Περί Εκκλησίας....γενικά

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
ΖΗΤΩΩ, έγινε και σήμερα ο αγιασμός στα σπιτάκια των ελλήνων νοικοκυρεων σαν μεγάλη γιόρτη που έχουμε:clapup:
Δεν φτάνει που το παπαδαριό θεωρείται ότι ανήκει στο "δημόσιο",(ελλαδισταν), δεν φτάνει που οι τραγοπαπες δεν είχαν καμία επίπτωση απο τα capital controls, δεν φτάνει που παίρνουν μια χαρα βαρβατο μισθο χωρίς εν τέλει να παραγουν κατι....τους δίνουμε και χαρζιλικάκι...
Θα μου πείτε <<εεε μια φορα τον χρόνο>>....Μια φορα τον χρόνο αυτό το "χαρτζιλικι" θα μπορουσε να μαζευτει απο ολοκληρη την Ελλάδα της <<κρισης>> και να δωθει σε καποιον σε φιλανθρωπικο οργανισμο όπως η UNICEF, οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, το Χαμόγελο του Παιδιου κλπ αντι να δίνεται στους παπαδες που-μην ανυσηχειτε ελληναρες-τρώνε με χρυσά κουτάλια...:)

Σημείωμα συντονιστή:Το παρών θέμα είναι προιόν split απο το θέμα ''Σκέψεις''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
ΖΗΤΩΩ, έγινε και σήμερα ο αγιασμός στα σπιτάκια των ελλήνων νοικοκυρεων σαν μεγάλη γιόρτη που έχουμε:clapup:
Δεν φτάνει που το παπαδαριό θεωρείται ότι ανήκει στο "δημόσιο",(ελλαδισταν), δεν φτάνει που οι τραγοπαπες δεν είχαν καμία επίπτωση απο τα capital controls, δεν φτάνει που παίρνουν μια χαρα βαρβατο μισθο χωρίς εν τέλει να παραγουν κατι....τους δίνουμε και χαρζιλικάκι...
Θα μου πείτε <<εεε μια φορα τον χρόνο>>....Μια φορα τον χρόνο αυτό το "χαρτζιλικι" θα μπορουσε να μαζευτει απο ολοκληρη την Ελλάδα της <<κρισης>> και να δωθει σε καποιον σε φιλανθρωπικο οργανισμο όπως η UNICEF, οι Γιατροί χωρίς Σύνορα, το Χαμόγελο του Παιδιου κλπ αντι να δίνεται στους παπαδες που-μην ανυσηχειτε ελληναρες-τρώνε με χρυσά κουτάλια...:)
ασχολίαστη δε η "περιφάνεια" μερικών για αυτούς που βουτούσαν μέσα στην παγωνιά για να πιάσουν τον σταυρό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εδώ που μένω, που είναι μια μικρή κοινωνία, αντί για το παπαδαριό από σπίτι σε σπίτι γυρνάνε τα παιδιά που βούτηξαν στη θάλασσα και λένε τα κάλαντα των φώτων (δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε άλλα μέρη ή μόνο εδώ λόγω παράδοσης) και τα λεφτά που μαζεύουν τα μοιράζονται μεταξύ τους. Πολυ καλυτερο απο το να τα τσεπωνουν οι παπάδες. Τουλάχιστον αυτά τα παιδιά είναι και φοιτητές στα πρώτα βήματα και τα έχουν περισσότερο ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katekosse

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είναι εκκλησιαστικό chat αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Μετά από κάποια στιγμή γίνεται κουραστικό...
Όπως όποιος πιστεύει πρεπει να το κάνει σωστά
Έτσι και όποιος δεν πιστεύει πρέπει να το κάνει επίσης σωστά.
Υπάρχει θέμα για να μιλήσεις για τις απόψεις σου περι Θεού.
Εγώ δεν θέλω να ανοίγω το ''σκέψεις'' και να βλέπω τα μισά ποστ με το δεν υπάρχει Θεός.
Όπως δεν βλέπω και παπάδες στο φόρουμ σε φωτογραφίες στις σκέψεις.
Για εμένα είναι εξίσου προσβλητικό το να υπάρχουν φώτο με τα δεν υπάρχει Θεός κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Μετά από κάποια στιγμή γίνεται κουραστικό...
Όπως όποιος πιστεύει πρεπει να το κάνει σωστά
Έτσι και όποιος δεν πιστεύει πρέπει να το κάνει επίσης σωστά.
Υπάρχει θέμα για να μιλήσεις για τις απόψεις σου περι Θεού.
Εγώ δεν θέλω να ανοίγω το ''σκέψεις'' και να βλέπω τα μισά ποστ με το δεν υπάρχει Θεός.
Όπως δεν βλέπω και παπάδες στο φόρουμ σε φωτογραφίες στις σκέψεις.
Για εμένα είναι εξίσου προσβλητικό το να υπάρχουν φώτο με τα δεν υπάρχει Θεός κλπ.

Προσβλητικό είναι να ακούς στην καθημερινότητα σου παπαδαριά να βρίζουν(ή έστω να υπονοούν απλώς) τους ομοφυλοφιλους και τους αμφι....Προσβλητικό είναι να σου επιβάλουν απο την στιγμή που γεννιέσαι μια δεδομένη <<ηθική>> την οποιαν αν πας να την παραβείς θα θεωρείσαι <,κακουργος>> και το ολιγοτερο <<εγκληματίας>>...Προσβλητικό είναι να παραβιάζονται οι θρησκευτικες ελευθεριες των ανθρωπων(το νηπιοβαπτισμα ειναι επισης κατακορυφη παραβιαση της θρησκευτικης ελευθεριας του ατομου)....Προσβλητικό είναι να ακούς συνέχεια απο τους παπαδες για το πόσο σάπια και σκατα έγινε η σημερινη κοινωνια όταν ο δικός τους θεσμός είναι μέσα στην διαφθορά(βλ. παιδεραστες παπαδες)....Προσβλητικό είναι να ανακατευεται η εκκλησία στις επιστημονικές ερευνες όπως πχ τις ερευνες για τα βλαστοκύτταρα που μπορούν να σώσουν εκατομμύρια ανθρωπινες ζωές...Προσβλητικό είναι να παραγκωνίζονται επιστημονικές θεωρίες χάριν του δημιουργισμού όπως η δαρβινική θεωρία(στις ΗΠΑ έγινε προσπαθεια απο 17 πολιτειες να καταργηθει αυτο το κεφαλαιο βιολογιας απο τα δημοσια σχολεια και να διδασκεται μονον η θρησκεια) ή η ηλιοκεντρική θεωρία του κοπερνικου(επί 300 ολοκληρα χρονια το Βατικανό την κρατουσε στα μυστικά αρχεία του εμποδιζοντας την διαδοση της στον επιστημονικο κοσμο με την δικαιολογια ότι....την προσβελνε)....Προσβλητικό είναι να υπάρχουν επιστημονες ανθρωποι που αφιερωνουν δεκαετιες απο την ζωη τους σε πειραματα και μαθηματικες εξισωσεις ισα με τον θεο και να μην ενδιαφερεται κανενας(θα νοιάζονταν κανενας για το CERN ή το φερμιλαντ αν είχαν μόνο θεωρητικούς σκοπούς και όχι τεχνολογικους??) ΑΛΛΑ όταν ακούς έναν ξεκουτιασμενο γεροντα, πιθανοτατα αγραμματο, που ουδεμια σχεση έχει με την μαθηματική λογική(σιγα μην ξερουν οι παπαδες για ολοκληρωματα και παραγωγους:P) για καποιον λογο όλοι τους δινουμε αξια...

Αν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την <<προσβλητικότητα>> των άλλων ας αξιολογησουμε πρωτα τους δικους μας εαυτους...Γιατι όταν δείχνουμε κάποιον με το ένα δάχτυλο υπαρχουν άλλα τρία που δειχνουν εμας...;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα πίστης ή αθείας, αλλά φανατισμού, που προσωπικά τον θεωρώ απεχθή σε όλες τις εκφάνσεις του.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Κορίτσια, για να ηρεμουμε λιγο γιατι τα εχετε τσουβαλιασει ολα...
Ο φανατικός αθεος-ακομη και να δεχθω οτι υπαρχει-δεν θα κανει τίποτα περισσοτερο απο το να χλευασει απλώς την θρησκεια...Μενει απλως στο επιπεδο της κοροϊδιας και της μη αποδοχης...

Ο θρησκευτικός φανατικός που είναι ικανός να φτάσει?? Ρώτα καλύτερα τουςε συγγενεις θυματων απο την 9/11 ή αυτους που δολοφονηθηκαν στο παρισι...

Όπως είπε και ο Dawkins δεν είναι δυνατόν ο άθεος να οδηγηθει σε ανατιναξεις κτηριων, σε δολοφονιες ανθρωπων, σε αυτοπυρπολισμους κοκ για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχει την αναγκη διαδοσης καποιας "πιστης", δεν πιστευει σε καποια αδιαφιλονητη αληθεια ωστε να θελει να την διαδοσει στους απιστους με το ετσι θελω...Εκτός αν τα ειρωνικά σχολιάκια στο ιντερνετ που κατα πασα πιθανοτητα θα τα ξεχασετε μολις κανετε log out τσουβαλιαζονται μαζι με τον θρησκευτικο φονταμελισμο...Ελεος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Πιστεύω οτι ο φανατικός άθεος αν και δείχνει πιο ακίνδυνος από τον ζηλωτή θρησκευόμενο, στην πραγματικότητα δεν είναι, καθότι με την προπαγάνδα του μπορεί κάλλιστα να προκαλέσει ή να αναμοχλεύσει τον φαντατισμό της "απέναντι πλευράς".
Στην ουσία δηλαδή, και η αθεία είναι μια "θρησκεία", εφ'όσον έχει τους πιστούς οπαδούς της που προσπαθώντας αθέλητα ή ηθελημένα να προσηλυτίσουν, συχνά φτάνουν σε υπερβολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

Στην ουσία δηλαδή, και η αθεία είναι μια "θρησκεία", εφ'όσον έχει τους πιστούς οπαδούς της που προσπαθώντας αθέλητα ή ηθελημένα να προσηλυτίσουν, συχνά φτάνουν σε υπερβολές.

Απο πότε οι άθεοι προσπαθουν να προσυλητισουν και απο πότε φτάνουν σε υπερβολές και ακρότητες??
Καλά καλά οι άθεοι(επισημως τουλαχιστον) είναι ένα ανυπαρκτο ποσοστο στην ελλαδα μιάς και το 97% δηλώνουν χριστιανοι ορθοδοξοι(τωρα ποσοι ειναι πραγματικά και όχι απλως στα χαρτια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο), μηπως το μπερδευεις με τα θρησκευτικά του δημοτικού που σου μαθαινουν ποσο γαματος ειναι ο χριστιανικος θεος και ποσο μουφα ειναι ο θεος του ισλαμ?? Πάντως "θρησκευτικός" πολεμος στο ονομα της αθειας δεν εγινε και απο οτι φαινεται δεν προκειται να γινει, άλλωστε ολοι σχεδον οι πολεμοι γινονται στο ονομα καποιου θεουλη(μην ξεχναμε και την κρυψη καψουρα των παπαδαριων για τους ενστολους αντρες αφού οποτε ειναι να γινει πολεμος οι παπαδες πρωτοι και καλυτεροι θα "αγιασουν" τα οπλα:P)...
Εγώ εχθες στο σχολειο μου άκουσα στο μαθημα των θρησκευτικων ΤΟΝ ΟΧΕΤΟ για τους ομοφυλοφιλους και το συμφωνο συμβιωσης(οτι και καλα τωρα που υπογραφηκε το επομενο βημα ειναι το συμφωνο για τους παιδοφιλους και τους κτηνοβατες), οτι ειναι ανωμαλοι ανθρωποι που πρεπει να τα κανουν αυτα μονον στην κρεβατοκαμαρα τους και δεν πρεπει να τα προβαλουν δημοσια γιατι τα καημενουλια τα ανηλικα παιδακια παθαινουν ψυχολογικα βλεποντας τους και αλλες τετοιε; ΠΙΠΕΣ) και εσύ μου λες ότι δεν δείχνω ΣΕΒΑΣΜΟ?? Οτι ειμαι υπερβολικος στον λογο μου?? Οκ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Λέω απλώς να μην είμαστε τόσο εμπαθείς. Σέβομαι όλες τις θρησκείες και κατ'επέκαση τους πιστούς τους και ακριβώς επειδή με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της οι απόψεις μου δεν ταυτίζονται, αποφεύγω τους λεκτικούς αφορισμούς (μέσα που οι ίδιοι χρησιμοποιούν).

Διαχωρίζω δε τις έννοιες "Θεός", "Θρησκεία" , "Ιερείς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Προσβλητικό είναι να ακούς στην καθημερινότητα σου παπαδαριά να βρίζουν(ή έστω να υπονοούν απλώς) τους ομοφυλοφιλους και τους αμφι....Προσβλητικό είναι να σου επιβάλουν απο την στιγμή που γεννιέσαι μια δεδομένη <<ηθική>> την οποιαν αν πας να την παραβείς θα θεωρείσαι <,κακουργος>> και το ολιγοτερο <<εγκληματίας>>...Προσβλητικό είναι να παραβιάζονται οι θρησκευτικες ελευθεριες των ανθρωπων(το νηπιοβαπτισμα ειναι επισης κατακορυφη παραβιαση της θρησκευτικης ελευθεριας του ατομου)....Προσβλητικό είναι να ακούς συνέχεια απο τους παπαδες για το πόσο σάπια και σκατα έγινε η σημερινη κοινωνια όταν ο δικός τους θεσμός είναι μέσα στην διαφθορά(βλ. παιδεραστες παπαδες)....Προσβλητικό είναι να ανακατευεται η εκκλησία στις επιστημονικές ερευνες όπως πχ τις ερευνες για τα βλαστοκύτταρα που μπορούν να σώσουν εκατομμύρια ανθρωπινες ζωές...Προσβλητικό είναι να παραγκωνίζονται επιστημονικές θεωρίες χάριν του δημιουργισμού όπως η δαρβινική θεωρία(στις ΗΠΑ έγινε προσπαθεια απο 17 πολιτειες να καταργηθει αυτο το κεφαλαιο βιολογιας απο τα δημοσια σχολεια και να διδασκεται μονον η θρησκεια) ή η ηλιοκεντρική θεωρία του κοπερνικου(επί 300 ολοκληρα χρονια το Βατικανό την κρατουσε στα μυστικά αρχεία του εμποδιζοντας την διαδοση της στον επιστημονικο κοσμο με την δικαιολογια ότι....την προσβελνε)....Προσβλητικό είναι να υπάρχουν επιστημονες ανθρωποι που αφιερωνουν δεκαετιες απο την ζωη τους σε πειραματα και μαθηματικες εξισωσεις ισα με τον θεο και να μην ενδιαφερεται κανενας(θα νοιάζονταν κανενας για το CERN ή το φερμιλαντ αν είχαν μόνο θεωρητικούς σκοπούς και όχι τεχνολογικους??) ΑΛΛΑ όταν ακούς έναν ξεκουτιασμενο γεροντα, πιθανοτατα αγραμματο, που ουδεμια σχεση έχει με την μαθηματική λογική(σιγα μην ξερουν οι παπαδες για ολοκληρωματα και παραγωγους:P) για καποιον λογο όλοι τους δινουμε αξια...

Αν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε για την <<προσβλητικότητα>> των άλλων ας αξιολογησουμε πρωτα τους δικους μας εαυτους...Γιατι όταν δείχνουμε κάποιον με το ένα δάχτυλο υπαρχουν άλλα τρία που δειχνουν εμας...;)


Αν και δεν είναι το κατάληλλο μέρος να απαντήσω...
Και επειδή πιστεύω πως η συζητηση πάντα μόνο καλό κάνει ( εξάλλου πιστεύω πως η συζήτηση είναι ο μοναδικός τρόπος για να λυθούν παραξηγήσεις/προβλήματα κλπ)

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. ΜΙΣΩ εκείνους με τα χρυσά καπέλα. Ξέρω πολύ καλά πόσοι άνθρωποι έγιναν παπάδες για να καλύψουν κάτι που έχουν κάνει ( και έτσι βρήκαν άσυλο!!! Ξέρω άνθρωπο προσωπικά που το έχει κάνει!!), ξέρω ιερείς οι οποίοι δεν είναι απλοί κληρικοί ( εννοώ έχουν παραπάνω ''αξιώματα'' και δεν σεβάστηκαν ούτε μια φορά αυτά τα ''αξιώματα!!). Και τους σιχαίνομαι!
Θλίβομαι όταν βλέπω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της εκκλησίας αποτελείται από τέτοιιους!!!
Όμως για καλή μου τύχη, πριν απογοητευτώ τελείως γνώρισα ανθρώπους που πραγματικά αγαπούν αυτό που κάνουν.
Ξέρω ιερέα που δεν πληρώνεται γι αυτό που κάνει γιατί θεωρεί σωστό να πληρώνεται από την δουλειά του!! ( ενώ θα μπορούσε να πάρει τον μισθό του ιερέα που είναι και μεγαλύτερος).
Ξέρω ιερέα που δεν πήρε ποτέ ''κάτι παραπάνω'' για έναν αγιασμό, μνημόσυνο, ευχέλαιο.
Και δέχομαι το διαφορετικό γιατί εκείνος μου έμαθε να δέχομαι το διαφορετικό.
Ξέρω ιερέα που ρωτάει το παιδί του το πρωί ( όταν τυχαίνει να έχει λειτουργία καθημερινή μέρα) : ''θέλεις να πάς στο σχολείο ή να έρθεις με την μαμά στην εκκλησία;''
Και όταν το παιδί απαντάει '' σχολείο'' πηγαίνει σχολείο ( καλά παιδικό μην φανταστείς. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καν ερώτηση σχολειο ή εκκλησία)
Ξέρω ιερέα που καταρίπτει αυτό που λες πως δεν ξέρουν από μαθηματικά κλπ, ο οποίος έχει κάνει μέχρι και διδακτορικό σε κορυφαίο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και έχει δουλέψει μάλιστα ως καθηγητής σε αυτό!!!

Ίσως ανήκει στην μειονότητα. Όμως σκέψου αν παραδειγματιστούν από κάποιοι ανάξιοι από κάποιους τέτοιους πιστεύω πως η εκκλησία θα γίνει πολύ καλύτερη.
Όπως και θα μειωθούν σίγουρα οι εντάσεις μεταξύ ''αυτών που πιστεύουν'' και εκείνων που ''δεν πιστεύουν''.

Για εμένα δεν είναι άρρωστος κάποιος που δεν πιστεύει. Είναι τόσο λεπτό το θέμα αυτό που απαιτεί σεβασμό και από τις 2 πλευρές.
Και επειδή στηρίζομαι στον κανόνα της ( χριστιανικής) ηθικής που λεεί: ''να συμπεριφέρεσαι στον άλλον όπως θα ήθελες να σου συμπεριφέρεται''

«Όλα όσα θέλετε, λοιπόν, να κάνουν σε εσάς οι άνθρωποι πρέπει και εσείς, παρόμοια, να κάνετε σε αυτούς».—Ματθαίος 7:12.
Επειδή λοιπόν στηρίζομαι εκεί, σέβομαι τους άλλους γιατί θέλω να με σέβονται κι αυτοί.
Μπορείς να πιστεύεις σε ότι θέλεις ή να μην πιστεύεις και σε τίποτα!!! Αρκεί να μην ''θίγεις'' και τον άλλον που πιστεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Αν και δεν είναι το κατάληλλο μέρος να απαντήσω...
Και επειδή πιστεύω πως η συζητηση πάντα μόνο καλό κάνει ( εξάλλου πιστεύω πως η συζήτηση είναι ο μοναδικός τρόπος για να λυθούν παραξηγήσεις/προβλήματα κλπ)



Συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπες!
Να μην ξεχνιόμαστε όμως! Η συζητηση στηρίζεται πάντοτε επάνω στην λογική, στα επιχειρηματα και στα τεκμήρια, όχι σε αυθαίρετες υποθέσεις, αμφισβητησιμες δηθεν αυθεντιες και αναποδεικτες αληθειες! Και πόσο μάλλον όταν μπλέκεται και η έννοια της "ηθικής" στο παιχνιδι....


Θλίβομαι όταν βλέπω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της εκκλησίας αποτελείται από τέτοιιους!!!


Αν όπως λες το μεγαλύτερο ποσοστο της εκκλησιας αποτελειται απο κατι τέτοιους(το οποιο το επιβεβαιωνω και εγω) τότε δημιουργείται το εύλογο ερωτημα...Γιατί πρέπει να τους δίνουμε αξία στην συγχρονη κοινωνια?? Γιατί πρέπει να κρεμομαστε απο τα χειλη τους όταν πουλάν φουμαρα για μεταξωτες κορδελες περι "ηθικης" όταν οι ΙΔΙΟΙ είναι τιγκα διεφθαρμενοι??



Ξέρω ιερέα που καταρίπτει αυτό που λες πως δεν ξέρουν από μαθηματικά κλπ, ο οποίος έχει κάνει μέχρι και διδακτορικό σε κορυφαίο πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και έχει δουλέψει μάλιστα ως καθηγητής σε αυτό!!!

Ίσως ανήκει στην μειονότητα.


Αυτό δεν είναι η μειονοτητα...Αυτό είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης ωω εξαίρεση...
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ανέκαθεν ο χριστιανισμός(το βλέπουμε και σε αρκετούς σημερινούς παπαδες) ήταν ΚΑΤΑ της ορθολογικής σκέψης, ΚΑΤΑ της γνώσης και της αξίας της λογικής...Αυτό δεν θα μου το αλλάξει ποτέ κανένας....Κανένας δεν θα με πείσει ποτέ ότι ο χριστιανισμός έσωσε τον ελληνισμό(ΝΑΙΙ, αυτοι που έκαψαν την βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας τον 1ο αιωνα και κατεστρεψαν όλα σχεδόν τα αρχαια μνημεια επειδη δηθεν προηγαγαν την λαγνεια-υπαρχουν πάρα πολλά αρχαια αγαλματα αντρων ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΕΝΩΝ)...Κανένας δεν θα με πεισει ποτέ ότι υπάρχουν σοβαροί επιστημονες που πιστευουν σε εναν επουρανιο μπαμπακα που με ενα μαγικο ραβδι σαν αλλος χαρρι ποτερ εκανε τον κοσμο σε επτα εργασιμες ημερες...Και όσοι πιστευουν ειναι θαρρω ατυχεις εξαιρεσεις...

Νιωθεις προσβεβλημενη?? ΚΡΙΜΑ!!! Κάπως έτσι νιώθουμε και εμείς ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ όταν ακούμε τα παπαδαριά να βρίζουν σχεδόν έξω απο τα γενια τους επειδη πχ η σημερινη νεολαια δεν παει στην εκκλησια για να φιλησει τα χερακια τους....Στην καθημερινη μου ζωη αναγκαζομαι να υπομενω ενα σχετικα θρησκοληπτο περιβαλλον που πιστευει σε χιλιες δυο βλακειες(καποτε μπηκε νυχτεριδα στο σπιτι μου και καναν τρισαγιο LOL:hehe:)...Και αν τους το πεις νιωθουν και παρεξηγημενοι....Δεν το καταλαβαινουν...Ειναι ανικανοι να καταλαβουν το ποσο κουραστικοι γινονται....Και το κυριοτερο...ειναι ανικανοι να αγαπησουν....Αυτοι που κυρρητουν το μηνυμα της αγαπης είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που δεν νιωθουν ουτε αγαπη ουτε συμπαθεια για τον ανθρωπο....

Όμως σκέψου αν παραδειγματιστούν από κάποιοι ανάξιοι από κάποιους τέτοιους πιστεύω πως η εκκλησία θα γίνει πολύ καλύτερη.


Για ποιόν λόγο να παραδειγματιστούν?? Για να παραδειγματιστείς πάει ότι έχεις ήδη μια κάποια ηθικη μεσα σου...Ο μητροπολιτης που λεει μπροστα στο πημνιο του οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι τερατουργηματα του που θα κλονησουν την αξια του γαμου(ΛΟΛ) δεν το έχω και αξιο για ηθικη...ουτε και τερας νοημοσυνης!

Όπως και θα μειωθούν σίγουρα οι εντάσεις μεταξύ ''αυτών που πιστεύουν'' και εκείνων που ''δεν πιστεύουν''.



Δεν συμφωνώ! Ο άνθρωπος που πιστευει(ή μάλλον έχει μαθει να πιστευει) μια αδιαφιλονικητη αληθεια, μια δεδομενη "ηθικη" και μια αψεγαδιαστη αυθεντια θέλει προφανως και να επεκτεινει την πιστη του και προς τους υπολοιπους....Και όταν οι υπολοιποι δεν τον περνουν στα σοβαρα ωθειται στα εγκληματα...Εγκληματα θρησκευτικου χαρακτηρα....

Εδώ ισχύει και το γνωστό ανέκδοτο...<<Η επίστημη σε εκτοξεύει στην Σελήνη!
Η θρησκεία σε εκτοξεύει...σε κτήρια!!>>(9/11)
Και επειδή στηρίζομαι στον κανόνα της ( χριστιανικής) ηθικής που λεεί: ''να συμπεριφέρεσαι στον άλλον όπως θα ήθελες να σου συμπεριφέρεται''


Αυτό δεν είναι χριστιανική ηθική...Αυτό είναι ανθρώπινη λογική...Δεν μας τα εμαθε ο χριστιανισμος αυτά....Και ο βουδδιστης αντιστοιχα ή ο ταοϊστης φανταζομαι οτι θα εφαρμοσει ακριβως τα ιδια...(οκ, μην παμε στους μουσουλμανους, αυτοι ειναι και εντελως ζωα εδω που τα λεμε:P)

Επειδή λοιπόν στηρίζομαι εκεί, σέβομαι τους άλλους γιατί θέλω να με σέβονται κι αυτοί.
Μπορείς να πιστεύεις σε ότι θέλεις ή να μην πιστεύεις και σε τίποτα!!! Αρκεί να μην ''θίγεις'' και τον άλλον που πιστεύει...

Κοίτα, εγώ βασικά μισώ τους παπαδες και την εκκλησία, αυτοί είναι το προβλημα της κοινωνιας...Ενα αχρηστο βαρος....Ευτυχως τα τελευταια χρονια δεν εχουν πολιτικη δυναμη(καταργηθηκε το θρησκευμα απο τις ταυτοτητες, οι γυναίκες επιτέλους αρχισαν να σπουδάζουν, εγινε τελικα δεκτο το συμφωνο συμβιωσης κοκ)...φαντασου να ειχαν και πολιτικη δυναμη αυτοι οι χριστιανοταλιμπαν...
Επίσης δεν μπορω τους ανθρωπους που πιστευουν σε κατι χωρις να ξερουν σε τι πραγματικα πιστευουν....Αναφερομαι στους θρησκοληπτους με τα σταυρουδακια στο λαιμο που καθονται και χαζευουν τα ζωδια(που ο ιδιος ο Χριστός τα απαγορευσε στους ανθρωπους)....Αναφερομαι στις τυπους που παριστανουν τους χριστιανους αλλα ΑΓ δεν εχουν πιασει ποτε στα χερια τους....Τους τύπους που έχουν κρατησει ειδωλολατρικά εθιμα(όπως το σπασιμο πιατων σε κηδειες) ή εθιμα αλλων θρησκειων(πχ διαβασμα φλυτζανιου) και το παιζουν και θεουσες...Δεν τους σεβομαι γιατι ξερω οτι δεν ειναι πραγματικοι χριστιανοι αλλά απλά το παιζουν γιατι τους εμαθαν οι γονεις...
Ο συνηδειτοποιημενος χριστιανος που εχει προβληματισμους και ερωτηματα ειναι αυτος που αξιζει σεβασμο στην πιστη του...Οχι μονον αυτός που δηλωνει στα χαρτιά χριστιανός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top