Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
αλλα δεν ηταν κατι που πτογραμματιζες καλυτερα να το κρατησεις γτ τα πραγματα αυτα ειναι απροσδοκητα και δεν ξερεις ποτε και ΑΝ θα μπορεσεις να κανεις παιδι μετα απο μια εκτρωση
Αρα,η αποφαση για να το κρατησεις..παλι ειναι καθαρα εγωιστικη αποφαση,αφου θα γινει με το σκεπτικο οτι το κραταω,μπας και δεν θα μπορεσω να ξανακανω αλλο παιδι,και οχι με γνωμονα ποιο ειναι το καλυτερο για αυτον τον εν δυναμει ανθρωπο.Χωρις καθολου να μας νοιαζει αν αυτο το παιδι θα ειναι ευτυχισμενο η οχι.Μα ειμαστε σοβαροι;
Ποιο ειναι το εγκλημα;Να σταματησουμε την εξελιξη κυτταρων ανωδυνα και χωρις καμια συνειδητοτητα;ή το να δημιουργισουμε εναν ανθρωπο δυστυχισμενο;
Το να φερουμε ενα παιδι στον κοσμο δεν ειναι καραμελες,δεν φτιαχνουμε κεηκ.Θελει σοβαροτητα,υπευθυνοτητα και να ειμαστε ετοιμοι για αυτο.Και φυσικα να το θελουμε πραγματικα.Τελικα,πρεπει υποχρεωτικα απο τον νόμο,να υπαρχει μια σχολη γονεων,πριν κανει κανείς παιδι μου φαινεται.Ειναι το πιο σημαντικο πραγμα που μπορει να δημιουργισει ο ανθρωπος,και απλα αφηνεται στην τυχη και δεν υπαρχει τιποτα και κανενας να σου μαθει 5 πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
καμια σχεση... δεν εννοω αυτο. οντως πρεπει να ειναι υπευθυνος κανεις για να μπορεσει να αναθρεψει ενα παιδι, αλλα μολις τυχει κατι τετοιο και αρχισουν οι δυσκολιες, τοτε τι? θα πρεπει να κανει εκτρωση? δεν πιστευω οτι ειναι το σωστο αυτο. αν ηταν ετσι ολοι εκτρωσεις θα εκαναν. θελει ψυχραιμια και δυναμη για να σηκωσει κανεις τετοιο βαρος, ωστε να μπορεσει να κανει το καλυτερο για αυτον... ο καθενας ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει. ομως σε καμια περιπτωση δεν ειπα αυτο που καταλατε. και ναι... πρεπει να το σκεφεις ΚΑΙ αυτο, γτ μολις περασουν μερικα χρονια και δεν θα μπορει να κανει παιδι θα μετανιωνει για το υπολοιπο της ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
καμια σχεση... δεν εννοω αυτο. οντως πρεπει να ειναι υπευθυνος κανεις για να μπορεσει να αναθρεψει ενα παιδι, αλλα μολις τυχει κατι τετοιο και αρχισουν οι δυσκολιες, τοτε τι? θα πρεπει να κανει εκτρωση? δεν πιστευω οτι ειναι το σωστο αυτο. αν ηταν ετσι ολοι εκτρωσεις θα εκαναν. θελει ψυχραιμια και δυναμη για να σηκωσει κανεις τετοιο βαρος, ωστε να μπορεσει να κανει το καλυτερο για αυτον... ο καθενας ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει. ομως σε καμια περιπτωση δεν ειπα αυτο που καταλατε. και ναι... πρεπει να το σκεφεις ΚΑΙ αυτο, γτ μολις περασουν μερικα χρονια και δεν θα μπορει να κανει παιδι θα μετανιωνει για το υπολοιπο της ζωης.

πωπω μπραβο μυαλο, δηλαδη μου λες ειναι μια κοπελα 17 χρονων μενει εγκυος, και το σωστο ειναι να κρατησει το παιδι, αναρωτιεμαι ποιος θα το συντηρει αφου αυτη θα αλλαζει πανες ολη μερα αντι να πηγαινει σχολειο...αν αυτη φτασει στα 30 και δε μπορει πχ ν ακανει παιδι θα λεει πω ρε τι χαιβανι ημουν στα 17 επρεπε να το κρατησω γιατι μωρο εγω μωρο και αυτο θα καναμε καλο παιδικο σταθμο στο σπιτι...εχεις ιδεα τι θα πει παιδι; τι θα πει ευθυνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
γι' αυτό η πολιτεία έχει καθήκον να το προστατεύσει και να του εξασφαλίσει τα δικαιώματά του.
Τι κρίμα όμως που δεν θα είναι ικανή ούτε για αυτό!!!
Άσε εδώ πολλοί που έχουμε γεννηθεί ήδη ευχόμασταν να μην το είχαμε ''πάθει'' ποτέ!
Πόσο μάλλον αν μεγαλώσεις και σε μια οικογένεια που δεν έχει να σου προσφέρει τίποτε απολύτως!
Το ορφανοτροφείο δεν είναι λύση, πολύ λίγες περιπτώσεις παιδιών ευτύχησαν από ανάδοχες οικογένειες...αν ποτέ υπάρξει βέβαια για αυτά ανάδοχη οικογένεια!
Είναι θλιβερό αλλά αυτή είναι η αλήθεια! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,418 μηνύματα.
Και....παμε παλι απο την αρχη.
Απευθυνομαι σε αυτους που βαζουν βιντεο,κλπ...κλπ.
Το ζητουμενο για μενα,ειναι ενα.Ειναι ανθρωπος...πριν την 25 εβδομαδα,οπως λενε οι επιστημονες οτι δεν υπαρχει συνειδηση;
Διοτι,αν ειναι απο την πρωτη μερα,οπως διατινονται καποιοι..ανθρωπος και οχι εν δυναμει ανθρωπος,τοτε ουτε ο βιασμος ειναι δικαιολογια για να σκοτωσουμε ανθρωπο.
Εδω οι βιαστες και δεν θανατωνονται συμφωνα με τον νομο..εστω συμφωνα με τον νομο του δυτικου κοσμου.Πως εμεις θανατωνουμε το παιδι του;Που δεν φταιει σε τιποτα;Με ποια λογικη υποστηριζουν κατι τετοιο,οσοι ναι μεν συμφωνουν με εκτρωση λογω βιασμου,αλλα οχι με ολα τα υπολοιπα;Καταλαβαινουν ,οσοι υποστηριζουν οτι η εκτρωση απο εγκυμοσυνη βιασμου,ειναι θεμιτη..οχι ομως απο αλλες αιτιες;πχ απο ατυχημα;ή απο ανευθυνοτητα;Τι υποστηριζουν δηλαδη;Οτι μπορουμε να σκοτωσουμε ανθρωπο στην μια περιπτωση,ενω στην αλλη δεν μπορουμε;Σκοτωνουμε ανθρωπο ναι η οχι;
Εφοσον και εαν πιστευουν οτι ειναι ανθρωπος κανονικοτατος με συνειδηση ,πονο κλπ..με ποιο δικαιωμα θανατωνουμε εναν ανθρωπο,ακομα και αν η γυναικα εχει υποστει βιασμο;Τι φταιει το παιδι,για τον βιασμο που υπεστει η μητερα του;
Και ειμαστε τωρα σοβαροι;
Αρα..δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.Τουλαχιστον οχι απο εμενα.
Εφοσον πιστευουμε απο την αρχη,απο την γονιμοποιηση δηλαδη ωαριου και σπερματοζωαριου οτι αυτα τα κυτταρα ειναι ανθρωπος,με ολα τα δικαιωματα του ανθρωπου..τοτε σαφως δεν δικαιολογουμε ουτε την εκτρωση λογω βιασμου..ή λογω αντιβιωσης,ακτινοβολιας κλπ.
Αρα..ας κατσουν να σκεφτουν πρωτα..τι υποστηριζουν και τι καταδικαζουν.Και οχι οπως τους βολευει..ή οπως εχουν μαθει,ή οπως τα κοινωνικα και θρησκευτικα κατεστημενα τους εχουν μαθει.
Αν διαννοουμουν οτι θα σκοτωσω ανθρωπο με μια εκτρωση,.,σαφως δεν θα την εκανα ακομα και αν ειχα υποστει βιασμο.Ομως δεν σκοτωνω ανθρωπο.Εκει ειναι η διαφορα.
Ή ειμαι κατα της εκτρωσης ή υπερ.Η αιτια δεν εχει καμια σημασια.Το παιδι,ουτως η αλλως δεν φταιει σε τιποτα.Κανω λαθος;

Τα υπολοιπα ειναι απλα υποκρισια.Ναι..υποκρισια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
εγω εχω μια απορια...αυτοι που λετε οκ το γεννω και το δινω σε ορφανοτροφειο ¨οπου θα φροντισει η πολιτεια για αυτο το παιδι¨ ειστε απο Ελλαδα; δηλαδη οτι η χωρα φροντιζει για ολα τα αλλα και σιγουρα θα φροντισει και για αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
για μενα αυτο αποτελει εγκλημα... ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε ενα αθωο πλασματακι που δεν φταιει σε τιποτα... καποιοι θα πειτε οτι ορισμενες κοπελες που ειναι 16, 17 και τους τυχαινει αυτο ενα εχω να πω.... δεν πρεπει να βιαζεσαι για τιποτα γιατι στην περιπτωση αυτη το γοργον δεν εχει χαριν....και συνηθως σκονταφτεις... δυστυχως ετσι ειναι. απο την αλλη εαν εισαι σε ηλικια που μπορεις να αυτοσυντηρηθεις αλλα δεν ηταν κατι που πτογραμματιζες καλυτερα να το κρατησεις γτ τα πραγματα αυτα ειναι απροσδοκητα και δεν ξερεις ποτε και ΑΝ θα μπορεσεις να κανεις παιδι μετα απο μια εκτρωση
Είναι καλύτερο δλδ να κρατήσει μια γυναίκα-κοπέλα-whatever ένα παιδί, χωρίς να το θέλει, πράγμα που θα αποτελέσει αίτιο να μην μεγαλώσει σωστα.

καμια σχεση... δεν εννοω αυτο. οντως πρεπει να ειναι υπευθυνος κανεις για να μπορεσει να αναθρεψει ενα παιδι, αλλα μολις τυχει κατι τετοιο και αρχισουν οι δυσκολιες, τοτε τι? θα πρεπει να κανει εκτρωση? δεν πιστευω οτι ειναι το σωστο αυτο. αν ηταν ετσι ολοι εκτρωσεις θα εκαναν. θελει ψυχραιμια και δυναμη για να σηκωσει κανεις τετοιο βαρος, ωστε να μπορεσει να κανει το καλυτερο για αυτον... ο καθενας ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει. ομως σε καμια περιπτωση δεν ειπα αυτο που καταλατε. και ναι... πρεπει να το σκεφεις ΚΑΙ αυτο, γτ μολις περασουν μερικα χρονια και δεν θα μπορει να κανει παιδι θα μετανιωνει για το υπολοιπο της ζωης.
1. Φάσκεις και αντιφάσκεις, πως μπορεί ένα άμυαλο 16-17χρονο να είναι υπεύθυνο για να μεγαλώσει ένα παιδί??
2. Καταλαβαίνεις την διαφορά του "έχω αδυναμία να μεγαλώσω το παιδί μου γιατί είναι δύσκολο οικονομικά" και του "έχω αδυναμία να μεγαλώσω το παιδί μου γιατί είμαι 16 χρονών και: θέλω παράλληλα να τελειώσω το λύκειο, να μπω στο πανεπιστήμιο, να κάνω φοιτητική ζωή, να βρω δουλειά κτλπ" ? Και δεν σου λέω για το κάθε παρτσακλό 16 που πηδιέται μ'ότι βρει μπροστά του και δεν παίρνει προφυξάξεις, σου λέω για το 16χρονο που έχει σχέση και κάποια στιγμή έγινε μια στραβή ξέρω γω.


πωπω μπραβο μυαλο, δηλαδη μου λες ειναι μια κοπελα 17 χρονων μενει εγκυος, και το σωστο ειναι να κρατησει το παιδι, αναρωτιεμαι ποιος θα το συντηρει αφου αυτη θα αλλαζει πανες ολη μερα αντι να πηγαινει σχολειο...αν αυτη φτασει στα 30 και δε μπορει πχ ν ακανει παιδι θα λεει πω ρε τι χαιβανι ημουν στα 17 επρεπε να το κρατησω γιατι μωρο εγω μωρο και αυτο θα καναμε καλο παιδικο σταθμο στο σπιτι...εχεις ιδεα τι θα πει παιδι; τι θα πει ευθυνες;
Καλά, μην το κοροιδεύεις, είναι πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα το να μην μπορείς να κάνεις παιδιά ενώ το θες. Και μην αρχίσεις να λες για υιοθεσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν ελάχιστοι και δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο αν αποδεχτεί οτι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν φέρει τα γονίδιά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Καλά, μην το κοροιδεύεις, είναι πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα το να μην μπορείς να κάνεις παιδιά ενώ το θες. Και μην αρχίσεις να λες για υιοθεσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν ελάχιστοι και δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο αν αποδεχτεί οτι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν φέρει τα γονίδιά του

Ε καλά το να υιοθετήσεις τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις παιδιά δεν νομίζω να είναι και τίποτα το δύσκολο εκτός και εάν είσαι τελείως ''υπερήφανος'' και θες να διαδόσεις τα γονίδιά σου....θαρρείς και είσαι κανένας βασιλιάς και επιβάλλεται να αποκτήσεις απογόνους!!
(Άλλωστε μερικοί είναι καλύτερα να μην διαδίδουν το είδος τους)
Εάν θες παιδί δεν νομίζω να κολλήσεις σε αυτή τη λεπτομέρεια για μένα...
Με αυτή τη νοοτροπία δεν βρίσκουν ελπίδα τα παιδάκια που βρίσκονται στα ορφανοτροφεία από μάνες που δεν μπορούσαν να τα μεγαλώσουν και τα παράτησαν! Είναι φαύλος κύκλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ε καλά το να υιοθετήσεις τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις παιδιά δεν νομίζω να είναι και τίποτα το δύσκολο εκτός και εάν είσαι τελείως ''υπερήφανος'' και θες να διαδόσεις τα γονίδιά σου....θαρρείς και είσαι κανένας βασιλιάς και επιβάλλεται να αποκτήσεις απογόνους!!
(Άλλωστε μερικοί είναι καλύτερα να μην διαδίδουν το είδος τους)
Εάν θες παιδί δεν νομίζω να κολλήσεις σε αυτή τη λεπτομέρεια για μένα...

Τότε μάλλον δεν έχεις μιλήσει με ζευγάρια με αντίστοιχη εμπειρία. Δεν είναι υπερηφάνια, είναι ανθρώπινη φύση. Και ο συγκεκριμένος λόγος, δηλαδή η διαιώνιση του είδους, είναι καθορισμένο απ'την φύση να αποτελεί ένα απ'τα πρωταρχικά ζητήματα για τους περισσότερους ανθρώπους.


Με αυτή τη νοοτροπία δεν βρίσκουν ελπίδα τα παιδάκια που βρίσκονται στα ορφανοτροφεία από μάνες που δεν μπορούσαν να τα μεγαλώσουν και τα παράτησαν! Είναι φαύλος κύκλος!
Δεν έχεις άδικο οτί είναι φαύλος κύκλος. Όμως σου ξαναλέω, δεν είναι νοοτροπία, είναι ανθρώπινη φύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τότε μάλλον δεν έχεις μιλήσει με ζευγάρια με αντίστοιχη εμπειρία. Δεν είναι υπερηφάνια, είναι ανθρώπινη φύση. Και ο συγκεκριμένος λόγος, δηλαδή η διαιώνιση του είδους, είναι καθορισμένο απ'την φύση να αποτελεί ένα απ'τα πρωταρχικά ζητήματα για τους περισσότερους ανθρώπους.



Δεν έχεις άδικο οτί είναι φαύλος κύκλος. Όμως σου ξαναλέω, δεν είναι νοοτροπία, είναι ανθρώπινη φύση

Δεν αμφιβάλλω αν και είναι εγωιστικό! Θα προτιμούσα να σώσω ένα παιδάκι που δεν έχει στον ήλιο μοίρα προσωπικά! Είναι επιλογές αυτές δεν τις κατακρίνω!Αλλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ποια δικαιολογία έχουν και καταφεύγουν σε εξωσωματικές και σε χίλιες 2 μεθόδους χρονοβόρες και ακριβές, ενώ θα μπορούσαν να βοηθήσουν ένα μικρό παιδάκι που δεν έχει πάρει αγάπη από κανέναν λόγω του ότι το παράτησαν γιατί ίσως δεν θέλαν να το ρίξουν ή ήταν αργά για να το ρίξουν ;;
Βλέπεις λοιπόν ότι τα πάντα ξεκινάν από εμάς τους ίδιους!Ίσως και κάποιος που κατακρίνει την έκτρωση και προτιμά να στέλνονται τα παιδάκια στα ορφανοτροφεία... από κει και πέρα δεν σκέφτεται αυτό το ενδεχόμενο ...!Δεν σταματάνε εκεί όλα! Μερικές φορές είναι καλό να πηγαίνουμε και λίγο κόντρα στην ανθρώπινη φύση γιατί ο άνθρωπος είναι από τα πιο εγωιστικά πλάσματα στον πλανήτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
συμφωνω που δεν καταλαβαινετε τι ακριβως εννοω γτ το διατυπωσα λαθος, και για αυτο με συγχωρειτε. συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο, αλλα οντως σε ολους μπορει να τυχει κατι τοσο απροσδοκητο και να μην εχει αλλη επιλογη περα απο την εκτρωση. αλλα αυτο το πιστευω κυριως για νεαρες ηλικιες κοριτσιων, που πανε σχολειο και εχουν ολο το μελλον μπροστα τους. βεβαια δεν μπορω να το κρινω εγω αυτο, ο καθενας εχει δικους του ενδοιασμους και σοβαρους λογους να μην κρατησει ενα παιδι. δεν ειμαι απολυτη, αλλα εχω διαβασει πως γινεται αυτη η διαδικασια, και για αυτο ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο

πιστεψε με εχω πολυ μεγαλη ιδεα τι ειναι το παιδι... ειναι οπως λες και εσυ μεγαλη ευθυνη. το εχω ζησει πολλες φορες αυτο. με την μικρη μου αδερφη, που ουσιαστικα εγω την μεγαλωσα, με τον ανηψιο μου και τις κατασκηνωτριες μου. οσον αφορα τις 17χρονες, δεν φταινε αυτες, αυτα που λες σε μενα, να τα πεις στο κρατος και στην διαπαιδαγωγιση των παιδιων, στα οποια λενε κανε ο,τι θελεις και οπως θελεις. να σε ενημερωσω οτι ειμαστε οι πρωτοι στις εκτρωσεις στην Ευρωπη. τυχαιο? δεν νομιζω... για αυτο εχω αυτη την αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
συμφωνω που δεν καταλαβαινετε τι ακριβως εννοω γτ το διατυπωσα λαθος, και για αυτο με συγχωρειτε. συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο, αλλα οντως σε ολους μπορει να τυχει κατι τοσο απροσδοκητο και να μην εχει αλλη επιλογη περα απο την εκτρωση. αλλα αυτο το πιστευω κυριως για νεαρες ηλικιες κοριτσιων, που πανε σχολειο και εχουν ολο το μελλον μπροστα τους. βεβαια δεν μπορω να το κρινω εγω αυτο, ο καθενας εχει δικους του ενδοιασμους και σοβαρους λογους να μην κρατησει ενα παιδι. δεν ειμαι απολυτη, αλλα εχω διαβασει πως γινεται αυτη η διαδικασια, και για αυτο ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο

πιστεψε με εχω πολυ μεγαλη ιδεα τι ειναι το παιδι... ειναι οπως λες και εσυ μεγαλη ευθυνη. το εχω ζησει πολλες φορες αυτο. με την μικρη μου αδερφη, που ουσιαστικα εγω την μεγαλωσα, με τον ανηψιο μου και τις κατασκηνωτριες μου. οσον αφορα τις 17χρονες, δεν φταινε αυτες, αυτα που λες σε μενα, να τα πεις στο κρατος και στην διαπαιδαγωγιση των παιδιων, στα οποια λενε κανε ο,τι θελεις και οπως θελεις. να σε ενημερωσω οτι ειμαστε οι πρωτοι στις εκτρωσεις στην Ευρωπη. τυχαιο? δεν νομιζω... για αυτο εχω αυτη την αποψη.

Δεν ξέρω αν φταίει το κράτος ή η ίδια η ελληνική κοινωνία που στο άκουσμα της λέξης προφυλακτικό ή σεξ παθαίνει ταράκουλο. Νομίζω είναι και τα δύο, αφενός η έλλειψη παιδείας εν γένει αλλά και ενημέρωσης πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, αφετέρου ο συντηριτισμός της ελληνικής οικογένειας

Δεν αμφιβάλλω αν και είναι εγωιστικό! Θα προτιμούσα να σώσω ένα παιδάκι που δεν έχει στον ήλιο μοίρα προσωπικά! Είναι επιλογές αυτές δεν τις κατακρίνω!Αλλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ποια δικαιολογία έχουν και καταφεύγουν σε εξωσωματικές και σε χίλιες 2 μεθόδους χρονοβόρες και ακριβές, ενώ θα μπορούσαν να βοηθήσουν ένα μικρό παιδάκι που δεν έχει πάρει αγάπη από κανέναν λόγω του ότι το παράτησαν γιατί ίσως δεν θέλαν να το ρίξουν ή ήταν αργά για να το ρίξουν ;;
Βλέπεις λοιπόν ότι τα πάντα ξεκινάν από εμάς τους ίδιους!Ίσως και κάποιος που κατακρίνει την έκτρωση και προτιμά να στέλνονται τα παιδάκια στα ορφανοτροφεία... από κει και πέρα δεν σκέφτεται αυτό το ενδεχόμενο ...!Δεν σταματάνε εκεί όλα! Μερικές φορές είναι καλό να πηγαίνουμε και λίγο κόντρα στην ανθρώπινη φύση γιατί ο άνθρωπος είναι από τα πιο εγωιστικά πλάσματα στον πλανήτη!

Έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια τραγούδια λένε, αν έρθεις σε τέτοιά φάση, μόνο τότε μπορείς να μιλήσεις πιστεύω. Και οι δυό μας μιλάμε εκ του ασφαλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια τραγούδια λένε, αν έρθεις σε τέτοιά φάση, μόνο τότε μπορείς να μιλήσεις πιστεύω. Και οι δυό μας μιλάμε εκ του ασφαλούς.

Αυτή είναι μια εύκολη απάντηση που κολλάει παντού ...το θέμα είναι όταν έρθει αυτή η στιγμή να αναλογιστούμε και αυτές τις περιπτώσεις,,, να μην τα βάψουμε μαύρα με τη μία! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Αυτή είναι μια εύκολη απάντηση που κολλάει παντού ...το θέμα είναι όταν έρθει αυτή η στιγμή να αναλογιστούμε και αυτές τις περιπτώσεις,,, να μην τα βάψουμε μαύρα με τη μία! ;)

ΟΤΑΝ έρθει η στιγμή, δεν αντιδράσεις όπως νομίζεις. Ήταν μια απάντηση που θα με έκανε να αποφύγω να σου πώ το "αφού δεν ξέρεις μην μιλάς" βασικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Καλά, μην το κοροιδεύεις, είναι πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα το να μην μπορείς να κάνεις παιδιά ενώ το θες. Και μην αρχίσεις να λες για υιοθεσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν ελάχιστοι και δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο αν αποδεχτεί οτι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν φέρει τα γονίδιά του

συμφωνω οτι ειναι πολυ μεγαλο πληγμα και δεν κοροιδευω κατι, απλα θεωρω παρολογο να κρατησει καποια στα 17 ενα παιδι με το φοβο να μη ξανακανει σε μεγαλυτερη ηλικια...αυτο στο οποιο κολαω με οσους ειναι κατα της εκτρωσης και δεν εχει απαντηθει το ερωτημα μου..οκ πες οτι το κραταει το παιδι; οικονομικα πως θα ανταπεξελθει; πως το μεγαλωνει δηλαδη μια στα 17 η και καποια η οποια δεν εχει καθολου την οικονομικη δυνατοτητα η εχει αλλα θεματα πχ ναρκωτικα κτλ που αποφασιζει να κρατησει ενα παιδι; Και μην ξανακουσω το κρατος θα φροντισει...γιατι θα γελαω μεχρι αυριο

και το νοημα της υιοθεσιας δεν ειναι αν υιοθετουν αλλα ποσο ευκολο ειναι στην Ελλαδα να υιοθετησεις...που ειναι ενα αλλο θεμα...πολυ θλιβερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ΟΤΑΝ έρθει η στιγμή, δεν αντιδράσεις όπως νομίζεις. Ήταν μια απάντηση που θα με έκανε να αποφύγω να σου πώ το "αφού δεν ξέρεις μην μιλάς" βασικά

Δυστυχώς που θα σου το πω αλλά και αυτό μια εύκολη απάντηση είναι!! :)
Το ότι είναι ανθρώπινη φύση το να θες ένα δικό σου παιδί δεν αμφιβάλλω άλλωστε σου είπα είμαστε εγωιστικά όντα....δε μας χαρακτηρίζει ο αλτρουισμός σίγουρα!Αλλά να δίνεις μια περιουσία για να κάνεις δικό σου παιδί τη στιγμή που μπορείς να υιοθετήσεις ένα που έχει ανάγκη το βρίσκω ανούσιο! Ο κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός και αντιδρά αλλιώς! Απλά σκέψου δεν σου μιλάω για αυτούς που μπορούν να κάνουν παιδιά όσο για αυτούς που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και το προσπαθούν με κάθε τρόπο....και απελπισμένα...
Άλλωστε ποιος μπορεί να ξέρει περισσότερα;;;Με αυτή τη λογική δεν θα μιλούσε κανείς μας!

Τελοσπάντων, πλέον ειδικά στις εποχές που ζούμε θέλει ιδιαίτερη προσοχή δεν είναι εύκολο το ξέρω!Γενικά κάποιος το σκέφτεται αν θα κάνει παιδί ή όχι...πόσο μάλλον το αν θα υιοθετήσει! Άρα όταν οι καταστάσεις δυσκολεύουν αυξάνεται και η βαρύτητα των επιλογών μας και ο αντίκτυπός τους!
Δεν είναι λοιπόν η λύση τα ορφανοτροφεία γιατί μετά από κει και πέρα παίζουν ρόλο άλλα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

child

Νεοφερμένος

Η child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
όσο μεγαλώνω τόσο τάσσομαι υπέρ της έκτρωσης. Εχω ξεπεράσει το θρησκευτικό κομμάτι και πιστεύω πως είναι μια λύση, αρκεί να μην είναι "ελαφρά τη καρδία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εδώ μητέρες που μαθαίνουν ότι το παιδί τους θα έχει Down και το κρατάνε έτσι αφαιρείται η ζωή ;; Άλλο να χάσει κάποια το παιδί από φυσικά αίτια η γιατί κάτι στην πορεία δεν πήγε καλά και άλλο από μόνη της. Εν ολίγοις είμαι κατά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gualinh.Velona

Νεοφερμένος

Η Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
...θα αρχισω,απλα αναφεροντας πως ειμαι κατα της εκτρωσης,και πως απ'τις απαντησεις στο θεμα που διαβασα,βρισκομαι στην αγκαλια των αποψεων του Valder..στην τελευταια σελιδα,μπορω να πω πως ενοχληθηκα ιδιαιτερα,με τις ψυχρες αναφορες στην ανθρωπινη φυση...λοιπον θεωρω,πως η ανθρωπινη φυση,δεν τυλιγει τον ανθρωπο,καθως ειναι κατι σαν αμμος,που δεν θα σταθει χωρις το νερο,το οποιο ειναι ο ανθρωπος...τελος παντων,προσπαθωντας να μην βγω εκτος,θα κλεισω λεγοντας,πως ενα ανθρωπινο ον,δεν θα γινει ποτε γυναικα,λογω ενος αιδιου,ουτε λογω ενος μικρου πλασματος που θα αναδυθει απο εκεινη τη σκοτεινη θαλασσα,θα γινει γυναικα,μονο οταν γινει μητερα σαν ανθρωπος...:flowers:

...και ξεχασα να αναφερω το γλυκυτατο αρθρο,που μου'φερε δακρυα στα ματια,το οποιο διαβασα στο ΑΝΤΙφασιστικο περιοδικουλι του Γεναρη,το οποιο ευχομαι σε ολους να προκαλεσει ταση εμετου,σαν αυτες που φεραμε στις μαμαδες μας μεχρι να ακουσει το κλαματακι μας,γιατι οι μαμαδες ειναι ηρωιδες,γιατι οι μαμαδες ειναι ανθρωποι,και οι ανθρωποι ειναι ηρωες!και το ιδιο υπερηφανη ειμαι και για τους αντρες που μπορουν να αντιληφθουν τι συμβαινει,και ισως και λιγο περισσοτερο οσον αφρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις,διοτι τις αντιμετωπιζω με συγκινηση,καθως μου φερνουν στο μυαλο τους 700 Θεσπιεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top