Ελληνοφοβία - εθνοφοβία

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πρώτα-πρώτα τον όρο εθνισμό τον είχα ξανακούσει πριν κατι χρόνια από ένα συμμαθητή μου που αυτοπαρουσιαζόταν ως τέτοιος. Έκτοτε έχασα τα ίχνη του όρου (αλλά και του συμμαθητή μου). Μπορείτε να με διαφωτίσετε που το έχετε δει αυτό; έστω και από ιστοσελίδα

Μα όμως γιατί να θεωρήσουμε πως στα βιβλία αυτά γίνεται ορθή χρήση της λέξης;

Τα θεωρώ αντικειμενικά βιβλία και τους συγγραφείς τους σοβαρούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πρώτα-πρώτα τον όρο εθνισμό τον είχα ξανακούσει πριν κατι χρόνια από ένα συμμαθητή μου που αυτοπαρουσιαζόταν ως τέτοιος. Έκτοτε έχασα τα ίχνη του όρου (αλλά και του συμμαθητή μου). Μπορείτε να με διαφωτίσετε που το έχετε δει αυτό; έστω και από ιστοσελίδα

Καλά παιδίμ, τέτοια συζητούσατε εσείς στο σχολείο;!
Εμάς λέγανε για τα πόκεμον. :p

Δεν το έχω "δει" απλά κάπου, το διδάχθηκα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλά παιδίμ, τέτοια συζητούσατε εσείς στο σχολείο;!
Εμάς λέγανε για τα πόκεμον. :p

Είχαν στη 3η Λυκείου ακόμα πόκεμον στη tv; Και εγώ που ήμουν, γιατί δεν τα έβλεπα;

Δεν το έχω "δει" απλά κάπου, το διδάχθηκα. :)

:confused::worry::hmm: Σε πανεπιστήμιο το διδάχτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είχαν στη 3η Λυκείου ακόμα πόκεμον στη tv; Και εγώ που ήμουν, γιατί δεν τα έβλεπα;



:confused::worry::hmm: Σε πανεπιστήμιο το διδάχτηκες;

Όχι, αλλά συζητούσαν γι αυτά πάραυτα. :P

Γιατί καλέ μόνο στο Πανεπιστήμιο σε διδάσκουν; Σχολείο δεν πήγα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Γιατί καλέ μόνο στο Πανεπιστήμιο σε διδάσκουν; Σχολείο δεν πήγα;

Θα είχα κάνει κοπάνα εκείνη την ημέρα μάλλον, εγώ δεν το θυμάμαι. Πάσο τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ο όρος εθνισμός διδάσκεται στα σχολεία και ιδίως στη Γ Λυκείου ενώ είναι και μέσα στα υποψήφια θέματα για έκθεση.
Copy/paste από εδώ (σελίδα 241 σχολικού βιβλίου):
Εθνισμός
Όρος που πλάστηκε από το ουσιαστικό έθνος στις αρχές του 19ου αιώνα. Δηλώνει τον αγνό πατριωτισμό, τη φιλοπατρία, τη συνείδηση ότι ανήκουμε σε κάποιο έθνος και μαζί το πατριωτικό αίσθημα που εκπηγάζει από αυτήν τη συνείδηση. Γνώρισμα του βασικό είναι η προσήλωση στα ιδεώδη ενός έθνους, χωρίς, ωστόσο, να περιφρονούνται ως υποδεέστερα τα άλλα έθνη. Δεν παρουσιάζει επεκτατικές τάσεις. Πρόκειται για αντίληψη που διακρίνεται από ευγένεια και υγεία κοινωνική. Δεν διαιρεί τους λαούς, αλλά τους ενώνει.

Εθνικισμός
Προέρχεται από το όνομα εθνικός, το οποίο ανάμεσα στις άλλες σημασίες είχε αποκτήσει, από την αρχαιότητα ακόμη και τη σημασία του ειδωλολάτρη. Εθνικοί ονομάστηκαν κατά τους πρώτους χριστιανικούς χρόνους οι ειδωλολάτρες, και μάλιστα οι Έλληνες. Στην Παλαιά Διαθήκη εθνικοί λέγονταν όσοι ανήκαν στα έθνη, ήταν δηλαδή οι άλλοι λαοί της γης εκτός από τον λαό του Ισραήλ, ο οποίος διεκδικούσε για τον εαυτό του τον "έναν και αληθινό Θεό". Η ηθελημένη αυτή διάκριση συσπείρωνε τους Εβραίους. Από τη φύτρα του, επομένως, ο εθνικισμός έφερε φορτίο αρνητικό: σήμα θρησκευτικού φανατισμού.

Σήμερα ο όρος εθνικισμός σημαίνει την παθολογική προσήλωση στο έθνος και στα εθνικά ιδεώδη και όταν ακόμη αυτά πραγματώνονται σε βάρος των άλλων εθνών. Χωρίζει, έτσι, τα έθνη σε ανώτερα και κατώτερα και δηλώνει τις επεκτατικές προθέσεις. Ωστόσο ο εθνικισμός με την υποχώρηση του εθνισμού φορτίστηκε και θετικά.. Πάντως, μετά τη δεκαετία του 1980, ύστερα από την κατάρρευση των κομμουνιστικών καθεστώτων και την αναβίωση των κάθε είδους εθνικισμών που συγκλόνισαν και συγκλονίζουν τον κόσμο, επανέρχεται ο όρος εθνισμός, για να δηλώσει τον αγνό πατριωτισμό. Ανακτά ο εθνισμός το χαμένο έδαφος, ενώ ο εθνικισμός περιορίζεται στην πρώτη του σημασία την αρνητική: δηλώνει τις επεκτατικές βλέψεις και τάσεις. Συνώνυμος του εθνικισμού είναι ο σοβινισμός. Δηλώνει κι αυτός τον φανατικό πατριωτισμό, ο οποίος συνοδεύεται από βλέψεις και τάσεις επεκτατικές, Ο όρος πλάστηκε από το όνομα του Γάλλου εθνικιστή Ν. Chauvin, ο οποίος έζησε κατά την εποχή του Μ. Ναπολέοντα.
:)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Ο όρος εθνισμός έχει να κάνει με την αγάπη για την πατρίδα, είναι ο πατριωτισμός- και εθνιστές είμαστε σχεδόν όλοι.

Γνώρισμα του βασικό είναι η προσήλωση στα ιδεώδη ενός έθνους

Το συμπερασμα οτι σχεδον ολοι ειμαστε εθνιστες απο που βγαινει??Ολοι σχεδον δλδ ειμαστε προσηλωμενοι στα ιδεωδη του εθνους μας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ποιά είναι τα ιδεώδη τους έθνους μου; :redface:


απάντηση: η βυσματοκρατία, η λαμογιά, το δημοσιοϋπαλληλιλικό βόλεμα, η ανοχή, μια ελαφρά δόση ξενοφοβίας, μια απίστευτη επιμονή στα γεγονότα του 1821 και του 40 και άλλα ακόμη ασήμαντα πράγματα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιά είναι τα ιδεώδη τους έθνους μου; :redface:


απάντηση: η βυσματοκρατία, η λαμογιά, το δημοσιοϋπαλληλιλικό βόλεμα, η ανοχή, μια ελαφρά δόση ξενοφοβίας, μια απίστευτη επιμονή στα γεγονότα του 1821 και του 40 και άλλα ακόμη ασήμαντα πράγματα.:redface:


Μπορ είσαι άδικος. Υπάρχουν ιδανικά για το έθνος μας. Απλά δεν φαίνονται εύκολα σήμερα, μέσα στον κατακλυσμό των σκουπιδιών. Και αυτό γιατί εδώ και πολύ καιρό, οι Εβραίοι του Σείριου έχουν επιμολύνει το ΕΛ-ληνικό DNA με γονίδια δικής τους προέλευσης.
Όλα αυτά βέβαια θα ξεδιαλυθούν το 2012 (ή 13? ή 14?), οπότε και οι Νεφελίμ θα προκαλέσουν αφύπνιση του ΕΛ-ληνικού DNA παγκοσμίως, και θα βρεθούμε με εκατοντάδες εκατομμύρια νέους συν-ΈΛ-ληνες.

Τώρα τι θα τους κάνουμε, είναι άλλο θέμα. Πάντως στο ΙΚΑ δεν μπορούν να μπούν,
ήδη βρίσκεται στα πρόθυρα κατάρρευσης.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ποιά είναι τα ιδεώδη τους έθνους μου; : η βυσματοκρατία, η λαμογιά, το δημοσιοϋπαλληλιλικό βόλεμα, η ανοχή, μια ελαφρά δόση ξενοφοβίας, μια απίστευτη επιμονή στα γεγονότα του 1821 και του 40 και άλλα ακόμη ασήμαντα πράγματα.

αυτα με τα οποια πολεμησαμε το 40 και το 21 και προοδευσαμε την Ελλαδα απο την τουρκοκρατια και μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
αυτα με τα οποια πολεμησαμε το 40 και το 21 και προοδευσαμε την Ελλαδα απο την τουρκοκρατια και μετα...
Προοδεύσαμε; :confused:
Ως προς τι;

πς: το 40, ο Μεταξάς ήτο δικτάτορας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...αφύπνιση του ΕΛ-ληνικού DNA παγκοσμίως, και θα βρεθούμε με εκατοντάδες εκατομμύρια νέους συν-ΈΛ-ληνες.

...

Κατά διασταυρωμένες πληροφορίες( μου), οι περισσότεροι θα είναι "υιοί του Γωγ", ούτως ειπείν (και συλλήβδην) των σημερινών Κινέζων που μαθαίνουν (ήδη!) ελληνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προοδεύσαμε; :confused:
Ως προς τι;

ρωτα τον παπου σου για τα προπολεμικα κατοχικα και μετα πολεμικα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ρωτα τον παπου σου για τα προπολεμικα κατοχικα και μετα πολεμικα χρονια...
Δεν είναι γραμμένος στο φόρουμ.:redface:

Για πες εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φτωχια ,πεινα ,διαλυμενες υποδομες,εμφυλιοι,κατοχη ,σφαγες ,διαρκεις πολεμοι..κυβερνησεις που ανεβοκατεβαιναν διαρκως κλπ....
χουντες,λιγο ειναι που επιιβιωσαμε και μπηκαμε και στην ΕΕ? και εχεις τωρα εσυ υπολογιστη και adsl-υποθετω- για να γραφεις τωρα?
ζουμε στην πιο μαρκοχρονη περιοδο ειρηνης της ελλαδας απο τη δημιουργια της ως κρατος


Ο Αϊ-Στράτης θα είναι το "πράσινο" νησί

Όπως ήταν ανεπίσημα γνωστό εδώ και 2-3 εβδομάδες ο Αϊ-Στράτης θα είναι το πρώτο νησί που θα γίνει -πιλοτικά- «πράσινο». Αν πετύχει το "πράσινο νησί" project θα ακολουθήσουν η Νίσυρος και η Τήλος, όπου θα γίνουν έργα σε εμπορική κλίμακα, όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Ανάπτυξης κ. Κ. Χατζηδάκης.


Οι ενεργειακές ανάγκες του Αϊ-Στράτη καλύπτονται σήμερα από πέντε ντιζελογεννήτριες της ΔΕΗ, οι οποίες, όταν ολοκληρωθούν τα έργα, θα τεθούν σε εφεδρεία και το νησί θα ηλεκτροδοτείται αποκλειστικά από ανεμογεννήτριες, φωτοβολταϊκά και αξιοποίηση βιομάζας. Το σχέδιο προβλέπει και αντικατάσταση των μέσων μεταφοράς από ηλεκτρικά ποδήλατα και αυτοκίνητα.


Η μελέτη για τον Αϊ-Στράτη θα ολοκληρωθεί το Μάιο ενώ οι μονάδες ηλεκτροπαραγωγής από ανανεώσιμες πηγές θα εγκατασταθούν έως το τέλος του χρόνου, ακόμη και αν χρειαστεί -όπως είπε ο κ. Χατζηδάκης- νομοθετική ρύθμιση για την επιτάχυνση των διαδικασιών. Ο ίδιος σημείωσε ότι από το 2004 έχει τριπλασιαστεί η εγκατεστημένη ισχύς των μονάδων ΑΠΕ στη χώρα, από 430 σε 1.350 μεγαβάτ. Στο έργο συμμετέχουν η ΔΕΗ, ειδικότερα με τη θυγατρική της ΔΕΗ - Ανανεώσιμες, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το ΚΑΠΕ και το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Συντονιστής θα είναι η ΔΕΗ - Ανανεώσιμες.

Ο Αϊ-Στράτης επελέγη για την πιλοτική εφαρμογή των ανανεώσιμων πηγών για δύο λόγους: Αφενός είναι μικρό νησί, με λίγους κατοίκους (κάτω από 250) και μικρές καταναλώσεις (η μέση ημερήσια κατανάλωση είναι 1.500 μεγαβατώρες, ενώ η αιχμή δεν ξεπερνά τα 280 κιλοβάτ). Αφετέρου ήταν τόπος εξορίας και η κυβέρνηση θέλει να το μετατρέψει σε σύμβολο για τη νέα εποχή. Εως το καλοκαίρι θα γίνουν οι προκηρύξεις για τα επόμενα «πράσινα νησιά», με βάση και το ενδιαφέρον που θα εκδηλώσουν έως τότε οι τοπικές Αρχές.


Το κόστος του έργου εκτιμάται σε 10 εκατ. ευρώ και θα καλυφθεί από τη Γενική Γραμματεία Ερευνας - Τεχνολογίας.

αυτο δεν ειναι προοδος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
φτωχια ,πεινα ,διαλυμενες υποδομες,εμφυλιοι,κατοχη ,σφαγες ,διαρκεις πολεμοι..κυβερνησεις που ανεβοκατεβαιναν διαρκως κλπ....
χουντες,λιγο ειναι που επιιβιωσαμε και μπηκαμε και στην ΕΕ? και εχεις τωρα εσυ υπολογιστη και adsl-υποθετω- για να γραφεις τωρα?
ζουμε στην πιο μαρκοχρονη περιοδο ειρηνης της ελλαδας απο τη δημιουργια της ως κρατος

Πόσο διαφορετική είναι άραγε η Ελλάδα του σήμερα από τα υπογεγραμμένα από εμένα κομμάτια στο ποστ σου; :worry:
Λίγο δεν είναι που μπήκαμε στην Ε.Ε.μ ασήμαντο θα το χαρακτήριζα, αλλά αλήθεια γιατί μου το αναφέρεις;
Το ότι έχω dsl είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας, κάτι για το οποίο η κοινωνικοπολιτική κατάσταση της Ελλάδας καθόλου δεν επιρρεάζει. :)
Σιγά μη πω και ευχαριστώ που έχω και αυτοκίνητο.:confused:

Επίσης, σε προηγούμενο ποστ, έγραψα αυτό:

Ποιά είναι τα ιδεώδη τους έθνους μου; :redface:


απάντηση: η βυσματοκρατία, η λαμογιά, το δημοσιοϋπαλληλιλικό βόλεμα, η ανοχή, μια ελαφρά δόση ξενοφοβίας, μια απίστευτη επιμονή στα γεγονότα του 1821 και του 40 και άλλα ακόμη ασήμαντα πράγματα.:redface:
Για αυτή τη πρόοδο μιλάς;
Αυτό καταφέραμε;


πς: το πράσινο νησί που αναφέρεις, είναι και αυτό αποτέλεσμα της καλπάζουσας τεχνολογίας σε συνδυασμό με τη φύση που αργοπεθαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι έχω dsl είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας, κάτι για το οποίο η κοινωνικοπολιτική κατάσταση της Ελλάδας καθόλου δεν επιρρεάζει.
καλα,πηγαινε στην αφρικη και θα σου πω τι επηρεαζει...

οσο για το υπογεγραμμενα,βαριεμαι να απαντησω..διαβασε στο google για την μεταπολεμικη περιοδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τώρα να πω κι εγώ ότι μεταπολεμικά ήταν στα σκ@τ@ όλη η Ευρώπη και χειρότερα από όλους η Γερμανία μια και έχασε τον πόλεμο. Θες να συγκρίνουμε την πρόοδο μας με την πρόοδο των άλλων χωρών?
Γιατί μεταπολεμικά εμείς κάναμε εμφύλιο όταν ο Ντε Γκώλ παρέλαυνε μαζί με τους ΜΑΚΙτες... Όμως εμείς είχαμε σοβαρότερο θέμα (ελληνικό να το πω? αγγλικό να το πω?) να μην αφήσουμε τους κομουνιστές να πάρουν ανάσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τώρα να πω κι εγώ ότι μεταπολεμικά ήταν στα σκ@τ@ όλη η Ευρώπη και χειρότερα από όλους η Γερμανία μια και έχασε τον πόλεμο. Θες να συγκρίνουμε την πρόοδο μας με την πρόοδο των άλλων χωρών?
Γιατί μεταπολεμικά εμείς κάναμε εμφύλιο όταν ο Ντε Γκώλ παρέλαυνε μαζί με τους ΜΑΚΙτες... Όμως εμείς είχαμε σοβαρότερο θέμα (ελληνικό να το πω? αγγλικό να το πω?) να μην αφήσουμε τους κομουνιστές να πάρουν ανάσα.

Να το πεις "αγγλικό", χρυσόστομε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Aν κάποιος θα ήθελε να τραγουδήσει το τίτλο του thread, άνετα θα επέλεγε αυτό:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top