Ένοπλη ληστεία στο σπίτι μου!

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Tι μήνυση; Παραβίαση ιδιωτικού χώρου;
Έτσι και αλλιώς η κλεψιά είναι παράπτωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tι μήνυση; Παραβίαση ιδιωτικού χώρου;
Έτσι και αλλιώς η κλεψιά είναι παράπτωμα.

Αν ακυρώσει ο ιδιώτης την καταγγελία τότε επίσημα δεν υπάρχει καμιά κλεψιά άρα ούτε παράπτωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Χωρίς να έχω σχετικές γνώσεις μου ακούγεται παράλογο αυτό που λες.
Μπήκε ή δεν μπήκε σπίτι σου να κλέψει;

Όποιος ξέρει για τα αποτυπώματα ας μου λύσει την απορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χωρίς να έχω σχετικές γνώσεις μου ακούγεται παράλογο αυτό που λες.
Μπήκε ή δεν μπήκε σπίτι σου να κλέψει;

Όποιος ξέρει για τα αποτυπώματα ας μου λύσει την απορία.

Οικογενειακή εμπειρία πριν χρόνια μας έκλεψαν κάτι γύφτοι τους έπιασε η κάμερα ασφαλείας (ποιο χρήσιμη από ότι ο συναγερμός) τους αναγνώρισαν οι αστυνομικοί (λέγοντας μας ότι είναι γνωστοί κλέφτες) μετά μας έπαιρναν τηλέφωνο (όλο το σόι τους) ακυρώσαμε και όλα μέλι γάλα.


Σκέψου τι γίνεται και τώρα με τα ιδιωτικά διόδια. Αν δε κάνει καταγγελια η ιδιωτική εταιρεία η αστυνομία δεν επεμβαίνει (ζήτημα μεταξύ ιδιωτών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ας προσθέσω κι εγώ μια "ακουστική" εμπειρία.......


Στην εξάρθρωση σπείρας διαρρηκτών οικιών, η οποία αποτελούνταν από τρεις γυναίκες ηλικίας, 32, 39 και 45 ετών, στις περιοχές της Κηφισιάς, της Πεύκης και του Αμαρουσίου προχώρησε η αστυνομία.

Αστυνομικοί της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. συνέλαβαν τις τρεις γυναίκες μετά από απόπειρα διάρρηξης διαμερίσματος στην Πεύκη.
Σύμφωνα με την αστυνομία, οι συλληφθείσες είχαν συστήσει ομάδα η οποία αφού εντόπιζε διαμερίσματα στις περιοχές της Κηφισιάς, της Πεύκης και του Αμαρουσίου, εισέρχονταν σε αυτά και αφαιρούσαν χρήματα και κοσμήματα.
Από την έρευνα-προανάκριση, που διενεργήθηκε από το Τ.Α. Πεύκης, διαπιστώθηκε ότι οι τρεις γυναίκες κατά το τελευταίο τετράμηνο διέπραξαν 12 διαρρήξεις διαμερισμάτων στη περιοχή της Πεύκης, δύο διαρρήξεις διαμερισμάτων στη περιοχή του Αμαρουσίου και μία διάρρηξη διαμερίσματος στη περιοχή της Κηφισιάς.
Οι συλληφθείσες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών.
πηγή


Και πόσες ακόμα ληστείες δεν διαπιστώθηκαν ή δεν δηλώθηκαν.... Γιατί υποψιάζομαι ότι πρέπει να ήταν οι ίδιες γυναίκες που κοροίδεψαν πριν ένα μήνα ενα φιλικό μου ηλικιωμένο ζευγάρι..... Εμφανίστηκαν δύο γυναίκες με το πρόσχημα ότι θέλουν να νοικιάσουν ένα μικρό διαμέρισμα και ότι η μία ήταν έγκυος.... Ζήτησαν να ανέβουν στο διαμέρισμα του ζεύγους να μιλήσουν - παζαρέψουν για το νοίκι και να πιουν ένα νεράκι......η κοπέλα πολύ ευγενικά είπε στον ηλικιωμένο κύριο ότι θα πάει μέχρι τη κουζίνα να ζητήσει ενα depon από την ηλικιωμένη κυρία..... τα 5 λεπτά που έλειπε έκανε σουλάτσο στα δωμάτια μαζεψε χρήματα από πορτοφόλια και κοσμήματα ...πήγε και στην ηλικιωμένη κυρία ήπιε το depon για το "άλλοθι" επέστρεψε στο σαλόνι και εκείνη την ώρα ήρθε και η τρίτη κυρία που χτύπησε το κουδούνι και είπε στην υποτιθέμενη κόρη της να φύγουν γιατί αρκετά ταλαιπωρήθηκε "εγκυος γυναίκα" να κοιτά σπίτια για ενοικίαση.....

Δυστυχώς το ηλικιωμένο ζευγάρι δεν το δήλωσε στην Αστυνομία... πρώτα απ' όλα γιατί είναι πάρα πολύ μακριά το Αστυνομικό Τμήμα, δεύτερον οι άνθρωποι έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας και τρίτον γιατί πίστευαν ότι ήταν χαμένη υπόθεση....

Εύχομαι να μην γίνουν ποτέ ξανά ληστείες σε κανέναν από εμάς, σε κανένα άνθρωπο, ούτε στη Λία.... γιατί η παραβίαση ενός δικού σου χώρου είτε σπιτιού, είτε γραφείου, είτε εξοχικού είτε πατρογονικού...είτε είτε......είναι ένας "βιασμός" του προσωπικού σου χώρου, της ζωής σου, της ασφάλειας σου, της ηρεμίας σου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Τωρα το ειδα το θεμα..Λια...ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ αυτο που περασες...:eek::eek::eek:.....πραγματικα και εγω πιστευω οτι η συμπεριφορα σου ηταν ότι καλυτερο...αλλα χαρα στο κουραγιο σου..πωπω,εχασα το χρωμα μου οταν το διαβασα.Σε πολυκατοικια μενεις;
Εχουν μπει και σε εμενα κλεφτες στο σπιτι,περυσι..τετοια εποχη περιπου,αλλα δεν ημουν μεσα εγω ευτυχως...Ακουτε κατι.Η καλυτερη ασφαλεια για τις πορτες,ειναι οι χοντροι συρτες(οχι τα μικρα συρτακια),αλλα αυτοι που μπαινουν χωστοι στον τοιχο,μονο που οταν λειπεις..δεν μπορεις να τον βαζεις βεβαια,αλλα για οταν εισαι μεσα..ειναι οτι καλυτερο(το πιο απλο συστημα..αλλα το καλυτερο)Εγω,επειδη στο σπιτι που εμενα περυσι(σε αυτο που μπηκαν οι κλεφτες)..ηταν μονοκατοικια και μεσα στην ερημια..φοβομουν πολυ..και ειχα βαλει και στις 2 πορτες τετοιους συρτες.Λοιπον..απο την μπροστινη πορτα δεν ηθελαν να μπουν..γιατι ειναι στην πλευρα του δρομου(εκει δεν ειχα τον συρτη..γιατι ειχα βγει εξω).Προσπαθησαν να μπουν απο την πισω πορτα.Ενα θα σας πω..ειχε σκεβρωσει ολη η πορτα,αλλα ο συρτης την κραταγε μια χαρα..με τιποτα δεν θα εμπαιναν ΑΝ..δεν ειχε η ρημαδα η πορτα(αλουμινιου ειναι) ενα παραθυρο(με χοντρο τζαμι βεβαια).Αφου ειδαν οτι με τιποτα δεν μπορουν να την ανοιξουν..απλα εβαλαν λοστο..και εριξαν ολοκληρο το τζαμι του παραθυρου.Αν δεν ηταν το τζαμι δηλαδη..δεν θα μπορουσαν να μπουν.Επισης στα παραθυρα ειχα πυρους..και αυτο ειναι καλο συστημα.
Λια..πως εισαι τωρα;Νιωθεις ανασφαλεια; Γιατι εγω ομολογω οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω πια καθολου σε εκεινο το σπιτι...ουτε το βραδυ δεν εβγαινα εξω...:eek:..και ηταν και ο λογος που μετακομισα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι, σε πολυκατοικία μένω, αλλά όχι με πολλά διαμερίσματα (4 όροφοι = 4 διαμερίσματα).

Όχι, δε νιώθω ιδιαίτερη ανασφάλεια. Χτες ήταν και το πρώτο βράδυ που πέρασα μόνη μετά το συμβάν. Λίγο τρόμαζα όταν έκανε θόρυβο ο γάτος, αλλά no big deal. Έχουμε βάλει πύρρους στις μπαλκονόπορτες και νιώθω αρκετή ασφάλεια. Κλείδωσα και την εξώπόρτα και άφησα το κλειδί από πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Κατσε για να καταλαβω..πως μπηκαν απο την μπαλκονοπορτα λοιπον;Πως σκαρφαλωσαν στον οροφο;:worry:
ΥΓ..αληθεια..ο γατος τι εκανε;;εμενα τα θρασιμια ειχαν αφησει ανοιχτο το παραθυρο που βγηκαν,και ειχε βγει εξω η πουπιτσα μου...ευτυχως τη βρηκα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατσε για να καταλαβω..πως μπηκαν απο την μπαλκονοπορτα λοιπον;Πως σκαρφαλωσαν στον οροφο;:worry:
ΥΓ..αληθεια..ο γατος τι εκανε;;εμενα τα θρασιμια ειχαν αφησει ανοιχτο το παραθυρο που βγηκαν,και ειχε βγει εξω η πουπιτσα μου...ευτυχως τη βρηκα βεβαια..
Μένω στον 1ο... Και ήταν ξεκλείδωτα.

Ο γάτος αναίσθητος ως συνήθως. Χαμπάρι δεν πήρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Μένω στον 1ο... Και ήταν ξεκλείδωτα.

Ο γάτος αναίσθητος ως συνήθως. Χαμπάρι δεν πήρε.

:hehe::hehe::hehe:...α το καθαρματακι..


Πωπω...απιστευτο μου φαινεται ολο αυτο που εζησες παντως.Εισαι τερας ψυχραιμιας πρεπει να ομολογησω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κλείδωσα και την εξώπόρτα και άφησα το κλειδί από πίσω.

αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανει να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!
μπραβο παντως λια μου για το κουραγιο σου και δοξα τω Θεω, ολα πηγαν καλα και δε σε πειραξαν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανει να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!

Εε; Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
αν εχεις πορτα ασφαλειας να ξερεις πως δεν κανεις να αφηνεις το κλειδι πισω απο την πορτα! να το ξερεις!

γιατί ; δεν έχω ιδέα γιατί όχι , απλά ρωτάω γιατί


(όταν είδα εχτές τον τίτλο του τόπικ , η πρώτη σκέψη μου ήταν να έχει τύχει (με δεδομένο ότι σε κάποιον έτυχε και σε κάποιους θα συνεχίσει να τυχαίνει) σε μέλος του φόρουμ που δεν γνωρίζω . Πριν καν σκεφτώ την αίσια έκβαση του γεγονότος δηλαδή , σκέφτηκα να μην συνέβη στα αγαπημένα μου στεκομέλη και τσαντίστηκα πολυ όταν έπεσαν έξω οι ελπίδες μου , γιατί η επίθεση σε κάποιον που τον νιώθεις έστω και ελάχιστα οικείο πρόσωπο , καταρρίπτει όλη την αίσθηση ασφάλειας σου

αλλά επειδή πλέον στην χώρα μας , στην πόλη μας , στην γειτονιά μας , το αίσθημα ασφάλειας είναι δεδομένο ότι δεν είναι δεδομένο , μένει μόνο το πόσο καλός είσαι στα απροειδοποίητα διαγώνισματα χωρίς δεδομένες λύσεις που σου σερβίρει πλέον η ζωή . Η λία πέρασε το τεστ , μάλλον ήταν πάντα επίμονη με τα δύσκολα προβλήματα όπως δείχνει και η υλοποίηση όλου αυτού του περιβάλλοντος μέσα στο οποίο ανταλλάζουμε τώρα κουράγιο και προβληματισμούς . Δεν έχω κάτι να πω βασικά , χρησιμότατες οι συμβουλές για ασφάλεια στο σπίτι , χρησιμότατα τα χρήματα για να έχεις προστασία (και όταν καταλάβεις ότι η προστασία δεν είναι ποτέ αρκετή , να τα δώσεις τουλάχιστον στους μ@λ@κες μπας και ξεκουμπιστούν και ησυχάσεις) , αλλά προσωπικά , μετά από μικροκλοπές από τσέπες στα μέσα μεταφοράς σε συγγενικά μου πρόσωπα , μετά από απόπειρα βιασμού σε γνωστή μου επειδή ήταν πολύ προκλητική που γύριζε μόνη της 11 το βράδυ , μετά από κλοπή σε συγγενή που τ(μ)ου στοίχισε πολύ όχι σε μετρητά αλλά επειδή συνέπεσε με πρόβλημα υγιείας του και άλλα πολλά και ευχάριστα , όταν περνάω από το κέντρο-κολωνάκι και βλέπω γνωστά πρόσωπα της επικαιρότητας με 3-4 μπράβους/αστυνομικούς , τρελαίνομαι
και αυτή η τρέλα , δεν ξέρω πόσο θα αντέξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

εμεις εχουμε πορτα ασφαλειας και στο πατρικο μου και στη λαρισα εχω τετοια και ολοι μας εχουν πει και αυτος που μας την εβαλε στον κορυδαλλο πως σαυτες τις πορτες αν αφηνεις το κλειδι πανω στην πορτα τους ειναι αρκετα πιο ευκολο να τις ανοιξουν τις συγκεκριμενες. δε ξερω πολλες λεπτομερειες, εμεις παντως ποτε δεν αφηνουμε κλειδι πανω στην πορτα αυτη. ουτε εδω το κανω. προτιμω να βαζω το συρτη οπως ειπε και η πουπουλινα! βεβαια καμια φορα τοσο πολυ που ασφαλιζομαι μεσα στο σπιτι φοβαμαι πως αν κανει κανα σεισμο θα εγκλωβιστω μεσα στο σπιτι και δε θα μπορω να βγω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
γιατί ; δεν έχω ιδέα γιατί όχι , απλά ρωτάω γιατί


....

Η πρώτη σύσταση που έγινε και σ' εμάς, από τα μαστόρια που τοποθέτησαν την "πόρτα ασφαλείας" ήταν αυτή και στη σχετική μου απορία απάντησαν, ότι υπάρχουν εργαλεία με τα οποία μπορούν και ενεργοποιούν το έτοιμο κλειδί. Και επειδή ακριβώς έχουμε συνηθίσει από την παλιές πόρτες ν'αφήνουμε το κλειδί, οι κατασκευαστές βάζουν επιπρόσθετα και σύρτες ασφαλείας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
εμεις εχουμε πορτα ασφαλειας και στο πατρικο μου και στη λαρισα εχω τετοια και ολοι μας εχουν πει και αυτος που μας την εβαλε στον κορυδαλλο πως σαυτες τις πορτες αν αφηνεις το κλειδι πανω στην πορτα τους ειναι αρκετα πιο ευκολο να τις ανοιξουν τις συγκεκριμενες. δε ξερω πολλες λεπτομερειες, εμεις παντως ποτε δεν αφηνουμε κλειδι πανω στην πορτα αυτη. ουτε εδω το κανω. προτιμω να βαζω το συρτη οπως ειπε και η πουπουλινα! βεβαια καμια φορα τοσο πολυ που ασφαλιζομαι μεσα στο σπιτι φοβαμαι πως αν κανει κανα σεισμο θα εγκλωβιστω μεσα στο σπιτι και δε θα μπορω να βγω! :P


Δεν σε πιστευω..το ιδιο ακριβως σκεφτομαι και εγω..:hehe::hehe::hehe:..αν και δυστυχως στο καινουργιο σπιτι που μενω,οιδιοκτητης ειναι πολυ παραξενος..με το σπιτι,και δεν τολμω να βαλω συρτη,για να μην του τρυπησω την πορτα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
[/u][/b]

Δεν σε πιστευω..το ιδιο ακριβως σκεφτομαι και εγω..:hehe::hehe::hehe:..αν και δυστυχως στο καινουργιο σπιτι που μενω,οιδιοκτητης ειναι πολυ παραξενος..με το σπιτι,και δεν τολμω να βαλω συρτη,για να μην του τρυπησω την πορτα..:(

εγω βαζω το συρτη που εχει ενσωματωμενο η πορτα ασφαλειας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
εγω βαζω το συρτη που εχει ενσωματωμενο η πορτα ασφαλειας.:redface:
εμ..εμενα δεν εχει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Η πρώτη σύσταση που έγινε και σ' εμάς, από τα μαστόρια που τοποθέτησαν την "πόρτα ασφαλείας" ήταν αυτή και στη σχετική μου απορία απάντησαν, ότι υπάρχουν εργαλεία με τα οποία μπορούν και ενεργοποιούν το έτοιμο κλειδί. Και επειδή ακριβώς έχουμε συνηθίσει από την παλιές πόρτες ν'αφήνουμε το κλειδί, οι κατασκευαστές βάζουν επιπρόσθετα και σύρτες ασφαλείας....

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, το να αφήνεις το κλειδί μέσα στην πόρτα, μπορούν αν σε παρακολουθούν και έχουν σκοπό να κλέψουν, να βγάλουν αντίγραφα των κλειδιών και να ανοίξουν σαν κύριοι κανονικά την πόρτα, και γι αυτό οι συστάσεις όσων ασχολούνται με ασφάλειες σπιτιών είναι: κλείδωμα, παίρνεις το κλειδί, έχεις σύρτες ασφαλείας, και κρύβεις κάπου καλά τα κλειδιά του αυτοκινήτου, γιατί έχω ακούσει μετά την κλοπή του σπιτιού να κλέβουν και τα αυτοκίνητο του ιδιοκτήτη, αν είναι δυνατόν να κοιμάσαι με αυτά πάνω σου αν μένεις μόνος-η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά, πώς καταλαβαίνω αν είναι ασφαλείας η κλειδαριά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top