Εσείς τι ..."ρατσιστές" είστε;

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
εμείς έχουμε συζητήσει για πολιτική και ο διάλογος που γίνεται δεν έχει κοινά σημεία. είναι τόσο δύσκολο; γιατί πρέπει όλοι όσοι συνηπάρχουν μαζί σου να είναι ίδιοι με εσένα; σου είπα, ο συγκεκριμένος δεν ενοχλεί κανέναν γιατί να μην είναι στην παρέα;

το αν θα είναι ουσιαστική η παρέα ή όχι είναι άλλο θέμα, δεν τον απορρίπτω για τις διαφορετικές απόψεις που έχει και νιώθω καλά με τον εαυτό μου γι αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αφού ζητήσω συγγνώμη γιατί έχω μπαχαλέψει τελείως το topic.....θέλω να πω στην suspiria ότι μου έχει τύχει για κάποιο λόγο να πρέπει να συναναστραφώ με άνθρωπο που γύρισε και μου είπε "όταν ήμουν φαντάρος στην επταετία μια χαρ περναγαμε. αυτοί που ήταν στο πολυτεχνείο ήταν κάτι Κ...παιδα αναρχικοί. μη βλεπεις που σας παραμυθιάζουν τώρα". μου ήρθε τρέλα εκείνη τη στιγμή. για όσο καιρό κράτησε η συνεργασία περνάγαμε μια χαρά. κάναμε και χαβαλε. δεν υπάρχει όμως περίπτωση με αυτόν τον άνθρωπο να είχαμε οποιαδήποτε φιλική σχέση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
προς θεού! ακούω μία άποψη και δεν συμφωνεί με τη δική μου άρα χλευάζω ή μου φέρνει αποπληξία;

για να είσαι δημοκράτης, άριστος ή μη, σέβεσαι την ΚΑΘΕ ΓΝΩΜΗ που ακούγεται και την σέβεσαι σαν γνώμη ενός συνάνθρωπου σου όσο κι αν δεν συμφωνεί με τη δική σου γνώμη. έχεις δικαίωμα να εκφράσεις τη δική σου γνώμη όσο έχεις και την υποχρέωση να ακούσεις τη γνώμη του άλλου.

δεν έχω να πω κάτι άλλο, πάω να φάω φράουλες και να διαβάσω, σας χαιρετώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
δεν είπαμε να τους βάλουμε σε καραντίνα.....αυτό που ήθελα να πω αρχικά είναι ότι οι πολιτικές επεοιθήσεις είναι αναπόσπαστο μέρος του χαρακτήρα μας. ένας φασίστας χαρακτηρίζεται από τις πεποιθήσεις του. αφετηρία για αυτό ήταν αυτό που είπες suspiria για το ότι δεν χαρακτηρίζονται οι άνθρωποι απο τις πεποιθήσεις τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά, την πήρατε την κοπέλα από τα μούτρα.. Και εγώ, παρόλο που είμαι φανατικός αντι-εθνικιστής (και είμαι σκεπτικός απέναντι ακόμη και στην έννοια "έθνος") έχω στην παρέα μου έναν φιλοχουντικό εθνικιστή που μισεί κανονικότατα άλλους λαούς (με το ζόρι έκατσε σε μια παρέα με Τουρκοκύπριο) και πιστεύει στην ανωτερότητα της ελληνικής φυλής, της ελληνικής γλώσσας κ κουλτούρας κτλ

Ε, είναι "κάπως" ο άνθρωπος (για τα δεδομένα μου) ως προς τις αντιλήψεις του, αλλά παρόλα αυτά τον συμπαθώ γιατί είναι καλό παιδί και αυτά που πιστεύει δεν τα υποστηρίζει με πάθος. Έχει απλά μια γνώμη που προφανώς δεν "είναι δική του" κ γι' αυτό δεν πολυσυζητά τέτοια θέματα, παρά μόνο αν τύχει να ανοίξει κάποιος τέτοιες συζητήσεις. Κατά τα άλλα (πέρα από τα πολιτικά) έχουμε κάποια κοινά ενδιαφέροντα/γούστα που μας κρατάνε μαζί.

Είναι αλήθεια όμως πως τέτοιες φιλίες είναι πράγματι δύσκολες και πολλές φορές είναι πιθανόν να δημιουργηθούν συγκρούσεις στην παρέα, αλλά δεν είναι και αδύνατον να υπάρξουν, με λίγη υποχώρηση και από τις δύο πλευρές. Οπότε καταλαβαίνω την suspria
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
προς θεού! ακούω μία άποψη και δεν συμφωνεί με τη δική μου άρα χλευάζω ή μου φέρνει αποπληξία;

πρόσεξε άλλο το χλευάζω και άλλο το μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. έχουν διαφορά οι λέξεις. το ότι δε θα τους βρίσω ή δεν θα τους κοροιδέψω δεν πάει να πει ότι πρέπει να μ αρέσει. δεν είμαι ο δαλάι λάμα.

καλή όρεξη και στείλε και σε εμάς καμιά φράουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ωραία, χαίρομαι που καταλήξαμε κάπου :P συμπέρασμα: φεύγω και θα γυρίσω με φράουλες για όλους :P

(και συγγνώμη προς τους admin που στη δεύτερη μέρα που βρίσκομαι στο forum έβγαλα για δεύτερη φορά ένα θέμα..εκτός θέματος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
[
(και συγγνώμη προς τους admin που στη δεύτερη μέρα που βρίσκομαι στο forum έβγαλα για δεύτερη φορά ένα θέμα..εκτός θέματος :P)[/quote]


εντάξει είχες και βοήθεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μου φαίνεται κάπως ασύμβατο, αλλά αν ο ένας δεν επιθυμεί να επιβάλλει τη γνώμη του στον άλλον, ίσως και να είναι εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Ισως αυτοί που κάνετε παρέα δεν είναι αυτό που λέμε πραγματικοί φασίστες όπως τους έχουν γνωρίσει παλαιότερες γεννεές ή με την ολοκληρωτική έννοια του όρου. Είναι κάποιοι άνθρωποι που έχουν κάποιες ακραίες εθνικιστικές αντιλήψεις και μέχρι εκεί, όλοι φίλοι είμαστε. Δεν νομίζω ότι κάποιος που δεν ασπάζεται την ιδεολογία τους μπορεί εύκολα να συνυπάρξει μαζί τους, γιατί πολύ απλά οι ίδιοι δεν τον θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα ήμουν ρατσίστρια με έναν φασιστή αλά ξούρα κεφάλι, τατουάζ τη σβάστιγγα, μπλουζάκι "Λεωφόρος 21 Απρίλη, έλα κι εσύ στο δρόμο για το Μέλλον" και κουβέντες μίσους... και δε θα 'θελα να τον μάθω καλύτερα.

Θα ήμουν προκατειλημμένη με έναν, που δεν ξέρω καλά, και τον οποίο ακούω να λέει ότι ο φασισμός έχει και τα καλά του... και αν και με δυσκολία, παίζει να τον γνώριζα καλύτερα...

...και θα είμαι "θετικά ρατσίστρια" με την suspiria αν μου φέρει σαντιγύ!!! (για τις φράουλες ντε)

Κατά τ' άλλα, +1000 στην Αστερισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ισως αυτοί που κάνετε παρέα δεν είναι αυτό που λέμε πραγματικοί φασίστες όπως τους έχουν γνωρίσει παλαιότερες γεννεές ή με την ολοκληρωτική έννοια του όρου. Είναι κάποιοι άνθρωποι που έχουν κάποιες ακραίες εθνικιστικές αντιλήψεις και μέχρι εκεί, όλοι φίλοι είμαστε. Δεν νομίζω ότι κάποιος που δεν ασπάζεται την ιδεολογία τους μπορεί εύκολα να συνυπάρξει μαζί τους, γιατί πολύ απλά οι ίδιοι δεν τον θέλουν.


όχι βρε Αστερισμός....πώς είμαστε όλοι φίλοι;

δεν κατάλαβα όμως τη διαφορά μεταξύ της ολοκληρωτικής έννοιας του όρου φασισμός και των ακραίων εθνικιστικών αντιλήψεων

φαντάζομαι όμως ότι μερικοί που έχουν εθνικιστικές αντιλήψεις δεν έχουν ακριβώς συνειδητοποιήσει τι ακριβώς σκέφτονται και ότι λένε είναι λίγο ανάκατα στο μυαλό τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Να σου το πω απλά. Γνωρίζουμε κάποια άτομα που στα λόγια είναι φασίστες ή υποστηρίζουν ακραίες θέσεις. Για μένα αυτός δεν είναι φασίστας. Είναι κουβέντα να κάνουμε και να δεν την κάνουμε είμαστε καλά κι αγαπημένοι. Είναι αυτοί που ακριβώς λες, δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι ακριβώς είναι φασισμός. Απλά είναι νταβαντούρι για να τραβήξουν την προσοχή. Ο πραγματικός φασισμός είναι θέση ζωής, είναι πιστεύω είναι πράξεις και ίσως και περιθώριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δυστυχως είμαι λίγο ρατσιστής. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί, αλλά η πλειοψηφία των Κύπριων μου κάθεται στο στομάχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Απλά είναι νταβαντούρι για να τραβήξουν την προσοχή. Ο πραγματικός φασισμός είναι θέση ζωής, είναι πιστεύω είναι πράξεις και ίσως και περιθώριο. [/quote]


μέσα σε 3 σειρές είπες όλο το ζουμί. συμφωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Να σου το πω απλά. Γνωρίζουμε κάποια άτομα που στα λόγια είναι φασίστες ή υποστηρίζουν ακραίες θέσεις. Για μένα αυτός δεν είναι φασίστας. Είναι κουβέντα να κάνουμε και να δεν την κάνουμε είμαστε καλά κι αγαπημένοι. Είναι αυτοί που ακριβώς λες, δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι ακριβώς είναι φασισμός. Απλά είναι νταβαντούρι για να τραβήξουν την προσοχή. Ο πραγματικός φασισμός είναι θέση ζωής, είναι πιστεύω είναι πράξεις και ίσως και περιθώριο.
Συμφωνώ κι εγώ με αυτο.
Ο φασίστας δεν θα κάτσει να κουβεντιάσει μαζί σου τις θέσεις του.
Θα σου πάρει το κεφάλι μόνο και μόνο επειδή είσαι λάθος κατ΄αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
μην το λες dead_pirate. είναι πολλοί που είναι διαβασμένοι και νοιώθουν την ανάγκη να μοιραστούν τα φώτα τους με εμας τους κοινούς θνητούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Μόνο αν υπάρχει πρόσφορο έδαφος για προσηλυτισμό! Και στις πολύ νεαρές ηλικίες υπάρχει.
Και πράγματι είναι πολύ διαβασμένοι. Δεν τους πιάνεις πουθενά ακόμα και δίκιο να έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτόν που περιγράφεις τότε δεν θα τον έλεγα φασίστα.
Θα χρησιμοποιούσα κάποιον πιο ήπιο χαρακτηρισμό. Ακραίο ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
όχι όχι φασίστας είναι......απλά ανοίγει και κανένα βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top