Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι μια παγκόσμια συνωμοσία εναντίον σας :(


Όσο συνομωσια εναντιον των γυναικων υπαρχει απο τη φαλλοκρατικη κοινωνια...;);):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσο συνομωσια εναντιον των γυναικων υπαρχει απο τη φαλλοκρατικη κοινωνια...;);):whistle:
Άγγελε, πρώτα καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε και μετά απαντάμε (αν έχουμε κάτι να πούμε). Δεν δουλεύει καλά αντίστροφα, σόρρυ :/:

Πότε είπε κάποιος για παγκόσμια συνομωσία των φαλλοκρατών; Σιγά μην μαζεύτηκαν και σε κανένα συνέδριο και ψήφισαν με ανάταση της χειρός. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πότε είπε κάποιος για παγκόσμια συνομωσία των φαλλοκρατών;

Φεμινιστικες θεωριες περι συνομωσιας και καταπιεσης οργανωμενης αιωνων απο την ανδροκρατικη κοινωνια(που ανδρες "φτιαχνουν" τις επιστημονικες ερευνες,ή την εισοδο στην εξουσια κλπ)πανω στις γυναικες υπαρχουν ....γελοιες ,αλλα υπαρχουν...και πολυ περισσοτερες απο αυτα που λενε οι ανδρες...
και εδω στο forum λενε μερικες "Α,ανδρες κανουν τις ερευνες γιαυτο βγαινουν τα ταδε συμπερασματα πχ για την νοημοσυνη των γυναικων...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, σου διαφεύγει η θέση που είχε η γυναίκα στην κοινωνία για το 97% του χρόνου της ανθρώπινης ιστορίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Obscura kai Michelle είναι εκατοντάδες οι φωνές που καταλαβαίνουν ότι ο εθισμός της σημερινής γυναίκας στο χρήμα ρημάζει οτι πιο όμορφο ποιητές και συγγραφείς έχουν ποτέ εξυμνίσει: Τον Έρωτα!!!
Η σειρά Sex and the City π.χ. τι εξιδανικεύει ε;;; Mα φυσικά την νοοτροπία της εποχής της τσούλας στην οποία δυστυχώς ζούμε, όπως πολύ σωστα γράφει και η Kathleen Parker στο βιβλίο της Save the Males.
Ανοίξτε τα μάτια σας και σκεφτείτε με το μυαλό σας, οχι με το εγώ σας,
όπως συνήθως κάνετε, είναι τόσο δύσκολο να κάνετε έστω μια φορά την αυτοκριτική σας και να να πείτε "Mea Culpa";;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, σου διαφεύγει η θέση που είχε η γυναίκα στην κοινωνία για το 97% του χρόνου της ανθρώπινης ιστορίας;


συμφωνα με το μυαλο των φεμινιστριων-κομπλεξικων γυναικων..ή των υπολοιπων ανθρωπων?:hmm::whistle:


Mα φυσικά την νοοτροπία της εποχής της τσούλας
λαθος,,της επιτυχημενης,δυναμικης ,ανεξαρτητης,χειραφετημενης τσουλας,, ουπς,,συγνωμη γυναικας ηθελα να πω..;)...:worry::sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι κι αυτό αντικείμενο αμφισβήτησης τώρα;
εδω περα εσεις αμφισβητητε όλα τα αντικειμενικα βιολογικα δεδομενα και παρατηρησεις και ερευνες υπαρχουν,προς χαρη των αποψεων σας! Η ιστορια που ειναι πολυ πιο φλου σε πειραξε?:whistle:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
To απόσπασμα είναι απο το μπέστ σελλερ της Ester Vilar με τίτλο "Der dressierte man

dressierte Mann" η
αντιπρόεδρος του φενινιστικού
κινηματος στην Ευρώπη.
Ester Vilar

Δεν καταλαβαίνω γάτε. Η αντιπρόεδρος του φεμινιστικού κινήματος αποκαλεί τις γυναίκες άκαρδες, κρύες, χωρίς έλεος και υπολογίστριες ; Τί κουφό κείμενο είναι αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η αντιπρόεδρος του φεμινιστικού κινήματος αποκαλεί τις γυναίκες άκαρδες, κρύες, χωρίς έλεος και υπολογίστριες ; Τί κουφό κείμενο είναι αυτό ;

γιατι απιθανο ειναι?τα χειροτερα λογια για μια γυναικα θα τα ακουσεις συνηθως απο μια άλλη γυναικα("φιλη" καμια φορα...:whistle:).!...Στο θαψιμο,όπως και στο μοιρολοι μετα;)
ειναι πρωτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει και στους άντρες, αλλά με διαφορετικό τρόπο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει και στους άντρες, αλλά με διαφορετικό τρόπο.:)


πιο φανερο τροπο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
γιατι απιθανο ειναι?τα χειροτερα λογια για μια γυναικα θα τα ακουσεις συνηθως απο μια άλλη γυναικα("φιλη" καμια φορα...:whistle:).!...Στο θαψιμο,όπως και στο μοιρολοι μετα;)
ειναι πρωτες...

Μα δεν στέκει αυτό. Εδώ είναι σαν να έχει γράψει το κείμενο μια μετανοημένη φεμινίστρια που βρίζει τις πρώην συντρόφους της, εκτός αν μου έχει συμβεί κάτι σήμερα και δεν ξέρω τί διαβάζω ή πως το διαβάζω. 'Οσο για το άλλο site της 'Ενωσης μεγάλης δεν υπάρχει άλλη (ένωσης προστασίας ανδρών καρέτα-καρέτα) που μας παρέθεσε η κοπέλα, τα'χα διαβάσει και παλιότερα, η γνώμη μου είναι ότι οι άνθρωποι είναι βαρεμένοι συνωμοσιολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Οχι πάντα, εξαρτάται και από τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός....
Πάντως όλοι θυμούνται την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, του άντρα πότε είπαμε ότι είναι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Δεν είναι φεμινίστρια βρε παιδιά. Δλδ lol αν ήταν φεμινίστρια αυτή. :P
Εδώ ένα σύντομο βιογραφικό της και εδώ η περίληψη ενός βιβλίου της με τίτλο Ο ντρεσαρισμένος άντρας (τα βρήκα στο net και τα παραθέτω και τα δύο). :P

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν είναι φεμινίστρια βρε παιδιά. Δλδ lol αν ήταν φεμινίστρια αυτή.

Μακαρι να ήταν όλες οι φεμινιστριες σαν και αυτη....:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Για να μην φεύγουμε εκτός θέματος... υπάρχουν και τα αντίστοιχα threads

Καριέρα Vs Μητρότητα

και
Γυναίκες και θετικές επιστήμες

"Φεμινισμός" εν έτει 2005 και ισότητα των 2 φύλων

Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Sex and the City

Οπότε ας μείνουμε στο θέμα του thread
Αρχική Δημοσίευση από roumana

.:)

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove:
Μα δεν στέκει αυτό. Εδώ είναι σαν να έχει γράψει το κείμενο μια μετανοημένη φεμινίστρια που βρίζει τις πρώην συντρόφους της, εκτός αν μου έχει συμβεί κάτι σήμερα και δεν ξέρω τί διαβάζω ή πως το διαβάζω!!!


Ούτε μετανοημένη φεμινιστρια είναι η γυναίκα ουτε τίποτα και ούτε βρίζει κανέναν, η εκτίμηση σου είναι βασισμένη στον ΕΓΩ σου και οχι την ΚΡΙΣΗ σου. Και μια ζωή αυτό το λάθος κάνετε όλες! Είναι φαίνεται ακατόρθωτο για το γυναικείο μυαλό να καταλάβει την έννοια ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.
Και αυτό αποσκοπεί η Ester Vilar το βιβλίο της. Να θίξει τα κακώς κείμενα και να καταδείξει οτι οι γυναίκες ξεκίνησας σαν ιεραπόστολοι της ιδέας του φεμινισμού και έγιναν πραματευτάδες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ούτε μετανοημένη φεμινιστρια είναι η γυναίκα ουτε τίποτα και ούτε βρίζει κανέναν, η εκτίμηση σου είναι βασισμένη στον ΕΓΩ σου και οχι την ΚΡΙΣΗ σου. Και μια ζωή αυτό το λάθος κάνετε όλες! Είναι φαίνεται ακατόρθωτο για το γυναικείο μυαλό να καταλάβει την έννοια ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.

'Οντως, εγώ έχω γυναικείο μυαλό και είμαι μια εγωίστρια με τρίχες στο στήθος που φοράει παντελόνια. Πάω μόνο με γυναίκες, είμαι λεσβία :P αλλά επέτρεψε μου να πιστεύω ότι η γυναίκα τα'χει χαμένα. 'Αλλο σε ρώτησα, αλλά δεν μου απάντησες. Γράφεις ότι είναι πρόεδρος των φεμινιστριών Ευρώπης. 'Ηταν ή είναι ; Και σε ποιά οργάνωση ; Εμένα όλο αυτό μου φαίνεται κουφό, αυτό σου λέω. Φεμινισμοί υπάρχουν όσες και οι Αριστερές παρατάξεις, δεν είναι τόσο απλό το θέμα, όπως φεμινίστριες υπάρχουν λογής λογής. Θα'χεις τίποτα κακές εμπειρίες, άσε που με παραξενεύει και η ηλικία που δηλώνεις. Γράφεις λες κι είσαι σαραντάρης χωρισμένος που χει κάψει τη γούνα του.
Σου αφιερώνω κι ένα τρυφερό τραγουδάκι για γάτο. Οι γάτοι είναι ήρεμοι, αλλά μόνο άμα τους πολυ καταπιέζουν οι γυναίκες ορμάνε και τους βγάζουν μάτια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γάτος123

Νεοφερμένος

Ο Γάτος123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Dr. strangelove, αφού το θέτεις έτσι και εγω είμαι περισσοτερο εγωιστής απο εσένα και δεν με αφορούν οι σεξουαλικές σου προτιμήσεις είτε είσαι λεσβία είτε δεν είσαι είναι δικό σου θέμα!!!
Και εαν κάποιος τα έχει χαμένα αυτός σίγουρα δεν είναι η Βιλάρ, ψάξε αλλού να ρίξεις την χολή σου και ουτε είμαι χωρισμένος όμως αυθαίρετα εξάγεις, απλώς είμαι ένας απλώς άνθρωπος κατά το δοκούν έντιμος που προσπαθεί να σταθεί μέσα στην χαβούζα της ελληνικής κοινωνίας, που κάτι σαν εσένα και αυτές που σκέπτονται σαν εσένα την έχουν διαμορφώσει και την έκαναν απόλυτα διαποτισμένη απο το ψυχρό οικονομικό συμφέρον και τον μισανδρισμό. Και δεν είμαι μόνος είμαστε εκατομμύρια!!!

«…τών δέ μνωμένων αυτού την θυγατέρα τον επιεική του πλουσίου προκρίνας, έφη ζητείν άνδρα χρημάτων δεόμενον μάλλον ή χρήματα ανδρός...», «και απʼ αυτούς που ζήτησαν την κόρη του προτίμησε έναν έντιμο από έναν πλούσιο λέγοντας πως ζητεί άνθρωπο που να έχει ανάγκη από χρήματα όχι χρήματα που να έχουν ανάγκη από άνθρωπο».
Πλούταρχος Θεμιστοκλής ΧLVIII

Μικρό λεξικό για την χρήση των ανδρών

Αυτή η συνεχής αυτοϋποτίμηση της γυναίκας μπροστά στον άνδρα, έχει σαν συνέπεια την χρησιμοποίηση από την γυναίκα μιας συνθηματικής γλώσσας, κατανοητής μόνο μεταξύ των γυ­ναικών, αλλά ακατανόητης από τον άνδρα, που πιάνεται από το γράμμα των λέξεων, θα του ήταν ωφέλιμο να προμη­θευτεί έναν κώδικα της γυναικείας επικοινωνίας και να φτιάξει ένα είδος λεξικού πού θα μπορούσε να το συμβουλεύεται κάθε φορά που θ' ακούει μια απ' αυτές τις καθιερωμένες φράσεις, για να καταλα­βαίνει περί τίνος πρόκειται. Να μερικά παραδείγματα (κάτω από το πρωτότυπο, υπάρχει η ερμηνεία στην αντρική γλώσσα):

Κώδικας: Ο άνδρας πρέπει να μπορεί να με προστατεύει.

Ερμηνεία: Ο άνδρας πρέπει να μπορεί να με προστατεύει από κάθε δυσάρεστη σκοτούρα (από τι άλλο θα μπορούσε να την προστατεύσει; Από τους κλέφτες ; Από τον πυ­ρηνικό πόλεμο;).

Κώδικας: Θέλω να νιώθω ασφαλής κοντά σ' έναν άνδρα:

Ερμηνεία: Πρέπει να με απαλλάσσει από κάθε χρηματική έγνοια.

Κώδικας: Έχω ανάγκη να θαυμάζω έναν άνδρα

Ερμηνεία: Για να καταδεχτώ να του ρί­ξω μια ματιά, θα πρέπει να είναι πιο έξυπνος από μένα, να έχει περισσότερη συναί­σθηση των ευθυνών του, να είναι πιο δυνατός, πιο εργα­τικός. Διαφορετικά, τι τον θέλω ;


Κώδικας: Μόλις το ζητήσει ο άνδρας μου, θα σταματήσω από την δουλειά μου

Ερμηνεία: Μόλις θα έχει αρκετά χρήμα­τα θα μένω σπίτι ή θα δουλεύω πολύ λιγότερο από αυτόν

Κώδικας: Δεν ζητάω παρά ένα μόνο πράμα, να τον κάνω ευτυ­χισμένο

Ερμηνεία: Θα κάνω ότι μπορώ για να μην αντιληφθεί ποτέ του ως ποιο σημείο τον εκμεταλ­λεύομαι.

Κώδικας: Θα τον απαλλάξω από όλες τις μικροσκοτούρες...

Ερμηνεία: ... για να μην σταματήσει πο­τέ να δουλεύει.

Κώδικας: Δεν θα ζω παρά μόνο για την οικογένεια μου

Ερμηνεία: Δεν θα δουλέψω ποτέ πια στη ζωή μου. Ας κάνει αυ­τός την μεγαλύτερη προσ­πάθεια...

Κώδικας: Δεν είμαι υπέρ της χειρα­φέτησης της γυναίκας

Ερμηνεία: Όχι δα και τόσο ηλίθια! Όταν μπορώ να έχω έναν άνδρα που να δουλεύει για μένα...

Κώδικας: Επιτέλους, ζούμε στην επο­χή των ίσων δικαιωμάτων

Ερμηνεία: Προπαντός μην φανταστείς ότι θα με διατάξεις τι να κά­νω επειδή εσύ μου φέρνεις τα χρήματα.

Κώδικας: Είμαι τόσο τρομερά αδέξια

Ερμηνεία: Πρέπει να με απαλλάξει από αυτή την δουλειά. Διαφο­ρετικά τι τον χρειάζο­μαι;

Κώδικας: Ο σύζυγος μου τα ξέρει όλα

Ερμηνεία: Είναι η Μικρή Εικονογρα­φημένη Εγκυκλοπαίδεια, ο κακομοίρης...

Κώδικας: Όταν υπάρχει αγάπη, δεν χρειάζονται πιστοποιητικά ειλικρίνειας

Ερμηνεία: Κάνει ακόμα τον δύστροπο, άστον και θα τον κανονίσω στο κρεβάτι.

Κώδικας: Τον αγαπώ και άλλα τέτοια σαχλά

Ερμηνεία: "Α! όλα κι' όλα, δουλεύει με την ψυχή του.

Τις φράσεις αυτές οι γυναίκες τις προφέρουν μόνο ό­ταν απευθύνονται κατευθείαν στο σύζυγο ή τον σύντροφό τους, ή όταν μπο­ρεί να τις ακούσει. Αναμεταξύ τους, όταν τύχει να μιλή­σουν για τους άνδρες, πράμα σπανιότατο, εκφράζονται εν­τελώς κανονικά, σαν να αντάλλαζαν ακριβείς πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο χρησιμοποίησης ενός οικιακού σκεύ­ους που η χρησιμότητα του, άλλωστε, δεν αμφισβητείται από καμιά τους. Σε μια φράση σαν την παρακάτω π.χ. «Δεν μπορώ πια να φορέ­σω αυτό το παλτό ή το φουστάνι, ο φίλος μου δεν μπορεί να το υποφέρει», η μνεία του φίλου δεν περιέχει καμιά συναισθηματική αξία (το πολύ - πολύ όση η ίδια η γυναί­κα δίνει στο παλτό της η στο φουστάνι της). Ο τόνος πού χρησιμοποιεί σημαίνει κάτι σαν και τούτο: «θα πρέπει πάν­τως να του δώσω αυτή την χαρά, αυτού πού κάνει ότι του ζητήσω».
Όταν συζητάνε μεταξύ τους για τις καταστάσεις πού θα τους επέτρεπαν να διαλέξουν αυτόν ή εκείνον τον άνδρα, δεν μιλάνε ποτέ για την κατωτερότητα τους σε σχέση μʼ αυτόν, ή ότι θα πρέπει να τις προστατεύσει (μια τέτοια βλα­κεία θα προκαλούσε γενική θυμηδία), ή ακόμα για «τον θαυ­μασμό» πού θα πρέπει να προκαλέσει σʼ αυτές. Θα όμως ίσως κάνουν λό­γο, για το επάγγελμα πού θα προτιμούσαν (γιʼ αυ­τόν). Με την λέξη «επάγγελμα», υπονοούν την ποιότητα ζωής, την σπουδαιότη­τα της διατροφής, της σύνταξης, της σύνταξης χηρείας, κα­θώς και των δόσεων της ασφάλειας που θα μπορεί να πλη­ρώνει κανονικά. Έκτος και δηλώσουν καθαρά και ξάστε­ρα: «Ο σύζυγος μου θα πρέπει να έχει μερικά χρονάκια και μισό κεφάλι, τουλάχιστο, πιο πολύ από μένα, και πιο πολλή εξυπνάδα». Και πράγματι, δεν είναι καθόλου παράξε­νο - είναι πολύ φυσικό - ο πιο ηλικιωμένος, ο πιο έξυ­πνος και ο πιο δυνατός να συντηρεί τον πιο νέο, τον πιο α­δύνατο και τον πιο κουτό.
Ester Vilar - Der dressierte Mann
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top