Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,258 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,706 μηνύματα σε 74,185 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 525 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 290)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,34%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
23,79%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
52
17,93%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
54
18,62%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,31%

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:08, 04-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα βρήκα τα παρακάτω.
Ευχαριστώ για τις πηγές, έψαχνα απ΄τη δουλειά τελείως "κρυφά", δεν ήθελα να με δουν οι συνάδελφοι να ψάχνω "abortion rates EU" .

Tη σελίδα του WHO τη βρήκα κι εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο παλιά - δεν εμφανίζεται η ίδια δηλαδή αν πας κανονικά* μέσα από το σάιτ, γι' αυτό (καλοπροαίρετα) ζήτησα απ' την κοπέλα, που μου διαφεύγει το username της, τις πηγές απ' τις οποίες άντλησε πληροφορίες, μήπως είχε αλλάξει κάτι από τότε.

* Ψάχνοντας τώρα πιο άνετα, απ' την ίδια διαδρομή βρίσκω αυτό κλικ!

edit: Είμαι βλάκας, η σελίδα που παρέθεσες υπάρχει κανονικά στο σάιτ, άρα χαζομάρες που μου φάνηκε παλιά. Χρειάζομαι περισσότερο ύπνο μου φαίνεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 23:03, 05-04-15:

Νομίζω ότι στο θέμα των εκτρώσεων και γενικά των ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων φταίει για όλα η χείριστη παιδεία και ενημέρωση που έχει η χώρα μας επάνω στο εξαιρετικά ευαίσθητο της αντισύλληψης! Αντί να μαθαίνουμε στους μαθητές και της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τους τρόπους αντισύλληψης όχι μόνο για να μην συμβεί ανεπίθυμητη εγκυμοσύνη αλλά και για γίνει αποφυγή ενός σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος(βλενόρροια, AIDS, σύφιλη κλπ), καθόμαστε και βαζουμε απλά ένα μικρό ένθετο στο βιβλιαράκι της βιολογίας(πχ Ά λυκείου)το οποίο είναι και εκτός ύλης και νομίζουμε ότι κάτι κάναμε...Είναι αλήθεια όπως προαναφέρθηκε σε προηγούμενο post, ότι η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια(όπως παρατηρώ, σε κάθε τι δυσάρεστο και αρνητικό η Ελλάδα πρωταθλήτρια κοντεύει να γίνει....)στο πλήθος εκτρώσεων που συμβαίνουν κάθε χρόνο..Σύμφωνα με στοιχεία της Εταιρείας Οικογενειακού Προγραμματισμού στην χώρα μας γίνονται κάθε χρόνο 150.000 εκτρώσεις έναντι των 100.000 τοκετών που γίνονται τον χρόνο(και μετά απορούμε για την υπογονιμότητα)και από αυτές οι 10.000 εκτρώσεις γίνονται από κοπέλες κάτω των 18(ο αριθμός των οποίων έχει διπλασιαστεί τα τελευταία 20 χρόνια)...Είναι σοκαριστικό και σίγουρα λυπηρό για τον οποιονδήποτε ό'τι στάση και αν έχει απέναντι στο θέμα της έκτρωσης...Βέβαια δεν θα μπω στον κόπο να ψηφίσω στην δημοσκόπηση επί του θέματος γιατί πολύ απλά είναι ένα τρομαχτικά αμφιλεγόμενο θέμα και δεν είμαι καν και στην ηλικία του να το φιλοσοφήσω, απλά είμαι υπερβεβαιος για ένα και μόνο πράγμα(για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις Νόμπελ Ιατρικής για να το καταλάβεις), ότι αν υπήρχε καλύτερη ενημέρωση(μάλλον, σκέτο ενημέρωση)και από το σχολείο και από την οικογένεια μας περί σεξουαλικής αγωγής(αντί να κάθονται οι νέοι και οι έφηβοι να ψάχνουν <<πληροφορίες>>-και όχι μόνο- στο διαδύκτιο)και γινόμασταν πιό open mind αντί να υπάρχει αυτός ο ψευτοπουριτανισμός των γονιών του στυλ <<θα σου πω κορίτσι μου τι είναι η αντισύλληψη μου όταν μεγαλώσεις>> ή <<μην ρωτάς για το σεξ, είσαι πάρα πολύ μικρός για να μάθεις>>(ασυνείδητα περνάνε και το μύνημα ότι είναι κάτι το <<κακό>> και <<κατακριτέο>> το όλο θέμα) και καταληγουν να πέρνουν το θάρρος να μιλήσουν ευθέως στα πρόθυρα της ενηλικίωσης του παιδιού τους(όταν κατά μέσο όρο γύρω στα 13,5 ξεκινά η πρώτη σεξουαλική επαφή με βάση τα δεδομένα στην χώρα μας-στην Ευρώπη είναι γύρω στα 13 αν δεν απατώμαι), έτσι δεν γίνεται καθόλου μα καθόλου δουλειά...
Η δικαιολογία του στυλ <<δεν βρίσκονταν προφυλάξεις όταν γίνονταν το sex>> μπορεί να ειπωθεί μόνον από κανά ιθαγενή του Τρίτου Κόσμου, όχι σε μία ευρωπαϊκή χώρα...Ακόμη φρικάρω πραγματικά όταν ακούω(στην 3η χιλιετία) για την μέθοδο του <<τραβήγματος>> του άνδρα(διακεκομμένη συνουσία) πριν την εκσπερμάτωση(δεν είναι καθόλου ακριβής αφού υπάρχουν και τα προσπερματικά υγρά ή μπορεί το τράβηγμα να μην συμβεί εγκαίρως και δεν προστατεύει και από τα αφροδίσια νοσήματα) ή για την ημερολογιακή μέθοδο, την λογικήδηλαδή ότι οι γυναίκες έχουν ένα σταθερό εμμηνορυσιακό κύκλο 28 ημερών περίπου και ότι οι γόνιμες ημέρες κυμαίνονται από την 10η ως την 17η(επίσης αναξιόπιστη αφού ο εμμηνορυσιακός κύκλος παρουσιάζει διακυμάνσεις)...Το προφυλακτικό είναι η τελειότερη μέθοδος με απειροελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας(να <<σπάσει>> όπως λέμε-η πιθανότητα νομίζω είναι μικρότερη του 2%)που και προφυλάσει από αφροδίσια νοσήματα και από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και δεν προκαλεί προβλήματα στην περίοδο των γυναίκων(όπως τα χάπια αντισύλληψης)...Αν δεν χρησιμοποιήται αυτό στην σεξουαλική πράξη, τότε γιατί στο διάολο να απορούμε που έχει γεμίσει η ελληνική κοινωνία(και όχι μόνο βέβαια)αεπιθυμητες εγκυμοσύνες...Βγάλε τις περιπτώσεις βιασμών, τις αιμομιξίες ή έστω του να <<σπάσει>> το προφυλακτικό, πάλι τόσες χιλιάδες εκτρώσεις τον χρόνο δεν δικαιολογούνται απλά....Το χάπι τη επόμενης ημέρας είναι και αυτό εξαιρετικά χρήσιμο(για την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που θα υποψιαστεί η γυναίκα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αντισύλληψη) αλλά μόνον για 72 ώρες(και οι πολλές πιθανότητες επιτυχιας-άνω του 90%-υπάρχουν μόνο ις πρώτες 24 ώρες), οπότε πάλι αφήνεται ένα κενό...Γενικώς, το θέμα δεν είναι αν επιτρέπεται ή όχι αλλά η <<ρίζα>> του προβλήματος, η εκπαίδευση....
Αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θα ανάγκαζα μία γυναίκα να γεννήσει ένα μωρό μόνον και μόνον από σεβασμό στο <<θαύμα της ζωής>>...Να το χέσω το θαύμα της ζωής(το γενικεύω και για την δική μου περίπτωση)αν ένα παιδί δεν έχει σταθερό normal οικογενειακό περιβάλλον, μεγαλώσει με ψυχολογικά προβλήματα, έχει μία μητέρα πιθανότατα αδιάφορη που να μην το σχεδίαζε αλλά απλά την ανάγκασαν να το κρατήσει κλπ κλπ...Είναι πιθανόν η γυναίκα που θα κάνει έκτρωση να αποκτήσει στην πορεία της ζωής της ψυχολογικά προβλήματα στην ιδέα ότι <<έριξε>> το δικό της μωρό ή και προβλήματα στην μήτρα αλλά από την άλλην...δεν είμαι γυναίκα, προφανώς και δεν έχω βιώσει από κάποια σκοπιά μία τέτοια δυσάρεστη κατάσταση αλλά αν ήταν να περάσω 9 μήνες + άλλα 20 ολόκληρα χρόνια με την ζωή μου να περιστρέφεται γύρω από ένα παιδί(θάβοντας όλο το υπόλοιπο μέλλον μου)θα μου πέρνουσε σίγουρα έστω σαν ιδέα από το μυαλό....Άλλωστε δεν υπάρχει ανώτερη ευθύνη και καθήκον από το να είναι κάποιος γονιός, δεν είναι μόνο το να παρέχεις σε ένα παιδί ρούχα, τροφή, νερό κλπ(και αυτό αν υπάρχει οικονομική άνεση-στην εποχή μας δύσκολο)αλλά και το πολυδιάστατο θέμα της αγάπης....Μεγάλωμα παιδιού χωρίς αγάπη, ενδιαφέρον, παιχνίδι κλπ είναι ό,τι χειρότερο, οπότε στο τέλος δεν μένει ευτυχισμένο το παιδί ούτε και οι γονείς του, τι χαρωπή κατάληξη....Λέω απλά ότι είμαι ανοιχτός στο θέμα της έκτρωσης και δέχομαι άνετα τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς αλλά άμα ακούω για εγκυμοσύνη λόγω έλειψης αντισύλληψης και ενημέρωσης κλπ χτυπάει κατευθείαν το καμπανάκι μέσα μου...
Τώρα για τους άνδρες(επειδή όντως, μόνον γύρω από την μητέρα περιστρέφεται η συζήτηση), που προτιμούν να κάνουν σεξ χωρίς προφυλάξεις αναγκάζοντας ίσως την γυναίκα να πάρει τα χάπια αντισύλληψης και στο τέλος σκορπούν τα κοτσούβελα και-γιατί όχι-την κάνουν με ελαφρά πηδηματακια, μπορώ να προτείνω ένα καταπληκτικό μέσο αντισύλληψης για την περίπτωση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,818 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:53, Χθες:

Πολωνία: Σκληραίνει ακόμη περισσότερο η νομοθεσία για τις εκτρώσεις

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί το κράτος, η Εκκλησία ή ο οποιοσδήποτε άλλος εκτός της εγκύου να παρεμβαίνει στο αν αυτή θα κάνει έκτρωση ή όχι και υπό ποιες προϋποθέσεις. Το οτι το 2 μηνών έμβρυο είναι εν δυνάμει άνθρωπος δε με πείθει. Μήπως θα έπρεπε λοιπόν να φτιάξουμε ένα νόμο που να καταδικάζει τις εγκύους που δεν προσέχουν αρκετά και αποβάλλουν; Ή τι θα γίνει με αυτές που είναι ναρκομανείς ή έχουν μια σοβαρή ασθένεια παρ' όλα αυτά κάνουν παιδιά τα οποία έχουν κι αυτά προβλήματα; Αν κάποιος θα έπρεπε θεωρητικά να επέμβει είναι το να μορφωθούν οι άνθρωποι σχετικά με το τι χρειάζεται η ανατροφή ενός παιδιού και δε μιλάω μόνο οικονομικά αν και το οικονομικό δεν είναι ευκαταφρόνητο. Εσείς τι λέτε;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,436 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:08, Χθες:

Θα έπρεπε πρώτα να μάθουν να χρησιμοποιούν προφύλαξη.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 387 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 12:11, Χθες:

Απο τη στιγμή που συνέβη θα πρέπει εννοειται να δεχτειτε το μπεμπέ. Η έκτρωση δεν παιζει κάν σαν σκέψη οχι σαν πράξη. Ειναι εγκληματική. Οποτε σαν καλός κύριος αναγνωριζεις τις ευθύνες σου.Αυτη ειναι η δική μου θέση.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,818 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:24, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Devil
Απο τη στιγμή που συνέβη θα πρέπει εννοειται να δεχτειτε το μπεμπέ. Η έκτρωση δεν παιζει κάν σαν σκέψη οχι σαν πράξη. Ειναι εγκληματική. Οποτε σαν καλός κύριος αναγνωριζεις τις ευθύνες σου.Αυτη ειναι η δική μου θέση.
(και ναι, φίλες και φίλοι, βρήκαμε κι άλλο θέμα να διαφωνήσουμε κάθετα με τον αξιότιμο κύριο Devil!)

Τι σημαίνει είναι εγκληματική; Να κάνεις ένα παιδί μέσα σε συνθήκες που προφανώς δεν είναι ιδανικές εφόσον σκέφτεσαι την έκτρωση δεν είναι εγκληματικό; Να κάνεις ένα παιδί που θεωρητικά θα μεγαλώσει από τη γιαγιά και τον παππού ή μέσα στη φτώχεια και την ανέχεια και δε θα κάνει τίποτα στη ζωή του δεν είναι εγκληματικό; Να κάνεις ένα παιδί που θεωρητικά θα βλέπει τους γονείς να τσακώνονται γιατί δεν ήθελαν να είναι μαζί αλλά συμβιβάστηκαν για το παιδί δεν είναι εγκληματικό; Για να μη μιλήσω φυσικά και για την τροπή που θα πάρει η ζωή της μητέρας ή και του πατέρα αν υπάρχει. Είναι απαραίτητο ένα ατύχημα ή ένα λάθος να το αφήσουμε να καθορίσει τουλάχιστον τρεις ζωές;

Δε μιλάω φυσικά για κοπέλες που έχουν κάνει την έκτρωση τρόπο αντισύλληψης. Αλλά και γι' αυτό πρέπει η πολιτεία κάτι να κάνει. Η άγνοια είναι επικίνδυνη από όπου κι αν πηγάζει και όπου κι αν καταλήγει.

Ξέρεις καλέ μου δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μαύρο στη ζωή. Υπάρχουν κι άλλες αποχρώσεις.
(Θα κρατηθώ και δεν θα αναφέρω τις αποχρώσεις του γκρι κλπ κλπ. )
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 12:34, Χθες:

Εσεις το βλέπετε σαν άσπρο και μαυρο οχι εγώ. Οταν μου λές οτι επειδη εσυ δεν θές να βρεις δουλειά σκέφτεσαι να ριξεις ένα παιδι. Τοτε αυτο ειναι το άσπρο ή μαυρο. Οι άλλες αποχρωσεις θα ηταν "Ας ερθει με το καλο και θα βγουμε έξω στη κοινωνια να δουμε τι θα κάνουμε". Καθε μερα ειναι μια άλλη μέρα και παρουσιάζεται μια άλλη ευκαιρια. Καθημερινα περνάνε ευκαιριες απο μπροστά μας παρα πολλές.

Εννοειται οτι οσοι ειναι απόλυτα κολλημένοι στις θέσεις τους *, κακοχαρακτηριζουν κάποιον που έχει διαφορετική γνώμη απο αυτους, δεν θέλουν να προσπαθησουν για κάτι καλυτερο παρα το ριχνουν στην εσωστρέφεια και μολις έρθει ενα παιδι ξαφνικά κοιτάνε να το βάλουν στα ποδια ενω μέχρι τοτε έκαναν κυρηγματα στις παρέες για το πολιτικαλ κορέκτ μιας σχέσης θα βρισκονται σε μονιμη διαφωνια μαζι μου! Και εντάξει αυτες οι διαφωνιες εδω δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι να ξεκολάνε και κάποιοι να συμβιβαζονται απαντες για να μην καταληγουν οι καταστασεις στα δικαστηρια. Αλλα ο κοσμος δεν θέλει να κάνει πισω.

*σε θέσεις που ειναι άδικες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : Χθες στις 12:39. Αιτία: Διευκρίνιση για τις θέσεις
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:50, Χθες:

Εσεις το βλέπετε σαν άσπρο και μαυρο οχι εγώ. Οταν μου λές οτι επειδη εσυ δεν θές να βρεις δουλειά σκέφτεσαι να ριξεις ένα παιδι. Τοτε αυτο ειναι το άσπρο ή μαυρο. Οι άλλες αποχρωσεις θα ηταν "Ας ερθει με το καλο και θα βγουμε έξω στη κοινωνια να δουμε τι θα κάνουμε". Καθε μερα ειναι μια άλλη μέρα και παρουσιάζεται μια άλλη ευκαιρια. Καθημερινα περνάνε ευκαιριες απο μπροστά μας παρα πολλές.
Να με συγχωρείς αλλά εγώ δε θα άφηνα το μεγάλωμα και τον ψυχισμό ενός παιδιού στην τύχη. Αν εσύ είσαι από τους ανθρώπους που σε κάθε πρόβλημα λένε "έλα βρε αδελφέ, έχει ο Θεός", τότε μού είναι δύσκολο να καταλάβω τα επιχειρήματά σου, πόσω μάλλον να συμφωνήσω.

Εννοειται οτι οσοι ειναι απόλυτα κολλημένοι στις θέσεις τους *(*σε θέσεις που ειναι άδικες), κακοχαρακτηριζουν κάποιον που έχει διαφορετική γνώμη απο αυτους,
Πρώτα απ' όλα ποιος κρίνει αν μια θέση είναι άδικη; Δε θυμάμαι να έγινε κάποιο δικαστήριο εδώ και να βγήκε απόφαση. Οπότε και των δυο οι θέσεις είναι απλά αυτό: η άποψη του καθενός.
Δεύτερον, δεν έδωσα χαρακτηρισμούς. Σέβομαι απόλυτα την άποψή σου και με προσβάλλεις λέγοντας οτι μετά από 9 χρόνια σε αυτό το φόρουμ και στην ηλικία που είμαι τείνω να κακοχαρακτηρίζω όποιον έχει άλλη άποψη από μένα.

δεν θέλουν να προσπαθησουν για κάτι καλυτερο παρα το ριχνουν στην εσωστρέφεια και μολις έρθει ενα παιδι ξαφνικά κοιτάνε να το βάλουν στα ποδια ενω μέχρι τοτε έκαναν κυρηγματα στις παρέες για το πολιτικαλ κορέκτ μιας σχέσης θα βρισκονται σε μονιμη διαφωνια μαζι μου! Και εντάξει αυτες οι διαφωνιες εδω δεν ειναι τιποτα. Το θεμα ειναι να ξεκολάνε και κάποιοι να συμβιβαζονται απαντες για να μην καταληγουν οι καταστασεις στα δικαστηρια. Αλλα ο κοσμος δεν θέλει να κάνει πισω.
Δεν ξέρω πού κολλάει η εσωστρέφεια. Προφανώς θες να μού την πεις για τη χτεσινή συζήτηση για τους εσωστρεφείς ανθρώπους που κάναμε από την οποία δυστυχώς δεν κατάλαβες πολλά και δεν σε κατηγορώ ούτε σε λέω χαζό (εννοείται...), είναι πολύ φυσικό να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τον ψυχισμό όλων των ανθρώπων. Παρ' όλα αυτά δε θα πέσω στη λούμπα να απαντήσω, το εξαντλήσαμε εκείνο το θέμα, όποιος κατάλαβα κατάλαβε και πάμε παρακάτω.

Τα υπόλοιπα που λες με μπερδεύουν λίγο, αν θες τα εξηγείς. Προφανώς μιλάς για μια ιστορία που έχεις ζήσει αλλά εμείς δεν την ξέρουμε, αν θες μάς τη λες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,436 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 13:04, Χθες:

Οι απόψεις της κοινωνίας για το το έμβρυο διίστανται. Ιατροί και νομικοί δυστυχώς δεν έχουν αποδείξει αν το έμβρυο καταλαβαίνει ή όχι ωστόσο ένα είναι σίγουρο. Είναι ένας άνθρωπος on the making. Εντάξει ας πούμε αν δεν το θέλει κανένας από τους 2 το παιδί, είναι μια πράξη που ίσως έχει νόημα αν και η βαρύτητα συνεχίζει να είναι τεράστια καθώς αποτρέπεις έναν άνθρωπο από το να γεννηθεί.

Αν όμως το θέλει ο άνδρας και η γυναίκα δεν το θέλει δε θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα έκτρωσης. Το παιδί ανήκει και στους 2. Αν θέλει ένας από τους 2 να το μεγαλώσει το παιδί πρέπει να γεννηθεί. Η έκτρωση πρέπει να γίνεται μόνο από κοινού.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 13:35, Χθες:

Γιαννη για μενα δεν έχει σημασια. Απο τη στιγμή που το έμβρυο ειναι ένας δυναμει ζωντανος οργανισμος και ένα παιδάκι μελλοντικά δεν θα υπήρχε για μενα καμια σκέψη να το ριξω.

Οτι προβλημα και αν έχεις θα μπορέσεις να το λύσεις. Εχω βαρεθει να βλέπω ανθρώπους να γκρινιάζουν για τα προβληματα τους και να μην κάνουν τιποτα για να τα λύσουν να περιμένουν την λυση απο τον ουρανο και να νιώθουν αδικημένοι επειδη αυτη δεν έρχεται. Άνθρωποι διστακτικοί που αρνούνται κάτι καινουργιο και μια αλλαγή στη ζωή τους. Θα κρατήσεις το παιδι και θα βρεις τροπο να το μεγαλώσεις. Αυτη ειναι η κατεύθυνση.

Μιλάω γενικά βεβαια δεν χαρακτηριζω κάποιον συγκεκριμένα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : Χθες στις 15:34. Αιτία: Σπλιτ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 311 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 13:52, Χθες:

Δεν ξέρω ποιοί είναι αυτοί που θα πρέπει εννοείται να το δεχτούν. Ούτε καταλαβαίνω πότε χωριστήκαμε σε "εσείς" κι "εμείς" που οι μεν είναι εσωστρεφεις και ρίχνουν τα παιδιά τους. WTAF?
Το καταλαβαινεις ότι όταν λες ότι αυτή είναι η άποψή σου, μπορείς να μιλάς μόνο για τον εαυτό σου ε? Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "εγώ δεν θα το εριχνα ποτέ" και στο "θα πρέπει να το δεχτείτε".

Νομίζω ότι το έχω ξαναπει εδώ, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να γίνει είναι καλύτερη ενημέρωση και σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Πόσες φορές έχουμε δει κουλές ερωτήσεις όσον αφορά την εγκυμοσύνη, την περίοδο κλπ.
Από 'κει και πέρα όμως, επειδή sh*t happens, είναι καθαρά στην κρίση του καθενός τι θα κάνει.
Εγώ μπορεί να είμαι άθεη, ή οτιδήποτε και να μην το θεωρώ έγκλημα.
Ή μπορεί όπως πολύ σωστά είπε η Himela, να θεωρώ ότι θα είναι χειρότερα για το παιδί αν γεννηθεί. Αυτή τη στιγμή μια από τις μάστιγες της εποχής μας δεν είναι ούτε οι εκτρώσεις, ούτε η υπογεννητικότητα, είναι παιδιά με ψυχολογικά επειδή οι γονείς δεν είναι κατάλληλοι.
Επιπλέον εδώ και αρκετό καιρό βλέπουμε περιπτώσεις υποσιτισμού στα σχολεία. Όπως και περιπτώσεις κακοποίησης.
Ένα παιδί δεν είναι "το γενναω και βλέπουμε τι θα γίνει". Πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.
Το θεωρώ πιο εγκληματικό να ζήσει ένα παιδί όλα του τα χρόνια κάτω από άσχημες συνθήκες παρά να μην γεννηθεί.
Αυτή είναι η άποψή μου!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:56, Χθες:

Μάλιστα. Κι επειδή οι παππούδες μας περάσαν κατοχή πρέπει εμείς να φέρνουμε στον κόσμο παιδιά αλόγιστα εν μέσω κρίσης, αβεβαιότητας, ανασφάλειας κλπ. Μήπως να μαστιγωνόμαστε κιόλας για να τιμωρηθούμε αρκετά; Το να συγκρίνεις την καλομάθηση των σημερινών νέων (στην οποία συμφωνώ) με το μεγάλωμα - το ΣΩΣΤΟ μεγάλωμα, όχι απλά ένα πιάτο φαί - ενός παιδιού νομίζω οτι είναι άτοπο και αλόγιστο. Πραγματικά. Την έχω ξανακούσει αυτή την άποψη από μεγάλες γυναίκες που λέγανε "ε κι εμείς μεγαλώσαμε φτωχικά αλλά είχαμε αγάπη, ζούσαμε σε μια καμαρούλα, ε δε μορφωθήκαμε, αλλά εντάξει δεν πειράζει, είχαμε ο ένας τον άλλον". Μα είμαστε σοβαροί; Ο κόσμος προχωράει μπροστά, οι γυναίκες πια μορφώνονται, υπάρχει η επιστήμη της ψυχολογίας που ερευνά την ψυχοσύνθεση των παιδιών. Να φέρουμε στον κόσμο ένα παιδί επειδή έτυχε κι έχει ο Θεός; Σε μια εποχή με τέτοια πληροφόρηση, με τέτοιο υψηλό επίπεδο μόρφωσης και εξυπνάδας των νέων παιδιών; Δεν ξέρω, μού φαίνεται οτι είσαι τόσο θυμωμένος με τη νοοτροπία των σημερινών νέων που ψάχνεις τρόπο να τους τιμωρήσεις. Μα έτσι δεν τιμωρείς αυτούς μόνο αλλά κι ένα αθώο παιδί. :/
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,296 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 14:18, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μάλιστα. Κι επειδή οι παππούδες μας περάσαν κατοχή πρέπει εμείς να φέρνουμε στον κόσμο παιδιά αλόγιστα εν μέσω κρίσης, αβεβαιότητας, ανασφάλειας κλπ. Μήπως να μαστιγωνόμαστε κιόλας για να τιμωρηθούμε αρκετά;
σε όλη την ανθρώπινη ιστορία ποτέ δεν υπήρχε τόσο υψηλό επίπεδο ζωής και συνθηκών. Οπότε αυτο που λές δεν έχει καμία βάση.
οι εκτρώσεις γίνονται όχι για οικονομικούς λόγους αλλα γιατί εχουν αλλάξει οι ηθικές αξίες. η οικογένεια και ο γάμος έχει αποκτήσει αρνητική έννοια και πλέων κυριαρχεί μόνο το εγω και η ατομική καλοπέραση
δηλαδή εγωισμός.

¨θα κάνω έκτρωση ωστε να μπορώ να έχω χρήματα για iphone και για μην χαλάσει το σώμα μου"

φυσικά αυτη η εγκατάλειψη των παραδοσιακών αξιών είναι αδιέξοδη.
συνήθως όσοι είναι πάνω απο 50 χωρις να εχουν παιδιά σύζυγο κτλ είναι βυθισμένοι σε μελανχολία και τους τρώει το σαράκι
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 14:26, Χθες:

Helium αμα δεν ξέρεις ποιοι ειναι αυτοι που θα πρέπει να το δεχτούν να με ρωτησεις να σου πω =D ΕΙΝΑΙ ο μπαμπας και η μαμά του. Έκαναν σέξ χωρις προφυλαξη και τελικά η κοπελα έμεινε έγκυος. Μετα πρέπει να δεχτούν το παιδάκι. Συμφωνα παντα με την δική μου άποψη.

Δεν έχω κατι με τους σημερινους νέους απλα κρινω οτι ειμαστε καλομαθημένοι και εγώ ήμουν μέχρι που ξεβολευτηκα. Στην αρχή δυσκολεύτηκα και σκέφτηκα να τα παρατήσω αλλα τελικά κράτησα και προχωρησα.

Αν το παιδάκι έχει γονεις ακατάλληλους κάτι που ειναι σοβαρο επιχείρημα και το αναγνωριζω εννοειται τοτε θα πρέπει και πάλι να γεννηθει και κατα την γνωμη μου να αφαιρεθει η επιμέλεια. Αλλα για να γινουν αυτά θα πρέπει σαν κοινωνια να δράσουμε συντονισμένα. Να ασχοληθουν κοινωνικοι λειτουργοι να κινητοποιηθει η αστυνομια μετα απο καταγγελιες γειτονων κτλπ αλλα εδω η δικαιοσυνη στο ελλαδα κινηθηκε μεταααα απο καιρο για την υποθεση σωρα τι να περιμενει κανεις. Νομιζουμε οτι το προβλημα ειναι η γέννηση ενος παιδιου αλλα το προβλημα ειναι οι υποδομες που δεν δουλεύουν.

Himela παλαιοτερα τους αναγκαζε η αναγκαιοτητα να υπερνικησουν τα προβληματα. Οπως έχει πει και ο Μακιαβέλι η αναγκαιοτητα ειναι αυτη που κινει τον άνθρωπο. Τωρα σου λεει ο αλλος απο 19 χρονων εχω καταθλιψη. Γιατι βρε @@@ έχεις καταθλιψη σε αυτη την ηλικια τι σου λειπει. Φαγητο έχεις σπιτι έχεις εξω δεν κοιμάσαι το βράδυ. Οι παλαιοτεροι πέρασαν πολυ δυσκολοτερα Πολεμοι - εμφυλιος - κατοχη - προσφυγιά - χουντα κτλπ.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:28, Χθες:

Τώρα όσον αφορά το θέμα της έκτρωσης είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο ζήτημα. Για μένα οι εκτρώσεις θα έπρεπε να είναι όσο γίνεται λιγότερες. Δηλαδή να χρησιμοποιούν προφύλαξη όλοι και το ζήτημα της έκτρωσης να είναι η έσχατη και τελευταία λύση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : Χθες στις 15:33. Αιτία: Σπλιτ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 14:44, Χθες:

Για τις προφυλάξεις εννοειται συμφωνώ. Εγω λέω οτι ακομα και αν γινοταν ένα ατυχημα και δεν ηταν προγραμματισμένο δεν θα ήθελα να το ριξω. Πολυ πολύ αμα η γυναικα δεν ήθελε να παντρευτουμε ας πηγαιναμε δικαστικά να βγει μια διατροφή να πληρώνω για το παιδι και τελειωσε. Το παιδι οταν μεγάλωνε θα του εξηγούσαμε και θα καταλαβαινε.

ή και χωρις δικαστικά θα μπορουσαμε να βρούμε μια λύση. Δεν ειναι ανάγκη να μπλεξεις με δικηγορους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : Χθες στις 15:33. Αιτία: Σπλιτ
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 20:55, Χθες:

Είμαι υπέρ της έκτρωσης όταν η "μητέρα" δεν νιώθει έτοιμη γι' αυτό, θεωρώ ότι ο άντρας νε μεν πρέπει να ακούγεται η άποψή του, αλλά η τελική απόφαση, φυσικά πάντα με την υποστήριξη του άντρα, είναι της γυναίκας. Η γυναίκα ξέρει αν μπορεί να κάνει ένα τέτοιο βήμα, αν είναι ικανή, αν θέλει καριέρα, αν δε θέλει να χαλάσει το σώμα της και τα βυζιά της (σόρρυ το΄χω ακούσει άπειρες φορές) κτλ κτλ, όσο τραγικός είναι ο λόγος που δε θα θέλει, άλλο τόσο τραγικότερο θα είναι να μεγαλώσει το παιδί αυτό μαζί της. Γενικά βλέπω πάρα πολλά παιδιά με τόσο λάθος γονείς που λέω ρε φίλε ας τους εξαφανίσουν

Για μένα είναι αρχικό λάθος το να κάνεις ελεύθερα σεξ εν γνώση σου, χωρίς να θες να κάνεις παιδί. Υπάρχουν τόοοοσοι μέθοδοι αντισύλληψης που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ τρελαίνομαι όταν ακούω, ακόμα κι από άτομα μεγαλύετρα από μένα, "ήταν η στιγμή" ΌΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΣΤΙΓΜΗ, ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΚΑΒΛΑ ΣΟΥ, γιατί μη ξεχνάμε υπάρχει και το χάπι της επόμενης ημέρας αν "ήταν η στιγμή" και το μετάνιωσες, ειδικά όταν αυτό συμβαίνει πάνω από μια φορά μιλάμε για ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ, πραγματικά δε μπορώ να δικαιολογήσω μια τέτοια πράξη που φέρνει αποτέλεσμα την έκτρωση, ούτε θεωρώ βέβαια καλή επιλογή ένα παιδί να μεγαλώσει με τόσο ανεύθυνους γονείς.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 22:25, Χθες:

Είμαι υπέρ της έκτρωσεως no matter what
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 23:46, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης όταν η "μητέρα" δεν νιώθει έτοιμη γι' αυτό, θεωρώ ότι ο άντρας νε μεν πρέπει να ακούγεται η άποψή του, αλλά η τελική απόφαση, φυσικά πάντα με την υποστήριξη του άντρα, είναι της γυναίκας. Η γυναίκα ξέρει αν μπορεί να κάνει ένα τέτοιο βήμα, αν είναι ικανή, αν θέλει καριέρα, αν δε θέλει να χαλάσει το σώμα της και τα βυζιά της (σόρρυ το΄χω ακούσει άπειρες φορές) κτλ κτλ, όσο τραγικός είναι ο λόγος που δε θα θέλει, άλλο τόσο τραγικότερο θα είναι να μεγαλώσει το παιδί αυτό μαζί της. Γενικά βλέπω πάρα πολλά παιδιά με τόσο λάθος γονείς που λέω ρε φίλε ας τους εξαφανίσουν

Nα με συγχωρεις αλλα εγω δεν θα παρειχα καμια υποστηριξη σε μια γυναικα που πάει να κάνει έκτρωση. Εγω συνένοχος σε έγκλημα δεν γινομαι. Και αν οι άνθρωποι έχουν τρελαθεί τελειως (ορισμένοι) και αντιμετωπιζουν τοσο ψυχρά και σκληρά ένα τέτοιο θέμα .... υπάρχει θεός από πάνω και βλέπει και ο θεος τιμωρεί ανθρώπους που δεν εκτίμησαν ποτέ αυτά που ειχαν.

Και για να μη μπλέξουμε με δικαστηρια και δικηγόρους καλυτερα αυτά εξαρχής να ξεκαθαρίζονται. Ελα εδώ κούκλα μου .... τι άποψη έχεις πανω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα σε μια ξαφνικη εγκυμοσυνη δεν θα αναλάβεις τις ευθύνες σου επειδη φοβάσαι να χαλάσεις τα βυζιά σου που εγραψες και εσυ σαν σενάριο ότι θα το πει κάποια ή σε ενδιαφέρει περισσοτερο και μονο η καριέρα σου ... Δεν έχει νοημα να συζητάμε για αγάπες και ερωτες και όλα αυτά. Από αυτό και μονο φαινεται ότι κοιτάζεις περισσοτερο την πάρτη σου. Οικογενεια δεν σημαινει κοιτάζω την πάρτη μου.

Βρές καλυτερα κανεναν αλλον να έχετε και τις ιδιες ιδέες. Γιατι αν τυχει κάτι τέτοιο και ειμαστε μαζι θα μπλέξει το πράγμα. Εσυ θα πας να κάνεις εκτρωση και εγω θα απευθυνθώ σε δικηγορο. Άμεσα. Το θεμα είναι πολύ σοβαρο και με προσβάλλει να το αντιμετωπιζει κάποιος τοσο ψυχρα. Πιο πολύ σαν άνθρωπο. Αυτά δεν θα γράψω κάτι άλλο εδώ. Η αποψη μου είναι αδιαπραγμάτευτη.

100% είμαι κατά και θα το κινουσα δικαστικά το θέμα.
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Διακεκριμένο μέλος

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,805 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 23:49, Χθες:

Είμαι κατα για ένα λόγο γιατί σκοτώνεις έναν άνθρωπο.Τα παιδιά είναι ευτυχία!
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,659 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:51, Χθες:

Nα με συγχωρεις αλλα εγω δεν θα παρειχα καμια υποστηριξη σε μια γυναικα που πάει να κάνει έκτρωση. Εγω συνένοχος σε έγκλημα δεν γινομαι. Και αν οι άνθρωποι έχουν τρελαθεί τελειως (ορισμένοι) και αντιμετωπιζουν τοσο ψυχρά και σκληρά ένα τέτοιο θέμα .... υπάρχει θεός από πάνω και βλέπει και ο θεος τιμωρεί ανθρώπους που δεν εκτίμησαν ποτέ αυτά που ειχαν.

Και για να μη μπλέξουμε με δικαστηρια και δικηγόρους καλυτερα αυτά εξαρχής να ξεκαθαρίζονται. Ελα εδώ κούκλα μου .... τι άποψη έχεις πανω σε αυτό το θέμα. Μάλιστα σε μια ξαφνικη εγκυμοσυνη δεν θα αναλάβεις τις ευθύνες σου επειδη φοβάσαι να χαλάσεις τα βυζιά σου που εγραψες και εσυ σαν σενάριο ότι θα το πει κάποια ή σε ενδιαφέρει περισσοτερο και μονο η καριέρα σου ... Δεν έχει νοημα να συζητάμε για αγάπες και ερωτες και όλα αυτά. Από αυτό και μονο φαινεται ότι κοιτάζεις περισσοτερο την πάρτη σου. Οικογενεια δεν σημαινει κοιτάζω την πάρτη μου.

Βρές καλυτερα κανεναν αλλον να έχετε και τις ιδιες ιδέες. Γιατι αν τυχει κάτι τέτοιο και ειμαστε μαζι θα μπλέξει το πράγμα. Εσυ θα πας να κάνεις εκτρωση και εγω θα απευθυνθώ σε δικηγορο. Άμεσα. Το θεμα είναι πολύ σοβαρο και με προσβάλλει να το αντιμετωπιζει κάποιος τοσο ψυχρα. Πιο πολύ σαν άνθρωπο. Αυτά δεν θα γράψω κάτι άλλο εδώ. Η αποψη μου είναι αδιαπραγμάτευτη.

100% είμαι κατά και θα το κινουσα δικαστικά το θέμα.
Εγώ σαν γυναίκα χαίρομαι πολύ που έχεις μια τέτοια άποψη, μου βγάζει κάτι πολύ γλυκό, θα με ενθάρυνε προσωπικά, να είχα έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου σε μια τέτοια περίπτωση, γιατί κι εγώ στη προσωπική μου ζωή έχω το ίδιο σκεπτικό με σένα, δλδ σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δε θα έκανα έκτρωση, απλά δε μπορώ να δεχτώ να γίνει γονιός κάποιος που δε ξέρει την αξία ενός παιδιού
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,629 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:53, Χθες:

Σε περίπτωση που το έμβρυο που κυοφορείται, είναι αποτέλεσμα βιασμού ή διαπιστώνεται οτι πάσχει π.χ. από σύνδρομο Down, εξακολουθείτε να έχετε την ίδια άποψη οι πολέμιοι της άμβλωσης;
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 23:59, Χθες:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σε περίπτωση που το έμβρυο που κυοφορείται, είναι αποτέλεσμα βιασμού ή διαπιστώνεται οτι πάσχει π.χ. από σύνδρομο Down, εξακολουθείτε να έχετε την ίδια άποψη οι πολέμιοι της άμβλωσης;

Για τον βιασμο δεν έχω άποψη γιατι είναι μια φρικτή και αποτρόπαια περιπτωση. Ειμαι επισης υπέρ του να μη βγει ποτε απο τη φυλακή ο βιαστης και το εννοώ 40-50 έτη χωρις κανενα ελαφρυντικο. Αλλα στην Ελλαδα εχουμε πολυ χαλαρη νομοθεσια και σε αυτά.Αυτό θα το αποφασισει η γυναικα όντως. Εγω νομιζα ότι μιλάμε απλα για μια εγκυμοσυνη η οποια δεν ηταν προγραμματισμένη. Για το παιδάκι που πάσχει από συνδρομο Down εννοείται δεν έχει καμια σημασια. Αυτό μας έστειλε ο θεος αυτό θα έρθει στην ζωή.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : Σήμερα στις 00:03.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 00:23, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Εγώ σαν γυναίκα χαίρομαι πολύ που έχεις μια τέτοια άποψη, μου βγάζει κάτι πολύ γλυκό, θα με ενθάρυνε προσωπικά, να είχα έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα μου σε μια τέτοια περίπτωση, γιατί κι εγώ στη προσωπική μου ζωή έχω το ίδιο σκεπτικό με σένα, δλδ σε μια απρόσμενη εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δε θα έκανα έκτρωση, απλά δε μπορώ να δεχτώ να γίνει γονιός κάποιος που δε ξέρει την αξία ενός παιδιού
Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια.θΑ ΜΟυ ηταν αδυνατο να συμφωνησω να γινει έκτρωση ακομα και αν δεν θα ήθελα την εγκυμοσυνη. Σιγουρα είναι ένα σοβαρο επιχειρημα αυτό όπως έγραψα και τις προάλλες. Αλλα σε αυτό φταιμε και σαν κοινωνια. Γιατι για παράδειγμα στην Ελλαδα όπως θα έχουμε προσέξει ο καθενας κανει ότι γουστάρει και ελάχιστοι ασχολούνται. Πχ βλέπεις ένα έγκλημα ή μια κακη αντιμετωπιση πρέπει να την καταγγειλεις να κινητοποιηθεί η αστυνομια μαζι με τον κοινωνικο λειτουργο να ειδοποιηθεί ο εισαγγελέας να κινηθεί αυτεπάγγελτη διαδικασια και να αποδειχθεί στο δικαστηριο αν αυτοι οι άνθρωποι παρα το ότι έκαναν το παιδι δικαιούνται να το κρατάνε.

Εδώ για τα σκυλάκια (μην το παμε μακρυα) χρειάστηκε να γινει μια ομάδα οι Angels γιατι ελάχιστοι ασχολούνταν. Έχουμε ακομα πολύ δρομο και τρελη γραφειοκρατια. Το τέρας της ελληνικής γραφειοκρατιας μας τραμπουκιζει ανελέητα και καθημερινα.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,629 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:56, Σήμερα:

Για τον βιασμο δεν έχω άποψη γιατι είναι μια φρικτή και αποτρόπαια περιπτωση. Ειμαι επισης υπέρ του να μη βγει ποτε απο τη φυλακή ο βιαστης και το εννοώ 40-50 έτη χωρις κανενα ελαφρυντικο. Αλλα στην Ελλαδα εχουμε πολυ χαλαρη νομοθεσια και σε αυτά.Αυτό θα το αποφασισει η γυναικα όντως. Εγω νομιζα ότι μιλάμε απλα για μια εγκυμοσυνη η οποια δεν ηταν προγραμματισμένη. Για το παιδάκι που πάσχει από συνδρομο Down εννοείται δεν έχει καμια σημασια. Αυτό μας έστειλε ο θεος αυτό θα έρθει στην ζωή.
Όχι απαραίτητα για τυχαίο "ατύχημα" αλλά για την έκτρωση γενικώς.
Όμως άσχετα με την αιτία, πάλι για φόνο δεν θα πρόκειται (σύμφωνα με τις αρχές σου) αν η γυναίκα αποφασίσει τον καρπό του βιασμού να τον "ρίξει";
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 01:31, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Όχι απαραίτητα για τυχαίο "ατύχημα" αλλά για την έκτρωση γενικώς.
Όμως άσχετα με την αιτία, πάλι για φόνο δεν θα πρόκειται (σύμφωνα με τις αρχές σου) αν η γυναίκα αποφασίσει τον καρπό του βιασμού να τον "ρίξει";

Η συζήτηση ξεκινησε και συνεχιστηκε με τους ορους της οικειοθελούς σεξουαλικής επαφής και συναίνεσης και από τους δύο. Με βάση αυτή την προϋποθεση συζητησα οποτε δεν μπορω να απαντησω τώρα σε κάτι διαφορετικο γιατι είναι σαν να αλλάζουν ξαφνικά οι οροι της κουβέντας και κάτι τέτοιο δεν είναι δικαιο. Δεν θα σχολιάσω τον βιασμο αλλα παρολαυτα σε αυτή την περιπτωση θα ειχες σιγουρα ένα σοβαρο επιχειρημα για να κάνεις έκτρωση. Μονο σε αυτή την περιπτωση και στις περιπτώσεις που η γυναικα κινδυνευει και έχει σοβαρά προβλήματα υγείας.

Εννοείται ότι με αυτό :
Στην Ελλάδα η έκτρωση επιτρέπεται υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Ο Ποινικός Κώδικας στο άρθρο 304 επιτρέπει την έκτρωση (τεχνητή διακοπή της κύησης) μόνο με τη συναίνεση της εγκύου και μόνο από γιατρό μαιευτήρα - γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα στις ακόλουθες περιπτώσεις:
  • Εντός των πρώτων 12 εβδομάδων της κύησης σε κάθε περίπτωση
δεν συμφωνώ καθολου. Τι θα πει σε κάθε περιπτωση και ποια είναι αυτή η κάθε περιπτωση. Τωρα εντάξει μην μου πεις ότι δικαιούσαι να κάνεις έκτρωση επειδή εισαι και καλά άνεργη το παιδι είναι μια χαρά και επειδή βαριέσαι να πας να βρεις μια δουλειά. Πραγματικα ετσι και το ακουσει αυτό άνθρωπος και μετά πάει να παντρευτει έναν τέτοιον άνθρωπο θα είναι άξιος της μοιρας του.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : Σήμερα στις 01:36.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:47, Σήμερα:

Μάλιστα. Αν λοιπόν περπατάς στο δρόμο και σε χτυπήσει αμάξι και θες επέμβαση στο πόδι μην την κάνεις αφού τα ατυχήματα εσύ τα παίρνεις ως "έτσι τα έφερε η ζωή". Αποδέξου το και μείνε κουτσός για μια ζωή.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 11:03, Σήμερα:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μάλιστα. Αν λοιπόν περπατάς στο δρόμο και σε χτυπήσει αμάξι και θες επέμβαση στο πόδι μην την κάνεις αφού τα ατυχήματα εσύ τα παίρνεις ως "έτσι τα έφερε η ζωή". Αποδέξου το και μείνε κουτσός για μια ζωή.
Εγω έγραψα και χθες οτι η γνώμη μου ειναι πως για λογο που δεν δύναται να αποκατασταθεί έκτρωση δεν θα συμφωνουσα να γινει. Αλλα απο οτι διαβάζω ειναι νόμιμο αν το αποφασισει η γυναικα ακομα και απο μονη της. Θα πρέπει να υπάρχει σοβαρος λογος δηλαδη και μη αναστρέψιμος πχ να κινδυνεψει η ζωη της γυναικας , να ειναι απο βιασμο ή ακομα και το παιδι να έχει κάποια πολυ σοβαρή παράλυση. (Εδω γεννιουνται σιαμαία και μετα τα χειρουργουν οι γιατροι και με επιτυχια κάποιες φορές) ή δυσπλασια. Το συνδρομο down πχ που αναφέρθηκε (επειδη έχω παιδάκι γνωστου και ειναι μια χαρά πάει και σχολειο) για μενα δεν θα ηταν λογος για έκτρωση. Αλλα το να γεννηθει ένα παιδι πχ με δυο κεφάλια ειναι δυσπλασια.

Τωρα καλα που το συζητήσαμε βεβαια αυτο το θεμα γιατι ειναι ένα σημειο κουβεντας οταν σκέφτεσαι με κάποια να το πάς σοβαρά. Να δεις και κατα ποσο ταιριάζετε. Αν πχ γυρισει κάποια και σου πει "Κοιταξε να δεις εγω αν ήμουν άνεργη δεν θα το κρατουσα" και ταυτοχρονα έχει ολες τις δυναμεις και τις ικανοτητες να βρει δουλειά τοτε άκυρο. Δεν ευσταθεί ο λογος.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:15, Σήμερα:

Devil διακρίνω μια αντιπάθεια για αυτούς που είναι άνεργοι. Θεωρείς μάλλον οτι δεν υπάρχει πραγματικά ανεργία αλλά ο κόσμος είναι απλά τεμπέλης. Δε θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνήσω γιατί υπάρχουν και οι δύο περιπτώσεις. Γενικότερα βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν παντρεμένες γυναίκες με παιδιά που κάνουν εκτρώσεις. Υπάρχουν έφηβες, υπάρχουν θύματα βιασμού, υπάρχουν κακομαθημένες που δε θέλουν να χαλάσουν το σώμα τους όπως είπατε κλπ. Αλλά αυτό στο οποίο είμαι αντίθετη είναι στο να επεμβαίνει το κράτος, η Εκκλησία ή οποιαδήποτε άλλη εξουσία και να βγάζει νόμο που αφορά το τι θα κάνει μια γυναίκα στη ζωή της, στο σώμα της, στην ψυχολογία της αλλά και στη ζωή και την ψυχολογία του παιδιού της. Πάντως είναι σωστό οτι πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη ενημέρωση στα σχολεία και τα πανεπιστήμια σχετικά με την αντισύλληψη. Όση ενημέρωση όμως και αν υπάρξει υπάρχουν και ατυχήματα, υπάρχουν και άνθρωποι που δε νοιάζονται, υπάρχουν κι αυτοί που δεν ξέρουν, που δεν έμαθαν, που δεν ασχολήθηκαν, που το ρίσκαραν. Σού φαίνονται όλοι αυτοί άνθρωποι που είναι ικανοί να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί;
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 11:40, Σήμερα:

Εσυ απο κάθε ποστ μου κοιτάς να διακρινεις μια αντιπάθεια ή μια επίθεση οποτε το συνηθιζω σιγα σιγα! Οντως πολυ καχυποπτη! =D

Πρέπει να υπάρχει ενημέρωση συμφωνώ. Για αυτο πρέπει να γινεται και μια συζητηση γενικοτερα πριν το πάμε σοβαρά το πράγμα. Φαντασου τωρα εγω να έμπλεκα με γυναικα που δεν θα γεννουσε για να μη χαλάσει το σώμα της και το χειροτερο να μην το ξέρω οτι η γυναικα αυτη έχει τέτοια νοοτροπια ωστε να την αποφυγω και εγω αυτην και αυτή εμένα.

Τωρα μη περιμενεις να κάτσω να κάνω ανάλυση και να απολογηθω εγω για άλλο κοσμο. Έγραψα απλα την δική μου γνωμη και θεώρηση. Προφανως με θεωρω κατάλληλο ή δυνάμει κατάλληλο για να μεγαλώσω ενα παιδάκι. Για αυτο οπως έγραψα και χθες θα μπορουσε η κοινωνια να κάνει πολλά και να αφαιρει την επιμέλεια μεσω δικαστικής οδου απο άτομα που ειναι ακατάλληλα (κάνουν χρηση ουσιών , σατράπηδες - αλκοολικοι -χαρτοπαικτες τζογαδοροι - μέλη εγκληματικων οργανωσεων και άλλο λοιπό σκυλολοί).

Αν θελεις τη γνωμη μου πάντως θα πρέπει να ερωτάται και ο άντρας διοτι αυριο μεθαύριο απο αυτον ζητάνε οι δικηγοροι των κυριων ευθύνες (και καλα κάνουν) στα δικαστηρια αρα πως γινεται να μην έχεις λογο κατα τη συλληψη και κυηση αλλα να έχεις μετά; το θεωρω νομοθετικό κενό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : Σήμερα στις 11:44.
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 311 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 13:26, Σήμερα:

Υπάρχει κάτι που θέλω να προσθέσω στη συζήτηση, απλά να υπάρχει σαν πληροφορία.
Είναι το μητρικό ενστικτο. Δεν το έχουν όλες οι γυναίκες στον ίδιο βαθμό, ωστόσο έχει ενδιαφέρον. Λειτουργεί με πολύ περίεργο τρόπο. Πολλοί νομιζουν ότι είναι απλώς η εμφυτη τάση της γυναίκας να γίνει μητέρα. Όσο κι αν ακουστεί περίεργο, μπορεί να κάνει μια γυναίκα να χωρίσει έναν κατά τ'αλλα αψογο άνδρα, μπορεί να αποφασίσει να μην κάνει παιδί επειδή δεν μπορεί να του εξασφαλίσει τις κατάλληλες συνθήκες, μπορεί να προτιμήσει να κάνει εκτρωση από το να φέρει στον κόσμο ένα παιδί μαζί με έναν πχ abusive άνδρα, έχουν υπάρξει ακόμη και (παθολογικές) περιπτώσεις που γυναίκα σκότωσε το παιδί της προκειμένου να μην το αφήσει στα χέρια του άνδρα της.
Έχει λόγο που λέγεται ένστικτο, είναι λογικό ένας άνδρας να μην μπορεί να το καταλάβει, και πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο σε τέτοιες αποφάσεις.
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

O Devil έγραψε στις 16:53, Σήμερα:

Καλή μου Helium τα ένστικτα τελειώσανε! =D Και χαιρομαι που είμαι 31 ετων και το λέω αυτό και όχι 60.Μετα ειδικά και από αυτό που έπαθα με ένα δικαστήριο που έμπλεξα χωρις να φταίω (άσχετα αν δεν το έχω χάσει ακομα) ειναι σχεδόν σιγουρο οτι έχω καταλαβει τι τρέλα μπορει να κουβαλάνε μερικοί άνθρωποι και τι αρρωστημένες ιδέες, οποτε για αυτόν ακριβως το λογο πριν προχωρήσεις με κάποιον ή κάποια σε πράξεις τοσο υπεύθυνες όπως ένας γάμος θα πρέπει να ξέρεις ακριβως ποιον άνθρωπο θα βάλεις διπλα σου. Φαντασου τωρα να πάς να μπλέξεις με καμιά τρελή και να σε απειλεί με το παιδι και τις αστυνομιες και τους δικηγόρους και άλλες τέτοιες (συγγνωμη Himela) μαλακίες. Ανεπίτρεπτο.

Παράδειγμα A βγαλμένο από τη ζωη : Βασίστηκες μονο στα χαμογελα και στο καλο θέατρο κάποιου και δεν ενδιαφέρθηκες να μάθεις ποιος πραγματικά είναι. Οποτε ακολουθησες το ένστικτο σου που σου έλεγε οτι αυτος ο άνθρωπος επειδή χαμογελάει εκτος και είναι ευγενικος είναι οντως έτσι ενώ η λογική λέει οτι θα πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον 2-3 περιστατικα και τον τροπο που αντέδρασε για να μπορέσεις να τον χαρακτηρίσεις.

Παράδειγμα Β βγαλμένο επισης από τη ζωή: Bασιζεσαι στο αντρικο ένστικτο της έλξης και λές οτι εγω θα προχωρήσω με μια γκομενα ενώ βλέπεις οτι έξω που έχετε βγει αυτή φλερτάρει με άλλους με σενα δίπλα. Και εσυ συνεχιζεις ενώ βασιζεσαι στο ενστικτο η λογική λέει οτι η γκομενα αυτή θα σε βάλει σε μπελάδες. Σεξ μπορεις να βρεις ανα πάσα στιγμή και παρα πολύ εύκολα χωρις να μπλέξεις. Αυτό ακριβως ειχα πει σε έναν γνωστο δεν άκουσε ακολουθησε το ένστικτο και μέχρι να ξεμπλέξει ειδε και έπαθε.

Βασικο συμπέρασμα είναι να μην ακολουθεις ποτέ το ένστικτο σε σοβαρές υποθέσεις. Απλα μαθαίνεις πως αντέδρασε κάποιος στο παρελθον σε μια παρομοια κατασταση και αποφασίζεις αν αυτή η αντιδραση σου κάνει ή όχι. Επισης τι ιδέες εχει και τι background.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους