50 πράγματα που μου δίδαξε ο Χριστιανισμός

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
1) <<Ο έχων δύο χιτώνες να δίνει τον έναν>> και <<πιο εύκολα περναει η καμηλα απο το μάτι της βελόνας παρά ο πλούσιος σον παράδεισο>>...Εξαιρούνται οι τύποι με τα ράσα και τα χρυσά αμφία που δεν φορολογουνται απο το κράτος!!!

2)Αγαπάτε αλλήλους και να συμπεριφερεσαι στον άλλον όπως θα ήθελες να σου συμπεριφερθει και αυτός...Εξαιρεσεις αποτελούν οι αλλόθρησκοι, οι ετεροδοξοι, οι αθεοι, οι κουμμουνιστες και οι gay

3) Κάποτε μπήκε ένας μεγάλος ληστής σε ένα σπίτι και σκότωσε ένα αβάπτιστο βρέφος...Η μητέρα του βρεφους μετά αυτοκτόνησε...Ο ληστής εξομολογηθηκε...Ο ληστής πηγε στην παράδεισο....ΓΙΟΥΠΙ!!!

4) Κάποτε ήταν μεγάλος αρχιληστής και δολοφόνος που τον σταυρωσαν δίπλα στον Χριστό...Ο ληστής καταλαβε ότι δίπλα του είχε τον Υιό του Θεού και ζήτησε συγχωρεση για τις αμαρτίες του...Ο Χριστός έχοντας τις μέσες και τις ακρες του τον συγχωρεσε και τον πηγε στον παραδεισο...Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι στην ζωή μπορώ να γίνω παιδεραστης, κτηνοβάτης, βιαστής βρέφων, απαγωγεας ανηλικων και πωλητης των οργανων τους στην μαυρη αγορα κοκ αρκει στο τέλος της ζωής μου να πω ένα <<συγνωμυ θεουλη μου>>....

5) Ότι ακόμα και αν έχουμε μπει στο 2016...οι θρησκείες θα είναι ακόμα στο 1500πΧ...

6) Η Εκκλησία καταπατάει τα ανθρώπινα δικαιωματα(προσυλιτισμός στα σχολεια, φορολογουμαστε ακομη και αν δεν πιστευουμε, βαπτιζομαστε χωρις να εχουμε συνειδηση, υβρις κατα των ομοφυλοφιλων και άλλων μεινοτητων κλπ)...αλλα εγώ έχω μάθει οτι πρεπει να γυρνάω και το άλλο μάγουλο:P

7) Ότι τύφλα να έχει ο Χίτλερ και τα ναζιστικά του καθεστωτα...Οι Ιερές Εξετάσεις του μεσαιωνα περιλαμβαναν μερικά απο τα χειρότερα και πιο ευφανταστα βασανιστηρια ολοκληρης της ανθρωποτητας!

8) Ο ελληνικός χριστιανισμός έχει άμεση σχέση με τα ζώδια, την καφεμαντεία, τα μεντιουμ και τους αστρολογους!!

9) Οι ιερείς φοράνε 10kgr χρυσαφι στα λαιμα τους απο τις τσεπες των πιστων τους...αλλά μην κρινεις ινα μην κριθεις!!

10) Μου έμαθε πως να κάνω περιουσία χρησιμοποιωντας ολο και ολο ενα αθωο κουταλακι...

11) Μου εμαθε πως να κανω σωστες φοροδιαφυγες!!

12) Μου εμαθε να δειχνω σεβασμο στην θρησκεια του αλλου....Μην κοιτατε τωρα τα νηπια που τα βαπτιζουμε στα 1 τους οταν καλα καλα δεν ξερουν ακομα να μιλησουν...

13) Αμα δεις άνθρωπο που κανει συχνα σταυρο...ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ!!

14) Μου έμαθε ότι μόνον η επιστήμη απανταει στα ερωτηματα του ανθρωπου...Η θρησκεία απλώς σου απαγορευει να κανεις ερωτήσεις, σου κοβει τα φτερα πριν καλα καλα ξεκινησεις να σκεφτεσαι....

15) Ότι η αμοιβάδα έχει μεγαλύτερο μέσο iQ απο το ανθρωπινο ειδος....Ή εναλλακτικά, η μαλακια παει συννεφο...:hehe:

15) Με έκανε να συμπαθήσω τον Λένιν και τον Στάλιν!!:)

16) Ότι η απαντηση στο <<πόσο κάνουν 1+1>> είναι αγνωσται αι βουλαι του κυριου....

17) Μου έμαθε ότι το σύμπαν μας έχει ηλικία 7000 χρόνων....:hehe:

18) Μου έμαθε ότι οι επιστημονες ειναι κυνικα καθαρματα που θελουν να διωξουν απο τον δρομο της εκκλησιας...Έτσι οι δεινοσαυροι ποτέ δεν υπήρξαν αλλά τα οστα τους ειναι δημιουργημα του σατανα για να νομιζουμε οτι ο κοσμος εχει ηλικια εκατομμυρια χρονων(και οχι 7000 χρονων aka βλ. 17), το μποζονιο του Χιγκς ειναι διαβολικο και η δαρβινικη θεωρια αντιχριστιανικη χωρις αποδειξεις(εδώ γελαμε)....

19) Μου εμαθε το Φαινομενο της Πεταλουδας....Εδώ μια γυναίκα είπε ψεματα στον κερατα τον αντρα της και αλλαξε ολοκληρο το ρου της ιστοριας....

20) Ο Χριστιανός καμια φορά προσευχεται για τον συνανθρωπο του...αλλά οι ομοφυλοφιλοι έτσι και αλλιως ειναι μιασματα της κοινωνιας...οποτε δεν πειραζει να τους φτυνουμε και να τους λιθοβολουμε...
https://tvxs.gr/news/ellada/paralirima-ambrosioy-otan-kai-opoy-synantate-omofylofiloys-ftyste-toys

21) Η Εκκλησία απεχθανεται τις προγαμιαιες σχεσεις κατηγοροντας αυτα τα ζευγαρια για πορνεια...Επισης ειναι κατα των εκτρωσεων...Και την ΙΔΙΑ χρονικη στιγμη δεν θελει να διδασκεται η σεξουαλικη παιδεια στα σχολεια...Πως μπορείς να είσαι τόσο μαλακας με δύο εντελως διαφορετικες αποψεις που η μια ακυρωνει την αλλην??

22)Εχετε γεια γειτονισες, παω να κοινωνησω! Και αμα γυρισω απο την εκκλησια ερχομαι να σας βρισω...(ελληνικη παροιμια)

23) Την Μεγάλη Παρασκευή όλοι κάνουν τους μεγάλους χριστιανούς

24) Ότι καταργησε την ειδωλολατρια και έφερε απλώς μια νέα συγχρονη ειδωλολατρια... Ο Ιωαννης Δαμασκηνός του 8ου αιωνα υποστηριζε οτι ο σταυρος και οι εικονες που προσκυνα ειναι απλώς ενα υλικο απο ξυλο που αν χαλασουν απλως τα πεταει, δεν εξυμνει την υλη αλλα τον Δημιουργό της...Δεν νομιζω οι χριστιανοταλιμπαν να το εχουν συνειδητοποιησει αυτο....

25) Ότι μαλακες υπαρχουν πολλοι στον κοσμο!! Έλληνες χριστιανοι ορθοδοξοι ομως...ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ!!! (βλ. Αγιο Φως)

26) Η θρησκεία δεν έχει αντιφάσεις...Τι και αν η Ναζαρετ ηταν ενα χωριουδακι με καμια εκατοσταρια κατοικους που είχε λεει 14.000 βρέφη(το οποιο κανενας ιστορικος δεν επιβεβαιωνει)??

27) Ο χριστιανισμός εξελιχθηκε...Κάποτε ο ιδρυτής φορουσε μονο μια αλλαξια ρουχα, πηγαινε παντου με τα ποδια, ήταν λιτός και ταπεινος...Σημερα οι οπαδοι φορανε χρυσα αμφια, οδηγανε λιμουζιναρες, ειναι ολοι τους υποκριτες και διεστραμενοι σεξουαλικα κοκ...Προοδος!

28) Ότι η καθαροτητα της ψυχής κρίνεται απο τι βάζεις στο στόμα σου(κρασακι, ψωμακι) και όχι απο τι βγάζεις απο αυτό....

29) Στην Εκκλησία μόλις αναβεις το κερακι εκεινη η γρια παει και το σβηνει...:rant:

30) Ότι οι αναπτηρες στα Ιεροσολυμα αντεχουν περισσοτερο απο τους δικους μας

31) Ότι ο εκλεκτος λαος του Θεου ήταν οι Εβραιοι...και αυτούς εμεις του λεμε σαταναδες....Λογικό??

32) Αφου η αιμομιξεια απαγορευεται...τα παιδια του Αδαμ και της Ευας πως σκατα αναπαραχθηκαν??

33) Όταν αγοράζεις κερί...μην ζητάς αποδείξεις!!!

34) Η δολοφονια ειναι οικογενειακο χομπυ...




35) Οτι αν απολύσεις συγκεκριμενους δημοσιους υπαλληλους θα καεις στην κολαση

36) Οι μουσουλμανοι και οι εβραιοι πιστευουν στον ιδιο θεο με τους χριστιανους(ΠΔ) αλλα για καποιον λογο αυτοι ειναι οι απιστοι

37) Οτι οι γυναικες που εχουν περιοδο ειναι ακαθαρτες και δεν πρεπει να πηγαινουν εκκλησια

38) Ο θεός είναι παντογνωστης και ξερει το μελλον...αλλα εμεις εχουμε ελευθερη βουληση!

39) Ότι οι πιγκουινοι μπορεσαν και πηγαν απο την Ανταρκτικη στην Μεση Ανατολη μεσα σε μια κιβωτο:clapup:

40) Οι θεουσες που φορανε φουστα και πανε εκκλησια ειναι πιο κατινες απο τις γυναικες που φορανε παντελονια και δεν πανε καθολου εκκλησια...

41) Η ηθικη και η αγαπη δεν διδαχτηκαν απο τον χριστιανισμο......Ποιός είναι τόσο μαλακας με iQ γυρω στο 10 που πρεπει να πιστευει σε κατι για να εχει λογο να βοηθαει τον συνανθρωπο του....Αγαπας επειδη εισαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ...Οχι επειδη εισαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ.....

42) Με το χρημα μπορεις να κάνεις τα πάντα...Απο το να αγοράσεις μια θέση στον παραδεισο μέχρι να πεισεις εναν ολοκληρο λαό ότι τα κεριά αναβουν απο μονα τους

43) Η θρησκεία ανθεί κυρίως σε λαούς που έχουν χαμηλό μέσο iQ...(οι Έλληνες έχουν iQ γύρω στο 91)

44) Ότι τα ρασα κάνουν τον παπά και όχι ο παπάς τα ράσα...

45) Το προγαμαιαιο σεξ ειναι αμαρτια...φαντασου να μην ακολουθησει καν γαμος:P

46) Μην κρινεις ινα μην κριθεις....Εεεε ΕΣΥ!!! Ομοφυλοφιλος ΕΙΣΑΙ?? ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑ ΡΕ ΑΝΩΜΑΛΕ!!!

47) Είσαι ελευθερος να επιλεξεις αλλά η Κόλαση είναι εκεί και σε περιμένει

48) Αν είσαι Θεός και θες να σωσεις έναν λαό...πρέπει να σκοτώσεις τα βρέφη ενός άλλου λαού...

49)Ότι ο Θεός ειναι πανταχου παρον


50) Μου εμαθε ότι μαλλον δεν υπαρχει θεος....



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα ένα προς ένα. Εδω να πω οτι πιστεύω πολύ, όμως αναγνωρίζω ότι όλα αυτά που ανέφερες είναι τραγική αλήθεια. Και όσο αν κλείνουν τα μάτια τους οι φανατισμένοι χριστιανοί, αυτά δυστυχώς συμβαίνουν. Απλώς θέλω να σε ρωτήσω Sommerfeld τι εννοείς με το παρακάτω. Απ οτι ξέρω χριστιανισμός τα καταδικάζει αυτά.

8) Ο ελληνικός χριστιανισμός έχει άμεση σχέση με τα ζώδια, την καφεμαντεία, τα μεντιουμ και τους αστρολογους!!

Ντάξει, πιστός με πιστό έχει διαφορά. Ας μη βάζουμε ταμπέλα στα πάντα. Κάνω και γω το σταυρό μου αρκετές φορες, αλλά δε νομίζω να είμαι τόσο κακιά για να φύγει κάποιος μακριά μου. Φυσικά, κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες, αλλά έτσι όπως το γράφεις τσουβαλιαζεις ολους όσους κάνουν το σταυρό τους, για κανένα λόγο.
13) Αμα δεις άνθρωπο που κανει συχνα σταυρο...ΦΥΓΕ ΜΑΚΡΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με όλα ένα προς ένα. Εδω να πω οτι πιστεύω πολύ, όμως αναγνωρίζω ότι όλα αυτά που ανέφερες είναι τραγική αλήθεια. Και όσο αν κλείνουν τα μάτια τους οι φανατισμένοι χριστιανοί, αυτά δυστυχώς συμβαίνουν. Απλώς θέλω να σε ρωτήσω Sommerfeld τι εννοείς με το παρακάτω. Απ οτι ξέρω χριστιανισμός τα καταδικάζει αυτά.

Ο χριστιανισμός τα καταδικάζει, τα θεωρεί πράξεις των δαιμόνων. Καταδικάζοντας βέβαια αναγκαστικά τους δίνει και υπόσταση. Ουσιαστικά δηλαδή παραδέχεται ότι υπάρχουν και λειτουργούν, απλά είναι μαγεία του διαβόλου. Τρέχα γύρευε.

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να συμφωνείς με όλα τα παραπάνω αλλά επίσης να δηλώνεις ότι πιστεύεις πολύ. I mean καταλαβαίνεις ότι ο Θεός όπως τον περιγράφει ο χριστιανισμός είναι απολύτως αδύνατον να υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Συμφωνώ με όλα ένα προς ένα. Εδω να πω οτι πιστεύω πολύ, όμως αναγνωρίζω ότι όλα αυτά που ανέφερες είναι τραγική αλήθεια. Και όσο αν κλείνουν τα μάτια τους οι φανατισμένοι χριστιανοί, αυτά δυστυχώς συμβαίνουν. Απλώς θέλω να σε ρωτήσω Sommerfeld τι εννοείς με το παρακάτω. Απ οτι ξέρω χριστιανισμός τα καταδικάζει αυτά.

Είναι γεγονός ότι ο χριστιανισμός τα απαγορεύει όλα αυτά, δεν νομίζω πχ να υπάρχει παπάς που να παρακολουθει τα αστρα και οραμα (δεν βαζω βεβαια και το χερι στην φωτιά)
Το συγκεκριμένο σχόλιο έχει πιο "γενικό" χαρακτήρα! Αναφέρεται σε όλα εκείνα τα άτομα που ισχυριζονται, με περίσσειο σθενος μαλιστα, ότι είναι πιστοί χριστιανοι, φοράνε συνεχεια σταυρουδάκια, ενιοτε πανε εκκλησια κλπ ΑΛΛΑ στην πραγματικότητα δεν ξέρουν τι είναι στο οποιο πιστευουν, δεν γνωρίζουν τα βασικά δόγματα πάνω στα οποία στηρίχθηκε η πίστη τους...Οι χριστιανοι θυληκου κυριως γενους που φορανε μεγαλους σταυρους σχεδον σε φυσικο μεγεθος και ταυτοχρονα παρακολουθουν με αγωνια το τι θα πει η καθε λιτσα πατερα και μητερα για τον εκατοστε μηνα και την θέση που έχει ο κρόνος στον αστερισμο του τοξοτη και άλλες παρομοιες μπουρδες...Οι χριστιανοι που κάθε μεγαλη εβδομαδα υποδεχονται με τιμες αρχηγου κρατους 33 κερακια που ηρθαν με πτηση τσαρτερ με εξοδα του δημοσιου ΠΑΡΑ το γεγονός ότι ποτέ και πουθενα η ΑΓ ή κάποια Οικουμενική Σύνοδος δεν αναφερθηκε σε καποιο παρόμοιο γεγονός...Για αυτό και οι άλλες ορθοδοξες χωρες(πχ Ρωσια) δεν τηρουν αυτο το(κατ'εμε)ηλιθιο εθιμο....Και εδώ δημιουργειται το ερωτημα...Πόσοι τελικά είναι χριστιανοι που ξερουν πραγματικά την πίστη τους και δεν συμπεριφερονται απλώς σαν ρομποτάκια επειδη ετυχε απλώς να εχουν γονεις ορθοδοξους?? Πόσοι ειναι αυτοί που πιστευουν όχι σαν μηχανές αλλά με συνείδηση?? Με γνώση των δογμάτων της θρησκείας τους??
Γιατί ο χριστιανός που δεν ξερει τα δόγματα της θρησκείας του (με πιο τρανταχτο παραδειγμα τα "ζωδια" και τις "χαρτιριχτρες")...δεν μπορει να θεωρηθει χριστιανος!



Ντάξει, πιστός με πιστό έχει διαφορά. Ας μη βάζουμε ταμπέλα στα πάντα. Κάνω και γω το σταυρό μου αρκετές φορες, αλλά δε νομίζω να είμαι τόσο κακιά για να φύγει κάποιος μακριά μου. Φυσικά, κατάλαβα ακριβώς τι εννοούσες, αλλά έτσι όπως το γράφεις τσουβαλιαζεις ολους όσους κάνουν το σταυρό τους, για κανένα λόγο.

Δεν το αρνούμαι!
Αλλά είναι κάποιοι τύποι χωρις ιερο και οσιο που τους βλέπεις να κάνουν σταυρό, να κανουν προσευχες κλπ κλπ και λες "τι στο διαολο"...

Ο χριστιανισμός(ο πραγματικός χριστιανισμός) είναι σπουδαιο πραγμα αν στηριχθουμε αποκλειστικα στα όσα δίδαξε ο Χριστός που τα ελεγα ωραια για την εποχη του...Κρίνοντας όμως απο τους κληρικούς και απο το πόσοι ψευτοχριστιανοι υπαρχουν στην ελλαδα(που το παιζουν και νταηδες) κρινω οτι δεν εχω καμια απολυτως θεση στον(κερδοσκοπικο) θεσμο που ονομαζεται "εκκλησια"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να συμφωνείς με όλα τα παραπάνω αλλά επίσης να δηλώνεις ότι πιστεύεις πολύ. I mean καταλαβαίνεις ότι ο Θεός όπως τον περιγράφει ο χριστιανισμός είναι απολύτως αδύνατον να υπάρχει?

Την ωρα που το εγραφα ημουν σιγουρη οτι ξαποιος θα μου το ρωτουσε αυτο:)
Εξηγούμαι λεγοντας οτι εκκλησια ειναι τελειως ανεξαρτητη απο τη θρησκεια. Η εκκλησια ειναι εταιρεια που "εκμεταλλευεται" την πίστη μερικών, είτε το πιστεύουμε ειτε όχι. Έχει τους εργαζόμενους της και κοιτάει πως να βγάλει λεφτά. Όπως και μια επιχείρηση, με τη διαφορά ότι δεν πληρώνει φόρους όπως μια κανονική αξιοπρεπης επιχειρηση. Τα "οικος του θεου" και τα σχετικά τα λένε οι παπάδες, ως ένα είδος marketing, για να μαζεύουν κόσμο. Ο Θεός ειναι μέσα μας, είναι στην προσευχή που κάνουμε οι πιστοί. Οι παπάδες αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται "εκπρόσωποι του Κυρίου", όμως στην ουσία είναι απλοί άνθρωποι σαν εμένα και σένα. Κανένας Κυριος δεν τους διάλεξε για εκπροσώπους του, από μόνοι τους φορεσαν τα άμφια και πηραν τον τίτλο και τις περισσότερες φορες ειναι περισσοτερο αμαρτωλοι απο εμας τους "απλους θνητους".
Το γεγονος οτι ειμαι πίστη δεν με κάνει και τυφλή σε όλα τα αναρίθμητα φάουλ που κάνουν οι παπάδες. Οι παπάδες είναι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας και όχι του Κυρίου, που θέλουν να λένε. Ο κόσμος συγχέει την εκκλησία με την πίστη, βλέπει τα απερίγραπτα λάθη των παπάδων και θεωρεί ότι έτσι είναι η ορθοδοξία. Η Χριστός όντως δίδαξε την αγάπη, πράγμα που οι παπάδες ΔΕΝ κάνουν. Έτσι, όπως μιλάνε και συμπεριφέρονται μόνο κακία και διχονοια σπέρνουν κατά των πλησίον. Γιατί ας μη γελιόμαστε, όλοι είναι πλησίον μας και πρέπει να τους δείχνουμε αγάπη και κυριως ατομα απο μειονοτητες, οπως οι ομοφυλόφιλοι.

Φυσικά και πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά αυτό καθαρά από προσωπική ανάγκη, και όχι γιατί μου το επιβάλλει η θρησκεία. Με τον Κύριο μπορω να "μιλήσω" και μέσα από την προσευχή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμη και αν δεν πήγαινα αυτό δεν θα με έκανε κακια χριστιανή.


Η άποψη που ανέλυσα πριν σχετικά με τη σχέση ορθοδοξίας - Εκκλησίας είναι καθαρά ΔΙΚΗ μου γνώμη. ΔΕΝ την επιβάλλω σε κανέναν και ποτέ δε λέω ότι είναι σωστή και μοναδική. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι έχω δίκιο, είμαι εδώ να σχολιάσουμε και να συζητήσουμε πολλές απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα, γιατί η θρησκεία με ενδιαφέρει αρκετά. Όταν λέω η θρησκεία δεν εννοώ μόνο τον χριστιανισμό, αλλά μ αρέσει πολύ να ακούω και άλλες απόψεις και για άλλες θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός(ο πραγματικός χριστιανισμός) είναι σπουδαιο πραγμα αν στηριχθουμε αποκλειστικα στα όσα δίδαξε ο Χριστός που τα ελεγα ωραια για την εποχη του...Κρίνοντας όμως απο τους κληρικούς και απο το πόσοι ψευτοχριστιανοι υπαρχουν στην ελλαδα(που το παιζουν και νταηδες) κρινω οτι δεν εχω καμια απολυτως θεση στον(κερδοσκοπικο) θεσμο που ονομαζεται "εκκλησια"....

Μα εδώ ακριβώς κάνεις λάθος, στο "κρίνοντας". Ο Χριστός στην πραγματικότητα, όπως και όλα τ άλλα που λες για τον ορθό Χριστιανισμό, δεν μας προέτρεψε ποτέ μα ποτέ να κρίνουμε τον οποιονδήποτε. Το οτι πολλοί χριστιανοί ζούν τον Χριστιανισμό λάθος, απο άγνοια ή επειδή δεν μάθαν ποτέ να τον ζουν πραγματικά, απλά απο συνήθεια και εθιμοτυπικά, δεν θα έπρεπε να σε κάνει να νομίζεις οτι όλοι στον χώρο της Εκκλησίας είναι διαφθαρμένοι ή αμαρτωλοί κλπ. που όντως υπάρχουν πολλόι κακοί χαρακτήρες εκεί μέσα, ή να αποστρέφεσαι εν γένει τον χώρο της Εκκλησίας. Ο καθένας κάνει τον αγώνα του και θα κριθεί αναλόγως. Μην ξεχνάμε , οτι δεν είμαστε στον Παράδεισο αλλά παρευρισκόμενοι στον χώρο της Εκκλησίας, πάνω στην γη, όπου υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι, όπου αυτοί και να είναι.

Την ωρα που το εγραφα ημουν σιγουρη οτι ξαποιος θα μου το ρωτουσε αυτο:)
Εξηγούμαι λεγοντας οτι εκκλησια ειναι τελειως ανεξαρτητη απο τη θρησκεια. Η εκκλησια ειναι εταιρεια που "εκμεταλλευεται" την πίστη μερικών, είτε το πιστεύουμε ειτε όχι. Έχει τους εργαζόμενους της και κοιτάει πως να βγάλει λεφτά. Όπως και μια επιχείρηση, με τη διαφορά ότι δεν πληρώνει φόρους όπως μια κανονική αξιοπρεπης επιχειρηση. Τα "οικος του θεου" και τα σχετικά τα λένε οι παπάδες, ως ένα είδος marketing, για να μαζεύουν κόσμο. Ο Θεός ειναι μέσα μας, είναι στην προσευχή που κάνουμε οι πιστοί. Οι παπάδες αρέσκονται να αυτοαποκαλούνται "εκπρόσωποι του Κυρίου", όμως στην ουσία είναι απλοί άνθρωποι σαν εμένα και σένα. Κανένας Κυριος δεν τους διάλεξε για εκπροσώπους του, από μόνοι τους φορεσαν τα άμφια και πηραν τον τίτλο και τις περισσότερες φορες ειναι περισσοτερο αμαρτωλοι απο εμας τους "απλους θνητους".
Το γεγονος οτι ειμαι πίστη δεν με κάνει και τυφλή σε όλα τα αναρίθμητα φάουλ που κάνουν οι παπάδες. Οι παπάδες είναι οι εκπρόσωποι της εκκλησίας και όχι του Κυρίου, που θέλουν να λένε. Ο κόσμος συγχέει την εκκλησία με την πίστη, βλέπει τα απερίγραπτα λάθη των παπάδων και θεωρεί ότι έτσι είναι η ορθοδοξία. Η Χριστός όντως δίδαξε την αγάπη, πράγμα που οι παπάδες ΔΕΝ κάνουν. Έτσι, όπως μιλάνε και συμπεριφέρονται μόνο κακία και διχονοια σπέρνουν κατά των πλησίον. Γιατί ας μη γελιόμαστε, όλοι είναι πλησίον μας και πρέπει να τους δείχνουμε αγάπη και κυριως ατομα απο μειονοτητες, οπως οι ομοφυλόφιλοι.

Φυσικά και πηγαίνω στην εκκλησία, αλλά αυτό καθαρά από προσωπική ανάγκη, και όχι γιατί μου το επιβάλλει η θρησκεία. Με τον Κύριο μπορω να "μιλήσω" και μέσα από την προσευχή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμη και αν δεν πήγαινα αυτό δεν θα με έκανε κακια χριστιανή.


Το οτι η Εκκλησία χρειάζεται χρήμα για να σταθεί και για να επιβιώσει,σαν οργανισμός, είναι φυσιολογικό, μιας και διατηρεί ορφανοτροφεία, εγκαταστάσεις,συσσίτια, φιλανθρωπίες κλπ., άρα εξ ορισμού δεν θεωρώ οτι είναι αναγκαστικά λάθος να χειρίζεται χρήμα. Ακόμα και ο Χριστός με τους μαθητές του, είχαν χρήματα και το δικό τους ταμείο για τις ανάγκες, τόσο τις δικές τους όσο και για τις φιλανθρωπίες κλπ. Το κακό είναι όμως όταν αυτός ο υλικός πλούτος εκμεταλλεύται απο μεμονωμένα άτομα για ιδιωτικός σκοπούς, όπως και συμβαίνει στους κόλπους τις Εκκλησίας απο ορισμένα άτομα.

Γενικά, δεν πρέπει να είμαστε κριτές κανενός ανθρώπου,όπως μας δίδαξε και ο Χριστός. Το θέμα με τους παπάδες, που όντως πολλοί απο αυτούς είναι απατεώνες, κλέφτες κλπ. δεν πρέπει εμάς να μας συμπαρασύρει στην κακολογία, ούτε στην κατάκριση. Σίγουρα, αυτοί πρέπει να αντιπροσωπεύον σωστά το ήθος και τις διδαχές του Χριστιανισμού, αλλά είναι απλοί άνθρωποι όπως εγώ και εσύ, με τις αδυναμίες και τα ελαττώματά τους. Με τα παραπάνω λεγόμενα δεν θέλω να τους προστατέψω, άλλα θέλω να εκφράσω την άποψη οτι ο πραγματικός Χριστιανός δεν πρέπει να δικάζει κανέναν και να συγχωρεί τους πάντες και τα πάντα. Εξ άλλου, οι σωστοί κυρίως παπάδες, γενικά, μπορούν να πέσουν εύκολα θύματα κακολογίας, με τα κλισέ που ήδη υπάρχουν γι αυτούς, επειδή ήταν μια στιγμή απρόσεκτοι, σαν αμαρτωλοί άνθρωποι, όπως όλοι μας. Στην τελική, ο Θεός θα τους κρίνει,όπως και τον καθένα μας, ανάλογα, γιατί ας μην ξεχνάμε οτι οι παπάδες δεν έχουν και εύκολο έργο. Επίσης, ακόμα και πολλοί απο αυτούς, δεν γνωρίζουν εις βάθος την πίστη, λέγοντας πχ τους ομοφυλόφιλους κτήνη και λοιπά, ή είναι τυπολάτρες. Αυτά όμως δεν μπορούν να αλλοιώσουν την πραγματική διδασκαλία του Χριστού, αυτήν της αγάπης και της κατανόησης και προπάντων της συγχώρεσης και της μετάνοιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την ωρα που το εγραφα ημουν σιγουρη οτι ξαποιος θα μου το ρωτουσε αυτο:)

Δηλώνοντας χριστιανή σημαίνει πως αποδέχεσαι τη Βίβλο, καθώς από εκεί αντλεί ο χριστιανισμός τις θέσεις του. Ακόμη και να καταδικάζεις την εκκλησία πρέπει να αποδέχεσαι τη Βίβλο καθώς αν δεν την αποδέχεσαι απλά δεν μπορείς να είσαι χριστιανή.

Όταν βάζουμε την λέξη "υπάρχει" μπροστά από ένα ουσιαστικό τότε αυτό που εννοούμε είναι πως αυτό το ουσιαστικό μπορούμε να το συλλάβουμε με τις αισθήσεις μας (π.χ. μια πέτρα) ή να παρατηρήσουμε τις ενέργειές του (π.χ. ένα ηλεκτρόνιο). Βασικό κριτήριο της ύπαρξης είναι και η λογική συνοχή. Αν σου έλεγα για παράδειγμα πως κάπου στον κόσμο υπάρχουν μονόκεροι, η πρότασή μου χρήζει απόδειξης, δηλαδή χρήζει ύπαρξης εμπειρικών δεδομένων. Αν και δεν έχουμε δει ποτέ μονόκερο, δεν αποκλείεται να υπάρχουν καθώς δεν είναι λογικά παράλογοι, αφού είναι απλά ένα άλογο (που υπάρχει ήδη) με ένα κέρατο στο κρανίο του. Άρα μπορούμε να πούμε πως οι μονόκεροι είναι πιθανό να υπάρχουν κάπου στο σύμπαν.

Αν σου έλεγα όμως πως μπορεί να υπάρχουν τετράγωνοι κύκλοι, τότε θα μπορούσες πολύ εύκολα να μου πεις πως η πρότασή μου είναι λάθος καθώς αντιβαίνει στη λογική συνοχή. Ο τετράγωνος κύκλος είναι ένα αντικείμενο που είναι λογικά αδύνατον να υπάρξει, καθώς είναι μια λογική αυτοαναίρεση. Ο κύκλος δεν γίνεται να έχει γωνιές και το τετράγωνο πρέπει να έχει τέσσερις. Δεν χρειάζεται λοιπόν να ψάξεις κάτω από κάθε πέτρα του σύμπαντος για να αποκλείσεις την ύπαρξη μιας τέτοιας οντότητας καθώς όπως είπα και πριν δεν έχει λογική συνοχή ή αλλιώς είναι παράλογη.

Ο χριστιανισμός τώρα παρουσιάζει έναν Θεό ο οποίος έχει κάποιες ιδιότητες. Δύο από αυτές είναι η παντογνωσία και η παντοδυναμία. Αυτές οι δύο ιδιότητες είναι παράλογες, διότι αν ο Θεός γνωρίζει ακριβώς τι θα γίνει στο μέλλον, τότε γνωρίζει και τις πράξεις που αυτός θα κάνει. Αν όμως γνωρίζει ακριβώς τι πράξεις θα κάνει τότε δεν μπορεί να αλλάξει τις μελλοντικές του πράξεις, άρα δεν γίνεται να είναι παντοδύναμος. Αν όμως μπορεί να αλλάξει τις πράξεις του, τότε δεν γνωρίζει με απόλυτη ακρίβεια τι πρόκειται να γίνει στο μέλλον άρα δεν είναι παντογνώστης.

Επίσης, δεν θα μπορούσαμε ποτέ να ξέρουμε αν ο Θεός είναι πραγματικά παντογνώστης, καθώς για να το γνωρίζουμε αυτό θα έπρεπε να είμαστε κι εμείς παντογνώστες. Για να το καταλάβεις καλύτερα, φαντάσου δύο άτομα να μιλάνε και ο ένας να λέει έχω γνώσεις μαθηματικών. Για να μπορεί ο άλλος να ξέρει αν ο πρώτος έχει γνώσεις μαθηματικών θα πρέπει κι αυτός να έχει γνώσεις μαθηματικών, ώστε να του κάνει ερωτήσεις και να δει αν απαντά σωστά. Έτσι ποτέ δεν μπορούμε να αποδείξουμε αν ο Θεός είναι πράγματι παντογνώστης, αφού κανείς μας δεν είναι παντογνώστης (με εξαίρεση τον πρωταθλητή του trivial pursuit).

O Θεός λοιπόν όπως τον περιγράφει ο χριστιανισμός είναι απλά ένας τετράγωνος κύκλος και μπορούμε συνεπώς με ακρίβεια να γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει. Αφού ο Θεός αυτός δεν γίνεται να υπάρχει, τότε ο πυρήνας της χριστιανικής διδασκαλίας είναι κένος. Η βίβλος είναι ανθρώπινο δημιούργημα και ότι περιγράφει είναι απλώς μυθολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δηλώνοντας χριστιανή σημαίνει πως αποδέχεσαι τη Βίβλο, καθώς από εκεί αντλεί ο χριστιανισμός τις θέσεις του. Ακόμη και να καταδικάζεις την εκκλησία πρέπει να αποδέχεσαι τη Βίβλο καθώς αν δεν την αποδέχεσαι απλά δεν μπορείς να είσαι χριστιανή

Βλέπω ότι δε σχολίασες κάτι από αυτά που είπα πρίν για τη σχέση Εκκλησίας-θρησκειας, αλλα γενικοτερα για την ίδια την ορθοδοξία. Περιμενα όντως την άποψη σου, γιατί οι περισσοτεροι χριστιανοί με κατακρίνουν για τον τρόπο που έχω διαλέξει να το βλέπω και θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω, αλλα από το τελευταίο σου ποστ καταλαβαίνω ότι δεν είσαι "φαν" (!) του όλου θέματος θρησκεία οπότε it's ok!

Όταν βάζουμε την λέξη "υπάρχει" μπροστά από ένα ουσιαστικό τότε αυτό που εννοούμε είναι πως αυτό το ουσιαστικό μπορούμε να το συλλάβουμε με τις αισθήσεις μας (π.χ. μια πέτρα) ή να παρατηρήσουμε τις ενέργειές του (π.χ. ένα ηλεκτρόνιο). Βασικό κριτήριο της ύπαρξης είναι και η λογική συνοχή. Αν σου έλεγα για παράδειγμα πως κάπου στον κόσμο υπάρχουν μονόκεροι, η πρότασή μου χρήζει απόδειξης, δηλαδή χρήζει ύπαρξης εμπειρικών δεδομένων. Αν και δεν έχουμε δει ποτέ μονόκερο, δεν αποκλείεται να υπάρχουν καθώς δεν είναι λογικά παράλογοι, αφού είναι απλά ένα άλογο (που υπάρχει ήδη) με ένα κέρατο στο κρανίο του. Άρα μπορούμε να πούμε πως οι μονόκεροι είναι πιθανό να υπάρχουν κάπου στο σύμπαν.

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο (γιατί υπάρχει αλλά δεν είναι απτος, ορατος κατά τα λεγόμενα της πιστης) μας λένε πιστευε και μη ερευνα. Αν ερευνησεις δεν θα καταλήξεις σε κανένα συμπέρασμα και στο τέλος θα πάψεις να εισαι πιστός. Μα τι αποδείξεις να θέλει ένας πιστός; Γι αυτό λέγεται και πιστός. Γιατί πιστεύει. Δεν θέλει αποδείξεις για την πίστη του, δεν του χρειαζονται. Απλώς πιστεύει ότι ο Θεός του είναι δίπλα του. Αν τον είχε δει τον Θεό και συνέχιζε να είναι χριστιανός, τότε θα ήταν "φαν" (υποστηρικτής για κατι που υπάρχει σίγουρα δηλαδή) και οχι πιστός (απλα πιστευεις οτι κατι είναι εκεί χωρίς να το έχεις δει). Όταν διαλέγεις να εισαι πιστός, κάνεις ακριβώς αυτό, πιστεύεις. Τους πιστούς κανένας δεν ήρθε να τους υποσχεθεί αποδείξεις για την πίστη τους. Είναι καθαρά δικιά τους επιλογή να πιστεύουν σε κάτι σε όλη τους τη ζωή χωρίς να το εχουν δει ή χωρίς να δουν τα αποτελέσματα του. Αυτό υποθέτω ότι ισχύει για όλες τις θρησκείες. Σε όλες τις θρησκείες οι πιστοί δεν έχουν αποδείξεις για καμία ύπαρξη, απλώς διαλέγουν να πιστεύουν ότι υπάρχει ο Θεός τους.

Αν σου έλεγα όμως πως μπορεί να υπάρχουν τετράγωνοι κύκλοι, τότε θα μπορούσες πολύ εύκολα να μου πεις πως η πρότασή μου είναι λάθος καθώς αντιβαίνει στη λογική συνοχή. Ο τετράγωνος κύκλος είναι ένα αντικείμενο που είναι λογικά αδύνατον να υπάρξει, καθώς είναι μια λογική αυτοαναίρεση. Ο κύκλος δεν γίνεται να έχει γωνιές και το τετράγωνο πρέπει να έχει τέσσερις. Δεν χρειάζεται λοιπόν να ψάξεις κάτω από κάθε πέτρα του σύμπαντος για να αποκλείσεις την ύπαρξη μιας τέτοιας οντότητας καθώς όπως είπα και πριν δεν έχει λογική συνοχή ή αλλιώς είναι παράλογη.

Αυτό το επιχείρημα σου νομίζω ότι δεν είναι σχετικό με το θέμα μας. Γιατί αυτό έχει απόδειξη ότι δεν γίνεται. Για το Θεό, όμως, (όποιος και αν είναι αυτός, με οποιοδηποτε ονομα) όπως δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει, έτσι δεν υπάρχει και καμία απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Φυσικά, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η έλλειψη απόδειξης της ύπαρξης είναι αρκετή. Εδώ στο παράδειγμα, όμως, που χρησιμοποίησες μίλησες για απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Νομίζω κανείς δεν έχει αποδείξει κάτι τέτοιο ακόμη. Απλώς στηρίζεται "στην απουσια" απόδειξης ότι υπάρχει.


Επίσης, δεν θα μπορούσαμε ποτέ να ξέρουμε αν ο Θεός είναι πραγματικά παντογνώστης, καθώς για να το γνωρίζουμε αυτό θα έπρεπε να είμαστε κι εμείς παντογνώστες.

Σε αυτό θα συμφωνήσω! Έχεις δίκιο. Αλλά, όπως είπα και πριν, ακόμη και έστω ένας πιστός να ήταν εξίσου παντογνώστης και να μπορούσε "να τεστάρει"το Θεό, θα το έκανε; Αυτό που θέλω να πω είναι αυτό που είπα και πριν, ο πιστός δεν θέλει να τεστάρει τίποτα στην πίστη του γιατί θα καταλάβει ότι η θρησκεία μπάζει και θα ταραχθεί η κοσμοθεωρία του (Όπως έγινε με μενα). Έτσι, οι πιστοί δεν θέλουν αποδείξεις για την υπαρξη ή μη του Θεού τους, δεν ερευνούν τίποτα από αυτά που διδάσκει η πίστη τους, απλά διαλέγουν να πιστεύουν αυτα. Είναι δηλαδή απλώς και μόνο πιστοί. Όχι ερευνητές. Μόνο πιστοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βλέπω ότι δε σχολίασες κάτι από αυτά που είπα πρίν για τη σχέση Εκκλησίας-θρησκειας, αλλα γενικοτερα για την ίδια την ορθοδοξία. Περιμενα όντως την άποψη σου, γιατί οι περισσοτεροι χριστιανοί με κατακρίνουν για τον τρόπο που έχω διαλέξει να το βλέπω και θα ήθελα μια γνώμη παραπάνω, αλλα από το τελευταίο σου ποστ καταλαβαίνω ότι δεν είσαι "φαν" (!) του όλου θέματος θρησκεία οπότε it's ok!

Δεν σχολίασα κάτι γιατί συμφωνώ με όλα όσα είπες περί εκκλησίας.

Γι αυτόν ακριβώς το λόγο (γιατί υπάρχει αλλά δεν είναι απτος, ορατος κατά τα λεγόμενα της πιστης) μας λένε πιστευε και μη ερευνα. Αν ερευνησεις δεν θα καταλήξεις σε κανένα συμπέρασμα και στο τέλος θα πάψεις να εισαι πιστός. Μα τι αποδείξεις να θέλει ένας πιστός; Γι αυτό λέγεται και πιστός. Γιατί πιστεύει. Δεν θέλει αποδείξεις για την πίστη του, δεν του χρειαζονται. Απλώς πιστεύει ότι ο Θεός του είναι δίπλα του. Αν τον είχε δει τον Θεό και συνέχιζε να είναι χριστιανός, τότε θα ήταν "φαν" (υποστηρικτής για κατι που υπάρχει σίγουρα δηλαδή) και οχι πιστός (απλα πιστευεις οτι κατι είναι εκεί χωρίς να το έχεις δει). Όταν διαλέγεις να εισαι πιστός, κάνεις ακριβώς αυτό, πιστεύεις. Τους πιστούς κανένας δεν ήρθε να τους υποσχεθεί αποδείξεις για την πίστη τους. Είναι καθαρά δικιά τους επιλογή να πιστεύουν σε κάτι σε όλη τους τη ζωή χωρίς να το εχουν δει ή χωρίς να δουν τα αποτελέσματα του. Αυτό υποθέτω ότι ισχύει για όλες τις θρησκείες. Σε όλες τις θρησκείες οι πιστοί δεν έχουν αποδείξεις για καμία ύπαρξη, απλώς διαλέγουν να πιστεύουν ότι υπάρχει ο Θεός τους.

Είναι "Πίστευε και μη, ερεύνα τας γραφάς" όχι ότι έχει και μεγάλη διαφορά από το "πίστευε και μη ερεύνα". Η πίστη είναι καθαρά παράλογο πράγμα, όμως νομίζω πως η πιο σωστή ερώτηση που θα έπρεπε να σου κάνω, είναι γιατί έχεις την ανάγκη να πιστεύεις? Διότι όταν πλάθουμε φανταστικούς φίλους και τους θεωρούμε αληθινούς, υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνουμε. Κάτι μας λείπει.

Αυτό το επιχείρημα σου νομίζω ότι δεν είναι σχετικό με το θέμα μας. Γιατί αυτό έχει απόδειξη ότι δεν γίνεται. Για το Θεό, όμως, (όποιος και αν είναι αυτός, με οποιοδηποτε ονομα) όπως δεν υπάρχει απόδειξη ότι υπάρχει, έτσι δεν υπάρχει και καμία απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Φυσικά, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι η έλλειψη απόδειξης της ύπαρξης είναι αρκετή. Εδώ στο παράδειγμα, όμως, που χρησιμοποίησες μίλησες για απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Νομίζω κανείς δεν έχει αποδείξει κάτι τέτοιο ακόμη. Απλώς στηρίζεται "στην απουσια" απόδειξης ότι υπάρχει.

Σου απέδειξα πριν την μη ύπαρξη του Θεού, μέσω της αναλογίας των ιδιοτήτων του Θεού με τις ιδιότητες ενός τετράγωνου κύκλου.

Σε αυτό θα συμφωνήσω! Έχεις δίκιο. Αλλά, όπως είπα και πριν, ακόμη και έστω ένας πιστός να ήταν εξίσου παντογνώστης και να μπορούσε "να τεστάρει"το Θεό, θα το έκανε; Αυτό που θέλω να πω είναι αυτό που είπα και πριν, ο πιστός δεν θέλει να τεστάρει τίποτα στην πίστη του γιατί θα καταλάβει ότι η θρησκεία μπάζει και θα ταραχθεί η κοσμοθεωρία του (Όπως έγινε με μενα). Έτσι, οι πιστοί δεν θέλουν αποδείξεις για την υπαρξη ή μη του Θεού τους, δεν ερευνούν τίποτα από αυτά που διδάσκει η πίστη τους, απλά διαλέγουν να πιστεύουν αυτα. Είναι δηλαδή απλώς και μόνο πιστοί. Όχι ερευνητές. Μόνο πιστοί.

I'm confused. Τελικά είσαι χριστιανή ή όχι? Διότι πιο πάνω είπες πως πιστεύεις πολύ στο Θεό, ενώ τώρα λες πως τέσταρες τη θρησκεία και κατάλαβες ότι μπάζει από παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Είναι συμβολικά αυτά, έτσι τα λέμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
I'm confused. Τελικά είσαι χριστιανή ή όχι? Διότι πιο πάνω είπες πως πιστεύεις πολύ στο Θεό, ενώ τώρα λες πως τέσταρες τη θρησκεία και κατάλαβες ότι μπάζει από παντού.

Όπως κάθε σκεπτόμενο όν, έτσι και γω πριν κάποια χρόνια έπεσα πάνω σε όλες τις ανακρίβειες τις θρησκείας. Τότε ήταν που άρχισα να συνειδητοποιώ τα λάθη της Εκκλησίας και την διαχωρησα από την Ορθοδοξία. Με αυτόν τον τρόπο, "γλυτωσα" από τις αμφιβολιες που είχα στο μυαλό μου για την εκκλησία. Την διαχωρησα και είπα ότι δεν φταίει η θρησκεία για τα λάθη που πράττει η εκκλησια. Αυτό δεν διόρθωνε τις τρύπες της ίδιας της θρησκείας, όμως. Αρχικά, έπεσα σε ένα "πνευματικό" τοίχο, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σκεφτόμουν ότι η θρησκεία δεν θα έπρεπε να είναι τρύπια, ότι θα έπρεπε να είναι άρτια, όπως μας την περιγράφουν τα βιβλία κτλ και οτι θα επρεπε εμάς του πιστούς να μας κανει να νιωθουμε ασφαλεις και οχι να εχουμε αμφιβολίες. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι επειδή είμαι πίστη, αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι τυφλή. Έχω δει και εχω διαβάσει για τις ανακρίβειες της θρησκείας, όμως παρόλα αυτά διαλέγω να συνεχίσω να είμαι πίστη. Καταλαβαίνεις τι εννοω; Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι η ορθοδοξία είναι τέλεια, ότι η Αγία Τριάδα είναι ο ενας και μοναδικός αληθινός Θεός και όλα αυτά. Ο καθενας εχει την προσωπικη του αποψη και δεν επιβαλλω σε κανεναν τη δικια μου. Εγω για μενα θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ο Θεός που πίστευα από πάντα ακομη και αν περασα απο μια περιοδο αμφισβήτησης του. Όταν ερευνησα έπεσα σε τοίχο, τώρα σταμάτησα να ερευνω γιατί διαλέγω να είμαι πίστη. Είναι επιλογή μου και νιώθω ήρεμη με αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Ολα καλα αυτα που λες ομως πρεπει να ξεχωρισεις κατι. Αυτα που αναφερεις δεν στα διδαξε ο χριστιανισμος αλλα η εκκλησια και κυριως οι εκπροσωποι της. Ειναι λαθος λοιπον να κατακρινεις την θρησκεια για τις πραξεις των ανρθωπων . Οι αξιες που προσπαθει να περασει ο χριστιανισμος (και δεν εννοω τις βλακειες περι νηστειας, αυτα που λενε οι παπαδες και οι θρησκοληπτοι τα οποια δεν εχουν καμια βαση) ειναι στην πλειοψηφια τους σωστες γιατι μιλανε για αγαπη ανεκτικοτητα σεβασμο στον αλλον, αλληλεγγυη και λοιπα) Τωρα το πως τα εκλαμβανει ο καθενας μας και ποσο τα τηρει ειναι δικο του θεμα. Εξαλλου και ο Χριστος δεν ηθελε ατομα που πιστευουν τυπολατρικα απο μπροστα το παιζουν σωστοι πιστοι και τιμιοι και απο πισω κανουν τα χειροτερα. Ισα ισα και τους αμαρτωλους συγχωρουσε (ενω οι υπολοιποι "σωστοι" και θρησκοι πολιτες τον κατεκριναν για αυτο) και την γυναικα θεωρουσε ισοτιμη με τον ανδρα και καμια κοινωνικη ομαδα δεν απομονωσε. Αυτα δεν στα λεω επειδηεγω ειμαι η φανατικη χριστιανη που πηγαινω στην εκκλησια και θιχτηκα γιατι δεν ειμαι απλα δεν πιστευω οτι ολα οσα περιγραφεις (και ισχυουν σημερα) ειναι ο χριστιανισμος αλλα οι ανθρωπινες πραξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top