Είναι μορφωμένοι οι Έλληνες;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έχεις πάει ποτέ στην Αμερική ή τον Καναδά; Έχεις παρακολουθήσει ποτέ τοπικά κανάλια εκεί; Αν όχι, τότε μη λες απλά τι πιστεύεις ότι δείχνουν τα κανάλια εκεί. Γιατί αμφιβάλλω αν έχεις καν ιδέα για το τι κανάλια υπάρχουν.

τα ντοκιμαντερ κλπ τα βλεπω πολυ στο σκαι και στο νετ και μου αρεσουν πολυ
και mythbusters πχ

αλλα υπαρχει περισσοτερη ποικιλια και παραγωγες τετοιες λογω χρηματων πληθυσμου κλπ

εμεις εδω ειμαστε ελαχιστη αγορα..ποση ποικιλια να χωρεσει?

και οι κωμικες σειρες εδω στην ελαδα ειναι κλασεις καλυτερες απο τις αμερικανικες..οπως και παλιες ελληνικες ταινιες..η ηθοποιια και τεχνη ειναι ανωτερη για μενα..

αλλα τα ριαλιτυ απο ην αμερικη ξεκινησαν,,και ειναι πολυ πιο αγρια στο εξωτερικο,απο εδω,,εδω και ξυλο εχει πεσει ον καμερα..εδω ειμαι πολυ πιο πολιτισμενα τα πραγματα..και πιο αστεια..

πχ στο χιουμορ τους ξεπερναμε κατα πολυ για μενα,,ουτε συγκριση..

Οι ελάχιστοι που έχουν καταφέρει κάτι, είναι αυτοί που έχουν σπουδάσει στο εξωτερικό και αυτοί που ξεκίνησαν επιχειρήσεις στο εξωτερικό.

ελληνες ομως..

ειμαστε ειδικος λαος μαζι με τους εβραιους.. για αλλους λογους ισως.

αλλα ο εληνας στο ξενο οργανωμενο περιβαλλον απλα δειχνει την ανωτεροτητα του απεναντι στους αμερικανους κλπ βορειους..ειδικα σε ζητηματα καινοτομιας..εξυπνοι ειμαστε,,κρατος δεν μπορουμε να γινουμε..

ναι. Μπορεί να είναι καταναλωτικοί, αλλά αυτό δεν είναι κακό, ενισχύουν την οικονομία τους.

καλα...το να τρεχεις να πατιεσαι με αλλους 100 για να παρεις προσφορες σε ρουχα ή ipad δεν το κοβω εξυπνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στο εξωτερικο, μπορει να εχουν τα κουτσομπολια του κερατα,αλλα εχουν ενα σωρο αλλα καναλια να επιλεξεις... Στην Ελλαδα δεν υπαρχει αυτο(Ενα σκαι μονο δεν σωζει την κατασταση).
Και οσο για τους Ελληνες που διαπρεπουν στο εξωτερικο, εχουμε μια μανια να οικιοποιουμαστε οτιδηποτε. Προσφατα εβλεπα για τον πρωτο Ελληνα αστροναυτη...Ο οποιος στην ουσια ηταν Ρωσος με καταγωγη απο τον Ποντο....Ζητημα ειναι εαν εχει πατησει ποτε το ποδι του στην Ελλαδα. Πρωτα κανουμε τους Ποντιους ανεκδοτα(οχι οτι δεν εχουν πλακα) και γενικα τους εχουμε στο φτυσιμο, και οποτε μας βολευει τους λεμε Ελληνες.
Οσοι ειναι στο εξωτερικο και διαπρεπουν ειναι γιατι οταν ειχε ερθει ο καιρος εφαγαν ακυρο απο την Ελλαδα και προτιμησαν να πανε αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσφατα εβλεπα για τον πρωτο Ελληνα αστροναυτη...Ο οποιος στην ουσια ηταν Ρωσος με καταγωγη απο τον Ποντο..

καλα αυτο δεν θελει επιστημη τοσο..
ο Γιουρτσιχιν ειναι,,απο τη γεωργια μοο εληνιδα μανα εχει νομιζω

αλλα στην ευρωπαικη και αμερικανικη διαστημκη υπηρεσια,,υπαρχουν αρκετοι ελληνες που συνσχεδιαζουν οχηματα για το διαστημα..αυτοι μετρανε,,και οι περισσοτεροι απο αυτους γεννηθηκαν ελλαδα,,και πηγαν μεταπτυχιακα εξω..

και στο cern επισης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
[...]

και στο cern επισης..

Μην αρχισω με το Cern....Που εκοψε η ελληνικη κυβερνηση τον Νανοπουλο...
Δυστυχως η Ελλαδα εχει εναν τροπο να σκοτωνει τα τεκνα της που αξιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
οι ελληνες γνωσεις εχουν πολλες ... στο αντικειμενο που εχει ο καθε ενας .
αλλα μορφωμενους δεν θα το ελεγα . εχουμε αρκετα τα οποια μας κρατανε πισω οπως παραδειγμα το συνδρομο κατωτεροτητας και το συνδρομο να ειμαι εγω καλα και να μην ειναι κανενας αλλος .

αλλο εχω γνωσεις αλλο ειμαι μορφωμενος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλο η Ελλαδα αλλο οι Έλληνες;)

εγω υπερασπιζομαι τους Ελληνες :P

και αλλο
παραμορφωμενος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι σε θέματα παιδείας είμαστε πολύ πίσω(τουλάχιστον σε κάποια από αυτά).Και φυσικά ο καθένας μιλάει με τις εμπειρίες του δεν έχουμε κάνει,οι περισσότεροι,στατιστική έρευνα πριν πούμε τη γνώμη μας.Anyway εγώ αυτό που βλέπω από τις επαφές μου κυρίως με νεαρά άτομα είναι η αίσθηση του ατομοκεντρισμού.Να μαι εγώ καλά και για όλα τα άλλα δεν ενδιαφέρομαι.Δεν ενδιαφέρομαι για τους γύρω μου,για το περιβάλλον,για την πολιτική,για το αν θα πάρω πραγματικά γνώσεις από το σχολείο ή το πανεπιστήμιο(το μόνο που έχει σημασία για τους περισσότερους είναι το πως θα περάσουν το μάθημα).
Επίσης αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που υπάρχουν είναι πραγματικά υπερβολικά...Ο ρατσισμός, κοινωνικός, φυλετικός,θρησκευτικός και σε όποια άλλη μορφή κι αν σκεφτούμε είναι ακόμα σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.Ακόμα και η θέση της γυναίκας δεν είναι ίδια με αυτή του άντρα(εδώ δεν θέλω αντιρρήσεις γιατί όποιος πάει να το αρνηθεί αυτό απλά εθελοτυφλεί).Περιβαλλοντική συνείδηση δεν έχουμε!Είναι κάτω από το σπίτι σου ο κάδος της ανακύκλωσης και εσύ πετάς τα χαρτιά στην καλύτερη στον κάδο απορριμάτων,στη χειρότερη στο πεζοδρόμιο!
Ακόμα,δεν έχουμε καν μάθει να σεβόμαστε.Να σεβόμαστε τους ανθρώπους γύρω μας,την περιουσία του καθενός,το οτιδήποτε!Μα είναι ποτέ δυνατόν ένα πανεπιστήμιο να μην φαίνεται καν το κτίριο από τις αφίσες από τα κόμματα και τα γκράφιτι?Και γενικά είναι πολλά αυτά που με κάνουν να πιστεύω ότι οι Έλληνες δεν έχουν παιδεία.
Τώρα το άλλο θέμα που έχει αρχίσει και αναδεικνύεται,το αν δηλαδή οι Έλληνες σαν λαός έχουμε φυσικά προσόντα προφανώς αυτό είναι κάτι το οποίο δεν ξέρω.Αλλά και έτσι να είναι ο τρόπος που μεγαλώνουμε (που κατά τα άλλα έχει πάρα πολλά καλά στοιχεία) δεν μας αφήνει πολλές φορές να ανακαλύψουμε μια άλλη πλευρά του εαυτού μας.Τέλος όσον αφορά το ζήτημα της θρησκείας και το κατά πόσο αυτή επηρεάζει το βαθμό καλλιέργειας ενός λαού,εγώ θα υποστηρίξω ότι οι θρησκεία καθώς όντως λειτουργεί σε πολλές φάσεις σαν "όπιο του λαού",θεωρώ ότι πραγματικά επηρεάζει σε ένα σημαντικό βαθμό και το επίπεδο καλλιέργειας των ανθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι σε θέματα παιδείας είμαστε πολύ πίσω(τουλάχιστον σε κάποια από αυτά).Και φυσικά ο καθένας μιλάει με τις εμπειρίες του δεν έχουμε κάνει,οι περισσότεροι,στατιστική έρευνα πριν πούμε τη γνώμη μας.Anyway εγώ αυτό που βλέπω από τις επαφές μου κυρίως με νεαρά άτομα είναι η αίσθηση του ατομοκεντρισμού.Να μαι εγώ καλά και για όλα τα άλλα δεν ενδιαφέρομαι.Δεν ενδιαφέρομαι για τους γύρω μου,για το περιβάλλον,για την πολιτική,για το αν θα πάρω πραγματικά γνώσεις από το σχολείο ή το πανεπιστήμιο(το μόνο που έχει σημασία για τους περισσότερους είναι το πως θα περάσουν το μάθημα).
Επίσης αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που υπάρχουν είναι πραγματικά υπερβολικά...Ο ρατσισμός, κοινωνικός, φυλετικός,θρησκευτικός και σε όποια άλλη μορφή κι αν σκεφτούμε είναι ακόμα σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.Ακόμα και η θέση της γυναίκας δεν είναι ίδια με αυτή του άντρα(εδώ δεν θέλω αντιρρήσεις γιατί όποιος πάει να το αρνηθεί αυτό απλά εθελοτυφλεί).Περιβαλλοντική συνείδηση δεν έχουμε!Είναι κάτω από το σπίτι σου ο κάδος της ανακύκλωσης και εσύ πετάς τα χαρτιά στην καλύτερη στον κάδο απορριμάτων,στη χειρότερη στο πεζοδρόμιο!
Ακόμα,δεν έχουμε καν μάθει να σεβόμαστε.Να σεβόμαστε τους ανθρώπους γύρω μας,την περιουσία του καθενός,το οτιδήποτε!Μα είναι ποτέ δυνατόν ένα πανεπιστήμιο να μην φαίνεται καν το κτίριο από τις αφίσες από τα κόμματα και τα γκράφιτι?Και γενικά είναι πολλά αυτά που με κάνουν να πιστεύω ότι οι Έλληνες δεν έχουν παιδεία.
Τώρα το άλλο θέμα που έχει αρχίσει και αναδεικνύεται,το αν δηλαδή οι Έλληνες σαν λαός έχουμε φυσικά προσόντα προφανώς αυτό είναι κάτι το οποίο δεν ξέρω.Αλλά και έτσι να είναι ο τρόπος που μεγαλώνουμε (που κατά τα άλλα έχει πάρα πολλά καλά στοιχεία) δεν μας αφήνει πολλές φορές να ανακαλύψουμε μια άλλη πλευρά του εαυτού μας.Τέλος όσον αφορά το ζήτημα της θρησκείας και το κατά πόσο αυτή επηρεάζει το βαθμό καλλιέργειας ενός λαού,εγώ θα υποστηρίξω ότι οι θρησκεία καθώς όντως λειτουργεί σε πολλές φάσεις σαν "όπιο του λαού",θεωρώ ότι πραγματικά επηρεάζει σε ένα σημαντικό βαθμό και το επίπεδο καλλιέργειας των ανθρώπων...
Συμφωνω στα περισσοτερα..Με μονο μια μικρη ενσταση στα γραφιτι. Δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο απο εναν υπεροχα ζωγραφισμενο τοιχο. Και εννοω ζωγραφια οχι τα συνθηματα που γραφουν κατα καιρους. Ορισμενα μαλιστα ειναι πραγματικα εργα τεχνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μεσος ορος IQ στην ελλαδα 92 (15 θεση).
Μεσος ορος IQ στην αγγλια 100 (7 θεση).
(https://www.photius.com/rankings/national_iq_scores_country_ranks.html)

Στα 100 καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου 18 ειναι αγγλικα εκ των οποιων τα τεσσερα ειναι στο τοπ 10.
ΚΑΝΕΝΑ δεν ειναι ελληνικο.
(https://www.topuniversities.com/)

Οι ελληνες μαθητες ηρθαν 28οι στην αποδοση τους σε αναγνωση, μαθηματικα και επιστημες.
Οι αγγλοι μαθητες 13οι.
(https://www.geographic.org/country_ranks/educational_score_performance_country_ranks_2009_oecd.html)

Οι αγγλοι εχουν 102 βραβεια νομπελ στα 60.000.000 πλυθησμο δηλαδη εχουν εναν νομπελιστα ανα 588.000 κατοικους.
Οι ελληνες εχουμε 2 νομπελ (και τα δυο στη λογοτεχνια, κανενα σε επιστημες) στα 10.000.000 κατοικους. Δηλαδη εχουμε 1 νομπελιστα ανα 5.000.000 κατοικους.
(https://www.nobelprize.org/)

Αυτα ειναι τα στατιστικα. Συνεπως κατω απο ποια κριτηρια ακριβως οι ελληνες ειμαστε πιο μορφωμενοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,883 μηνύματα.
Αυτα ειναι τα στατιστικα. Συνεπως κατω απο ποια κριτηρια ακριβως οι ελληνες ειμαστε πιο μορφωμενοι?

Μάλλον έχεις χάσει το νόημα της στατιστικής. :P Εγώ λέω το εξής και αν μπορείς να με διαψεύσεις....

Ανάμεσα στον μέσο Έλληνα και στο μέσο Βρετανό, δεν υπάρχουν διαφορές.

Τα βραβεία Νόμπελ και τα Πανεπιστήμια δεν είναι μέσος δείκτης. Το IQ δεν αποδεικνύει τίποτα. Υπάρχει και το EQ και το SQ! Αν συγκρίνεις το Spirit Quality Ελληνών και Βρετανών θα μιλάς αλλιώς...

Η απόδοση στα μαθήματα είναι σίγουρα ένας σημαντικός δείκτης που θα απεικόνιζε τα προβλήματα του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Είναι δύσκολο να μετρηθεί σωστά, δεν έχει γίνει ποτέ ανάλογη σοβαρή προσπάθεια στην Ελλάδα, και αν μη τι άλλο δεν μπορείς να τον βρεις σε "επιστημονικο-πορνό" σελίδες διαδικτύου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Kαι άμα ξαναπατήσουν ελλάδα, εμένα να μου γράψεις :P
Αυτό είναι το θέμα μας; Ας ήταν η Ελλάδα σωστή στο να απορροφήσει όλους τους επιστήμονες που βγάζει για να δουλέψουν κι αυτοί εδώ. Και καλά θα κάνουν να μην ξαναπατήσουν εδώ.


Αμφιβάλεις;

Για κάτσε διάβασε στατιστικά, μελέτες μίλα με ανθρώπους που είναι μέσα στο χώρο και μετά έλα να μου πεις φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα βραβεία Νόμπελ και τα Πανεπιστήμια δεν είναι μέσος δείκτης. Το IQ δεν αποδεικνύει τίποτα. Υπάρχει και το EQ και το SQ! Αν συγκρίνεις το Spirit Quality Ελληνών και Βρετανών θα μιλάς αλλιώς...
σωστα..
προσπαθουν πολλοι να βαλουν σε μια μεζουρα την εξυπναδα..

δεν γινεται

πχ για τις ερευνες μετρηθηκε ολος ο πληθυσμος αγγλιας ελλαδας?

αφηστε..
τα καλυτερα ψεματα λεγονται με τη στατιστικη..

και ειδικα οταν παιζει μεσα τεραστιο ρολο η οικονομικη πολιτικη δυναμη καθε κρατους..
μη συγκρινουμε Ελλαδα αγγλια..

οι περισσοτεροι νομπελιστες για βλακειες ειναι,,να θυμηθουμε ποσα συμφεροντα παιζουν μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

πχ για τις ερευνες μετρηθηκε ολος ο πληθυσμος αγγλιας ελλαδας?

...

:mad::mad::mad:: Είμαι ( σχεδόν; ) σίγουρος, πως για Ελλλάδα βάλλανε ως σταθμικό δείκτη του "άι κιου" μας, τον δείκτη του ΓΑΠ!!!:P : Αν έλαβαν δε κι εκείνο το σαραντατόσο %...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αντε αρχισαμε παλι τα ιδια.....
Ναι ειμαστε χαζοι...Οπως χαζοι ειναι και οι Αγγλοι...Και οι Γερμανοι..Οι Γαλλοι....Και οι Αμερικανοι....
Ας σταματησουμε επιτελους να συγκρινουμε "καμπουρες", δεν εχει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
σωστα..
προσπαθουν πολλοι να βαλουν σε μια μεζουρα την εξυπναδα..

δεν γινεται

πχ για τις ερευνες μετρηθηκε ολος ο πληθυσμος αγγλιας ελλαδας?

Εσυ που λες οτι οι αγγλοι ειναι πιο χαζοι που το βασιζεις?

Εχεις εσυ καποιο μετρο για την εξυπναδα?

Μετρησες εσυ ολο το πλυθησμο της ελλαδας και της αγγλιας?

Οχι? Τοτε πως ακριβως βγαζεις συμπερασματα?

Ανάμεσα στον μέσο Έλληνα και στο μέσο Βρετανό, δεν υπάρχουν διαφορές.

Τι σκατα πως διαολο εισαι προγραμματιστης? Οσες φορες εχουμε κουβεντιασει δειχνεις μια ΕΝΤΥΠΟΣΙΑΚΗ αγνοια βασικων μαθηματικων και φυσικων αρχων. Μιλαμε για πραγματα λυκειου.

Δειξε μου σε παρακαλω τον μεσο ελληνα και τον μεσο αγγλο. Ποιος ειναι? Πως τον λενε και που μενει? Οχι τιποτα για να μπορεσω να τους συγκρινω δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
vΕσυ που λες οτι οι αγγλοι ειναι πιο χαζοι που το βασιζεις?

Εχεις εσυ καποιο μετρο για την εξυπναδα?

Μετρησες εσυ ολο το πλυθησμο της ελλαδας και της αγγλιας?

Οχι? Τοτε πως ακριβως βγαζεις συμπερασματα?
εμπειρικα το ειπα απο διαφορα δειγματα

δεν ειπα οτι ειναι επισημο επιστημονικο συμπερασμα,οπως πας να περασεις εσυ με τις στατιστικες περι νομπελ..-νομπελ ειρηνης πηρε ο Ομπαμα για να καταλαβεις..-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εμπειρικα το ειπα απο διαφορα δειγματα

Δηλαδη η εμπειρια σου (πως κρινεις εμπειρικα αν καποιος ειναι εξυπνος η οχι αληθεια...?) στο δικο σου δειγματικο χωρο (100-200 ατομα ΤΟ ΠΟΛΥ) ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ συμπερασμα απο τις στατιστικες χιλιαδων. Καταλαβα.

Για να το ξεκαθαρισω μεσα στο μυαλο μου λιγακι καλυτερα τωρα. Εσυ, γνωρισες ορισμενους ελληνες τοσο ωστε να σου ΦΑΝΟΥΝ εξυπνοι (ποσους, καμια 100η υποθετω σε ολη σου τη ζωη γνωρισες αρκετα καλα ωστε να προλαβεις να σχηματισεις μια εντυποση για το αν ειναι εξυπνοι η οχι) και τους συγκρινες με τους χμμ 2-3 αγγλους που ξερεις προσωπικα και εβγαλες το συμπερασμα οτι οι αγγλοι ειναι πιο χαζοι απο εμας.

δεν ειπα οτι ειναι επισημο επιστημονικο συμπερασμα

Δεν ειπα κατι τετοιο, παρεθεσα απλα ορισμενες στατιστικες σχολιαζοντας οτι ειναι ενδεικτικες του γεγονοτος οτι οι ελληνες σαν λαος δεν ειμαστε και τα πιο κοφτερα μαχαιρια στο συρταρι.

νομπελ ειρηνης πηρε ο Ομπαμα για να καταλαβεις..-

Και η μητερα τερεζα (που αφηνε ανθρωπους να λυποθημανε απο πονο γιατι τα φαρμακα δεν ηταν του καλου θεουλη)
Και ο Γιασερ Αραφατ (που πηρε νομπελ ειρηνης γιατι απλα σταματησε να σφαγιαζει λολ)

Απο την αλλη το νομπελ ειρηνης ειναι ενα πολιτικα δομημενο (εξ ορισμου) και κατευθηνομενο βραβειο.

9 απο τα 102 ειναι ειρηνης. Ορισμενοι νομπελιστες αγγλοι δηλαδη ανθρωποι που μεγαλωσαν, εκαναν το εργο τους, μορφοθηκαν στην αγγλια:

Elliot
Dirak
Thomson
Hodgkins
Saw
Russel
Krebs
Fleming

πιστευω να ξερεις τα ονοματα και τι εχουν κανει ο καθενας...

Βρετανοι πολιτες πηραν το νομπελ ιατρικης για το 2007 (evans για την απομονοση και καλιεργια βλαστοκυταρων) και το 2010 (edwarts για την IVF τεχολογια).

Εμεις εχουμε να λεμε για τον Σεφερη τον Ελυτη. ΑΚΟΜΑ.

Κλασικο ελληνικο μοτιβο "οταν εμεις καναμε εσεις..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
....................................

Κλασικο ελληνικο μοτιβο "οταν εμεις καναμε εσει.."

Δεν είναι δυνατή μια σύγκριση ανόμοιων πραγμάτων.

Αρχικά στην ανάπτυξη του ανθρώπου υπάρχουν τρια κριτήρια:
Η κληρονομικότητα
Το περιβάλλον
και τα μέσα που έχει στην διάθεση του και χρησιμοποιεί αυτός για τον οποίο όλοι σας κρίνετε εδώ μέσα.

Αφήνοντας την κληρονομικότητα, θα πω οτι το περιβάλλον στην Ελλάδα ουδεμία σχέση έχει με αυτό της Αγγλίας.
Οσο για τα μέσα που έχουν στην διάθεση τους Αγγλοι και Ελληνες, υπάρχει και εδώ διαφορά.

Οσο για το τελευταίο που λες: εμείς κάναμε εσείς…
Θα σου πω τι κάνουν οι εξυπνότατοι κατά τα άλλα Αγγλοι όταν δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη προκειμένου να πουν κάτι.

Ανατρέξτε στην αρχαία Ελληνική γλώσσα και πείτε το όπως λέγεται εκεί.
Π.χ. προσποτάμωση ή apologize και ακόμα πολλές χιλιάδες λέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
9 απο τα 102 ειναι ειρηνης. Ορισμενοι νομπελιστες αγγλοι δηλαδη ανθρωποι που μεγαλωσαν, εκαναν το εργο τους, μορφοθηκαν στην αγγλια:

Elliot
Dirak
Thomson
Hodgkins
Saw
Russel
Krebs
Fleming

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πήραν νόμπελ για να συγκρίνουμε εμεις τώρα ποιος λαός είναι πιο μορφωμένος :hmm: αλλά έκαναν έργο για να έχουμε μια καλύτερη ζωή και να βγάζουμε ολοκληρωμένα συμπεράσματα γύρω απο κάποια θέματα. Οι αριθμοί δεν λένε τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Δειξε μου σε παρακαλω τον μεσο ελληνα και τον μεσο αγγλο. Ποιος ειναι? Πως τον λενε και που μενει? Οχι τιποτα για να μπορεσω να τους συγκρινω δηλαδη.

O μέσος Έλληνας λέγεται Γιάννης, υποστηρίζει τον ΜΠΑΟΚ και είναι ικανός να παίξει ξύλο για την ομάδα του, όνειρο του είναι να ανοίξει μια καφετέρια και να αγοράσει μια μεταχειρισμένη Μερσεντές, δεν πάει στην εκκλησία τις Κυριακές γιατί έχει βγει το Σάββατο μέχρι τις 5 αλλά έχει το σταυρουδάκι στο λαιμό για να τον προστατεύει ο καλός θεούλης, καπνίζει μάλμπορο μαλακό χωρίς να δίνει σημασία στους νόμους περί απαγόρευσης του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, κατηγορεί το κράτος και τους πολιτικούς και τη διαφθορά για ότι κακό έχει συμβεί στο τόπο αλλά δεν παραλείπει να ζητήσει από τον ξάδερφό του τον μπάτσο της τροχαίας να του σβήσει την κλήση. Επίσης θαυμάζει τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό και τον βάζει πάντα μπροστά όταν του λένε ότι απέτυχε σε κάτι...

Ο μέσος Άγγλος λέγεται Μάικλ, υποστηρίζει Man Utd δεν τον αφήνουν να παίξει ξύλο για την ομάδα του, καπνίζει μάλμπορο μαλακό, δεν μπορεί να καπνίσει σχεδόν πουθενά, καταψηφίζει τον Μπράουν επειδή ήταν ανάξιος στην τελική, αντιπαθεί τους πολιτικούς αλλά αποφασίζει με σχετική σοβαρότητα ποιον θα εκλέξει και δεν μπορεί να σβήσει τις κλήσεις του από την τροχαία. Επίσης, νοσταλγεί την εποχή που η Βρετανία ήταν υπερδύναμη και κοιτά με υπεροψία τους Ευρωπαίους της ηπειρωτικής...

Άγγελε αδυνατείς να καταλάβεις ότι τα πάντα δεν τελειώνουν και αρχίζουν στο δελτίο των 8, ούτε ότι το history channel είναι το ίδιο με το mythbasters (sic). Το επίπεδο μόρφωσης των Ελλήνων ίσως δεν είναι κατώτερο, αλλά η παιδεία και η αίσθηση ότι ανήκουν μέσα σε μια κοινωνία και όχι ο καθένας στο τσιφλίκι του, σε αρκετές χώρες είναι ασύγκριτά πολύ υψηλότερη από την Ελλάδα.

Η ηλιθιότητα είναι παναθρώπινη αρετή δεν χρειάζεται και σε αυτό να έχουμε την κυριαρχία... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top