Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει γονιος που το παιδι που περιμενει εχει διαγνωστει με καποιο προβλημα, δεν σκεφτηκε ολες τις πιθανοτητες. Απλως ειναι πιο "ευκολο" να σταματησεις την εγκυμοσυνη οσο ειναι νωρις ακομα, παρα να γεννηθει ενα μωρο σε εναν κοσμο οπου συνεχως θα ποναει και θα υποφερει(απο σωματικης πλευρας). Απλως δεν το θεωρω δικαιο για το παιδι να ζησει μια συντομη και ταλαιπωρημενη ζωη.

Μου μοιαζει με ευθανασια, δεν θα επρεπε να ειναι μια αποφαση που οι υποψηφιοι γονεις θα επρεπε να παρουν ελαφρα τη καρδια.
Νομικα μιλωντας, δεν ειναι φονος καθοτι αυτο προυποθετει να εχεις γεννηθει πρωτα. Οστοσο αυτο δεν σημαινει οτι και η πραξη δικαιολογειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.

Tο σπερματοζωαριο το μονο που προσφερει στο παιδι ειναι τα υπολοιπα 23 χρωμοσοματα.

Το ωραιο εχει τα αλλα 23 τα μιτοχονδρια τα οποια εχουν δικο τους ξεχωριστο dna και ολα τα αλλα οργανιδια που χρειαζεται για να υπαρχει ο οργανισμος.

ενδιαφερον γεγονος: το μιτοχονδριακο DNA κληρονομητε απο μαμα σε παιδι ΜΟΝΟ και ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Μελετες που εχουν γινει παγκοσμιος στα μιτοχονδριακα DNA ολων των ανθρωπων εχουν δειξει οτι και τα 7 δισεκατομμυρια ανθρωποι προερχονται απο 30 διαφορετικες μητερες. Ολες εκ των οποιων εχουν καταγωγη την αφρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@epote: Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό, έχεις κάποια links στα οποία θα μπορούσα να διαβάσω περισσότερα για αυτές τις έρευνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eιναι λιγο λαικιστικο αλλά θα το ποστάρω :)


Το θεωρώ δολοφονία αλλά δεν το θεωρώ κακό να γίνεται (δικαιωμα του είναι αν κάποιος δε μπορεί να συντηρίσει το μωρό να το σκοτώσει νόμιμα) αλλά είναι λάθος ο κόσμος και τα μικρά παιδιά να νομιζουν ότι η εκτρωση δεν είναι δολοφονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ψυχούλες μου..ΠΟΤΕ για κανέναν λόγο δε θα στερούσα μια ζωή από ένα αθώο πλασματάκι..το πιο ευαίσθητο σημείο μου είναι τα παιδιά και μόνο στη σκέψη ότι θα έπρεπε να σκοτώσω μια ζωη που μόλις θα ξεκινούσε γιατί και καλά θα ήταν άλλες οι προτεραιότητες,δεν αντέχω,δακρύζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αν ήμουν τόσο ηλίθια που δεν πρόσεχα, ενώ στις μέρες μας υπάρχουν τόσοι μέθοδοι αντισύλληψης, φυσικά και θα το κράταγα. Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Δε ξέρω αν είναι φόνος ή οχι, δε το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι... αλλά δε θα έκανα έκτρωση εκτός και αν υπήρχαν λόγοι υγείας. Αλλά υγεία να έχουμε και όλα καλά! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ποτέ ποτέ ποτέ. Υπάρχουν τρόποι να προσέξεις και από την στιγμή που γίνεται η στραβή, όπως έστρωσες θα κοιμηθείς. Απ'την άλλη, δεν μπορεί κάποιος να μεγαλώσει παιδί αν δεν το θέλει.. Μπορεί όμως να προσέχει για να μην χρειαστεί να κάνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν ήμουν τόσο ηλίθια που δεν πρόσεχα, ενώ στις μέρες μας υπάρχουν τόσοι μέθοδοι αντισύλληψης, φυσικά και θα το κράταγα. Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Δε ξέρω αν είναι φόνος ή οχι, δε το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι... αλλά δε θα έκανα έκτρωση εκτός και αν υπήρχαν λόγοι υγείας. Αλλά υγεία να έχουμε και όλα καλά! ^^


To πρόβλημα δεν είναι αν έχει πρόβλημα υγείας το έμβρυο αλλά αν έχει η εγγυος και η μοναδική ελπίδα για να σωθείς είναι η εκτρωση. Εκει για μένα φαίενται η μαγκιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Υπάρχουν τρόποι να προσέξεις και από την στιγμή που γίνεται η στραβή, όπως έστρωσες θα κοιμηθείς. Απ'την άλλη, δεν μπορεί κάποιος να μεγαλώσει παιδί αν δεν το θέλει..

Ο ορισμος του οξυμωρου? Make up your mind?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
To πρόβλημα δεν είναι αν έχει πρόβλημα υγείας το έμβρυο αλλά αν έχει η εγγυος και η μοναδική ελπίδα για να σωθείς είναι η εκτρωση. Εκει για μένα φαίενται η μαγκιά.
Η μαγκιά????

Το ακούσαμε κι αυτό... η γέννηση μετά από θαύμα, μέθοδος διαιώνισης του είδους, τυπική αναπαραγωγική διαδικασία κτλ κτλ έγινε εν ετει 2011 και ...μαγκιά...

Ναι, ναι ξέρω δεν το εννοούσες έτσι και καμία σχέση, έλα όμως που το είπες έτσι και καμιά φορά από τα αυθόρμητα βγαίνουν αλήθειες.

Παρεπιπτόντως σε περιπτώσεις καρκίνου της μητέρας (Από ότι μου έχουν πει), αν είναι μέχρι τον 3ο μηνα της κύησης προχωρούν σε έκτρωση, αν είναι στο τελευταίο τρίμηνο περιμένουν όσες βδομάδες απαιτείται [ελάχιστο δυνατό] ώστε να είναι βιώσιμο το έμβρυο και προχωρούν σε καισαρική (αν είναι μές τη μέση δεν ξέρω τι κάνουν).
Και για να απαντήσω...
ΔΕΝ είναι μαγκιά να αφήσεις εν γνώση σου ένα ορφανό από την πρώτη στιγμή της ζωής του. Είναι απλώς μαλακισμένη αντίληψη της έννοιας της αυτοθυσίας.
.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Tο σπερματοζωαριο το μονο που προσφερει στο παιδι ειναι τα υπολοιπα 23 χρωμοσοματα.

Το ωραιο εχει τα αλλα 23 τα μιτοχονδρια τα οποια εχουν δικο τους ξεχωριστο dna και ολα τα αλλα οργανιδια που χρειαζεται για να υπαρχει ο οργανισμος.

ενδιαφερον γεγονος: το μιτοχονδριακο DNA κληρονομητε απο μαμα σε παιδι ΜΟΝΟ και ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Μελετες που εχουν γινει παγκοσμιος στα μιτοχονδριακα DNA ολων των ανθρωπων εχουν δειξει οτι και τα 7 δισεκατομμυρια ανθρωποι προερχονται απο 30 διαφορετικες μητερες. Ολες εκ των οποιων εχουν καταγωγη την αφρικη.

@epote: Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό, έχεις κάποια links στα οποία θα μπορούσα να διαβάσω περισσότερα για αυτές τις έρευνες;

Μήπως μιλάμε για τις Επτά κόρες της Εύας?
Ένα βιβλίο σύνθετο αλλά και εξαιρετικά ενδιαφέρον που συνδυάζει την παρουσίαση επιστημονικών δεδομένων, της έρευνας γι αυτά αλλά και την μυθιστορηματική σχεδόν αφήγηση της ζωής επτά από αυτά τα θαυμαστά κορίτσια στα οποία χρωστάμε τον πολιτισμό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν θα χαρακτηρίσω απόψεις και επιλογές των άλλων, θα μιλήσω μόνο υποθετικά για μένα. Αν έμενα έγκυος και το παιδί ήταν καλά στην υγεία του, θα το κράταγα. Αν είχε σύνδρομο down ή άλλη σοβαρή ασθένεια/γενετική ανωμαλία, θα έκανα έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν ήμουν τόσο ηλίθια που δεν πρόσεχα, ενώ στις μέρες μας υπάρχουν τόσοι μέθοδοι αντισύλληψης, φυσικά και θα το κράταγα. Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. Δε ξέρω αν είναι φόνος ή οχι, δε το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι... αλλά δε θα έκανα έκτρωση εκτός και αν υπήρχαν λόγοι υγείας. Αλλά υγεία να έχουμε και όλα καλά! ^^

Πιάνομαι απο εδώ γιατί το να εξαντλήσω όλο το νήμα δεν παίζει...

Υπάρχουν και ατυχήματα πολλές φορές παρά τις όποιες μεθόδους αντισύλληψης.Επειδή λοιπόν πολύ πρόσφατα ( τη Δευτέρα ) μπήκα στο χορό να αντιμετωπίσω έκτρωση να πώ ότι είναι μια εξαιρετικά δύσκολη απόφαση για τις κοπέλες.Δηλαδή εντάξει έξω από το χορό όλα καλά και όλα ωραία.Όταν είσαι μέσα στο σκηνικό τι κάνεις ;

Γενικά δεν έχω κάποια ιδεοληψία με την θρησκεία και συνήθως οι ανεδαφικές απόψεις περί αμαρτίας κτλ με αφήνουν αδιάφορο.Ηθικά λοιπόν και κοινωνικά είναι τα θέματα ουσίας για εμένα.Βλέπωντας το ψυχολογικό ράκος της κοπέλας που συνόδεψα στο χειρουργίο είμαι σίγουρος πως δε θα ήθελα να το ξαναζήσω.Από κει και πέρα είναι αδιαφηλονίκητο πως ψηφίζω δαγκωτό ναι στην έκτρωση πέρα από τα ηθικά θεματάκια που έχουμε. Οι λόγοι κυρίως κοινωνικής και πρακτικής αναγκαιότητας είναι αυτοί που με βοηθούν ωστέ το ναι να κερδίσει το αμέριστο backing μου καθώς θεωρώ ότι το να δίνεται η επιλογή στις νέες κοπέλες και νέα ζευγάρια να κρατήσουν ή όχι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι ύψιστης σημασίας.Όσο για το επιχείρημα της υπογεννητικότητας στην Ελλάδα.....Well, I wouldnt bat an eyelid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πιάνομαι απο εδώ γιατί το να εξαντλήσω όλο το νήμα δεν παίζει...

Υπάρχουν και ατυχήματα πολλές φορές παρά τις όποιες μεθόδους αντισύλληψης

Kαι μετά "εφευρέθηκε" το "χάπι της επόμενης μέρας".
Αν δεν κάνω λάθος αν ληφθεί εγκαίρως (μέσα σε 72 ώρες, τι στο καλό και στα ...σύνορα να μένεις προλαβαίνεις εντός 72 ωρών να βρεις ένα φαρμακείο!) και σωστά έχει 75% ποσοστό επιτυχίας.
Οκ, τώρα αν προκύψει μετά από αποτυχία στη χρήση αντισυλληπτικών μεθόδων και λήψης χαπιού (το προφυλακτικό έχει ποσοστά αποτυχίας της τάξης του 2% μόλις!) εγγυμοσύνη ΤΟΤΕ πρώτον μιλάμε για το πιο "άτυχο" ζευγάρι του κόσμου και 2ον οκ, να το συζητήσουμε αυτό που λες.

Επίσης ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ αν χρησιμοποιούνται με ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ αντισυλληπτικές μέθοδοι ατυχήματα ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ. Γίνονται ΣΠΑΝΙΩΣ

το 99,9% των ατυχηματών είναι "απλώς" ανευθυνότητα (έέέλα μωρέ σε εμένα θα συμβεί? Ε, ναι χρυσό μου σε εσένα θα συμβεί έχεις κάνει κανά συμβόλαιο με ανώτερα όντα να σε προστατεύουν από την ανευθυνότητά σου?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ρεζ το χάπι της επόμενης ημέρες δεν δουλεύει πάντα. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
το 99,9% των ατυχηματών είναι "απλώς" ανευθυνότητα

Έστω λοιπόν οτι είναι ανευθυνότητα. Δέχεσαι εσύ για μια ανεύθυνη στιγμή στη ζωή σου (σίγουρα ο κάθε άνθρωπος έχει αρκετές από αυτές έτσι; ) να καταδικαστείς εσύ και ένας ακόμη εν δυνάμει άνθρωπος σε κάτι που προφανώς (αφού το θεωρείς ατύχημα) δεν έχεις επιλέξει και στην τελική δε θέλεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ατυχηματα συμβαινουν. αλλο ομως το ατυχημα "μου εσπασε το προφυλακτικο" και αλλο το "δεν τραβηχτηκα αρκετα γρηγορα". δεν ειμαι υπερ του να στιγματιζεσαι για μια ζωη απ´την χειροτερη επιλογη στη ζωη σου... αλλα καποιοι θα επρεπε να σκεφτομται με το σωστο κεφαλι για αρχη...τοτε δεν θα μιλουσαμε υπερ της εκτρωσης η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η μοναδικη περιπτωση στην οποια θα μου περνουσε το μυαλο το σκεπτικο της εκτρωσης για την κοπελα μου/γυναικα μου (απο 18 χρονων μου φαινεται λιγο περιεργο που το λεω :P ) ηταν αν το παιδι ειχε καποια σοβαρη γενετικη ανωμαλια. Κυριως γιατι θα αντιμετωπιζε πραγματικα παρα πολλα προβληματα στην καθημερινοτητα του ...αλλα σε καμια αλλη περιπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι θέμα κυρίως της γυναίκας εμένα δεν μου πέφτει τόσο λόγος. Ηθικά πάντως δεν έχω κανένα θέμα. ( ποιος χέζει την ηθική άλλωστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ρεζ το χάπι της επόμενης ημέρες δεν δουλεύει πάντα. Δυστυχώς.
Έχω φτάσει τα 30, έχω γνωρίσει πολλές κοπέλες στη ζωή μου (ως φίλες μου εννοώ :P) και δεν έχει βρεθεί ΜΙΑ που να ήταν υπεύθυνη και να της προέκυψε ατύχημα.
Επειδή δεν είμαι γυναικολόγος για να γνωρίζω όλες τις περιπτωσεις του κόσμου [και δεν ενδιαφέρομαι και να τις μάθω] είπα ότι κατά κανόνα μιλάμε για θέματα υπευθυνότητας.

Έστω λοιπόν οτι είναι ανευθυνότητα. Δέχεσαι εσύ για μια ανεύθυνη στιγμή στη ζωή σου (σίγουρα ο κάθε άνθρωπος έχει αρκετές από αυτές έτσι; ) να καταδικαστείς εσύ και ένας ακόμη εν δυνάμει άνθρωπος σε κάτι που προφανώς (αφού το θεωρείς ατύχημα) δεν έχεις επιλέξει και στην τελική δε θέλεις; :hmm:
Αν ρωτάς εμένα έχω δηλώσει πολλάκις ότι είμαι υπερ του δικαιώματος της έκτρωσης, για όποιο λόγο κι αν την αποφασίζει κάποιος.
Αλλά όταν ακούω "προσέχαμε και παρόλαυτα μας έτυχε" κρατάω πολύύύύ μικρό καλάθι. Δεν κατακρίνω, υποστηρίζω αλλά δεν δέχομαι άκριτα ότι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει ...συχνά όταν ο κόσμος προσέχει. Συμβαίνει, αλλά συμβαίνει ΣΠΑΝΙΩΣ. Το σπανίως σαφώς και εμπεριέχει τις περιπτώσεις που "την πάτησες" πραγματικά από ατύχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top