Η ανακάλυψη κι εξερεύνηση του έρωτα

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι για την επίδραση των ταινιών της Finos Film στους νέους. :hmm:

Η τηλεόραση της δείχνει συνέχεια, ακόμα και σε ώρες που δεν κοιμούνται τα μικρά παιδιά. :eek:

Πολλές από αυτές τις ταινίες μου δίδαξαν ότι όλα τα προβλήματα της ζωής τελειώνουν μετά από έναν γάμο, ο οποίος θεωρείται ιδιαίτερα σταθερός και ακλόνητος θεσμός. Επίσης, αρκετές φορές παρατήρησα ότι αρκεί να παντρευτείς για να κάνεις παιδιά: η γυναίκα μένει έγκυος μετά το γάμο με αυτόματο τρόπο:look:

Μήπως να βάζαμε rating "άνω των 18" σε μερικές ελληνικές ταινίες (π.χ. την "Αλίκη στο Ναυτικό"), για τα παραπλανητικά μηνύματα που περνούν στους ανήλικους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι για την επίδραση των ταινιών της Finos Film στους νέους. :hmm:

Η τηλεόραση της δείχνει συνέχεια, ακόμα και σε ώρες που δεν κοιμούνται τα μικρά παιδιά. :eek:

Πολλές από αυτές τις ταινίες μου δίδαξαν ότι όλα τα προβλήματα της ζωής τελειώνουν μετά από έναν γάμο, ο οποίος θεωρείται ιδιαίτερα σταθερός και ακλόνητος θεσμός. Επίσης, αρκετές φορές παρατήρησα ότι αρκεί να παντρευτείς για να κάνεις παιδιά: η γυναίκα μένει έγκυος μετά το γάμο με αυτόματο τρόπο:look:

Μήπως να βάζαμε rating "άνω των 18" σε μερικές ελληνικές ταινίες (π.χ. την "Αλίκη στο Ναυτικό"), για τα παραπλανητικά μηνύματα που περνούν στους ανήλικους; :hmm:

Είναι και αυτό μια άποψη .............αλλά και η Αλίκη ήταν μία έ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Η εποχή που και μόνο η σκέψη πως κάποιος (μαντράχαλος) πήδηξε την κόρη και όχι η κόρη μας έκανε έρωτα με ένα νεαρό υγιή αρτιμελή, ισορροπημένο και σε κάθε περίπτωση απλά έκανε έρωτα με ένα παιδί για το οποίο τρέφει συναισθήματα ή ακόμα λιγότερο της αρέσει έτσι όπως ακούγεται, έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Τώρα άμα σου πω πως δεν κατάλαβα τίποτα ?

Τεςπα... ερώτημα : δηλαδής οι μη αρτιμελείς , οι μη νεαροί και μη ισορροπημένοι και όσοι δεν
ερωτεύονται κάθε δεύτερη μέρα , οπόταν τα συναισθήματα , τους προκύπτουν μια φορά στη
δεκαετία , δεν έχουν δικαίωμα να κάμουν σεχςς ??


Ουιιι !!! Τη βάψαμε ! Η μισή υφήλιος ανέραστη θα πάει στον άλλον κόσμο :P




Πιστεύω οτι διάκριση πλέον η εποχή που ζούμε μας επιβάλει να μήν κάνουμε.


Πάλι δεν κατάλαβα νάδα !
Καλέ μου Μάξιμε αν υποψιαστώ πως πίνεις ...θα .. αυτό ....:P

Αστειεύομαι :)




Δέν μπορούμε να μιλάμε γενικά και αόριστα περι SEX και έρωτος.

Άλλη είναι η φύση του αγοριού άλλη είναι η φύση του κοριτσιού.

Αλλά προκύπτουν και ένα σωρό άλλες ερωτήσεις όπως και απορίες απο την πλευρά των παιδιών .


... Κι άλλη είν' η δουλειά του ναύτη κι αλλη του καντηλανάφτη !

:P


Λολ βρε καλέ μου Μάξιμε τι το πας μέσω Λαρίσης ?
Πες τα πράγματα με το όνομά τους .

Ένιγουέη , δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα , ποιο το ερώτημα , ποια η κεντρική ιδέα
και σε λίγο ξημερώνει μα κοιμήσου εσύ ( όχι εσύ Μάξιμε το άσμα το λέει :) )
αλλά θαρρώ πως επί του θέματος ο λατρεμένος μου Γιώργος Μαρίνος
στο κάτωθι άσμα λέει τα πράγματα ακριβώς ως έχουν .
Γιατί το σεξ είναι μια άλλη ιστορία ...







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...............
Λολ βρε καλέ μου Μάξιμε τι το πας μέσω Λαρίσης ?
Πες τα πράγματα με το όνομά τους .

Ένιγουέη , δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα , ποιο το ερώτημα , ποια η κεντρική ιδέα
και σε λίγο ξημερώνει .................


Το θέμα και το ερώτημα καλή μου Μελιώ, δεν είναι τίποτε άλλο απο το κατα πόσο βοηθά η ενασχόληση των μικρών μας φίλων με την εκμάθηση του έρωτα, παρακολουθώντας σεξ μέσω των dvd .

Η διάκριση που κάνω ανάμεσα στις λέξεις << έρωτα>> και <<σεξ>> δεν είναι τυχαία.

Πρόσφατη έρευνα πάντως στην ΕΛΛΑΔΑ, απέδειξε ενδειαφέροντα στοιχεία που δείχνουν τις επιπτώσεις των ανακαλύψεων που κάνουν οι μικρομεγάλοι φίλοι μας. Να τους πώ μόνο μικρούς δεν γίνεται γιατι θυμώνουν αμέσως.
Βέβαια πρίν το αρχικό κλίκ, είμαι σίγουρος οτι είναι ΜΙΚΡΟΙ.
Αλλά το ζήτημα είναι μετά πώς τους ονομάζεις ;
Πάντως όχι σκέτα μικρούς. Μπορεί να είναι 9 ή 10 και κάτι αλλά θα έχουν πείρα σίγουρα.

Υ.Γ. Θα βρώ το link και θα το προσθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το θέμα και το ερώτημα καλή μου Μελιώ, δεν είναι τίποτε άλλο απο το κατα πόσο βοηθά η ενασχόληση των μικρών μας φίλων με την εκμάθηση του έρωτα, παρακολουθώντας σεξ μέσω των dvd . Να τους πώ μόνο μικρούς δεν γίνεται γιατι θυμώνουν αμέσως.
Βέβαια πρίν το αρχικό κλίκ, είμαι σίγουρος οτι είναι ΜΙΚΡΟΙ.
Αλλά το ζήτημα είναι μετά πώς τους ονομάζεις ;

απλώς κ@υλωμένους :redface:

π.σ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Η εποχή που και μόνο η σκέψη πως κάποιος (μαντράχαλος) πήδηξε την κόρη και όχι η κόρη μας έκανε έρωτα με ένα νεαρό υγιή αρτιμελή, ισορροπημένο και σε κάθε περίπτωση απλά έκανε έρωτα με ένα παιδί για το οποίο τρέφει συναισθήματα ή ακόμα λιγότερο της αρέσει έτσι όπως ακούγεται, έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω, όμως τώρα παρατήρησα αυτό το κομμάτι...

Όταν λέτε υγιή αρτιμελή ισορροπημένο να φανταστώ ότι πλάθετε εικονικά κάποιον στο μοντέλο του Ρίτζ Φόρεστερ (βλ. Τόλμη και Γοητεία) στη δεκαετία του '80.

Και σας ερωτώ. Εαν ο νεαρός ήτο με πρόβλημα στο σώμα του, δε θα του επιτρέπατε να κάνει σεξ με τη θυγατέρα σας; Γιατί το έχω βιώσει μια φορά αυτό το ανεπίτρεπτο σκεπτικό και σιχάθηκα την ώρα και τη στιγμή που ζω στον πλανήτη των ανθρώπων.

Παλιά ο γονιός ενδιαφερόταν για την αποκατάσταση δια γάμου της κόρης του με έναν υγιή, αρτιμελή και ισορροπημένο νεαρό. Τώρα έχουμε περάσει στο άλλο άκρο όπου ο γονιός (και κυρίως η μάνα) ψάχνει επιβήτορα για την κόρη της στο πρότυπο του Ρίτζ Φόρεστερ. Σώμα λεφτά και μπόλικη κουλτούρα.

Σου λέει "Θα μου την πηδήξουν που θα μου την πηδήξουν, το θέμα είναι να χει ο τζιτζιφρίκος της ωραίο σώμα και διδακτορικά για να μη λέει ο κόσμος και να χει λεφτά για να θρέφεται η κοράκλα μου...και εγώ!"

Και καλά η εκπαίδευση και το χρήμα, μπορεί να είναι για να είναι ξύπνιος ο άλλος και να υπάρχει ασφάλεια αντίστοιχα, αλλά το σώμα;;; Μα το σώμα;;; Γιατί; Με τη μάνα θα κοιμηθεί το αγόρι, ή με την κόρη; (Εντάξει μερικές φορές θα εύχεσαι να τις είχες και τις 2, αλλά αυτό δεν ανήκει στο παρόν θέμα:P)

Από το συνοικέσιο στην εκπόρνευση με προδιαγραφές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Και σας ερωτώ. Εαν ο νεαρός ήτο με πρόβλημα στο σώμα του, δε θα του επιτρέπατε να κάνει σεξ με τη θυγατέρα σας; Γιατί το έχω βιώσει μια φορά αυτό το ανεπίτρεπτο σκεπτικό και σιχάθηκα την ώρα και τη στιγμή που ζω στον πλανήτη των ανθρώπων.
Εξαρτάται άν το πρόβλημα ήταν οτι τον είχε πενήντα πόντους ε, θα έκανα κάποια σύσταση στην θυγατέρα μου να προσέχει διάφορες επικίνδυνες στάσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Εξαρτάται άν το πρόβλημα ήταν οτι τον είχε πενήντα πόντους ε, θα έκανα κάποια σύσταση στην θυγατέρα μου να προσέχει διάφορες επικίνδυνες στάσεις :D

Εντάξει, προφανώς και δεν εννοούσα τέτοιο πρόβλημα, προφανώς και κάνεις πλάκα αλλά...


Έτσι για το αστείο, θέλω να σε δω πως θα τσεκάρεις τους πόντους ότι είναι 50 και πως θα ανοίξεις το ζήτημα στο ζευγάρι χωρίς να κινήσεις υποψίες!

Παρακαλείσαι όπως αποφύγεις τις ατάκες:

"Εϊ, φίλε, κυκλοφορείς και σε Small;"

(σε απόσταση ενός μέτρου) "Να σου ψιθυρίσω κάτι!"

"Αθλητής στο άλμα εις ύψος ε; Παίρνεις δικό σου κοντάρι από το σπίτι ή σου δίνουν εκεί;"


και άλλα πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εντάξει, προφανώς και δεν εννοούσα τέτοιο πρόβλημα, προφανώς και κάνεις πλάκα αλλά... Έτσι για το αστείο, θέλω να σε δω πως θα τσεκάρεις τους πόντους ότι είναι 50 και πως θα ανοίξεις το ζήτημα στο ζευγάρι χωρίς να κινήσεις υποψίες!
Πλάκα πλάκα είναι συχνά ένα πρόβλημα (όχι για πενήντα πόντους βέβαια το νούμερο ήταν χάριν ευθυμίας). Οσο για το πώς θα το μάθαινα, ε, πιστεύω ότι θα είχα αρκετά καλη σχέση με τη θυγατέρα μου ώστε να έχει την άνεση να μου το πεί αν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα είναι συχνά ένα πρόβλημα (όχι για πενήντα πόντους βέβαια το νούμερο ήταν χάριν ευθυμίας). Οσο για το πώς θα το μάθαινα, ε, πιστεύω ότι θα είχα αρκετά καλη σχέση με τη θυγατέρα μου ώστε να έχει την άνεση να μου το πεί αν αντιμετώπιζε τέτοιο πρόβλημα

Θαυμάσια. Τον νεαρό από την άλλη πλευρά πως θα τον αντιμετώπιζες; Είτε μιλάμε για πρόβλημα πέους, είτε για κάποιο σοβαρότερο...

Θα ένιωθες ενόχληση ότι η κόρη σου κυκλοφορεί με "προβληματικό", δοθείσης της υπόθεσης ότι η κόρη σου δε θα είχε κάποιο πρόβλημα με τον φίλο της, η θα δεχόσουν τον νεαρό με τη διαφορετικότητά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θαυμάσια. Τον νεαρό από την άλλη πλευρά πως θα τον αντιμετώπιζες; Είτε μιλάμε για πρόβλημα πέους, είτε για κάποιο σοβαρότερο... Θα ένιωθες ενόχληση ότι η κόρη σου κυκλοφορεί με "προβληματικό", δοθείσης της υπόθεσης ότι η κόρη σου δε θα είχε κάποιο πρόβλημα με τον φίλο της, η θα δεχόσουν τον νεαρό με τη διαφορετικότητά του;

Πόσο σοβαρό πρόβλημα. Δωσε ενα παράδειγμα συγκεκριμένο. Πάντως τα κριτήρια με τα οποία θα είχα ή δεν θα είχα πρόβλημα για την κόρη μου οσον αφορά μια σεξουαλική της σχέση θα ήταν πάντα και μόνο δυο. Αν θα ήταν ευτυχισμένη με τον σύντροφό της και αν η ευτυχία τους θα ήταν βιώσιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με συγχωρείτε που παρεμβαίνω, όμως τώρα παρατήρησα αυτό το κομμάτι...

Όταν λέτε υγιή αρτιμελή ισορροπημένο να φανταστώ ότι πλάθετε εικονικά κάποιον στο μοντέλο του Ρίτζ Φόρεστερ (βλ. Τόλμη και Γοητεία) στη δεκαετία του '80.

Και σας ερωτώ. Εαν ο νεαρός ήτο με πρόβλημα στο σώμα του, δε θα του επιτρέπατε να κάνει σεξ με τη θυγατέρα σας; Γιατί το έχω βιώσει μια φορά αυτό το ανεπίτρεπτο σκεπτικό και σιχάθηκα την ώρα και τη στιγμή που ζω στον πλανήτη των ανθρώπων.
.....................................................................................................................................................
Μπορεί τώρα να παρατήρησες αυτό το κομάτι όμως απο την βιαστική απάντηση που έδωσες, είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι θα χρειαστείς λίγο χρόνο ακόμα μέχρι να καταλάβεις τί θέλει να πεί.

Αλλά για ν α μή σε αφήσω με απορίες, σου λέω οτι εννοούσα πως σήμερα είναι αποδεκτή η σεξουαλική σχέση της κόρης σε αντίθεση με το χτές. Το θέμα μας όμως δεν είναι αυτό που απαντάς .
Θα εκτιμούσα την τοποθέτησή σου στην ουσία του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πρόσφατα κυκλοφόρησε ένα βιβλίο , που δίνει πάρα πολλές πληροφορίες για το θέμα αυτού του θρέντ. Ισως μάλιστα να δίνει και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις σε απορίες που έχουν απο παιδιά έως μεγάλοι στο θέμα των σχέσεων του έρωτα και του σέξ. Λέγεται Το Τραγούδι στον Άνεμο, απο τις εκδόσεις Λιβάνη. Ο συγγραφέας του έχει και μπλόγκ που μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω παλι ειμαι κατα της τσοντας..Δεν μορφωνει,ισα ισα μπερδευει.Χαρη σε αυτες λειπει πλεον ο ρομαντισμος στο κρεβατι.Οι νεοι επηρεαζονται πολυ ευκολα απο αυτες και νομιζουν πως οτι βλεπουν πρεπει να κανουν ..για να ειναι "βαρβατοι αντρες".Ακομη οι γυναικες μειωνονται με την τσοντα.Ετσι πιστευω τουλαχιστον ,καθως συχνα καταντουν sex toys:hmm:Υπαρχουν και ταινιες που μπορει να βοηθησουν ,αλλα σε καμια περιπτωση οι τσοντες.Με αηδιαζουν πραγματικα..Πολλα αγορια μιλανε πλεον για τον ερωτα με τετοιο τροπο ,ωστε νομιζω πως βλεπω ζωα μπροστα μου.."την πηδηξα,μου πηρε ****...."κτλ κτλ.και τελικα ο ερωτας δεν εχει καμια σχεση με τον ερωτα.Εδω μιλαμε πλεον για εκχυδαϊσμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό και αν είναι ένα ενδιαφέρον θέμα...:hmm:

Δεν μου αρέσει όπως οι τσόντες προβάλλουν τα πράγματα. Γιατί έτσι προωθούνται και κάποια λαθεμένα πρότυπα...
Και από την άλλη τι να μάθει ο πιτσιρικάς από την Τζούλια και την κάθε Τζούλια?
Το σεξ και ο έρωτας για εμένα πρέπει να βασίζονται στο ανθρώπινο ένστικτο, γιατί πολύ απλά είναι ένστικτο...

+1 στην Kate...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτό και αν είναι ένα ενδιαφέρον θέμα...:hmm:

Δεν μου αρέσει όπως οι τσόντες προβάλλουν τα πράγματα. Γιατί έτσι προωθούνται και κάποια λαθεμένα πρότυπα...
Και από την άλλη τι να μάθει ο πιτσιρικάς από την Τζούλια και την κάθε Τζούλια?
Το σεξ και ο έρωτας για εμένα πρέπει να βασίζονται στο ανθρώπινο ένστικτο, γιατί πολύ απλά είναι ένστικτο...

+1 στην Kate...

Ιδιαίτερα σήμερα με την ψηφιακή επεξεργασία της εικόνας που μπορεί να κάνει ένα πατίνι να έχει το μέγεθος κονκόρντ.

Φαντασθείτε τι ψευδαίσθηση ταξιδιού μπορεί να κάνει κανείς.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ταξίδι που έχει μόνο αφετηρία και η άφιξή του φτάνει στα βαθιά μας γεράματα πολλές φορές .

Σ'αυτό το ταξίδι η Ιθάκη έχει χάσει το νόημα της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ιδιαίτερα σήμερα με την ψηφιακή επεξεργασία της εικόνας που μπορεί να κάνει ένα πατίνι να έχει το μέγεθος κονκόρντ.

Φαντασθείτε τι ψευδαίσθηση ταξιδιού μπορεί να κάνει κανείς.

Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ταξίδι που έχει μόνο αφετηρία και η άφιξή του φτάνει στα βαθιά μας γεράματα πολλές φορές .

Σ'αυτό το ταξίδι η Ιθάκη έχει χάσει το νόημα της..

Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα μας.. Εν τέλει σημασία δεν έχει η Ιθάκη, αλλά το ωραίο ταξίδι...;)
Έτσι ακριβώς σημασία έχει η απόλαυση που παίρνουμε (σωματική και πνευματική) και όχι η ίδια η πράξη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει όπως οι τσόντες προβάλλουν τα πράγματα. Γιατί έτσι προωθούνται και κάποια λαθεμένα πρότυπα...
Και από την άλλη τι να μάθει ο πιτσιρικάς από την Τζούλια και την κάθε Τζούλια?
Το σεξ και ο έρωτας για εμένα πρέπει να βασίζονται στο ανθρώπινο ένστικτο, γιατί πολύ απλά είναι ένστικτο...

Πολυ σωστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μα εκεί ακριβώς είναι το θέμα μας.. Εν τέλει σημασία δεν έχει η Ιθάκη, αλλά το ωραίο ταξίδι...;)
Έτσι ακριβώς σημασία έχει η απόλαυση που παίρνουμε (σωματική και πνευματική) και όχι η ίδια η πράξη...:redface:

Σαφέστατα η πράξη έχει την δική της σημασία. Πώς μπορείς να ταξιδέψεις τελικά.
Ομως είναι διαφορετικό να ταξιδεύεις ανακαλύπτοντας και άλλο να σου έχουν δείξει ένα έργο σκηνοθετώντας την διαδρομή κατα πώς τους βολεύει. Νομίζεις οτι ξέρεις την διαδρομή, αλλά πολλές φορές χάνεις τον δρόμο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σαφέστατα η πράξη έχει την δική της σημασία. Πώς μπορείς να ταξιδέψεις τελικά.
Ομως είναι διαφορετικό να ταξιδεύεις ανακαλύπτοντας και άλλο να σου έχουν δείξει ένα έργο σκηνοθετώντας την διαδρομή κατα πώς τους βολεύει. Νομίζεις οτι ξέρεις την διαδρομή, αλλά πολλές φορές χάνεις τον δρόμο .

Νομίζω, Μάξιμε, ότι το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγουμε -αν θέλετε διορθώστε με- είναι ότι περισσότερο απολαμβάνεις την διαδρομή, την πορεία που χαράσσεις μόνος σου, παρά ακολουθώντας τις οδηγίες ενός όχι και τόσο καλού χάρτη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top