[ΕΡΤ] Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Συμφωνείτε με την απόφαση της κυβέρνησης;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 86)
  • Ναι, απολύτως

    Ψήφοι: 18 20.9%
  • Συμφωνώ με την αναδιάρθρωση, διαφωνώ με το κλείσιμο

    Ψήφοι: 40 46.5%
  • Οχι, δεν συμφωνώ

    Ψήφοι: 26 30.2%
  • Δεν με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 1.2%

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ουπς μου ξέφυγε..:worry:
Αυτό όμως μου πάραξεφυγε έτσι;!:whistle:
Απλά ο άνθρωπος είναι ασχολίαστος,τι να πω...Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ουπς μου ξέφυγε..:worry:
Αυτό όμως μου πάραξεφυγε έτσι;!:whistle:
Απλά ο άνθρωπος είναι ασχολίαστος,τι να πω...Τα συμπεράσματα δικά σας!!!
Ρε Νεφέλη πες μου λίγο,μεγαλύτερη είσαι κάτι παραπάνω γνωρίζεις.
Τι περίμενες;Να βγει και να πει ο Κερδικόγλου πως η ΕΡΤ θα κλείσει;:P
Αν το έλεγε θα σήκωνε (πιθανόν) αντιδράσεις ενώ έτσι απλώς καθησύχαζε τον κόσμο και "μπουμ!", η ΕΡΤ κλείνει.
Μην το ψάχνεις. Παρόμοια ιστορία είναι και τα σεναριάκια περί εξόδου της Ελλάδας από την κρίση και ολοένα και παράταση στο έτος εξόδου από την κρίση.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos/keratsini

Νεοφερμένος

Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Απλώς να πω ότι αύριο έχει κηρυχτεί απεργία.....ας απεργήσουν όλοι όσοι έχουν δουλειά(ακόμα γιατί μάλλον είναι οι επόμενοι ) για δείξουν την αλληλεγγύη τους και ας έρθουν και όλοι οι άνεργοι για υποστήριξη......αύριο έξω από την ΕΡΤ πρέπει να υπάρχει λαϊκό ποτάμι συμπαράστασης και αντίθεσης με το σύνολο αυτής της πολιτικής.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ρε Νεφέλη πες μου λίγο,μεγαλύτερη είσαι κάτι παραπάνω γνωρίζεις.
Τι περίμενες;Να βγει και να πει ο Κερδικόγλου πως η ΕΡΤ θα κλείσει;:P
Αν το έλεγε θα σήκωνε (πιθανόν) αντιδράσεις ενώ έτσι απλώς καθησύχαζε τον κόσμο και "μπουμ!", η ΕΡΤ κλείνει.
Μην το ψάχνεις. Παρόμοια ιστορία είναι και τα σεναριάκια περί εξόδου της Ελλάδας από την κρίση και ολοένα και παράταση στο έτος εξόδου από την κρίση.:whistle:

Ρε Χαρά:pfff: εγώ απλά παραθέτω κάτι για να δουν τα άλλα μέλη στο forum αυτά που έδειξε κάποια στιγμή το Αρτ σήμερα,αν θυμάμαι καλά το κανάλι..
Το θέμα δεν είναι η απόφαση που άλλαξε για το κλείσιμο ή όχι του καναλιού,αλλά ο χαρακτηρισμός περί της ΕΡΤ....Κληρονομιά πριν 2 χρόνια σχεδόν και τώρα σπατάλη που δεν έχει τηλεθέαση τώρα και πολλά άλλα άσχημα γύρω από αυτήν!!!
Ξέρω αγαπητό μου μπουμπούκι:-* ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται και θα επαναλαμβάνεται σε όλους τους τομείς αν δεν επαναστατήσουμε ή δεν γίνει πλέον κάτι ουσιαστικό,για να αλλάξουμε την κατάσταση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Φίμωση των απόψεών της από τις δημοσιογραφικές συνδικαλιστικές οργανώσεις ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ καταγγέλλει η Νέα Δημοκρατία. Σε ανακοίνωσή της χαρακτηρίζει ως «πρωτοφανές γεγονός για τη δημοκρατία και την αντικειμενική ενημέρωση των πολιτών» τη σημερινή απόφαση των ΕΣΗΕΑ και ΠΟΕΣΥ, «να απαγορεύουν το λόγο αποκλειστικά και μόνο σε στελέχη της ΝΔ».

«Αφού έδωσαν εξαίρεση εκπομπής μόνον στον ραδιοφωνικό σταθμό του ΣΥΡΙΖΑ "Στο Κόκκινο", όπου προφανώς αποκλείστηκε οποιαδήποτε άποψη του κόμματος της πλειοψηφίας», υποστηρίζει η Συγγρού, «στη συνέχεια, άρχισαν να απαγορεύουν οποιαδήποτε παρέμβαση σε βουλευτές της ΝΔ, σε οποιονδήποτε σταθμό» και ενδεικτικά αναφέρει το παράδειγμα του ρ/σ Βήμα FM, που επίσης εκπέμπει με ειδική άδεια, για τις εξελίξεις στην ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τη καταγγελία, στον εν λόγω ραδιοσταθμό επιτράπηκε να ακουστεί μόνον η θέση του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ, ενώ «στον αέρα, πραξικοπηματικά, κόπηκε με παρέμβαση της ΠΟΕΣΥ», η συνέντευξη του βουλευτή της ΝΔ Άδωνι Γεωργιάδη.

«Γνωρίζαμε ότι οι συνδικαλιστικές δημοσιογραφικές Ενώσεις είναι κομματικά χειραγωγούμενες. Γνωρίζαμε ότι κάθε φορά που ξένος ηγέτης επισκεπτόταν τη χώρα μας ήταν γι’ αυτούς η καλύτερη μέρα για απεργία. Θα ευχόμασταν οι δημοσιογραφικές Ενώσεις να ήταν προσηλωμένες στους κώδικες δεοντολογίας όπως ισχύει παγκοσμίως. Όμως, όπως φαίνεται, για αυτούς δημοκρατία, ελευθεροτυπία και αντικειμενικότητα αποτελεί μόνον η άποψη της μειοψηφίας», υπογραμμίζει το γραφείο Τύπου της Ν.Δ. και ζητεί από τον Βήμα FM να επιτρέψει στον Άδωνι Γεωργιάδη να εκφράσει και την άποψη της ΝΔ, «όπως άλλωστε είχε προγραμματιστεί».

Πηγή

Χωρίς Λόγια :wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἄψογος ἀπόψε στὴν ὁμιλία του ὁ Σαμαρᾶς. Γιὰ τὴν ΕΣΗΕΑ δὲ μοῦ κάνει ἐντύπωση ἀφοῦ πρόεδρος εἶναι ὁ ἀνεκδιήγητος ἀκροαριστερὸς Τρίμης τοῦ «Ἰοῦ». Προφανῶς βέβαια κάποιοι τὸν ψήφισαν αὐτὸν οἱ ὁποῖοι σίγουρα ἀνήκουν στὸ ἴδιο κατεστημένο τὸ ὁποῖο ἔφερε τὴν Ἑλλάδα σὲ αὐτὸ τὸ χάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ἄψογος ἀπόψε στὴν ὁμιλία του ὁ Σαμαρᾶς. Γιὰ τὴν ΕΣΗΕΑ δὲ μοῦ κάνει ἐντύπωση ἀφοῦ πρόεδρος εἶναι ὁ ἀνεκδιήγητος ἀκροαριστερὸς Τρίμης τοῦ «Ἰοῦ». Προφανῶς βέβαια κάποιοι τὸν ψήφισαν αὐτὸν οἱ ὁποῖοι σίγουρα ἀνήκουν στὸ ἴδιο κατεστημένο τὸ ὁποῖο ἔφερε τὴν Ἑλλάδα σὲ αὐτὸ τὸ χάλι.
ελπίζω να κούνησες καλά την μπλε σημαία στην ομιλία, μην σου κάνουν και καμία παρατήρηση ,κρίμα είναι!!
όσο για το ποιος έφερε την χώρα στο χάλι και ταυτόχρονα τα εύσημα στον Σαμαρά και την ΝΔ...ε το ξέρεις τι έχουμε να πούμε όλοι.
καλή ανεργία και πάλι με αγάπη:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaterinakiGLIKA

Νεοφερμένος

Η KaterinakiGLIKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Οσοι θελουν να βλεπουν ΕΡΤ να βαλουν αποχουντοποιητή...!

:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Αμάν με αυτό το παραμύθι....
Η εμπάθεια δείχνει και το επίπεδο του ανθρώπου ξέρεις .....

Eμπάθεια η θέληση για ξεκαθάρισμα του δημόσιου τομέα που εμείς πληρώνουμε απο την τσέπη μας?:confused:

Απλώς να πω ότι αύριο έχει κηρυχτεί απεργία.....ας απεργήσουν όλοι όσοι έχουν δουλειά(ακόμα γιατί μάλλον είναι οι επόμενοι ) για δείξουν την αλληλεγγύη τους και ας έρθουν και όλοι οι άνεργοι για υποστήριξη......αύριο έξω από την ΕΡΤ πρέπει να υπάρχει λαϊκό ποτάμι συμπαράστασης και αντίθεσης με το σύνολο αυτής της πολιτικής.........

Ναι, ναι ελάτε να απεργίσουμε όλοι! :D
Εγώ θα πάρω τηλέφωνο τώρα κιόλας το αφεντικό μου να του πω οτι δεν μπορώ να πάω για δουλειά γιατί απεργώ!:D


Θα σου στείλω τους λογαριασμούς μου σπίτι να τους πληρώσεις εσύ ε?:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ἄψογος ἀπόψε στὴν ὁμιλία του ὁ Σαμαρᾶς. Γιὰ τὴν ΕΣΗΕΑ δὲ μοῦ κάνει ἐντύπωση ἀφοῦ πρόεδρος εἶναι ὁ ἀνεκδιήγητος ἀκροαριστερὸς Τρίμης τοῦ «Ἰοῦ». Προφανῶς βέβαια κάποιοι τὸν ψήφισαν αὐτὸν οἱ ὁποῖοι σίγουρα ἀνήκουν στὸ ἴδιο κατεστημένο τὸ ὁποῖο ἔφερε τὴν Ἑλλάδα σὲ αὐτὸ τὸ χάλι.
O Σαμαράς στην ομιλία του το έπαιζε αμολυντη παρθένα λες και είναι περαστικός από την Ελλάδα. Αν δεν κάνω λάθος και Σαμαράς από αύτο το σάπιο καθεστώς δεν προήλθε ? Άσε τον άλλο τον Κεδίκογλου που δεν προλάβαινε να μπάζει κόσμο μες την ΕΡΤ και τώρα θέλει να την καθαρίσει κιόλας... ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos/keratsini

Νεοφερμένος

Ο nikos/keratsini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ἀντιλαμβάνεσαι ὅτι γίνεσαι προσβλητικὸς ἐπὶ προσωπικοῦ χωρὶς μάλιστα νὰ ἔχω ἀναφερθεῖ κἂν σὲ σένα μὲ παρόμοιο τρόπο;

Ὁ καθένας ἔχει τὴν ἄποψή του.


Φίλε μου τον τελευταίο καιρό βλέπουμε να ξηλώνουν όλα τα δικαιώματα μας ένα-ένα,από μισθούς μέχρι συντάξεις.Η ΕΡΤ δεν είναι το μοναδικό μας πρόβλημα,είναι οι άνεργοι,οι επιχειρήσεις που κλείνουν,τα παιδιά που λιποθυμάνε στο σχολείο.Τέτοιες κρίσιμες ώρες θα έπρεπε να ήμασταν αλληλέγγυοι ο ένας στον άλλο.Τα παπαγαλάκια διαφόρων ειδών που στηρίζουν αυτή την πολιτική θα πρέπει να σιγήσουν και να δουν ποιο είναι το συμφέρον τους.Κάθε επιχείρηση που κλείνει πρέπει να γίνεται ΕΡΤ από την αλληλεγγύη.

"Ὁ καθένας ἔχει τὴν ἄποψή του." Η άποψή σου είναι ΛΑΘΟΣ και τέτοιες απόψεις κάνουν πολλούς ανάμεσά τους και εμένα να υποφέρουμε...δεν μιλάμε για ποδόσφαιρο μιλάμε για τις ζωές μας πρόσεχε τι λες λοιπόν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.

Οι βουλευτίνες Σύριζα(Κωνσταντοπούλου) και ΑΝ.ΕΛ(Μακρή), ΕΝΩΜΕΝΕΣ απέναντι στο κατοχικό καθεστώς Σαμαρά.
Η φωτογραφία τραβήχτηκε χθες και....
ΤΣΟΥΠ ΑΜΕΣΩΣ στα κοινωνικά δίκτυα για να πάρουμε μια...γεύση από την πορεία στην ΕΡΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ολοι συμφωνούν οτι η ερτ χρειαζόταν άμεση αναδιάρθρωση,
και ποιο ήταν κύριοι, το βασικό πρόβλημα της έρτ??
οι υπερβολικά υπεράριθμοι υπάλληλοι..

οπότε σε οποιαδήποτε αναδιάρθρωση θα γινόταν, οι απολύσεις θα ήταν κάτι το βασικό.
αλλιως δεν θα ήταν αναδιάρθρωση αλλα κοροϊδία.

ο τρόπος π έγινε ήταν ο καλλίτερος δυνατός
1ον γιατι νομικά ο μόνος τρόπος για να απολύσεις δημ υπάλληλους είναι να κλείσεις τον ίδιο τον οργανισμό
κ 2ον γιατι τα πολλά λόγια είναι φτώχια.
και στην Ελλάδα οι πολλές συζητήσεις μας έφαγαν.

ελπίζω αυτη η ''αναδιάρθρωση'' να εφαρμοστεί σε όλο το δημόσιο,(στρατό αστυνομία εφορίες δημους) και σε όλη την Ελλάδα.
τότε μόνο θα γίνουμε κράτος.

τέλος το θέμα δεν έιναι η ερτ να γίνει ανταγωνιστική και να βγάζει χρήμα,
φυσικά και η ερτ (πλεων νεριτ) πρέπει να έχει ως προτεραιότητα τον πολιτισμό.
αυτο π θα σταματήσει όμως είναι η ερτ να είναι μαγαζάκι, οπου ο κάθε γυμνοσιαλιαγκας βισματιας θα έχει τίτλους και θα υπάρχει για να πληρώνετε,

και για να καταλάβετε τι γινόταν στην ερτ μέχρι χθές δείτε το άρθρο του [FONT=&quot]Γιώργου Φρατζεσκάκη[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]εργαζόμενου στην ερτ

https://parallhlografos.wordpress.com/2013/06/12/δεν-πάει-στο-διάολο-και-η-ερτ/

πριν βιαστούν μερικοι κομμουνιστές κ άλλοι αριστεροι φίλοι μας να σχολιάσουν, ας θυμηθούν τί ακριβώς έγινε στον 902, και τι δάκρυα έριξαν για τους εκεί απολυμένους.
σήμερα ο 902 κλαίει όλη μέρα με εκπομπες για τους απολυμένους της ερτ.
τραγικη ειρωνια? κομμουνιστικη λογική?, ή και τα 2:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τραγικός για μία ακόμα φορά.
Αρνείσαι να δεις την παραβίαση κάθε νομιμότητας, συνταγματικότητας και δημοκρατίας, έστω αυτής της λειψής αστικής. Σκέψου ποιους υπηρετείς. Δεν προφυλάσσεις την δημοκρατία, αντιθέτως την συρρικνώνεις, την λογοκρίνεις, είσαι συνυπεύθυνος και για αυτές τις 3.000 οικογένειες που θα πεινάσουν, είσαι συνυπεύθυνος και για όλα τα υπόλοιπα εκατομμύρια πολιτών της χώρας που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας.

Κάθε κλάδος νομίζει ότι είναι ασφαλής μέχρι να έρθει και η σειρά του. Με προπαγάνδα προσπαθούν να ενεργοποιήσουν τον κοινωνικό αυτοματισμό, να στρέψουν τον ένα εναντίον του άλλου, θα μη μας νοιάζει τι έχουμε εμείς, αλλά να μας νοιάζει να μην το έχει ο γείτονας. Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, λοιπόν. Διαίρει και βασίλευε.

Την επόμενη φορά που θα πας να πάρεις τον μισθό σου, θυμήσου ότι αυτός είναι βουτηγμένος στο αίμα και στη δυστυχία ενός ολόκληρου λαού. Είμαι σίγουρος ότι και Χούντα να είχαμε, χαμπάρι δε θα παίρνατε εκεί. Ό,τι σας πουν το ακολουθείτε πιστά, χωρίς σκέψη, χωρίς ουσιαστικά να σας ενδιαφέρει η ουσιαστική, αλλά ούτε και η τυπική δημοκρατία.

Και τέλος για την ΕΡΤ πληρώναμε κατά μέσο όρο 4.5 ευρώ το μήνα από τα οποία μόνο τα μισά πήγαιναν πραγματικά εκεί. Η ΕΡΤ είχε 40.000.000 ευρώ το χρόνο ΚΕΡΔΟΣ. Η ΕΡΤ παρήγαγε πολιτισμό, κάλυπτε ακριτικές περιοχές, μετέδιδε στο εξωτερικό για τους ομογενείς, πρόβαλε την Ελλάδα στο εξωτερικό.
Υπήρχαν κακώς κείμενα, αλλά αυτά δεν διορθώνονται, ούτε με απολύσεις, ούτε το κλείσιμο ενός τέτοιου οργανισμού και τη δημιουργία μετά από μερικούς μήνες μίας νέας ΥΕΝΕΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μία ηλεκτρονική συλλογή υπογραφών που προωθεί και η ίδια η ΕΡΤ.

https://www.avaaz.org/en/petition/Stop_the_shutdown_of_Public_Television_in_Greece/

Μη ξεχνάτε, όμως, ότι καλύτερη η συμπαράσταση είναι δίπλα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν προφυλάσσεις την δημοκρατία, αντιθέτως την συρρικνώνεις, την λογοκρίνεις, είσαι συνυπεύθυνος και για αυτές τις 3.000 οικογένειες που θα πεινάσουν, είσαι συνυπεύθυνος και για όλα τα υπόλοιπα εκατομμύρια πολιτών της χώρας που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας.
Bρε exc, σε έχουν ξαναπεί μυαλουδάρα και συμφωνώ! Όχι, ότι χρειάζεσαι δάφνες.....
Επίσης εγώ... δεν έχω κρύψει ταυτότητες....αν και η σημερινή δεξιά στην Ελλάδα είναι μόνο για κλάμματα....Οπότε εγώ που βρίσκομαι μακριά και απέχω από όλα και έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν θίγομαι και άμεσα, μπορώ να ρωτήσω κάτι? Αν θυμάμαι καλά η Αλέκα για χρόνια δεν μιλούσε για κομματικό κράτος και για κατασπατάληση δημοσίων πόρων???? Πως ευαγγελίζεστε την αναδιάρθρωση? Στην περίπτωση των 3000 ατόμων, ήταν όλοι λευκές περιστερές? Μην μου απαντήσεις κομματικά, να χαρείς. Εγώ μιλάω σαν Παναγιώτης. Αν θες μίλα σαν Γιώργος π.χ. :) Να καταλήξουμε κάπου. Θεωρείς πως οι ΔΕΚΟ αλλά και γενικά ο δημόσιος τομέας δεν θέλει αλλαγές? Και αν ναι , εσύ τι προτείνεις? Όταν λέω εσύ, δεν εννοώ ο exc αλλά ένας απλός πολίτης που ψηφίζει και μελετά ένα συγκεκριμένο κόμμα ....
Ας πούμε πως εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε αδαείς. Πως θα υπάρξει ρε παιδιά ανάπτυξη, χωρίς την παραμικρή αλλαγή? Πείτε μου.... και εγώ είμαι εδώ να σας διαβάσω και να καταλάβω.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Bρε exc, σε έχουν ξαναπεί μυαλουδάρα και συμφωνώ! Όχι, ότι χρειάζεσαι δάφνες.....
Επίσης εγώ... δεν έχω κρύψει ταυτότητες....αν και η σημερινή δεξιά στην Ελλάδα είναι μόνο για κλάμματα....Οπότε εγώ που βρίσκομαι μακριά και απέχω από όλα και έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα, αλλά για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής δεν θίγομαι και άμεσα, μπορώ να ρωτήσω κάτι? Αν θυμάμαι καλά η Αλέκα για χρόνια δεν μιλούσε για κομματικό κράτος και για κατασπατάληση δημοσίων πόρων???? Πως ευαγγελίζεστε την αναδιάρθρωση? Στην περίπτωση των 3000 ατόμων, ήταν όλοι λευκές περιστερές? Μην μου απαντήσεις κομματικά, να χαρείς. Εγώ μιλάω σαν Παναγιώτης. Αν θες μίλα σαν Γιώργος π.χ. :) Να καταλήξουμε κάπου. Θεωρείς πως οι ΔΕΚΟ αλλά και γενικά ο δημόσιος τομέας δεν θέλει αλλαγές? Και αν ναι , εσύ τι προτείνεις? Όταν λέω εσύ, δεν εννοώ ο exc αλλά ένας απλός πολίτης που ψηφίζει και μελετά ένα συγκεκριμένο κόμμα ....
Ας πούμε πως εγώ και πολλοί άλλοι είμαστε αδαείς. Πως θα υπάρξει ρε παιδιά ανάπτυξη, χωρίς την παραμικρή αλλαγή? Πείτε μου.... και εγώ είμαι εδώ να σας διαβάσω και να καταλάβω.....:worry:

Γιατί ρωτάς πράγματα στα οποία ξέρεις ήδη την απάντηση και δε σου αρέσει κιόλας; Σωκρατική μέθοδος;

Εγώ πάντα εκφράζω την προσωπική μου άποψη στο στέκι, εκτός αν αναφέρομαι διαφορετικά. Το ότι αυτή ταυτίζεται με θέσεις συγκεκριμένου πολιτικού χώρου, είναι αναπόφευκτο λόγω ιδεολογικών καταβολών.

Και φτάνω να σου δώσω την απάντηση που ήδη ξέρεις.

Ναι, προφανώς και δεν ήταν και οι 3.000 «αμόλυντοι». Πόσοι ήταν «μολυσμένοι»; 100; 200; 300; Σίγουρα δεν ήταν 3.000.
Φταίνε οι εργαζόμενοι για αυτά τα κακώς κείμενα; Ποιος είχε τη διοίκηση της ΕΡΤ; Από πού διοριζόταν ο Γενικός Διευθυντής και ο Διευθύνων Σύμβουλος; Ποιοι έκαναν τα ρουσφέτια; Οι ίδιοι που τώρα κλείνουν την ΕΡΤ, επειδή λέει υπήρχε αδιαφάνεια.
Ο ίδιος ο Κεδίκογλου διόρισε το τελευταίο διάστημα 12 συμβούλους οι οποίοι κάθονταν και έπαιρναν 3.000€ μηνιαίως.
Το λεγόμενο πάρτι (κανονικό εννοώ, μουσική, χορό, ποτά κλπ) που ακούστηκε, έγινε από τη διοίκηση της ΕΡΤ και δεν συμμετείχε ούτε ένας εργαζόμενος.
Τα τελευταία 2-3 χρόνια η διορισμένη από την κυβέρνηση διοίκηση, έκλεινε πανάκριβες για τον οργανισμό συμβάσεις με εξωτερικούς παραγωγούς, με μεγαλοδημοσιογράφους και μεγαλοπαρουσιαστές. Γιατί; Για να εμφανίσει τα στοιχεία τώρα, να ενεργοποιήσει τον κοινωνικό αυτοματισμό και να ασχολούνται όλοι με το «γιατί ο Παπαδόπουλος έπαιρνε τόσα και εγώ μόνο τόσα;» και όχι με το ότι μία στρατιά ακόμη εργαζομένων που πετιούνται στο δρόμο, όχι με το ότι όπου νά' ναι θα έρθει και η δική του η σειρά, όχι με την πολιτιστική καταστροφή που συντελείται και τη επαναλειτουργία ενός καναλιού το οποίο παρά τις δηλώνεις για το αντίθετο, θα έχει διώξει όλους αυτούς τους δημοσιογράφους που εναντιώνονται/αποκαλύπτουν στην/την κυβερνητική πολιτική, θα κρατήσει πάλι όλα τα ρουσφέτια και πραγματικά θα έχουμε ένα κανάλι, όπως είπα και πριν, τύπου ΥΕΝΕΔ.

Και όσο για το άλλο ζήτημα που θέτεις, το τι εννοεί το ΚΚΕ όταν μιλάει για κομματικό κράτος και κατασπατάληση δημόσιων πόρων. Η απάντηση είναι τόσο απλή, όσο και σύνθετη, βέβαια. Ναι, αξιοκρατία, κανένας με ρουσφέτι, κανένας που εκμεταλλεύεται τη δουλειά του για ίδιον όφελος και όχι μόνο στην ΕΡΤ, αλλά σε όλο το δημόσιο. ΌΜΩΣ, ταυτόχρονα κανένας άνεργος, κανένας που να πεινάει, κανένας άστεγος, κανένας που δε θα έχει πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και στην Παιδεία, σε νερό, ηλεκτρικό, θέρμανση κλπ.
Αυτά δεν είναι ούτε για το μέλλον ή τη δευτέρα παρουσία, ούτε ουτοπία, αντίθετα ουτοπία είναι να νομίζουν οι κεφαλαιοκράτες ότι αυτό το βιολί θα συνεχιστεί επ' άπειρον. Είναι άμεσα εφαρμόσιμα με την αλλαγή του οικονομικού συστήματος από ένα άναρχο σύστημα-ζούγκλα που ο ένας τρώει τον άλλο, σε ένα οικονομικό σύστημα πλήρως κρατικά ελεγχόμενο και κεντρικά σχεδιασμένο, ώστε να καλύπτει όλες τις σύγχρονες ανάγκες των πολιτών της χώρας. Και πάντα, βέβαια, αυτό μπορεί να γίνει μόνο με το να δοθεί η εξουσία σε αυτούς που παράγουν τον πλούτο, στους εργαζόμενους όλων των κλάδων, δηλαδή σε αλλαγή του πολιτεύματος, από το κοινοβουλευτικό στο οποίο εκλέγεις έναν άνθρωπο κάθε τέσσερα χρόνια χωρίς να μπορείς να του ασκήσεις κανέναν έλεγχο στις μετέπειτα αποφάσεις του, σε ένα σύστημα που θα αποφασίζεις εσύ μέσα από τρεις βαθμίδες διοίκησης και εκπροσώπους που είναι ανακλητοί ανά πάσα στιγμή, αν δεν ακολουθήσουν τις αποφάσεις του α/β/βάθμιου οργάνου διοίκησης που τους εξέλεξε.

ΥΓ: Ο αγώνας μπάσκετ πληρώθηκε από εμάς και θα τον πάρει τσάμπα ένας ιδιώτης να τον δείξει.
Τα ιδιωτικά κανάλια δεν πληρώνουν ούτε ευρώ για τη χρήση των συχνοτήτων.

edit: Μόλις άκουσα ότι ο Κεδίκογλου διορίστηκε παλιά στην ΕΡΤ από τον πατέρα του που ήταν βουλευτής στο κυβερνόν κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Στον προσωπικό του χώρο στο facebook, ο Γιάννης Κότσιρας, δημοσίευσε ένα κείμενό του γεμάτο συναισθήματα, ευαισθησία, θυμό, αλήθεια για όσα ζούμε αυτές τις μέρες με το αιφνίδιο μαύρο στην εκπομπή της ΕΡΤ και τις απόψεις που ακούγονται… Ο τραγουδιστής γράφει:




«Ανόητε χαιρέκακε…
Στο δρόμο ακόμη 3.000 άνθρωποι.
Τέλος τα μεροκάματα για ακόμη 3.000 οικογένειες.
Λες πως σε ενοχλούσε που πλήρωνες 4€ το μήνα την ΕΡΤ στο λογαριασμό σου επειδή δεν την έβλεπες. Οπότε καλύτερα να την κλείσουν.
Για να το διευρύνω λίγο αυτό: Κι εγώ δεν πήγα ποτέ στην Κάρπαθο αλλά τους δρόμους και από δικά μου χρήματα τους έκαναν. Να μην τους έκαναν λοιπόν αφού δεν τους είδα και ίσως να μην τους δω ποτέ.
Και το νερό που πίνει το παιδί σου στο δημόσιο σχολείο να το κόψουν.
Πληρώνεται και από μένα αλλά εγώ δεν έχω παιδί να πίνει από αυτό.
Γιατί να το πληρώνω λοιπόν;
Και τον Στρατό; Τον στρατιωτικό ποιος τον πληρώνει; Γιατί να τον πληρώνω αφού δεν είμαστε σε πόλεμο; Να τον καταργήσουν. Να τους απολύσουν όλους και άμα μας την πέσουν, βλέπουμε…
Και τους Πυροσβέστες; Να τους απολύουν τον χειμώνα. Μόνο το καλοκαίρι να τους πληρώνω. Γιατί; Άσε που άμα μένεις στην πόλη τι σε νοιάζει για το δάσος. Ας καούν όλα. Γιατί να πληρώνω κι εγώ που μένω στην πόλη;
Και το δημόσιο ιατρείο που φτιάχτηκε στη Λέρο, να μην το έκαναν ποτέ.
Αφού κι εγώ πλήρωσα γι' αυτό και ίσως να μην το χρειαστώ ποτέ.
Και το σχολείο που έγινε στην Ορεστιάδα, να μην το έχτιζαν.
Γιατί να πληρώνω κι εγώ ένα σχολείο, που δεν θα δω ούτε εγώ, ούτε το παιδί μου.
Άσε που δεν έχω παιδί. Κι άμα δεν κάνω; Γιατί να πληρώνω εγώ για τις σπουδές των παιδιών;
Και το παιδί του γείτονα που σώθηκε από την άρρωστη καρδιά του στο δημόσιο νοσοκομείο;
Από τις ασφαλιστικές εισφορές που έδινα και εγώ, σώθηκε. Να μην σωζόταν.
Αφού δεν το γνώριζα και ίσως να μην το μάθω ποτέ.
Και αν σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά, μην χαμογελάς γιατί είναι και αυτά στο πρόγραμμα.
Θα συμβούν και μάλιστα γρήγορα.
Η ΕΡΤ αγαπητέ χαιρέκακε δεν είναι ένα κανάλι.
Είναι άνθρωποι. Εργαζόμενοι.
Φίλοι. Γείτονες. Συμμαθητές. Γονείς. Συγγενείς.
Όπως ήταν οι χαλυβουργοί, οι εργαζόμενοι στα κλωστοϋφαντουργεία, στα ναυπηγεία, οι χιλιάδες απολυμένοι σε ιδιωτικές εταιρίες που έκλεισαν.
Κι εσύ χαίρεσαι…
Να χαίρεσαι λοιπόν με την κατάντια σου.
Και να μην παραξενευτείς άμα αδιαφορήσω όταν απολυθείς.
Ούτε καν να διαμαρτυρηθείς.
Γιατί δεν θα αφορά εμένα η απόλυσή σου.
Δεν θα αφορά εμένα η εξόντωσή σου.
Είναι αδιανόητη η φίμωση της ΕΡΤ.
Είναι αδιανόητη αυτή η συμπεριφορά της κυβέρνησης.
Είναι αδιανόητη η δική σου απάθεια.
Είναι αδιανόητη αυτή η χαρά σου για την εξόντωση 3000 οικογενειών!
Κι όμως, εγώ δεν θα χαρώ με τη δική σου εξόντωση.
Θα παλέψω για σένα ακόμη και την ώρα που εσύ χαίρεσαι με τον πόνο του άλλου.
Αλληλεγγύη στους εργαζόμενους της ΕΡΤ.
Αλληλεγγύη σε όλους τους εργαζόμενους.
Τους άνεργους, τους άστεγους.
Αλληλεγγύη σε όλους τους συνανθρώπους μας.
Κι αν δεν σε απασχολούν οι υπόλοιποι, σκέψου έστω το τομάρι σου.
Κάποια στιγμή θα χρειαστείς βοήθεια…
Ας έχεις κάπου να τη ζητήσεις…
Γιατί τότε δεν θα χαίρεσαι.
Ανόητε χαιρέκακε!»…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Όταν βλέπω ανθρώπους που έχουν βγάλει εκατομμύρια στη νύχτα και λαικίζουν το θεωρώ απλά αστείο...

Μα με ποια λογική συγκρίνονται η αστυνομία, τα σχολεία και τα νοσοκομεία με την ΕΡΤ? :confused:
Ποιός χάρηκε με την απώληση 3000 ανθρώπον? Και το κρίνει ένας άνρθωπος που ουδέποτε υπήρξε άνεργος..
Ο άνθρωπος που εν ώρα κρίσης ζητάει απο τους άνεργους 180 ευρώ το μπουκάλι??
Που ήταν ο κύριος Κότσιρας όταν διαδηλώναμε στο σύνταγμα?
Και θυμήθηκαν τώρα όλοι οι διάσημοι να κάνουν βαρύγδουπες δηλώσεις μέσω tweeter & facebook...

Πραγματικά αστείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Γιατί ρωτάς πράγματα στα οποία ξέρεις ήδη την απάντηση και δε σου αρέσει κιόλας;
Bλέπω προκαταλαμβάνεις πράγματα....

Και φτάνω να σου δώσω την απάντηση που ήδη ξέρεις.


Δεν την ξέρω, την φαντάζομαι....

Τα τελευταία 2-3 χρόνια η διορισμένη από την κυβέρνηση διοίκηση, έκλεινε πανάκριβες για τον οργανισμό συμβάσεις με εξωτερικούς παραγωγούς, με μεγαλοδημοσιογράφους και μεγαλοπαρουσιαστές. Γιατί; Για να εμφανίσει τα στοιχεία τώρα, να ενεργοποιήσει τον κοινωνικό αυτοματισμό και να ασχολούνται όλοι με το «γιατί ο Παπαδόπουλος έπαιρνε τόσα και εγώ μόνο τόσα;» και όχι με το ότι μία στρατιά ακόμη εργαζομένων που πετιούνται στο δρόμο,


Τα τελευταία 10 και βάλε… Σεμίνα Διγενή? Θυμάσαι πως τα κουκούλωνε? Είχε και ελικόπτερο για να πηγαινοέρχεται η φώκια! Βίκυ φλέσσα? Ωραίο παιδί, αλλά δεν θα την πληρώνουμε μερικά χιλιάρικα για να μας κλείνει το μάτι! Η Ρίκα Βαγιάννη? Όχι πες μου που θα έβρισκε αλλού δουλειά και παχυλό μισθό η κόρουλα του Διακογιάννη? Ο δικός σας ο Παπαδόπουλος 3 χρόνια έχει ρε συ? Να χορεύω και να πίνω, ξέρω και εγώ, και το κάνω και τσάμπα. Κάνε μου την χάρη, μην τα λές αυτά….Πες μου τώρα, πως καλά έκανε και κάλυπτε και την γιουροβίζιον?


θα έχει διώξει όλους αυτούς τους δημοσιογράφους που εναντιώνονται/αποκαλύπτουν στην/την κυβερνητική πολιτική,

What? Είδες καμιά αποκάλυψη? Μόνο οι ΚΚΕ βλέπετε?


Και όσο για το άλλο ζήτημα που θέτεις, το τι εννοεί το ΚΚΕ όταν μιλάει για κομματικό κράτος και κατασπατάληση δημόσιων πόρων. Η απάντηση είναι τόσο απλή, όσο και σύνθετη, βέβαια. Ναι, αξιοκρατία, κανένας με ρουσφέτι, κανένας που εκμεταλλεύεται τη δουλειά του για ίδιον όφελος και όχι μόνο στην ΕΡΤ, αλλά σε όλο το δημόσιο. ΌΜΩΣ, ταυτόχρονα κανένας άνεργος, κανένας που να πεινάει, κανένας άστεγος, κανένας που δε θα έχει πρόσβαση σε ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και στην Παιδεία, σε νερό, ηλεκτρικό, θέρμανση κλπ. .


Για να φτάσουμε εδώ, θέλει απολύσεις η δουλειά. Οι λίγοι και οι αρεστοί που τα τσέποναν τόσα χρόνια, να τα επιστρέψουν παρακαλώ και να πάνε και φυλακή αν χρειαστεί, όχι να μου έχουν και δικαιώματα. Σιγά μην τους καλέσουμε και για τσάι!! 5000 περίπου άτομα υπουργείων αποσπασμένα σε διάφορες ΝΟΔΕ. Άφαντοι και από τα υπουργεία και από τις Νοδε. Για καφέ και εφημερίδα. Ένα σωρό διπλοθεσίτες με παχυλούς μισθούς. Μεγαλοστελέχη του ΟΤΕ, διατηρούν απ’ όξω αλυσίδες χρυσοχοείων . Υπάλληλοι σε εφορίες , ΙΚΑ , μικα, σύκα, έχουν τελειώσει μετά βίας γυμνάσιο. Κανένας να μην πεινάει???? Να δουλέψει και να φάει βάσει των δυνατοτήτων του. ΜΠΑ! Τι είμαστε οι υπόλοιποι ιδιωτικοί? Μαλάκες ? ή μητέρες τερέζες να διατηρούμε αυτά τα απολιθώματα? :mad:

δηλαδή σε αλλαγή του πολιτεύματος, από το κοινοβουλευτικό στο οποίο εκλέγεις έναν άνθρωπο κάθε τέσσερα χρόνια χωρίς να μπορείς να του ασκήσεις κανέναν έλεγχο στις μετέπειτα αποφάσεις του, σε ένα σύστημα που θα αποφασίζεις εσύ μέσα από τρεις βαθμίδες διοίκησης και εκπροσώπους που είναι ανακλητοί ανά πάσα στιγμή, αν δεν ακολουθήσουν τις αποφάσεις του α/β/βάθμιου οργάνου διοίκησης που τους εξέλεξε.


Ναι....και μετά ξυπνήσαμε. Aφού το ξανασυζητήσαμε....δεν γίνεται!

ΥΓ: Ο αγώνας μπάσκετ πληρώθηκε από εμάς και θα τον πάρει τσάμπα ένας ιδιώτης να τον δείξει.
Τα ιδιωτικά κανάλια δεν πληρώνουν ούτε ευρώ για τη χρήση των συχνοτήτων.

Να πληρώνουν και αυτά. Δεν είπε κανείς το αντίθετο.

edit: Μόλις άκουσα ότι ο Κεδίκογλου διορίστηκε παλιά στην ΕΡΤ από τον πατέρα του που ήταν βουλευτής στο κυβερνόν κόμμα.

Ξέρεις τι παιδί είναι ο Κεδίκογλου? Ολόμαλλο... Πόσο κουραμπιέ να φαει? Κάποια στιγμή θα τον πειράξει η άχνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top