Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί οι ομοφυλόφιλοι θέλουν να έχουν παιδιά και να παντρεύονται δηλαδή; Αυτό είναι φυσική ανάγκη. Όπως σου είπε η Μισέλ: Για τους ίδιους λόγους που παντρεύονται όλοι και κάνουν παιδιά όλοι: Για την αναπαραγωγή της αφεντομουτσουνάρας μας το κάνουμε, δεν το κατάλαβες;:lol:


Η αναπαραγωγή της αφεντομουτσουνάρας μας δεν επιτυγχάνεται μόνο μέσα από το γάμο...

Και αν θέλουμε να λέμε πως διδάσκουμε στα παιδιά μας την ελικρίνεια και τη διαφορετικότητα μέσα από το να μην αποδέχονται το "φυσιολογικό" ως το απλά αποδεκτό από τους άλλους, τότε για μένα δεν είναι το: σε παντρεύομαι και όποτε γουστάρω, παίρνω και τον φούρναρη απέναντι, ή τον μανάβη από δίπλα.
Αλλά το: Σε αγαπάω, σε εκτιμάω, θέλω τα παιδιά σου.. αλλά επειδή είμαι πολυγαμικός, ας έχουμε χωριστά τα τσανάκια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Προσωπικα εχω δει μια τετοια κατασταση σε μια φιλικη οικογενεια..Και προσωπικα πιστευω οτι τα παιδια ζουσαν ενα ωραιοτατο μαρτυριο.Βασικα ο ενας εκ των 2 γονιων ειχε ακριβως τις ιδιες αποψεις που αναφερθηκαν..Οτι ο ανθρωπος ειναι σεξουαλικο ων .Οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πηγαινει με αλλους συντροφους .Κυκλιφορουσαν και τσοντες μεσα στο σπιτι σε ανοιχτο μερος με 4,6χρονα παιδια μεσα στο σπιτι..Ο αλλος γονιος εκανε οτι δεν καταλαβαινε..Απλα ο ενας γονιος το ελεγε σε ολους ξεκαθαρα.Οτι αυτες ειναι οι αποψεις μου.Τα παιδια εδειχναν στους γονεις οτι δεν ειχαν προβλημα αλλα λατρευαν και ειχαν εξιδιναυσει τον γονιο που εκανε πως δεν καταλαβαινε και τον αλλο δεν νομιζω οτι του διναν και ιδιαιτερη σημασια..Ειχα ακουσει και κατι ατακες που δειχναν οτι μισουσαν την κατασταση..Του τυπου οτι σιγα που θα μεινει σπιτι παλι θα γυρναει με τους/τις διαφορες συντροφους περιστασιακους παντα.

Αρα μια πολυγαμικη οικογενεια ειναι προβληματικη οικογενεια..Εγω αυτο εγω βιωσει.Οσο για τον γονεα με τις φιλελευθερες αποψεις που λες και τα παιδια του ειχαν παραπονα.


Οσο το αν εσυ θεωρεις αυτη την συμπεριφορα φιλελευθερισμο και ο γονεας που σου λεω το ιδιο ελεγε..Η υπολοιπη πολη τον λεει αλητη.Και με συγχωρεις για τις εκφρασεις,Αλλα αυτο δεν ειναι ελευθερια ειναι ψευδοπρροδευτικοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η αναπαραγωγή της αφεντομουτσουνάρας μας δεν επιτυγχάνεται μόνο μέσα από το γάμο...

Και αν θέλουμε να λέμε πως διδάσκουμε στα παιδιά μας την ελικρίνεια και τη διαφορετικότητα μέσα από το να μην αποδέχονται το "φυσιολογικό" ως το απλά αποδεκτό από τους άλλους, τότε για μένα δεν είναι το: σε παντρεύομαι και όποτε γουστάρω, παίρνω και τον φούρναρη απέναντι, ή τον μανάβη από δίπλα.
Αλλά το: Σε αγαπάω, σε εκτιμάω, θέλω τα παιδιά σου.. αλλά επειδή είμαι πολυγαμικός, ας έχουμε χωριστά τα τσανάκια μας.
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει η πολυγαμικότητα, ο γάμος και τα ...χωριστά τσανάκια και από που προκύπτουν αυτές οι συνεπαγωγές. Φοβάμαι ότι μπερδεύετε την πολυγαμικότητα με το polyamory (σορρυ δεν γνωρίζω τον ελληνικό όρο).

Προσωπικα εχω δει μια τετοια κατασταση σε μια φιλικη οικογενεια..Και προσωπικα πιστευω οτι τα παιδια ζουσαν ενα ωραιοτατο μαρτυριο.Βασικα ο ενας εκ των 2 γονιων ειχε ακριβως τις ιδιες αποψεις που αναφερθηκαν..Οτι ο ανθρωπος ειναι σεξουαλικο ων .Οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να πηγαινει με αλλους συντροφους .Κυκλιφορουσαν και τσοντες μεσα στο σπιτι σε ανοιχτο μερος με 4,6χρονα παιδια μεσα στο σπιτι..Ο αλλος γονιος εκανε οτι δεν καταλαβαινε..Απλα ο ενας γονιος το ελεγε σε ολους ξεκαθαρα.Οτι αυτες ειναι οι αποψεις μου.Τα παιδια εδειχναν στους γονεις οτι δεν ειχαν προβλημα αλλα λατρευαν και ειχαν εξιδιναυσει τον γονιο που εκανε πως δεν καταλαβαινε και τον αλλο δεν νομιζω οτι του διναν και ιδιαιτερη σημασια..Ειχα ακουσει και κατι ατακες που δειχναν οτι μισουσαν την κατασταση..Του τυπου οτι σιγα που θα μεινει σπιτι παλι θα γυρναει με τους/τις διαφορες συντροφους περιστασιακους παντα.
Σόρρυ, αλλά αυτή δεν είναι μια "τέτοια κατάσταση", τουλάχιστον όσον αφορά αυτό που περιγράφω εγώ. Αυτό είναι μια προβληματική σχέση, με παντελή έλλειψη επικοινωνίας που δεν θα έπρεπε να είχε καν φτάσει σε σημείο να παράγει απογόνους. Εγώ δεν λέω για σχέσεις που ο ένας "κάνει οτι δεν καταλαβαίνει", μιλάω για σχέσεις όπου και οι δύο είναι ειλικρινείς, συμφωνούν σε αυτό, όχι επειδή "το ανέχονται" αλλά επειδή όντως δεν τους ενοχλεί, και με πολύ καλή επικοινωνία. Μια τέτοια σχέση δεν μπορεί να προκύψει αν το ζευγάρι, πέρα από ζευγάρι, δεν είναι και πολύ καλοί φίλοι. Αλλιώς θα οδηγήσει στις προβληματικές καταστάσεις που αναφέρεις. Ο εν λόγω τύπος θα έπρεπε είτε να βρει μια κοπέλα με τις ίδιες απόψεις, είτε αφού αυτή ερωτεύτηκε να ζήσει μονογαμικά. Δεν γίνεται να εφαρμόζεις τις απόψεις σου σε αυτό το θέμα ανεξαρτήτως με τις απόψεις του άλλου, γιατί καταλήγεις και προβληματική σχέση να έχεις, και να πληγώνεις το σύντροφο σου (και τα παιδιά σου αν υπάρχουν).
Αρα μια πολυγαμικη οικογενεια ειναι προβληματικη οικογενεια..Εγω αυτο εγω βιωσει.Οσο για τον γονεα με τις φιλελευθερες αποψεις που λες και τα παιδια του ειχαν παραπονα.
Πάντως έχεις έναν φοβερό τρόπο σκέψης: "Το πορτοκάλι που αγόρασα ήταν σάπιο. Άρα όλα τα πορτοκάλια είναι σάπια".
Οσο το αν εσυ θεωρεις αυτη την συμπεριφορα φιλελευθερισμο και ο γονεας που σου λεω το ιδιο ελεγε..Η υπολοιπη πολη τον λεει αλητη.Και με συγχωρεις για τις εκφρασεις,Αλλα αυτο δεν ειναι ελευθερια ειναι ψευδοπρροδευτικοτητα..
Αν παρατήρησες το "φιλελεύθερο" το έβαλα εντός εισαγωγικών, διότι δεν μπόρεσα να βρω κάποια κατάλληλη έκφραση. Προσωπικά όπως έχω πει τουλάχστον δέκα φορές μέχρι στιγμής, το θεωρώ απλά διαφορετικό τρόπο σκέψης. Ούτε κατέκρινα στο ελάχιστο τη μονογαμικότητα. Απεναντίας, μου έχετε προσάψει ότι είμαι "ψευτοπροοδευτική", "αλήτισσα" και δε συμμαζεύεται. Κι όλα αυτά επειδή τόλμησα (ντροπή μου!) να έχω διαφορετική άποψη και να ζω τη σχέση μου με διαφορετικούς κανόνες, χωρίς ούτε να επηρεάζω ούτε να κατακρίνω κανέναν. Ζήτω η ομοιομορφία! Όλοι ίδιοι! Όποιος δεν είναι σαν εμάς είναι κατώτερος! Ολε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Προσωπικά αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει η πολυγαμικότητα, ο γάμος και τα ...χωριστά τσανάκια και από που προκύπτουν αυτές οι συνεπαγωγές. Φοβάμαι ότι μπερδεύετε την πολυγαμικότητα με το polyamory (σορρυ δεν γνωρίζω τον ελληνικό όρο).

Επειδή χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό, μιλώντας για μένα προσωπικά, δεν μπερδεύω τίποτα. :)
Και σορρυ, αλλά όταν μπήκα στη συζήτηση, για το γάμο μιλούσατε και όχι για την απιστία μέσα σε μια σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα οταν αναφερθηκα στην λεξη που χρησιμοποιειται για το συγκεκριμενο ατομο απο την πολη..Δεν αναφερθηκα σε κανενα ατομο εδω..Μαλλον αυτο σου ηρθε σαν χαστουκι στο προσωπο αλλα αυτα λεγονται απο τους διαφορους δυστυχως..Οπως και πριν που αναφερθηκα στον χαρακτηρισμο ελευθεριων ηθων ξερεις οτι και εκει δεν χρησιμοποιουνται τοσες κομψες εκφρασεις αλλα αλλες.

Κατα τα αλλα δεν προκειται για σχεση προβληματικη..Ο συντροφος που δεχεται την κατασταση την ηξερε απο την αρχη.Και δεν εχει κανεναν λογο να φυγει το εχει δεχτει..Δεν ξερω τους λογους .

κανεβας δεν εχει προβλημα με το διαφορετικο τροπο σκεψης..Εγω απλα ανεφερα και με κομψο τροπο μια κατασταση που γνωριζω..Εχεις καθε δικαιωμα και εσυ και ο καθε ενας να εχει την αποψη του.Και δεν εχω λογο να πεισω η να αλλαξω γνωμη σε καποιον.Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδια μη κολλαμε σε λεξεις οπως προοδευτικες-συντηρητικές. Η ουσία ειναι, what works, and what doesnt. Και αυτο δεν ειναι ιδιο για ολους. Και μια προοδευτική αποψη μπορει να ειναι λαθος, ...και μια συντηρητικη επισης. Και αντιστροφα.

Παντως Λια, το αν δε θεωρεις εσυ προοδευτικη την αποψη σου, δε σημαινει κατι. Οι αλλοι ετσι το βλεπουν, και δεν ειναι απαραιτητα για να το μειωσουν, και για να αισθανθουν πιο συντηρητικοι και πιο ωριμοι ,κλπ,κλπ.

Εγω θα πω το εξης : εισαι μικρη ακομα για να εχεις τοσο παγιες αποψεις, σε θεμα που ο ορθολογισμος συχνα αναγκαζεται να δωσει τη θεση του στο συναισθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ ως Άραψ (του Άραβος αρχαιοελληνιστί) έχω να κάνω μια απλή ερώτηση:

Τα δικά μου τα παιδιά, γιατί δεν νιώθουν μειονεκτικά αλλά αντιθέτως το θεωρούν πολύ φυσιολογικό;

Μήπως γιατί στην Αραβία αυτό είναι κοινωνικώς αποδεκτό και θεωρείται φυσιολογικό απ' όλους;

Τούτο ακριβώς εννοώ. Ο κοινωνικός περίγυρος είναι αυτός που μας καταπιέζει με τη παντογνώστρια γνώμη του κι όταν εμείς τον έχουμε γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνη, αυτός κρατάει "ομήρους" τα παιδιά μας και μας απειλεί μέσω αυτών. Αν με δουν να πεινάω, δεν θα βάλουν το χέρι στην τσέπη να μου δώσουν ένα ευρώ να φάω. Ούτε κανείς θ' αγοράσει γάλα για τα παιδιά μου σε τέτοια περίπτωση. Αν είναι όμως ν' αναμιχθούν στην προσωπική μου ζωή, τρέχουν πρώτοι και καλύτεροι. Αν θέλουν να έχουν γνώμη για τις επιλογές μου, ας βάλουν και το χέρι στην τσέπη, στη δύσκολη στιγμή, για να δείξουν το ενδιαφέρον τους. Αλλιώς τους λέω κι εγώ "αλήτες" και ξεμπερδεύω τελικά.

Και κάτι ακόμη. Προβληματική είναι μια οικογένεια όταν δεν μπορεί να διαχειριστεί από μόνη της τα του οίκου της και υπόκειται στην παρέμβαση των τρίτων. Είναι κι αυτός ένας ορισμός.

Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει το 10 του Καραγάτση. Εκεί υπάρχει μια περίπτωση, όπου δύο γυναίκες, για δικούς τους λόγους που δεν είναι της παρούσης, συμφώνησαν να έχουν τον ίδιο άντρα από κοινού, η μία μάλιστα είχε και παιδί μαζί του. Στο τέλος έγιναν και φιλενάδες και έζησαν αυτοί καλά κι εμείς δυστυχώς χειρότερα, αφού είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε μια ζωή με μια γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή χρησιμοποιείς δεύτερο πληθυντικό, μιλώντας για μένα προσωπικά, δεν μπερδεύω τίποτα. :)
Και σορρυ, αλλά όταν μπήκα στη συζήτηση, για το γάμο μιλούσατε και όχι για την απιστία μέσα σε μια σχέση.
Εγώ πάντως ουδέποτε τα διαχώρισα. Δεν βρίσκω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά σε αυτό το θέμα μια σοβαρή σχέση από ένα γάμο.

Πρωτα απο ολα οταν αναφερθηκα στην λεξη που χρησιμοποιειται για το συγκεκριμενο ατομο απο την πολη..Δεν αναφερθηκα σε κανενα ατομο εδω..Μαλλον αυτο σου ηρθε σαν χαστουκι στο προσωπο αλλα αυτα λεγονται απο τους διαφορους δυστυχως..Οπως και πριν που αναφερθηκα στον χαρακτηρισμο ελευθεριων ηθων ξερεις οτι και εκει δεν χρησιμοποιουνται τοσες κομψες εκφρασεις αλλα αλλες.
Για να μου έρθει αυτό που λες σαν ...χαστούκι στο πρόσωπο σημαίνει ότι μέχρι στιγμής ζω σε γυάλα. Κάτι που δεν ισχύει προφανώς, αλλιώς δεν θα σου απαντούσα τώρα (οι γυάλες δεν έχουν ίντερνετ) :D
Αλοίμονο όμως αν διαμόρφωνα τις απόψεις μου βάσει του τι μπορεί να πει κάποιος για μένα. Κακεντρεχείς και μισαλλόδοξοι πάντα θα υπάρχουν και οτιδήποτε κι αν κάνεις πάντα θα μπορούν να βρουν κάποιον αρνητικό χαρακτηρισμό για αυτό.
Ο λόγος που είπα ότι με αποκάλεσες έτσι είναι καθαρά τα συμφραζόμενα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
Κατα τα αλλα δεν προκειται για σχεση προβληματικη..Ο συντροφος που δεχεται την κατασταση την ηξερε απο την αρχη.Και δεν εχει κανεναν λογο να φυγει το εχει δεχτει..Δεν ξερω τους λογους .
Μα μόνο και μόνο γι'αυτό είναι προβληματική. Όταν αναγκαστείς να δεχτείς κάτι που σε πληγώνει και να "κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις" προφανώς και δεν μιλάμε για υγιή σχέση.
κανεβας δεν εχει προβλημα με το διαφορετικο τροπο σκεψης..Εγω απλα ανεφερα και με κομψο τροπο μια κατασταση που γνωριζω..Εχεις καθε δικαιωμα και εσυ και ο καθε ενας να εχει την αποψη του.Και δεν εχω λογο να πεισω η να αλλαξω γνωμη σε καποιον.Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες.
..."και εύχομαι παγκόσμια ειρήνη και φαί στα παιδάκια του τρίτου κόσμου"
Παιδια μη κολλαμε σε λεξεις οπως προοδευτικες-συντηρητικές. Η ουσία ειναι, what works, and what doesnt. Και αυτο δεν ειναι ιδιο για ολους. Και μια προοδευτική αποψη μπορει να ειναι λαθος, ...και μια συντηρητικη επισης. Και αντιστροφα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Παντως Λια, το αν δε θεωρεις εσυ προοδευτικη την αποψη σου, δε σημαινει κατι. Οι αλλοι ετσι το βλεπουν, και δεν ειναι απαραιτητα για να το μειωσουν, και για να αισθανθουν πιο συντηρητικοι και πιο ωριμοι ,κλπ,κλπ.
Επιχείρημα;
Εγω θα πω το εξης : εισαι μικρη ακομα για να εχεις τοσο παγιες αποψεις, σε θεμα που ο ορθολογισμος συχνα αναγκαζεται να δωσει τη θεση του στο συναισθημα...
Δεν νομίζω ότι υπήρξα απόλυτη. Άφησα το περιθώριο να με πειράξει αν ο σύντροφος μου πάει με συγκεκριμένα άτομα, καθώς και το περιθώριο να μην έχω τις ίδιες απόψεις στην επόμενη μου σχέση (αν υπάρξει), μιας και κάθε σχέση είναι διαφορετική. Δηλαδή τι έπρεπε να πω για να μην είναι πάγια η άποψη; Ότι δεν ξέρω αν θα με πειράξει; Με την ίδια λογική και όσες είναι υπερ της πολυγαμίας έχουν πολύ πάγιες απόψεις διότι είναι σίγουρες ότι θα τις πειράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει το 10 του Καραγάτση. Εκεί υπάρχει μια περίπτωση, όπου δύο γυναίκες, για δικούς τους λόγους που δεν είναι της παρούσης, συμφώνησαν να έχουν τον ίδιο άντρα από κοινού, η μία μάλιστα είχε και παιδί μαζί του. Στο τέλος έγιναν και φιλενάδες και έζησαν αυτοί καλά κι εμείς δυστυχώς χειρότερα, αφού είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε μια ζωή με μια γυναίκα.

Αν θυμαμαι καλα απο συμφερον και οι δυο...οποτε δεν εχει να κανει και τοσο με το θεμα που συζητειται...εκτος αν κανω εγω λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ακριβώς, από συμφέρον. Αυτό δεν έχει σχέση. Άλλωστε είναι γνωστή η ρήση του Μαρκήσιου, ότι οι πιο σταθερές σχέσεις είναι οι σχέσεις συναλλαγής. Πόσοι και πόσοι συμβατικοί γάμοι δεν έχουν γίνει από συμφέρον! Δεν μ' ενδιαφέρει ο λόγος που κάποιοι αποφασίζουν να κάνουν αυτό ή εκείνο στη ζωή τους. Αυτό που λέω είναι πως εφόσον το επιθυμούν όλοι και συμφωνούν, ασχέτως υποκείμενου λόγου, μπορεί να λειτουργήσει και στους άλλους δεν πέφτει λόγος.

Τώρα που το σκέφτομαι, ο περίγυρος στο 10 δεν σχολίαζε αυτήν τη σχέση επειδή ο τύπος είχε φράγκα; Γνωστή η ασυλία των πλουσίων από την ηθική. Θα καταφύγω λοιπόν σε άλλη μια φράση του Μαρκήσιου: "Η θρησκεία και η ηθική έχουν δημιουργηθεί από τη δική μας τάξη, προκειμένου να επιβάλλουμε την εξουσία μας στις κατώτερες κοινωνικές τάξεις. Συνεπώς εμείς είμαστε υπεράνω θρησκείας και υπεράνω ηθικής". Όσοι είναι τόσο προσκολλημένοι στην ηθική που τους έμαθαν από μικρούς, η οποία είναι αποτέλεσμα αιώνων ιδεολογικού εξανδραποδισμού και ψυχικής καταπίεσης επί των ανθρώπινων κοινωνιών, ας το ξανασκεφτούν. Ο Μαρκήσιος σίγουρα δεν ανήκε στη δική τους κοινωνική τάξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν μ' ενδιαφέρει ο λόγος που κάποιοι αποφασίζουν να κάνουν αυτό ή εκείνο στη ζωή τους. Αυτό που λέω είναι πως εφόσον το επιθυμούν όλοι και συμφωνούν, ασχέτως υποκείμενου λόγου, μπορεί να λειτουργήσει και στους άλλους δεν πέφτει λόγος.

Ακριβώς αυτό. Είναι η μοναδική συνταγή που οδηγεί στην ειλικρίνεια και την ισορροπία.
Δεν χρειάζεται να ταυτίζουμε την πολυγαμία με την απιστία.
Όπως δε χρειάζεται να ορίζουμε την πολυγαμία ως προοδευτική και τη μονογαμία ως συντηρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω που βλεπεις συμφραζομενα..Δεν τον αποκαλουν ετσι για τις αποψεις του αλλα για τις πραξεις του.Δεν εχεις αναφερει οτι εχεις κανει το ιδιο.Εξαλλου δεν μιλαμε για τις δικες μας αποψεις αλλα για το αντικτυπο που εχουν στην κοινωνια οι ελευθερες σχεσεις .Και το πως αντιδρα σε σχεση με τα παιδια και τα ατομα..Η συζητηση μας μερχι τωρ ηταν αν γινονται αντιληπτες και αν πληγωνουν τα παιδια.Οχι οι αποψη μας για τις ελευθερες σχεσεις.Εγω δεν εχω προβλημα με οσους κανουν ελευθερες σχεσεις.Ο καθενας καει οτι θελει και οτι τον κανει ευτυχισμενο.αυτο που ειπα ειναι οτι οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιουνται ειναι αυτοι..Νομιζω οτι αντι για ελευθεριων ηθων ανεφερα οτι λενε την παντρεμενη γυναικα που παει με αλλους πλυν του συντροφου της την λεξη τσ... πχ θα θυμωνες εκει.Αλλο ειναι οταν αντιμετωπιζουμε θεωρητικα μια κατασταση και αλλο οταν βλεπουμε τι συμβαινει στην πραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν μας ενδιαφέρει ο κοινωνικός αντίκτυπος, γιατί δεν ξεκινάμε σχολιάζοντας την αύξηση των διαζυγίων; :hmm:
Δυστυχώς η μονογαμία έχει αποδείξει πως δεν είναι πανάκεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι...επειδη καλως ή κακως ο μεσος ορος εχει ορισει "καπως" την ηθικη και η πολυγαμια δεν εντασσεται σε αυτη...εαν π.χ "βγει σε καποια το ονομα", εστω και στη γειτονια της, στην πολυκατοικια της, δε θα την ενοχλησει?
Εμενα προσωπικα παντως θα με ενοχλουσε πολυ να με κουτσομπολευουν και μαλιστα ενω εγω τους εχω δωσει τροφη...
Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι ζουμε σε μια κοινωνια με τρελλα στερεοτυπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω που βλεπεις συμφραζομενα..Δεν τον αποκαλουν ετσι για τις αποψεις του αλλα για τις πραξεις του.Δεν εχεις αναφερει οτι εχεις κανει το ιδιο.Εξαλλου δεν μιλαμε για τις δικες μας αποψεις αλλα για το αντικτυπο που εχουν στην κοινωνια οι ελευθερες σχεσεις .Και το πως αντιδρα σε σχεση με τα παιδια και τα ατομα..Η συζητηση μας μερχι τωρ ηταν αν γινονται αντιληπτες και αν πληγωνουν τα παιδια.Οχι οι αποψη μας για τις ελευθερες σχεσεις.Εγω δεν εχω προβλημα με οσους κανουν ελευθερες σχεσεις.Ο καθενας καει οτι θελει και οτι τον κανει ευτυχισμενο.αυτο που ειπα ειναι οτι οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιουνται ειναι αυτοι..Νομιζω οτι αντι για ελευθεριων ηθων ανεφερα οτι λενε την παντρεμενη γυναικα που παει με αλλους πλυν του συντροφου της την λεξη τσ... πχ θα θυμωνες εκει.Αλλο ειναι οταν αντιμετωπιζουμε θεωρητικα μια κατασταση και αλλο οταν βλεπουμε τι συμβαινει στην πραξη.

Ως συμφραζόμενα αναφέρομαι στο:
Η υπολοιπη πολη τον λεει αλητη.Και με συγχωρεις για τις εκφρασεις,
Όταν λες "με συγχωρείς για τις εκφράσεις" για κάτι που δεν είναι χυδαίο, προφανώς εννοείς ότι θα θιχτώ από την προσβολή και όχι από την χυδαιότητα της λέξης. Δεν το εξηγώ και πολύ καλά, ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ.

Πάντως "ελεύθερη σχέση" έχω την εντύπωση ότι είναι άλλο πράγμα. Η ελεύθερη σχέση, προυποθέτει ελευθερία όχι μόνο στο σεξ, αλλά και στα συναισθήματα. Συνήθως το ζευγάρι σε μια ελεύθερη σχέση το ενώνει μόνο το σεξ, ενώ σε αυτό που περιγράφω εγώ τους ενώνουν πάρα πολλά πράγματα και απλά επιλέγουν τη μη αποκλειστικότητα στο σεξ.

Πάντως όσο για μένα, δεν με θεωρώ "πολυγαμική". Δηλαδή, θα μπορούσα να ζήσω μια ζωή χωρίς να κάνω σεξ με άλλον. Απλά θα ήμουν λιγότερο ευτυχισμένη απ'ότι αν μπορούσα να πάω με τον οποιονδήποτε θελήσω. Ακόμη κι αν δεν εξασκήσω και ποτέ αυτό το "δικαίωμα", μόνο και μόνο το ότι ξέρω ότι το έχω με κάνει να νιώθω πιο ελεύθερη και έτσι θέλω να αισθάνεται και ο σύντροφος μου.

Πάντως έχω την αίσθηση ότι όταν μιλάμε για τέτοιες σχέσεις, εσείς φαντάζεστε ζευγάρια που κάθε μέρα ο καθένας από τους δύο πηγαίνει και με άλλον χωρίς μέτρο. Κάτι τέτοιο ωστόσο αντιβαίνει στον αρχικό μου ορισμό, διότι σημαίνει ότι δεν θα υπήρχε ενέργεια να κάνουν αρκετά συχνά σεξ μεταξύ τους, πράγμα που οδηγεί τη σχέση σε παθογένεια. Μέτρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν μας ενδιαφέρει ο κοινωνικός αντίκτυπος, γιατί δεν ξεκινάμε σχολιάζοντας την αύξηση των διαζυγίων; :hmm:
Δυστυχώς η μονογαμία έχει αποδείξει πως δεν είναι πανάκεια....
Ενώ συμφωνούμε στην ουσία, διαφωνώ με το επιχείρημα σου.
Πιστεύω ότι τα διαζύγια έχουν αυξηθεί επειδή ο κόσμος πλέον δεν φοβάται να χωρίσει, όπως παλαιότερα. Παλιότερα ακόμα και να υπήρχαν σοβαρότατα προβλήματα, το διαζύγιο αποτελούσε έναν τόσο κατακριτέο από την κοινωνία τρόπο διαφυγής, που ελάχιστοι τον ακολουθούσαν.
Να ρωτησω κατι...επειδη καλως ή κακως ο μεσος ορος εχει ορισει "καπως" την ηθικη και η πολυγαμια δεν εντασσεται σε αυτη...εαν π.χ "βγει σε καποια το ονομα", εστω και στη γειτονια της, στην πολυκατοικια της, δε θα την ενοχλησει?
Εμενα προσωπικα παντως θα με ενοχλουσε πολυ να με κουτσομπολευουν και μαλιστα ενω εγω τους εχω δωσει τροφη...
Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι ζουμε σε μια κοινωνια με τρελλα στερεοτυπα...
Εγώ πάντως αδυνατώ να καταλάβω πως ακριβώς θα "βγει το όνομα" σε κάποια που πότε πότε κάνει σεξ και με άλλον, έστω και στην πολυκατοικία της. Σπίτι της θα τους φέρνει; Και ακόμα και να τους φέρνει, ΤΟΟΟΣΟ συχνά πια θα γίνεται αυτό ώστε να της "βγει το όνομα"?
Εκτός αν μιλας για επαρχία...

Ρε παιδιά, τόσο συχνά που φαντάζεστε ότι θα κάνει σεξ με άλλους, ακόμα και με το σύντροφο της να έκανε και να ακουγόταν θα της έβγαινε το όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σαν ενδεχομενο ρε συ Λια σκεψου το....θα σου αρεσε πχ ενα τετοιο σκηνικο και εσυ η πρωταγωνιστρια?
( την απηυθυνα σε σενα την ερωτηση, επειδη εσυ απαντησες....μην παρεξηγηθω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καταρχήν για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω ταχθεί υπέρ της πολυγαμίας.
Είμαι όμως ανέκαθεν υπέρ του πλουραλισμού. Αυτό υποστήριξα και στο προηγούμενο ποστ μου άλλωστε.
Στην πραγματικότητα μου αρέσει αυτό που είπε η Λια: Προτιμώ να ξέρω ότι έχω το δικαίωμα ή τη δυνατότητα (και να το παρέχω και στο συντροφό μου) και ας μην το εξασκήσω ποτέ.

Τα τρελά στερεότυπα που αναφέρεις περιλαμβάνουν και τα διαζύγια και τις μονογονοεϊκές οικογένειες και τους ομοφυλόφιλους... η λίστα είναι ατελείωτη.
Συμπέρασμα: Αν η γειτονιά θέλει να σε κουτσομπολέψει θα το κάνει ακόμα και χωρίς να δώσεις δικαιώματα.
Αλίμονο αν έχτιζα τη ζωή μου με γνώμονα το τι θα πει ο κόσμος...

Besides, "Good girls go to heaven, bad girls go everywhere!" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Kinezoula:
Δεν τον αποκαλουν ετσι για τις αποψεις του αλλα για τις πραξεις του.Δεν εχεις αναφερει οτι εχεις κανει το ιδιο.

Δηλαδή, όποιος τολμήσει να εφαρμόσει τις ιδέες του στην πράξη, γίνεται αυτομάτως αλήτης, εφόσον οι ιδέες του έρχονται σε αντίθεση με τη συναινετική αντίληψη της πραγματικότητας. Αν πάλι η Μισέλ τολμήσει να κάνει πράξη τα όσα διακηρύττει τότε φυσικά, απ' ότι βγαίνει από αυτές τις δύο φράσεις, θα πρέπει αυτομάτως να της αποδοθεί ο σχετικός χαρακτηρισμός.

Θέλω να πιστεύω ότι μάλλον η συνομιλήτρια δεν είχε κακές προθέσεις. Όσο πάει όμως να δικαιολογήσει τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησε, το πράγμα γίνεται χειρότερο. Δεν μπορούμε λοιπόν να μιλάμε επί των ηθικών θεμάτων χωρίς τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς; Να ορίστε, παράδειγμα. Είπα "τότε τους θεωρώ κι εγώ αλήτες" και πάλι θα μπορούσε κανείς να το πάρει ανάποδα και να μου πει πως αποκαλώ όλη την κοινωνία αλήτες. Γενικά βλέπω πως οι χαρακτηρισμοί δεν κάνουν καλό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σαν ενδεχομενο ρε συ Λια σκεψου το....θα σου αρεσε πχ ενα τετοιο σκηνικο και εσυ η πρωταγωνιστρια?
( την απηυθυνα σε σενα την ερωτηση, επειδη εσυ απαντησες....μην παρεξηγηθω:P)
Ένα τι σκηνικό; Αυτό δεν έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top