Άγιο φως... ή μήπως όχι;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,315 μηνύματα.
Μπορώ πάρα πολύ εύκολα ακόμα και με την λογική ενός μικρού παιδιού να αποδείξω ότι δεν είσαι θεός τουλάχιστον έτσι όπως ορίζω και πιστεύω εγώ τον Θεό μου.

οκ απεδειξε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
μπα σιγα μην ειναι θαυμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχ αχ τι διαβαζω νυχτιατικα???
εχει γινει τοσος ντορος με το θεμα αυτο.... ως γνωστο εδω και χρονια οι αλλες θρησκειες που βρισκονται στα ιεροσολυμα προσπαθησαν πολλες φορες να σαμποταρουν το γεγονος...

αποκορυφωμα ηταν να προσπαθησουν να αναψουν αυτοι το αγιο φως και μπηκαν μεσα στον ταφο... βρε τι προσευχες κανανε , τι μετανοιες τιποτα.... εμπαινε ο ενας τιποτα , εμπαινε αλλος παλι τιποτα μεχρι που μπηκε ο δικος μας.... ειναι και η γνωστη ιστορια με την σχισμη στην κολωνα που περασε το αγιο φως...

γι αυτο και καθε χρονο ο ταφος ελεγχεται πριν μπει μεσα κανεις και ο ιεροσολυμων μπαινει με τα ρουχα του μονο αφου περασει απο ελεγχο προηγουμενως για να μην υπαρχει αμφιβολια οτι κανει κατι ή περνει κατι μαζι του για να αναψει το φως...

αυτα τα ολιγα με απλα λογια γιατι το χω ξαναπει δεν μου αρεσουν τα πολυπλοκα οσον αφορα την θρησκεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Συνήθως αυτή η συζήτηση αναβιώνει λίγο πριν το Πάσχα και ξεχνιέται αμέσως μετά, αλλα φέτος πριν το Πάσχα δε βαριόμουν αρκετά για να κάτσω να γράψω οποτε θα διατυπώσω τους προβληματισμούς τώρα (που προφανώς βαριέμαι ελεεινά...)

Λοιπόν, ο Ιησούς πέθανε το 33 mx, σωστά? Είναι δυνατόν επί χίλια ποσα χρονια μέχρι που εξαπλώθηκε ο χριστιανισμός, μια συγκεκριμένη μέρα κάθε χρόνο να άναβε φωτιά στα καλά καθούμενα μέσα σε μια σπηλιά και να μην το είχε προσέξει κανεις? Απ'ότι μου έχουν πει δεν ήταν τόσο απομονωμένο μέρος, όλο και κάποιοι θα το βλέπανε. Αν πάλι ξεκίνησε να ανάβει όταν το σφράγισαν και δεν το έβλεπε κανεις να ανάβει παρα μοναχα ο πατριάρχης (με έλεγχο η μη στα ρούχα του) κάτι δεν πάει καλά κατά τη γνώμη μου.

Επίσης, για αιώνες είχαμε το παλιό ημερολόγιο και προφανώς το φως έβγαινε το M. Σάββατο με το παλιό ημερολόγιο. Πως ενημερώθηκε το θαύμα για την αλλαγή του ημερολογίου και ξαφνικά άρχισε να βγαίνει το M.Σάββατο με το νέο όταν αυτό άλλαξε? Κι αφού λοιπόν το θαύμα απέδειξε περίτρανα ότι η σωστή μέρα για το άγιο φως είναι το M.Σάββατο με το νέο ημερολόγιο, γιατί τότε στο άγιον Ορος επιμένουν να κρατάνε το παλιό ημερολόγιο και να γιορτάζουν Πάσχα 13 μέρες μετά που ούτε φως έχει ούτε τίποτα?

Αντίστοιχα και οι καθολικοί γιατί ενώ βλέπουν ότι η σωστή μέρα είναι η ορθόδοξη επιμένουν να υπολογίζουν την ημερομηνία του Πάσχα με άλλο σύστημα? Τόση ξεροκεφαλιά πια?

Προσωπικά νομίζω ότι όσοι πιστεύουν δε χρειάζονται το άγιο φως η κανένα άλλο θαύμα για να πιστέψουν, και θα το θεωρούσα πιο τίμιο εκ μέρους της εκκλησιας παραδεχόταν ότι είναι απλά μια παράδοση. Στην τελική δεν είναι άσχημο σαν παράδοση, να ανάβει ο πατριάρχης ένα κερί μέσα στον τάφο και από εκείνο το κερί να φτάνει η φλόγα σε κάθε εκκλησία του κόσμου. Αλλα όλη αυτή η παραφιλολογία και η εμπορική εκμετάλλευση δε νομίζω ότι συμβαδίζει με τη χριστιανική διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
idril μου δεν ειμαι αρμοδια να σου απαντησω για τα ερωτηματα σου εγω απλα θα σου πω οτι το οτι ψαχνουν τα ρουχα του ειναι θεμα των αλλων θρησκειων που δεν πιστευουν οτι μπορει να το κανει...

και επισης για να βγει το αγιο φως προηγειται προσευχη εκ μερους του πατριαρχη δεν βγαινει το φως ετσι οποτε μας βολευει εμας.... αυτο για τις μερες που ανεφερες...

εγω τα βλεπω πολυ πιο απλα. δεν ασχολουμαι ουτε με το παλιο ουτε με το νεο ημερολογιο , ουτε με τους παπαδες , ουτε με αυτους που πανε εκκλησια , ουτε με αυτους που δεν πανε. εγω τον θεο τον βλεπω πολυ απλα χωρις πολλα πολλα...

πιστεψε με τον θεο θα τον βρεις στα πιο απλα πραγματα. οπως πολλα παιδια ηδη εχετε πει. εγω δεν ασχολουμαι με τους εκπροσωπους τις εκκλησιας εκτος και αν αξιζουν να ασχολειθω. τι νομιζετε?? οι γραμματεις και οι φαρισσεοι εχουν χαθει?? μια χαρα υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν.. ο ιδιος τους τα ειπε ενα χερακι στο ναο.... η εξουσια ειναι παντου και ολοι την ποθουν ακομα και αυτοι που ξερουν καλυτερα απο ολους οτι κανεις δεν εχει εξουσια πανω σε κανενα ανθρωπο....

αστο καλο τι λεω πρωινιατικα.... με εχετε χαλασει εδω στο σαιτ σοβαρεψα πολυ :Pεχω ξεφυγει απο το θεμα... συγνωμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι ενώ η πιστη θα έπρεπε να είναι προσωπική υπόθεση και να αποτυπώνει τη σχέση που ο καθένας θέλει να έχει με το θεο (του), η εκκλησια την έχει πάρει εργολαβία και την έχει αναγάγει στο "θα πιστέψεις αυτό γιατί αυτό είναι το σωστό γιατί αυτό λέω εγώ" χωρίς καμια εξήγηση πέραν του "τι σε νοιάζει εσένα, εμείς ξέρουμε καλύτερα", που αν μη τι άλλο μας κάνει όλους πρόβατα. Και η ιστορία με το άγιο φως είναι από τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα αυτής της νοοτροπίας αν δεις τα κοπάδια που τρέχουν κάθε χρόνο να δουν το θαύμα.

Στην τελική, αν είναι να γίνεται κάθε χρόνο ένα θαύμα για να μας υπενθυμίζει την ύπαρξη του Θεού, γιατί να γίνεται αυτό ειδικά, το οποιο κατά βάση δε χρησιμεύει σε τίποτε άλλο εκτος από την υπενθύμιση? Γιατί πχ να μην ανοίγει κάθε χρόνο μαγικά ένα πηγάδι στην Ουγκάντα? Βεβαια αν το καλοσκεφτούμε, ούτε και για την υπενθύμιση δε χρειάζεται γιατί όπως είπα και παραπάνω όσοι πιστεύουν, πιστεύουν και χωρίς αυτό. Aρα γιατί γίνεται? A, ναι, για την περιβόητη παράδοση. (όπου βλέπεις τη λέξη παράδοση γενικά στην εκκλησια διάβαζε οικονομικά συμφέροντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Επίσης, για αιώνες είχαμε το παλιό ημερολόγιο και προφανώς το φως έβγαινε το M. Σάββατο με το παλιό ημερολόγιο. Πως ενημερώθηκε το θαύμα για την αλλαγή του ημερολογίου και ξαφνικά άρχισε να βγαίνει το M.Σάββατο με το νέο όταν αυτό άλλαξε? Κι αφού λοιπόν το θαύμα απέδειξε περίτρανα ότι η σωστή μέρα για το άγιο φως είναι το M.Σάββατο με το νέο ημερολόγιο, γιατί τότε στο άγιον Ορος επιμένουν να κρατάνε το παλιό ημερολόγιο και να γιορτάζουν Πάσχα 13 μέρες μετά που ούτε φως έχει ούτε τίποτα

Το Πάσχα είτε εορτάζεται με το παλαιό ημερολόγιο είτε με το καινούριο, εορτάζεται ακριβώς την ίδια ημέρα... Δηλαδή εφέτος εμείς το εορτάσαμε 19 Απριλίου και στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων (που ακολουθεί το παλαιό ημερολόγιο) το εόρτασε την ίδια ημέρα η οποία γι' αυτούς είναι η 6η Απριλίου

Όσον αφορά γι' αυτούς που αρνούνται πεισματικά να δεχθούν τη θαυματουργική φύση του Αγίου Φωτός, παραθέτω τη ρήση του Αγ. Αυγουστίνου: "Ο άπιστος άνθρωπος είναι ο πλέον πιστός: Πιστεύει οτιδήποτε προκειμένου να μην πιστέψει ένα πράγμα: Το θαύμα".

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα θαύματα κλπ ρίξτε μια ματιά και σε αυτό το link:

https://www.apologitis.com/gr/ancient/epistimi_thriskia.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aipal

Νεοφερμένος

Ο aipal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αχ αχ τι διαβαζω νυχτιατικα???
εχει γινει τοσος ντορος με το θεμα αυτο.... ως γνωστο εδω και χρονια οι αλλες θρησκειες που βρισκονται στα ιεροσολυμα προσπαθησαν πολλες φορες να σαμποταρουν το γεγονος...

αποκορυφωμα ηταν να προσπαθησουν να αναψουν αυτοι το αγιο φως και μπηκαν μεσα στον ταφο... βρε τι προσευχες κανανε , τι μετανοιες τιποτα.... εμπαινε ο ενας τιποτα , εμπαινε αλλος παλι τιποτα μεχρι που μπηκε ο δικος μας.... ειναι και η γνωστη ιστορια με την σχισμη στην κολωνα που περασε το αγιο φως...

γι αυτο και καθε χρονο ο ταφος ελεγχεται πριν μπει μεσα κανεις και ο ιεροσολυμων μπαινει με τα ρουχα του μονο αφου περασει απο ελεγχο προηγουμενως για να μην υπαρχει αμφιβολια οτι κανει κατι ή περνει κατι μαζι του για να αναψει το φως...

αυτα τα ολιγα με απλα λογια γιατι το χω ξαναπει δεν μου αρεσουν τα πολυπλοκα οσον αφορα την θρησκεια....

Έχω μια απορία
Αφού αυτό το φως είναι άγιο, πως δεν φωτίζει όσους το λαμβάνουν;
Αν ήταν άγιο δεν έπρεπε να αγιάζονται;
Δυστυχώς δεν λαμβάνουν το αληθινό φως καθώς είναι γεγραμμένο
«Πάλιν λοιπόν ο Ιησούς ελάλησε προς αυτούς λέγων· Εγώ είμαι το φως του κόσμου· όστις ακολουθεί εμέ δεν θέλει περιπατήσει εις το σκότος, αλλά θέλει έχει το φως της ζωής.» ( Ιωα η΄12 )
Σύμφωνα με τα λόγια του ευαγγελίου το φως του κόσμου είναι ο Χριστός, αν λαμβάνουν το φως του, πως μετά περπατάνε αντίθετα από το θέλημά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θα απαντησω ως εξης.. μην περιμενετε απο μενα τουλαχιστον να σας απαντησω στο θεμα αυτο γιατι εχω και γω την ιδια απορια. εγω αλλα ειπα και σ'αυτα μενω. επισης επισημανα οτι το τι κανει ο κληρος και ο καθε ενας δεν με απασχολει.

εγω βλεπω τα πραγματα διαφορετικα. τα κρινω και γω οπως και σεις μπορει και περισσοτερο γιατι εχω δει αρκετα με τα ματια μου. αλλα στην τελικη ειμαστε ολοι ανθρωποι που αντιλαμβανομαστε οτι αλλο το τι κανουν οι ανθρωποι και αλλο ο θεος...

ο καθε ενας απο μας εχει τις δικες του αντιληψεις για τη ζωη, για το θεο, για τους ανθρωπους. απλα παρεθεσα ενα γεγονος το οποιο δεν μπορει να το αμβισβητησει κανεις γιατι εχει συμβει. το γεγονος παρεθεσα.
απο κει και περα παιδια ειναι απλα τα πραγματα. εγω δεν λεω κατι με σκοπο να πεισω καποιον. ποτε δεν το κανα στη ζωη μου γιατι σεβομαι τις αποψεις του καθενος οπως θελω να σεβονται και τις δικες μου. γιαυτο εξαλλου και μιλησα εδω εν αντιθεση στη ζωη μου που αποφευγω να το κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πάντως, το τι είναι θαύμα και τι όχι είναι και λίγο θέμα ορισμού. Πχ τη φύση που μας περιβάλλει εγώ τη θεωρώ θαύμα γιατί είναι φτιαγμένη τόσο σοφά και αρμονικά. Κάποιες θεραπείες που δεν εξηγούνται με τα δεδομένα της ιατρικής δεν θα είχα πρόβλημα να τις δεχτώ ως θαύματα αν δε σκόνταφτα κάθε φορα στο ερώτημα γιατί να αξίζει ένας άνθρωπος να θεραπευτεί με θαύμα ενώ ο διπλανός του όχι.

Το να ανάψει όμως ένα κερί, να δακρύσει μια εικόνα η να κουνηθεί ένα καντήλι προσωπικά δε μου λέει και πολλά γιατί ουσιαστικά τα συμβάντα αυτά ακόμα κι αν είναι γνήσια δεν ωφελούν κανέναν και επιπλέον είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα γίνουν αντικείμενο εμπορικής εκμετάλλευσης. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι είμαι επιφυλακτική με αυτού του είδους τα θαύματα, όχι με τα θαύματα γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupo

Νεοφερμένος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
οκ απεδειξε το

Εδώ loupo

Μα πολύ απλά ο Θεός μου δεν θα ζητούσε απόδειξη....και δεν έχει το άγχος της αυτοεπιβεβαίωσης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το Άγιος φως είναι ζωντανό θαύμα όσο κι αν μερικοί το αμφισβητούν επειδή δε θέλουν να το δεχτούν.

Υ.Γ.: Τόσα πολλά θρησκευτικού περιεχομένου θέματα έχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος που αναρωτιέσαι:" Αμάν ακόμα παλεύουν τη θρησκεία?"...Σύγχρονοι Φαρισαίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Άγιος φως είναι ζωντανό θαύμα όσο κι αν μερικοί το αμφισβητούν επειδή δε θέλουν να το δεχτούν.

Υ.Γ.: Τόσα πολλά θρησκευτικού περιεχομένου θέματα έχει αυτός ο ηλεκτρονικός τόπος που αναρωτιέσαι:" Αμάν ακόμα παλεύουν τη θρησκεία?"...Σύγχρονοι Φαρισαίοι.

Είναι πολύ δύσκολο ας πούμε να έχει ο πατριάρχης στο βρακί του αναπτήρα, ή μήπως τον κοιτάνε κι εκεί? Τη θρησκεία πρέπει να την πολεμάμε διότι αυτή πρώτη κύρηξε πόλεμο στη νοημοσύνη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Είναι πολύ δύσκολο ας πούμε να έχει ο πατριάρχης στο βρακί του αναπτήρα, ή μήπως τον κοιτάνε κι εκεί? Τη θρησκεία πρέπει να την πολεμάμε διότι αυτή πρώτη κύρηξε πόλεμο στη νοημοσύνη μας.


Πίστευε ό,τι θες: ψέμα ή αλήθεια ή κάτι που να σε συμφέρει όσο αφορά το Άγιο φως.
Η θρησκεία ποτέ δεν κήρυξε πόλεμο αλλά οι άνθρωποι.
Τώρα απ' ό,τι βλέπω το να κάνουμε μια τέτοιους είδους συζήτηση είναι ανώφελο, γιατί έχουμε σαφέστατα διαφορετικά πιστεύω κτλ, και γενικώς θα προτιμούσα να μην κάνουμε/-ετε αναφορές σε τέτοια θέματα, γιατί δεν το θεωρώ πρέπον και γιατί οδηγούμαστε σε λογομαχίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πίστευε ό,τι θες: ψέμα ή αλήθεια ή κάτι που να σε συμφέρει όσο αφορά το Άγιο φως.
Η θρησκεία ποτέ δεν κήρυξε πόλεμο αλλά οι άνθρωποι.
Τώρα απ' ό,τι βλέπω το να κάνουμε μια τέτοιους είδους συζήτηση είναι ανώφελο, γιατί έχουμε σαφέστατα διαφορετικά πιστεύω κτλ, και γενικώς θα προτιμούσα να μην κάνουμε/-ετε αναφορές σε τέτοια θέματα, γιατί δεν το θεωρώ πρέπον και γιατί οδηγούμαστε σε λογομαχίες.

Αυτός είναι ο λόγος που μπαίνεις και γράφεις σε ένα φόρουμ, να συζητήσεις, να ανταλλάξεις απόψεις και να λογομαχήσεις. Αν δεν θες απλά δε μπαίνεις. Τώρα το η θρησκεία δεν κύρηξε ποτέ πόλεμο, παραβλέποντας τις σταυροφορίες και τις τζιχάντ εδώ και αιώνες η θρησκεία είναι σε πόλεμο με την επιστήμη καθώς αποτελεί κύνδηνο για τη μελλοντική της ύπαρξη. Τώρα γιατί με συμφέρει το Άγιο Φως να είναι θαύμα δε ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top