Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η θρησκεία δεν αφήνει τον κόσμο να προχωρήσει κάποια πράγματα στα οποία δεν έχουν δώσει εξήγηση οι επιστήμονες προσπαθεί η θρησκεία να δώσει το δικό της <<ορισμό>>.
Αυτή είναι η γνώμη μου!
Επειδή όμως είμαι ένας από αυτούς που έχουν πάρει απαλλακτικό στο μάθημα τον θρησκευτικών,δεν έχω γίνει θύμα ρατσισμού,αλλά υπήρχαν πολλά άτομα που παραξενεύτηκαν με την κίνηση μου και ξέκοψαν από εμένα(όπως το λάβει κανείς).
στη α λυκείου ήμασταν μονάχα 2 άτομα που είχαμε πάρει απαλλακτικό στα θρησκευτικά,φέτος ήμαστε 6 άτομα(αν δεν με γελά η μνήμη μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Ξεμπέρδεψε λίγο στο μυαλό σου τους όρους θρησκεία και εκκλησία, ο Χριστιανισμός δεν αντιμάχεται με την καμία τις άλλες θρησκείες οπότε αυτό που λες είναι τουλάχιστον ανακριβές.
Για εμένα ο Χριστός (είτε είναι υπαρκτό πρόσωπο, είτε όχι), είναι και γαμώ τους τύπους για πολλούς λόγους, απ'τους οποίους ο βασικότερος ήταν:
Ότι ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του γιατί μίλησε για αγάπη, ευγνωμωσύνη, αλληλοβοήθεια, ανθρωπιά και άλλες αξίες σε εποχές που όλες οι αξίες είχαν ισοπεδωθεί και ξεπέσει τελείως.
Τώρα το πώς η εκκλησία παραποίησε για δικό της όφελος όσα είπε ο άνθρωπος αυτός είναι άλλη κουβέντα

Καθόλου μπερδεμένο δεν είναι το μυαλό μου. Χριστιανισμός από μόνος του δεν υφίσταται. Είναι κατασκευασμένος και απόλυτα συνδεδεμένος με τους ανθρώπους που τον πλασάρουν αιώνες τώρα.
Άνθρωποι έγραψαν τα ευαγγέλια, άνθρωποι έχτισαν τις εκκλησίες, άνθρωποι πήραν την εξουσία σ' αυτές και η λίστα συνεχίζεται..
Τα πάντα σ' αυτή τη θρησκεία σχετίζονται με τους ανθρώπους. Τώρα το αν οι άνθρωποι αυτοί είναι "καλοί" ή "κακοί" δεν με ενδιαφέρει και πολύ καθώς στο όνομα της θρησκείας έχουν γίνει τρομερά εγκλήματα. Την χρησιμοποιούν ως άλλοθι οι περισσότεροι πιστοί, ακόμη και σήμερα.
Χωρίς εκπροσώπους, χωρίς δόγμα, δεν υπάρχει θρησκεία. Επόμένως, η εκκλησία -και όχι μόνο- είναι απόλυτα συνδεδεμένη με τη θρησκεία.
Ο χριστός μίλησε για αυτονόητα -στη σημερινή εποχή- πράγματα. Συμφωνώ στο ότι για την εποχή του ήταν πολύ μπροστά, όμως πλέον δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Κανένας άνθρωπος δεν περιμένει να διδαχθεί την αγάπη και όλες αυτές τις αξίες που λες από ένα δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ως οπαδός και απολογήτρια της πνευματικής ελευθερίας είμαι ενάντια σε οποιαδήποτε μορφή ρατσισμού είτε στο θεολογικό είτε σε οποιοδήποτε άλλο πεδίο του επιστητού. Εγώ είμαι ως προς την ιδεολογία νεομαρξίστρια και ως προς το θρήσκευμα Χριστιανή Ορθόδοξη. Ωστόσο, αποδέχομαι τόσο τους αλλόθρησκους όσο και τους άθεους. Ποιός/α είπε ότι εγώ είμαι καλύτερη λόγου χάρη από μια Μουσουλμάνα; Γιατί λοιπόν να τη δω ρατσιστικά; Ο ρατσισμός υποδηλώνει έλλειψη πνευματικής ελευθερίας, κριτικού στοχασμού και πολιτισμού και απορρέει κατά βάση από πάγια καπιταλιστικά μορφώματα, τα οποία δυστυχώς δεν έχουν ακόμα εκλείψει!!!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
απολογήτρια της πνευματικής ελευθερίας


:confused:
...γιατί καν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top