Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αστο ρε buggs!εισαι ομοφυλοφιλος αλλα δεν το ξερεις!:P
ειναι σαν το κερατο που ο ενδιαφερομενος το μαθαινει παντα τελευταιος..:D:D:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Αστο ρε buggs!εισαι ομοφυλοφιλος αλλα δεν το ξερεις!:P
Μη μιλάς μωρέ. Πώς θα παρω ύστερα τα 10 εκ. από τη Συμπιλ :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το θέμα μας δεν είναι ο gandalf...ούτε το πόσα κιλά ζυγίζει η αποδοχή του.Θα ήταν ποιο δημοκρατικό εάν μιλάγαμε χωρίς να φέρνουμε το συγκεκριμένο μέλος ως παράδειγμα..
Ένας έφηβος λοιπόν ανακαλύπτει τον κόσμο όπως και το μέσα του, αλλά δεν αμφιβάλει για την σεξουαλική του φύση....απλά τον πονάει πάντα σε σχέση με την αρνητική γνώμη -αντίδραση της οικογένειας του όπως των φίλων του κλπ.
Κάποιοι μπαίνουν στην αυτογνωσία ποιο νωρίς κάποιοι ποιο αργά και κάποιοι καθόλου...αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι str8 ή gay κάποιος.Έχει να κάνει με την παιδεία και αρχές που του έδωσε η οικογένεια του αλλά και με το πόσο δυνατός είναι ώστε να δει την δική του αλήθεια.
Η φύση του εαυτού μας είναι πολλά πράγματα όχι μόνο ότι αφορά το sex.
Το αντικείμενο του πόθου του καθενός δεν θα αλλάξει ποτέ, ούτε μπορεί να δημιουργηθεί....το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο τρόπος που θα το αγαπάμε.


Σίγουρα φίλε, δεν είναι ο Γκάνταλφ ή οποιοσδήποτε άλλος που κρίνεται μέσα σ' αυτό το θέμα και κακώς έχει έκληφθεί από κάποιους έτσι η συζήτησή μας.

Πιστεύω ότι το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας είναι γενικά παρεξηγημένο, τόσο από τους μη ομοφυλόφιλους υποστηρικτές της, όσο και από τους πολέμιούς της. Μιλάμε για ομοφυλοφιλία, όμως στην πλειοψηφία μας, ελάχιστη γνώση έχουμε, όπως είναι φυσικό, για το τι σημαίνει να είναι κανείς ομοφυλόφιλος και πώς αυτός νιώθει. Από τη στιγμή που βρίσκεται κάποιος ομοφυλόφιλος που έχει την καλή διάθεση να συζητήσει το ζήτημα μαζί μας και να μας εκθέσει τις παραμέτρους που διέπουν την κατάστασή του, θεωρώ ότι είναι μια μοναδική ευκαιρία για όλους μας να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα της γενικόλογης αποδοχής ή απόρριψης και να εμβαθύνουμε έτσι ώστε να μάθουμε όλοι περισσότερα και να γίνουμε κατά τι σοφότεροι επί του ζητήματος, ειδικά εφόσον κάποιοι, πέρα από προσωπικό θέμα, το θεωρούν και κοινωνικό πρόβλημα.

Έτσι λοιπόν, ο μόνος λόγος που ο συγκεκριμένος συνομιλητής κατέλαβε κεντρική θέση στη συζήτησή μας, είναι αυτός και μόνο αυτός. Οι όποιες αντιρρήσεις ή ενστάσεις μας, δεν απευθύνονται σ' εκείνον προσωπικά, ούτε τον αμφισβητούν ως άτομο και ως προσωπικότητα, αν και κατανοώ απόλυτα ότι για έναν άνθρωπο που έχει βιώσει στη ζωή του κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή, είναι απολύτως αναμενόμενο το να αντιμετωπίζει τις μη αρεστές από εκείνον θέσεις, αυτές έστω με τις οποίες ο ίδιος διαφωνεί, με αρκετή καχυποψία, ως προς τις προθέσεις που υποκρύπτουν.

Από τη δική μου πλευρά, έθεσα κάποιες νέες παραμέτρους στη συζήτησή μας, ορμώμενος από κάποια πράγματα που είχε προηγουμένως πει ο Γκάνταλφ, όχι όμως περιοριζόμενος αποκλειστικά σε όσα έβγαιναν από εκεί. Όσα έχω μέχρι στιγμής πει, στηρίζονται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό σε συμπεράσματα που έχω βγάλει από την πραγματική ζωή, κάνοντας παρέα με ομοφυλόφιλους και συζητώντας μαζί τους. Τα έχω εκθέσει και σ' εκείνους, άλλοι τα παραδέχτηκαν, άλλοι διαφώνησαν μαζί μου, ωστόσο κανείς δεν παρεξηγήθηκε μέχρι τώρα. Ίσως σε μια ζωντανή συζήτηση, υπάρχουν κάποια άλλα στοιχεία που δείχνουν στον άλλον ποιο είναι το πνεύμα με το οποίο του μιλάς κι έτσι περιορίζουν κατά πολύ τη δημιουργία έχθρας και προκατάληψης.

Σημειώνω το απόσπασμά σου που έχω υπογραμμίσει παραπάνω, το οποίο αντικατοπτρίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτά που υποστήριξα μέχρις εδώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο, απευθυνόμενος σ' όλους τους συνομιλητές. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, ακούστηκε η άποψη ότι είναι πολύ διαφορετικό να δέχεται κάποιος διακρίσεις και κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή για κάτι που αφορά τις πολιτικές του απόψεις, την στάση του έναντι της κοινωνίας ή τη συμπεριφορά του, από το να δέχεται τις ίδιες διακρίσεις για κάτι που αφορά ξεκάθαρα την προσωπική του ζωή. Είδα και αρκετούς να συμφωνούν μέσω της ψήφου τους με αυτήν την άποψη. Ωστόσο προσωπικά δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η διαφορά. Θα μπορούσε κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή τη δουλειά. Αυτό κι αν το βαριέμαι. Περιληπτικά λοιπόν.
Δεν λένε οποιονδήποτε κατηγορεί τους γκέυ ομοφοβικό; Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ; Γκιβ μι α μπρεικ


Αυτο λοιπον ειναι ομοφοβια:
Ο όρος ομοφοβία περιλαμβάνει αρνητικές στάσεις απέναντι στους ομοφυλόφιλους.
Η ομοφοβία γενικά αναφέρεται στην ιδεοληπτική εχθρότητα, τον παράλογο φόβο και την αρνητική στάση προς τους ομοφυλόφιλους.
Η προκατάληψη για την ομοφυλοφιλική σεξουαλικότητα ενισχύεται κοινωνικά και αφορά αρνητικές συμπεριφορές που συχνά εμπεριέχουν πράξεις φυσικής βίας προς τους ομοφυλόφιλους, χλευασμό, επιθετικότητα.


Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος.

Πολλές φορές ο ομοφοβικός αναπτύσσει μία υπέρμετρη σεξουαλική συμπεριφορά, θορυβώδη και υπερβολική προς τη γυναικεία αναζήτηση, αισθανόμενος ότι έτσι πείθει τόσο τον εαυτό του όσο και το περιβάλλον του ότι δεν είναι ομοφυλόφιλος.


Η έντονη αυτή φοβική του αντίδραση μπορεί να προκαλέσει εικόνα πανικού (ομοφοβικός πανικός), εάν κάποιος αστειευόμενος μαζί του, του αφήσει υπονοούμενα για ομοφυλοφιλική δική του εικόνα.

Χαρακτηριστικό είναι ακόμη και η παρερμηνευτικότητά του, που μέσα σε αυτή καθηλώνεται ιδεοληπτικά, φθάνοντας ακόμη και στα όρια της παράνοιας, βλέποντας τον εαυτό του να χλευάζεται ή να θεωρείται από τους άλλους ως ομοφυλόφιλος.


Συνήθως, μιλάει υποτιμητικά για τις γυναίκες, δίνοντας την εντύπωση του μισογύνη μέσα σε μία εσωτερική, φοβική του αντίδραση μήπως κάποια φορά αποτύχει στη σεξουαλική επαφή και καταλάβει η γυναίκα ότι μπορεί να έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις.


Ο ομοφοβικός άνδρας ζει πάντα την τραγικότητα της ομοφυλοφιλικής αποκάλυψης, βιώνει συνεχώς την ανάγκη της αντρικής επιβεβαίωσης, ενώ σε υπερβολικές αντιδράσεις του εμπλέκεται σεξουαλικά με ομοφυλόφιλο, έχοντας έντονη επιθετικότητα μαζί του, φτάνοντας ακόμη και στην αφαίρεση της ζωής του ομοφυλόφιλου, για να αποδείξει στον εαυτό του ότι αυτός ομοφυλόφιλος δεν είναι.

Είναι πράγματι, μία επικίνδυνη φιγούρα που παρεισφρύει μέσα στους χώρους των ομοφυλοφίλων με σκοπό επιθετικό και βίαιο, δικαιώνοντας τον εαυτό του ως άνδρα, κυρίαρχο και δυνατό.

Η σεξουαλική του επιλογή είναι ετεροφυλοφιλική, αλλά ουσιαστικά μέσα στον έντονο φόβο και την εκλυτική, αγωνιώδη εμμονή του, φαίνεται να μην μπορεί να απολαύσει τη σεξουαλική του συμπεριφορά, δολοφονώντας ουσιαστικά όχι μόνο τον ομοφυλόφιλο που τον απειλεί, αλλά τον ίδιο τον εαυτό του που μέσα σε καταναγκαστικές εμμονές στα όρια της ψυχωσικής εκτροπής είναι μπερδεμένος και κυνηγημένος από αυτό που πιστεύει ότι πρέπει κάθε μέρα να δείχνει στον εαυτό του ότι δεν είναι.


Βεβαίως και η ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα μέσα στην αυξημένη πιθανότητα να προκαλέσει βία, βαρβαρότητα και δολοφονική στάση σε έναν ανυποψίαστο ομοφυλόφιλο που θα παρασυρθεί στο παιγνίδι του, χάνοντας τη ζωή του.
Ο ομοφοβικός άνδρας που αντιλαμβάνεται το πρόβλημά του έχει καλή πρόγνωση και πορεία, εφόσον πράγματι αποδεχτεί το πρόβλημα και αναζητήσει την απαιτούμενη θεραπεία.
(Πηγη: https://www.askitis.gr/index.php/site/topicshow/omofoba/)
Πρωτο το κρατουμενο...

Δευτερον, καλο ειναι οταν υποστηριζεις πως καποιοι εχουν αναφερθει σε κατι συγκεκριμενο, να παραθετεις και τα γραφομενα τους, διοτι διαφορετικα ειναι απλα εικασιες και τιποτα παραπανω.

Και τριτον, μαλλον μιλας για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που καποια στιγμη ειχε αναφερει απο τον epote (https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=634850&postcount=849).
Δηλαδη:
Η Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ), που ανήκει στις αγχώδεις διαταραχές, είναι μια κατάσταση που μερικές φορές μπορεί να είναι αρκετά σοβαρή και να επιμένει για χρόνια. Το άτομο που πάσχει από ΙΨΔ παγιδεύεται από μιά σειρά επαναληπτικών σκέψεων(ιδεοληψίες - obsessions) και συμπεριφορών(ψυχαναγκασμοί - compulsions), που αν και δίχως νόημα ακόμη και για τον ίδιο τον πάσχοντα, προκαλούν μεγάλη δυσφορία και είναι πολύ δύσκολο να ξεπεραστούν. (πηγη:https://www.mednet.gr/psycho/ocd.htm).
Οπως καταλαβαινεις δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που εσυ υποστηριζεις.

Δυστυχως οχι δε σου γκιβ ε μπρεικ, διοτι πρεπει να ξερουμε για τι πραγμα γραφουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο, απευθυνόμενος σ' όλους τους συνομιλητές. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, ακούστηκε η άποψη ότι είναι πολύ διαφορετικό να δέχεται κάποιος διακρίσεις και κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή για κάτι που αφορά τις πολιτικές του απόψεις, την στάση του έναντι της κοινωνίας ή τη συμπεριφορά του, από το να δέχεται τις ίδιες διακρίσεις για κάτι που αφορά ξεκάθαρα την προσωπική του ζωή. Είδα και αρκετούς να συμφωνούν μέσω της ψήφου τους με αυτήν την άποψη. Ωστόσο προσωπικά δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η διαφορά. Θα μπορούσε κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα;
Ναι,είναι τελείως διαφορετικό και μη συγκρίσιμο για μένα..όχι γιατί κάποιο είναι λιγότερο σημαντικό ,αλλά γιατί δεν συγκρίνοντε.
Φαντάσου σε έναν κόσμο να θεωρείτε ντροπή η αγάπη σου για μια γυναίκα?Αφύσικο.... και να νιώθεις ελλιπής μπρος σε αυτούς που θεωρούνται φυσιολογικοί...
Ο έρωτας που τώρα το θεωρείς κάτι δεδομένο να είσαι αναγκασμένος να τον γεύεσαι κρυφά...μην σε δει κανείς.....μη σε πάρει κανένα μάτι...Φαντάσου επίσης να είσαι με το ταίρι σου σε ένα αμάξι και να σου κάνει έλεγχο η αστυνομία....όχι γιατί σε θεωρεί ύποπτο για κάποιο έγκλημα....αλλά ύποπτο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος.Φαντάσου το κράτος να παρεμβαίνει στο κρεβάτι σου ..που για μένα δεν υπάρχει τίποτα ποιο ιδιωτικό..
Σου έχω αναφέρει πολλά ...φαντάσου...γιατί δεν μπορείς να το ζήσεις...όχι γιατί υστερείς φυσικά σε κάτι αλλά γιατί ποτέ δεν το έχεις ζήσει απλά..
Ο έρωτας ίσως να είναι ποιο πάνω από όλες τις πολιτικές απόψεις..ίσως τελικά να είναι η σημαντικότερη όλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νεράιδα, περιληπτικά είπα ότι εσύ σε ολόκληρο σεντόνι, μάλιστα παριστάνωντας ότι με διορθώνεις κιόλας ενώ λέμε το ίδιο.

Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νεράιδα, περιληπτικά είπα ότι εσύ σε ολόκληρο σεντόνι, μάλιστα παριστάνωντας ότι με διορθώνεις κιόλας ενώ λέμε το ίδιο.

Παριστανοντας??? Μα με συγχωρας, αλλα εχω ενα μικρο θεματακι με οτιδηποτε ανακριβες αναφερεται και βασει αυτου βγαινουν αυθαιρετα, συνεπως, συμπερασματα.
Εαν πιστευεις οτι κανω λαθος, υποδειξε μου σε ποιο σημειο ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα...
Και αυτη τη φορα δε θα χρειαστει να ψαξεις, στο εχω δωσει στο πιατο. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το διαβασεις και να το κατανοησεις.
Διοτι δε γινεται να διαβαζουμε το ιδιο πραγμα και αντιλαμβανομαστε το ακριβως αντιθετο.


Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών. :)

Μηπως θα επρεπε να σκεφτεις για ποιο λογο εχεις θεματακι με την ανδρικη ομοφυλοφιλια και οχι με τη γυναικεια?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών. :)
Δεν κατανοώ την λογική της παρατήρησης σου αυτής...μήπως θα μπορούσες να την αναλύσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ομοφοβία γενικά αναφέρεται στην ιδεοληπτική εχθρότητα, τον παράλογο φόβο και την αρνητική στάση προς τους ομοφυλόφιλους.

το οτι πιστευεις οτι κατι ειναι βλαπτικο .δεν ειναι ιδεοληψια απαραιτητα..αλλα βολευει να βγαλουμε ολους που δεν θεωρουν καλη την ομοφυλοφιλια ψυχικα αρωστους...οποιος φασισμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
γιατί η ομοφυλοφιλία που είναι....... βλαπτική κατά εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Βλαπτικο για ποιον βρε Αγγελε?

Και αν μου πεις για τον εαυτο του,ακομα και να το δεχτω αυτο (που δεν το δεχομαι),εσυ τι προβλημα εχεις αν καποιος ακολουθει κατι που ειναι βλαπτικο για τον εαυτο του?

Ποτε θα μαθουμε να κρινουμε εναν ανθρωπο για τις πραξεις του (αν αυτες εχουν αντικτυπο στην κοινωνια και σε εμας), και οχι για το τι κανει στο σπιτι του και στο κρεββατι του???:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
όχι πάλι αυτή η συζήτηση για το αν είναι βλαπτική η ομοφυλοφιλία!!!! την έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά!

Και ειδικά με συνομιλητές τον άγγελο και τον buggs που αρέσκονται μάλλον σε αυθαίρετες διατυπώσεις και όχι σε λογικά επιχειρήματα. Η συζήτηση αυτή είναι εξάλλου υπεραναλυμένη στις προηγούμενες σελίδες. Άλλωστέ έχει ο δίκιο jrot και, ακομα και να ταν βλαπτική, δεν έχει καμμία σημασία, διότι έτσι γεννιούνται οι gay και δεν γίνεται να το αλλάξει κανείς αυτό.

Εγώ πάντως δεν επανέρχομαι στο να αντικρούω για 10η φορά τις δηλώσεις πέρι βλαπτικότητας και μεταδοτικότητας της ομοφυλοφιλίας, τις απόψεις μου τις έχω εκφράσει ήδη.

Είναι προφανής άλλωστε ο φόβος αυτών που διατυπώνουν τις διατυπώσεις αυτές , και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους κατακρίνοντας το διαφορετικό, με άλλα λόγια βρωμάει η ανασφάλεια , και ειλικρινά λυπάμαι τα άτομα αυτά, που λόγω δογματικών αντιλήψεων δεν θα μπορούν να νιώσουν ποτέ σιγουριά για αυτό που είναι.

Ας αποκαταστήσουν πρώτα λοιπόν τους φόβους και τις ανασφάλειές τους που αφορούν την δικιά τους σεξουαλικότητα, και μετά ας βγουν να κατακρίνουν την σεξουαλικότητα των άλλων.

Ευτυχώς πάντως που οι φοβίες τους δεν φαίνεται να έχουν αντίκρυσμα :), στην κοινωνία του e-steki τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν λένε οποιονδήποτε κατηγορεί τους γκέυ ομοφοβικό; Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ; Γκιβ μι α μπρεικ

Αυτο λοιπον ειναι ομοφοβια:.....
Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος. klp klp


....Είναι προφανής άλλωστε ο φόβος αυτών που διατυπώνουν τις διατυπώσεις αυτές , και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους .... κλπ κλπ

Εαν πιστευεις οτι κανω λαθος, υποδειξε μου σε ποιο σημειο ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα...

Εντάξει τώρα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ναι buggs, αλλά δεν το λέει η κυρα Μαριγώ που έχει το ψιλικατζίδικο απέναντι....η νεράιδα έχει παραθέσει ότι αφορά την ομοφοβία από κάποιο ινστιτούτο ψυχικής υγείας.....θέλεις να διαφωνήσεις και με την ψυχιατρική ?
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το τόσο μεγάλο μένος που σε διακατέχει κατά της ομοφυλοφιλίας και το γεγονός ότι την θεωρείς απειλή.....προς εσένα?προς στο ανθρώπινο είδος? και δικαιολογώντας όλο αυτό πλάθεις διάφορα σενάρια.....του τύπου... κάποιοι άγνωστοι -ανώνυμοι θέλουν να κάνουν όλους τους str8 άντρες gay....μήπως είναι τελικά όλο αυτό λίγο παρανοϊκό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος. klp klp
Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ
Εαν αυτα τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα, λεω να γυρισω ξανα στα θρανια...

και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους
Το αυτο ισχυει και γι αυτη τη δηλωση του Γκανταλφ σε σχεση με τη δικη σου...

Ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ναι buggs, ..... Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το τόσο μεγάλο μένος που σε διακατέχει κατά της ομοφυλοφιλίας ....

Μένος; Απλά δεν μου αρέσει. Αν μου άρεσε θα ήμουν κι εγώ γκέυ, απλά δεν τα λέω τώρα ή δυσνόητα πάλι; Μάλλον κάπόιοι άλλοι έχουν μένος με την επιλογή μου ότι ναι ρε αδερφέ, είναι δυνατόν και σε κάποιους να μήν αρέσει να είναι γκέυ. Χωρίςνα είναι ομοφοβικοί,παρανοικοί, κρυφογκέυ,ασυνείδητοι γκέυ, βλαμένοι ή ότι άλλο

Εαν αυτα τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα, λεω να γυρισω ξανα στα θρανια....
Λές να βοηθήσει; Γιατί λένε απολύτως το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Θέλεις να απαντήσεις byggs..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι,είναι τελείως διαφορετικό και μη συγκρίσιμο για μένα..όχι γιατί κάποιο είναι λιγότερο σημαντικό ,αλλά γιατί δεν συγκρίνοντε.
Φαντάσου σε έναν κόσμο να θεωρείτε ντροπή η αγάπη σου για μια γυναίκα?Αφύσικο.... και να νιώθεις ελλιπής μπρος σε αυτούς που θεωρούνται φυσιολογικοί...
Ο έρωτας που τώρα το θεωρείς κάτι δεδομένο να είσαι αναγκασμένος να τον γεύεσαι κρυφά...μην σε δει κανείς.....μη σε πάρει κανένα μάτι...Φαντάσου επίσης να είσαι με το ταίρι σου σε ένα αμάξι και να σου κάνει έλεγχο η αστυνομία....όχι γιατί σε θεωρεί ύποπτο για κάποιο έγκλημα....αλλά ύποπτο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος.Φαντάσου το κράτος να παρεμβαίνει στο κρεβάτι σου ..που για μένα δεν υπάρχει τίποτα ποιο ιδιωτικό..
Σου έχω αναφέρει πολλά ...φαντάσου...γιατί δεν μπορείς να το ζήσεις...όχι γιατί υστερείς φυσικά σε κάτι αλλά γιατί ποτέ δεν το έχεις ζήσει απλά..
Ο έρωτας ίσως να είναι ποιο πάνω από όλες τις πολιτικές απόψεις..ίσως τελικά να είναι η σημαντικότερη όλων...

Φαίνονται εύλογα αυτά που λες, αλλά...

...οι δικές μου εμπειρίες μου δείχνουν διαφορετικά πράγματα.

Μου έχει συμβεί να με προπηλακίζουν και να με βρίζουν στο δρόμο, επειδή είχα μακριά μαλλιά και φορούσα μπλουζάκι μέταλ συγκροτήματος (στη δεκαετία του '80). Να με σταματάν μπάτσοι μαζί με τους φίλους μου, γιατί τους φαινόμασταν ύποπτοι, για τους ίδιους ακριβώς λόγους (πάλι στη δεκαετία του '80).

Να μας σταματάνε και να μας ψάχνουν για ναρκωτικά το αυτοκίνητο, 4 η ώρα το πρωί στην εθνική οδό, επειδή ερχόμασταν από τη συναυλία των Black Sabbath στη Μαλακάσα, αυτή τη φορά στη δεκαετία του 2000.

Στο στρατό μαζεύτηκαν τέσσερις-πέντε με λοστούς και στυλιάρια και ήρθαν νύχτα στο θάλαμο να με χτυπήσουν στον ύπνο μου, επειδή λέει ήμουν σατανιστής. Αιτία; Επειδή διάβαζα λέει παράξενα βιβλία, επιστημονικής φαντασίας και φάνταζυ κι επειδή και πάλι άκουγα τη σατανική μουσική μέταλ. Ευτυχώς ήμουν σκαστός εκείνο το βράδυ και δεν με βρήκαν εκεί (ο καλύτερος τρόπος ν' αποφύγεις το κακό, είναι λέει να μην είσαι εκεί τη στιγμή που συμβαίνει). Αυτό κατά τη δεκαετία του '90.

Δεν νομίζω ότι κάποιος από αυτούς που κόπτονται εδώ μέσα περί διακρίσεων, έχουν υποστεί ποτέ τέτοιες διακρίσεις στο πετσί τους.

Μα, θα μου πεις, αυτά δεν είναι περί ερωτικού. Ήταν όμως για τη μουσική και για τα βιβλία μου, με τα οποία η σχέση μου ήταν ερωτική. Είπες πολλά "φαντάσου", όμως εγώ τα έχω ζήσει, πιθανώς εσύ να τα φαντάζεσαι...

Θέλεις να μιλήσουμε περί ερωτικού; Μου έχει συμβεί τουλάχιστον πέντε φορές, οι δύο μέσα στο προηγούμενο έτος, να με κάνουν κάποιοι ρεζίλι επειδή φιλιόμουν με το αίσθημα μέσα στο μετρό της Αθήνας. Τη μία από αυτές, ο τύπος πήγε να φωνάξει την αστυνομία...

Έχω δει ετερόφυλα ζευγαράκια να φιλιούνται σε πάρκα και όλοι να τους κοιτούν στραβά, ως να ήταν για κάτι ένοχοι. Έχω δει επίσης ομόφυλα ζευγαράκια, ιδιαίτερα γυναικών, να περπατούν χεράκι χεράκι, να φιλιούνται δημοσίως και στη χειρότερη περίπτωση να τους κοιτάν το ίδιο στραβά όπως και τους παραπάνω. Σε παραλία ήμασταν παρέα, μαζί μας ένα ομόφυλο ζευγάρι, ο ένας 35, ο άλλος 17 και να φέρονται όπως οποιοδήποτε νεοερωτευμένο ζευγάρι, να φιλιούνται, ν' αγκαλιάζονται, να κοιτιούνται με τρυφερότητα στα μάτια. Ο κόσμος κοίταζε λίγο παραξενεμένος (ελπίζω να μην το θεωρείς παρενόχληση κι αυτό) και μετά γυρνούσε το κεφάλι κι ασχολείτο με τις δουλειές του.

Σε γενικές γραμμές η εκδήλωση ερωτικών περιπτύξεων δημοσίως δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτή από την κοινωνία, τουλάχιστον από τους μεγαλύτερους σε ηλικία, και πάντα τα κάθε είδους ζευγαράκια γίνονται αντικείμενο χλευασμού και κοροϊδίας. Άλλωστε και τα περισσότερα ετερόφυλα ζευγάρια που βλέπεις στο δρόμο, κατά συντριπτική πλειοψηφία φροντίζουν να μην εκδηλώνονται ερωτικά δημοσίως.

Έχω δει από την άλλη ανθρώπους να γίνονται αντικείμενο χλευασμού και περιφρόνησης, επειδή ήταν φτωχοί και ατημέλητοι. Έχω δει γκαίη καλοντυμένους να μπαίνουν σε hi μαγαζιά και να τους κάνουν υποκλίσεις, ενώ str8 κοινούς θνητούς να τρώνε πόρτα σαν να ήταν απόβλητα.

Σχετικά με τον έρωτα, έχω να πω ότι όταν είσαι παράξενος, φρίκουλας, αναρχόσκυλο, με ιδέες που δεν συνάδουν με τον κοινωνικό μέσο όρο, σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις το έτερον ήμισυ, μια γυναίκα που να έχει δηλαδή τα ίδια γούστα με σένα και να μη σε θεωρεί ως αξιοθέατο, σε σημείο που να σου δημιουργούνται αισθήματα απομόνωσης και μειονεξίας. Συνεπώς η πολιτική θέση και στάση έχει άμεση συσχέτιση με την ερωτική ζωή.

Ο καθένας θεωρεί το δικό του πρόβλημα ότι είναι το σοβαρότερο του κόσμου, φαντάζεται τον εαυτό του ως τον πλέον αδικημένο από την κοινωνία και πλέκει γύρω από το άτομό του ένα δράμα, που τον εξυπηρετεί στον αυτοοικτιρμό του, χαρακτηριστικό των περίσσότερων ανθρώπων, ασχέτως φύλου και σεξουαλικής προτίμησης. Μια παρόμοια τάση μυθιστορηματικής δραματοποίησης διαβλέπω και μέσα εδώ.

Θα συμφωνήσω ωστόσο με το τελευταίο που είπες: Το 1974, αμέσως μετά τη μεταπολίτευση, ο πατέρας μου ρώτησε το Μάνο Χατζηδάκι: Μα καλά Μάνο, επί δικτατορίας, όπου το πρόβλημα του κόσμου ήταν καθαρά πολιτικό, εσύ βρήκες να γράψεις τον "Μεγάλο Ερωτικό"; Εκείνος του αποκρίθηκε: "Δεν υπάρχει φίλε μου πιο πολιτικό πράγμα από τον έρωτα", αφήνοντάς τον άναυδο. Πράγματι λοιπόν, ο έρωτας είναι κατά βάθος πολιτική υπόθεση, γι' αυτό και δεν βρίσκω καμμία ουσιώδη διαφορά ανάμεσα σε διακρίσεις για λόγους πολιτικούς και σε διακρίσεις για λόγους ερωτικούς.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: Σύμφωνα με όσα μας παρέθεσε η Νεράιδα, η ομοφοβία είναι περίπτωση που χρήσει ψυχολογικής παρακολούθησης. Διάβασα για έντονες φοβίες, ιδεοληψίες, παράνοια και πανικό. Μάλιστα, οι ομοφοβικοί έχουν ανάγκη από "ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα".

Εδώ μέσα από την άλλη, έχω δει να κατηγορούνται άνθρωποι ως ομοφοβικοί, δηλαδή ως ψυχασθενείς. Αυτό δεν αποτελεί μορφή διάκρισης και προσωπικής επίθεσης, κοινωνικής απαξίωσης και απομόνωσης;

Ακόμη και αν οι αγαπητοί συνομιλητές δεχτούμε πως είναι κάτι τέτοιο, δεν τους αξίζει αγάπη, κατανόηση και συμπαράσταση στο υποτιθέμενο πρόβλημά τους; Είναι θεμιττό να κατακρεουργούμε ανθρώπους που χρήζουν της υποστήριξης και της στοργής μας; Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;

Απλές ερωτήσεις, περιμένω απλές απαντήσεις, ήρεμα παρακαλώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που λες.....δεν μου λες κάτι τρελό....ούτε κάτι το οποίο δεν μου είναι οικείο....το διαφορετικό έχει πολλά πρόσωπα.Είναι όντος έτσι.....
Όπως ότι.....δεν υπάρχει τελικά ποιο πολιτικό πράγμα από τον έρωτα.....πιθανότατα γιατί σε γυμνώνει, σε απαλλάσσει από όλα τα καθωσπρέπει που σου κολλάνε διάφοροι κατά καιρούς....σε κάνει να εκτίθεσαι και να δυναμώνεις,σε κάνει να δίνεις χώρο και χρόνο στο ταίρι σου..να παραμερίζεις το εγώ σου.
Τελικά ναι ο έρωτας είναι η μεγαλύτερη πολίτικη πράξη...που σίγουρα δεν αρμόζει στους δειλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;

Οι στρέιτ; Ή μήπως μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες ανδρών υπάρχουν; Πρέπει να το παραδεχτώ επιτέλους, ναι ναι ναι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top