο χωριο εψαχναν νυφη σε 26χρονο κατοικο Θεσσαλονικης και του προξενευαν κοπελα που τωρα τελειωνει τις σπουδες της στην ιδια πολη. Μαλιστα οι γιαγιαδες-jedi του χωριου του εδωσαν κανα 2 χρονια περιθωριο μεχρι να παντρευτει.

Σε κανα δυο χρονια ερχεται η σειρα μου :hehe::hehe::hehe:

Έτσι και αρχίσουν οι δικοί μου μόλις τελειώσω θα ξεκινήσω να βγάζω αφρούς. Θα τους βάλω ελάχιστο όριο τα 32 και μετά θα βρω άλλη δικαιολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Έτσι και αρχίσουν οι δικοί μου μόλις τελειώσω θα ξεκινήσω να βγάζω αφρούς. Θα τους βάλω ελάχιστο όριο τα 32 και μετά θα βρω άλλη δικαιολογία :P

Εσυ ανηκεις στο αρσενικο φυλο. Δεν προκειται στατιστικως να ταλαιπωρηθεις διολου με τουτο το θεμα!;)
Ισα ισα. Πιο πιθανο ειναι να ακουσεις '' ζησε αγορι μου την ζωη σου, τι τις θες απο τωρα τις παντρειες? Οι γυναικες σημερα ειναι σουρλουλουδες!'' :P Kι αμα φερνεις και καμμια στο σπιτι (οχι κατι σοβαρο) και δεν αρεσει και στη μαμα σου... εκει να δεις ξινιλες. Κλασσικα πραματα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσυ ανηκεις στο αρσενικο φυλο. Δεν προκειται στατιστικως να ταλαιπωρηθεις διολου με τουτο το θεμα!;)
Ισα ισα. Πιο πιθανο ειναι να ακουσεις '' ζησε αγορι μου την ζωη σου, τι τις θες απο τωρα τις παντρειες? Οι γυναικες σημερα ειναι σουρλουλουδες!'' :P Kι αμα φερνεις και καμμια στο σπιτι (οχι κατι σοβαρο) και δεν αρεσει και στη μαμα σου... εκει να δεις ξινιλες. Κλασσικα πραματα. :D

Νομίζω στα 30+ ξεκινάνε και για τους άντρες τα προξενιά. Απλά εσείς το αντιμετωπίζετε πιο έντονα και από πιο μικρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι οι μαμάδες των κοριτσιών, είναι "μανούλες" όταν πρόκεται περί πρηξίματος για γάμο:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι περισσότεροι άνθρωποι απλά θέλουν να μεταδοσουν τη μιζέρια τους και στους άλλους για να μην αισθάνονται μόνοι. Misery loves company.
Το να έχεις παιδιά δεν είναι μιζέρια, είναι το αντίθετο από αυτό. Μάλιστα είναι κάτι που μπορεί να δώσει νέο νόημα στη ζωή σου.

Το να έχεις παιδιά ενώ δεν είσαι ώριμος και δεν μπορείς να τα μεγαλώσεις ή δεν τα θες ή ήταν αποτέλεσμα ατυχήματος τότε ναι είναι μιζέρια και θα είσαι μίζερος και κακός γονέας. Το να κάνεις παιδιά δηλαδή λόγω κοινωνικής πίεσης και όχι λόγω δικής σου θέλησης είναι σίγουρα καταστροφικό.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα τα λέτε αυτά, στα 40 που θα είστε μόνοι χωρίς παιδιά και γυναίκα και σχεδόν όλοι οι «φίλοι» σας θα σας φτύνουν γιατί έχουν οικογένεια θα δείτε τι πάει να πει μοναξιά. Δεν μπορεί ο άνθρωπος να μην κάνει οικογένεια, αυτή θα είναι η πραγματική μιζέρια μόνο του από τα 40έως 80-90 να μην έχει κάποιο σκοπό στην ζωή του και την ευθύνη να μεγαλώσει τα νέα μέλη της κοινωνίας. Αυτό μου φαντάζει η απόλυτη μιζέρια όσα λεφτά και αν έχεις
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να έχεις παιδιά δεν είναι μιζέρια, είναι το αντίθετο από αυτό. Μάλιστα είναι κάτι που μπορεί να δώσει νέο νόημα στη ζωή σου.

Το να έχεις παιδιά ενώ δεν είσαι ώριμος και δεν μπορείς να τα μεγαλώσεις ή δεν τα θες ή ήταν αποτέλεσμα ατυχήματος τότε ναι είναι μιζέρια και θα είσαι μίζερος και κακός γονέας. Το να κάνεις παιδιά δηλαδή λόγω κοινωνικής πίεσης και όχι λόγω δικής σου θέλησης είναι σίγουρα καταστροφικό.

Γιατί είπα εγώ πως το να έχεις παιδιά είναι μιζέρια; Εγώ είπα πως οι μίζεροι άνθρωποι λατρεύουν να μοιράζονται τη μιζέρια τους.

Οταν ο καλοθελητης σου πρήζει συνεχώς τα ουμπαλα να παντρευτείς αγνοοντας και χωρίς να λάβει υπ όψιν του τους παράγωντες και τους λόγους που εσύ δεν το έχεις ήδη κάνει και στο πιπιλιζει συνεχώς σαν το Άγιο δισκοπότηρο της ζωής εντελώς πατερναληστικα καθώς αυτός προφανώς σε ξέρει καλύτερα αποτι εσύ τον εαυτό σου, τότε ναι, απλά είναι μίζερος με τις επιλογές του και θέλει να σε κάνει κι εσένα μίζερο. Ή απλά είναι ένας βλακας με αγαθες προθέσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα τα λέτε αυτά, στα 40 που θα είστε μόνοι χωρίς παιδιά και γυναίκα και σχεδόν όλοι οι «φίλοι» σας θα σας φτύνουν γιατί έχουν οικογένεια θα δείτε τι πάει να πει μοναξιά. Δεν μπορεί ο άνθρωπος να μην κάνει οικογένεια, αυτή θα είναι η πραγματική μιζέρια μόνο του από τα 40έως 80-90 να μην έχει κάποιο σκοπό στην ζωή του και την ευθύνη να μεγαλώσει τα νέα μέλη της κοινωνίας. Αυτό μου φαντάζει η απόλυτη μιζέρια όσα λεφτά και αν έχεις

Άρα όλοι οι άνθρωποι που δεν κάνανε οικογένεια στην ζωή τους είναι δυστυχισμένοι και μίζεροι σύμφωνα με αυτά που λες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εαν πιστεύετε ότι τα ακούνε μόνο οι αδέσμευτες γυναίκες, μαντέψτε ξανά.

Η μάνα μου κάθε τρίμηνο ξαναχτυπά:

"Πότε θα παντρευτείς, δε θα κάνεις κανένα παιδί; Θα μείνεις μόνος σου!"

Η απάντησή μου: "Ξέρω τι κάνω, δεν βλέπεις εκει έξω που ο ένας κοιτάει να εκμεταλλευτεί τον άλλο; Όλες με μυστικά είναι. Ή πολύ ελευθεριάζουσες και δεν μπορείς να τις πιάσεις πουθενά, ή τιγκαρισμένες στα χρέη, θες να σου φέρω καμια τετοια και να τρέχουμε; Καλά δεν είμαι να τη γλεντάω μόνος μου τη ζωή;"

Κι εκεί φυσικά τσιμπάει στην κλασσική ανησυχία της ελληνίδας μάνας και λέει "Ναι, δεν έχεις κι άδικο, καλά κάνεις" και ηρεμώ για κανα 3μηνο.



Κι αν δεν είναι η μάνα, είναι οι τρίτοι, όπως:

Ο "αναρριχητικός" φίλος:

"Αντε πότε θα ανοίξουμε ένα μαγαζί (σσ. είμαι μπατίρης και ψάχνω μαλάκα να βάλει πλάτη με φράγκα), γιατί δεν παντρεύεσαι εκείνη την κουκλάρα που ναι καλό μ... και που εχει το μαγαζί (σσ. εντωμεταξύ έχει κοπέλα, με περιουσία, αλλά όλο κοιτάει γύρω γύρω) και να ρθω να δουλέψουμε και οι τρεις ένα e-shop.


Εγω να είμαι σε φάση: "ΔΕ ΜΠΑΝΤΡΕΒΟΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΓΚΖΕΡΩ ΚΑΝ"


Ο "νοικοκύρης":

Είχα ένα φίλο, και τον έχω ακόμα, που ήταν πολύ ωραίο παιδί. Κάποτε αποφάσισε να χάσει τα κιλά και να γίνει κούκλος. Η χαρά της ζωής και φυσικά είχε τα σουξέ του.

Μέχρι που γνώρισε την τελευταία κοπέλα του. Να μην τα πολυλογώ έγιναν ίδιοι. 100 κιλά στο 1.60, νετφλιξ και σερβάιβορ, και έναν καναπέ καθε βράδυ με μια πίτσα αγκαλιά.

Εκφράσεις όπως "μεγαλώσαμε, αλλάξαμε" είναι στάνταρ, όπως στάνταρ είναι και το τιρκουάζ ζακετάκι του παππού αντί της παλιάς καλής πουκαμισιάς ή έστω της στενής μπλούζας.

Και σε κάθε επίσκεψη αρχίζουν και οι δυο:

"Πότε θα κάνετε κανα παιδί με την τάδε" (όπου τάδε η εκάστοτε καλή μου)

Όταν τους λεω οτι δεν βιάζομαι, με κοιτάνε με αυτό το μειδίαμα... Αυτό που έλεγαν κάποια παιδιά πιο πάνω "να μοιραστώ τη μιζέρια τους".


Οι επίδοξοι γκόμενοι της καλής σου:

α) Αν είναι μεγαλύτερή σου:
"Τι δουλειά έχει με μια μεγαλύτερη; Δε μπορούσε να βρει καμιά μικρή ελεύθερη να παντρευτεί και τρώει απο τα έτοιμα, χα τι simp!"

Κλασσική ατάκα από χωρισμένους μπερμπαντοπενηντάρηδες που ακριβώς επειδή ξενοπήδαγαν ως παντρεμένοι τις ελεύθερες, παρεξηγήθηκαν όταν κάποιος τους έκλεψε και τη δική τους γυναίκα.


β) Αν είναι μικρότερή σου: "Τι δουλειά έχει με μια μικρότερη; Άλλοι στην ηλικία του είναι παντρεμένοι κι έχουν και κουτσούβελα".

Κοινώς "ήρθες και μας έκοψες τη σούπα και έχεις αυτό που θέλουμε να έχουμε κι εμείς αλλά δεν μπορούσαμε ποτέ να αποκτήσουμε και σε ζηλεύουμε, ελπίζοντας ότι όταν φύγεις εσυ, θα έρθει τρέχοντας σε μας"


Οι φίλες της:

"Ήρθες για να μείνεις ή είσαι περαστικός;". Κλασική ατάκα για να δουν αν θα τους καβατζώσω τη φίλη σε γάμο ή αν θα την αφήσω μετά από λίγο καιρό και πάλι θα ξαναρχίζει να τους πρήζει τις ωοθήκες για τους μαλάκες άντρες που γνωρίζει.



Γενικώς μια κουτοπόνηρη νοοτροπία της φάσης, "παντρευτείτε εσείς, να βολευτούμε και να ησυχάσουμε εμείς".
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η μάνα μου κάθε τρίμηνο ξαναχτυπά:

"Πότε θα παντρευτείς, δε θα κάνεις κανένα παιδί; Θα μείνεις μόνος σου!"
Ω θεοί κάτι παρόμοιο είχα ακούσει όταν δούλευα, να γκρινιάζουν οι πελάτες για τα παιδιά τους. :look:
Είχαν έρθει με ένα εγγόνι και κλασική μάνα μου έπιασε παραπάνω μπίρι μπίρι από όσο πρέπει και αυτοί κατέληξαν να λένε ότι το ένα εγγόνι δεν τους φτάνει και ότι τα άλλα τους παιδιά να τους αντί να γίνουν γονείς κοιτάνε τη δουλειά τους και ταξιδεύουν. Επικοί διάλογοι ομολογώ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα με το γενικότερο πρήξιμο που υφίστανται τα παιδιά από τους γονείς έχει δύο ρίζες κατά την άποψη μου. Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι στους γονείς που έχουν καλές προθέσεις, δηλαδή όντως θέλουν το καλό των παιδιών τους, γιατί υπάρχει και μια μερίδα γονέων -όχι μεγάλη κατ εμέ- που ΔΕΝ θέλει το καλό των παιδιών της για διάφορους λόγους.

Το πρώτο σκέλος πηγάζει από το γεγονός πως η μεγάλη πλειοψηφία των γονέων είναι απλά average joes. Αυτό σημαίνει πως είναι άνθρωποι με απαίδευτη σκέψη που γενικότερα ζούνε την ζωή τους έρμαια προκαταλήψεων, biases, αστικών μύθων και ερμηνεύουν τον κόσμο αποκλειστικά βάση τη δική τους εμπειρίας ζωής και αυτής του κοντινού περίγυρου. Επίσης οι γονείς έχουν περάσει ένα μεγάλο μέρος της τους, ας πούμε μια 25ετία στην οποία όντως γνωρίζουν περισσότερα πράγματα από εμάς και αυτό σε συνδυασμό με το ότι είναι γονείς και άρα νιώθουν μια φυσική ανάγκη να μας συμβουλέψουν, νομίζουν ότι έχουν πάντα δίκιο και πως δεν γίνεται το παιδί τους να ξέρει κάτι παραπάνω. "Η αλεπού 30, το αλεπουδάκι 31?. Το φαινόμενο αυτό είναι ιδιαίτερα αισθητό σε γονείς που έχουν μια υποτυπώδη παιδεία (π.χ. έχουν ένα χαρτί πανεπιστημίου) αλλά παρόλα αυτά δεν διαθέτουν συγκροτημένο τρόπο σκέψης και βρίσκονται σε μια κατάσταση ημιμάθειας που όπως ξέρουμε είναι χειρότερη της αμάθειας, καθώς τουλάχιστο ο γονιός που είναι λίγο πάνω από αγράμματος αντιλαμβάνεται σε ένα βαθμό ότι δεν ξέρει και πολλά και συνήθως καταλήγει πιο γρήγορα στο "εσύ ξέρεις παιδί μου". Αν ο γονιός είναι ταυτόχρονα και ξεροκέφαλος και ισχυρογνώμων η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη.

Το δεύτερο σκέλος πηγάζει από το γεγονός πως και οι γονείς μας είναι άνθρωποι, που σημαίνει πως πολλές φορές έχουν απωθημένα και ένας τρόπος να τα ξεπεράσουν είναι να πραγματοποιήσουν τα όνειρα τους μέσα από τα παιδιά τους. Έτσι πιέζουν συνεχώς τα παιδιά τους προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση γιατί τα αισθάνονται ως τη φυσική συνέχεια του εαυτού τους και ως την δεύτερη ευκαιρία να πετύχουν στην ζωή τους τα όνειρα που δεν κατάφεραν οι ίδιοι. Αν είναι και χειριστικοί χαρακτήρες αυτό μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο για την ψυχική υγεία των παιδιών.

Το δεύτερο σκέλος ευτυχώς το έχω γλιτώσει στην ζωή καθώς από μικρή ηλικία δεν μου είπαν ποτέ βάδισε σε αυτήν κατεύθυνση αλλά ήταν πάντα της φιλοσοφίας διάλεξε εσύ ότι θέλεις, έχω βιώσει όμως σε βαθμό αηδίας το πρώτο.

Από το στόμα του πατέρα μου έχω ακούσει επικές ανοησίες της τάξεως "Μην βάζεις πιστολάκι θα σου πέσουν τα μαλλιά" και "οι Αλβανοί μυρίζουν γιατί είναι αβάφτιστοι". Η τραγική ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως πρόκειται για άτομο σπουδαγμένο και "μορφωμένο" και πάντα μου έκανε τεράστια εντύπωση πως ενώ σε όσα θέματα αφορούν αυτό που σπούδασε -Φυσική- δείχνει να έχει μια λογική προσέγγιση των πραγμάτων, σε οτιδήποτε άλλο θα αποδεχθεί face value την πιο μεγάλη ηλιθιότητα που θα ακούσει αρκεί να την ακούσει από στόμα ατόμου που έχει κάποιο κοινωνικό κύρος ή authority. Η μάνα μου από την άλλη ως κλασσική γυνή έχει μια ιδιαίτερη έφεση στις θεωρίες συνωμοσίας. Το μεγάλο γέλιο το ρίχνω όταν πάει η μάνα μου στον πατέρα μου και του αρχίζει τις πολιτικές κυρίως θεωρίες συνωμοσίας που διαβάζει/βλέπει σε youtube και εκείνος προφανώς τις πιστεύει και αρχίζουν τις συζητήσεις καφενείου μέχρι να φτάσουν στον κεντρικό πυλώνα κάθε συνωμοσίας που είναι ότι υπάρχει μια ομάδα ανθρώπων που κινεί τα νήματα εις βάρος μας, όπου και ο πατέρας μου, ως γνήσια πράος και ήρεμος άνθρωπος περνάει σε χρόνο dt σε full rage mode και αρχίζει τα γαμοσταυρίδια και τις χριστοπαναγίες, ενώ η μάνα μου παίρνει ένα αυτάρεσκο βλέμμα λες και μόλις ανακάλυψε την Αμερική :laugh: .

Όταν είσαι μικρός λοιπόν και δεν ξέρεις σχεδόν τίποτα οι γονείς σου φαντάζουν σαν γίγαντες γνώσης και ως εκ τούτου τους ακούς πράγμα που επιβεβαιώνει και στους ίδιους το ότι έχουν δίκιο. Μετά όσο μεγαλώνεις αν αποφασίσεις να μάθεις πέντε πράγμα αρχίζεις να βλέπεις το πόσα λίγα ξέρουν οι γονείς σου και τότε είναι που αρχίζουν οι προστριβές και οι συγκρούσεις γιατί προσπαθούνε να σε συμβουλέψουν για το καλό σου και όταν βλέπουν ότι δεν ακούς αυτά που λένε αρχίζουν να νευριάζουν και να φωνάζουν. Φτάνεις λοιπόν σε μια κατάσταση που δεν έχει κανένα νόημα ο διάλογος διότι δεν παίρνουν από λόγια όντας ξεροκέφαλοι και ημιμαθείς ενώ ταυτόχρονα έχεις κι εσύ μια τάση μέσα σου να πεις "γάμα το" θα κάνω αυτό που θέλει μόνο και μόνο για να σταματήσει το πρίξιμο αλλά και γιατί είναι γονείς σου και τους αγαπάς και δεν θες να τους βλέπεις να σκάνε. Αυτό βέβαια είναι πάρα πολύ επικίνδυνο ιδιαίτερα όταν οι λανθασμένες συμβουλές αφορούν σημαντικά πράγματα που στο μέλλον θα σου προξενήσουν πολλά προβλήματα, ένα μέλλον στο οποίο οι γονείς σου μάλλον δεν θα ζήσουν για να δουν και τότε θα είσαι μόνος σου να τραβάς κουπί και να καταριέσαι το πόσο μαλάκας ήσουν που τους άκουσες.

Συνεπώς όταν γνωρίζουμε ότι οι γονείς μας είναι απλά ηλίθοι με αγαθές προθέσεις καλό είναι να πατάμε πόδι και να πράττουμε βάση λογικής (με την προυπόθεση ότι είμαστε λογικοί και όχι απλά αντιδραστικοί ηλίθιοι και εμείς) και να μην ενδίδουμε σε τυχόν ψυχολογικούς εκβιασμούς και πιέσεις αν θέλουμε να ζήσουμε μια καλή ζωή χωρίς σημαντικά προβλήματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top