Πιστεύετε στα μάγια;

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξανά, όταν αποδείξεις στον εαυτό σου πρώτα ότι σκέφτεσαι και καταλάβεις τι μαλακία είν' αυτή που λες τώρα για το θέμα που προσπαθείς να συζητήσεις, έλα δες τι έγραψες και ζήτα να σβήσουν τα μηνύματα.

Να μη θυμάσαι τι έλεγες τουλάχιστον. Οι υπόλοιποι απλά θα το υπομείνουμε. :P

Οταν εσυ με την δηθεν λογικη σου νομιζεις πως μπορεις να γνωριζεις τα παντα μεσω της Φυσης εσυ θεωρεισαι πιστευεις λογικος?Οχι φυσικα γιατι κολλας σε κατι το οποιο δεν αποτελει αξιοπιστη πηγη για αποδειξεις.Αλλα η μαλακια σε εσενα που εισαι το χειροτερο δειγμα Αθεϊσμού ειναι οτι αν σου πλασαρουν κατι επιστημονικο που δεν εχει καμια σχεση με αυτο που δειχνει η πραγματικοτητα εσυ θα προτιμησεις αυτο το λαθος.:P

Επομενως θεωροντας μια κατασταση ως μαλακια οταν την αποδεχεσαι ως σωστη με βαση την λογικη σου δεν νομιζω πως το φταιξιμο το εχει ο οποιοσδηποτε.Και αυτο ξερεις ειναι κατι χειροτερο απο την μαγεια.Γιατι αν ηταν να προτιμησεις αναμεσα στην λακουβα με τα σκατα και σε κατι που οδηγει στην πραγματικοτητα εσυ θα προτιμουσες την λακουβα.:bye: :vava:

Ειδες ποσο επικινδυνη ειναι σε αυτες τις περιπτωσεις η μαγεια της σκοταδιστικης λογικης? :vava:

Ενταξει και εμεις απο την πλευρα μας θα λυπηθουμε για αυτο,αλλα δεν νιωθουμε ενοχες γιατι σε προειδοποιησαμε.:P


Α και η μαγεια να ξεκαθαρισω ειναι μια απο τις παλιες μορφες του Αθεϊσμού.Πιστευαν σε παλιες δαιμονικες οντοτητες.Δηλαδη πιστευαν με απλα λογια σε οντα της δικης τους δημιουργιας. :vava:

Αστα να πανε Shadowfax βαρυ,αρκετα βαρυ το παρελθον. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Όσο πιστεύω και στο μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Η μαγεία υπάρχει, μια απλή μορφή της είναι το μάτι. Οπότε ναι πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Μάγια υπάρχουν σαν πράξη.Δηλαδή κάποιος κάνει μάγια.Σαν αποτέλεσμα δεν πιστεύω καθόλου.
Ωραίο forum παρεπιπτόντως.Καλώς σας βρήκα.
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Averkina
Μάγια υπάρχουν σαν πράξη.Δηλαδή κάποιος κάνει μάγια.Σαν αποτέλεσμα δεν πιστεύω καθόλου.
Ωραίο forum παρεπιπτόντως.Καλώς σας βρήκα.


γεια σου αβερκινα,ειμαι παλαιοτερος κατα μια μερα,χαχα,καλως μας βρηκες



τα μαγια ο θρησκευτικος φανατισμος οι δεισιδαιμονιες οι προληψεις κ αλλα πολλα,ευδοκιμουν σε αμορφωτους,φοβικους απαιδευτους η και απλα ευκολοπιστους ανθρωπους.
οι ανθρωποι πριν χιλιαδες χρονια μη μπορωντας να εξηγησουν για παραδειγμα καιρικα φαινομενα η απλα τον ηλιο το φεγγαρι,τον θανατο,τη ζωη,τα βαφτιζαν θεικα σημαδια,επλαθαν θεους και δαιμονες.εν ετει 2019 θεωρω αστειο καποιος να δινει βαση σε αυτα τα πραγματα και να επιρεαζεται η ζωη του απ αυτα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
τα μαγια ο θρησκευτικος φανατισμος οι δεισιδαιμονιες οι προληψεις κ αλλα πολλα,ευδοκιμουν σε αμορφωτους,φοβικους απαιδευτους η και απλα ευκολοπιστους ανθρωπους.
οι ανθρωποι πριν χιλιαδες χρονια μη μπορωντας να εξηγησουν για παραδειγμα καιρικα φαινομενα η απλα τον ηλιο το φεγγαρι,τον θανατο,τη ζωη,τα βαφτιζαν θεικα σημαδια,επλαθαν θεους και δαιμονες.εν ετει 2019 θεωρω αστειο καποιος να δινει βαση σε αυτα τα πραγματα και να επιρεαζεται η ζωη του απ αυτα.



Έτσι ακριβώς! Και ακόμα χειρότερα.Να κάνουν μάγια,με κουκλάκια,βουντού κλπ για να κερδίσουν ερωτικά ένα άτομο,ή να κάνουν κακό.
Και όμως,ακόμα υπάρχουν πάρα πολλοί που τα πιστεύουν.
Και δεν είναι μόνο αυτοί που τα κάνουν τα μάγια.
Είναι και οι άλλοι,που δεν κάνουν,αλλα πιστεύουν ότι έχει αποτελέσματα η μαγεία.Τουτέστιν,το ίδιο αμόρφωτοι.
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς! Και ακόμα χειρότερα.Να κάνουν μάγια,με κουκλάκια,βουντού κλπ για να κερδίσουν ερωτικά ένα άτομο,ή να κάνουν κακό.
Και όμως,ακόμα υπάρχουν πάρα πολλοί που τα πιστεύουν.
Και δεν είναι μόνο αυτοί που τα κάνουν τα μάγια.
Είναι και οι άλλοι,που δεν κάνουν,αλλα πιστεύουν ότι έχει αποτελέσματα η μαγεία.Τουτέστιν,το ίδιο αμόρφωτοι.


δυστυχως παντα θα υπαρχουν θυματα και επιτηδειοι για να τα εκμεταλευονται...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το οτι υπαρχει τετοιο θεμα και καποιοι αναρωτιουνται αν πιστευουν στα μαγια ειναι ακρως λυπηρο. Θα μου πειτε εν ετη 2000 δεν βγαλαμε ταυτοτητες της προκοπης γιατι οι ηλεκτρονικες ταυτοτητες θεωρουνταν απο καμποσα εκατομμυρια προιον του σατανα. Τι να λεμε τωρα. Μεσαιωνας. Παρτε και μερικες voodoo dolls να δεσει το γλυκο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι να μην πιστεύουμε πράγματα όταν δεν έχουμε απτές αποδείξεις περί της ορθότητας τους, αλλά στη προκειμένη περίπτωση νομίζω τα αποδεικτικά στοιχεία για την ύπαρξη της μαγείας είναι αδιαψευστα. Ο Τσιπρας έκανε αρκετά μαγικά όσο προθυπουργος.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Το οτι υπαρχει τετοιο θεμα και καποιοι αναρωτιουνται αν πιστευουν στα μαγια ειναι ακρως λυπηρο. Θα μου πειτε εν ετη 2000 δεν βγαλαμε ταυτοτητες της προκοπης γιατι οι ηλεκτρονικες ταυτοτητες θεωρουνταν απο καμποσα εκατομμυρια προιον του σατανα. Τι να λεμε τωρα. Μεσαιωνας. Παρτε και μερικες voodoo dolls να δεσει το γλυκο.


Χμ,το θέμα όμως είναι ότι δεν πιστεύουν μόνο σε μάγια,αλλά ακόμα και σε βασκανίες και μάτι.Και θα μου πεις,η ίδια η εκκλησία έχει ευχές για ξεμάτιασμα( ; ) ,για βασκανίες κλπ.Η μαγία μέσα στην εκκλησία ασυζητητή.

Αλλά ας αφήσουμε την εκκλησία.

Ποιος από εσάς εδώ,πιστεύει στο μάτιασμα;Μήπως να ρωτήσω καλύτερα ποίός δεν πιστεύει;

Και μην αρχίσει κάποιος να λέει για κακή ενέργεια κλπ,αυτά ειναι δικαιολογίες για να μην φαίνονται αναχρονιστικοί.
Μάτιασμα,μιλάμε ,που σε ξεματιάζουν κιολας.Το βλέπουμε και σε προηγούμενα ποστ.
Ξέρετε πόσους και καλά μορφωμένους ανθρώπους γνωρίζω ,και όχι μόνο γυναίκες,αλλά και άντρες,που πιστεύουν στο μάτιασμα και μέχρι και τηλέφωνα παίρνουν για να τους ξεματιάσουν;
Ο μεσαίωνας είναι εδώ,ενωμένος δυνατός.

Υγ.Εξακολουθώ να μην μπορώ να βάλω emotikons,αν το έχει αυτό το πρόβλημα και άλλος ας μου το γράψει.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Μη με βρίσετε αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οι αισθήσεις και η λογική είναι οι βασιλιάδες των πάντων :P

Προσωπικά πιστέυω στις ενέργειες και σε όσα δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά μέσω των 5 αισθήσεων χωρίς όμως ταυτόχρονα να εξαρτάται η ζωή μου από αυτό. Είναι μια ισορροπία :)

Ως προς το μάτιασμα, πιστεύω :) δεν μου αρέσουν βέβαια αυτά με τα λάδια και δεν ξέρω τι αλλά σαν ενέργεια που στέλνεται από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο, ναι το πιστεύω. Και γενικότερα εφόσον εγώ πιστεύω στο Θεό, πιστεύω και σε άλλες ανώτερες πιο αρνητικές δυνάμεις..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μη με βρίσετε αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οι αισθήσεις και η λογική είναι οι βασιλιάδες των πάντων :P

Προσωπικά πιστέυω στις ενέργειες και σε όσα δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά μέσω των 5 αισθήσεων χωρίς όμως ταυτόχρονα να εξαρτάται η ζωή μου από αυτό. Είναι μια ισορροπία :)

Ως προς το μάτιασμα, πιστεύω :) δεν μου αρέσουν βέβαια αυτά με τα λάδια και δεν ξέρω τι αλλά σαν ενέργεια που στέλνεται από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο, ναι το πιστεύω. Και γενικότερα εφόσον εγώ πιστεύω στο Θεό, πιστεύω και σε άλλες ανώτερες πιο αρνητικές δυνάμεις..

Όμως δεν υπάρχουν βάσιμοι λόγοι για να τα πιστεύουμε αυτά τα πράγματα. Παρόλο που τίποτα στον κόσμο δεν μπορεί να μας παράσχει βεβαιότητα, ακόμη και η επιστημονική γνώση, πρέπει να μπορούμε να παρέχουμε μια επαρκή δικαιολόγηση για τις πεποιθήσεις μας. Εγώ π.χ θεωρώ ότι η επιστημονικές θεωρίες μιλούν για τον πραγματικό κόσμο και προσφέρουν αλήθειες για αυτόν, και ζω με αυτήν την πεποίθηση, γιατί διαφορετικά η επιτυχία της επιστήμης θα πρέπει να ήταν μια τρομερή σύμπτωση/θαύμα, που δεν το θεωρώ βάσιμο. Εσύ έχεις κάποια δικαιολόγηση για να πιστεύεις στο μάτι ή τις ενέργειες;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Μη με βρίσετε αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι οι αισθήσεις και η λογική είναι οι βασιλιάδες των πάντων :P

Προσωπικά πιστέυω στις ενέργειες και σε όσα δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά μέσω των 5 αισθήσεων χωρίς όμως ταυτόχρονα να εξαρτάται η ζωή μου από αυτό. Είναι μια ισορροπία :)

Ως προς το μάτιασμα, πιστεύω :) δεν μου αρέσουν βέβαια αυτά με τα λάδια και δεν ξέρω τι αλλά σαν ενέργεια που στέλνεται από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο, ναι το πιστεύω. Και γενικότερα εφόσον εγώ πιστεύω στο Θεό, πιστεύω και σε άλλες ανώτερες πιο αρνητικές δυνάμεις..


Kαλησπέρα.Γιατί να σε βρίσουμε;Συζητάμε.

Να ξεκαθαρίσω κάτι καταρχήν.Οι αισθήσεις μας σαφέστατα όχι μόνο είναι ατελείς,αλλά ελάχιστα πράγματα βλέπουμε από αυτά που υπάρχουν.Σάμπως βλέπουμε όλες τις ακτινοβολίες;Όχι βέβαια.Ακόμα,ο χώρος γύρω μας όχι μόνο δεν είναι άδειος,αλλά βρίθει από σωματίδια.Τα βλέπουμε;Οχι.
Βεβαίως πλέον τα αντιλαμβάνονται αυτά ,όργανα,αλλά και δευτερευόντως.Παρόλα αυτά σίγουρα υπάρχουν και άλλα πράγματα που ακόμα δεν ξέρουμε τι είναι,ουτε καν τα έχουμε αντιληφθεί.
Ούτε την σκοτεινή ύλη βλέπουμε,αλλά υπάρχει και καν δεν ξέρουμε τι είναι αυτή τη στιγμή.

Όμως εδω δεν συζητάμε για κάτι τέτοιο,αλλά για κάτι εντελώς διαφορετικό.

Για μαγία,μάγια ,ματιάσματα κλπ.Το ότι έχουμε ατελείς αισθήσεις και καλώς έχουμε ατελείς,διότι αν τα βλέπαμε όλα τελικά δεν θα διακρίναμε τίποτα καθώς ζούμε σε έναν χυλό ενέργειας και σωματιδίων,δεν σημαίνει ότι οποιαδήποτε μαλακία μας πουν,επειδη δεν τα βλέπουμε όλα και δεν τα ξέρουμε όλα,σημαίνει ότι ισχύει.

Το να παίρνω κουκλάκια και να τα τρυπάω ,όπως και τα ματιάσματα ανήκουν σε μεσαιωνικές μπούρδες,λίγη λογική θέλει.Και στην αρχαιότητα έδιδαν θεική υπόσταση σε φυσικά φαινόμενα.κεραυνούς,σεισμούς,ήλιο κλπ...τότε ήξεραν ακόμα λιγότερα,τι σημαίνει; Αργότερα ανακαλύψαμε τι ακριβώς είναι το καθένα από αυτά.

Δεν μπορεί να προσδίδουμε μαγικές ικανότητες σε ύλη.Καταρχήν.

Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το γεγονός ότι πάρα πολλά ακόμα δεν ξέρουμε,πάρα πολλά ακόμα δεν έχουμε ανακαλύψει και βλέπουμε απειροελάχιστα πράγματα από αυτά που υπάρχουν εκεί έξω,αλλά και γύρω μας.

Όμως άλλο το ένα και άλλο το άλλο.Δεν μπορεί να πιστεύουμε την κάθε μπούρδα,επειδή δεν τα βλέπουμε όλα.Ειδικά τις μεσαιωνικές μπούρδες.Μεσαιωνικά κατάλοιπα είναι αυτά.

Οπότε,ας ξεχωρίσουμε αυτά,απο τις μαγίες,τα ματιάσματα με τα λάδια και τα νερά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσείς που είστε κατά με πάθος, έχετε κάνει κάποια έρευνα; Γιατί εγώ ξέρω στην πράξη πως μια χαρά υφίσταται η μαγεία, η καφεμαντεία κι ό,τι θες, παιδιά. Από εκεί και πέρα, σαφώς θα υπάρχουν κι αυτοί που θα πιστεύουν πως το οτιδήποτε μπορεί να οφείλεται σε μάγια ή δεν ξέρω τι, όπως θα υπάρχουν κι αυτοί που θα εκμεταλλεύονται τον κοσμάκη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Εσείς που είστε κατά με πάθος, έχετε κάνει κάποια έρευνα; Γιατί εγώ ξέρω στην πράξη πως μια χαρά υφίσταται η μαγεία, η καφεμαντεία κι ό,τι θες, παιδιά. Από εκεί και πέρα, σαφώς θα υπάρχουν κι αυτοί που θα πιστεύουν πως το οτιδήποτε μπορεί να οφείλεται σε μάγια ή δεν ξέρω τι, όπως θα υπάρχουν κι αυτοί που θα εκμεταλλεύονται τον κοσμάκη.


Στην πράξη; Δηλαδή;
Εσυ τι έρευνα έχεις κανει;Διότι εμείς λέμε ότι ακριβώς προστάζει και η λογική αλλά και σύμφωνα με την επιστήμη.

Εσύ τι έρευνα έχεις κάνει που να αποδεικνύει ότι η μαγία υπάρχει σαν αποτέλεσμα και και όχι σαν πράξη;Διότι σαν πράξη σαφως υπάρχει,όπως και ο σατανισμός.Αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει σατανάς.
Υγ.Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Όμως δεν υπάρχουν βάσιμοι λόγοι για να τα πιστεύουμε αυτά τα πράγματα. Παρόλο που τίποτα στον κόσμο δεν μπορεί να μας παράσχει βεβαιότητα, ακόμη και η επιστημονική γνώση, πρέπει να μπορούμε να παρέχουμε μια επαρκή δικαιολόγηση για τις πεποιθήσεις μας. Εγώ π.χ θεωρώ ότι η επιστημονικές θεωρίες μιλούν για τον πραγματικό κόσμο και προσφέρουν αλήθειες για αυτόν, και ζω με αυτήν την πεποίθηση, γιατί διαφορετικά η επιτυχία της επιστήμης θα πρέπει να ήταν μια τρομερή σύμπτωση/θαύμα, που δεν το θεωρώ βάσιμο. Εσύ έχεις κάποια δικαιολόγηση για να πιστεύεις στο μάτι ή τις ενέργειες;


Καταννοω αυτό που λες..
Απλώς δεν θεωρώ απαραίτητο να δικαιολογώ τις πεποιθήσεις μου με την έννοια ότι πολύ απλά το ότι "νιώθω έτσι" είναι αρκετό. Γενικότερα είναι αντίληψη ζωής μου αυτό, ότι δεν χρειάζεται να βγάζει απόλυτη λογική κάτι που λεμε, ή ότι μπορεί να πιστεύουμε κάτι χωρίς να υπάρχει λόγος. Πολλές φορές απλώς και μόνο το να νιώθεις κάτι ή να το έχεις βιώσει προσωπικά, είναι αρκετό.

Αυτό εννοούσα εγώ..
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Υγ.Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα;

Συμφωνώ μαζί σου, δε πιστεύω στη μαγεία/μάγια κ.ο.κ. Ο "μεταφυσικός" κόσμος πάντα γοήτευε τους ανθρώπους όμως, με διαφορετικές φυσικά εκφάνσεις, είτε μιλάμε για μαγεία, είτε για θρησκεία. Είτε προκύπτει από κάποια εσωτερική ανάγκη του ανθρώπου να υπάρχει κάτι υπερβατικό στον κόσμο, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο, όπως πχ μη επαρκή εξοικείωση με τις θετικές επιστήμες, ορισμένες τέτοιες πρακτικές είναι συχνά συνυφασμένες με την κουλτούρα και την ιστορία ολόκληρων λαών και αν μη τι άλλο η μελέτη τους, από κοινωνιολογική πλευρά έχει έντονο ενδιαφέρον.

Το να ανάγεις όλη αυτή τη συζήτηση σε ένα απλό "Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα;" πρώτα πρώτα προδιαθέτει αρνητικά, διότι δείχνει ότι μάλλον ήρθες φορτισμένη για καβγά κρατώντας λάβαρο την επιστήμη ανά χείρας. Η συζήτηση μπορεί να γίνει κάλλιστα χωρίς μομφές για τους ανθρώπους που πιστεύουν κάτι τέτοιο.
Αφού πιστεύεις ότι η δική σου άποψη είναι σωστή, τότε υποστήριξέ την με επιχειρήματα και πηγές, και μην πέφτεις στην παγίδα του ιντερνετικού μισανθρωπισμού! ^^
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην πράξη; Δηλαδή;
Εσυ τι έρευνα έχεις κανει;Διότι εμείς λέμε ότι ακριβώς προστάζει και η λογική αλλά και σύμφωνα με την επιστήμη.

Εσύ τι έρευνα έχεις κάνει που να αποδεικνύει ότι η μαγία υπαρχει σαν αποτέλεσμα και και όχι σαν πράξη;Διότι σν πράξη σαφλως υπάρχει,όπως και ο σατανισμός.αυτπο δεν σημαίνει ότι υπάρχει σατανάς.
Υγ.Είδατε πόσοι είναι ακόμα και τι σήμερον ημέρα;

Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω έρευνα γιατί τα έχω ζήσει. Είχα την "χαρά" να μεγαλώσω σε μέρος που το σπορ πήγαινε σύννεφο, οπότε μιλάω βάσει εμπειρίας και όχι τι νομίζω πως υπάρχει ή δεν υπάρχει. Από καφεμαντείες και ταρώ, που βγαίνανε όλα μέχρι κεραίας (μέχρι και το πότε ακριβώς θα πεθάνει ένα άτομο), μέχρι μαγείας που γινόταν. Από τα πολλά, ένα ριγμένα σε χαλί για να τα πατήσει ένα Χ άτομο που περιφερόταν στο σπίτι τους. Για κακή της τύχη, τα πατάει η κόρη της, οπότε την γάμησε μια χαρά. Μετά, δεύτερη, τα πάτησε το άτομο που ήθελε. Και δεν μιλάμε για κακοτυχία κλπ κλπ. Μιλάμε για πάτημα πάνω τους και πάρ' την κάτω και να σέρνεται με τον κώλο για να μετακινείται μέχρι να την πάνε σε άτομο που λύνει μάγια. Αδερφός ατόμου που κάνει μάγια, να τον αφήνει να δει να βγάζει δαιμόνια από μέσα του και να τα ξαναβάζει. Κι η λίστα συνεχίζεται...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top