Κόμικς - (Comics) η λεγόμενη ένατη τέχνη

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Το έχω διαβάσει!!! :D Ήταν φανταστικό! :clapup: Μόνο που το έχασα, κρίμα θα ήθελα να το ξεφύλλιζα άλλη μια φορά.... :/:

Απίστευτη ιστορία. Μου έχει μείνει η σκηνή στην Λίμνη του Λόχνες που μπαίνει στον πύργο του προπάππου του, βρίσκει το θησαυρό παρακολουθώντας το φάντασμα, πάει να ρίξει βουτιά μες στο χρυσό αλλά ήταν ψευδαίσθηση και σωριάζεται τάβλα. :upside:

- Που πήγαν τα λεφτά; :angry:

Χτυπάει την κεφάλα του στον τοίχο και αρχίζει ο τοίχος να στάζει λύρες! :hehe:

Κι εγω το εχω χασει. Μας τα πηρε το φαντασμα?

Και φυσικα το περιοδικο ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ που εδιναν και βιβλιαρακι με ανεκδοτα δωρο

Το διαβαζα φανατικα απο το 2005 μεχρι τοτε που εγινε τριμηνιαίο...


Απο μικρος διαβαζα πολλα κομιξ, με το ΚΟΜΙΞ να ειναι το αγαπημενο μου, αν και εχω χασει τα τευχη.
Θυμαμαι εκεινη την ιστορια με τα τετραγωνα αυγα, το τερας του λοχνες και τα ατμοσφαιρικα καρε.

Τωρα προσφατα διαβασα την Φρουτοπια του Ε.Τριβιζα, που ηταν ενθετο μιας εφημεριδας.
Απιστευτο κι αυτο, αν βγαλουμε τα τραγουδακια που ελεγαν καθε τοσο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Διαβάζω ΚΟΜΙΞ από μικρή. Σχεδόν από τότε που ξεκίνησα να πρωτοδιαβάζω, μιας και υπήρχαν πάντα μέσα στο σπίτι μας.

Μοναδικές περιπέτειες με τον τσιγγούνη αλλά και ευαίσθητο Θείο Σκρούτζ, τον τεμπέλη, άτυχο και τελικά, πολύ έξυπνο Ντόναλτ, τους 3 μικρούς -πανέξυπνους και πολύ καλούς-εξερευνητές μας Χιούι, Ντιούι, Λιούι, τον τυχερό Γκαστόνε που τσαντίζει τον άτυχο Ντόναλντ όταν κερδίζει τόσα και τόσα βραβεία, τη γλυκιά και όμορφη Νταίζυ που ξέρει να κλέβει καρδιές, τον ευφυέστατο Κύρο Γρανάζη με τον μικρό και καλό Γλόμπο, τον Λουντβιχ Φον Ντρέικ με τα εκατομμύρια πτυχία.Για κάθε τι που μπορεί να σκεφτεί ένα ανθρώπινο μυαλό, ο Λουντβιχ είχε και από ένα πτυχίο.
Και η γιαγιά Ντακ με τον υπναρά Πασχάλη που ζουν ξέγνοιαστοι στο άγροκτημά τους, φτιάχνοντας μηλόπιτες.:D

Οι κακοί μουργόλυκοι που πάντα έχουν στο μάτι τα λεφτά του Θείου Σκρούτζ! Η σατανική Μάτζικα Ντε Σπελ που θέλει να κλέψει την τυχερή δεκάρα του Θείου Σκρουτζ για να γίνει μεγάλη και τρανή!

Διδακτικές ιστορίες, σκίτσα υπέροχα, κουβέντες σοφές. Με αυτά μεγάλωσα για την ακρίβεια.

~

Επίσης, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί βέβαια, θέλω να αναφέρω τον Αρκά.
Πανέξυπνες ατάκες, καυστηριάζει έντονα την πραγματικότητα. Πήρα χθες έναν τόμο του, το ''ΠειραματοΖΩΑ''. Ακόμα και εκεί που έβγαζε γέλιο, σε έκανε να συνειδητοποιήσεις αρκετά.

Γενικά,πιστεύω στα Comics, παρουσιάζεται ο άνθρωπος, καλυμμένος από μια στολή που του βάζει ο εκάστοτε
δημιουργός.

--
Α, επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για όποιον ασχολείται. Στον Βίο & Πολιτεία του Σκρουτζ φαίνεται ότι τον Ντόναλντ τον βρίσκουν ο Σκρουτζ και η γιαγιά Ντακ. Και μετά αποδυκνείεται ότι όντως έχουν συγγένεια μεταξύ τους. Την αδελφή του Ντόναλντ δεν την έχουμε δει πουθενά έτσι; Δηλαδή τη μητέρα των 3 ανιψιών του. :hmm: Ούτε το πατέρα τους όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
--
Α, επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι για όποιον ασχολείται. Στον Βίο & Πολιτεία του Σκρουτζ φαίνεται ότι τον Ντόναλντ τον βρίσκουν ο Σκρουτζ και η γιαγιά Ντακ. Και μετά αποδυκνείεται ότι όντως έχουν συγγένεια μεταξύ τους. Την αδελφή του Ντόναλντ δεν την έχουμε δει πουθενά έτσι; Δηλαδή τη μητέρα των 3 ανιψιών του. :hmm: Ούτε το πατέρα τους όμως.
Στο 11ο επεισόδιο του Βίου και της Πολιτείας, ο Σκρούτζ όταν επιστρέφει στη Λιμνούπολη μετά από τα πολυάριθμα ταξίδια του βρίσκει την οικογένειά του να τον περιμένει. Η αδερφή του η Ματίλντα του συστήνει τα δύο ανήψια του, τον Ντόναλντ και την Ντέλλα. Η Ντέλλα είναι η μητέρα των 3 ανηψιών και εμφανίζεται για λίγο ως πιτσιρίκα στον Βίο και την Πολιτεία αλλά δεν νομίζω σε κάποια άλλη δουλειά του Ντον Ρόσα. Ο πατέρας των Χιούη,Λιούη,Ντιούη είναι άγνωστος. Ο Ρόσα έχει φτιάξει επίσης ένα γενεαλογικό δέντρο που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ 100. https://www.geocities.ws/komixgreekpage/familytree.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο Ρόσα έχει φτιάξει επίσης ένα γενεαλογικό δέντρο που δημοσιεύτηκε στο ΚΟΜΙΞ 100. https://www.geocities.ws/komixgreekpage/familytree.htm
Κυκλοφορεί και μεγαλύτερη εικόνα του δέντρου στο διαδίκτυο για όποιον ενδιαφέρεται. Μια από αυτές μπορείτε να δείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Wow... Φοβερό το γενεαλογικό δέντρο.:D
Δεν την θυμάμαι την Ντέλλα καθόλου. Θα κάνω μια αναδρομή στα τεύχη λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
μπορούμε να βαλουμε και τα manga(μανγκα) σε αυτην την κατηγορία? λέγονται μεν μανγα συμφωνα με την ιαπωνική παράδοση αλλά γενικα έιναι μέσα στο κονσεπτ, ειδικά τα webComic (manga). :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolakis

Νεοφερμένος

Ο manolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Διαβάζω ακόμη κόμικς,όταν έχω χρόνο.Ο αγαπημένος μου χαρακτήρας είναι ο Γκούφυ.
Αλλά και με την λιμνούπολη διαβάζω,ο πυρετός του χρυσού!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
μπορούμε να βαλουμε και τα manga(μανγκα) σε αυτην την κατηγορία? λέγονται μεν μανγα συμφωνα με την ιαπωνική παράδοση αλλά γενικα έιναι μέσα στο κονσεπτ, ειδικά τα webComic (manga). :hmm:

comics να ΄ναι κι ότι να ΄ναι;)



ήταν πολύ της μόδας τη δεκαετία του 80 η candy candy....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μπορούμε να βαλουμε και τα manga(μανγκα) σε αυτην την κατηγορία? λέγονται μεν μανγα συμφωνα με την ιαπωνική παράδοση αλλά γενικα έιναι μέσα στο κονσεπτ, ειδικά τα webComic (manga). :hmm:

ναι, μπορεις να βαλεις και manga γιατι ουσιαστικα ειναι comics απο την ιαπωνια. Εχουν αρκετες διαφορες, αλλα πανω κατω ειναι το ιδιο. Εγω προσωπικα λατρευω τα manga και τα manhwa (manga απο κορεα). Τα webcomics που λες δεν ειναι απολυτα manga. Το ειδος webcomic αφορα manga και manhwa τα οποια τα βρισκεις αποκλειστικα online. Επισης εχουν αρκετες διαφορες στο format τους. Τα manga κυκλοφορουν σε περιοδικα οπως πχ το shounen jump και σε volumes. Υπαρχουν ομως και περιπτωσεις στις οποιες καποια webcomics (συνηθως αυτα τα οποια ηταν πολυ popular, οπως οχ το trace) εκτυπωθηκαν σε βιβλια.

Αφου αναφερθηκες σε webcomics, θα παραθεσω το αγαπημενο μου :D

Λεγεται noblesse και ειναι webcomic manhwa (διαβαζεται απο αριστερα προς δεξια). Η ιστορια ειναι γραμμενη απο τον/την So Jae Ho και τα γραφικα ειναι απο τον/την Lee Gwang Su. Η ιστορια εχει να κανει με βαμπιρ. Κεντρικος ηρωας ειναι ο Cadis Etrama di Raizel aka "Rai". O Rai ειναι απο τα πιο powerful vampires "noblesse" και τα τελευταια 800 κατι χρονια ειχε εξαφανιστει. Τωρα εχει ξυπνησει και προσπαθει να προσαρμοστει στο καινουριο περιβαλλον και την τεχνολογια προκαλωντας πολλες φορες τραγελαφικες καταστασεις. Οι ανθρωποι εχουν κανει φανταστικη προοδο και εχουν φτασει σε σημειο να φτιαχνουν μεταλλαγμενους ανθρωπους με super δυναμεις για να αποκτησουν δυναμη και εξουσια. Εντελως τυχαια ο Rai συναντα εναν παλιο και πιστο του υπηρετη (δεν ξερουμε ακομα αν ειναι βαμπιρ ή οχι), τον Frankenstein (αρκετα ισχυρος και αυτος). Ο Rai φοιτει στο σχολειο που διευθυνει ο Frankeinstein και αποκτα αρκετους φιλους. Ολοι μαζι μπλεκονται σε επικινδυνες καταστασεις με πολυ δυνατους εχθρους και στην πορεια καποιοι απο τους "κακους" αυτους αλλαζουν τροπο σκεψης και γινονται φιλοι με τον Rai και την παρεα του.



https://comic.naver.com/webtoon/list.nhn?titleId=25455
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Επισκεφθηκα προσφατα το Βελγιο και ειχα την ευκαιρια να δω απο κοντα το μουσειο κομιξ στις Βρυξελλες. Έπαθα την πλάκα μου με το ποσα κομιξ εχουν δημιουργησει οι Βελγοι, ακομα και αυτα που ειχα για Γαλλικα ειναι απο εκει. Οποιος βρεθει Βρυξελλες αξιζει η επισκεψη: Tin tin, Lucky Luke, στρουμφάκια, Σπιρου φαντάζιο και πολλάααααααααααα άλλα. Επισης μην παραλειψετε το πωλητήριο, εχει τρομερα μικροδωρακια και για οποιον ξερει Γαλλικα ή Ολλανδικα μια πολύ μεγαλη συλλογη με κομιξ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τώρα που είπες για γαλλικά κόμικς, είναι τόσοι πολλοί τίτλοι, από Γαλλία και Βέλγιο (ίσως οι πιο γνωστοί παγκοσμίως) κι όμως, στην Ελλάδα είναι αδύνατο να βρεθούν σε πρωτότυπο, ακόμα και εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία στην Αθήνα (solaris) περιορίζονται στα αγγλόφωνα, είναι τόσο κρίμα...:(

(εντάξει καταλαβαίνω ότι η αγορά δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά να μην πω τον πόνο μου???:mad:)




Κάποια στιγμή θα ανεβάσω (όπως μπορώ), Λεονάρντο, όοοοοχι τον γνωστό, τον άλλο αυτόν εδώ
τον απίστευτα τρελό εφευρέτη που ζει στο Μεσαίωνα που εφευρίσκει πράγματα που ξαναβρήκαμε αιώνες αργότερα με τη βοήθεια του αιώνιου θύματος-βοηθού-μαθητή του Basile, ενός γάτου κι ενός ποντικού που σχολιάζουν τα τεκταινόμενα.
μια πρώτη ιδέα της επινόησης του υπνωτισμού και του ροκ-εντ-ρολ, εδώ


(από τη μεταφορά του κόμικ σε παιδικό τηλεοπτικό πρόγραμμα)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
..και βέβαια, (αφού ξεκίνησα:P)

ο Gaston Lagaffe, επί το ελληνικότερον και κυριολεκτικότερον, Γκαστόν ο Γκάφας:D

Υπάλληλος απροσδιορίστου ειδικότητος στην έκδοση περιοδικού, εφευρετικός και επινοητικός σε όλα εκτός από τη δουλειά του, η οποία συνήθως είναι η ταξινόμηση και εσωτερική διανομή του ταχυδρομείου.

Ο προϊστάμενος του αλλά και ο εκδότης του περιοδικού βρίσκονται αντιμέτωποι με εξωφρενικές εφευρέσεις και καταστάσεις μέσα στο γραφείο τις οποίες ο Gaston θεωρεί απόλυτα φυσιολογικές όπως και το να στεγάζει ένα σωρό περιστέρια, γατιά, ποντίκια και ψάρια στο γραφείο του (και φιλόζωος)

Βέλγος κι αυτός, έτοιμος για όλα αλλά κυρίως για έναν υπνάκο στο γραφείο...

ή για να ακούσει οπωσδήποτε τον ποδοσφαιρικό αγώνα από το ραδιόφωνο όπως εδώ...


https://en.wikipedia.org/wiki/Gaston_(comics)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
2 από τα αγαπημένα μου στo στυλ Noblesse της Sacura έιναι:
1.Annarasumanara https://www.mangafox.com/manga/annarasumanara/
2.cheese in the trap https://www.mangafox.com/manga/cheese_in_the_trap/

λατρεύω τα μανγκα ! έχουν τεράστια ποικιλία.Σε κάνουν να γελάς, να σκέφτεσαι, πολλά περνάνε μυνήματα ,είναι πονυρά, γλυκά, τρομακρικά, μύστήρια... διάλεξε και πάρε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
λατρεύω τα μανγκα ! έχουν τεράστια ποικιλία.Σε κάνουν να γελάς, να σκέφτεσαι, πολλά περνάνε μυνήματα ,είναι πονυρά, γλυκά, τρομακρικά, μύστήρια... διάλεξε και πάρε! :D

Κι έχουν και μια διαφορετική αισθητική, αν και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στο θέμα, βρίσκω ότι με την πρώτη ματιά βγαίνει ένα μυστήριο, μια μαγεία, κάτι που σε ταξιδεύει εύκολα σε άλλο διαφορετικό κόσμο στον οποίο λίγα κοινά βρίσκεις με τον πραγματικό νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.

Κι έχουν και μια διαφορετική αισθητική, αν και η εμπειρία μου είναι ελάχιστη στο θέμα, βρίσκω ότι με την πρώτη ματιά βγαίνει ένα μυστήριο, μια μαγεία, κάτι που σε ταξιδεύει εύκολα σε άλλο διαφορετικό κόσμο στον οποίο λίγα κοινά βρίσκεις με τον πραγματικό νομίζω...

όχι απαραίτητα , υπάρχουν πολλά μάνγα τα οποία έιναι μέσα απο την ζωή, και αρκετά αληθοφανή.Μιλάνε για τουσ δεσμούς φιλίας, αγάπης ή για τισ δυσκολίες της ζωής όπως η φτώχεια, η κακοποιήσηση. το Annasumanara που διαβάζω έχει φαντασία αλλά η πρωταγωνίτρια είναι μια κοπέλα που παέι σχολείο, χωρίς γονεις, προσπαθώντας να τα βγάλει πέρα μαζί με την μικρή της αδερφήΕχει φαντασία και γεγονότα που δεν συμβαίνουν συνήθως έτσι υπό αυτες τις περιπτώσεις αλλά οι σκεψεις της και η κατάσταση της έιναι στον πραγματικό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ακομα και το manga naruto, που ειναι shounen, εχει πολλα στοιχεια μεσα για την φιλια, την μοναξια, ισως και τον ρατσισμο, αφου κανεις δεν τον πλησιαζε οταν ηταν μικρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αρκά διαβάζει κανείς;; Χαμηλές Πτήσεις, Καλό λύκο, ..κλπ;;;
Ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός αλλά δεν έχω βρει καμία πληροφορία γι' αυτόν. Μια συνέντευξη, ποιος είναι, κλπ.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, ας το μοιραστεί μαζί μας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
22,22 ισοβίτης, 22,22 καστράτο και 22,22 λουκρητία... άβυσσος η ψυχή μου :P
Αγαπημένα κόμιξ : ALTAN (τρισμέγιστος), Jean Marc-Reiser (μεγάλο ρεμάλι, ζανίν) και Quino !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


ο κουτοπόνηρος titeuf διάσημο comic στη Γαλλία.....;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MAYROULIS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.
simon's cat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top