Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Δεν συμβαινουν ατυχηματα αγαπητε. Αλλωστε οι καλοι χριστιανοι δεν κανουν σεξ πριν τον γαμο παρα μονο μετα και μονο με σκοπο την αναπαραγωγη. Για αυτες που δεν ακολουθουν τις συμβουλες των αγιων πατερων και ειναι αμαρτωλες κανοντας σεξ για ευχαριστηση (!!!!) πριν τον γαμο, εχει κλειστει πρωτο τραπεζι σητν κολαση οποτε η θανατωση ενος αγεννητου παιδιου δεν θα επιβαρυνει περαιτερω την θεση τους.
Και μάλιστα, όπως είχε πει κάποτε παπάς σε έναν εκκλησιασμό, οι καλοί χριστιανοί όταν κάνουν σεξ με μόνο σκοπό (φυσικά) την τεκνοποιία, το κάνουν γρήγορα - γρήγορα πριν προλάβουν να το ευχαριστηθούν γιατί η ηδονή είναι αμαρτία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και μάλιστα, όπως είχε πει κάποτε παπάς σε έναν εκκλησιασμό, οι καλοί χριστιανοί όταν κάνουν σεξ με μόνο σκοπό (φυσικά) την τεκνοποιία, το κάνουν γρήγορα - γρήγορα πριν προλάβουν να το ευχαριστηθούν γιατί η ηδονή είναι αμαρτία.



Προς όλους, τους απανταχού υποστηρικτές της ιδεολογίας "έκτρωση = φόνος", "σκοτώνεις μια ψυχή" κτλ κτλ οι μόνοι που δικαιούνται να έχουν τέτοια άποψη επί του θέματος είναι όσοι έχουν βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση και έχουν αποφασίσει να αλλάξουν τη ζωή τους 180 μοίρες για να το κρατήσουν. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε και να μη κρίνουν, διότι έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέγονται, ιδιαίτερα άτομα μικρότερα των 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προς όλους, τους απανταχού υποστηρικτές της ιδεολογίας "έκτρωση = φόνος", "σκοτώνεις μια ψυχή" κτλ κτλ οι μόνοι που δικαιούνται να έχουν τέτοια άποψη επί του θέματος είναι όσοι έχουν βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση και έχουν αποφασίσει να αλλάξουν τη ζωή τους 180 μοίρες για να το κρατήσουν. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε και να μη κρίνουν, διότι έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέγονται, ιδιαίτερα άτομα μικρότερα των 25.

O καθενας μας Ξεχασμενε εχει την αποψη του. Απαγορευεται να την εκφραζει? Πως μας απαγορευεις να κρινουμε και να εχουμε αποψη? Εγω σε αυτη την θεση δεν εχω βρεθει κι ευτυχως που δεν εχω ερθει. Εχει ερθει ομως μια φιλη μου κοντα στα 18 της οταν προεβη σε εκτρωση μην μπορωντας διαφορετικα, η οποια δυστυχως σημερα δυσκολευεται να τεκνοποιησει. Μετα την εκτρωση δεν την καθαρισαν καλα με αποτελεσμα να φραξουν οι σλαπιγγες της και σημερα να παλευει να κανει ενα μωρο. Ουτε κατω των 25 ειμαι, ομως ειμαι σε μια αναπαραγωγικη ηλικια με σωας τας φρενας μου και απολυτα υπευθυνη των πραξεων μου. Κατηγορηματικα ειναι εγκλημα η εκτρωση, τωρα αν καποιοι δεν θελουν να το δεχτουν αλλα να προσπαθουν να το μεταφρασουν διαφορετικα, ειναι καθαρα δικο τους ζητημα με βαση την ψυχοσυνθεση τους. Για μενα δεν χρειαζεται να απολογειται καμμια γυναικα που βρεθηκε σε αυτη τη δυσαρεστη θεση. Ολες για καποιο λογο το αποφασιζουν. Και λεω ολες, διοτι η τελικη αποφαση για κατι τετοιο ειναι της γυναικας. Ομως δεν μπορεις να μου λες και να μας λες οσοι εχουμε την αποψη μας, διαφορετικη απο την δικη σου- οτι δεν ειναι εγκλημα- να το βουλωσουμε. Πολυ φασιστικο και δεν αρμοζει στην κοινοτητα αυτη θαρρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως ακριβώς σου απαγόρευσα να έχεις άποψη και να την εκφράζεις? Σου διέγραψα το λογαριασμό ή μήπως ήρθα
σπίτι σου και σε απείλησα? Το ότι πιστεύω πως άτομα που δεν έχουν βρεθεί σε αυτή την κατάσταση δεν πρέπει να
εκφράζουν κατηγορηματική άποψη δεν έχει καμία σχέση με το δικαίωμά σου να έχεις άποψη και να την εκφράζεις.

Κατηγορηματικα ειναι εγκλημα η εκτρωση, τωρα αν καποιοι δεν θελουν να το δεχτουν αλλα να προσπαθουν να το μεταφρασουν διαφορετικα, ειναι καθαρα δικο τους ζητημα με βαση την ψυχοσυνθεση τους.

Εδώ λοιπόν κατηγορηματικά βαφτίζεις όλους τους γιατρούς και τις γυναίκες που κάνουν έκτρωση εγκληματίες

Για μενα δεν χρειαζεται να απολογειται καμμια γυναικα που βρεθηκε σε αυτη τη δυσαρεστη θεση.

Και εδώ λες πως όλες οι γυναίκες που πριν βάφτισες εγκληματίες δεν πρέπει να απολογούνται.

Επίσης εάν κάτι δεν παραβαίνει κάποιο νόμο δεν είναι έγκλημα απλά επειδή το θες εσύ να είναι έγκλημα. Μπορείς να το χαρακτηρίσεις ανήθικο σύμφωνα με τα κριτήριά σου, αλλά όχι έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εχω νομιζω στο παρελθον ξαναγραψει ως ειμαι κατα της αμβλωσης γενικοτερα. Καποτε θα ελεγα πως σε περιπτωση ασθενειας θα προεβαινα, αλλα ωριμαζοντας κι εχοντας πιστη, δε θα το εκανα ουτε αυτο. Εχετε δει βιντεο? Το μωρο αποτραβιεται, φοβαται. Ειναι φοβερο κι εγκληματικο θα ελεγα. Οχι, ακομα και λαθος να εκανα θα το πληρωνα το τιμημα, αν χρησιμοποιω σωστα την εκφραση αυτη. Το να φερεις στον κοσμο ενα παιδακι ειναι ευλογια! Αληθινη ευλογια!

Εγκλημα είναι να μεγαλώνεις ένα παιδί,το οποίο δεν ήθελες κάν στην αρχή.
Εγκλημα είναι να μεγαλώνει σε ένα δυσλειτουργικό περιβάλλον,γιατί πιθανότατα δεν θα έχεις τα απαραίτητα μέσα να το συντηρήσεις,θα ξεσπάς πάνω του,γιατί θα σου έχει "καταστρέψει" τη ζωή.
Το παιδί δεν είναι κουταβι,που άν το βαριέσαι το πετάς.
(για να μήν παρεξηγηθώ,ο β ενικός είναι γενικός,δεν απευθυνομαι σε εσένα προσωπικά)
Ευλογία απο ποιόν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προς όλους, τους απανταχού υποστηρικτές της ιδεολογίας "έκτρωση = φόνος", "σκοτώνεις μια ψυχή" κτλ κτλ οι μόνοι που δικαιούνται να έχουν τέτοια άποψη επί του θέματος είναι όσοι έχουν βρεθεί σε αυτή τη κατάσταση και έχουν αποφασίσει να αλλάξουν τη ζωή τους 180 μοίρες για να το κρατήσουν. Οι υπόλοιποι καλά θα κάνουν να μην μιλάνε και να μη κρίνουν, διότι έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέγονται, ιδιαίτερα άτομα μικρότερα των 25.
Ντάξυ και να μην είσαι κατά δεν πας να το κάνεις και με ελαφριά καρδιά.. Όσο να πεις είναι βάναυσο σαν διαδικασία. Και εγώ δήλωνα κατά αλλά μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι μερικές φορές δεν γίνεται αλλιώς. Αλλά ξαναλέω ακόμα και να βρεθείς στην ανάγκη να το κάνεις ε δεν είναι και ότι καλύτερο για την γυναίκα ψυχολογικά.. Υπέρ της αντισύληψης λοιπόν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Κατηγορηματικα ειναι εγκλημα η εκτρωση ... δεν χρειαζεται να απολογειται καμμια γυναικα που βρεθηκε σε αυτη τη δυσαρεστη θεση. Ολες για καποιο λογο το αποφασιζουν.....
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ischool, όπου πρόσφατα έγραψα:
Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε. Έχω στο πολύ κοντινό μου περιβάλλον γιατρό γυναικολόγο, σύμφωνα με την οποία η συντριπτική πλειονότητα (πάνω από 9 στις 10) των γυναικών που κάνουν έκτρωση λένε: "Εγώ πάντα ήμουνα εναντίον, αλλά...", προσθέτοντας τους λόγους που τις έκαναν να αλλάξουν γνώμη. Πιστεύω ότι τελικά οι πιο πολλοί που είναι γενικά ενάντιοι, όταν βρεθούν στην ανάγκη της απόφασης, ξεχνούν τι έλεγαν πριν, όχι όμως πάντα χωρίς τύψεις. Τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θα λογικευτούν αν έρθει ώρα εκείνη.
Να πω ακόμα μια παροιμία; Μεγάλη μπουκιά φάε, αλλά μεγάλα λόγια μη λες.
Για μένα η απόφαση είναι της γυναίκας που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, το σώμα είναι δικό της, έχει κάθε δικαίωμα να κάνει έκτρωση καθώς το έμβρυο ΔΕΝ είναι ζωή και εγκληματίες είναι εκείνοι οι οποίοι οδηγούμενοι από μια ψευτοηθικολογία προσπαθούν να τη δηλητηριάσουν με τύψεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι να σας πω ... Εγω διαφωνω μαζι σας. Θεωρω την αποψη σας επιοικως να χαρακτηρισω... σκληρη? Τι θα πει δεν μπορω να το συντηρησω? Να κοψεις μετα συγχωρησεως τον κωλο σου να το συντηρησεις. Το παιδι αγαπη θελει, τιποτε αλλο. Βεβαια αν πεσει σε γονεις ανεγκεφαλους, λυπαμαι. Προτιμω να γεννηθει και να το δωσουν και να υιοθετηθει απο μια οικογενεια που δεν καταφερε να εχει ενα παιδακι και παλευει παρα να πεθανει!!!!
Ευλογια απο τον Θεο Μερκιουρι, αυτο ειναι ενα παιδι. Ενας ανθρωπος! Δειτε κανα βιντεακι πως ειναι να σκοτωνεις. Το μωρο αποτραβιεται ΥΠΟΦΕΡΕΙ!!... Ειναι ενας ανθρωπος κι εσυ πας και το σκοτωνεις?????
Οσο για τους γιατρους, οπου ρεει χρημα...............................................................................

Αποψη μου........
Δεν εχω να σας πω τιποτε αλλο.

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ischool, όπου πρόσφατα έγραψα:Να πω ακόμα μια παροιμία; Μεγάλη μπουκιά φάε, αλλά μεγάλα λόγια μη λες.
Για μένα η απόφαση είναι της γυναίκας που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, το σώμα είναι δικό της, έχει κάθε δικαίωμα να κάνει έκτρωση καθώς το έμβρυο ΔΕΝ είναι ζωή και εγκληματίες είναι εκείνοι οι οποίοι οδηγούμενοι από μια ψευτοηθικολογία προσπαθούν να τη δηλητηριάσουν με τύψεις.


Το εμβρυο δεν ειναι ζωη????????? Κι αυτο που εχει καρδια και παλλεται απο την συλληψη τι ειναι?????

Ενταξει....

Καληνυχτα σας...........................


:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάντα ήμουν και θα είμαι υπερ της έκτρωση όταν η γυναίκα έχει τους λόγους της. Δε πέφτει λόγος σε κανέναν να την κατακρίνει για αυτή την απόφασή της, γιατί κανείς δε μπορεί να ξέρει το πώς νιώθει η ίδια γι' αυτό, ούτε το τι προβλήματα έχει, τι σκέψεις κάνει, πόσο έτοιμη είναι κτλ.

Από κει και πέρα, προσωπικά, όσο περνάνε τα χρόνια και δεν είμαι πια 17-18, αλλάζει η στάση μου, η προσωπική, προς στην έκτρωση και θεωρώ πλέον πολύ απίθανο να το έκανα. Τα μωρά είναι ευτυχία :redface: και δε ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν για μένα να το κάνω, και δε νιώθω πια παιδάκι, οπότε σε όποιες συνθήκες νομίζω θα το πάλευα nomatter what. Αλλά u never know bro. (ελπίζω αυτό το post να μη φτάσει στα μάτια ακατάλληλου προσώπου και φρικάρει :whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σας πω ... Εγω διαφωνω μαζι σας. Θεωρω την αποψη σας επιοικως να χαρακτηρισω... σκληρη? Τι θα πει δεν μπορω να το συντηρησω? Να κοψεις μετα συγχωρησεως τον κωλο σου να το συντηρησεις. Το παιδι αγαπη θελει, τιποτε αλλο. Βεβαια αν πεσει σε γονεις ανεγκεφαλους, λυπαμαι. Προτιμω να γεννηθει και να το δωσουν και να υιοθετηθει απο μια οικογενεια που δεν καταφερε να εχει ενα παιδακι και παλευει παρα να πεθανει!!!!
Ευλογια απο τον Θεο Μερκιουρι, αυτο ειναι ενα παιδι. Ενας ανθρωπος! Δειτε κανα βιντεακι πως ειναι να σκοτωνεις. Το μωρο αποτραβιεται ΥΠΟΦΕΡΕΙ!!... Ειναι ενας ανθρωπος κι εσυ πας και το σκοτωνεις?????
Οσο για τους γιατρους, οπου ρεει χρημα...............................................................................

Αποψη μου........
Δεν εχω να σας πω τιποτε αλλο.
"Δεν μπορώ να το συντηρήσω" πάει να πει "δεν μπορώ να το συντηρήσω". Δεν είναι τόσο δύσκολο. Κάποιος μπορεί άνετα να μη δώσει πολύ σημασια στο θέμα της συντήρησης του μέλλοντος παιδιού όταν σκέφτεται θεωρητικά για την έκτρωση γιατί μπορεί να γενικεύσει τη δική του οικονομική κατάσταση και σε άλλους. Κι εκεί μπορεί να ξεκινήσουν τα άσχημα σχόλια.

Αυτό όμως δεν είνα σωστό. Τόσο δύσκολο είναι να σκεφτεί κάποιος ότι μία οικογένεια, μία μάνα, ένα ζευγάρι κα. μπορεί πολύ απλά να μη μπορεί να συντηρήσει ένα παιδί που θα γεννηθεί σε 9 μήνες; Δυστυχώς, όση αγάπη κι αν υπάρχει που λες(που αμφιβάλλω αν υπάρχει πάντα αγάπη στις περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης), χρήματα δεν μπορούν να φυτρώσουν. Και μαντέψτε: ένα παιδί, προκειμένου να μεγαλώσει, οι γονείς του πρέπει να έχουν χρήματα.

Αλλά τα παραπάνω τα αναφέρω επειδή έγινε αναφορά στο θέμα της συντήρησης του παιδιού όταν γεννηθεί. Φυσικά και πιστεύω ότι η γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να προχωρήσει σε άμβλωση ανεξαρτήτου των οικονομιλων δυνατοτήτων της.

Έχω παρατηρήσει ότι λες συνέχεια: "άποψή μου". Φυσικά και είναι άποψή σου κοπέλα μου. Συζήτηση γίνεται. Και αν ο ρεαλισμός και η παροχή στη γυναίκα του δικαιώματος να διαχειρίζεται το σώμα της όπως αυτή επιθυμεί σημαίνει σκληρότητα, τότε τι να πω, είμαι σκληρός.

Και κάτι ακόμη: το έμβρυο δεν είνα ούτε ευλογία ούτε δώρο θεού.
Το εμβρυο δεν ειναι ζωη????????? Κι αυτο που εχει καρδια και παλλεται απο την συλληψη τι ειναι?????

Ενταξει....

Καληνυχτα σας....

:|
Τώρα προσπαθείς να αποδείξεις τι; Ότι το έμβρυο είναι ζωή επειδή έχει καρδιά; Δηλαδή αν η διακοπή της κύησης γίνει πριν το σχηματισμό της καρδιάς τότε να υποθέσω ότι είναι θεμιτή; Ή μήπως να πάρουμε κάποιον άλλον παράγοντα του οποίου η παρουσία να μας επιτρέπει να διαχωρίσουμε αν το έμβρυο θεωρείται ζωή ή όχι. Εγώ λέω το έντερο. Κάποιος άλλος λέει τους πνεύμονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ πάντα ήμουν και θα είμαι υπερ της έκτρωση όταν η γυναίκα έχει τους λόγους της. Δε πέφτει λόγος σε κανέναν να την κατακρίνει για αυτή την απόφασή της, γιατί κανείς δε μπορεί να ξέρει το πώς νιώθει η ίδια γι' αυτό, ούτε το τι προβλήματα έχει, τι σκέψεις κάνει, πόσο έτοιμη είναι κτλ.

Από κει και πέρα, προσωπικά, όσο περνάνε τα χρόνια και δεν είμαι πια 17-18, αλλάζει η στάση μου, η προσωπική, προς στην έκτρωση και θεωρώ πλέον πολύ απίθανο να το έκανα. Τα μωρά είναι ευτυχία :redface: και δε ξέρω πόσο εύκολο θα ήταν για μένα να το κάνω, και δε νιώθω πια παιδάκι, οπότε σε όποιες συνθήκες νομίζω θα το πάλευα nomatter what. Αλλά u never know bro. (ελπίζω αυτό το post να μη φτάσει στα μάτια ακατάλληλου προσώπου και φρικάρει :whistle: )
Συνηθως η αγνοια οδηγει μια γυναικα στην εκτρωση Πριγκηπισσουλα... Μια γυναικα ενημερωμενη δεν προβαινει καθολου σε μια τετοια αποφαση, λαμβανει αλλα μετρα. Η μητροτητα αλλωστε δεν ειναι κατι που το αισθανεσαι με το που δεις το συν στις εξετασεις. Συνηθως καταλαβαινουν οι γυναικες το λαθος τους, την αγνοια τους, αφου γινουν πια μητερες ή αφου θελησουν να γινουν και συνειδητοποιησουν τι ειναι ενα παιδακι. Οπως αλλωστε εγραψες στα 17 και 18.... Ειναι τοσο μα τοσο νωρις και τοσο ανωριμη ηλικια... η αγνοια που λεμε... Και για καποιους ανθρωπους η αγνοια τους ακολουθει ως μεγαλυτερη ηλικια... Για μενα κρινονται ως ανωριμες οσες προβαινουν σε εκτρωση κι ασχετες, απαιδευτες. Η εκτρωση σαν εγχειρημα ομως δεν παυει να ειναι εγκληματικο. Αλλα προφανως δεν εχουν καταλαβει οτι αυτο που κανουν - μια ναρκωση και ενα εργαλειο που κοβει το εμβρυακι που εχει μια τοση δα καρδουλιτσα- ποσο σοβαρο ειναι... Αυτο το παιδακι στερειται την ζωουλα του... Ειναι κριμα κι αδικο.
Εγω δεν τις κατακρινω, στεναχωριεμαι πολυ ομως οταν ακουω γυναικες που το εχουν κανει. Δε θα τους ελεγα ποτε κατι καταμουτρα... και στη φιλη μου ποτε δε θα τολμουσα, γιατι καταννοω ποσος πονος ειναι η συνειδητοποιηση αυτου αργοτερα....

"Δεν μπορώ να το συντηρήσω" πάει να πει "δεν μπορώ να το συντηρήσω". Δεν είναι τόσο δύσκολο. Κάποιος μπορεί άνετα να μη δώσει πολύ σημασια στο θέμα της συντήρησης του μέλλοντος παιδιού όταν σκέφτεται θεωρητικά για την έκτρωση γιατί μπορεί να γενικεύσει τη δική του οικονομική κατάσταση και σε άλλους. Κι εκεί μπορεί να ξεκινήσουν τα άσχημα σχόλια.

Αυτό όμως δεν είνα σωστό. Τόσο δύσκολο είναι να σκεφτεί κάποιος ότι μία οικογένεια, μία μάνα, ένα ζευγάρι κα. μπορεί πολύ απλά να μη μπορεί να συντηρήσει ένα παιδί που θα γεννηθεί σε 9 μήνες; Δυστυχώς, όση αγάπη κι αν υπάρχει που λες(που αμφιβάλλω αν υπάρχει πάντα αγάπη στις περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης), χρήματα δεν μπορούν να φυτρώσουν. Και μαντέψτε: ένα παιδί, προκειμένου να μεγαλώσει, οι γονείς του πρέπει να έχουν χρήματα.

Αλλά τα παραπάνω τα αναφέρω επειδή έγινε αναφορά στο θέμα της συντήρησης του παιδιού όταν γεννηθεί. Φυσικά και πιστεύω ότι η γυναίκα έχει κάθε δικαίωμα να προχωρήσει σε άμβλωση ανεξαρτήτου των οικονομιλων δυνατοτήτων της.

Έχω παρατηρήσει ότι λες συνέχεια: "άποψή μου". Φυσικά και είναι άποψή σου κοπέλα μου. Συζήτηση γίνεται. Και αν ο ρεαλισμός και η παροχή στη γυναίκα του δικαιώματος να διαχειρίζεται το σώμα της όπως αυτή επιθυμεί σημαίνει σκληρότητα, τότε τι να πω, είμαι σκληρός.

Και κάτι ακόμη: το έμβρυο δεν είνα ούτε ευλογία ούτε δώρο θεού.

Τώρα προσπαθείς να αποδείξεις τι; Ότι το έμβρυο είναι ζωή επειδή έχει καρδιά; Δηλαδή αν η διακοπή της κύησης γίνει πριν το σχηματισμό της καρδιάς τότε να υποθέσω ότι είναι θεμιτή; Ή μήπως να πάρουμε κάποιον άλλον παράγοντα του οποίου η παρουσία να μας επιτρέπει να διαχωρίσουμε αν το έμβρυο θεωρείται ζωή ή όχι. Εγώ λέω το έντερο. Κάποιος άλλος λέει τους πνεύμονες.


Λυπαμαι, δεν μπορω με το χερι στην καρδια να σε παρακολουθησω. Τι εντερα μου λες... ποια λεφτα μου αναφερεις? Γινεσαι γονιος αμα εχεις λεφτα? Δεν δεν...
Θελω οταν μεγαλωσεις, να τα ξαναπουμε. Δε στο λεω ειρωνικα. Πραγματικα κι εγω στα 19 μου ειχα ενα σωρο αποψεις που μετα αλλαξα γνωμη. Οχι σε αυτο το θεμα βεβαια. Ακομα και σε αυτο, ειχα μια αποψη θυμαμαι λιγο διαφορετικη - οτι σε περιπτωση ασθενειας να γινεται η αμβλωση. Αλλα πλεον ουτε σε αυτοειμαι καθολα σιγουρη πια..
Δεν προσπαθω να αποδειξω κατι κι ενα πραμα που μου τη δινει εδω μεσα ωρες ωρες ειναι η προσπαθεια να αποδειχθει μονιμως κατι... Αλλα οκ, εχω συνηθισει τοσα χρονια... Δε θελω να αποδειξω. Λεω πως εχει καρδια, παλλεται, το εμβρυο ειναι ζωντανος οργανισμος.
Με στεναχωρει η εκτρωση και ναι θεωρω σκληρους(ευγενικα) οσους ειναι υπερ.

Και κατι ακομα.. Η καρδια δημιουργειται τις πρωτες 6 εβδομαδες. Αλλοτε την 4 αλλοτε την 5η εβδομαδα. Ποτε θα γινει η διακοπη της κυησης? Πριν τις 6?5?4? Πως θα ξερει η αλλη οτι ειναι εγκυος πριν τις τεσσερις με εξι βδομαδες? Δε γινονται αυτα τα πραγματα. Γιαυτο σου λεω, ας τα ξαναπουμε αλλη φορα!

Ο ενας μου λεει το εμβρυο δεν εχει καρδια και του το πε η γιατρος (!)
Ο αλλος μου λεει να γινει διακοπη κυησης πριν δημιουργηθει η καρδια ενω πριν δημιουργηθει η γυναικα ακομα δεν ξερει οτι ειναι εγκυος αυτο φαινεται μετα τις 2 βδομαδες αλλα κ παλι μπορει μεσα στο μεσοδιαστημα 2- 4 εβδοαμδες να χει δημιουργηθει καρδουλα τι να λεμε τωρα
Ο αλλος μου αναφερει τα λεφτα και τα εντερα
Ο αλλος μου μιλαει για δυσλειτουργικες οικογενειες οταν ζευγαρια παλευουν να υιοθετησουν ενα μωρακι

Ε ενταξει κι εγω ειμαι χαζη που συνεχιζω να σας τα ξαναγραφω, οχι δε θελω να σας πεισω, αποψη μου ξαναλεω αποψη σας

Ε ρε παιδια, ας πειτε καλυτερα εγω ειμαι υπερ της εκτρωσης αμα δε με βολευει ενα μωρο στην παρουσα φαση γιατι ειναι δεσμευση, εκει το καταννοω, δεν το ασπαζομαι, το καταννοω. Οποτε προσεχετε πως και που ριχνετε τα βελη σας και οι κοπελες να προσεχουν περισσοτερο τι επιτρεπουν και τι οχι.

Ουφ, αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Meh....συμβουλή με όλη την καλή διάθεση.
Άσε τον θεό σου μακριά απο τα "human affairs".
Πάμε τώρα στο έμβρυο.
Τί σημαίνει ζωή; Μία καρδιά που πάλλεται;; Όχι.
Ζωή σημαίνει ενσυναίσθηση.Δηλαδή σκέψη.Σκέπτομαι άρα υπάρχω.Σου θυμίζει κάτι;
Το εμβρυο δεν νιώθει...δεν ξέρει πως υπάρχει.
Και μιάς και το πάμε σε θέματα ηθικής.
Εχουμε το ακόλουθο σενάριο: Βιαστής βιάζει γυναίκα,και την αφήνει έγκυο. Με το δικό σου σκεπτικό,δεν πρέπει να το αποβάλει αλλά να το γεννήσει.Και στην περίπτωση που δεν το δώσει για υιοθεσία,να βλέπει κάθε μέρα στο πρόσωπο του παιδιού της τον βιαστή της.
Και έστω ότι το δίνει το παιδί για υιοθεσία...εσύ θα ήθελες να ξέρεις πως είσαι το προιόν μίας μή συναινετικής πράξης;
Για να μήν μιλήσω για χιλια δυό γενετικά θέματα...
Μία λάθος στιγμή,μία λάθος απόφαση....δεν χρειάζεται να σου στιγματίζει την ζωή σου.
Ναι τα παιδιά είναι ευτυχία,είναι ένας απο τους "σκοπούς" της ζωής,αλλά let's face it.Δεν είναι όλοι parent material.
Ξέρεις πως θα μεγαλώσει ένα παιδί που οι γονείς του το κάνανε στα early 20s τους;; Αθλια.
So what's your choice?
Μία ζωή που δεν γεννιέται; Ή μία ζωή μέσα στη μιζέρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Meh....συμβουλή με όλη την καλή διάθεση.
Άσε τον θεό σου μακριά απο τα "human affairs".
Πάμε τώρα στο έμβρυο.
Τί σημαίνει ζωή; Μία καρδιά που πάλλεται;; Όχι.
Ζωή σημαίνει ενσυναίσθηση.Δηλαδή σκέψη.Σκέπτομαι άρα υπάρχω.Σου θυμίζει κάτι;
Το εμβρυο δεν νιώθει...δεν ξέρει πως υπάρχει.
Και μιάς και το πάμε σε θέματα ηθικής.
Εχουμε το ακόλουθο σενάριο: Βιαστής βιάζει γυναίκα,και την αφήνει έγκυο. Με το δικό σου σκεπτικό,δεν πρέπει να το αποβάλει αλλά να το γεννήσει.Και στην περίπτωση που δεν το δώσει για υιοθεσία,να βλέπει κάθε μέρα στο πρόσωπο του παιδιού της τον βιαστή της.
Και έστω ότι το δίνει το παιδί για υιοθεσία...εσύ θα ήθελες να ξέρεις πως είσαι το προιόν μίας μή συναινετικής πράξης;
Για να μήν μιλήσω για χιλια δυό γενετικά θέματα...
Μία λάθος στιγμή,μία λάθος απόφαση....δεν χρειάζεται να σου στιγματίζει την ζωή σου.
Ναι τα παιδιά είναι ευτυχία,είναι ένας απο τους "σκοπούς" της ζωής,αλλά let's face it.Δεν είναι όλοι parent material.
Ξέρεις πως θα μεγαλώσει ένα παιδί που οι γονείς του το κάνανε στα early 20s τους;; Αθλια.
So what's your choice?
Μία ζωή που δεν γεννιέται; Ή μία ζωή μέσα στη μιζέρια;

Ενα ενα να σου πω.
Κατ αρχας, πιστευω πως ολες οι αποψεις εχουν κατα βαση μια θρησκεια, ενα πιστευω τελικα. Οποτε εγω προσωπικα τον Θεο δεν μπορω να τον βγαλω απεξω απο αυτο.
Μια καρδια που παλλεται ειναι ζωη, ναι. Και οταν γινεται εκτρωση, το εμβρυο αποτραβιεται, δε θελει να το σκοτωσουν. Πως δε νιωθει? Μαγικα αποτραβιεται? Δεν αντεχω να σκεφτομαι την εικονα και δεν θα την ξαναναφερω. :(
Ναι, κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να το αποβαλλει... Σου φαινεται περιεργο? Εμενα οχι... Αν δε θελει να το μεγαλωσει γιατι εκεινο δε φταιει σε τιποτα, θα το δωσει για υιοθεσια...
Τι θα πει ''προιον''? Το μωρακι δεν ειναι ''προιον'':(
Γιατι να μεγαλωσει αθλια ενα παιδακι απο τοσο νεους γονεις? Δεν ειναι σιγουρο αυτο που λες...Αθλια μπορει να μεγαλωσει κι ενα παιδακι απο μεγαλυτερους γονεις...
Μια ζωη που γεννιεται ειναι η δικη μου επιλογη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Αν είστε κατά της έκτρωσης να φανταστώ κάνετε σεξ μόνο με σκοπό την αναπαραγωγή;
Θεωρείτε λάθος το να αυνανίζονται οι άντρες;
Κρίμα να χαθούν τα σπερματοζωάρια, ζωντανοί οργανισμοί είναι.

Απ'την στιγμή που το έμβρυο χρησιμοποιεί το σώμα της γυναίκας για να αναπτυχθεί, η γυναίκα έχει το κάθε δικαίωμα να κάνει έκτρωση και να αρνηθεί στην ουσία να συμβάλει με το ίδιο της το σώμα στην ανάπτυξη του εμβρύου. Βάζετε το "δικαίωμα για ζωή" ενός ΕΜΒΡΥΟΥ πάνω απ'το δικαίωμα για ζωή ενός ανθρώπου.

Βασικά αυτό που θέλω να πω είναι πως μια έκτρωση δεν είναι τόσο τραγική για το έμβρυο, αντιθέτως μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μπορεί να έχει τραγικές συνέπειες και στην υγεία της μητέρας και στου παιδιού, όπως και στις ζωές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bethany

Νεοφερμένος

Η Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ηθελα να ήξερα τι θα εκανες αν και η μητερα σου σκεφτοταν ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατι να μεγαλωσει αθλια ενα παιδακι απο τοσο νεους γονεις? Δεν ειναι σιγουρο αυτο που λες...Αθλια μπορει να μεγαλωσει κι ενα παιδακι απο μεγαλυτερους γονεις...
Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ποιος θέλει να γίνει γονιός στα 19-20; Και πως θα το συντηρήσει ένα παιδί σε αυτήν την ηλικία; Θα το ταίσει αγάπη; Ένα παιί δεν είναι κατοικίδιο να πεις ε θα το μεγαλώσω σιγά πρέπει να θέλεις. Και σκέψου ότι παιδιά στην ηλικία των 19 (ή και πιο μικρές κοπέλες που μένουν έγκυες) να μεγαλώνουν ένα παιδί. Το πιο πιθανό είναι να το κοιτάς κάποια στιγμή σαν να σε κατέστρεψε τη ζωή. Και ξαναλέω ούτε σε μένα αρέσει η ιδέα της έκτρωσης είναι απαίσια διαδικασία θεωρώ αλλά μερικές φορές απλώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ηθελα να ήξερα τι θα εκανες αν και η μητερα σου σκεφτοταν ετσι...

Δεν θα ήταν μητέρα μου,
δεν θα υπήρχα,
δεν θα σκεφτόμουν.
Απλή λογική λέγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ποιος θέλει να γίνει γονιός στα 19-20; Και πως θα το συντηρήσει ένα παιδί σε αυτήν την ηλικία; Θα το ταίσει αγάπη; Ένα παιί δεν είναι κατοικίδιο να πεις ε θα το μεγαλώσω σιγά πρέπει να θέλεις. Και σκέψου ότι παιδιά στην ηλικία των 19 (ή και πιο μικρές κοπέλες που μένουν έγκυες) να μεγαλώνουν ένα παιδί. Το πιο πιθανό είναι να το κοιτάς κάποια στιγμή σαν να σε κατέστρεψε τη ζωή. Και ξαναλέω ούτε σε μένα αρέσει η ιδέα της έκτρωσης είναι απαίσια διαδικασία θεωρώ αλλά μερικές φορές απλώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Γονιος θα γινει θελει δεν θελει αυτος που δεν προσεχει, δεν εχει ενημερωθει για τις συνεπειες οσων κανει και συνηθως στα 20 νομιζουν ολοι οτι θα την γλυτωνουν παντα με διαφορα χαπακια!(εξαιρεση περιπτωσεις βιασμου κτλ)
Αγαπη θελουν τα παιδια οπως γραφτηκε παρακατω!!Αν υπαρχει αυτο θα βρεθει με δυσκολια μεν βοηθεια και κυριως χρηματα.Ειδαμε και τα παιδια που γεννιουνται και τα εχουν ολα χωρις αγαπη και μετα ζουν με ψυχιατρους !!
Να σε καταστρεψει ενα παιδι δεν μπορει,μαλλον αν νιωσει τετοιο συναισθημα,θα ειναι οι δικες της τυψεις καθαρα για τις αποφασεις της στο παρελθον!!Συνηθως ομως θα το κοιταει και θα νιωθει γαληνη/ευτυχια μεσα της που πανω στον παρορμητισμο της ηλικιας της δεν εκανε ακομα ενα λαθος αυτο της εκτρωσης!!
Υπαρχει κι αλλη επιλογη αυτη της υιοθεσιας!!

Να υποθεσω πως εισαι κατω απο 25χρονων γιατι οι αποψεις σου αυτο δειχνουν!
(Παντως γνωριζω πςριπτωσεις που οι μητερες γεννησαν πριν τα 20 μονες του και δουλεψαν ,βοηθουσαν οι γονεις οσο μπορουσαν και η μητερα μεγαλωνε μαζι με τα παιδια της και τωρα εχει την καλυτερη σχεση μαζιτους μπορουν να επικοινωνησουν χιλιες φορες καλυτερα απο οτι αν ειχαν 30+ χρονια διαφορα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ποιος θέλει να γίνει γονιός στα 19-20; Και πως θα το συντηρήσει ένα παιδί σε αυτήν την ηλικία; Θα το ταίσει αγάπη; Ένα παιί δεν είναι κατοικίδιο να πεις ε θα το μεγαλώσω σιγά πρέπει να θέλεις. Και σκέψου ότι παιδιά στην ηλικία των 19 (ή και πιο μικρές κοπέλες που μένουν έγκυες) να μεγαλώνουν ένα παιδί. Το πιο πιθανό είναι να το κοιτάς κάποια στιγμή σαν να σε κατέστρεψε τη ζωή. Και ξαναλέω ούτε σε μένα αρέσει η ιδέα της έκτρωσης είναι απαίσια διαδικασία θεωρώ αλλά μερικές φορές απλώς δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Οκ, απαντω λοιπον ας ημουν 19 κι ας μου τυχαινε. Αλλα κοιταξε δε θα μπορουσε εδω που τα λεμε να μου τυχει, υπηρξα παντα πολυ προσεχτικη. Αλλα εχουμε ακουσει περιπτωσεις που ενω προσεχαν, ετυχε. Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως οταν προσεχεις, τυχαινει αλλα οκ θα το δεχτω. Προσεξε, δεν το καταλαβαινω, αλλα το δεχομαι. Προσωπικα λοιπον θα το κρατουσα, αλλωστε το εχω ξαναπει, δεν ειναι κατι καινουριο και σαφως στα 19 μου δεν ηταν η προτεραιοτητα μου να κανω ενα μωρο, αλλα εγω ειμαι εγω. Εσυ εισαι εσυ. Ολα ειναι θεμα πιστευω, πως εχεις μεγαλωσει, τι εχεις διδαχτει, τι εχεις βιωσει και σαφως χαρακτηρα. Ενα βαρος που θα με κυνηγαει μια ζωη δε θα ηταν παντως το παιδι μου, αλλα οι τυψεις μου. Εγω θα το μεγαλωνα. Με μεγαλη μου ευχαριστηση!!! Θα επιανα δουλιτσα, θα αφηνα πισω μου αλλα πραγματα και θα τα εκανα οταν θα μου επετρεπε ο χρονος!!
Αυτα λεει κι ελεγε η δικη μου συνειδηση....

Εν κατακλειδι, το κλειδι ειναι η ενημερωση για ολους μας απο νωρις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ημουν 19 κι ας μου τυχαινε. Αλλα κοιταξε δε θα μπορουσε εδω που τα λεμε να μου τυχει, υπηρξα παντα πολυ προσεχτικη. Αλλα εχουμε ακουσει περιπτωσεις που ενω προσεχαν, ετυχε. Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως οταν προσεχεις, τυχαινει αλλα οκ θα το δεχτω. Προσεξε, δεν το καταλαβαινω, αλλα το δεχομαι. Προσωπικα λοιπον θα το κρατουσα, αλλωστε το εχω ξαναπει, δεν ειναι κατι καινουριο και σαφως στα 19 μου δεν ηταν η προτεραιοτητα μου να κανω ενα μωρο, αλλα εγω ειμαι εγω. Εσυ εισαι εσυ. Ολα ειναι θεμα πιστευω, πως εχεις μεγαλωσει, τι εχεις διδαχτει, τι εχεις βιωσει και σαφως χαρακτηρα. Ενα βαρος που θα με κυνηγαει μια ζωη δε θα ηταν παντως το παιδι μου, αλλα οι τυψεις μου. Εγω θα το μεγαλωνα. Με μεγαλη μου ευχαριστηση!!! Θα επιανα δουλιτσα, θα αφηνα πισω μου αλλα πραγματα και θα τα εκανα οταν θα μου επετρεπε ο χρονος!!
Αυτα λεει κι ελεγε η δικη μου συνειδηση....

Φαντάσου και ένα άλλο υποθετικό σενάριο. Μια 18χρονη μένει έγκυος σήμερα. Ο μέλλον πατέρας μόλις το μαθαίνει την κάνει με ελαφρά. Ζει σε χωριό. Οι γονείς της είναι στο ταμείο ανεργίας. Δουλειά δε βρίσκει ούτε για πλάκα με 60% ανεργία στους νέους. Όχι απλώς δεν έχει χρήματα για να στηρίξει το παιδί, αλλά ούτε για τα έξοδα μιας σωστής εγκυμοσύνης. Τι ρεαλιστικές επιλογές έχει αυτό το κορίτσι? Και αυτό είναι ένα πάρα πολύ πιθανό σενάριο στην Ελλάδα του σήμερα.

Για να πω και την προσωπική μου άποψη, αν σήμερα μου τύχαινε αυτό το πράγμα, θα το αποδεχόμουν και αν η κοπέλα ήθελε να το κρατήσει θα την υποστήριζα καθώς είμαι της άποψης πως αν είσαι αρκετά άντρας για να το
κάνεις το παιδί, πρέπει να είσαι και αρκετά άντρας για να το μεγαλώσεις. Αλλά τώρα είμαι 25 και έχω κάνει πράγματα που ούτε μπορούσα να φανταστώ στα 18 μου. Αν ήμουν 17-18 και μου τύχαινε, η αλήθεια είναι πως αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάω με τα την ουρά κάτω απ'τα σκέλια στο πατέρα μου, και να αφήσω τις μεγάλες δυνάμεις να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα. Ακούγεται δειλό και ανώριμο, αλλά αυτή είναι η αλήθεια, στα 18 σου, αγόρι ή κορίτσι είσαι δειλός και ανώριμος, γιατί είσαι ακόμη παιδί. Ζεις ακόμη με τους γονείς, δεν έχεις καμία εμπειρία απ'το πραγματικό κόσμο και αντικειμενικά δεν μπορείς να πάρεις τέτοιες αποφάσεις.

Το αν θα κρατήσεις λοιπόν το παιδί εξαρτάται πάρα πολλούς παράγοντες γιαυτό και πιστεύω δεν πρέπει να βάζουμε τις ταμπέλες ανήθικος και εγκληματίας σε όποιον αποφασίζει να το ρίξει. Γιατί ας μην γελιόμαστε, ένα κορίτσι απ'τα 12-13 και μετά βιολογικά είναι έτοιμη γεννήσει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι έτοιμη και να γίνει μητέρα. Και σε τέτοιες ηλικίες δεν νομίζω καν ότι πρέπει να είναι δική της απόφαση τι θα γίνει, καθώς άλλος είναι αυτός που θα σηκώσει το βάρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top