Πάσχα

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπα δεν με αρέσει το κατσίκι. Και γενικά αν θέλω να φάω σαν γουρούνα μπορώ να το κάνω όποτε θέλω σιγά μη περιμένω το πάσχα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Μπα δεν με αρέσει το κατσίκι. Και γενικά αν θέλω να φάω σαν γουρούνα μπορώ να το κάνω όποτε θέλω σιγά μη περιμένω το πάσχα. :P

καλά αυτό εννοείται
ούτε περιμένω το πάσχα για φάω τον αμπακο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Σχεδόν καμιά θρησκεία, ξεκινώντας από την αρχαιότερη γνωστή, δε δέχεται το θάνατο σαν μια τελική κατάσταση Επομένως η άρνηση του θανάτου και η αποδοχή της ζωής αποτελεί την επικρατούσα στάση των θρησκειών απέναντι στο θάνατο.
Η άρνηση αυτή αποτελεί και την αρχή της πραγματοποίησης της επιθυμίας για μια ζωή που δε θα απειλείται από το θάνατο, όπως αυτή εκφράστηκε μέσα από τις θρησκείες. Βέβαια, η επιθυμία αυτή δεν πραγματοποιείται με την ίδια μορφή σε όλες τις θρησκείες σε άλλες υπάρχει μόνο η ψυχή σε άλλες ψυχή και σώμα σε άλλες η επιστροφή με άλλη 'ύπαρξη.

Έτσι τουλάχιστον στο Ορθόδοξο Πάσχα αναμένεται η Ανάσταση της σωτηρίας μας…
Τώρα θες για κάποιον που δεν πιστεύει να είναι της ψυχής μας, του μυαλού μας, της ζωής μας είναι επιλογή μας….
Είμαστε ελεύθεροι και στο τι πιστεύουμε και στο αμαρτάνουμε, άλλωστε Αμαρτία σημαίνει ξεφεύγω από το στόχο μου….
Το ότι το Πάσχα συνδυάζεται και συνδέεται πάντα με την έλευση της Άνοιξης έχει την έννοια της Αναγέννησης ότι κάτι που γεννιέται, φθίνει και ξαναγεννιέται….

Από την άλλη πλευρά το γλέντι χωρίς να είναι απαραίτητο το σούβλισμα -εμείς δεν έχουμε σουβλίσει ποτέ-είναι μια ευκαιρία για το αντάμωμα της οικογένειας και των φίλων… αφού πλέον με την ταχύτητα που ζούμε, μιλάμε και κινούμεθα μάλλον ούτε τον εαυτό μας δεν προλαβαίνουμε να δούμε… :P
Τουλάχιστον εγώ τα παιδικά μου χρόνια τα έχω συνδέσει με υπέροχες μυρωδιές από τα κουλουράκια της γιαγιάς και της μάνας μας και την ελευση του Αγιου Φωτός
με τον πατέρα μας συντροφιά κάτι σπάνιο στην καθημερινότητά μας λόγω της δουλειάς του….και όχι με το σούβλισμα και την κραιπάλη…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Επίσης οι ύμνοι του Πάσχα είναι από τους ομορφότερους της εκκλησιαστικής βυζαντινής παράδοσης. Εγώ ανατριχιάζω και στο "Ω γλυκύ μου έαρ" αλλά και στο "Χριστός ανέστη".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απλά φωτεινή δεν έχουν οι τελετουργίες του πάσχα (σε ότι αφορά το θρησκευτικό κομμάτι)για όλους την ίδια σημασία. Ας πούμε για μένα που δεν πιστεύω είτε ακούω αυτά που λες είτε ακούω έναν χότζα να ψέλνει είναι το ίδιο..
Το μόνο στο πάσχα που βρίσκω ας πούμε καλό σαν κλίμα είναι η περιφορά του επιτάφιου που στο χωριό τουλάχιστον θα έλεγα ότι έχει κάτι το γραφικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Μα ούτε εγώ πιστεύω. Απλά η μελωδία είναι υπέροχη. Και περισσότερο όταν το τραγουδά η χορωδία όλη μαζί....
Σαν τέχνη το κρίνω δηλαδή και λέω πως το βρίσκω μαγευτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Μα ούτε εγώ πιστεύω. Απλά η μελωδία είναι υπέροχη. Και περισσότερο όταν το τραγουδά η χορωδία όλη μαζί.... Σαν τέχνη το κρίνω δηλαδή και λέω πως το βρίσκω μαγευτικό...
Ακριβώς έτσι. Κι εγώ άθρησκος είμαι, αλλά δεν μπορώ να μη θαυμάσω τα έργα τέχνης που οι καλλιτέχνες εμπνεύστηκαν από τις θρησκείες. Το ότι θαυμάζουμε τον παρθενώνα δε σημαίνει ότι πιστευούμε στη θεά Αθηνά, ούτε και γινόμαστε βουδιστές επειδή μας αρέσει ένα άγαλμα του Βούδα. Όσο για τη "βυζαντινή" μουσική, ναι έχει δώσει πολύ ωραίους ύμνους και το "ω γκυκύ μου έαρ" έχει κορυφαία μελωδία. Μπορούμε να ακούσουμε την πιο καλλιτεχνική (και λιγότερο εκκλησιαστική) εκτέλεσή του σε ενορχήστρωση του Βαγγέλη Παπαθανασίου και τη φωνή της Ειρήνης Παππά, κάνοντας ΚΛΙΚ στην εικόνα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Επίσης οι ύμνοι του Πάσχα είναι από τους ομορφότερους της εκκλησιαστικής βυζαντινής παράδοσης. Εγώ ανατριχιάζω και στο "Ω γλυκύ μου έαρ" αλλά και στο "Χριστός ανέστη".


Κι εγω :inlove:
Εχεις ακουσει το τροπαριο της Κασσιανης? Το λενε στην λειτουργια της Μ. Τριτης την απογευματινη! Ειναι μαγικο! Ή το η ζωη εν ταφω την Μ.Παρασκευη;
η ζωη εν ταφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το Πάσχα ήταν πάντα για μένα μία από τις πιο συναισθηματικά φορτισμένες εορτές, και ίσως σε αυτό συνέβαλε και η γιαγιά μου. Ούσα θρησκευόμενη (και όχι θρήσκα) μας "μύησε" κατά κάποιον τρόπο στην αναβίωση από εμάς των άγιων τούτων ημερών. Θυμάμαι από μικρή την παρουσία μας όλη την Μεγάλη εβδομάδα στις ιερές ακολουθίες της Εκκλησίας και τη νηστεία που τόσο μας παίδευε ως παιδιά, καθώς και τις φιλοσοφικές συζητήσεις( στα πλαίσια της τότε ηλικίας μας πάντα) που ανοίγαμε μαζί της.

Αυτό που όμως μου έκανε πάντα εντύπωση και που ακόμα με συγκινεί είναι το Μοιρολόι της Παναγίας( ή τα Κάλαντα αλλιώς), που ψάλλεται από τις γυναίκες (συνήθως) τη Μ. Παρασκευή τα χαράματα στις 5 η ώρα το πρωί στην Εκκλησία, μπροστά από τον Εσταυρωμένο. Κάθε χρόνο βλέπω τη γιαγιά μου γονατιστή μπροστά στον Τίμιο Σταυρό, μαζί με τις υπόλοιπες γυναίκες να ψάλλουν- μοιρολογούν το "Σήμερα μαύρος Ουρανός"


"Σήμερα μαύρος ουρανός, σήμερα μαύρη μέρα.
Σήμερα όλα θλίβονται και τα βουνά λυπούνται.
Σήμερα έβαλαν βουλή οι άνομοι Εβραίοι.
Οι άνομοι, και τα σκυλιά, κι οι τρισκαταραμένοι.
Για να σταυρώσουν το Χριστό, των πάντων Βασιλέα.
Το Φαραώ παρήγγειλαν να κάνει τρία πιρόνια.
Κι αυτός ο τρισκατάρατος βαρεί και φτιάνει πέντε.
Σύ Φαραέ που τά ‘κανες κάτσε να μας διδάξεις.
Βάλτε τα δυο στα πόδια του, τ' άλλα τα δυο στα χέρια.
Το πέμπτο το φαρμακερό βάλτε το στην καρδιά του.
Να τρέξει αίμα και νερό να πληγωθεί η καρδιά του.
Κι η Παναγιά σαν τ' άκουσε έπεσε και ελυπώθη.
Στάμνες νερό την έριχναν, τρία κανάτια μόσχο
Και τρία μυροδόσταμνα, για να της έρθει ο νους της
Και σαν την ήρθε ο λογισμός και σαν την ήρθε ο νους της
Ζητεί μαχαίρι να σφαγεί, φωτιά να πάει να πέσει
Γκρεμό να πάει να γκρεμιστεί για το μοναχογιό της
Η Μάρθα κι η Μαγδαλινή και του Λαζάρου η μάνα
Και του Ιακώβ η αδερφή, οι τέσσερις αντάμα
Πήραν τη στράτα το στρατί, στρατί το μονοπάτι
Το μονοπάτι τ'ς έβγαλε μέσ' του ληστή την πόρτα
Άνοιξε πόρτα του ληστή και πόρτα του Πιλάτου
Κι η πόρτα από το φόβο της ανοίγει μοναχή της
Κοιτάει δεξιά, κοιτάει ζερβά, κανένα δεν γνωρίζει
Κοιτάει δεξιότερα, βλέπει τον Ιωάννη.
-Αγιε μου Γιάννη, Πρόδρομε και Βαπτιστή του γιού μου
μην είδες τον ιγιόκα μου και τον Διδάσκαλό σου
Δεν έχω στόμα να στο πω, γλώσσα να σου μιλήσω.
Δεν έχω χειροπάλαμο για να σου τον εδείξω
-Βλέπεις εκείνον τον φτωχό, τον παραπονεμένο,
όπου φορεί πουκάμισο στο αίμα βουτηγμένο.
Εκείνος είν' ο γιόκας σου κι εμέ ο Δάσκαλός μου.
Κι η Παναγιά πλησίασε, κρυφά τον εμιλάει
-Δεν μου μιλάς ιγιόκα μου, δεν μου μιλάς παιδί μου.
-Τι να σου πω μανούλα μου, που διάφορα δεν έχω.
Όποιος τ' ακούει σώζεται κι όποιος το λέει αγιάζει
Κι όποιος το παραφουγκραστεί, Παράδεισο θα λάβει. "​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Stavri πραγματικά με εκπλήσσεις ...θετικά! :P Δεν περίμενα φοιτήτρια Φυσικού να έχει τέτοια άποψη για την Ορθόδοξη Χριστιανική θρησκεία. Τελικά πέρα από την πλάκα, το αν πιστεύει ο καθένας στο βαθύτερο νόημα των ημερών αυτών έχει να κάνει με το τι είδους βιώματα κουβαλάει. Τα παιδικά και εφηβικά βιώματά μου συνοδεύονται από ωραίες αναμνήσεις σε χωριό, με γιαγιά και υπέροχο παραδοσιακό φαγητό. Δηλαδή, μια πιο αγνή εικόνα του Πάσχα όπως ο Ελληνισμός το γιόρτασε εδώ και αιώνες. Σε μια ελεύθερη κοινωνία, ο καθένας μπορεί να το αποδέχεται και να το ερμηνεύει όπως θέλει. Απεχθάνομαι το θέσφατο δόγμα. Αντιθέτως μ' αρέσει η ιστορική προσέγγιση των Θείων Παθών με την Ρωμαϊκή ιστορία. Έχω διαβάσει και το υπέροχο ιστορικό διήγημα 14η Νιζάν του Α.Βλάχου και αντιμετωπίζω πιο σφαιρικά (ή και κυλινδρικά) το όλο ζήτημα. Δεν στέκομαι στην παπαδίστικη προσέγγιση ή στην σχολική προσέγγιση. Προσπαθώ να συμμετέχω σ' όλη τη "ιεροτελεστεία" όλες τις μέρες με τον τρόπο μου. Πεθαίνω τα κουλούρια ή τα τσουρέκια για παράδειγμα,..χαχαχ :P Λατρεύω να επισκέπτομαι Ιστορικά Μοναστήρια τις "βαριές" μέρες και να παρακολουθώ την θρησκευτική προσέγγιση μακρυά από τα ειδωλολατρικά "τεχνάσματα" που επιβάλλει το marketing π.χ. λαμπάδες και παιχνιδάκια, πυροτεχνήματα, μάξι φόρεμα και φόβα στιλέτο στην εκκλησία,...κ.α. ευτράπελα, τα οποία μόνο σχέση με την περίσταση δεν έχουν. Έχω μάθει να διαχωρίζω την επιστήμη από τη θρησκεία και να μην εμμένω στην απόλυτη άποψη εφόσον κάθε τι ισχύει μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Τίποτε δεν έχει αιώνια διάρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ούσα θρησκευόμενη (και όχι θρήσκα)

Συνώνυμα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τελικά πέρα από την πλάκα, το αν πιστεύει ο καθένας στο βαθύτερο νόημα των ημερών αυτών έχει να κάνει με το τι είδους βιώματα κουβαλάει. Τα παιδικά και εφηβικά βιώματά μου συνοδεύονται από ωραίες αναμνήσεις σε χωριό, με γιαγιά και υπέροχο παραδοσιακό φαγητό.
Ντάξυ ωραία όλα αυτό με το φαγητό και το χωριό αλλά θα διαφωνήσω στο ότι αν πιστεύεις στο νόημα αυτής της γιορτής έχει να κάνει αποκλειστικά με τα βιώματα σου. Το αν θα πιστέψεις στο νόημα αυτής της γιορτής έχει να κάνει αν στη ζωή σου μετέπειτα θα πιστεύεις σε αυτήν την θρησκεία. Θέλω να πω άντε και να ξέρεις το όλο νόημα του πάσχα όταν είσαι παιδί αλλά δεν αρκεί αυτό για να το πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Καλό Πάσχα παιδιά και ότι επιθυμείτε!!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 946 μηνύματα.
Καλό Πάσχα! Χριστός Ανέστη! Εύχομαι υγεία, χαρά και ελπίδα για όλο τον κόσμο! Να έχετε ό,τι ποθείτε!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Χρονια πολλά κολλητε. Θα σουβλισετε αυριο αρνάκι;;;


Όχι φίλε.Εσυ;

Καλό Πάσχα! Χριστός Ανέστη! Εύχομαι υγεία, χαρά και ελπίδα για όλο τον κόσμο! Να έχετε ό,τι ποθείτε!


Καλό Πάσχα φίλε και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,475 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,871 μηνύματα.
Δεν πήγες στην εκκλησία, Φώτη;


Φυσικά και ναι!Αν και έφυγα στις 0.15 γιατί άρχισαν να πετούν βαρελοτα (είδατε τι έγινε στον νέο κόσμο,εγώ ήμουν στην δίπλα εκκλησία 5 λεπτά μακριά από τα γεγονότα) και δεν ήθελα να φάω κανένα στο κεφάλι!Μαλιστα φέτος είχε και κάπως λιγότερο κόσμο!
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Καλο Πασχα σε όλους. Ψυχική και σωματική Ανάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top