Συγγενείς: Εσείς τι σχέσεις έχετε;

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς μας, κρατάνε όσο ζουν οι μεγαλύτεροι από αυτούς. Θείοι, θείες κλπ.
΄Οταν αυτοί δεν υπάρχουν πια, δεν υπάρχει και τίποτα να κρατάει τις σχέσεις. Περιμένετε λίγα χρόνια ακόμα, ή πολλά (πράγμα που το εύχομαι) και θα το δείτε.
Τα ξαδέλφια κάνουν δικές τους οικογένειες και η πρώτη τους προτεραιότητα είναι αυτές, ακόμα και σε βάρος όλων των άλλων, ακόμα και δικό σας.:(

Κατά κανόνα έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Για να μεινω ομως και ον τοπικ έχω γνωρισει ανθρωπους και φιλους που μου φέρθηκαν καλυτερα και απο συγγενεις. Ειναι θεμα χαρακτηρα αν ο άνθρωπος ξέρει να εκτιμάει θα εκτιμήσει ειτε την φιλια ειτε την συγγένεια αν ειναι παρτάκιας ή κωλοχαρακτήρας και αδερφος να ειναι θα στην κάνει.
Κι εγώ το ίδιο, γενικά οι φίλοι ή ακόμα και ξένοι πολλές φορές σου φέρονται καλύτερα από συγγενείς. ΄Οχι πως δεν υπάρχουν και συγγενείς που τιμάνε τη συγγένεια όπως λες κι εσύ. Απλά είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο, γενικά οι φίλοι ή ακόμα και ξένοι πολλές φορές σου φέρονται καλύτερα από συγγενείς. ΄Οχι πως δεν υπάρχουν και συγγενείς που τιμάνε τη συγγένεια όπως λες κι εσύ. Απλά είναι οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα...:/:

Αυτό συμβαίνει επειδή ουσιαστικά η συγγένεια δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Προφανώς και οι φίλου σου φέρονται καλύτερα, αφού τους φίλους τους επιλέγεις γι' αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είναι άτομα που ταιριάζετε και σου φέρονται καλά. Η συγγένεια είναι κάτι τυχαίο, δεν το επιλέγεις. Μπορεί δύο ξαδέρφια να έχουν τελείως διαφορετική προσωπικότητα, εμπειρίες ζωής, ενδιαφέροντα και να μην ταιριάζουν καθόλου, για ποιο λόγο να κάνουν παρέα στο όνομα μιας συγγένειας? Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοια πράγματα και φυσικά θα την αφιερώσεις στους φίλους και την οικογένειά σου.

Εγώ με όσους συγγενείς ταιριάζω, μιλάμε, κάνουμε παρέα και τους έχω κοντά μου, με τους άλλους λέω απλά τα τυπικά όταν τους βλέπω σε συναθροίσεις. Δεν βλέπω και τον λόγο να έχω παραπάνω σχέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η συγγένεια είναι κάτι τυχαίο, δεν το επιλέγεις. Μπορεί δύο ξαδέρφια να έχουν τελείως διαφορετική προσωπικότητα, εμπειρίες ζωής, ενδιαφέροντα και να μην ταιριάζουν καθόλου, για ποιο λόγο να κάνουν παρέα στο όνομα μιας συγγένειας? Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοια πράγματα και φυσικά θα την αφιερώσεις στους φίλους και την οικογένειά σου.
Μα και στην οικογένεια το ίδιο μπορεί να συμβαίνει: να είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι δύο αδέλφια π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μα και στην οικογένεια το ίδιο μπορεί να συμβαίνει: να είναι τελείως διαφορετικοί άνθρωποι δύο αδέλφια π.χ.
Ναι απλά μέσα στην οικογένεια υπάρχουν πιο στενές σχέσεις, καθώς έχετε μεγαλώσει όλοι στο ίδιο σπίτι, έχετε κοινές εμπειρίες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικογένεια είναι συγχωροχάρτι για κάθε συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ευάκι23:
Ναι απλά μέσα στην οικογένεια υπάρχουν πιο στενές σχέσεις, καθώς έχετε μεγαλώσει όλοι στο ίδιο σπίτι, έχετε κοινές εμπειρίες κτλ. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως η οικογένεια είναι συγχωροχάρτι για κάθε συμπεριφορά.

Τα αδέλφια σε οποιαδήποτε περίπτωση ακόμα και εχθρικές σχέσεις να έχουν, ακόμα και να μην ταιριάζουν καθόλου θα έρθει κάποια στιγμή που ο ένας θα χρειαστεί την βοήθεια του άλλου, απο ξαδέλφια και πέρα δεν ισχύει αυτό αν χαλάσουν οι σχέσεις είναι πια ξένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Τον οποιονδήποτε μπορει να χρειαστεις.Μερικοι νομιζουν οτι μονο οι συγγενεις θα τους φανούν χρησιμοι. Αυτο δεν ισχυει πάντα. Θα σε βοηθησει εκεινος που απο τον χαρακτηρα του ειναι φιλοτιμος και σωστος.

Μου έχει τυχει κάποιους απο την δουλεια που έχω βοηθησει στο παρελθον και χρειαζομουν μια μέρα κάτι μου λέει ο ένας εκεινη την μέρα δεν μπορω έχω το ρεπο μου θέλω να πάω εκδρομη με την δικιά μου (απλα θα πηγαινε την επομενη μέρα το ρεπο του) + μια άλλη τα ιδια. Ας βρουν λοιπον εναν συγγενη οταν θα με χρειαστουν να τους αλλάξει στις βάρδια τους. Εγω δεν προκειται να το κάνω σε καμια περιπτωση ακομα και εντολη απο τον διευθυντη να πάρω.

Ειναι μερικοι που κάνουν σαν τρελοι α ου μονο η οικογενεια μου ή μονο η γκομενα μου .... ενταξει δεν ειναι ετσι ρε φιλε σαφως και θα βάλεις την οικογενεια ή την δικια σου σε 1η προτεραιοτητα αλλα αν δεν υπολογιζεις ποτε και τους άλλους αν μετά χρειαστεις κάτι και ο άλλος δεν προκειται να σε βοηθησει. Θα θυμαται οτι εισαι παρτάκιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Κανένας "δεσμός", ούτε καν ο δεσμός αίματος δεν μπορεί να είναι σπουδαιότερος απο τον σεβασμό που οφείλουμε στην προσωπικότητα κάθε ανθρώπου.Ακόμη και ο άνθρωπος που σε έφερε στη ζωή δεν μπορεί να τύχει "ασυλίας" όταν δεν σέβεται τις επιθυμίες σου, τις ανάγκες σου και τις ιδιαιτερότητές σου.
Τηρώ μια πολύ συγκεκριμένη στάση στη ζωή μου. Αυτός που δεν χαίρεται με την χαρά μου και δε λυπάται με τη λύπη μου, δεν μπορεί να είναι στη ζωή μου με κανένα τρόπο. Κάπως έτσι λοιπόν ο παραπάνω κανόνας φρόντισε να με αφήσει με μόνο συγγενή τον μικρούλη μου και είναι κάτι που το απολαμβάνω γιατί ως γονιός οφείλω τις όποιες "διδαχές" να τις εφαρμόζω πρωτίστως στην ίδια μου την ζωή. Και αν κάποτε δε σεβαστώ και εγώ την ψυχή του μικρούλη μου, θα κάνει πολύ καλά να με "στείλει" εκεί που "έστειλα" και ο ίδιος την μητέρα, τα αδέρφια και τους "λοιπούς τεθλιμένους συγγενείς"όταν ακριβώς δεν με σεβάστηκαν.Και με την ευκαιρία να σας παραθέσω κάποιους στίχους απο ένα τραγούδι που είπε ο Αρχάγγελος, Νϊκος Ξυλούρης. Καμία φορά η "ξενιτειά" η πιο σκληρή μπορεί να απέχει μόνο λίγα χιλιόμετρα..

Μάνα, πολλά μαλώνεις με
και θα μισέψω θέλει,
να πάω μα στη ξενιτιά
να πάω μα στα ξένα.

Να κάμεις μήνες να με ιδείς,
καιρούς να μ’ ανταμώσεις,
να ρθούνε μάνα μου οι γιορτές
οι μεγαλοβδομάδες
και να `μαι εγώ στη ξενιτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καθε φορα που ερχομαι Ελλαδα τους τρωω στην μαπα. Αυτη τη φορα ομως ο κομπος εφτασε στο χτενι. Εχει πει και εχει πει πραγματα και γενικα δεν εδινα σημασια, αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται και αυτη ξεπερασε καθε οριο. Τι μου ειπε;
1. Οτι ο κατακοιτος γονεας μου σκοτωσε εμμεσα τον αλλο γονεα μου, λες και το να εισαι στο κρεββατι 24/7 ειναι ευχαριστηση και επιλογη. Αυτο που ειπε δεν το συγχωρω ακομα και αν απολογηθει.
2. Οτι το κρυωμα που επαθα το αξιζα και οτι το επαθα επειδη εβρισα τον ΟΤΕ (1 μηνα χωρις τηλ)
3. Να παω να παρω αριθμο τηλεφωνου και οτι δεν ειναι κατασταση να μη μπορει να με παιρνει (και να με πρηζει) - πανω απο 10 λεπτα με επρηζε παρολο που ελεγα οτι προτιμω να ειμαι με roaming

Φετος εκανε level up και αντι να με πρηζει να παντρευτω πηγε κατευθειαν στο να κανω παιδια. Και 2 μαλιστα. Πηγα να την δω και απο 100% vitality and happiness πηγα στο 0%. Ειναι μεγαλη σε ηλικια και δεν θελω να με κατηγορησουν τα παιδια της οτι εγω της ανεβαζω την πιεση, αλλα ρε παιδια δεν γινεται να την ανεχομαι. Δεν ειμαι κορη της και δεν εχει κανενα δικαιωμα να επεμβαινει στη ζωη μου και να μου μιλαει ετσι. Ειδικα μετα το (1) εχω φτασει σε σημειο αηδιας. Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; Να την αγνοησω και να φυγω σαν να μη συνεβει τιποτα ή να μαλωσω και να της πω να μην ξανα ασχοληθει μαζι μου; Βεβαια ειναι απο τους χαρακτηρες που αν κανεις παραπονα για αυτα που σου ειπε (και εχω καθε δικαιωμα μετα απο ολα αυτα που εχει πει), θα παριστανει αυτη το θυμα και την θιγμενη και εσυ θα βγεις ενοχη.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καθε φορα που ερχομαι Ελλαδα τους τρωω στην μαπα. Αυτη τη φορα ομως ο κομπος εφτασε στο χτενι. Εχει πει και εχει πει πραγματα και γενικα δεν εδινα σημασια, αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται και αυτη ξεπερασε καθε οριο. Τι μου ειπε;
1. Οτι ο κατακοιτος γονεας μου σκοτωσε εμμεσα τον αλλο γονεα μου, λες και το να εισαι στο κρεββατι 24/7 ειναι ευχαριστηση και επιλογη. Αυτο που ειπε δεν το συγχωρω ακομα και αν απολογηθει.
2. Οτι το κρυωμα που επαθα το αξιζα και οτι το επαθα επειδη εβρισα τον ΟΤΕ (1 μηνα χωρις τηλ)
3. Να παω να παρω αριθμο τηλεφωνου και οτι δεν ειναι κατασταση να μη μπορει να με παιρνει (και να με πρηζει) - πανω απο 10 λεπτα με επρηζε παρολο που ελεγα οτι προτιμω να ειμαι με roaming

Φετος εκανε level up και αντι να με πρηζει να παντρευτω πηγε κατευθειαν στο να κανω παιδια. Και 2 μαλιστα. Πηγα να την δω και απο 100% vitality and happiness πηγα στο 0%. Ειναι μεγαλη σε ηλικια και δεν θελω να με κατηγορησουν τα παιδια της οτι εγω της ανεβαζω την πιεση, αλλα ρε παιδια δεν γινεται να την ανεχομαι. Δεν ειμαι κορη της και δεν εχει κανενα δικαιωμα να επεμβαινει στη ζωη μου και να μου μιλαει ετσι. Ειδικα μετα το (1) εχω φτασει σε σημειο αηδιας. Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; Να την αγνοησω και να φυγω σαν να μη συνεβει τιποτα ή να μαλωσω και να της πω να μην ξανα ασχοληθει μαζι μου; Βεβαια ειναι απο τους χαρακτηρες που αν κανεις παραπονα για αυτα που σου ειπε (και εχω καθε δικαιωμα μετα απο ολα αυτα που εχει πει), θα παριστανει αυτη το θυμα και την θιγμενη και εσυ θα βγεις ενοχη.
Εφόσον μένεις στην άλλη άκρη της Γης μπορείς να έρχεσαι να βλέπεις όποιον θέλεις από την οικογένεια σου. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί να πρέπει να τραβολογιέσαι σε άτομα που δεν θέλεις λόγω συγγένειας. Όχι μόνο αν έρχεσαι από μακριά και δίπλα να μένουν που λέει ο λόγος. Ειδικά αν μιλάμε για άτομα που κατινιάζουν αν πεις ότι σε ενοχλεί θα πάρεις απάντηση του στιλ "εγώ για καλό τα λέω σνιφ κλαψ σνιφ". Με τέτοιο κόσμο ξεκόβεις και το γεγονός ότι μένεις μακριά εσένα τουλάχιστον σε βοηθάει.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Καθε φορα που ερχομαι Ελλαδα τους τρωω στην μαπα. Αυτη τη φορα ομως ο κομπος εφτασε στο χτενι. Εχει πει και εχει πει πραγματα και γενικα δεν εδινα σημασια, αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται και αυτη ξεπερασε καθε οριο. Τι μου ειπε;
1. Οτι ο κατακοιτος γονεας μου σκοτωσε εμμεσα τον αλλο γονεα μου, λες και το να εισαι στο κρεββατι 24/7 ειναι ευχαριστηση και επιλογη. Αυτο που ειπε δεν το συγχωρω ακομα και αν απολογηθει.
2. Οτι το κρυωμα που επαθα το αξιζα και οτι το επαθα επειδη εβρισα τον ΟΤΕ (1 μηνα χωρις τηλ)
3. Να παω να παρω αριθμο τηλεφωνου και οτι δεν ειναι κατασταση να μη μπορει να με παιρνει (και να με πρηζει) - πανω απο 10 λεπτα με επρηζε παρολο που ελεγα οτι προτιμω να ειμαι με roaming

Φετος εκανε level up και αντι να με πρηζει να παντρευτω πηγε κατευθειαν στο να κανω παιδια. Και 2 μαλιστα. Πηγα να την δω και απο 100% vitality and happiness πηγα στο 0%. Ειναι μεγαλη σε ηλικια και δεν θελω να με κατηγορησουν τα παιδια της οτι εγω της ανεβαζω την πιεση, αλλα ρε παιδια δεν γινεται να την ανεχομαι. Δεν ειμαι κορη της και δεν εχει κανενα δικαιωμα να επεμβαινει στη ζωη μου και να μου μιλαει ετσι. Ειδικα μετα το (1) εχω φτασει σε σημειο αηδιας. Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; Να την αγνοησω και να φυγω σαν να μη συνεβει τιποτα ή να μαλωσω και να της πω να μην ξανα ασχοληθει μαζι μου; Βεβαια ειναι απο τους χαρακτηρες που αν κανεις παραπονα για αυτα που σου ειπε (και εχω καθε δικαιωμα μετα απο ολα αυτα που εχει πει), θα παριστανει αυτη το θυμα και την θιγμενη και εσυ θα βγεις ενοχη.
Δυστυχώς έτσι γίνεται. Όταν ο άλλος δεν έχει με τι να ασχοληθεί, κουτσομπολεύει τους άλλους. Γι' αυτό και θεωρώ εγκληματικό για το κράτος η σύνταξη να απαγορεύει οποιαδήποτε επαγγελματική δραστηριότητα και να έχουμε ένα κράτος που θυσιάζει τους νέους για την ευμάρεια των μεγαλύτερων.

Αν βοηθά τον γονέα σου ή την άμεση οικογένεια σου έστω και λίγο κράτα τυπικές σχέσεις, καθώς εσύ έρχεσαι στην Ελλάδα μόνο για διακοπές. Υπάρχουν και χειρότερα. Φαντάσου να αναγκαζόσουν να μένεις στο ίδιο σπίτι με ένα τέτοιο άτομο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καθε φορα που ερχομαι Ελλαδα τους τρωω στην μαπα. Αυτη τη φορα ομως ο κομπος εφτασε στο χτενι. Εχει πει και εχει πει πραγματα και γενικα δεν εδινα σημασια, αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν λεγονται και αυτη ξεπερασε καθε οριο. Τι μου ειπε;
1. Οτι ο κατακοιτος γονεας μου σκοτωσε εμμεσα τον αλλο γονεα μου, λες και το να εισαι στο κρεββατι 24/7 ειναι ευχαριστηση και επιλογη. Αυτο που ειπε δεν το συγχωρω ακομα και αν απολογηθει.
2. Οτι το κρυωμα που επαθα το αξιζα και οτι το επαθα επειδη εβρισα τον ΟΤΕ (1 μηνα χωρις τηλ)
3. Να παω να παρω αριθμο τηλεφωνου και οτι δεν ειναι κατασταση να μη μπορει να με παιρνει (και να με πρηζει) - πανω απο 10 λεπτα με επρηζε παρολο που ελεγα οτι προτιμω να ειμαι με roaming

Φετος εκανε level up και αντι να με πρηζει να παντρευτω πηγε κατευθειαν στο να κανω παιδια. Και 2 μαλιστα. Πηγα να την δω και απο 100% vitality and happiness πηγα στο 0%. Ειναι μεγαλη σε ηλικια και δεν θελω να με κατηγορησουν τα παιδια της οτι εγω της ανεβαζω την πιεση, αλλα ρε παιδια δεν γινεται να την ανεχομαι. Δεν ειμαι κορη της και δεν εχει κανενα δικαιωμα να επεμβαινει στη ζωη μου και να μου μιλαει ετσι. Ειδικα μετα το (1) εχω φτασει σε σημειο αηδιας. Εσεις τι θα κανατε στην θεση μου; Να την αγνοησω και να φυγω σαν να μη συνεβει τιποτα ή να μαλωσω και να της πω να μην ξανα ασχοληθει μαζι μου; Βεβαια ειναι απο τους χαρακτηρες που αν κανεις παραπονα για αυτα που σου ειπε (και εχω καθε δικαιωμα μετα απο ολα αυτα που εχει πει), θα παριστανει αυτη το θυμα και την θιγμενη και εσυ θα βγεις ενοχη.
Εγώ θα της έλεγα ξεκάθαρα, κοφτά και ήρεμα ότι εφόσον έχει πει το (1) δεν θεωρώ ότι αντέχω να την συναναστρέφομαι άλλο. Για μεγαλύτερο αποτέλεσμα πέτα και κάτι του στυλ ότι αν σέβεται την ψυχική σου υγεία θα σεβαστεί την επιλογή σου να απομακρυνθείς. Και ναι, μετά κόψε σχέσεις, δεν της οφείλεις τίποτα, ποσο μάλλον εξηγήσεις για τις επιλογές σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα της έλεγα κοφτά ξεκάθαρα και καθόλου ήρεμα να πάει να γαμηθει της κολογριας. Αν μετά από αυτό της ανέβαινε η πίεση και μας άφηνε ακόμη καλύτερα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειμαι οντως τυχερη που ειμαι μακρια γιατι θα μπορουσαν να ηταν και χειροτερα τα πραγματα. Προς το παρον την αγνοω και θα προσπαθησω να ξεκοψω με αυτον τον τροπο και αν δω οτι συνεχιζει να με ενοχλει, θα της πω στα ισια οτι δεν επιθυμω αλλα παρε-δωσε με αυτην και την οικογενεια της. Επρεπε να ειχαμε κοψει καθε επαφη χρονια τωρα και τους εχουμε δωσει απειρες ευκαιριες να επανορθωσουν, αλλα δεν αλλαζουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Εγώ θα έριχνα μια πανέμορφη μούτζα.:beee:
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την καταναλώνουμε με μαλάκες.Ή έστω με άτομα που δεν γουστάρουμε ή που μας κάνουν να μην περνάμε ωραία.
Τώρα,αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το πως θα δείξεις στους άλλους απο ότι η ψυχική σου υγεία,μπορείς να κάτσεις να την ανεχτείς.
Εγώ δεν θα το έκανα για κανέναν.:)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Συγγενείς: Μια κατηγορία ασύνδετων ανθρώπων κάθε λογής, που "επιβάλλεται" να έχουν καλές σχέσεις μεταξύ τους και να κάνουν και παρέα. Ποιος ο λόγος;
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Έχω ξεκόψει τελείως με όλο μα όλο το σόι (μόνο με τον μπαμπά μου έχω επαφές) και μπορώ να πω πως μια χαρά ζω. Το αίμα γίνεται νερό και πάει όπου θέλει ...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μήπως επειδή η απελπισμένη τάση προς το καινοτόμο και ο ανούσιος ρεβιζιονισμός κατάντησε μια διαδικασία που χάνει πλέον η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα ;

Μα δεν το λέω από νεωτερισμό, ίσα ίσα εγώ χαίρομαι με τις οικογενειακές μαζώξεις, αλλά άμα δεν ταιριάζεις με τους συγγενείς σου ποιο το νόημα; Να υπερασπιστείς τις παραδόσεις; Αυτό δεν είναι ουσιαστική σχέση, υποκρισία είναι. Για να μη μιλήσω για περιουσιακά και επιχειρήσεις που βούλιαξαν όταν η διοίκηση πέρασε από τους γονείς σε 2-3 αδέρφια. Για μένα οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς αποτελούν ευτύχημα, όχι υποχρέωση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα δεν το λέω από νεωτερισμό, ίσα ίσα εγώ χαίρομαι με τις οικογενειακές μαζώξεις, αλλά άμα δεν ταιριάζεις με τους συγγενείς σου ποιο το νόημα; Να υπερασπιστείς τις παραδόσεις; Αυτό δεν είναι ουσιαστική σχέση, υποκρισία είναι. Για να μη μιλήσω για περιουσιακά και επιχειρήσεις που βούλιαξαν όταν η διοίκηση πέρασε από τους γονείς σε 2-3 αδέρφια. Για μένα οι καλές σχέσεις με τους συγγενείς αποτελούν ευτύχημα, όχι υποχρέωση.
Ακριβώς. Δεν είναι δυνατόν να έχεις καλές σχέσεις και να ταιριάζεις με όλους τους ανθρώπους που συναντάς το ίδιο ισχύει και για τους συγγενείς. Δεν είναι θέμα σνομπαρίας ας πούμε αλλά έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις. Θεωρώ τελείως χαζό να είναι δεδομένο το δέσιμο με κάποιον μόνο λόγω συγγένειας. Όπως είπες είναι υποκρισία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία για μερικούς, για άλλους γεμάτη αναμνήσεις, εσείς τι συγγενείς έχετε; ή όλο το σόι σε τι κατάσταση είναι; Πώς έρχεστε πιό κοντά; και πώς τους ξεφορτώνεστε;

Μόνο μια μαμά μου έχει μείνει. Και καναδυο θείες. Αλλά τις αγαπώ πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top