Σχέσεις ζευγαριού μετά την απόκτηση παιδιών

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Εγω ισως γίνω βαρετη αλλά θα πω πως οτι γίνεται κρυφά δημιοουργεί ασχημα παιχνίδια στην φαντασια ενος παιδιού και ισως και να το τρομάζει. Με το να βλέπει πχ στην τηλεώραση ερωτικες σκηνες και να αλλαζουμε καναλι ή να μαλώνουμε ένα κοριτσάκι όταν εντελώς αθώα παίζει με την μπάρμπι και τον τζον τζον εχοντας στους γυμνούς (ναι το χω δει κι αυτό έξαλη μάνα να λέει στο παιδι πως θα πρεπε να ντρέπεται και τι αίσχη ειναι αυτά!) Παιδιά κουλ! Οσο πιο άνετοι είμαστε με το σεξ απέναντι στα παιδιά μας τόσο πιο ακομπλεξάριστα θα γίνουν. Και το μονο σίγουρο οτι δεν θα αποκτήσουν τέτοιου είδους ψυχικά τραύματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
... δεν είναι κακό να συζητάς με τα παιδιά για σεξ, δεν είναι κακό να ξέρουν ότι οι γονείς τους έχουν σεξουαλική ζωή. Κακό για μένα είναι να έχουν εικόνες και ήχους στην μνήμη τους από παρτίδες σεξ των γονιών, όπως και επίσης θεωρώ κακό να μάθουν ανατομία από το δικό μου σώμα. Άλλο να μιλώ με τα παιδιά μου και άλλο να με βλέπουν και να με ακούν.

universal true» δεν προσπάθησα να πω ποτέ γιατί πολύ απλά, δεν γνωρίζω ποια είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
universal true» δεν προσπάθησα να πω ποτέ γιατί πολύ απλά, δεν γνωρίζω ποια είναι)

Nice to know! ;)

Θα ήταν χρήσιμο πάντως, αν θέλεις φυσικά, να μας πεις πως έχεις ρυθμίσει το θέμα του σεξ, σε σχέση με τα παιδιά σου και πως έχεις καταφέρει και καλή σεξουαλική ζωή να έχεις, και τα παιδιά να μην ξέρουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:)Χάος .....πές τα χρυσόστομε !:D:D Ευχαριστώ & για το καλωσόρισμα:D! Τώρα...έβαλες εδώ....νάρκες.Δεν κάνει να λέμε όλη την αλήθεια,γιατί είναι κάπως αποθαρρυντική.
Ένα θεματάκι θα θίξω & βλέπουμε...μη βγάλεις όλη τη...μαυρίλλα μετα:D.Το έθιξες εσύ,να βάλω κι εγώ ενα σχόλιο συμπλήρωμα.
Περισσότερο για τις γυναίκες,αλλά & για τους άντρες σε μικρότερο ποσοστό,ισχύει το εξής (κατα την άποψή μου πάντα & δεν είμαι αυθεντία):
Θέλουμε να νοιώθουμε ερωτευμένοι για να κάνουμε...έρωτα !
ή να πρόκειται για κάτι καινούριο (άτομο) που να μας δίνει μιά τέτοια πιθανότητα-ψευδαίσθηση,οτι θα μας ερωτευθεί ή θα το ερωτευθούμε.
Αυτή είναι & η άποψη της...ψυχής & η συμμετοχή της.
Όταν λοιπόν δε νοιώθουμε πια ερωτευμένοι,μενει το καθαρό σέξ,οπου το μεγαλύτερο μέρος εχει η ευχαρίστηση των άμεσων αισθήσεων .(Όλ'αυτά στα πλαίσια του γάμου,για να μήν παρεξηγηθώ).Εκει αρχίζει η διαφοροποίηση στάσης των δύο.
..........Τα λέμε .

Φίλε Wishful εγώ έφτασα σε αυτό το σημείο του "σκέτο σεξ και κανένα πλέον συναίσθημα", μετά από περίπου 16 χρόνια σχέσης-γάμου και ομολογώ ότι δεν μου ήταν αρκετό. Κράτησε περίπου 3 χρόνια και κάποια μέρα απλά δεν μπορούσα να το κάνω πλέον. Δυστυχώς αυτό μου φάνηκε ως ένα "γιατροσόφι" για να διασώσουμε τον αποτυχημένο θεσμό του γάμου, τουλάχιστον με τον ολοκληρωτικό τρόπο που ισχύει σήμερα. Σχολαστικισμός στ' ανθρώπινα συναισθήματα δεν υπάρχει. Δεν επεκτείνομαι γιατί θα θεωρηθούμε οφτοπικοί, απλά θέλω να ξαναϋπογραμμίσω ότι αυτά τα περί παιδιών είναι προσχήματα για ν' αποφύγουν το σεξ (και να χάσουν τελικά το σύντροφό τους) όσοι κι όσες θεωρούν την πράξη αυτή μιαρή και ενοχική.

2)Αν έπαθε ή όχι ψυχολογικό σοκ θα φάνει όταν θα έχει την δική της σεξουαλική ζωή…

Το ίδιο ισχύει και για την δική σου κόρη. Μηδένα προ του τέλους μακάριζε (και προ του Χάους κακάριζε). Είσαι σίγουρη ότι η δική σου στάση δεν θα προκαλέσει καμία δυσλειτουργία στο παιδί; "Άμα το πιστεύεις είσαι ευτυχισμένος" έλεγε κάποτε ο Νταλάρας (ρε σεις, λέτε να φάω πρόστιμο κανά μύριο που είπα το όνομα του "ακατονόμαστου" όπως ο Πανούσης;:D).

3) Κακή διαπαιδαγώγηση είναι να μην κρατάς κρυφό(επτασφράγιστο μη σου πω) την όποια σεξουαλική ζωή σου μπροστά στα παιδιά. Ξέρουν(από μια ηλικία και μετά) αλλά δεν πρέπει να δουν και να ακούν. Και δεν το λέω εγώ…το λένε χιλιάδες άνθρωποι που έχουν δυσλειτουργίες στην σεξουαλική τους ζωή επειδή είδαν ή άκουσαν τους γονείς τους.

Φυσικά, αν οι γονείς το έκρυβαν ως επτασφράγιστο μυστικό (και μετά δεν ξέρεις ελληνικά ε πονηρούλα;;; ) και το έθεταν στο παιδί τους με τρόπο ενοχικό και αποτροπιαστικό, φυσικό είναι όταν τα παιδιά το πήραν χαμπάρι να πάθουν ψυχικό τραλαλά (η επιστημονικότητά μου σπάει κόκκαλα έ; :P) αλλά και πνευματικό περαδώθε ( τι λέω ο λούστης, ντοκτορά στην ψυχολογία μιλάμε δηλαδής). Για μένα πάλι κακή (έως κάκιστη) διαπαιδαγώγηση είναι να φορτώνεις τα παιδιά σου με φοβίες, ενοχές και Ταμπού, όλα "για το καλό τους".

Και για να σας πείσω…φανταστείτε τους γονείς σας την ώρα της πράξης… μπορείτε? Μήπως αισθάνεστε άβολα? Εγω πάντως… ναι…
και ευτυχώς. Γιατί το σεξ γίνεται ανάμεσα σε ένα θηλυκό και ένα αρσενικό… αν δεν υπήρχε το «κρυφό» άρα το «απαγορευμένο» θα ήταν φυσιολογικό να ερωτεύεται η κόρη τον πατέρα (πχ) και να τον ποθεί σεξουαλικά…

Όταν εσύ και η προσωπική σου θέση αποτελείτε το απόλυτο κριτήριο επιστημονικής κατάρτισης, κατανοώ το φανατισμό και την εμπάθεια που προτάσεις. Μήπως πρέπει να επισκεφτείς τον παρακάτω επιστήμονα και να συζητήσεις ορισμένα πράγματα;

Είχα μια φιλενάδα που μου έλεγε ότι οι γονείς της το κάνουν 3 φορές την εβδομάδα μετά από πολλά χρόνια γάμου και το έβλεπε πολύ ρομαντικά, σχεδόν το έλεγε με καμάρι. Επειδή έχω προσωπική εμπειρία, μπορώ να πιστοποιήσω ότι η συγκεκριμένη δεν έπασχε από καμία σεξουαλική δυσλειτουργία, πέραν της πολύ σοβαρής, ότι έκανε σεξ μαζί μου (θα έπρεπε να το κοιτάξει κάπως αυτό:P). Βέβαια, όταν μου ζήτησε να καλέσω και δυο φίλους μου στο κρεβάτι ήταν μόλις 18 χρονών όμως αυτό δεν θεωρείται δυσλειτουργία, αλλά υπερλειτουργία:D:P:clapup:(Καλά, εμένα η διαστροφή μου δεν βρίσκεται στο σεξ, αλλά στο χιούμορ μου)

Δεν είναι όλα τα ταμπού τυχαία, αγαπητοί συνομιλητές μου…

Επιτέλους και κάτι στο οποίο συμφωνώ, αλλά όχι απολύτως. Πιστεύω ότι οι περιορισμοί καλώς έχουν τεθεί, η έννοια του Ταμπού όμως σημαίνει όχι την διαλεκτική στάση αποφυγής επικίνδυνων καταστάσεων, όπως έχω ξαναγράψει πρόσφατα, αλλά τη φοβική και ενοχική αντιμετώπιση κάθε κινδύνου. Ο φόβος φυλάει τα έρημα, όμως οι φοβίες που αναπτύσσονται μέσω των ταμπού, μπορεί να σε στείλουν σε ψυχίατρο ή σε σεξολόγο. Για να γίνω πιο σαφής, η κόρη μου, όπως και πολλές άλλες κόρες έχουν πει στους μπαμπάδες τους, ήδη μου έχει ζητήσει να με παντρευτεί. Την ευχαρίστησα για την μεγάλη τιμή, της εξήγησα όμως με σαφήνεια ότι ανάμεσα σ' έναν πατέρα και στην κόρη του υπάρχει φραγμός από Θεό και ανθρώπους, της εξήγησα την έννοια της αιμομειξίας, όπως και το γιατί υπάρχει απόλυτη απαγόρευση σ' αυτό το θέμα. Το παιδί το κατάλαβε, με αποτέλεσμα ν' αλλάξει στάση και να είναι πολύ πιο προσεκτική σ' αυτό το θέμα, χωρίς ωστόσο να πάψει ν' αποζητά την αγκαλιά μου και το χάδι μου. Μην υποτιμάτε την νοημοσύνη των παιδιών, έτσι κι αλλιώς τα ξέρουν όλα, όπως λέει κι ο Σαββόπουλος.
Με αυτόν τον τρόπο έθεσα τον φραγμό, που σωστά υπάρχει, όμως εξάλειψα το Ταμπού.

απο τον Θανο Ασκητη
Η ύπαρξη των παιδιών επηρεάζει τη σεξουαλική ζωή του ζευγαριού;
"Η ύπαρξη παιδιών είναι άλλος ένας παράγοντας που ελαττώνει τις σεξουαλικές επαφές του ζευγαριού. «Αν μας ακούσουν τα παιδιά; Αν το καταλάβουν; Δεν μπορούμε να κάνουμε σεξ τώρα, αν ανοίξουν τη πόρτα;» Οι γονείς οι ίδιοι είναι αυτοί που θα περάσουν στα παιδιά τους το μήνυμα, ότι πρέπει η πόρτα του υπνοδωματίου να κλείνει, ότι πρέπει να χτυπάνε πριν μπουν μέσα και ότι άλλωστε ο χώρος αυτός δεν τους ανήκει..."

Να με συγχωρείς, όμως εγώ έχω δει τον Ασκητή (όνομα κι αυτό για σεξολόγο ε;;; :D) να το λέει αυτό δυο φορές στην τηλεόραση. Αυτό που εννοούσε ήταν σαφέστατα ότι οι γονείς πρέπει να έχουν σεξουαλικές σχέσεις και αυτό να το διευθετήσουν με τα παιδιά τους. Ας μην καταλαβαίνουμε από το λόγο των επιστημόνων ό,τι μας συμφέρει και μόνο...

Isiliel είσαι πολύ ωραία :D

Εγω ξέρω ότι για ερωτική έλξη από παιδί σε γονεά ουσιστικά εμποδίζεται γονιδιακώς λόγω του συνδρόμου Westenmark ή κάπως έτσι.

Δεν ισχύει αυτό, μην ξεχνάμε ότι είναι εύκολο για κάποιον πουριτανό ή οποιονδήποτε άλλον να στήσει μια έρευνα και να την βάλει να λέει ό,τι θέλει αυτός ή εκείνοι που του χρηματοδοτούν την έρευνα. Αυτή είναι μια θεωρία που δεν χαίρει καμίας εκτίμησης...
Ο φραγμός έναντι της αιμομειξίας δεν είναι φυσικός. Άλλωστε αν ήταν δεν θα χρειαζόταν να δημιουργηθεί ένα τόσο ισχυρό Ταμπού, επενδυμένο με Θεϊκές κατάρες και θρησκευτικό αποτροπιασμό, μύθους θρύλους και παραδόσεις. Ας μην ξεχνούμε και το αρχέτυπο του Οιδίποδα. Αντίθετα, η κοινωνιολογία διδάσκει (το έχω συζητήσει με καθηγητή) ότι στα πρώτα αρχέγονα στάδια ανάπτυξης του ανθρώπινου είδους οι πατεράδες το έκαναν συχνά με τις κόρες τους. Αυτό ήταν, τουλάχιστον μέχρι και τα μέσα του 20ου αιώνα, περισσότερο διαδεδομένο στην ελληνική επαρχία απ' ότι νομίζετε, ειδικά στην Πελοπόνησσο. Απλά οι Έλληνες έχουν μάθει να "κλέβουν" αλλά πάντα να το κρύβουν, μέχρι βέβαια να τους πιάσουν.

Και για ν' απαντήσω στον "εφιάλτη" της Ρουμάνας...
Η φυσική έλξη μεταξύ γονέων και παιδιών αντιθέτου φύλου είναι όχι μόνο φυσιολογική αλλά και απαραίτητη για τα παιδιά, ώστε να αναπτύξουν την δική τους σεξουαλικότητα. Ο γονιός του αντίθετου φύλου αποτελεί "πρότυπο" για την αναγνώριση των σωματικών και ψυχικών χαρακτηριστικών του φύλου που εκπροσωπεί, άλλωστε οι σύγχρονες απόψεις λένε ότι τα παιδιά έχουν δική τους σεξουαλικότητα (έχω ακούσει και τον Ασκητή να το λέει) από πολύ μικρή ηλικία. Η απόκρυψη κάθε στοιχείου ερωτισμού από τον γονέα και η αντιμετώπιση του ζητήματος με ενοχή, Ταμπού ή αιδήμονα σιωπή, συντελεί στην δημιουργία λανθασμένων εντυπώσεων και στρεβλής σεξουαλικής και συναισθηματικής ανάπτυξης.

Θα ήθελα να τελειώσω με ένα σχόλιο για τους χιλιάδες που, όπως μας λέει η Ρουμάνα, ασπάζονται τις απόψεις της.

Πράγματι, αυτή ήταν για αιώνες και είναι κατά πολύ μέχρι και σήμερα η κρατούσα πλειοψηφική άποψη. Συνεπώς αυτή η άποψη έχει διαπαιδαγωγήσει ως προς τον Έρωτα και την σεξουαλική πράξη γενιές και γενιές ανθρώπων. Άρα αυτή ευθύνεται για τις τεράστιες σεξουαλικές δυσλειτουργίες, τις δυσκολίες, την άγνοια που σκοτώνει, τις στυτικές δυσλειτουργίες, το φθόνο του πέους, την πρόωρη εκσπερμάτωση και όλα τα άλλα στραβά που μπορεί κανείς να διαπιστώσει κατά κόρον όταν συζητά με τους γνωστούς του, αν διαβάζει σχετικά ή αν απλά δει τα όσα γράφονται στα διάφορα fora (και στο στέκι) περί των σεξουαλικών ζητημάτων. Θα έλεγε κανείς ότι μια τέτοια γενίκευση είναι εν πολλοίς άδικη, όμως σε συνδυασμό με τη χρήση του σεξ ως καταναλωτικού αγαθού, μπορεί να εξηγήσει πολλά από τα ανεξήγητα, αφού όλοι συζητάνε για το σεξ, όμως κανείς δεν είναι ευχαριστημένος.

Απέναντι σ' ένα δοκιμασμένο στην πράξη μοντέλο σκέψης, το οποίο έχει εκ των πραγμάτων αποχειχθεί ανεδαφικό, αποτυχημένο, ξεπερασμένο και προβληματικό, εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα, όχι μόνο να θέσουμε αμφισβητήσεις, αλλά και να δοκιμάσουμε στην πράξη να βρούμε καλύτερους τρόπους να διαπαιδαγωγήσουμε τα παιδιά μας σεξουαλικά. Στο κάτω κάτω κάθε γονιός παίρνει την ευθύνη για τις πράξεις και τις παραλείψεις του, βάζει με κάθε του κίνηση το κεφάλι στον ντορβά, άρα κι αυτό δεν θ' αποτελέσει εξαίρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αααααα, δεν ξερω τι λετε εσεις, εμενα παντως οι γονεις μου δεν εχουν κανει ΠΟΤΕ σεξ!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και ένα σχετικό ανέκδοτο για να ελαφρύνει λίγο το κλίμα, που ήδη έχει ελαφρύνει δηλαδή.

Το ζευγάρι έχει 4 παιδιά, 10 έως 5 χρονών. Φυσικά, τα παιδιά είναι πανταχού παρόντα, πολύ ζωηρά, κοιμούνται και αργά, συνεπώς οι γονείς δεν βρίσκουν καθόλου χρόνο να βρεθούν "οι δυο τους" χωρίς να τους αντιληφθούν.

Κάποια μέρα ο πατέρας δεν αντέχει πια και λέει στη μάνα: "Λοιπόν γυναίκα το απόγευμα που θα πλένεις τα πιάτα, σπάσε ένα ποτήρι και άρχισε να φωνάζεις ότι κόπηκες. Εγώ θα τρέξω, θα σε πάω στο μπάνιο δήθεν για τις πρώτες βοήθειες, θα κλείσουμε την πόρτα και θα το κάνουμε γιατί δεν πάει άλλο".

Η γυναίκα συμφωνεί και πραγματικά το απόγευμα σπάζει ένα ποτήρι στο νεροχύτη. "Αχ Θεέ μου, βοήθεια, κόπηκα, πονάω, τι θα κάνω;" αρχίζει να φωνάζει. Ο σύζυγος τρέχει, "μα δεν προσέχεις καθόλου;" της λέει, "πάμε γρήγορα στο μπάνιο να σε περιποιηθώ".

Μόλις αυτοί κλείνονται στο μπάνιο, ο μεγαλύτερος γιος τρέχει από πίσω για να δει τι γίνεται, κι αφού η πόρτα είναι κλειστή, αρχίζει να κοιτάει απ' την κλειδαρότρυπα. Τα υπόλοιπα αδέρφια περιμένουν στην κουζίνα γεμάτα αγωνία.
Μετά από 5 λεπτά, κι αφού ο γιος έχει παρακολουθήσει τα πάντα, τρέχει προς τα αδέρφια του και τους λέει έντρομος:

"Προσέξτε παιδιά μην τυχόν και σπάσετε κανένα πιάτο, γιατί ο μπαμπάς θα σας μαμήσει"...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Isiliel είσαι πολύ ωραία :D

Εγω ξέρω ότι για ερωτική έλξη από παιδί σε γονεά ουσιστικά εμποδίζεται γονιδιακώς λόγω του συνδρόμου Westenmark ή κάπως έτσι.

Δεν ξέρω βρε παιδιά, θυμάμαι μόνο ότι είχα διαβάσει σε κάποιο βιβλίο πως η έλξη του παιδιού προς το γονέα είναι εξαιρετικά σπάνια (νομίζω όχι μόνο προς γονείς, αλλά γενικά προς ανθρώπους) λόγω ενός συνδρόμου, το οποίο σε απλά λόγια λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να συνδεθείς ερωτικά με άτομα με τα οποία έρχεσαι σε επαφή τους πρώτους μήνες της ζωής σου. Ελπίζω να μην είναι μπαρούφα και εκτεθώ :D

btw εγώ είχα πετύχει γονείς σε τέτοιες στιγμές όντας πολύ μικρή και αθώα.
Κατάλαβα πολλά μα πάρα πολλά χρόνια μετά τι έκαναν (τα παίρνω κι αργά το άτιμο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Isiliel είσαι πολύ ωραία :D

Εγω ξέρω ότι για ερωτική έλξη από παιδί σε γονεά ουσιστικά εμποδίζεται γονιδιακώς λόγω του συνδρόμου Westenmark ή κάπως έτσι.


Δεν ισχύει αυτό, μην ξεχνάμε ότι είναι εύκολο για κάποιον πουριτανό ή οποιονδήποτε άλλον να στήσει μια έρευνα και να την βάλει να λέει ό,τι θέλει αυτός ή εκείνοι που του χρηματοδοτούν την έρευνα. Αυτή είναι μια θεωρία που δεν χαίρει καμίας εκτίμησης...
Ο φραγμός έναντι της αιμομειξίας δεν είναι φυσικός. Άλλωστε αν ήταν δεν θα χρειαζόταν να δημιουργηθεί ένα τόσο ισχυρό Ταμπού, επενδυμένο με Θεϊκές κατάρες και θρησκευτικό αποτροπιασμό, μύθους θρύλους και παραδόσεις.

2 λογια για να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα, γιατι ο ενας δε το θυμαται καλα (ανθρωποι ειμαστε ξεχναμε) ο αλλος λεει οτι δεν ισχυει, ενα αλλο παιδακι το φερε ο πελαργος κλπ. :P

Λεγεται Westermarck effect και ειναι το φαινομενο κατα το οποιο οταν 2 ατομα , κατα την πρωιμη ηλικια τους (μεχρι περιπου 10 ετων) ζουνε μαζι, αργότερα βρισκονται να εχουν πολυ μειωμενη μεταξυ τους σωματικη ελξη.

Εχει παρατηρηθει πολλες φορες σε πολλες κοινωνικες ομαδες, διαφορετικων κρατων και κουλτουρας, καθως εχει παρατηρηθει και το αντιστροφο. Ενας αδερφος και μια αδερφη αν δεν εχουν καμια επαφη μεχρι καποια ηλικια, και γνωριστουν αργοτερα μπορουν να αναπτυξουν σωματικη ελξη χωρις ιδιαιτερο προβλημα.

Το οτι τα μελη της ιδιας οικογενειας ποθουν το ενα το αλλο απο μικρη ηλικια, το ελεγε ο Φρουντ (και εκει απεδιδε την κατασκευη ταμπου) αλλα φαινεται οτι η θεωρια του Γουέστερμαρκ εχει επαληθευτει περισσοτερο μεχρι στιγμης.

Εικαζω οτι μπορει και ο Φρουντ να ειχε δικιο , αλλα εν μερει. Οτι μποριε δλδ να υπαρχουν στιγμες ποθου (υποσυνειδητου ή οχι) που πηγαζουν απο τον αρχεγκεφαλο. Αλλα συνολικα, και στη ζωη αργοτερα, φαινεται οτι ο Γουεστεμαρκ επαληθευεται.

Κατα τα αλλα, νομιζω καλυφθηκε το θεμα μεχρι να γυρισω απο διακοπες, οποότε, τελλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:)Μπα..¨.Έχασα επεισόδια...Απο κεί & απο'δώ μαζεμένα,θα πώ τη...μπαρούφα μου,χωρίς να σέβομαι απόψεις γιατρών & μη !
Μή μιλάτε στα παιδιά σας για το σεξ (η τον έρωτα αν προτιμάτε),ακόμη κι αν σας κάνουν...τσακωτούς !
Αφήστε τα να ανακαλύψουν μόνα τους το θέμα !
Έτσι κι αλλοιώς,όλα είναι τόσο...ομαλά στην κοινωνία μας & έτοιμα να υποδεχθούν τα νέα άτομα που προσπαθούν να ανακαλύψουν τον ερωτικό κόσμο...
Ιδαίτερα εκτιμούνται & θα προτιμηθούν,τα νεαρά άτομα που δεν έχουν στερεότυπα & ταμπού κανενός είδους & προέλευσης!!!
"Τα άγραφα χαρτιά" αλλοιώς.
Σα να έχουμε χάσει τη μπάλλα μερικ--:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.

Αφήστε τα να ανακαλύψουν μόνα τους το θέμα !
Έτσι κι αλλοιώς,όλα είναι τόσο...ομαλά στην κοινωνία μας & έτοιμα να υποδεχθούν τα νέα άτομα που προσπαθούν να ανακαλύψουν τον ερωτικό κόσμο...
Ιδαίτερα εκτιμούνται & θα προτιμηθούν,τα νεαρά άτομα που δεν έχουν στερεότυπα & ταμπού κανενός είδους & προέλευσης!!!
"Τα άγραφα χαρτιά" αλλοιώς.

Διαφωνώ ολοκληρωτικά! :)
Όταν ΔΕ μιλάς δημιουργείς ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Διαφωνώ ολοκληρωτικά! :)
Όταν ΔΕ μιλάς δημιουργείς ταμπού.

Μάλλον το αντίθετο θέλει να πει νομίζω ο συνομιλητής. Αυτό φαίνεται κι από το σχόλιο "χάσανε την μπάλα μερικοί" (οέο, πού 'ναι η μπάλλα;;;). :D:P.

Για το σύνδρομο Westmark έχω να πω ότι εάν ο φραγμός δεν τεθεί από το περιβάλλον, μάλλον δεν ισχύει. Αυτό υπονοείται κι από το σχόλιο του Lory, ότι μπορεί να δημιουργηθεί υποσυνείδητη έλξη κλπ. Έχω δει πολλές μαμάδες να έχουν σχεδόν ερωτική σχέση με το γιο τους, πατέρες με την κόρη τους, αδελφές με τους αδελφούς τους. Δεν εννοώ ότι έχουν σεξουαλική επαφή, όμως η συμπεριφορά τους είναι στα όρια της ερωτικής διεκδίκησης και σε κάνει να σκέφτεσαι ότι αν αυτό δεν απαγορευόταν, αν οι άνθρωποι δεν είχαν καλλιεργήσει μόνοι τους τον περιορισμό αυτόν, η σχέση θα έφτανε κι ως εκεί... Εν πάσει περιπτώσει, μπορεί το σύνδρομο να δίνει μια δικλείδα ασφαλείας, όμως καλά θα είναι να μη στηριζόμαστε πολύ σ' αυτό γιατί έχει πολλές πολλές εξαιρέσεις, τον Δουρή τον θυμάστε; Επίσης το ρητό "Δουλειά δεν είχε ο διάβολος, μαμούσε τα παιδιά του";;:P Τίποτε δεν γίνεται παροιμία αν δεν έχει κάποια πραγματική και συχνά παρατηρούμενη βάση. Τέλος θέλω να πω ότι σε πολύ λούμπεν κοινωνικά στρώματα ή σε τσιγγάνους η αιμομειξία παρατηρείται πολύ συχνότερα και ιδιαίτερα σε επίπεδο ξαδέλφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Διαφωνώ ολοκληρωτικά! :)
Όταν ΔΕ μιλάς δημιουργείς ταμπού.

Συμφωνώ.
Δεν είπαμε ο γονιός να πιέζει το παιδί με το ζόρι να του κάνει μάθημα σεξουαλισμού, αλλά μπορείς έμμεσα και άμεσα με τον τρόπο που έχεις οργανώσει την καθημερινή σου ζωή, να έχεις διδάξει κάποια πράγματα στα παιδιά, κυρίως αυτά που πρέπει να προσέχουν για την υγεία τους.
Γιατί η σεξουαλική επιλογή είναι άλλο θέμα, σ'αυτό δεν χωράνε κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για το σύνδρομο Westmark έχω να πω ότι εάν ο φραγμός δεν τεθεί από το περιβάλλον, μάλλον δεν ισχύει.
. Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι εννοεις. Το φαινομενο Westermarck οπως το περιεγραψα, ισχυει αδιαμφησβητητα (με τις μεχρι τωρα παρατηρησεις). Αν οι 2 συγγενεις ζησουν μαζι ή οχι , εκει ειναι η ουσια.

Έχω δει πολλές μαμάδες να έχουν σχεδόν ερωτική σχέση με το γιο τους, πατέρες με την κόρη τους, αδελφές με τους αδελφούς τους. Δεν εννοώ ότι έχουν σεξουαλική επαφή, όμως η συμπεριφορά τους είναι στα όρια της ερωτικής διεκδίκησης και σε κάνει να σκέφτεσαι ότι αν αυτό δεν απαγορευόταν, αν οι άνθρωποι δεν είχαν καλλιεργήσει μόνοι τους τον περιορισμό αυτόν, η σχέση θα έφτανε κι ως εκεί...
Αυτο που περιγραφεις υπαρχει, αλλά ειναι αλλο πραγμα. Και συμβαινει λογω αλλης αιτιας συμφωνα με την επιστημη. Ονομαζεται στα αγγλικα Συναισθηματικη /Ψυχολογικη /Λανθανουσα αιμομιξια, και οφειλεται σε συναισθηματικα προβληματα που εχει ο γονιος. (πιο συχνα λογω μη επαρκους σχεσης με τον συντροφο)

Εν πάσει περιπτώσει, μπορεί το σύνδρομο να δίνει μια δικλείδα ασφαλείας, όμως καλά θα είναι να μη στηριζόμαστε πολύ σ' αυτό γιατί έχει πολλές πολλές εξαιρέσεις, τον Δουρή τον θυμάστε;
Ο Δουρης μαλλον ηταν αρρωστος, οπως καποιο προβλημα στην δικη τους παιδικη ηλικια εχουν ολοι οι παιδεραστες. Σε πιο φυσιολογικες καταστασεις, για τις οποιες μιλαμε, η αιμομιξια φαινεται οτι εμποδιζεται με το μηχανισμο που αναφερθηκε. Ειναι ενα εργαλειο, αλλα αμα ο αλλος εχει ψυχολογικα προβληματα...ε δε μπορει να κανει και θαυματα. Αλλα τοτε μιλαμε για αρρωστους, οχι για τον απλο γειτονα. Αν δεν ισχυε η παρατηρηση του Γουεστερμαρκ, θα βγαζαν τα ματια τους ο μισος πληθυσμος της Γης με συγγενεις :P

Επίσης το ρητό "Δουλειά δεν είχε ο διάβολος, μαμούσε τα παιδιά του";;:P Τίποτε δεν γίνεται παροιμία αν δεν έχει κάποια πραγματική και συχνά παρατηρούμενη βάση.
Οι παροιμιες περιγραφουν ενα γεγονος που εχει παρατηρηθει με μια Α συχνοτητα. Δεν αναλυουν τους λογους για τους οποιους συμβαινει ;) (η συγκεκριμενη παντως δε νομιζω οτι σχηματιστηκε γιαυτο το λογο)

Τέλος θέλω να πω ότι σε πολύ λούμπεν κοινωνικά στρώματα ή σε τσιγγάνους η αιμομειξία παρατηρείται πολύ συχνότερα και ιδιαίτερα σε επίπεδο ξαδέλφων.
Ναι αλλα 1ον) δεν υπαρχει καμια ενδειξη οτι αυτο οφειλεται σε βιολογικη ελξη μεταξυ συγγενων (αλλα μαλλον για αλλους λογους κοινωνικο-πολιτισμικους/φυλετικους), και 2ον) και οι τσιγγανοι εδω και αρκετο καιρο εχουν ανοιξει τα συνορα στο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι αλλα 1ον) δεν υπαρχει καμια ενδειξη οτι αυτο οφειλεται σε βιολογικη ελξη μεταξυ συγγενων (αλλα μαλλον για αλλους λογους κοινωνικο-πολιτισμικους/φυλετικους), και 2ον) και οι τσιγγανοι εδω και αρκετο καιρο εχουν ανοιξει τα συνορα στο θεμα.

Ναι, αλλά τότε αυτό το Westermarck, δεν ισχύει για τους τσιγγάνους? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το Γουεστερμαρκ, λεει οτι τα ατομα αυτα θα εχουν μειωμενη ερωτικη ελξη to begin with. Δε λεει οτι αηδιαζουν και κανουν εμετο :P Αν δεν αισθανεσαι να πας μονη σου προς καποιον , δεν αισθανεσαι καποια εντονη ελξη, τοτε ειναι ενα βοηθημα. Αλλα αν ο περιγυρος σε εχει μαθει ετσι απο μικρο και σε πιεζει, ε θα το κανεις. Βοηθημα ειναι, δεν αποκλειει με καποια βιολογικη βομβα το γεγονος. Αν ηταν ετσι δε θα υπηρχε ποτε καν η λεξη αιμομιξια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
. Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι εννοεις. Το φαινομενο Westermarck οπως το περιεγραψα, ισχυει αδιαμφισβητητα (με τις μεχρι τωρα παρατηρησεις). Αν οι 2 συγγενεις ζησουν μαζι ή οχι , εκει ειναι η ουσια.

Το φαινόμενο μπορεί να έχει παρατηρηθεί, όμως δεν λαμβάνεται υπόψιν ότι οι πληθυσμοί στους οποίους έχουν γίνει οι παρατηρήσεις έχουν ήδη κι από πολλούς αιώνες θέσει το φραγμό της αιμομιξίας. Έτσι έχουμε μια ακόμη άχρηστη επιστημονική παρατήρηση, αφού δεν μπορεί να μας απαντήσει στην κλασική ερώτηση: "Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;".

Ναι αλλα 1ον) δεν υπαρχει καμια ενδειξη οτι αυτο οφειλεται σε βιολογικη ελξη μεταξυ συγγενων (αλλα μαλλον για αλλους λογους κοινωνικο-πολιτισμικους/φυλετικους), και 2ον) και οι τσιγγανοι εδω και αρκετο καιρο εχουν ανοιξει τα συνορα στο θεμα.

Ακριβώς λοιπόν βλέπουμε κοινωνικές τάξεις ή φυλετικές ομάδες που δεν έχουν, για λόγους κοινωνικούς ή πολιτιστικούς, θέσει με ισχυρό τρόπο τον περιορισμό, να επιδεικνύουν σημαντικά υψηλότερα ποσοστά αιμομειξίας σε σχέση με άλλους πληθυσμούς που έχουν θέσει αυτόν τον περιορισμό με τρόπο που ν' αποτελεί μέρος του συλλογικού τους υποσυνείδητου. Αυτό αποδεικνύει ότι το φαινόμενο δεν έχει τεθεί από γενετικούς παράγοντες, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα θηλαστικά. Επιμένω ότι ο περιορισμός είναι επίκτητος και πρέπει να καλλιεργείται.

Ο Δουρης μαλλον ηταν αρρωστος, οπως καποιο προβλημα στην δικη τους παιδικη ηλικια εχουν ολοι οι παιδεραστες. Σε πιο φυσιολογικες καταστασεις, για τις οποιες μιλαμε, η αιμομιξια φαινεται οτι εμποδιζεται με το μηχανισμο που αναφερθηκε. Ειναι ενα εργαλειο, αλλα αμα ο αλλος εχει ψυχολογικα προβληματα...ε δε μπορει να κανει και θαυματα. Αλλα τοτε μιλαμε για αρρωστους, οχι για τον απλο γειτονα. Αν δεν ισχυε η παρατηρηση του Γουεστερμαρκ, θα βγαζαν τα ματια τους ο μισος πληθυσμος της Γης με συγγενεις :P

Μπορεί να ήταν άρρωστος. Το πόσο συνηθισμένο όμως είναι αυτό το φαινόμενο καθ' άπασαν την Ελληνική επικράτεια και δη στην Πελοπόνησσο, δεν μπορείτε να το διανοηθείτε. Κοινωνιολογικές μελέτες το δείχνουν. Σε τελική ανάλυση καλό είναι να μην στηριζόμαστε σε αυτοματισμούς που έχουν τόσο μεγάλα ποσοστά αποτυχίας. Στο συγκεκριμένο ζήτημα θα πρέπει να βρισκόμαστε πάντοτε σε εγρήγορση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Διαφωνώ ολοκληρωτικά! :)
Όταν ΔΕ μιλάς δημιουργείς ταμπού.
:) Μάλλον το αντίθετο πήρες απ'αυτό που ήθελα να δώσω ! Θεωρείς δεδομένο οτι ο κόσμος μας θα υποδεχθεί με τα αγνότερα & ...στογρικότερα συναισθήματα τα νεαρά άτομα που ψάχνουν χωρίς κανένα δεδομένο τον ερωτικό κόσμο ? Δεν κατάλαβες την ειρωνεία ? Η διάβασες τις τρείς πρώτες σειρές ?Με τον τρόπο που το ανέπτυξα,θελω να πω το τι συνέπεια απλή (με μύριες άλλες) μπορεί να έχει το να ΜΗΝ μιλάς με τα παιδιά σου για το σεξ.τώρα εσύ πώς με κατάλαβες ...????:confused:Πάντως,χαίρομαι που διαφωνείς με αυτό που κατάλαβες:):)
Αρκτούρος....Το αυτό φίλε μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Συμφωνώ.
Δεν είπαμε ο γονιός να πιέζει το παιδί με το ζόρι να του κάνει μάθημα σεξουαλισμού, αλλά μπορείς έμμεσα και άμεσα με τον τρόπο που έχεις οργανώσει την καθημερινή σου ζωή, να έχεις διδάξει κάποια πράγματα στα παιδιά, κυρίως αυτά που πρέπει να προσέχουν για την υγεία τους.
Γιατί η σεξουαλική επιλογή είναι άλλο θέμα, σ'αυτό δεν χωράνε κανόνες.
:)Αναρωτήθηκα πολλές φορές...Οι σεξουαλικές μας επιλογές,δεν έχουν σχέση με τη σεξουαλική μας διαπαιδαγώγηση ? & καθώς για εμέ,παιδεία=σπίτι,έχουμε :σεξ.διαπαιδαγώγηση=παιδεία=σπίτι !
Σαφώς όχι με το ζόρι.Αλλά όχι & παντελώς...μεσάνυχτα.
Οι εκτροπές στις προτιμήσεις-ορέξεις (& μη μου πεί κανείς τι εννοώ εκτροπή σε μιά εποχή που όλα είναι...ανοιχτά),οι εκτροπές ας είναι θέμα ορμονών & μόνο(το σέβομαι εν μέρει,γιατί είναι φύση) & όχι παιδείας !!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το φαινόμενο μπορεί να έχει παρατηρηθεί, όμως δεν λαμβάνεται υπόψιν ότι οι πληθυσμοί στους οποίους έχουν γίνει οι παρατηρήσεις έχουν ήδη κι από πολλούς αιώνες θέσει το φραγμό της αιμομιξίας. Έτσι έχουμε μια ακόμη άχρηστη επιστημονική παρατήρηση, αφού δεν μπορεί να μας απαντήσει στην κλασική ερώτηση: "Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;".
Πριτς ! και ποιος το λεει αυτο ; Σε ποιο λαο ξερεις να εχει παρατηρηθει , οπου και απο αιωνες ειχε θεσει φραγμο αιμομιξιας , αλλα και δε το λαμβανουν υποψιν ; Πριν 2 ποστ αγνοουσες καν οτι υπαρχει το φαινομενο Γουεστερμαρκ :P
Παντως, περα απο την πλακα, πρακτικα απαντησα ηδη. Ο φραγμος μπηκε εξαιτιας του αισθηματος αποστροφης και οχι αναποδα. Αλλωστε το φαινομενο παρατηρειται και σε απουσια συγγενιας οποτε δεν παιζει θεμα ταμπου. ;)

Ακριβώς λοιπόν βλέπουμε κοινωνικές τάξεις ή φυλετικές ομάδες που δεν έχουν, για λόγους κοινωνικούς ή πολιτιστικούς, θέσει με ισχυρό τρόπο τον περιορισμό, να επιδεικνύουν σημαντικά υψηλότερα ποσοστά αιμομειξίας σε σχέση με άλλους πληθυσμούς που έχουν θέσει αυτόν τον περιορισμό με τρόπο που ν' αποτελεί μέρος του συλλογικού τους υποσυνείδητου. Αυτό αποδεικνύει ότι το φαινόμενο δεν έχει τεθεί από γενετικούς παράγοντες, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα θηλαστικά. Επιμένω ότι ο περιορισμός είναι επίκτητος και πρέπει να καλλιεργείται.
Παρερμηνευεις τι θελω να πω. Να το εξηγησω καλυτερα : οι ομαδες με αιμομιξια, δε το κανουν επειδη οπως ελεγες , υπαρχει μεν ελξη φυσιολογικα στον ανθρωπο μεταξυ συγγενων (γιατι εσυ το ειπες αυτο, και ειναι αυτο που ελεγε και ο Φρουντ)..αλλα για αλλους λογους (πχ δε θελουν να παντρευουν με ατομα που δεν ειναι του στενου κυκλου/φυλης). Οι μελετες αντιθετως δειχνουν οτι ΔΕΝ υπαρχει φυσιολογικα ελξη και οτι αυτο ΔΕΝ ειναι προιόν των ταμπου.
Και βιολογικα στεκει, γιατι αποτρεπει περιεργους συνδυασμους γονιδιων. Μεχρι και στους χιμπατζηδες υπαρχει σε μια μορφη (τα αρσενικα μπορει να πανε με οποιοδηποτε θυληκο, ΕΚΤΟΣ της μητερας τους...και στις αδερφες τους επιδεικνυουν μειωμενη ελξη σε σχεση με αλλα θυληκα).

Σε τελική ανάλυση καλό είναι να μην στηριζόμαστε σε αυτοματισμούς που έχουν τόσο μεγάλα ποσοστά αποτυχίας. Στο συγκεκριμένο ζήτημα θα πρέπει να βρισκόμαστε πάντοτε σε εγρήγορση.
Σιγουρα, δε λεει κανεις να προκαλουμε την τυχη μας.Συμφωνουμε. Αλλα νταξει, κακα τα ταμπου, αλλα μη τα ριχνουμε και ολα πανω τους, τη στιγμη που η επιστημη λεει αλλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:)Το θέμα παίρνει μια ενδιαφέρουσα τροπή & θέλω να συμμετάσχω,αλλά ρε παιδιά,θα πάμε ολοι μας οφφ !
Είμαστε στις "σχέσεις του ζευγαριού..." Αν απαντήσω στην παρούσα φάση θα ανοίξω κι εγώ...πληγές,που θα θέλουν σχόλια η απαντήσεις,αλλά...για την αιμομειξία.?
Μήπως είναι καλύτερα να μεταφερθούμε σε νέο...ταπί ?
Να βάλουμε ενα νέο τίτλο &...να παλαίψουμε εκεί ?
Δεν ξέρω & αν ήδη υπάρχει κάτι,αλλά δεν το ανοίγω εγώ,ακριβώς γιατι δε γνωρίζω,οπότε μάλλον δουλειά για μόντ,η αντμίν..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η ΟΔ φροντίζει ήδη για το ενδεχόμενο split, άρα μπορείς να γράψεις ό,τι θέλεις και θα μεταφερθεί σε νέο τόπικ, μαζί με τα υπόλοιπα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top