Πρόθεση ψήφου εκλογών Σεπτεμβρίου 2007

Τι θα ψηφίσετε στις εκλογές που έρχονται; (16/09/2007)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 3 5.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 9 16.7%
  • ΛΑ.Ο.Σ

    Ψήφοι: 1 1.9%
  • Δημοκρατική Αναγέννηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φιλελεύθερη συμμαχία

    Ψήφοι: 11 20.4%
  • Άλλο Εξωκοινοβουλευτικό κόμμα άλλου χώρου

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Δεν θα πάω/μπορέσω να ψηφίσω

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αναποφάσιστος/η

    Ψήφοι: 7 13.0%
  • Δεν μου επιτρέπεται να ψηφίσω (λόγω ηλικίας, εθνικότητας κλπ)

    Ψήφοι: 6 11.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λίγο είναι ότι είναι πάμπλουτος??? :confused: Υποτίθεται είναι αριστερός... :whistle:

Όσο για τη ζακετούλα κτλ, αυτό κι αν είναι Ο λαϊκισμός σε όλο του το μεγαλείο. Προσωπικά πολύ μου τι σπάει αυτό. (μα παρα πολύ όμως) Υπάρχουν και κάποιοι βασικοί κανόνες στη πολιτική-τουλάχιστον όταν εμφανίζεσαι δημόσια.



Τι άκυρο ήταν αυτο; Δηλαδή μόνο οι περιορισμένης περιουσίας μπορούν να είναι αριστεροί; :P
Μήπως να ξεμπροστιάσουμε και τον ψευτο-κομμουνιστή εργοστασιάρχη Ένγκελς; :confused:

Ή αντίθετα, μόνο οι πλούσιοι μπορούν να είναι Δεξιοί; :redface:

Όσο για τη ζακετούλα. Εαν είναι λαϊκισμός να επισκεφτείς νοσοκομείο με ζακέτα, τότε να πας με κουστούμι των έξι χιλιάδων ευρώ και να σφίξεις το χέρι του άλλου που είναι με την ποδιά, αυτό τι είναι; Και δεν λέω για τον Καραμανλή, που γεννήθηκε πλούσιος και δεν ξέρει πως αλλιώς να ντυθεί (:P), λέω για τους καγκουρογαμόσαυρους που πλούτισαν απότομα και τους έμεινε χούι :|


Kαι ένα άσχετο... Θυμάται κανείς τα αρνητικά σχόλια των δελτίων και του Τυπου, όταν στις προ-προηγούμενες εκλογές είχε μπει στη βουλή οικοδόμος; Θα απαιτούσες και από αυτόν να ράβεται σε Οίκο Μόδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν ανέφερα κομμα μεγάλο ή μικρό και ναι έχεις δίκιο σε αυτό αν και από τα γνωστά κόμματα δεν έχω βρεί κάποιο αξιόλογο κατά τη γνώμη μου. Ίσως γιατί πολύ λίγη πληροφόρηση έρχεται σε εμάς στα ακριτικά μέρη. Μόνο ότι δείχνει η ΤιΒι.


α) Πόσο έψαξες; :P
β) Έχεις το ίντερνετ, και περιμένεις να πληροφορηθείς απο την Τιβι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Bασικα ρε φιλε,
με οποιον μιλησει η Κανελλη θα τον κολλησει στον τοιχο.
Θα επρεπε να μην βγαινει δλδ στην τηλεοραση.
Εχει εκπληκτικο λογο που θα τον ζηλευαν παρα πολλοι.

Και δεν καταλαβα,
σε ξαναρωτησα:
το οτι το κανει η Κανελλη, νομιμοποιει ολους τους αλλους?
Αμα φαει (χλαπακιασει) καποιος, εχουν ολοι δικαιωμα να αρπαζουν την κουταλα?
Και επαναλαμβανω:
Η Κανελλη ΔΕΝ ειναι αρχηγος...
τα υπολοιπα περι βιτρινας ειναι υπεκφυγες.

Δεν μου απαντήσεις αν πιστεύεις πως ιδεολογικά είναι σωστό η Κανέλη να υπερασπίζεται τον αγρότη και τον εργάτη, στρώματα που στοχεύει το ΚΚΕ.

Το ότι το έκανε η Κανέλλη, φυσικά νομιμοποιεί όποιον θυμάται πως στα 40-50 είναι κομμουνιστής, να πάει στο ΚΚΕ, μόνο επειδή θα έχει καλό λόγο, ή επειδή είναι γενικότερα αναγνωρίσιμος εξ' αιτίας της καριέρας που είχε μέχρι τότε. Το τί έκανε μέχρι χτες και που άνηκε είναι ελαχιστότατη λεπτομέρεια. Αυτό μου λες τώρα.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν το ΚΚΕ είχε πραγματικά αρχές δεν θα έβαζε την Κανέλλη και κάθε πρώην δεξιό στο κόμμα . Αφού το ΚΚ δέχτηκε την Κανέλλη πιστεύω πως δεν θα έλεγε όχι και σε άλλες ανάλογες προτάσεις, μην κοιτώντας το παρελθόν τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Τι άκυρο ήταν αυτο; Δηλαδή μόνο οι περιορισμένης περιουσίας μπορούν να είναι αριστεροί; :P
Μήπως να ξεμπροστιάσουμε και τον ψευτο-κομμουνιστή εργοστασιάρχη Ένγκελς; :confused:

Ή αντίθετα, μόνο οι πλούσιοι μπορούν να είναι Δεξιοί; :redface:

Όσο για τη ζακετούλα. Εαν είναι λαϊκισμός να επισκεφτείς νοσοκομείο με ζακέτα, τότε να πας με κουστούμι των έξι χιλιάδων ευρώ και να σφίξεις το χέρι του άλλου που είναι με την ποδιά, αυτό τι είναι; Και δεν λέω για τον Καραμανλή, που γεννήθηκε πλούσιος και δεν ξέρει πως αλλιώς να ντυθεί (:P), λέω για τους καγκουρογαμόσαυρους που πλούτισαν απότομα και τους έμεινε χούι :|

Διάβασε λίγα πράγματα για τη ζωή του Έγκελς πριν τον ξεμπροστιάσεις. Αν και δεν είμαι Κομμουνιστής του αναγνωρίζω ότι αυτός ήταν. ;) Από τη στιγμή που δηλώνεις Αριστερός/Κομμουνιστής είναι ηθικό σου χρέος να κάνεις και πράξεις ανάλογου χαρακτήρα. Σαφώς και κάποιος πλούσιος μπορεί να αλλάξει ιδεολογία στα π.χ 40-45-50, αρκεί αυτή η αλλαγή να είναι ουσιαστική και πραγματική αλλιώς είναι υποκρισία... Και ο Τριανταφυλλόπουλος ακροαριστερός δηλώνει, τον είδες να κάνει πράξεις ακροαριστερού χαρακτήρα??? Ή μήπως είδες τον Αριστερό κύριο Αλαβάνο να τις κάνει??? Έχεις διαβάσει το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ? Ο αρχηγός οφείλει να δίνει το καλό παράδειγμα αλλιώς είναι ψεύτης και υποκριτής. ΔΕΝ είναι παράνομο να πάει κάποιος πλούσιος στην αριστερά, αρκεί με ΠΡΑΞΕΙΣ να αποδείξει στο κόσμο ότι όντως ασπάζεται την ιδεολογία αυτή. Αν δεν το κάνει με πράξεις, πάλι δεν είναι παράνομος, αλλά είναι ΗΘΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΟΣ. ;) Και μιας και ανέφερες τον Έγκελς, απέδειξε στη πράξη-και όχι στα λόγια, ότι πίστευε αυτά που έλεγε και όντως άλλαξε ιδεολογία.

Όσο για τα κοστούμια των 6000 ευρώ, σου έφερα ένα παράδειγμα και συ πήγες στο άλλο άκρο της πολιτικής υποκρισίας... Όσο για τον οικοδόμο θα είχα την επιθυμία να μην παέι στη βουλή με τα ρούχα της... οικοδομής. (Δεν θυμάμαι το περιστατικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Διάβασε λίγα πράγματα για τη ζωή του Έγκελς πριν τον ξεμπροστιάσεις. Αν και δεν είμαι Κομμουνιστής του αναγνωρίζω ότι αυτός ήταν.

Nτάνκε αλλά δεν νομίζω να βρω κάτι καινούριο, έχω πάψει να έχω αυτή τη συγκίνηση από τα 22. :redface:


Σαφώς και κάποιος πλούσιος μπορεί να αλλάξει ιδεολογία στα π.χ 40-45-50, αρκεί αυτή η αλλαγή να είναι ουσιαστική και πραγματική αλλιώς είναι υποκρισία...

...Να αλλάξει; :worry: Δηλαδή είναι αδύνατον να είσαι ευκατάστατος και να ενδιαφέρεσαι για τους λιγότερο προνομιούχους;



ΔΕΝ είναι παράνομο να πάει κάποιος πλούσιος στην αριστερά, αρκεί με ΠΡΑΞΕΙΣ να αποδείξει στο κόσμο ότι όντως ασπάζεται την ιδεολογία αυτή. Αν δεν το κάνει με πράξεις, πάλι δεν είναι παράνομος, αλλά είναι ΗΘΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΟΣ. ;)


Όσο και να έψαξα τον Σύριζα, δεν είδα να λένε πουθενά "απαγορεύονται οι αριστερίζοντες πλούσιοι" ή "μόνο με ακροαριστερές (??) πράξεις αποδεικνύεται η προσήλωση στο κόμμα". Τι πράξη θα μπορούσε να κάνει δηλαδή για να δείξει ότι είναι αριστερός;


Όσο για τα κοστούμια των 6000 ευρώ, σου έφερα ένα παράδειγμα και συ πήγες στο άλλο άκρο της πολιτικής υποκρισίας... Όσο για τον οικοδόμο θα είχα την επιθυμία να μην παέι στη βουλή με τα ρούχα της... οικοδομής. (Δεν θυμάμαι το περιστατικό)

Μη σε νοιάζει και αγόρασε κουστουμιά και αυτός, γιατί τον πλησίασαν άνθρωποι με την δική σ' αντίληψη επί του θέματος :P

Επίσης, στην Γερμανική βουλή υπήρξε βουλευτίς-Πανκιό, μα κανένας δεν της είπε να βγάλει τα σκουλαρίκια ή να αλλαξει κόμμωση. Μήπως οι Δημοκρατικές αντιλήψεις τους είναι για τα μπαζα; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν μου απαντήσεις αν πιστεύεις πως ιδεολογικά είναι σωστό η Κανέλη να υπερασπίζεται τον αγρότη και τον εργάτη, στρώματα που στοχεύει το ΚΚΕ.

Το ότι το έκανε η Κανέλλη, φυσικά νομιμοποιεί όποιον θυμάται πως στα 40-50 είναι κομμουνιστής, να πάει στο ΚΚΕ, μόνο επειδή θα έχει καλό λόγο, ή επειδή είναι γενικότερα αναγνωρίσιμος εξ' αιτίας της καριέρας που είχε μέχρι τότε. Το τί έκανε μέχρι χτες και που άνηκε είναι ελαχιστότατη λεπτομέρεια. Αυτό μου λες τώρα.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν το ΚΚΕ είχε πραγματικά αρχές δεν θα έβαζε την Κανέλλη και κάθε πρώην δεξιό στο κόμμα . Αφού το ΚΚ δέχτηκε την Κανέλλη πιστεύω πως δεν θα έλεγε όχι και σε άλλες ανάλογες προτάσεις, μην κοιτώντας το παρελθόν τους.

Aν δεν κανω λαθος,
το θεμα ηταν για τον Αλαβανο. Και απαντησες (γιατι αραγε?) μιλωντας για την Κανελλη. Και ειπες οτι η Κανελλη ειναι η "μπροσταρα" του κομματος. Και το οτι δεν εχει σχεση το οτι δεν ειναι η αρχηγος του κομματος (ενω ο Αλαβανος ειναι)

Για τον Αλαβανο τι εχεις να πεις?
Οκ, εγω συμφωνω οτι η Κανελλη ΔΕΝ εχει δικαιωμα να λεει οτι πρεσβευει τον αγροτη/εργατη κτλ...

Εσυ απαντησε στο εξης:
Ο Αλαβανος το εχει?
Και κατα ποσο διευκολυνει τον Αλαβανο να παριστανει τον αριστερο το γεγονος οτι το ΚΚΕ εχει στις ταξεις του μια σαν τη Κανελλη?
(Που επαναλαμβανω - αλλα δεν το βλεπεις - οτι η Κανελλη ΔΕΝ ειναι αρχηγος κομματος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε, πιο πολυ τα βαλα τα κεφαλαια επειδη εκνευριστηκα που λεμε τα ιδια και τα ιδια!:P
μη ψαρωνεις παιδι μου, ψηφα ο,τι θες, εμενα δε με κοφτει και πολυ.
αυτο που θα ηθελα ειναι ολοι να ξερουν ΓΙΑΤΙ ψηφιζουν αυτο που ψηφιζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν έχει άδικο σ' αύτο που λες αν και δυστυχώς τις τελευταίες μέρες όταν συζητάω για το θέμα έχω ακούσει 4-5 φορές θα ψηφίσω το τάδε κομματόσκυλο γιατί περιμένω προαγωγή/αύξηση/να βολέψει την κόρη μου/αδερφό μου/ανιψιό μου κτλ κτλ...Βέβαια και αυτοί ξέρουν ΓΙΑΤΙ θα ψηφίζουν τα συγκεκριμένα άτομα αλλά οι λόγοι είναι το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Τότε παιδιά γιατί υπάρχει η βλακεία που λέει ότι οι ψήφοι στα κόμματα που δεν μπένουν στην βουλή ενησχίουν τα μεγάλα;:hmm:

Δεν έχει άδικο σ' αύτο που λες αν και δυστυχώς τις τελευταίες μέρες όταν συζητάω για το θέμα έχω ακούσει 4-5 φορές θα ψηφίσω το τάδε κομματόσκυλο γιατί περιμένω προαγωγή/αύξηση/να βολέψει την κόρη μου/αδερφό μου/ανιψιό μου κτλ κτλ...Βέβαια και αυτοί ξέρουν ΓΙΑΤΙ θα ψηφίζουν τα συγκεκριμένα άτομα αλλά οι λόγοι είναι το πρόβλημα...

δε διαφωνω καθολου....!!!

βεβαια, η ψηφος ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος... ο καθενας με βαση τι νιονιο εχει, κρινει...

κριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Aν δεν κανω λαθος,
το θεμα ηταν για τον Αλαβανο. Και απαντησες (γιατι αραγε?) μιλωντας για την Κανελλη. Και ειπες οτι η Κανελλη ειναι η "μπροσταρα" του κομματος. Και το οτι δεν εχει σχεση το οτι δεν ειναι η αρχηγος του κομματος (ενω ο Αλαβανος ειναι)

Για τον Αλαβανο τι εχεις να πεις?
Οκ, εγω συμφωνω οτι η Κανελλη ΔΕΝ εχει δικαιωμα να λεει οτι πρεσβευει τον αγροτη/εργατη κτλ...

Εσυ απαντησε στο εξης:
Ο Αλαβανος το εχει?
Και κατα ποσο διευκολυνει τον Αλαβανο να παριστανει τον αριστερο το γεγονος οτι το ΚΚΕ εχει στις ταξεις του μια σαν τη Κανελλη?
(Που επαναλαμβανω - αλλα δεν το βλεπεις - οτι η Κανελλη ΔΕΝ ειναι αρχηγος κομματος).

To θέμα ήταν μια επίθεση που γινόταν στον Αλαβάνο. Στο ότι έχει χρήματα αντιπαρέθεσα την Κανέλλη και αν μπορεί να λέγεται αριστερή, πόσο μάλλον κομουνίστρια, χωρίς να σχολιάζεται με τον ίδιο τρόπο.

Η διαφορά είναι πως το κόμμα του ΚΚΕ πιστεύει(?) στον κομουνισμό και όλα όσα πρεσβεύει αυτή η ιδεολογία. Ο Συνασπισμός πιστεύω πως ουδεμία σχέση έχει με τον κομουνισμό. Έχει περισσότερο οικολογικές τάσεις, πιστεύει στο κοινωνικό κράτος, την δωρεάν παιδεία\υγεία κλπ, χωρίς τις υπερβολές του ΚΚ.

Αυτή η ιδεολογία του ΣΥΡΙΖΑ, δεν νομίζω να απαγορεύει στον πρόεδρό του να έχει περιουσία, κάτι που άλλωστε δεν έκρυψε ποτέ ο Αλαβάνος για να το παίξει πιο αριστερός. Επίσης η πολιτική του πορεία νομίζω ξεκινάει από την Αριστερά και συνεχίζει στην Αριστερά, σε αντίθεση με της Κανέλλη.

Δεν πιστεύω πως στον Συνασπισμό απαγορεύει κάποιος από τον κάθε Αλαβάνο να έχει την περιουσία του. Αντίθετα στο ΚΚΕ αυτό είναι ένα από τα βασικά στοιχεία του κόμματος. Κατά πόσο ισχύει δεν ξέρω.

ΥΓ: Όσο για την Κανέλλη, βάζω ένα στοιχηματάκι αν θα είναι η διάδοχος της Παπαρήγα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Α, συγνωμη, δεν ηξερα οτι ο Αλαβανος δεν ειναι αριστερος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Από ένα υποκριτικό ΚΚΕ με πρόγραμμα που δοκιμάστηκε και απέτυχε, προτιμώ τον ζάμπλουτο μη αριστερό Αλαβάνο, που τουλάχιστον μιλάει για κάποια πράγματα που είναι πραγματοποιήσιμα στην σημερινή κοινωνία.

Πλέον ο κομουνισμός, μόνο σαν αντίβαρο μπορεί να χρησιμέψει στην σημερινή πολιτική σκηνή και τίποτα παραπάνω. Σε μερικά πράγματα συμφωνώ με το ΚΚ, αλλά είναι και πολλά άλλα που δεν τα πιστεύουν ούτε καν τα ίδια τα στελέχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σορυ φιλε.
Αλλα το να λες "υποκριτικο" ενα κομμα με ιστορια, αγωνες και σκοτωμενους/εξορισμενους πολλους αγωνιστες ειναι τουλαχιστον ανεντιμο.
Μπορει να πιστευεις οτι πολλοι δεν ειναι αξιοι, αλλα πρεπει να δεις οτι πολλοι ειναι κατι παραπανω απο αξιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και εγώ θα βγω οφφτόπικ όπως πάντα, λέγοντας σας για έναν φίλο που έχω, ο οποίος είναι κομμουνιστής παλαιάς κοπής, και πιστεύει πως πρέπει να γίνουμε σοσιαλιστικό κράτος! :redface: Ατάκα κορυφής: "Ρε συ", του λέω, "πες ότι γινόμαστε σοσια-ληστές, από που θα εισάγουμε την ζάχαρη που βάζεις με τα κιλά στον καφέ σου?" Και μου πετάει ο αθεόφοβος "Από την Κούβα!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σορυ φιλε.
Αλλα το να λες "υποκριτικο" ενα κομμα με ιστορια, αγωνες και σκοτωμενους/εξορισμενους πολλους αγωνιστες ειναι τουλαχιστον ανεντιμο.
Μπορει να πιστευεις οτι πολλοι δεν ειναι αξιοι, αλλα πρεπει να δεις οτι πολλοι ειναι κατι παραπανω απο αξιοι.

Δε μου αρέσει να μηδενίζω και πόσο μάλλον ένα κόμμα σαν το ΚΚΕ που φυσικά έχει μεγάλη ιστορία έχει κάνει αγώνες κλπ.

Η ένστασή μου είναι πως σήμερα, δεν μπορεί να ασκεί πολιτική με την γλώσσα του 1960. Εκεί εντοπίζω την υποκρισία. Αναφέρεται σε πράγματα που είναι ουτοπικά, γιατί καλώς ή κακώς ο κομμουνισμός δοκιμάστηκε και σε αυτή του την μορφή απέτυχε. Σύμφωνοι πως βοηθάει ακόμα με την αντιπολίτευση που κάνει. Πρέπει όμως με κάποιο τρόπο να εκσυγχρονιστεί, ώστε πραγματικά να γίνει το λαϊκό κόμμα με τη δύναμη που είχε κάποτε και πιστεύω μπορεί να το πετύχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
[/FONT]
Σεβαστέ συμπολίτη,
Είμαι ένας Έλληνας πολίτης, μη ενεργός μέχρι σήμερα στην πολιτική ζωή. Αυτό σημαίνει ότι δεν ανήκω σε καμία πολιτική παράταξη. Μέχρι σήμερα κανένας από τον κοινωνικό μου περίγυρο δεν ήξερε σε πιο πολιτικό δίνω τον ψήφο μου, η πιο πολιτικό κόμμα θα ψηφίσω.
Αυτό όμως, όπως μετά από ώριμη σκέψη έκρινα, ήταν λάθος. Και ο ορισμός του όρου «Δημοκρατία» απαιτεί ενεργούς πολίτες. Έτσι λοιπόν θα ήθελα να εκφράσω για πρώτη φορά σήμερα δημόσια τις σκέψεις μου, ελπίζοντας ότι και εσείς θα κάνετε κάτι ανάλογο, στους γνωστούς και φίλους σας, ώστε αυτές οι εκλογές να γίνουν η αρχή μιας νέας ελληνικής πραγματικότητας, που θα μας πάει όλους μαζί μπροστά. σε ένα καλύτερο αύριο.
Με την σημερινή κυβέρνηση ζήσαμε, κατά την γνώμη μου πάντα, όλοι μας 3,5 χρόνια απογοήτευσης, αναποφασιστικότητας, Low profile εξωτερικής πολιτικής και γενικότερα ένα κλίμα στην κοινωνία μας που μόνο θετική σκέψη δεν μπορούσε να καλλιεργηθεί.
(Φυσικά δεν κατηγορώ κανένα και σέβομαι και την ειλικρίνεια και τις προσπάθειες που έγιναν απο την σημερινή κυβέρνηση, την οποία εσείς με χαρά θα άκουγα να υποστηρίζετε περισσότερο μετά απο αυτό το mail, εφόσον είναι διαφορετική η γνώμη σας.
Η θετική σκέψη είναι αυτή που μπορεί να μας δώσει την δύναμη για να αντιμετωπίσουμε τις καθημερινές αλλά και τις χρόνιες δυσκολίες της ζωής και είναι αυτή που έδωσε στους προγόνους μας, όλη την δύναμη να μεγαλουργήσει στο πέρασμα των χιλιετηρίδων.
Έχουμε φτάσει ξανά σε μία περίοδο που η ανθρωπότητα χρειάζεται τον Ελληνισμό να μεγαλουργήσει, ώστε να βγει από ένα ακόμη αδιέξοδο που βρίσκετε σήμερα. Οι προγραμματικές δηλώσεις του προέδρου του ΠΑΣΟΚ για την αναδιοργάνωση των πυρόπληκτων περιοχών και της Ελλάδας γενικότερα, μου έδωσαν την ελπίδα ότι κάτι καλό μπορεί να γίνει και ότι κάπου υπάρχει η θετική σκέψη και η προοπτική που όλοι χρειαζόμαστε για να ζήσουμε καλύτερα, προσφέροντας στα παιδιά μας το αύριο που θα ήθελαν.
Δεν θα αναφερθώ στις δεσμεύσεις του προέδρου του ΠΑΣΟΚ που όλοι σας μπορείτε να διαβάσετε αν θέλετε και να κρίνετε, θα πω μόνο την γνώμη μου για αυτές.
https://www.papandreou.gr/papandreou/content/Document.aspx?d=6&rd=7739474&f=1359&rf=1307755822&m=9641&rm=8767262&l=2
Αξίζει να του δώσουμε την δυνατότητα να το προσπαθήσει. Σε κάθε περίπτωση και τα μισά να γίνουν από αυτά τα επόμενα 4 χρόνια θα ήταν ένα πολύ θετικό βήμα για την Ελλάδα.
Αυτό που άκουσα εγώ ήταν ένα όνειρο για την Ελλάδα που θα ήθελα. Ήταν μια προοπτική που όλοι αξίζει να προσπαθήσουμε, ήταν ή χώρα στην οποία θα ήθελα να ζω, ήταν τα λόγια που δεκαετίες περίμενα να ακούσω από έναν πολιτικό.
Ήταν η προσωπική δέσμευση που μου δίνει το δικαίωμα να τον κρίνω προσωπικά.
Σε κάθε περίπτωση όμως τέτοιες δεσμεύσεις καταγεγραμμένες και με την προσωπική δέσμευση ενός πρωθυπουργού μου δίνει το δικαίωμα, όπως και σήμερα το κάνω, στο μέλλον να καταγγείλω δημόσια με τον ίδιο αυτόν τρόπο, την αθέτηση ή την μη τήρηση των δεσμεύσεων αυτών.
Και φυσικά με την ίδια άνεση που σας προτρέπω σήμερα να δώσετε στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ την δύναμη να υλοποιήσει τα όνειρά του για την Ελλάδα, θα σας υπενθυμίσω και ξανά την υποχρέωσή σας, σαν ενεργοί πλέον πολίτες αυτής της χώρας, να δηλώνετε ενεργά πλέον και όχι μόνο στις εκλογές την δυσαρέσκειά σας για την μη τήρηση των δεσμεύσεων.
...και εγώ θα ήθελα:
"...να «κάψουμε» την αναξιοκρατία, το ρουσφέτι, τον ωχαδερφισμό, το «κλείσιμο του ματιού» στα μικρά και μεγάλα συμφέροντα, τους απέραντους μικροσυμβιβασμούς. Να «κάψουμε» τον κομματισμό, την γραφειοκρατία, την αλαζονεία του κράτους προς τον πολίτη. Και να χτίσουμε, επιτέλους, με ευλάβεια, ανθρωπιά και σεβασμό, μια νέα Εθνική Συμφωνία για την αναγέννηση, για την Ελλάδα του αύριο."

Παπαδάκης Νίκος​

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Υ.Γ: Είμαι και θα παραμείνω ένας απλός πολίτης, όπως και οι περισσότεροι απο εσάς.
[/FONT]


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif], , , ,

e: KRETANIKOS@YAHOO.COM
[/FONT]​

μολις μου ηρθε αυτο με εμαιλ μου λετε που βρηκαν το εμαιλ μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξερω, αλλα ποσο ψωνισμενος μπορει να ειναι καποιος που στελνει σε αγνωστους μαιλ με τις πολιτικες αποψεις του? Λες και τον ρωτησε κανεις κανει :P

(To υστερογραφο τα σπαει..χαχαχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ
μπλα μπλα μπλα
[/FONT]

Με πηραν τα κλαματα ρε γαμωτο.
Ειμαι σοβαρα γιατρε μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Nτάνκε αλλά δεν νομίζω να βρω κάτι καινούριο, έχω πάψει να έχω αυτή τη συγκίνηση από τα 22. :redface:

Καλά μη νομίζεις ότι εγώ σκοτώνομαι στο ψάξιμο κιόλας.

...Να αλλάξει; :worry: Δηλαδή είναι αδύνατον να είσαι ευκατάστατος και να ενδιαφέρεσαι για τους λιγότερο προνομιούχους;

Βεβαίως. Όπως ο Λάτσης για παράδειγμα που έδωσε 50 εκατομ. ευρώ στους πυροπαθείς. Λές να είναι Αριστερος?? :hmm:(Δεν λέω βέβαια ότι έκανε κακά που τα έδωσε-μπράβο του και συγχαρητήρια. Θα μπορούσε να μη δώσει τίποτα-δεν τον υποχρέωσε κανείς. Απλά το ότι έκανε κατι τέτοιο δε σημαίνει ότι είναι και αριστερός.) ;)

Όσο και να έψαξα τον Σύριζα, δεν είδα να λένε πουθενά "απαγορεύονται οι αριστερίζοντες πλούσιοι" ή "μόνο με ακροαριστερές (??) πράξεις αποδεικνύεται η προσήλωση στο κόμμα". Τι πράξη θα μπορούσε να κάνει δηλαδή για να δείξει ότι είναι αριστερός;

Καλά αυτό δεν θα το βρείς ούτε στα κόμματα της άκρας αριστεράς γραμμένο. :D (Πόσο μάλλον στο Συνασπισμό της Αριστεράς και της προόδου) Μπορεί να άλλαξε το σύνθημα, η ιδεολογία όμως είναι η ίδια. Δε μίλησα για ΝΟΜΙΚΟ πλαίσιο. Και ο Λάτσης μπορεί να πάει στο ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ ή στο... Μ-Λ ΚΚΕ (Λέμε τώρα φανταστικό παράδειγμα) Αν τον δεχτούν και θέλει δεν είναι παράνομο να πάει. Όμως ακόμα και αν πάει και τον δεχτούν, θα πιστεψει κανείς ότι είναι Μαρξιστής-Λενινιστής, αν δεν το αποδείξει στη πράξη με έργα??? :hmm:Αν δεν το κάνει κανείς δεν θα τον πιστέψει και όλοι θα τον έχουν για ψεύτη και υποκριτή.

-Και σε ρωτώ τί έκανε ο κ. Αλαβάνος πέρα από λόγια? (Στα λόγια πάντως παίρνει άριστα)

Μη σε νοιάζει και αγόρασε κουστουμιά και αυτός, γιατί τον πλησίασαν άνθρωποι με την δική σ' αντίληψη επί του θέματος :P
Επίσης, στην Γερμανική βουλή υπήρξε βουλευτίς-Πανκιό, μα κανένας δεν της είπε να βγάλει τα σκουλαρίκια ή να αλλαξει κόμμωση. Μήπως οι Δημοκρατικές αντιλήψεις τους είναι για τα μπαζα; :redface:

Χαίρομαι που το ακούω για τον οικοδόμο. Μπήκε στο κλίμα και αυτός. Κάθε άνθρωπος χρειάζεται καθοδήγηση σε πράγματα που ίσως δε γνωρίζει καλά. Όσο για τη Γερμανία, από τους 500 βουλευτές ΕΝΑΣ μπήκε Πανκιό. Οι άλλοι 499 (πάνω κάτω δεν θυμάμαι ακριβές νούμερο Γερμανικού κοινοβουλίου-το 500 είναι παράδειγμα) ΔΕΝ τον ακολούθησαν. Τί να σημαίνει άραγε αυτό? Όσο για το ότι δεν του παν τίποτα, δεν ξέρω αν στη Γερμανία έχουν κανόνες ένδυσης στη βουλή αλλά εδώ εχουμε. Και τα κόμματα τον ψήφισαν. Πρέπει να ακολουθείς ένα κώδικα ντυσίματος στο κοινοβούλιο και σε επίσημες επισκέψεις. Με ποιό δικαίωμα ο κ. Αλαβάνος παραβαίνει κανονισμό του κοινοβουλίου? Και γιατί? Τί προσπαθεί να μας δείξει δηλαδή? Και δε με νοιάζει στις συγκεντρώσεις του κόμματός του ας πάει όπως θέλει ή στην ιδιωτική του ζωή αλλά στη βουλή υπάρχουν και κανόνες. Τί θα γίνει αν ο καθένας τους παραβαίνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Προεκλογικό spam. Το είδαμε κι αυτό:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top