Ερώτηση σχετικά με το απόρρητο στις τράπεζες

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα

έχω ένα πρόβλημα ... τραπεζικής φύσεως σε σχέση με τους γονείς μου.
Διαθέτω σε μια ελληνική τράπεζα (από τις μεγάλες) 2 λογαριασμούς στο όνομα μου.
Ο 1 είναι λογαριασμός με τον οποίο κάνω τις κινήσεις μου και ο άλλος αποταμίευσης.
Ο λογαριασμός που κάνω τις κινήσεις μου είναι γνωστός σε διάφορα άτομα και στους γονείς μου. Τον 2ο δεν τον ανακοινώνω.
Θέλω να ξέρω αν μέσω της τράπεζας υπάρχει η δυνατότητα να βρεθεί ο 2ος λογαριασμός, αφού είναι στο ίδιο όνομα, είναι συνδεδεμένοι με την ίδια κάρτα ΑΤΜ και webbanking με τον πρώτο λογαριασμό, και να ενημερωθούν οι γονείς μου για το υπόλοιπο του.

Επίσης πόσο εφικτό είναι να μάθουν επακριβώς τι λογαριασμούς έχω, υπόλοιπα κλπ στα πλαίσια των διαπροσωπικών σχέσεων τους με τους υπαλλήλους της τράπεζας; (πηγαίνοντας ας πούμε και λέγοντας ότι είναι γιός μου κλπ?)
Με λίγα λόγια τι μπορεί να δει ένας απλός υπάλληλος σχετικά με τους λογαριασμούς ενός πελάτη που ΔΕΝ είναι στην τράπεζα εκείνη τη στιγμή;
Αν μεταφέρω τα χρήματα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας μπορούν μέσω της αρχικής τράπεζας να δούνε τι λογαριασμούς έχω και σε άλλες τράπεζες, τι χρωστάω κλπ;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κάποιος που δουλεύει σε τράπεζα σίγουρα θα μπορεί να σου πει με βεβαιότητα, αλλά αν δεν κάνω λάθος 1. ο υπάλληλος σαφώς και μπορεί να δει τους λογαριασμούς σου και 2. επίσημα δεν επιτρέπεται να ανακοινώνει πληροφορίες για σένα σε τρίτους [απόρρητο μεταξύ τράπεζας και πελάτη].

---Bέβαια δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι δεν θα γίνει κάποια "μλκ" από λάθος. Πχ. ο μπαμπάς μου έχει σε μια τράπεζα 2 λογαριασμούς (Στον ένα είμαι κι εγώ μέσα στον άλλο όχι). Κάποια φορά είχε τύχει να θέλω να καταθέσω λεφτά στον κοινό μας λογαριασμό αλλά δεν είχα τον αριθμό. Πήγα λοιπόν με τον αριθμό του δικού μου λογαριασμού και τους είπα ότι θέλω να βάλω λεφτά στο λογαριασμό του μπαμπά μου αλλά δεν έχω το νούμερο και αν μπορούν να τον βρουν μέσω του δικού μου λογαριασμού που είχα το νούμερο. Ο υπάλληλος αφού εντόπισε ποιός είναι ο μπαμπάς μου με ρώτησε το εξής "α, ναι βλέπω έχει 2. Σε ποιόν θέλετε να τα καταθέσετε εσείς?". Δεν το έκανε για να τον "καρφώσει" αλλά για να με ...βοηθήσει. Κάτι τέτοιο δεν είναι κάτι που μπορείς να προβλέψεις I guess.


Τώρα αν οι γονείς σου θέλουν να το ψάξουν και έχουν γνωστό υπάλληλο στην τράπεζα, off the record, μπορούν να μάθουν λεπτομέριες.
Τώρα ο τυχαίος υπάλληλος δεν νομίζω ότι θα πει σε κάποιον που δεν ξέρει οτιδήποτε για άλλο πελάτη της τράπεζας με τη δικαιολογία "ψάξτε να βρείτε για τον τάδε γιατί είναι ο γιος μου"
*Αν δεν θέλεις ή αν υποψιάζεσαι ότι οι γονείς σου έχουν τρόπο να "σκάψουν" να βρουν άκρη θα σου πρότινα να μεταφέρεις τον αποταμιευτικό σου λογαριασμό σε κάποια άλλη τράπεζα (από τις μεγάλες αν θέλεις να νιώθεις κάποια ΄ασφάλεια') και κανείς δεν χρειάζεται να το ξέρει.
Με 0.5 ? και μέσω web banking Μπορείς να κάνεις ότι μεταφορά θέλεις από τον έναν στον άλλο "αναίμακτα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotter

Νεοφερμένος

Ο hotter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση, θα κοιτάξω τι θα κάνω. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας το προσθέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Από ότι κατάλαβα φοβάσαι μήπως κυνηγάνε εσένα σε περίπτωση που τα πράγματα πάνε πολύ χειρότερα. Όχι αυτό δεν είναι εφικτό, ή εκτός μπει ο θάνατος στην μέση όποτε κληρονομήσεις και το δάνειο.

Ωστόσο ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, μπορείς με ένα καλό δικηγόρο να αρνηθείς την διαθήκη. Αλλά μην ελπίζεις σε αυτό, απλά να το έχεις σαν μια τελευταία λύση.

Ωστόσο, αν δεν είσαι εγγυητής στα δάνειο (είναι πολύ πιθανών αυτό) τότε δεν θα σε απασχολήσουν πότε. Ακόμη και έχεις προσωπική περιουσία ύψους 1 εκ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo_2011

Νεοφερμένος

Ο geo_2011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Ξέρω πως ο πατέρας μου έχει κάποια χρέη σε τράπεζες ως τόσο κανείς δεν με ενημερώνει για την κατάσταση των δανείων του (παρόλο που παίρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο) , Πως μπορώ να μάθω τι γίνεται ώστε να γνωρίζω τι έχω να αντιμετωπίσω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top