Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Με το χέρι στην καρδιά..δεν είμαι ρατσίστρια :P Και δεν με ενδιαφέρει ποιον θα πείσει το μήνυμα με ενδιαφέρει που το ζω. Δηλαδή όντως μερικά πράγματα δεν μου αρέσουν σε κάποιους αλλά δεν τους απορρίπτω. Στις παρέες μου υπάρχουν και φασιστές και αναρχικοί και ρατσιστές και αλλοδαποί και βλάχοι (!), λέξεις που χαρακτηρίζουν μία 'διαφορετικότητα' τους αλλά δεν τους χαρακτηρίζουν σαν ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
πώς μπορεί κάποιος να είναι φασίστας στις πολιτικές του πεποιθήσεις και αυτό να μην τον χαρακτηρίζει ως άνθρωπο; λίγο απίθανο μου φαίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
πώς μπορεί κάποιος να είναι φασίστας στις πολιτικές του πεποιθήσεις και αυτό να μην τον χαρακτηρίζει ως άνθρωπο; λίγο απίθανο μου φαίνεται

Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και πως είναι δυνατόν να συνυπάρχουν σε μια παρέα ένας ρατσιστής ως προς τους μαύρους, και ένας μαύρος;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αντιλαμβάνομαι suspiria κάποιος να μπορεί να δεχθεί διαφορετικούς ανθρώπους, και να ανέχεται τις διαφορετικές -έως εξοργιστικές- τους απόψεις, αλλά ένας φασίστας θα είναι πάντα φασίστας. Δεν γίνεται να έχει κάποιες συγκεκριμένες αντιλήψεις αλλά στην κοινωνική του ζωή να είναι διαφορετικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Είναι φασίστας και αυτό χαρακτηρίζει ένα μέρος του, τις πολιτικές του πεποιθήσεις και σε μία τέτοια περίπτωση σίγουρα και μεγάλο μέρος του χαρακτήρα του, όμως και πάλι όχι. Είμαστε σε μία παρέα, κάνουμε πλάκα με τον συγκεκριμένο, τα πίνουμε και στα σοβαρά μας έχουμε κάνει διάλογο γι αυτό το θέμα, μου έχει πει την άποψη του περι φασισμού, έχει ακούσει και τη δική μου(που παραδέχομαι οτι σε γενικές γραμμές αυτό δεν ισχύει) απο εκει και πέρα γιατί να μην κάνουμε παρέα; ή γιατί να προσπαθήσω να τον μεταπίσω αν αυτό ακούγεται σωστό;

Ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει, έχει υποχρέωση να ακούσει αυτό που πιστεύω κι εγώ, κάποιες φορές δεν γίνεται, ούτε αυτό μπορώ να το αλλάξω, με το να μη μιλάω όμως σε κάποιον που δεν μου αρέσει η άποψη του τότε μαζί με αυτόν τον άνθρωπο απορρίπτω και την ελευθερία λόγου που έχει ακόμα κι αν ο ίδιος ΔΕΝ την υποστηρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Και πως είναι δυνατόν να συνυπάρχουν σε μια παρέα ένας ρατσιστής ως προς τους μαύρους, και ένας μαύρος;:confused:

Δεν γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
. Δεν γίνεται να έχει κάποιες συγκεκριμένες αντιλήψεις αλλά στην κοινωνική του ζωή να είναι διαφορετικός

Δεν μίλησα για το έσχατο στάδιο, το φασίστα της χρυσής αυγής που σφάζει αλλοδαπούς και μαχαιρώνει αναρχικούς γιατί αυτός ο άνθρωπος αποξενώνεται απο μόνος του, μιλάω για έναν άνθρωπο ο οποίος λέει μπροστά σε όλους οτι συμφωνεί με τα φασιστικά και περισσότερο δικτατορικά καθεστώτα και εξηγεί το γιατί. Αυτό είναι όλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
δεν είπαμε να απορρίπτουμε τους ανθρώπους. φυσικά και η γνώμη τους είναι σεβαστή και η παρέα τους μερικές φορές ευχάριστη. το θέμα όμως είναι ότι από ότι λες η επαφή που έχεις μαζί τους είναι να βγαίνετε και να τα πίνετε. μία πιο ουσιαστική σχέση όμως από αυτή θα σου έδειχνε σίγουρα ότι οι πεποιθήσεις κοινωνικές και πολιτικές είναι αναπόσπαστες με το χαρακτήρα. καλά είναι να πηγαίνουμε για χορό....πώς όμως μπορείς να συμβιώσεις με έναν άνθρωπο που απορρίπτει βασικές ανθρωπιστικές αρχές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
πώς μπορεί κάποιος να υποστηρίζει δικτατορικά καθεστώτα; όταν υποστηρίζεις καθεστώτα που σφάζουν κόσμο δεν είσαι καλύτερος από το χρυσαυγίτη που βγαίνει στους δρόμους. μην τρελαθούμε κιολας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ναι, ως άτομο, κι εγώ δηλαδή, ίσως και η πλειοψηφία, κρίνουμε οτι δεν είναι σωστό για εμάς να σφάζεται κόσμος στο δρόμο, όμως για τον ίδιο, σαν άτομο, κρίνει οτι αυτό είναι σωστό, για τους δικούς του λόγους.

τώρα το αν μπορώ να συμβιώσω μαζί του ή να κάνω μία πιο ουσιαστική σχέση νομίζω οτι δεν αποτελεί θέμα ρατσισμού, κάνω λάθος;

το θέμα είναι, για εμένα τουλάχιστον, να προσπαθήσεις να αντιμετωπίσεις το κάθε τι και να το προσαρμόσεις πάντα με τη δική του θέληση όχι να το αποκλείσεις ή να το διώξεις, τι θα αλλάξει αν δεν κάνεις παρέα το φασιστή; θα είσαι μέσα σου καλύτερα; γιατί; επειδή δεν θα έχεις ένα φασιστή στην παρέα; και πάλι δεν θα υπάρχουν και θα σφάζουν κόσμο; γιατί να μην μείνεις δίπλα του και να του εκθέσεις τις δικιές σου απόψεις και να τις υποστηρίξεις μέχρι τελικής πτώσης, και για να μην παρεξηγηθώ, αν όχι με το φασιστή σε πολλές άλλες περιπτώσεις έχω συνειδητοποιήσει οτι αυτά που υποστήριζα σε σύγκρουση με άλλες απόψεις, που αν ήμουν ρατσίστρια ίσως να απέρριπτα και να μην τα άκουγα καν, τα θεώρησα λάθος ή τα προσάρμοσα αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
και είναι δύσκολη κατάσταση ο φασιστής γιατί κλείνει τα αυτιά του αφού αυτό υποστηρίζει όμως αν θέλεις βρίσκεις τρόπο να το προσεγγίσεις και είναι καλύτερο απο το να τον απορρίψεις, αυτόν και τις ιδέες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλό μου, ο φασιστής ΕΙΝΑΙ φασιστής και θέλει τους "μη- αρείους" μακριά του. Δε θα πάει να βγει για μπίρα με έναν αλβανό ή έναν έγχρωμο.

Στη θεωρία πολλά λέμε, αλλά κι εγώ λέω ότι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο κομμουνισμός είναι μία ιδανική εκδοχή καθεστώτος, αλλά ΔΕΝ είμαι κομμουνίστρια, γιατί ξέρω ότι ο Μαρξ δεν μπορεί να εφαρμοστεί στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
διαφωνώ σχεδόν στο 100% με αυτά που λες suspiria. είναι αδύνατον να έχεις ουσιαστική σχέση με έναν άνθρωπο με τόσο ακραίες θέσεις αν ο ίδιος δεν τις υποστηρίζεις. "τι πειράζει μωρέ που υποστηρίζει τον Πινοσέτ. κολλητός μου είναι". Μιλάς σοβαρά; και δεν μπορώ να σκεφτώ τι λόγους έχει κάποιος να υποστηρίζει μία χούντα. και συμφωνώ δεν πρόκειται κάποιος να σταματήσει να είναι φασίστας αν δεν τον κάνω εγώ παρέα, αλλά τουλάχιστον δεν θα κλείνω και τα αυτιά μου ή το στόμα μου μόνο και μόνο για να συνυπάρχουμε σε μια παρέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Λοιπόν, συνοπτικά, όχι μόνο στη θεωρία, αλλά και στην πράξη, δεν πιστεύω οτι πρέπει να βγάλω τον οποιοδήποτε απο την παρέα μου απο τη στιγμή που δεν ενοχλεί εμένα και τους υπόλοιπους και το μόνο που κάνει είναι να έχει διαφορετικά πιστεύω.

Αν ο οποιοσδήποτε κάνει κάτι που θα με πειράξει δεν αποτελεί πλέον θέμα ρατσισμού, απλά είναι η επιλογή το να κρατήσεις κάποιον μακριά, όχι για μία ιδιαιτερότητα του, αλλά για μία πράξη του ή συμπεριφορά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν κλείνω τα αυτιά μου, σέβομαι τη διαφορετική άποψη του, αυτή είναι η δημοκρατία που υποστηρίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
δεν είπαμε να τον σκοτώσεις, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να μην σε ενοχλεί. εγώ μόνο αν ήμουν master στη γιόγκα θα άκουγα κάποια πράγματα και θα παρέμενα κουλ. εκτός αν κατά βάθος τα υποστηρίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
επίσης και με λοβοτομή θα ανεχόμουν κάποιες ιδέες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα μην το λέτε. Εμένα μια κοπέλα που συμπαθώ πάρα πολύ είναι κουμμουνίστρια. Παρ'ότι σιχαίνομαι τον κομμουνισμό. Απλά δεν συζητάμε για πολιτική για να μην σφαχτούμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Michelle είναι διαφορετικό κάποιος να είναι κομμουνιστής. εκεί αν δεν συμφωνεί δε συζητάς. είναι όμως διαφορετικό να έχει κάποιος φασιστικές αντιλήψεις γιατί αυτές βγαίνουν και στο χαρακτήρα και στη συμπεριφορά του. δεν τοπαίζω άριστος δημοκράτης αλλά όταν ακούω να υποστηρίζουν τη χούντα με κάτι γελοιές δικαιολογίες τύπου "δεν έτρωγαν τα λεφτά του λαού σε εκλογές ή τότε έφτιαξαν δρόμους" μου έρχεται αποπληξία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top