Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Υποθετική περίπτωση: έστω ότι ερωτεύεσαι τρελά κάποιον, είστε χρόνια μαζί, ο έρωτας παραμένει στο φούλ, το σεξ είναι καταπληκτικό, η επικοινωνία απίστευτη και κάποια στιγμή σου εκμυστηρεύεται ότι πριν σε γνωρίσει είχε πάει μερικές φορές και με άνδρες και ότι άνδρες και γυναίκες του αρέσουν εξίσου. Θα χώριζες;

Καταρχήν δε θα είχα καταλάβει κάτι, τόσο μπούφος είμαι; Έστω οτι κρύβεται καλά. Θα ήταν ένα τεράστιο σοκ για μένα, ίσως να μη χώριζα, αλλά θα ήταν σαράκι που θα με έτρωγε, θα τρωγόμουν με τα ρούχα μου, δε θα μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα, και μάλλον θα τσακωνόμασταν και θα φτάναμε στο χωρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που "σιχαίνονται" ή κατακρίνουν τους ομοφυλόφιλους: σιχαίνεστε εξ ίσου δύο ξανθιές κουκλάρες με D cup που ερωτοτροπούν μεταξύ τους;:hmm: Δεν θυμάμαι αν έχει ειπωθεί.

Τώρα το είδα αυτό. Δεν είπα οτι σιχαίνομαι τους ομοφυλόφιλους, ίσα ίσα τους έχω υποστηρίξει πολύ σε αυτό το ποστ. Δε θα δεχόμουν όμως να κάνω σχέση με άντρα που κοιμήθηκε με άλλον άντρα. Προφανώς η ερώτηση ήταν για άντρες, και σίγουρα η απάντηση είναι όχι βέβαια, οι κουκλάρες που ερωτοτροπούν θα τους ερεθίσουν. Όμως θέλω να ρωτήσω εγώ κάτι τους άντρες: πώς μπορούν να σας ερεθίζουν δυο γυναίκες που στην τελική δε θα σας άφηναν ποτέ να τους κάνετε κάτι; Που (προφανώς) απεχθάνονται το πέος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που "σιχαίνονται" ή κατακρίνουν τους ομοφυλόφιλους: σιχαίνεστε εξ ίσου δύο ξανθιές κουκλάρες με D cup που ερωτοτροπούν μεταξύ τους; Δεν θυμάμαι αν έχει ειπωθεί.

σιχαινομαι και κατακρινω την ομοφυλοφιλια....όπως και τα ναρκωτικα ή τους πασης φυσεως εθισμους,όχι τους ανθρωπους, οι οποιοι θελουν βοηθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γλαύκη

Νεοφερμένος

Η Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
,όχι τους ανθρωπους, οι οποιοι θελουν βοηθεια...

θα μας διευκόλυνες, αν εξηγούσες περαιτέρω τι εννοείς με αυτή την φράση.
Απορώ γιατί πραγματικά ακούγεται κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι άνθρωποι αυτοι είναι ψυχολογικα άρρωστοι-μιλαμε για γενετησια διαστροφη-...οποτε το ιδανικο γιαυτους θα ήταν ψυχολογικη βοηθεια...όπως και οι παιδεραστες,μαζοχιστες λπ πχ,αλλα επειδη δυσκολα πετυχαινει οι γιατροι τα έχουν παρατησει και το θεωρουν υποκριτικα ως μη παθηση....συνηθως βεβαια δεν ασχολησαι μαζι τους αν δε σε ενοχλουν ,απλα λεμε τι θα ήταν το ιδανικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Άγγελε με το ωραίο όνομα υπεραπλοποιείς μια κατάσταση και ένα γεγονός που υπάρχει από την αρχή του κόσμου. Επειδή εσύ δεν θα το έκανες ποτέ και δεν μπορείς να το εξηγήσεις, δεν το κάνει αρρώστεια ή διαταραχή. Μπορείς να καταλάβεις οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν τα ίδια συναισθήματα με μας, αγαπούν, λυπούνται, χαίρονται, ερωτεύονται; Οτι όλα όσα κάνουν στο κρεβάτι τους τα βασίζουν στην αγάπη, όπως ακριβώς κι εμείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η διαταραχη δεν είναι κατηγορια!(θεωρεις κατηγορια το να έχει καποιος ψυχολογικα προβληματα?αν είναι δυνατον!αυτο και αν είναι ρατσισμος!)και παντα υπαρχουν διαταραχες και διαστροφες στην φυση και τον άνθρωπο...αυτο δεν τις κανει μη διαστροφες και επωφελεις,απο επιβλαβεις για την ψυχικη και σωματικη υγεια...παντα υπηρχαν παιδεραστες και σεξουλικα διεστραμμενοι αυτο σημαινει πως δεν είναι διεστραμενοι και δεν τους βλαπτει αυτο?

https://omofylofilia.wordpress.com/

γνωμη ψυχιατρου..διαβασε την...

ένα δειγμα

Από την δεκαετία του 1980, η ομοφυλοφιλία σταδιακά ʽαποιατρικοποιήθηκεʼ, καθώς ο χαρακτηρισμός της ως ΄νόσουʼ θεωρήθηκε από τα ομοφυλοφιλικά κινήματα ως νέο στίγμα. Η διεθνής σύγχρονη προσπάθεια νομιμοποίησης της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογικής πρακτικής δεν βασίζεται σε επιστημονικά ιατρικά δεδομένα, αλλά σε «φιλοσοφικά-κοινωνικά» δεδομένα και ισχυρές πολιτικές πιέσεις. Τα αποτελέσματα της θεώρησης της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογικής και ισότιμης συμπεριφοράς και η νομοθέτηση πρακτικών όπως ο «γάμος» μεταξύ ομοφυλοφίλων και η δυνατότητα υιοθέτησης παιδιών μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες στην δομή της κοινωνίας και στις ανθρώπινες σχέσεις
τα λεει όλα η κυρια..




Η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε ως ψυχιατρική διαταραχή (κοινωνιοπαθητική διαταραχή προσωπικότητας) στην πρώτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-I) της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας, το 1952. Στην δεύτερη έκδοση (DSM-II) το 1968, η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε στις σεξουαλικές αποκλίσεις (που δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την φυσιολογική συμπεριφορά). Το 1973 , μετά από μεγάλες πιέσεις από το κίνημα των ομοφυλοφίλων, αποφασίστηκε με ψηφοφορία στην Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία και 58% πλειοψηφία (περίπου 10.000 ψήφοι) να μην θεωρείται πλέον η ομοφυλοφιλία ψυχιατρική διαταραχή. Έτσι, η τρίτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-III) το 1980 περιελάμβανε μόνο τον όρο «εγω-δυστονική» ομοφυλοφιλία, στην γενική κατηγορία των ʽψυχοσεξουαλικών διαταραχών΄ʼ, εννοώντας ότι εφʼ όσον



Παρά το ότι η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται πλέον ψυχιατρική διαταραχή, σχετίζεται με σημαντική ψυχιατρική νοσηρότητα. Πολλές πρόσφατες έρευνες έχουν επιβεβαιώσει ότι οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζουν πολύ συχνότερα κατάθλιψη, απόπειρες αυτοκτονίας, γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, διαταραχή διαγωγής, χρήση ουσιών και αλκοολισμό. Tα προβλήματα αυτά είναι πολύ πιο έντονα στα αμφισεξουαλικά άτομα. (27,28,29). Η νόσηση με AIDS προσθέτει σημαντικά ψυχιατρικά και νευρολογικά προβλήματα(30).
Από την πλευρά τους οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας αρνούνται ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν ψυχιατρικά προβλήματα, ή αποδίδουν κάθε ψυχικό πρόβλημα των ομοφυλοφίλων στην πίεση που τους ασκείται και στην απόρριψη που εισπράττουν από την κοινωνία(10). Αυτή είναι μία υπόθεση, που δεν έχει ακόμη αποδειχθεί. Υπάρχουν και άλλες επιστημονικά διατυπωμένες υποθέσεις, όπως ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί απόκλιση από την φυσιολογική εξέλιξη, και συνδέεται και με άλλες αποκλίσεις στην ανάπτυξη, που μπορεί να οδηγήσουν σε ψυχική διαταραχή. (28).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καταρχήν δε θα είχα καταλάβει κάτι, τόσο μπούφος είμαι; Έστω οτι κρύβεται καλά. Θα ήταν ένα τεράστιο σοκ για μένα, ίσως να μη χώριζα, αλλά θα ήταν σαράκι που θα με έτρωγε, θα τρωγόμουν με τα ρούχα μου, δε θα μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα, και μάλλον θα τσακωνόμασταν και θα φτάναμε στο χωρισμό.

Κοίτα δεν θα καταλάβαινες πιθανότατα τίποτα γιατί δε νομίζω πως θα είχε κάτι να κρύψει! Δηλαδή αν μπλέξεις με κάποιον που γουστάρει μόνο γυναίκες περιμένεις να σου λέει συνέχεια "ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ"; Προφανώς όχι.
Αν επομένως αυτός έβρισκε πως το παρελθόν του δεν είχε τίποτα το αφύσικο (όπως και θα έπρεπε) δεν θα φερόταν διαφορετικά απο τον οποιονδήποτε straight σύντροφο θα μπορούσες να έχεις.

Γιατί θα είχε τόσο τρομερή επίδραση πάνω σου κάτι τέτοιο; Τι διαφορά έχει για την δικιά σου σχέση μαζί του;

Τα περί ασθενέιας κτλ δεν τολμώ να τα σχολιάσω καν, αυτό το άρθρο θα αξιζε να το εκδόσει ο Λιακόπουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Κοίτα δεν θα καταλάβαινες πιθανότατα τίποτα γιατί δε νομίζω πως θα είχε κάτι να κρύψει! Δηλαδή αν μπλέξεις με κάποιον που γουστάρει μόνο γυναίκες περιμένεις να σου λέει συνέχεια "ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ"; Προφανώς όχι.
Αν επομένως αυτός έβρισκε πως το παρελθόν του δεν είχε τίποτα το αφύσικο (όπως και θα έπρεπε) δεν θα φερόταν διαφορετικά απο τον οποιονδήποτε straight σύντροφο θα μπορούσες να έχεις.

Γιατί θα είχε τόσο τρομερή επίδραση πάνω σου κάτι τέτοιο; Τι διαφορά έχει για την δικιά σου σχέση μαζί του;

Δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει κάποιος άντρας που κάποτε είχε ομοφυλοφιλικές σχέσεις και ξαφνικά το γύρισε σε straight. Για μένα άπαξ και πηδήξεις άντρα ή πηδηχτείς με άντρα (σόρρυ για τις εκφράσεις) δεν είσαι πια άντρας. Αυτό νομίζω καλύπτει όλες τις απορίες που εξέφρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει κάποιος άντρας που κάποτε είχε ομοφυλοφιλικές σχέσεις και ξαφνικά το γύρισε σε straight. Για μένα άπαξ και πηδήξεις άντρα ή πηδηχτείς με άντρα (σόρρυ για τις εκφράσεις) δεν είσαι πια άντρας. Αυτό νομίζω καλύπτει όλες τις απορίες που εξέφρασες.

Για αρχή να εξηγήσω κάτι. Δεν σου την λέω. Βρίσκω αυτά που λες αξιοπερίεργα αλλά αυτό είναι όλο.

Για τα παραπάνω, λέω να αρχίσω με την ταμπελοποίηση. Το που έχει βάλει το πέος του ο καθένας στο παρελθόν δεν τον κάνει ούτε gay ούτε straight ούτε bi. To ποιά προτίμηση έχει άνα πάσα στιγμή τον χαρακτηρίζει, κατ'εμέ κακώς.

Επίσης ο μόνος ορισμός του άντρα που μπορώ να αντιληφθώ είναι ο βιολογικός, πράγμα που δεν βλέπω να αλλάζει με το σέξ.

Αν μπορείς λοιπόν δώσε μου τον όρισμο του αντρός όπως τον εννοείς εσύ, για να δούμε τι είναι αυτό που αλλάζει ανάλογα με τις σεξουαλικές του προτιμήσεις - συγκεκριμένα τις προηγούμενες απο σένα! Τι ακριβώς είναι αυτό που παύει και δεν θα τον ήθελες πλέον;

Τέλος, υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που έχει πάει με άντρες, μετά με γυναίκες και μετά πάλι με άντρες και γενικα που πάει με οποιονδήποτε του αρέσει ανα πάσα στιγμή. Είτε ανακατεμένα, είτε σε χωριστές περιόδους της ζωής του, είτε μια φορά στη ζωή του όλη κι όλη. Το οτι ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει προτίμηση (ή και το να προτιμά και τα 2 φύλα ταυτόχρονα) είναι κάτι που συμβαίνει, believe it or not!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Για αρχή να εξηγήσω κάτι. Δεν σου την λέω. Βρίσκω αυτά που λες αξιοπερίεργα αλλά αυτό είναι όλο.

Καλέ κάνε δουλειά σου :P

Το που έχει βάλει το πέος του ο καθένας στο παρελθόν δεν τον κάνει ούτε gay ούτε straight ούτε bi. To ποιά προτίμηση έχει άνα πάσα στιγμή τον χαρακτηρίζει

Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό αν κάποιος βιάσει ένα παιδάκι και μετά δεν το ξανακάνει, δεν είναι πια παιδεραστής;:hmm:

Αν μπορείς λοιπόν δώσε μου τον όρισμο του αντρός όπως τον εννοείς εσύ, για να δούμε τι είναι αυτό που αλλάζει ανάλογα με τις σεξουαλικές του προτιμήσεις - συγκεκριμένα τις προηγούμενες απο σένα! Τι ακριβώς είναι αυτό που παύει και δεν θα τον ήθελες πλέον;

Δεν είμαι καλή με τους ορισμούς, θα σου πω όμως οτι ένας άντρας για μένα is meant (πώς στο καλό είναι η ελληνική φράση;) να ερεθίζεται μόνο με γυναίκες. Γιατί πιστεύω οτι ο ερεθισμός του άντρα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που η γυναίκα δεν το έχει. Ένας άντρας λοιπόν που ερεθίζεται από άλλον άντρα για μένα παύει να είναι άντρας, πόσω μάλλον να πηδήξει άντρα ή να πηδηχτεί από άντρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Το οτι ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει προτίμηση (ή και το να προτιμά και τα 2 φύλα ταυτόχρονα) είναι κάτι που συμβαίνει, believe it or not!

Το πιστεύω και το σέβομαι, απλά δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν είμαι καλή με τους ορισμούς, θα σου πω όμως οτι ένας άντρας για μένα is meant (πώς στο καλό είναι η ελληνική φράση;) να ερεθίζεται μόνο με γυναίκες. Γιατί πιστεύω οτι ο ερεθισμός του άντρα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που η γυναίκα δεν το έχει. Ένας άντρας λοιπόν που ερεθίζεται από άλλον άντρα για μένα παύει να είναι άντρας, πόσω μάλλον να πηδήξει άντρα ή να πηδηχτεί από άντρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Εκμηδενίζεται ο ανδρισμός του δηλαδή; Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να το έκανε αυτό κάποιος κατα τ' άλλα ετεροφυλόφιλος, οπότε δεν με βάζει και σε βαθιές σκέψεις.. Θα είχα πολλούς ενδοιασμούς να συνάψω ερωτική σχέση μαζί του, αλλά αν δεν το ήξερα και μου το έλεγε ξαφνικά κάποια στιγμή δεν θα χώριζα, απλά θα έθετα κάποια ερωτήματα (του στυλ : πως προέκυψε; μπορεί να το ξαναέκανες ποτέ;) και θα ξεκαθάριζα και κάποια ευνόητα πραγματάκια (ότι δεν θέλω παράλληλα με εμένα να πάει ούτε με άλλον άντρα αλλά ούτε και με γυνάικα). Είναι σπάνιο κάποιος να πηγαίνει συστηματικά με άντρες και ξαφνικά να συνάψει ερωτική σχέση με γυναίκα. Όσο για το bi-sexual thing δεν το πίστεψα και ποτέ ιδιαίτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τέλος, υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που έχει πάει με άντρες, μετά με γυναίκες και μετά πάλι με άντρες και γενικα που πάει με οποιονδήποτε του αρέσει ανα πάσα στιγμή.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.

Με κάλυψε απόλυτα ο Δρ, ότι τέτοια άτομα έχουν πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, το οποίο δεν βρίσκω γιατί δεν δέχεστε να το αποφεύγουν κάποιοι.

Ναι βρίσκω πολύ λογικό μια κοπέλα να ενοχλείται από το γεγονός ο φίλος της να έχει πάει (είτε παθητικά, είτε ενεργητικά) με έναν άλλο άντρα, ειδικά στην περίπτωση που θέλει τον άντρα της "βαρβάτο". Απλά όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας που πάει με κάποιον άλλο άντρα, ειδικά αν είναι ο παθητικός, δεν είναι ο άντρας που θέλει να επιβάλλεται (χαρακτηριστικό του "βαρβάτου" άντρα). Δεν είναι απόλυτα λογικό λοιπόν για κάποιες γυναίκες, ένα τέτοιο αρσενικό να μην θεωρείται Άντρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.
https://www.edgeboston.com/index.php?ch=entertainment&sc=culture&sc3=&id=71703&pg=1
"If you look at the Kinsey Scale, which has been validated by a number or other sexuality studies, almost half of all men have some form of same sex experience in their lifetime that leads to orgasm."
Με κάλυψε απόλυτα ο Δρ, ότι τέτοια άτομα έχουν πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, το οποίο δεν βρίσκω γιατί δεν δέχεστε να το αποφεύγουν κάποιοι.
Εγώ πάντως περισσότερο ειδα να μην δέχεστε να μην το αποφεύγουν κάποιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει.

Aπο προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω πως 2 γυναίκες με τις οποίες είχα σχέση γούσταραν και γυναίκες και είχαν και τέτοιου είδους εμπειρίες. Η μια μάλιστα με την οποία είχα μακροχρόνια σχέση απέκτησε και μερικές εμπειρίες επιπλέον ενώ ήμασταν μαζί, (δυστυχώς όχι με εμένα παρόντα, σνιφ) καθώς το κέρατο με γυναίκα δεν το θεωρώ καν κέρατο ξέρω ξέρω είμαι ψυχοπαθής.

Εκτός λοιπόν αν έχεις κάποιον λόγο να πιστεύεις πως αυτό είναι πιο συχνό στις γυναίκες παρά στους άντρες, το γεγονός οτι εγώ και μόνο είμαι βέβαιος για 2 τουλάχιστον άτομα μάλλον σημαίνει πως η στατιστική είναι με το μέρος μου :hmm:

Ναι βρίσκω πολύ λογικό μια κοπέλα να ενοχλείται από το γεγονός ο φίλος της να έχει πάει (είτε παθητικά, είτε ενεργητικά) με έναν άλλο άντρα, ειδικά στην περίπτωση που θέλει τον άντρα της "βαρβάτο". Απλά όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας που πάει με κάποιον άλλο άντρα, ειδικά αν είναι ο παθητικός, δεν είναι ο άντρας που θέλει να επιβάλλεται (χαρακτηριστικό του "βαρβάτου" άντρα). Δεν είναι απόλυτα λογικό λοιπόν για κάποιες γυναίκες, ένα τέτοιο αρσενικό να μην θεωρείται Άντρας;

Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα. Έχεις μάλλον μια εντελώς στερεοτυπική εικόνα του ομοφυλόφιλου στο μυαλό σου.

Επίσης και μόνο η χρήση της λέξης "βαρβάτος" μου φέρνει μια ελαφριά αναγούλα, αλλά εντάξει, that's just me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
https://www.edgeboston.com/index.php?ch=entertainment&sc=culture&sc3=&id=71703&pg=1
"If you look at the Kinsey Scale, which has been validated by a number or other sexuality studies, almost half of all men have some form of same sex experience in their lifetime that leads to orgasm."
Βασικά αρνούμαι να το δεχτώ, αλλά δεν σας ενδιαφέρει, το ξέρω :P

Με μια πρόχειρη ματιά που έγραψα στο άρθρο, ουσιαστικά λέει ότι υπάρχουν όσοι ομοφυλόφιλοι όσο ετεροφυλόφιλοι και ο περισσότερος κόσμος είναι λίγο πολύ... αμφιφυλόφιλος. Ζω άραγε σε άλλο κόσμο; :confused:
καθώς το κέρατο με γυναίκα δεν το θεωρώ καν κέρατο ξέρω ξέρω είμαι ψυχοπαθής.
Δεν έχει νόημα αυτό, αλλά το καταλαβαίνεις πιστεύω :)
Εκτός λοιπόν αν έχεις κάποιον λόγο να πιστεύεις πως αυτό είναι πιο συχνό στις γυναίκες παρά στους άντρες, το γεγονός οτι εγώ και μόνο είμαι βέβαιος για 2 τουλάχιστον άτομα μάλλον σημαίνει πως η στατιστική είναι με το μέρος μου :hmm:
Και έχεις γνωρίσει πόσες γυναίκες στη ζωή σου; Εκατοντάδες; Είσαι σίγουρος δηλαδή για 2 στις εκατοντάδες. Τι σου δείχνει εσένα στατιστικά αυτό;
Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα. Έχεις μάλλον μια εντελώς στερεοτυπική εικόνα του ομοφυλόφιλου στο μυαλό σου.
Ανυπομονώ να με διαφωτίσεις λοιπόν, εσύ που ΔΕΝ έχεις στερεοτυπική εικόνα, αλλά... προοδευτική;

Ίσως απλά προτιμώ τους ξεκάθαρους ρόλους στο sex. Ο άντρας εισέρχεται και η γυναίκα δέχεται. Ξεκινάει άλλωστε αν θες, ότι το σπερματοζωάριο εισέρχεται στο ωάριο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Θυμήθηκα τώρα κάτι που θα το πω πιο πολύ για πλάκα, μην πέσετε να με φάτε: Κατά το "once a cheater, always a cheater" το "once gay, always a gay".

(Πλακίτσα).

Σοβαρά τώρα, ο καθένας έχει τα πιστεύω του και κανείς δεν πάει να πείσει κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.

Πόσοι το κάνουν ή το έχουν δοκιμάσει στον κόσμο δεν το ξέρω. Προσωπικά απάντησα με γνώμονα αν θα με πείραζε ή όχι ακόμη κι αν κανένας στον κόσμο δεν το είχε κάνει ποτέ. Δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ένας άνθρωπος να βλέπει ένα κορμί του ιδίου φύλου με το δικό του, γοητευτικό και ελκυστικό ακόμη κι αν ερεθίζεται σεξουαλικά από άτομα του αντίθετου φύλου.

Ούτε μπορώ να φαναστώ ότι κρίνεται η "βαρβατίλα" του από κάτι τέτοιο.
Μάλλον αναφέρεσαι περισσότερο σε κοινωνικούς ρόλους παρά στην ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necropethamenos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα αυτό, αλλά το καταλαβαίνεις πιστεύω :)

έχει, αλλά νομίζω είναι οφτόπικ. Συνοπτικά, δεν πιστεύω πως υπάρχει λογική δικαιολόγηση για την οποία είναι κανείς κτητικός με την γυναίκα του, είναι καθαρά ενστικτώδες και παράλογο. Απλώς ο νεαντερταλ μέσα μου δε θέλει να πάει η γυναίκα του με άλλον άντρα - θα ήθελα να μην είναι έτσι αλλά είναι. Αφού όμως ο νεαντερταλ μέσα μου δεν έχει το ίδιο πρόβλημα αν πρόκειται για γυναίκες παύει να υφίσταται και η έννοια του κέρατου.

Και έχεις γνωρίσει πόσες γυναίκες στη ζωή σου; Εκατοντάδες; Είσαι σίγουρος δηλαδή για 2 στις εκατοντάδες. Τι σου δείχνει εσένα στατιστικά αυτό;

Εμμμ, όχι. Δεν έχω γνωρίσει εκατοντάδες. Και απο όσες έχω γνωρίσει δεν είναι πάνω απο 10, άντε να πουμε 15, που έχω κάνει μια τέτοια κουβέντα. Και απο αυτές μπορώ να εγγυηθώ μόνο για αυτές που είχα σχέση μαζί τους γιατί δεν λέει ο κόσμος εύκολα κάτι τέτοιο!

Η στατιστική μου επομένως αφορά μονο τις γυναίκες με τις οποίες έιχα σχέση (περιλαμβάνω και το απλό σεξ) και, πολύ πολύ δυστυχώς, δεν ήταν εκατοντάδες.

Ανυπομονώ να με διαφωτίσεις λοιπόν, εσύ που ΔΕΝ έχεις στερεοτυπική εικόνα, αλλά... προοδευτική;

Ίσως απλά προτιμώ τους ξεκάθαρους ρόλους στο sex. Ο άντρας εισέρχεται και η γυναίκα δέχεται. Ξεκινάει άλλωστε αν θες, ότι το σπερματοζωάριο εισέρχεται στο ωάριο. :)

gay people are people. people vary. gay people vary.

και

το τί κάνεις στο κρεβάτι σου δεν καθορίζει ή αντικατοπτρίζει σώνει και καλά το πώς είσαι συνόλικα σαν άνθρωπος

και

το τι ρόλο παίρνεις στο σεξ σήμερα δεν καθορίζει το τι ρόλο θα έχεις πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις.

τα περι ξεκάθαρων ρόλων είναι η απόδειξη για την στερεοτυπικότητα που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.
Συμφωνώ με την πράσινη φράση αυτή καθεαυτή όμως το ότι ισχύει αυτή δε μπορεί να αναιρέσει ότι μπορεί να το κάνουν πολλοί.
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ έχει ετερ/κες προτιμήσεις, αλλά το ποσοστό των gay και ειδικά των αμφί είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που λέμε "ελάχιστο" ("στατιστικά" από τον δικό μου κόσμο).
Ναι βρίσκω πολύ λογικό μια κοπέλα να ενοχλείται από το γεγονός ο φίλος της να έχει πάει (είτε παθητικά, είτε ενεργητικά) με έναν άλλο άντρα, ειδικά στην περίπτωση που θέλει τον άντρα της "βαρβάτο". Απλά όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας που πάει με κάποιον άλλο άντρα, ειδικά αν είναι ο παθητικός, δεν είναι ο άντρας που θέλει να επιβάλλεται (χαρακτηριστικό του "βαρβάτου" άντρα). Δεν είναι απόλυτα λογικό λοιπόν για κάποιες γυναίκες, ένα τέτοιο αρσενικό να μην θεωρείται Άντρας;
Δεν είναι λογικό. Αφορά την ατομική της αντίληψη, την οποία θεωρώ ότι κανείς δε θα έπρεπε να "κρίνει" ζητώντας λογικές εξηγήσεις (όχι μόνο μιας κοπέλας με την παραπάνω αντίληψη αλλά γενικά την αντίληψη κάθε ανθρώπου). Είναι κάτι το οποίο δεν επιδέχεται απόδειξης διότι αυτά τα "λογικά κριτήρια" διαφέρουν μέχρι και εκ διαμέτρου στον καθένα μας.

Θα συμφωνήσω με αυτό:
Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα.
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να επιβάλλονται. (tops)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να τους επιβάλλονται. (bottoms)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν και τα δύο (versatiles).
Τα ίδια και για τις γυναίκες ομοφυλόφιλες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να τους επιβάλλονται οι άντρες και αντίστοιχα ετερο/λοι άντρες που θέλουν να επιβάλλονται στις γυναίκες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να επιβάλλονται στον άντρα (τελείως όμως) και αντίστοιχα άντρες ετερο/λοι που θέλουν να τους επιβάλλονται οι γυναίκες.
(Για το αν υπάρχουν ετερ/λες που θέλουν και τα δύο δε γνωρίζω)

Και επειδή τα παραπάνω αποτελούν γεγονός, η σεξουαλική προτίμηση με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζονται απαραίτητα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top