Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Τα πρώτα χρόνια μετά από τον θάνατο του Ιησού οι ιερείς του αποτελούσαν παράδειγμα προς μίμηση λόγω του ιδανικού τρόπου ζωής τους. Τα προβληματα άρχισαν μετά όταν πήραν στα χέρια τους εξουσία και χρήμα (μέσω των πιστών φυσικά). Τώρα αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγην.Προτρέπουν τους πιστούς να κάνουν σωστες πραξεις καθε μερα αλλά για τους ιδιους ισχυουν αλλα μετρα και αλλα σταθμα. Έχουν δημιουργησει παραδοσεις κι εθιμα που καμια σχεση δεν εχουν με την χριστιανικη πιστη. Προσωπικα εχω διαχωρισει τελειωως την πιστη μου απο τον κληρο. Μόνο ελαχιστα μοναστηρια με συγκινουν και αυτο επειδη δεν τους ενδιαφερουν τα υλικά αγαθα π.χ. μια φορα η μητερα μ με πηρε σε ενα μοναστηρι κι εδωσε ενα σακι με οσπρια και λαδι νομιζω σε μια μοναχη και τα ματια της αστραψαν απο απληστια.Ειλικρινα γυαλισαν απο μια ικανοποιηση των υλικων αγαθων η οποια θα επρεπε να τους αφηνει αδιαφορους.συγκλονιστηκα.Ούτε με τον παπα του χωριου απο το οποιο καταγομαι δεν θελω να εχω σχεση. Να φανταστειτε μπαμπας δυο παιδιων κι εχει μια τζιπαρα τεραστια.ενω στο χωριο μας υπαρχει μια οικογενεια με τεσσερα παιδια εκ των οποιων το ενα εχει καποια καθυστερηση νοητικη και εχουν ισα ισα να φανε.Ενταξει ας παρει τα λεφτα(πολλα)που του δινουν και ας παρει αμαξι.Να παρει πιο φθηνο και να βοηθησει την οικογενεια αυτη.Η οικογενεια μου κι εγγω τους πηγαινουμε ρουχα και παιχνιδια (μεταχειρισμενα δε λεω) και πολυ αμφιβαλλω αν ο ''ανθρωπος του θεου'' τους πηγαινει.Τεσπα για να μην μακρυγορω(που το κανα) λιγοι εκπροσωπουν τον θεο και για να μην απογοητευθειτε σας συστηνω να μην εχετε καθολου εμπιστοσυνη αλλα να μην ειστε ΤΕΛΕΙΩς αρνητικη διοτι μπορει κάποιος πραγματικος εκπροσωπος να βρεθει μπροοστα σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
δεν ξέρω άμα είναι το κατάλληλο thread, άλλα θα ήθελα να ποστάρω μια ανάρτηση που μου άρεσε απο ένα blog
Είναι τελικά τυχαίο που η εκκλησία στηρίζει τους Ναζί?






Σημαντική είναι η σύνδεση των Ναζιστών με τμήματα της Εκκλησίας και συγκεκριμένα στελέχη της Ιεραρχίας. Ανθρώπους που συχνά προκαλούν με τις ακραίες τοποθετήσεις και αναλαμβάνουν να υπερασπιστούν τις ιδέες και το έργο των φασιστικών ορδών, ξεκαβαλικεύοντας από το ΛΑΟΣ και επιλέγοντας Χρυσή Αυγή. Μεταξύ αυτών ο Μητροπολίτης Πειραιώς Σεραφείμ και ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων Αμβρόσιος.
Ο μητροπολίτης Άνθιμος με τις γνωστές δηλώσεις και ακροδεξιά μεσαιωνικά κυρήγματα,ο αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος,ο μεγάλος τροβαδούρος ψάλτης Πέτρος Γαϊτάνος είναι μερικές απο τις εξέχουσες πρόσωπικότητες της ορθόδοξης εκκλησίας της "Αγάπης".
Για να μην μιλήσουμε για τους Γερμανούς και την κατοχή,τα τάγματα ασφαλείας και άλλα πολλά.




1)Σεβάσμιος Γέροντας Νο1.Το όνομα αυτού Αμβρόσιος (μητροπολίτης Καλαβρύτων)

Ο Αμβρόσιος έχει τελέσει ταγματάρχης της Χωροφυλακής, ενώ χρίστηκε Μητροπολίτης επί Χούντας. Τον περασμένο Αύγουστο, μάλιστα, είχε επισκεφθεί τον Νίκο Ντερτιλή, τελευταίο κρατούμενο εκ των πρωταιτίων της Xούντας, στις φυλακές Κορυδαλλού για να τον συγχαρεί, διότι παραμένει πιστός στις αρχές του.Ξεκίνησε χθες στο Τριμελές Εφετείο Πατρών η εκδίκαση της μηνύσεως του Παν. Σημάτη κατά του Μητροπολίτη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας Αμβροσίου.

Ο Μητροπολίτης κατηγορείται για ψευδή καταμήνυση, συκοφαντική δυσφήμηση κατ’ εξακολούθηση και απειλή, μετά τη μήνυση που έχει καταθέσει από το 2006 σε βάρος του ο Αιγιώτης καθηγητής Θεολογίας. Όλα ξεκίνησαν, με αφορμή το αίτημα αλλοδαπών, ρουμανικής υπηκοότητας, να τους παραχωρηθεί ένας Ναός ή μία αίθουσα προκειμένου να ασκούν τις λατρευτικές τους ανάγκες.







2)Σεβάσμιος γέροντας Νο2 Το όνομα αυτού Σεραφείμ,(μητροπολίτης πειραιώς)



Ξεκινάμε με την πρόσφατη μύνηση του μητροπολίτη Σεραφείμ κατά του Corpus Christi με στήριξη της Χρυσής Αυγής.
Άλλα όμορφα είναι η άρνηση της παροχής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς που την δικαιούνται,το άρθρο ότι η πεολειχία προκαλεί ανίατες ασθένειες φυσικά μία ανάρτηση πάλι στο όλα είναι δρόμος https://olaeinedromos.blogspot.gr/2012/07/blog-post_529.html και άλλα πολλά.


3)Σεβάσμιος Γέροντας Νο3 Άνθιμος (Θεσ/νίκης)
H Νυφίτσα του θερμαϊκού όλο χαρά προσφέρει το ψαλίδι στον ομοϊδεάτη του φασίστα πιόνι των Αμερικάνων




Είναι γνωστές οι δηλώσεις του για το ότι μαύρισε το μάτι του στην Ερμού όταν την είχε επισκεφτεί,τα ακροδεξιά κυρήγματα του στην εκκλησία και οι δηλώσεις του κατά καιρούς.

4)Σεβάσμιος Γέροντας Νο4 Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος



1η μαρτίου 1969 Ο δικτάτορας Γ. Παπαδόπουλος σε πανηγυρική τελετή στη Μητρόπολη παραδίδει στον εκλεκτό του ,αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο, το νέο Καταστατικό Χάρτη της Εκκλησίας της Ελλάδος, το νόμο 126/69, ο οποίος επισημοποιεί τον απόλυτο έλεγχο της Εκκλησίας από το κράτος.
Η χουντοποίηση της εκκλησιαστικής ιεραρχίας έχει ολοκληρωθεί.Ο ανερχόμενος, μέσα σ' αυτές τις συνθήκες, Χριστόδουλος Παρασκευαΐδης κατέχει την αξιοζήλευτη θέση του αρχιγραμματέα της Ιεράς Συνόδου. Είναι στα μέσα και στα έξω. Ποζάρει μόνος του, πίσω από τον «αντιβασιλέα» Γ. Ζωιτάκη και μεταξύ της «πολιτικής» (Παπαδόπουλος, Παττακός, Μακαρέζος κ.λπ.) και στρατιωτικής (Αγγελής, κ.λπ.) ηγεσίας του τόπου.

Την επόμενη μέρα (2/3/1969), Κυριακή της Ορθοδοξίας, ο νεαρός αρχιγραμματέας θα ακούσει τον προϊστάμενό του, αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο -κατά τη διάρκεια προγεύματος που παρέθεσε ο «αντιβασιλεύς» προς τιμήν της ιεραρχίας- να ευχαριστεί την «εθνικήν κυβέρνησιν»: «Συγκινούμεθα ιδιαιτέρως, διότι εφέτος ο πανηγυρισμός της Ορθοδοξίας συμπίπτει μετά μιας ειρηνικής κατακτήσεως της Εκκλησίας, εν τη χώρα μας, η οποία οφείλεται εις την Επανάστασιν της 21ης Απριλίου. Εννοώ την δια του νέου Καταστατικού Χάρτου αποδέσμευσιν της Εκκλησίας από των περισσοτέρων εμποδίων, τα οποία ετίθεντο εις την δράσιν της υπό των πολιτειακών περιορισμών και την παροχήν εις αυτήν της δυνατότητος, όπως χρησιμοποιήση όλας αυτής τας δυνάμεις εις το σωτήριον έργον της».

5)Ο τροβαδούρος της εκκλησίας Πέτρος Γαϊτάνος





Σημερινές δηλώσεις του εν λόγω ανθρώπου,"μου αρέσει ο τσαμπουκάς της χρυσής αυγής","θα έσπαγα τα cd στο κεφάλι των μαύρων που τα πουλάνε","το ομολογώ δεν μπορώ άλλο την ευγένεια των πολιτικών που μας έφεραν εδώ"...Τέτοια αγάπη βρε παιδί μου για τους αλλήλους...

Οι θρησκείες σπέρνουν το μίσος και την διχόνοια στους ανθρώπους καθώς τους κατηγοριοποιούν σε καλύτερους και χειρότερους,σε ανώτερους και κατώτερους.Έχετε ακούσει κάποιον να λέει ο χριστιανισμός είναι ισάξιος του μωαμεθανισμού?
Όχι βέβαια...Ο χριστιανός (όπως και ο μωαμεθανός) πιστεύει ότι αυτός είναι ο εκλεκτός και ότι οι όλοι οι αλλόθρησκοι είναι εχθροί του ή στην καλύτερη περίπτωση κατώτεροι του.
Αντιδραστικές ιδεολογίες οι οποίες δηλητηριάζουν τα μυαλά των ανθρώπων και τους απομακρύνουν απο τα πραγματικά τους προβλήματα.
Τους απομακρύνουν απο την επαναστατική ιδεολογία,της πραγματικής αγάπης,της πραγματικής ανθρωπιάς,εκείνης που θέλει να καταργήσει την εκμετάλλευση και την ταξική διαίρεση,εκείνης που λέει ότι ο άνθρωπος είναι στο κέντρο και όχι κάποιος "Θεός" που θα σου λύσει τα προβλήματα αν τα αναθέσεις σε εκείνον.Όχι,ο χριστιανισμός και η κάθε θρησκεία δεν είναι "ουτοπίες" είναι ιδεολογικά εργαλεία καταπίεσης και ύπνωσης του λαού.

(Προφανώς είναι και πολλοί άλλοι τους οποίους δεν έχει νόημα να αναφέρω.Το ζήτημα δεν είναι προσωπικό,είναι καθαρά πολιτικό και έχει να κάνει με τον ρόλο-ιδεολογία-πολιτική της εκκλησίας με το κράτος-παρακράτος-ακροδεξιά και το κεφάλαιο. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Απορώ γιατί οι νέοι έχουν τέτοιες απορίες και δε δέχονται την αλήθεια.
Θρησκεία και ιερείς εκπροσωπούν το Θεό.
Κάθε μία το δικό της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απορώ γιατί οι νέοι έχουν τέτοιες απορίες και δε δέχονται την αλήθεια.
Θρησκεία και ιερείς εκπροσωπούν το Θεό.
Κάθε μία το δικό της.

Εγώ απορώ γιατί όλοι πρέπει σώνει και καλά να δεχτούμε την ''αλήθεια'' σου. Το τι εκπροσωπούν οι ιερείς είναι μεγάλη κουβέντα. Το να απορεί κανείς είναι σημάδι του ότι σκέφτεται για τα πράγματα που γίνονται γύρω του και ότι λειτουργεί το μυαλό του. Το ότι φτάσαμε από τις σπηλιές στα pc είναι προιόν της απορίας μερικών ανθρώπων. Το να μην απορείς και να δέχεσαι ''αλήθειες" ξέρεις τι σημάδι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εγώ απορώ γιατί όλοι πρέπει σώνει και καλά να δεχτούμε την ''αλήθεια'' σου. Το τι εκπροσωπούν οι ιερείς είναι μεγάλη κουβέντα. Το να απορεί κανείς είναι σημάδι του ότι σκέφτεται για τα πράγματα που γίνονται γύρω του και ότι λειτουργεί το μυαλό του. Το ότι φτάσαμε από τις σπηλιές στα pc είναι προιόν της απορίας μερικών ανθρώπων. Το να μην απορείς και να δέχεσαι ''αλήθειες" ξέρεις τι σημάδι είναι.

Τέλος πάντων και να απαντήσω θα έχω αντίθετη απάντηση οπότε δε θα βγάλει πουθενά...κάντε ό,τι θέλετε.
Εξάλλου δεν προσπαθώ και δεν μπορώ και δε θέλω να κάνω πλύση εγκεφάλου ούτε οτιδήποτε. Ο καθένας την οπτική γωνία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τέλος πάντων και να απαντήσω θα έχω αντίθετη απάντηση οπότε δε θα βγάλει πουθενά...κάντε ό,τι θέλετε.
Εξάλλου δεν προσπαθώ και δεν μπορώ και δε θέλω να κάνω πλύση εγκεφάλου ούτε οτιδήποτε. Ο καθένας την οπτική γωνία του.

Εχω την εντυπωση πως μια συζητηση εχει πιο πολυ νοημα οταν υπαρχουν αντιθετες αποψεις μεταξυ των συνομιλητων. Οταν εχουν ολοι την ιδια αποψη/οπτικη γωνια χανεται το νοημα και σιγουρα δεν κερδιζει κανεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως μια συζητηση εχει πιο πολυ νοημα οταν υπαρχουν αντιθετες αποψεις μεταξυ των συνομιλητων. Οταν εχουν ολοι την ιδια αποψη/οπτικη γωνια χανεται το νοημα και σιγουρα δεν κερδιζει κανεις τιποτα.


και που θα καταλήξει μια συζήτηση διαφορετικών απόψεων, σε κάτι θετικό ή αρνητικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και που θα καταλήξει μια συζήτηση διαφορετικών απόψεων, σε κάτι θετικό ή αρνητικό?

Αυτο εξαρταται. Προσωπικα εγω δεν ντρεπομαι να παραδεχτω οτι εχω κερδισει πολλα απο τετοιες συζητησεις οπως πχ οτι απαλαχτηκα απο στερετυπα κτλ. Εχω αλλαξει επισης την αποψη καμποσων ατομων για διαφορα ζητημα ή εστω συνεβαλα στο να αλλαξει... Το μυστικο ειναι να μην εισαι στενομυαλος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αυτο εξαρταται. Προσωπικα εγω δεν ντρεπομαι να παραδεχτω οτι εχω κερδισει πολλα απο τετοιες συζητησεις οπως πχ οτι απαλαχτηκα απο στερετυπα κτλ. Εχω αλλαξει επισης την αποψη καμποσων ατομων για διαφορα ζητημα ή εστω συνεβαλα στο να αλλαξει... Το μυστικο ειναι να μην εισαι στενομυαλος;)

Κι εγώ θέλω να αλλάξω άποψη ενός γνωστού μου ατόμου αλλά αυτό δε θέλει, γιατί με θεωρεί "τρελό".
Λίγη βοήθεια θα ήθελα σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ο ιερέας είναι εις εξ ημών. Δεν κρίνω λοιπόν τους ιερείς, γιατί είναι άνθρωποι, όπως κι εμείς οι υπόλοιποι, κι έχουν δικαίωμα και στο λάθος. Εξάλλου στην εκκλησία πάμε για τον Θεό (επειδή νιώθουμε τη συνειδησιακή ανάγκη κι από Πίστη) κι όχι για τον παπά. Επιπλέον, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε το γεγονός ότι υπάρχουν ιερείς που ασκούν πολύ άξια το λειτούργημά τους. Η ισοπέδωση λοιπόν δεν ωφελεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;
Φυσικά, αφού ο θεός είναι αέρας κοπανιστός! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Έτσι όπως τον εκπροσωπούν τώρα (στην Ελλάδα) καλύτερα να μην τον εκπροσωπούν καθόλου.
Εδώ 1 παπάς βγήκε κάποια στιγμή και μας έλεγε ότι ο Ferbi έχει τον διάβολο μέσα του.
Εννοείται ότι είναι λίγο ακροδεξιό α λένε ότι οι μετανάστες και οι ομοφυλόφιλοι είναι παράνομοι.
Α και δε πιστεύω ότι η Εκκλησία δεν έχει λεφτά όπως λέει και ο Άνθιμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
οι ομοφυλόφιλοι είναι παράνομοι
Σε τι ακριβώς ...παρανομούν? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς ...παρανομούν? :confused:

Μισό για να μη γίνει παρεξήγηση αυτά τα λένε οι παπάδες.
Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους να το ξέρεις.
Οπότε ρώτα τον Άνθιμο που παρανομούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ρώτα τον Άνθιμο που παρανομούν
Παράνομες...αγάπες? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Παράνομες...(Ανόητες)αγάπες? :D

Ανόητα φιλιά
λόγια λόγια λόγια ψεύτικα

Απλά που θες να ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Μη μου χρεώνεις λόγια που δεν είπα :P
Για να σοβαρευτούμε, αυτός ο αναχρονιστικός παραλογισμός που λέγεται "θρησκεία" και οι ιέρειες του, ένα πράγμα εκπροσωπούν.
Την προπαγάνδα των ατόμων μειωμένης αντίληψης, τους πιο...έξυπνους τους έχει αναλάβει η πολιτική! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,399 μηνύματα.
FB_IMG_1710157838407.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Η γιαγιά μου (μητέρα της μητέρας μου), ενώ πριν ήταν φυσιολογική, στα γεράματα ξεκούτιανε και έμπλεξε με μια περίεργη παραθρησκευτική σέκτα (νομίζω παλιοημερολογιτών) και έγινε σούπερ θεούσα. Την κόρη της που παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο την αποκαλούσε "πόρνη της Βαβυλώνας" κι εμένα που δεν με βαφτίσανε "τέκνο του σατανά". Ζούσε φτωχικά καθώς μεγάλο μέρος της σύνταξης το έδινε στην οργάνωση. Όταν πέθανε ανακαλύψαμε ότι το σπίτι της το είχε γράψει και αυτό στη σέκτα.

1710160274118.png
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Η γιαγιά μου (μητέρα της μητέρας μου), ενώ πριν ήταν φυσιολογική, στα γεράματα ξεκούτιανε και έμπλεξε με μια περίεργη παραθρησκευτική σέκτα (νομίζω παλιοημερολογιτών) και έγινε σούπερ θεούσα. Την κόρη της που παντρεύτηκε με πολιτικό γάμο την αποκαλούσε "πόρνη της Βαβυλώνας" κι εμένα που δεν με βαφτίσανε "τέκνο του σατανά". Ζούσε φτωχικά καθώς μεγάλο μέρος της σύνταξης το έδινε στην οργάνωση. Όταν πέθανε ανακαλύψαμε ότι το σπίτι της το είχε γράψει και αυτό στη σέκτα.
Καλά στην Αμερική υπάρχουν ολόκληρες οικογένειες που ζουν μέσα σε αιρέσεις και πιστεύουν πραγματικά σε αυτές.

Ένα πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top