Μηνύματα αγάπης και αλληλεγγύης!

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.


Με αφορμή τις ημέρες πένθους και προσευχών της Μεγάλης Εβδομάδας και πάντοτε με γνώμονα τα όσα δίδαξε και έπραξε ο Χριστός ο Μητροπολίτης Καλαβρύτων κι Αιγιαλείας Αμβρόσιος έστειλε θερμά μηνύματα έμπρακτης χριστιανικής αγάπης σε όσους δεν ασπάζονται την θρησκεία του και δεν πιστεύουν απο δικαίωμα τους στην Εκκλησία! Η έννοια του <<αγαπάτε αλλήλους>> και του <<να φέρεσαι στον άλλον όπως θα ήθελες και ο άλλος να σου φερθεί>> αποκρυσταλλώνεται πλήρως στο πύρινο λόγο που πραγματοποίησε ο εν λόγω Μητροπολίτης στο κέντρο του Αιγαίου...

Συγκεκριμένα, ο μητροπολίτης "ευχήθηκε" με περίσσειο σθένος προς τον Χριστό να σαπίσει το χέρι του Υπουργού Παιδείας σε περίπτωση που τολμήσει να μετατρέψει το μάθημα των θρησκευτικών σε μάθημα θρησκειολογίας! Το ποίμνιο αποχαυνωμένο απο το μίσος που εξέφραζε ο μητροπολίτης δεν έδειξε την παραμικρή αντίδραση για τις κατάρες περί γάγγραινας που "έφτυνε" ο τάδε εκπρόσωπος της Ορθόδοξης Εκκλησίας...

Για τους άθεους βέβαια που δεν νηστεύουν την Μεγάλη Εβδομάδα ο "αγαπητός" μητροπολίτης επιφύλασε μια ιδιαίτερη ευχή αγάπης και ειρηνικής συμβιωσης! Όποιος άθεος τολμήσει να φάει κρέας την Μεγαλη Παρασκευή να τρυπήσει το στομάχι του και αυτό το κρέας να γίνει δηλητήριο στο στόμα του, ευχές και κατάρες σε ένα θρησκευτικό παραληρημα που θα ζηλευε και τουρκος ιμάμης!

Μέσα στο πλήθος μια γυναίκα φάνηκε να του φωνάζει(δικαίως) <<αυτά που λέτε δεν είναι αγάπη>> και ο Μητροπολίτης φυσικά την αγνόησε με ένα υπέρμετρο αίσθημα ταπεινοφροσύνης και μετριότητας ισχυριζόμενος <<Ασ'την αγάπη! Εγώ κυρία μου ξέρω καλύτερα απο εσένα τι εστί αγάπη, έχω αφιερώσει την ζωή μου στην Εκκλησία>>...

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μητροπολίτης έκανε γαργάρα τα λόγια του προς τους άθεους αναμασώντας <<να φάτε βρε ό,τι θέλετε την Μεγάλη Παρασκευή αλλά μην προκαλείτε το αίσθημα του θρησκευτικού κόσμου>>...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως λέει και η παροιμία, το ψάρι απ' το κεφάλι βρωμάει. Πάντως ο συγκεκριμένος παπάς δεν είναι κάτι πρωτότυπο. Απλά προσπαθεί να δημιουργήσει πόλωση για να συσπειρώσει τα πρόβατα του. Σκοπός αυτών των λόγων είναι η δημιουργία ενός κοινού εχθρού, στην προκειμένη είναι οι άθεοι, καθώς έτσι το ποίμνιο ενόψει του εχθρού αυτού τείνει να τρώει πιο αμάσητα αυτά που του σερβίρει ο βοσκός του. Όλα θέμα εξουσίας είναι και χειραγώγησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top