Microsoft Windows Vista

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οκ.......ευχαριστω πολυ!αλλα γτ υποτιθεται;αν δν κανει δουλεια να μην το βαλω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στο σύνολό του κάνει δουλειά, ειδικά σε θέματα ασφάλειας, να το βάλεις.
Τα επι μέρους fixes καμιά φορά δεν δουλεύουν ακριβώς όπως πρέπει απλά. Κλείνει μια τρύπα κι ανοίγει κάποια άλλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οκ!θα τ βαλω...με επισες!!!!!:P

:thanks:!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
A third of Vista PCs downgraded to XP

Vistaʼs death march picked up some pace yesterday, after a metrics researcher revealed that nearly 35 per cent of PCs built to run the Windows operating system have been downgraded to XP.
In a survey of more than 3,000 computers, performance testing software developer Devil Mountain Software estimated that more than one in three new machines had either been downgraded by vendors such as Dell, or by customers once they bought the PC.

Σε έρευνα που έγινε φαίνεται πως το 1/3 των υπολογιστών που αρχικά αγοράστηκαν με Windows Vista έχουν γίνει downgraded σε XP. Όχι και τόσο καλά νέα αυτά για την Microsoft έτσι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι νέο ότι οι χρήστες δεν προτιμούν τα vista ... εξάλλου εδώ και καιρό η Microsoft κάνει ότι μπορεί να αλλάξει αυτή την (λανθασμένη (;) ) άποψη ακόμη και με την βοήθεια του Marketing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 4

Νεοφερμένος

Ο Nikos 4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
καλησπέρα εχω ενα προβλημα με ενα update στα windows vista που αποτυγχανει συνεχως,:/:
εδώ και δυο μηνες μου ερχετε μια αυτόματη ενημέρωση απο το windows update και καθε φορα αποτυγχάνει να την εγκαταστήσει ο κωδικός της είναι ((ΚΒ981793)),δηλ. ενημερωση για τα windows vista (ΚΒ981793) πιο σιγεκριμενα..:(
οποιος γνωριζει πως μπορω να το διορθωσω ας απαντήσει...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμένα μου τα κάνει όλα τα update κανονικά... Ποια έκδοση έχεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nikos 4

Νεοφερμένος

Ο Nikos 4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμένα μου τα κάνει όλα τα update κανονικά... Ποια έκδοση έχεις???
Εχω windows vista 32-bit
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για την ιστορία, το παρακάτω άρθρο είχε τυπογραφικό:
Ο σωστός τίτλος ήταν A third of Vista PCs upgraded to XP.

Γράφω λοιπόν εδώ πέρα για κάτι που μου προκάλεσε εντύπωση. Έχω λοιπόν ένα λαπτοπάκι με:

  • Intel Core Duo T7200 @ 2.00 GHz, 4MB L2 unified cache
  • 2 GB RAM
  • ATI Radeon X1600 256 MB

Κοπής 2007. Τον αγόρασα προεγκατεστημένο με Windows Vista (ακόμα κλαίω τα λεφτά μου) και με περασμένους τους drivers του κατασκευαστή.

Υποτίθεται λοιπόν ότι θα έπαιζε το Civilization IV. Έλα όμως που και κόλλαγε απίστευτα και είχα την παρακάτω οθόνη:








Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο το έκανα upgrade σε Windows XP, SP3 με clean install. Τους drivers τους βρήκα μόνος μου, ύστερα από πολύ ψάξιμο και κόπο. Εντέλει, χωρίς να αλλάξω hardware, αλλά απλά λειτουργικό και παίρνοντας τους αντίστοιχους drivers, το σύστημά μου λειτουργεί κανονικά.

Χώρια που πετάει, εν αντιθέσει με τα Vista που σερνόντουσαν, παρά τη 2 GB RAM. Μου θύμισαν τις εποχές των Windows Millenium Edition, όπου υπήρχε ένα απίστευτο lag στο Empire Earth. Τα units ένιωθαν μετά από κάνα λεπτό.



Συμπέρασμα: κρίμα τα λεφτά που έδωσα στα Vista - και τα office 7 που ποτέ δεν χρησιμοποίησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
απορω με τα προβληματα που ακουω για τα vista. Τα ειχα περιπου 8 μηνες και δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα!! Σφαιρα πηγαιναν! Σκεφτομαι να απαλλαγω απο τα 7 και να επιστρεψω στα vista :D

Το office 7 το χρησιμοποιησα και με το παραπανω μαλιστα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Γιώργο, τι drivers για GPU είχες περασμένους στο Windows Vista;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
@Γιώργο, τι drivers για GPU είχες περασμένους στο Windows Vista;
Της ATI λογικά, κρίνοντας από το CD που είχα μαζί με το laptop. Οι οποίοι δεν μου έπιαναν προφανώς στα XP κι αναγκάστηκα να τους ξαναψάξω.
Τώρα για το ποιοι ακριβώς ήταν ... δεν τους έχω πρόχειρους αυτή τη στιγμή. Το απόγευμα πάλι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Anyway, το πιο περίεργο είναι γιατί εν έτη 2010 ασχολήθηκες με vista. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά. Έπρεπε να πας άμεσα σε 7!

Δυστυχώς ή ευτυχώς, κάποιος που δεν έχει ήδη δοκιμάσει τα Vista δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει ... Πράγματι είναι ένα αποτυχημένο λειτουργικό. Από την άλλη, δεν βρίσκω πολλούς λόγους κάποιος που είναι happy από vista να πάει σε 7 αν εξαιρέσεις το interface
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το CIV IV το 'χα βάλει στο laptop μου εν έτει 2009 ή 2008 βασικά, σε μια προσπάθεια μήπως και παίξει γιατί στο Desktop μου (με XP) είχα το ίδιο πρόβλημα, που μάλλον οφείλεται εκεί σε κακή κάρτα γραφικών. Και τελικά αυτό ήτανε γιατί στο laptop έστησα τώρα και Sims 3 και πετάνε.

Απλά τώρα έτυχε να στήσω CIV IV στα XP και τώρα το θυμήθηκα το θέμα αυτό με τα Vista (έκανε και κάποιος bump το θέμα ε και μου 'ρθε).

Τα Windows 7 θα τα δοκιμάσω όταν βρω χρόνο. Τα πήρα από το msdnaa και κάποια στιγμή θα τα βάλω. Με προσοχή και προδέρμ γιατί αυτά δεν έχουν και τις πολλές ενεργοποιηεις που είχαν τα XP. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top