Έφηβοι και Εκκλησία

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σύγκρινε τους ανθρώπους πριν 10-20 χρόνια με τώρα. Τα διαζύγια έχουν αυξηθεί, κανένας δεν νυστεύει έχει χαθεί ο θεσμός της οικογένειας. Οι περισσότεροι λένε ότι πιστεύουν και δεν ξέρουν καν τι πιστεύουν.

Τα διαζύγια δεν έχουν αυξηθεί επειδή ο κόσμος δεν δέχεται τα μηνύματα της εκκλησίας.
Τα διαζύγια έχουν αυξηθεί επειδή παλαιότερα οι γυναίκες δεν εργάζονταν, και έτσι μην έχοντας άλλο τρόπο να ζήσουν, υπέμεναν διάφορες καταστάσεις, μόνο και μόνο για να παραμείνουν στην οικογένεια. Πού θα πήγαινε μια χωρισμένη γυναίκα με τα παιδιά της?
Το ότι δεν νηστεύει κανείς.. Δεν έχεις άδικο. Όμως θα σου πω τη γνώμη μου. Ας μη νηστεύει κανείς. Γιατί να νηστέψει? Σημασία για μένα έχει το να ξυπνάει κανείς με καλή διάθεση, να επιλέγει το καλό απ το κακό, να βοηθάει τον συνάνθρωπο, να ξεκινάει από μια θέση "καλοσύνης". Τι νόημα έχει να νηστεόυμε, η Θεία Κοινωνία, όταν μετά πάμε και φερόμαστε σε άλλους ανθρώπους σαν ζώα, όταν δεν αγαπάμε τα ζώα, όταν χτυπάμε, κλέβουμε, βρίζουμε κτλ? Γιατί τα παλαιότερα χρόνια, αυτό γινόταν. Έβγαζε ο ένας την καφρίλα του στον άλλον, μετά νύστευε την Παρασκευή και το Σάββατο και μετά όλα καλά.

Για μένα, αυτό που παλαιότερα υπήρχε ήταν μια αποσιώπηση σε ότι συνέβαινε μέσα στην οικογένεια και μια δειλή υποκρισια της επίσκεψης στην εκκλησία. Δηλαδή πάμε στην εκκλησία και είμαστε καλοί Χριστιανοί, άσχετα αν εμείς μετά έχουμε οργή μέσα μας.

Πια τα πράγματα άλλαξαν. Η πίστη στον Θεό και τον άνθρωπο,είναι κάτι που φαίνεται μέσα από τις ευγενικές πράξεις, μέσα από την καλοσύνη και τις θετικές σκέψεις.
Και δεν χρειάζεται κανένας πια να φοράει το προσωπείο του καλού Χριστιανού, "Να δείτε με γείτονες, ήρθα στην εκκλησία, είμια καλοοοοοοο παιδί!!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"Να δείτε με γείτονες, ήρθα στην εκκλησία, είμια καλοοοοοοο παιδί!!!"
ποσο το μισω αυτο το πραγμα..

στα εικονες στις εκκλησιες,,πανε οι γριες πχ στη σειρα σπρωχνονται ποια θα φιλησει πρωτη την εικονα
και ριχνουν καταρες και κουτσομπολευουν.. η μια στην αλλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
ποσο το μισω αυτο το πραγμα..

στα εικονες στις εκκλησιες,,πανε οι γριες πχ στη σειρα σπρωχνονται ποια θα φιλησει πρωτη την εικονα
και ριχνουν καταρες η μια στην αλλη..

Α γεια σου, ακριβώς αυτό εννοώ. Το περιέγραψες πολύ καλύτερα από εμένα.
Και το άλλο που χα δει ως έφηβη στο κατηχητικό, ήταν που οι "δασκάλες" μας μάθαιναν το καλό, για το Χριστό κτλ, και μετά τις βλέπαμε να τρώγονται, να θέλει η μία να βγάλει το μάτι της άλλης. Ε όχι, υποκρισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"δασκάλες" μας μάθαιναν το καλό, για το Χριστό κτλ, και μετά τις βλέπαμε να τρώγονται, να θέλει η μία να βγάλει το μάτι της άλλης. Ε όχι, υποκρισία.
ω ναι..

τα παιδια και ανθρωποι που πανε κατηχητικο και ειναι πολυ της εκκλησιας..
τα βλεπουν ολα αυτα?δεν τους τυχαινουν?
ή απλα δεν δινουν σημασια?

επισης αλλο θεμα
πες οτι παω στον παπα του χωριου εδω..-ή σε εναν αλλον απλο παπα-
και αρχιζω να ρωταω συζηταω πραγματα,,διαφορα..
θα φτσει ενα σημειο που θα πει"αυτα δεν τα ρωταμε στην εκκλησια παιδι μου..'

κοινως μην ρωτας πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ο δάσκαλος που είχαμε στο λύκειο ήταν παπάς.
Και μας έλεγε ότι όταν ένα κορίτσι έχει ένα προβληματισμό, πρέπει να το συζητήσει μόνο με την μητέρα της, ποτέ με τον πατέρα της. Αντίστοιχα το αγόρι με τον πατέρα του, και όχι με την μητέρα του.
Δηλαδή αυτό προωθούσε σ εμάς τα παιδιά ο εκπρόσωπος της εκκλησίας. Τις κλίκες στην οικογένεια. Γιατί να μην συζητήσει ένα κορίτσι με τον πατέρα του δηλαδή? Γυναικολογικης φύσης θα ναι, και δεν θα καταλάβει?

Και το άλλο το φοβερό. Έξω ο κόσμος πεινάει, ανεργία, ανέχεια, και οι εκπρόσωποι της εκκλησίας, κυκλοφορούν με πανάκριβα αυτοκίνητα, έχουν μια περιουσία που μπορεί να ταϊσει τον κάθε πικραμένο, αλλά όοοοχι. Περιοριζόμαστε στο συσίτιο για άπορους, το οποιίο παρεπιπτόντως, το δίνουμε κυρίως εμείς οι πολίτες. Νομίζω οι περισσότεροι αφήνουμε τρόφιμα στο "Όλοι μαζί μπορούμε".

Αν η εκκλησία ήταν πραγματικά υπέρ του ανθρώπου, θα πούλαγε τα πάντα, θα τα μοίραζε στους φτωχούς και μετά ευλαβικά θα κύρηττε το λόγο του Θεού. Δεν το κάνει, και γι αυτό την ξεχωρίζω απ την πίστη στο Θεό, και πιστεύω πως κανένας έφηβος δεν τη χρειάζεται για να πάρει τα σωστά μηνύματα. Φοβάμαι κιόλας πως θα πάρει τα λανθασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πριν από κάποια χρόνια, μιλούσαμε με έναν τότε συνάδελφο αμπελοφιλοσοφώντας. Φυσικά η συζήτηση πέρασε και από τη θρησκεία. Ο φίλος μου ανέφερε τον Όσσο, κι εγώ τον γέροντα Πορφύριο. Μου είπε ότι θα μου έφερνε ένα βιβλίο του Όσσο να διαβάσω και δέχτηκα με τη συμφωνία ότι κι εκείνος θα διάβαζε ένα βιβλίο για τον γέροντα Πορφύριο που θα του πήγαινα (είχα ήδη διαβάσει Όσσο, αλλά αυτό δεν του το είπα). Εγώ του πήγα του βιβλίο για τον γέροντα, εκείνος τελικά ποτέ δε μου έφερε το βιβλίο του Όσσο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, ήταν η ατάκα που μου είπε όταν ξαναβρεθήκαμε λίγο καιρό μετά, "Ρε φίλε, τι φόλα τρώμε με τη θρησκεία μας!". Προς μεγάλη μου έκπληξη λοιπόν, είχε ασχοληθεί με το βιβλίο (ομολογώ πως δεν το περίμενα) και του άρεσε πολύ. Μάλιστα τον βοήθησε να καταλάβει ότι ο ορθόδοξος χριστιανισμός είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο κι ομορφότερο από εκείνο που είχε την εντύπωση μέχρι τότε.

Για να έρθω στο θέμα μας τώρα, αυτό των εφήβων και της Εκκλησίας. Είναι πικρό το συμπέρασμα, αλλά δυστυχώς ισχύει, πως η σημερινή εκκλησία στην πλειοψηφία της, δεν μπορεί να δώσει στους σημερινούς έφηβους να καταλάβουν τι θησαυρό κρύβει μέσα της. Πιθανότατα επειδή ούτε και η ίδια γνωρίζει. Ευτυχώς και προς τιμήν τους, υπάρχουν ακόμα στις μέρες μας ιερείς που ξεχωρίζουν. Ιερείς που γνωρίζουν πως να περπατούν μέσα στις ανθρώπινες ψυχές χωρίς να τσαλαπατούν τα πάντα στο πέρασμά τους. Ιερείς που υπηρετούν επάξια το ράσο τους. Δεν είναι πολλοί. Δυστυχώς. Ελπίζω αυτό να αλλάξει με τον καιρό.

Επειδή ειπώθηκε και το θέμα της γλώσσας. Τα αρχαία αδερφάκι μου, ήταν το μαρτύριό μου στο σχολείο. Ας είναι καλά εκείνη η "σκύλα" καθηγήτρια στο λύκειο που είχε βαλθεί σώνει και ντε να μας μάθει. Χάριν σε αυτή, κάτι μπήκε στο ξερό μου. Τόσο όσο να μη μου ακούγονται σουαχίλι... Ε, λίγο διαβάζοντας καθαρεύουσα, λίγο με τις φράσεις που άκουγα, λίγο το βίτσιο μου να θέλω να μαθαίνω τι σημαίνουν οι άγνωστες λέξεις, άρχισα να σκαμπάζω κάτι παραπάνω. Όταν ωστόσο άρχισα κι εγώ να συνειδητοποιώ τι χρυσάφι κρύβεται πίσω από την θρησκεία, τότε άρχισα να προσπαθώ να καταλάβω και το νόημα των λέξεων, αλλά και το νόημα των πράξεων. Το γιατί και το πως γίνεται και λέγεται το καθετί. Έτσι σιγά-σιγά, έφτασα να είμαι σε θέση να καταλαβαίνω πολύ περισσότερο τα δρώμενα τα εντός της εκκλησίας, τόσο τα ορατά, όσο και εκείνα που δεν είναι τόσο ορατά. Χρειάζεται όμως να καταλάβει κανείς γιατί βρίσκεται στον χώρο αυτόν, και συνειδητά να το έχει επιλέξει. Τότε αποκτούν άλλο νόημα όλα. Και τότε, από κει που δεν μπορείς να σταθείς 10 λεπτά μέσα σε ναό, βρίσκεσαι να περνάς τρεις και τέσσερις ώρες ευχάριστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο χριστος παντως δεν εγραφε βιβλια για να διαβασουν οι ανθρωποι

μιλαγε απλα και τον ακουγαν..
μειναμε στις τυπικοτητες και ξεχασαμε την ουσια

η σημερινη εκκλησια ειναι τοσο γερα δεμενη σαν καταστημενο,,που τιποτα καινουριο δεν μπορει να φερει πια

μονο αν κινδυνευσει,,οπως παλια,θα ξαναγεννηθει..
μεχρι τοτε απλα θα θρεφει κωλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
"Ρε φίλε, τι φόλα τρώμε με τη θρησκεία μας!"

Το εχεις ακομα αυτο το βιβλιο;
Με εντυπωσιασε ο φιλος σου,με συναρπασε λιγο η περιγραφη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Ναι, το έχω. Αλλά κράτα στο νου σου, πως ότι λειτούργησε για μένα ή για τον φίλο μου, δε σημαίνει πως θα λειτουργήσει και για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ναι, το έχω. Αλλά κράτα στο νου σου, πως ότι λειτούργησε για μένα ή για τον φίλο μου, δε σημαίνει πως θα λειτουργήσει και για σένα.

Ο τρελαινομαι και μονο στην ιδεα που θα μου πεις εξηγησεις το γιατι.
Ανυπομονω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αντί άλλης εξήγησης, σου γράφω ένα απόσπασμα από το βιβλίο. Αν σε αγγίζει θετικά αυτό που διαβάζεις, τότε μπορεί να σε ενδιαφέρει και να διαβάσεις και τα άλλα που γράφει. Αν όχι, πολύ απλά, όπως λέει το σοφό λαϊκό άσμα, δεν είμαστε στην ίδια τη συχνότητα, δεν ήμαστε στον ίδιο τον σταθμό... Αυτό βεβαίως βεβαίως δεν σημαίνει καθόλου ότι κάτι τέτοιο είναι απαραιτήτως κακό ή ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να βρεθούμε στην ίδια συχνότητα κάποτε...

Τον Χριστό να Τον αισθανόμαστε φίλο μας. Είναι ο φίλος μας. Το βεβαιώνει ο ίδιος, όταν λέει: "Υμείς φίλοι μου εστέ...". Σαν φίλο να Τον ατενίζουμε και να Τον πλησιάζουμε. Πέφτομε; Αμαρτάνομε; Με οικειότητα, αγάπη κι εμπιστοσύνη να τρέχομε κοντά Του. Όχι με φόβο ότι θα μας τιμωρήσει αλλά με θάρρος, που θα μας το δίδει η αίσθηση του φίλου. Να Του πούμε: "Κύριε, το έκανα, έπεσα, συγχώρεσέ με". Αλλά συγχρόνως να αισθανόμαστε ότι μας αγαπάει, ότι μας δέχεται τρυφερά, με αγάπη και μας συγχωρεί. Να μη μας χωρίζει απ' τον Χριστό η αμαρτία. Όταν πιστεύουμε πως μας αγαπάει και Τον αγαπάμε, δεν αισθανόμαστε ξένοι και χωρισμένοι απ' Αυτόν, ούτε όταν αμαρτάνομε. Έχομε εξασφαλίσει την αγάπη Του κι όπως και να φερθούμε, ξέρουμε ότι μας αγαπάει.
Αν αγαπάμε τον Χριστό πραγματικά, δεν υπάρχει φόβος να χάσουμε το σεβασμό μας σ' Εκείνον. Εδώ ισχύει εκείνο του Αποστόλου Παύλου: "Τις ημάς χωρίσει από της αγάπης του Χριστού; θλίψης ή στενοχώρια... πέπεισμαι γαρ ότι ούτε θάνατος, ούτε ζωή... ούτε ύψωμα, ούτε βάθος... δυνήσεται ημάς χωρίσαι από της αγάπης του Χριστού, της εν Χριστώ Ιησού τω Κυρίω ημών". Είναι μια σχέση ανώτερη, μοναδική, η σχέση της ψυχής με τον Θεό, που δεν τη διασπά τίποτα και δεν τη φοβίζει, ούτε την κλονίζει τίποτα.
Το Ευαγγέλιο, βέβαια, λέει με συμβολικές λέξεις για τον άδικο ότι θα βρεθεί εκεί, όπου υπάρχει "ο τριγμός και ο βρυγμός των οδόντων", διότι μακράν του Θεού έτσι είναι. Και από τους νηπτικούς Πατέρες της Εκκλησίας πολλοί ομιλούν για φόβο θανάτου και κολάσεως. Λένε: "Έχε μνήμην θανάτου διηνεκώς". Αυτές οι λέξεις, αν τις εξετάσουμε βαθιά, δημιουργούν το φόβο της κολάσεως. Ο άνθρωπος, προσπαθώντας ν' αποφύγει την αμαρτία, κάνει αυτές τις σκέψεις, για να κυριευθεί η ψυχή του απ' το φόβο του θανάτου, της κολάσεως και του διαβόλου.
Όλα έχουν τη σημασία τους, το χρόνο και την περίστασή τους. Η έννοια του φόβου είναι καλή για τα πρώτα στάδια. Είναι για τους αρχάριους, γι' αυτούς που ζει μέσα τους ο παλαιός άνθρωπος. Ο άνθρωπος ο αρχάριος, που δεν έχει ακόμα λεπτυνθεί, συγκρατείται απ' το κακό με το φόβο. Και ο φόβος είναι απαραίτητος, εφόσον είμαστε υλικοί άνθρωποι και χαμερπείς. Αλλ' αυτό είναι ένα στάδιο, ένας χαμηλός βαθμός σχέσεως με το θείον. Το πάμε στη συναλλαγή, προκειμένου να κερδίσουμε τον Παράδεισο ή να γλυτώσουμε την κόλαση. Αυτό, αν το καλοεξετάσουμε, δείχνει κάποια ιδιοτέλεια, κάποιο συμφέρον. Εμένα δε μου αρέσει αυτός ο τρόπος. Όταν ο άνθρωπος προχωρήσει και μπει στην αγάπη του Θεού, τι του χρειάζεται ο φόβος; Ό,τι κάνει, το κάνει από αγάπη κι έχει πολύ μεγαλύτερη αξία αυτό. Το να γίνει κάποιος καλός από φόβο στον Θεό κι όχι από αγάπη, δεν έχει τόση αξία.
Προχωρώντας, και το Ευαγγέλιο μας δίνει να καταλάβομε πως ο Χριστός είναι η χαρά, η αλήθεια, πως ο Χριστός είναι ο Παράδεισος. Πως το λέει ο ευαγγελιστής Ιωάννης; "Φόβος ουκ εστιν εν τη αγάπη, αλλ' η τελεία αγάπη έξω βάλλει τον φόβον, ότι ο φόβος κόλασιν έχει. ο δε φοβούμενος, ου τετελείωται εν τη αγάπη". Προσπαθώντας δια του φόβου μπαίνομαι σιγά σιγά στην αγάπη του Θεού. Πάει τότε η κόλαση, πάει ο φόβος, πάει ο θάνατος. Ενδιαφερόμαστε μόνο για την αγάπη του Θεού. Κάνομε το παν γι' αυτή την αγάπη. Ότι ο γαμπρός για τη νύφη.
Αν θελήσομε και Τον ακολουθήσομε, και τούτη η ζωή με τον Χριστό είναι χαρά, έστω και μέσα σε δυσκολίες. Όπως το λέει ο Απόστολος Παύλος: "Χαίρω εν τοις παθήμασί μου". Αυτή είναι η θρησκεία μας, εκεί πρέπει να πάμε. Δεν είναι τα τυπικά, όσο είναι να ζει κανείς με τον Χριστό. Όταν αυτό το πετύχεις, τι άλλο θες; Κέρδισες το παν. Ζεις τον Χριστό και ο Χριστός ζει μέσα σου. Όλα μετά είναι πολύ εύκολα, η υπακοή, η ταπείνωση, η ειρήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Είναι πανέμορφο αυτό το απόσπασμα, και πανέμορφος και ο λόγος σου.
Ευχαριστούμε που το έγραψες.

Όμως, αυτή είναι η ομορφιά της θρησκείας, της πίστης.
Δεν έχουν όλα αυτά να κάνουν με την εκκλησία. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ο χριστος παντως δεν εγραφε βιβλια για να διαβασουν οι ανθρωποι

μιλαγε απλα και τον ακουγαν..
μειναμε στις τυπικοτητες και ξεχασαμε την ουσια

η σημερινη εκκλησια ειναι τοσο γερα δεμενη σαν καταστημενο,,που τιποτα καινουριο δεν μπορει να φερει πια

μονο αν κινδυνευσει,,οπως παλια,θα ξαναγεννηθει..
μεχρι τοτε απλα θα θρεφει κωλους..

Αν ήξερες Άγγελε τι πραγματικά συμβαίνει κατά τη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας, αν ήξερες, τότε καθόλου δε θα μίλαγες με τον τρόπο που μιλάς τώρα. Δεν είναι τυπικότητες αυτά τα οποία συμβαίνουν στη διάρκεια της Θείας Λειτουργίας. Τυπικότητες τα καταντήσαμε εμείς. Μέσα από την αδυναμία μας να τα καταλάβουμε, τα χαμηλώσαμε στο επίπεδό μας. Και δε μιλάω για εσένα, μιλάω για εμάς που βρισκόμαστε εντός της εκκλησίας, και λέμε ότι είμαστε χριστιανοί. Ο ίδιος ο Χριστός βρίσκεται μέσα στην Εκκλησία την ώρα της Θείας Λειτουργίας, μέσα σε κάθε εκκλησία. Δεν κοιτάει αν είμαστε άξιοι ή ανάξιοι. Τα παραβλέπει όλα, και καταδέχεται να έρθει εκεί και να θυσιαστεί -κάθε φορά- για χάρη μας.

Ξέρω και καταλαβαίνω πως ίσως δε σου λένε κάτι όλα αυτά. Δε φταις εσύ γι' αυτό. Εγώ φταίω, που δεν είμαι σε θέση να στο δώσω να το νοιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Βεβαίως και έχει να κάνει σχέση και με την εκκλησία Gilda. Είναι αυτό που είπα και στον Άγγελο. Από την εμπειρία μου με τις εκκλησίες (ναούς) έχω να καταθέσω το εξής. Είναι φορές, που πάω και κολάζομαι. Ευτυχώς βαίνουν μειούμενες... Αντί να ασχοληθώ με το γιατί βρίσκομαι εγώ εκεί, αρχίζω και ασχολούμαι με το γιατί βρίσκονται οι άλλοι εκεί. Περιττό να σου πω, ότι χάνω το παιχνίδι και κάποιες φορές έχω φύγει κιόλας. Είναι κι άλλες φορές, που μπορεί να γίνεται το σύστριγκλο γύρω μου με το συμπάθειο, κι όμως, επειδή έχω καταφέρει να μείνω στο τι κάνω και τι νοιώθω εγώ εκεί μέσα, ούτε που με έχει πειράξει. Γι' αυτό και κάποιοι άνθρωποι λένε πολλές φορές ότι τις πιο ωραίες τους λειτουργίες τις είχαν σε εκκλησίτσες με λίγο κόσμο. Γιατί κατάφεραν να κρατήσουν την προσοχή τους στο δια ταύτα. Στο είναι κι όχι στο φαίνεσθαι. Φταίει η εκκλησία λοιπόν γι' αυτό, ή φταίω εγώ; Προφανώς και ισχύει το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Value ωραία και καλά τα λες και καθόλου δεν διαφωνώ.
Θα σου πω κάτι λοιπόν που έχω μάθει, για να μην φανεί ότι έχω προκατάληψη.
Μια φορά ο αρραβωνιαστικός μου πήγε στο νεκροταφείο και φώναξε έναν παπα, γιατί ήταν η επέτειος του θανάτου του πατέρα του.
Ε ήρθε ο παπούλης, προσευχήθηκε, όλα καλά.
Στο τέλος, όπως συνηθίζεται, ο αρραβωνιαστικός έβγαλε χρήματα να του προσφέρει.
Ο παπούλης αρνήθηκε. Ο αρραβωνιαστικός επέμενε.
Στο τέλος ο παπούλης του είπε "Τώρα που θα γυρίσετε στην Αθήνα, θα συναντήστε διάφορους ζητιάνους. Σε παρακαλώ δώσε τα χρήματα αυτά στον πρώτο που θα σου ζητήσει χρήματα μαζί με την ευχή μου".

Αυτό είναι μαγικό, είνα το δια ταύτα. Και μακάρι όλοι να ήταν έτσι.

Όμως δυστυχώς αυτή είναι η τραγική μειοψηφία. Δεν είναι έτσι οι κληρικοί, οι άνθρωποι που μεταφέρουν το λόγο του Θεού. Δεν πράττουν όπως αυτά που κυρήττουν. Αντίθετα, θα δεις και σε προηγούμενο μήνυμά μου, είναι πολύ λίγη η έμπρακτη βοήθειά τους στους φτωχούς, και φαίνεται πως η όλη λειτουργία είναι γι αυτούς μια εργασία την οποιά εκτελούν διεκπεραιωτικά. Γι αυτό και πιστεύω πως δεν είναι υποχρεωτική η επίσκεψή μας στην εκκλησία, γιατί την προσευχή μας, τα ευχαριστώ μας στο Θεό, μπορούμε να τα ψιθυρίσουμε σε οποιαδήποτε εσωτερική στιγμή. Μπορούμε να δείξουμε πως είμαστε με το μέρος Του, εξαντλώντας την καλοσύνη μας σε αυτους που τη χρειάζονται, κάνοντας το λόγο του πράξη, βοηθώντας τους άλλους.

Όσο κι αν σε δυσσαρεστώ, και λυπάμαι πολυ γι αυτό, γιατί φαίνεται το πάθος σου και η αγάπη σου γι αυτά που υποστηρίζεις, δεν πιστεύω πως όλοι στην εκκλησία σκέφτονται σαν εσένα.

Γι αυτό ξεχωρίζω την πίστη, την αφοσίωση στο Χριστό και το έργο του, από την εκκλησία και τις κυριακάτικές μας επισκέψεις σ αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Menoula

Νεοφερμένος

Η Menoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ειναι ασχημο να πηγαινεις στην εκκλησια και το μονο που βλεπεις να ειναι ανθρωπους μεγαλης ηλικιας ή μωρα.
Δεν λεω πως εγω παω συνεχεια στην εκκλησια,πηγαινω οσο μπορω οταν το νιωθω.Πολλα παιδια δεχονται πιεση απο τους δικους τους να τους ακολουθησουν στην εκκλησια ή να νηστεψουν(αλλο θεμα απο κει...!!),και τις φορες που εκεινα δεν το δεχονται,γινεται πανικος στο σπιτι. ΣΦΑΛΜΑ! Κατα τη γνωμη μου,οι θρησκειες υπαρχουν για τον ανθρωπο..ειναι για το καλο του, για τη συνειδηση του,για την παιδεια του και την ζωη του!
Κατα τη γνωμη μου,οπου και αν πιστευουν οι δικοι σου,ο,τι κ αν σου λενε..ακουσε τους μια-δυο φορες..κατσε ψαξε λιγακι τι ειναι αυτο που πηγαινουν συνεχεια,τι ακριβως ειναι αυτο που πιστευουν κ σου λενε κ σενα να το ασπαστεις,ακολουθησε τους λιγο..και αν δεις οτι δεν σε εκφραζει με τιποτα,τοτε ψαξε για κατι αλλο..οχι ομως να μη ψαξεις καθολου και τιποτα.Ενδιαφερσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αντί να ασχοληθώ με το γιατί βρίσκομαι εγώ εκεί, αρχίζω και ασχολούμαι με το γιατί βρίσκονται οι άλλοι εκεί.
μπαα..δεν εχω τετοιο προβλημα

απλα βαριεμαι..
ο παπας συνηθως ψελνει μεσα απο τα δοντια του ρουτινιαρικα..και γενικα ολα γινονται γρηγορα και ρουτινα

ο χριστος δεν εψελνε για να τραβηξει κοσμο
αλλα διδασκε
ποιος σημερινος κληρικος εχει τετοια ευρυτητα πνευματος για να απλωσει το λογο του στις μαζες?

και ας μη γινουν οπαδοι του,,αλλα ας ακουστουν νεες ιδεες..και χρησιμες για να γινουμε καλυτεροι

καποιοι απλοι ή νεοι παπαδες μπορει να ειναι διαμαντια

αλλα οι περισσοτεροι οπως και η υψηλου ιερατιου
ειναι τοσο τσιμενταρισμενη η σκεψη τους,,που ποτε δεν μπορουν να μπορουν να ακουστουν απο ολον τον κοσμο

για να το πω πιο ωμα,,θυμιζουν τους ιερεις και φαρισαιους επι εποχης χρηστου,,ιδια νοοτροπια,,πιο μαλακωμενη βεβαια,,αλλα ιδια

αν ο χριστος ξαναρχοταν σημερα-με οποια μορφη-το σημερινο ιερατιο θα τον σταυρωνε..

Όλα έχουν τη σημασία τους, το χρόνο και την περίστασή τους. Η έννοια του φόβου είναι καλή για τα πρώτα στάδια. Είναι για τους αρχάριους, γι' αυτούς που ζει μέσα τους ο παλαιός άνθρωπος. Ο άνθρωπος ο αρχάριος, που δεν έχει ακόμα λεπτυνθεί, συγκρατείται απ' το κακό με το φόβο. Και ο φόβος είναι απαραίτητος, εφόσον είμαστε υλικοί άνθρωποι και χαμερπείς. Αλλ' αυτό είναι ένα στάδιο, ένας χαμηλός βαθμός σχέσεως με το θείον. Το πάμε στη συναλλαγή, προκειμένου να κερδίσουμε τον Παράδεισο ή να γλυτώσουμε την κόλαση. Αυτό, αν το καλοεξετάσουμε, δείχνει κάποια ιδιοτέλεια, κάποιο συμφέρον. Εμένα δε μου αρέσει αυτός ο τρόπος. Όταν ο άνθρωπος προχωρήσει και μπει στην αγάπη του Θεού, τι του χρειάζεται ο φόβος; Ό,τι κάνει, το κάνει από αγάπη κι έχει πολύ μεγαλύτερη αξία αυτό. Το να γίνει κάποιος καλός από φόβο στον Θεό κι όχι από αγάπη, δεν έχει τόση αξία.
αυτα κατι λενε,
αλλα τα εχουμε ξανακουσει


αλλα τιποτα δεν ειναι επαναστατικο οπως τα λογια του ιησου τοτε-οπως υπηρξε και αυτος βεβαια-
νεες ιδεες δεν βλεπω,,που θα ενοχλησουν σιγουρα καποιους..
με επανασταση γενναται ή αναγενναται μια θρησκεια..
οχι με κοινοτυπιες

με επαναστασεις αλλαζει ο κοσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rafael Atesian

Νεοφερμένος

Ο Rafael Atesian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εξαρτάται για ποιον λαό μιλάς....Εμείς οι Αρμένιοι ακόμα και οι νέοι πάμε συχνά εκκλησία! Το θεωρούμε cool,μόδα πως να στο πω!Οι Ελληνικη νεολαία το βλέπει σαν αναχρονιστικο μάλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top