Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Θα ζητησει βοηθεια απο κοινωνικους φορεις, κανεις δε χανεται. Θα βρεθει κοσμος που θα την στηριξει, ολα καλα θα πανε!
Ολο και κατι θα βρει να κανει απο δουλιτσα. Τον μπαμπα θα τον περιλαβει κι αυτον που την εγκατελειψε.
Μου δωσες ενα πολυ ασχημο σεναριο, αλλα εγω σου εχω κι εδω την απαντηση που οχι δεν εχει να κανει με εγκλημα παλι. Δυσκολη ερωτηση, δυσκολη απαντηση, αλλα ολα αυτα συμβαινουν καθημερινα γυρω μας.
Γιαυτο ενημερωση! Ενημερωση και προσοχη!!
Αστο Ξεχασμενε, δεν εισαι ετοιμος για πατερας μην κανεις τετοιες εικασιες θα παθεις κανα εγκεφαλικο :D
Γι αυτο γρηγορα στο περιπτερο για τα απαραιτητα μετρα!!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε ζούμε στην Σουηδία που ανύπαντρες μητέρες χαίρουν της αμέριστης βοήθειας του κράτους, στην Ελλάδα ζούμε. Και αρκετοί άνθρωποι πάνε όντως χαμένοι, αυτή είναι η αλήθεια. Το ρητό "κανείς δε χάθηκε" είναι απλά ένας καθησυχαστικός ευφημισμός που ακούγεται συνήθως σε ασήμαντα προβλήματα, για πες το αυτό σε ένα ισοβίτη ή κάποιον που πεθαίνει από καρκίνο στα 25, σε ένα 18χρονο που σκοτώθηκε με το μηχανάκι κτλ κτλ. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πάνε χαμένοι, και αρκετές φορές χωρίς να έχουν καμία ευθύνη για το χαμό τους.

Όλα αυτά που λες καλά είναι, θα βρει μια δουλίτσα, θα βάλει και του μπαμπά τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι, θα τη βοηθήσει και το κράτος, θα, θα, θα. Μόνο που αυτά προϋποθέτουν μια γυναίκα ώριμη, δυναμική, με εμπειρία ζωής και με σώας τα φρένας. Και αυτό τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία σχέσει με άτομα κάτω των 25, μη πω και παραπάνω.

Για μένα προσωπικά είχα βρεθεί περίπου ένα χρόνο πριν σε αυτή τη θέση του υποψήφιου μπαμπά και ίσως να το έπαθα το εγκεφαλικό :D γιατί μετά από αυτό την είδα αλλιώς. Ευτυχώς ήταν false alarm η υπόθεση, το σκηνικό όμως πέρα για πέρα ρεαλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δε ζούμε στην Σουηδία που ανύπαντρες μητέρες χαίρουν της αμέριστης βοήθειας του κράτους, στην Ελλάδα ζούμε. Και αρκετοί άνθρωποι πάνε όντως χαμένοι, αυτή είναι η αλήθεια. Το ρητό "κανείς δε χάθηκε" είναι απλά ένας καθησυχαστικός ευφημισμός που ακούγεται συνήθως σε ασήμαντα προβλήματα, για πες το αυτό σε ένα ισοβίτη ή κάποιον που πεθαίνει από καρκίνο στα 25, σε ένα 18χρονο που σκοτώθηκε με το μηχανάκι κτλ κτλ. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πάνε χαμένοι, και αρκετές φορές χωρίς να έχουν καμία ευθύνη για το χαμό τους.

Όλα αυτά που λες καλά είναι, θα βρει μια δουλίτσα, θα βάλει και του μπαμπά τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι, θα τη βοηθήσει και το κράτος, θα, θα, θα. Μόνο που αυτά προϋποθέτουν μια γυναίκα ώριμη, δυναμική, με εμπειρία ζωής και με σώας τα φρένας. Και αυτό τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία σχέσει με άτομα κάτω των 25, μη πω και παραπάνω.

Για μένα προσωπικά είχα βρεθεί περίπου ένα χρόνο πριν σε αυτή τη θέση του υποψήφιου μπαμπά και ίσως να το έπαθα το εγκεφαλικό :D γιατί μετά από αυτό την είδα αλλιώς. Ευτυχώς ήταν false alarm η υπόθεση, το σκηνικό όμως πέρα για πέρα ρεαλιστικό.
Συγκρινεις πχ τον καρκινο που ειναι καθαρα θεμα που δεν αφορα τις επιλογες του ατομου με την εγκυμοσυνη που ειναι θεμα καθαρα ευθυνης του ατομου;;:confused:
Αν δεν ειναι ωριμη η γυναικα να μην κανει σχεση τοτε ,ουτε πραγματα μονο και μονο για να συζητα με τις φιλες της!Η καθε πραξη μας πρεπει να ξερουμε οτι εχει και συνεπειες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγκρινεις πχ τον καρκινο που ειναι καθαρα θεμα που δεν αφορα τις επιλογες του ατομου με την εγκυμοσυνη που ειναι θεμα καθαρα ευθυνης του ατομου;;:confused:
Αν δεν ειναι ωριμη η γυναικα να μην κανει σχεση τοτε ,ουτε πραγματα μονο και μονο για να συζητα με τις φιλες της!Η καθε πραξη μας πρεπει να ξερουμε οτι εχει και συνεπειες!!:)

Όχι, δε συγκρίνω τον καρκίνο με την εγκυμοσύνη, στον καρκίνο αναφέρθηκα για να καταρρίψω το "κανείς δεν πάει χαμένος". Συμφωνώ ότι αν δεν είσαι ώριμος καλύτερα να μην μπλέκεις, αλλά η ουσία είναι πως πολλοί δεν έχουν καμία επίγνωση των πραγμάτων και συνεχίζουν να μπλέκουν. Απλά όταν σου συμβεί θέλει πολλή μεγάλη ωριμότητα και δύναμη για να πεις καλά να πάθω, τώρα θα υποστώ τις συνέπειες, που η συντριπτική πλειοψηφία στις μικρές ηλικίες δεν έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπρος λοιπον ''ανωριμα αδυναμα παιδακια''....
Ριχτε τα μωρα που σπερνετε, μερικα ευρω υποθεση ειναι, μετα ουτε γατα ουτε ζημια...
Και μην ξεχασετε να πειτε ''ειμαι αδυναμος και ανωριμος μωρε, γιαυτο το κανα'' Αλλα το πουλι μου ηξερα να το χρησιμοποιω καλα και να το παιζω αντρακι. Στον μπαμπακα ομως θα πηγαινα σα βρεγμενος κωλος αμα μου καθοταν η στραβη. Και μετα πανε οι τσαμπουκαδες και το κοκορεμα του πεους σας. Κι εσεις κοριτσακια, ανοιξτε τα ποδια σας αφοβα κι επιτρεψτε τους να εισβαλλουν, εφοσον υπαρχουν οι γιατροι σημερα. Ελα μωρε κι αμα τυχει, θα σαι ατυχη...
Θα το ριξεις, δεν ειναι ζωη. Και αυτο που ακουγεται στον υπερηχο που κανεις, δεν ειναι καρδια. Κοροιδεψε τον εαυτο σου, οτι ενα εντερο ειναι.

Και καποιος ξωπισω μιλησε για τυψεις που τροφοδοτουνται απο τους γυρω! Α οχι... οι τυψεις ερχονται απο εμας τους ιδιους, αμα θελουμε δεν επιτρεπουμε στους τριτους να μας κανουν να εχουμε τυψεις, αρα ατοπο.


Αν είστε κατά της έκτρωσης να φανταστώ κάνετε σεξ μόνο με σκοπό την αναπαραγωγή;
Θεωρείτε λάθος το να αυνανίζονται οι άντρες;
Κρίμα να χαθούν τα σπερματοζωάρια, ζωντανοί οργανισμοί είναι.
.

Καλα ολα τα αλλα, αλλα αυτο ηταν το κουλο της ημερας!


ηθελα να ήξερα τι θα εκανες αν και η μητερα σου σκεφτοταν ετσι...

Ποιος σου ειπε οτι εκτιμαται το θειο δωρο της ζωης? Λιγοι ανθρωποι το χουν συνειδητοποιησει ποση αξια εχει η ζωη που μας δοθηκε. Ζουμε κι ακους ατομα να λενε 'μακαρι να μη ζουσα!'
Το καλυτερο ειναι η ατακα που λενε πολλα παιδια 'γιατι με γεννησες':D Αλλα μεγαλωνοντας ορισμενα καταννοουν, αμα δεν καταννοοησουν, να οριστε, ειναι προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
@ mindcircus
Το 90% των γυναικών που έχουν κάνει έκτρωση, τα ίδια με σένα έλεγαν πριν.
Υ.Γ. Ηρέμησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε συ Δια, τι μ... μου γραφεις κι εσυ?
Μονο στο στεκι παθαινω κρισεις ωρες ωρες.
Διαβαζω ανυποστατα πραγματα και ειχα και καιρο.
Σου λεω ειμαι κατα, δε θα το εκανα και σημερα ειμαι σε ηλικια που θελω να κανω και πολλα παιδια και μου λες θα γινω υπερ της εκτρωσης?
Τα χεις παιξει κι εσυ? Ειμαι εδω ποσα χρονια, σταση ουδεποτε αλλαξα.
Κι ασε μας με τα στατιστικα σου συνεχεια. Δικα σου ειναι!
Κι εχεις γονεις γιατρους εσυ πραγματι?


Α και κατι ακομα. 4 γυναικες γνωριζω ολα αυτα τα χρονια, που προεβησαν σε εκτρωση. Θυμωσα παρα πολυ μαζι τους αλλα δεν μπορουσα τιποτα να τους πω. Και που προσπαθησα στις δυο που ηταν φιλεναδες μου, ηταν ματαιο. Ειδικα στην μια ημουν πολυ διπλα της. Μαζι της απο γιατρο και πισω σπιτι της. Πρωι βραδυ να την ηρεμησω απο το κλαμα. Οι αλλες δυο δεν ηταν φιλες μου, αλλα σε κουβεντα πανω μου το ειπαν. Ε σε πληροφορω και οι 4 το μετανιωσαν.

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο ischool, όπου πρόσφατα έγραψα:Να πω ακόμα μια παροιμία; Μεγάλη μπουκιά φάε, αλλά μεγάλα λόγια μη λες.
Για μένα η απόφαση είναι της γυναίκας που αντιμετωπίζει το πρόβλημα, το σώμα είναι δικό της, έχει κάθε δικαίωμα να κάνει έκτρωση καθώς το έμβρυο ΔΕΝ είναι ζωή και εγκληματίες είναι εκείνοι οι οποίοι οδηγούμενοι από μια ψευτοηθικολογία προσπαθούν να τη δηλητηριάσουν με τύψεις.



Α χα! Αυτο το ξαναπες αλλα ειδες δε σου δωσα σημασια κι εσυ εκει το βιολι σου.
Α εσυ ειπες για τις τυψεις.. Καλα ειπαμε τυψεις εχει απο μονη της, αμα δε θελει δε τροφοδοτειται απο αλλους.
Ακου συμφορουμιτη με τους γονεις γιατρους (το εμβρυο δεν εχει καρδια στο ειπαν εκεινοι?:D) και τη μακροχρονια σχεση σου (της εχεις δειξει οτι εισαι υπερ της εκτρωσης?:confused:) μηπως το μεγαλη μπουκια παει σε σενα?
Γιατι εγω κωλοτουμπιτσες δεν κανω και δεν εχω κανει ποτε. :)
Οσο για την ψευτοηθικολογια καλα, οσο εσυ εχεις γονεις γιατρους, αλλο τοσο εγω ειμαι ενα... παπακι. ^^
Exω αποδειξει χρονια εδω μεσα ποια ειμαι. Οποτε μην μιλας. Ανοιξε κανα βιβλιο μαιευτικης και τα ξαναλεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Oh my god...
Σταματήστε πιά να παπαγαλίζετε ότι σας λέει ο παπάς κάθε κυριακή.
Ελεος.
Fyi....υπάρχουν και τα αντισυλληπτικά. Problem solved.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε ολο εξυπναδες ειστε.... Σποντιτσες και τσαχπινιες...!! :D

Νταξ δε θα διαπληκτιστω και με σενα που σαι αθρησκος, δε θα βγαλουμε ακρη.
Ησυχο σε ειχα αφησει πριν μερικα χρονια. Σα να αγριεψες μου φαινεται Μερκ.

Και τι σημαινει fyi???
Το mEh το καταλαβα, επιφωνημα θατανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γονιος θα γινει θελει δεν θελει αυτος που δεν προσεχει, δεν εχει ενημερωθει για τις συνεπειες οσων κανει και συνηθως στα 20 νομιζουν ολοι οτι θα την γλυτωνουν παντα με διαφορα χαπακια!(εξαιρεση περιπτωσεις βιασμου κτλ)
Αγαπη θελουν τα παιδια οπως γραφτηκε παρακατω!!Αν υπαρχει αυτο θα βρεθει με δυσκολια μεν βοηθεια και κυριως χρηματα.Ειδαμε και τα παιδια που γεννιουνται και τα εχουν ολα χωρις αγαπη και μετα ζουν με ψυχιατρους !!
Να σε καταστρεψει ενα παιδι δεν μπορει,μαλλον αν νιωσει τετοιο συναισθημα,θα ειναι οι δικες της τυψεις καθαρα για τις αποφασεις της στο παρελθον!!Συνηθως ομως θα το κοιταει και θα νιωθει γαληνη/ευτυχια μεσα της που πανω στον παρορμητισμο της ηλικιας της δεν εκανε ακομα ενα λαθος αυτο της εκτρωσης!!
Υπαρχει κι αλλη επιλογη αυτη της υιοθεσιας!!

Να υποθεσω πως εισαι κατω απο 25χρονων γιατι οι αποψεις σου αυτο δειχνουν!
(Παντως γνωριζω πςριπτωσεις που οι μητερες γεννησαν πριν τα 20 μονες του και δουλεψαν ,βοηθουσαν οι γονεις οσο μπορουσαν και η μητερα μεγαλωνε μαζι με τα παιδια της και τωρα εχει την καλυτερη σχεση μαζιτους μπορουν να επικοινωνησουν χιλιες φορες καλυτερα απο οτι αν ειχαν 30+ χρονια διαφορα!)
Ναι το έχουμε πει ένα παιδί θέλει να το αγαπάνε οι γονείς του ΑΛΛΆ δεν θα το ταίσουν με αυτό. Θέλει να έχεις και μια δουλειά ή κάτι για να το μεγαλώσεις. Τι σκατά να κάνουν 2 19χρονα με το παιδί αν δεν μπορούν ούτε το γάλα να του πάρουν με δουλεύεις; Και όχι όταν κάνεις παιδί μικρός το μεγαλώεις με χίλια ζόρια και φυσικά αυτό μάλλον μεσ τη δυστυχία θα μεγαλώσει και θυσιάσεις πράγματα που δεν ήθελες γιατί ίσως σε ανάγκασαν να το κρατήσεις ναι θα το βλέπεις σαν να σε κατέστρεψε τη ζωή. Επίσης πίστεψε με πριν λίγα χρόνια ήμουν πολύ κατά και πως πρέπει να αντιμετοπίζεις την ευθύνη σου. Αλλά αν δεν έχεις το μυαλό να το κάνεις καλύτερα να μη φέρεις στον κόσμο ένα παιδί. Θεωρώ πολύ άσχημο πράγμα την έκτρωση αλλά είπαμε μερικές φορές δεν υπάρχουν επιλογές. Άντε τράβα και πες σε μια 15χρονη έγκυο να μεγαλώσει παιδί.. Θα το κάνει;
Οκ, απαντω λοιπον ας ημουν 19 κι ας μου τυχαινε. Αλλα κοιταξε δε θα μπορουσε εδω που τα λεμε να μου τυχει, υπηρξα παντα πολυ προσεχτικη. Αλλα εχουμε ακουσει περιπτωσεις που ενω προσεχαν, ετυχε. Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως οταν προσεχεις, τυχαινει αλλα οκ θα το δεχτω. Προσεξε, δεν το καταλαβαινω, αλλα το δεχομαι. Προσωπικα λοιπον θα το κρατουσα, αλλωστε το εχω ξαναπει, δεν ειναι κατι καινουριο και σαφως στα 19 μου δεν ηταν η προτεραιοτητα μου να κανω ενα μωρο, αλλα εγω ειμαι εγω. Εσυ εισαι εσυ. Ολα ειναι θεμα πιστευω, πως εχεις μεγαλωσει, τι εχεις διδαχτει, τι εχεις βιωσει και σαφως χαρακτηρα. Ενα βαρος που θα με κυνηγαει μια ζωη δε θα ηταν παντως το παιδι μου, αλλα οι τυψεις μου. Εγω θα το μεγαλωνα. Με μεγαλη μου ευχαριστηση!!! Θα επιανα δουλιτσα, θα αφηνα πισω μου αλλα πραγματα και θα τα εκανα οταν θα μου επετρεπε ο χρονος!!
Αυτα λεει κι ελεγε η δικη μου συνειδηση....

Εν κατακλειδι, το κλειδι ειναι η ενημερωση για ολους μας απο νωρις!
Το θέμα είναι ότι δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Αν εσύ έμενες έγκυος στα 19 σου και έλεγες ναι θα θυσιάσω 100 πράγματα για το παιδί μου και θα υποστώ τις συνέπειες με ότι συνεπάγεται αυτό μπράβο σου. Αλλά μάλλον θα ξες ότι η πλειοψηφία δεν σκέφτεται έτσι. Και όταν είσαι σε μια ηλικία που σε συντηρούν οι γονείς σου και δεν έχεις την ωριμότα να προσέξεις τον ευατό σου καλά καλά θα μεγαλώσεις παιδί; Τι είναι χρυσόψαρο να το βάλεις σε γυάλα και να το ταίζεις 2 φορές τη μέρα;
Συν του ότι δεν είναι φτιαγμένοι όλοι οι άνθρωποι να γίνουν γονείς και ότι αν μία γυναίκα δεν θέλει να γίνει μάνα δεν μπορεί να της επιβάλει κανείς να γίνει.

Και στο τελευταίο θα συμφωνήσω η ενημέρωση είναι το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Λοιπον, εγω δεν πιστευω gate πως ανηκω στη μειοψηφια. Θελω να ελπιζω πως εν ετει 2015 αγορια κοριτσια ειναι πολυ προσεκτικα. Και δεν μπορεις να με πεισεις ουτε εσυ με αυτα. Εξακολουθω να τα βρισκω δικαιολογιες... Δεν ειναι βρε πουλακι μου επιχειρημα το γαλα. Θα βρεις τροπο να τους παρεις γαλα, αν κολλησουμε εκει. Και πολλα ακομα θα βρεις να κανεις!
Αληθεια ποσων ετων εισαι? Ασε να μαντεψω... 18?17?19? Εκειε πανω κατω πρεπει να σαι... επεσα μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λοιπον, εγω δεν πιστευω gate πως ανηκω στη μειοψηφια. Θελω να ελπιζω πως εν ετει 2015 αγορια κοριτσια ειναι πολυ προσεκτικα. Και δεν μπορεις να με πεισεις ουτε εσυ με αυτα. Εξακολουθω να τα βρισκω δικαιολογιες... Δεν ειναι βρε πουλακι μου επιχειρημα το γαλα. Θα βρεις τροπο να τους παρεις γαλα, αν κολλησουμε εκει. Και πολλα ακομα θα βρεις να κανεις!
Αληθεια ποσων ετων εισαι? Ασε να μαντεψω... 18?17?19? Εκειε πανω κατω πρεπει να σαι... επεσα μεσα?
Κοίτα έχω ακούσει πρόσφατα για 4-5 παλιές συμμαθήτριες που έμειναν έγκυες και γέννησαν. Προφανώς και ξέραν τους κινδύνους που έχεις αν δεν προσέξεις αλλά όλοι πάνε με τη λογική "σε μένα θα τύχει;" ε και να που τυχαίνει. Ούτε εγώ κολλάω στο γάλα παράδειγμα έφερα αλλά ξαναλέω ένα 18χρονο πως θα μεγαλώσει ένα παιδί; Πες ότι οι γονείς σου δεν έχουν μία να σε βοηθήσουν τι θα κάνει ένα τέτοιο άτομο μπορείς να με πεις; Όπως είπε και ο ξεχασμένος δεν ζούμε στην Σουηδία όπου υπάρχει άριστη πρόνεια για αυτά τα θέματα. Είμαι 20 χρονών σωστά μέσα έπεσες. Αλλά αν δεις τα παλιά μου μηνύματα και την αποψή μου για την έκτρωση κάτι χρονάκια πίσω ήμουν τόσο κατά όσο είσαι και εσύ τώρα. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ντάξυ ίσως να έγινα πιο εγωίστρια και να πιστεύω ότι κάποια πράγματα είναι πάνω από κάποια άλλα πχ ένας άνθρωπος να επιλέξει να σπουδάσει/δουλέψει/ζήσει από το να πληρώνει για όλη του τη ζωή ένα λάθος κάποιας στιγμής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Λοιπον, εγω δεν πιστευω gate πως ανηκω στη μειοψηφια. Θελω να ελπιζω πως εν ετει 2015 αγορια κοριτσια ειναι πολυ προσεκτικα. Και δεν μπορεις να με πεισεις ουτε εσυ με αυτα. Εξακολουθω να τα βρισκω δικαιολογιες... Δεν ειναι βρε πουλακι μου επιχειρημα το γαλα. Θα βρεις τροπο να τους παρεις γαλα, αν κολλησουμε εκει. Και πολλα ακομα θα βρεις να κανεις!
Αληθεια ποσων ετων εισαι? Ασε να μαντεψω... 18?17?19? Εκειε πανω κατω πρεπει να σαι... επεσα μεσα?

Το ότι θέλω να κάνω καριέρα,να ταξιδέψω,να γνωρίσω ανθρώπους/τον κόσμο,είναι και αυτά δικαιολογίες;
Για ποιόν λόγο μια κοπέλα να στερήσει από τον εαυτό της τα όνειρα που είχε εξαιτίας κάτι χιλιάδων κυττάρων; Γιατί περί κυττάρων μιλάμε και πριν από μία περίοδο αυτή η μάζα κυττάρων δεν έχει καν νευρικό σύστημα. Δηλαδή δεν νιώθει,δεν καταλαβαίνει,δεν αισθάνεται.Δεν μπορείς καν να το ονομάσεις ζωή,μιας και στηρίζεται εξ'ολοκλήρου στην μητέρα.Το λες και παράσιτο. :P Το ότι έχει καρδιά δεν σημαίνει τίποτα. Μυς είναι χάρη στον οποίο κυκλοφορεί το αίμα,big deal. Γενικά mind,αν είναι να συστήνεις βιβλία ιατρικής στους άλλους,άρχισε πρώτα η ίδια από καμιά εμβρυολογία-ιστολογία και το αναλύουμε και επιστημονικά. :P
Και ναι,θα κολλήσουμε στο γάλα. Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει στην Ελλάδα των ημερών μας,που λιποθυμάνε τα παιδιά στο σχολείο,επειδή δεν έχουν να φάνε. Αυτά τα άκυρα του στυλ "όρεξη να υπάρχει,κανείς δεν χάνεται" δεν ισχύουν εκεί ή οι γονείς τους είναι υπερβολικά χαζοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiktaktik

Νεοφερμένος

Η tiktaktik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι θα πει δεν μπορω να το συντηρησω? Να κοψεις μετα συγχωρησεως τον κωλο σου να το συντηρησεις. Το παιδι αγαπη θελει, τιποτε αλλο.

Σίτιση,στέγαση,υγεία, παιδεία;

Όλα αυτά με την αγάπη; :confused: :worry:

Δεν αντιλέγω ότι είναι ένα από τα σημαντικότερα πράγματα η αγάπη στην ανατροφή ενός παιδιού άλλα δυστυχώς δεν νομίζω ότι αρκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ότι θέλω να κάνω καριέρα,να ταξιδέψω,να γνωρίσω ανθρώπους/τον κόσμο,είναι και αυτά δικαιολογίες;
Για ποιόν λόγο μια κοπέλα να στερήσει από τον εαυτό της τα όνειρα που είχε εξαιτίας κάτι χιλιάδων κυττάρων; Γιατί περί κυττάρων μιλάμε και πριν από μία περίοδο αυτή η μάζα κυττάρων δεν έχει καν νευρικό σύστημα. Δηλαδή δεν νιώθει,δεν καταλαβαίνει,δεν αισθάνεται.Δεν μπορείς καν να το ονομάσεις ζωή,μιας και στηρίζεται εξ'ολοκλήρου στην μητέρα.Το λες και παράσιτο. :P Το ότι έχει καρδιά δεν σημαίνει τίποτα. Μυς είναι χάρη στον οποίο κυκλοφορεί το αίμα,big deal. Γενικά mind,αν είναι να συστήνεις βιβλία ιατρικής στους άλλους,άρχισε πρώτα η ίδια από καμιά εμβρυολογία-ιστολογία και το αναλύουμε και επιστημονικά. :P
Και ναι,θα κολλήσουμε στο γάλα. Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει στην Ελλάδα των ημερών μας,που λιποθυμάνε τα παιδιά στο σχολείο,επειδή δεν έχουν να φάνε. Αυτά τα άκυρα του στυλ "όρεξη να υπάρχει,κανείς δεν χάνεται" δεν ισχύουν εκεί ή οι γονείς τους είναι υπερβολικά χαζοί;


Γραφε μας και ηλικια απο κατω να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε.
Παρασιτο το μωρο ε; Θες ταξιδακια κ καριερα, ε; Καλα εκανες οτι εκανες, τωρα ριξτο στη λεκανη, ε;



Λυπαμαι.
Κι αποχωρω απο το θεμα.
Καθηστε ολοι εσεις κ συμφωνηστε.
Ο καθενας αλλωστε ειναι αξιος της μοιρας του.
Γιατι να ξερεις, ολα καποτε εδω σαυτη την ζωη πληρωνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Το ότι θέλω να κάνω καριέρα,να ταξιδέψω,να γνωρίσω ανθρώπους/τον κόσμο,είναι και αυτά δικαιολογίες;
Για ποιόν λόγο μια κοπέλα να στερήσει από τον εαυτό της τα όνειρα που είχε εξαιτίας κάτι χιλιάδων κυττάρων; Γιατί περί κυττάρων μιλάμε και πριν από μία περίοδο αυτή η μάζα κυττάρων δεν έχει καν νευρικό σύστημα. Δηλαδή δεν νιώθει,δεν καταλαβαίνει,δεν αισθάνεται.Δεν μπορείς καν να το ονομάσεις ζωή,μιας και στηρίζεται εξ'ολοκλήρου στην μητέρα.Το λες και παράσιτο. :P Το ότι έχει καρδιά δεν σημαίνει τίποτα. Μυς είναι χάρη στον οποίο κυκλοφορεί το αίμα,big deal. Γενικά mind,αν είναι να συστήνεις βιβλία ιατρικής στους άλλους,άρχισε πρώτα η ίδια από καμιά εμβρυολογία-ιστολογία και το αναλύουμε και επιστημονικά. :P
Και ναι,θα κολλήσουμε στο γάλα. Πόσες περιπτώσεις έχουμε δει στην Ελλάδα των ημερών μας,που λιποθυμάνε τα παιδιά στο σχολείο,επειδή δεν έχουν να φάνε. Αυτά τα άκυρα του στυλ "όρεξη να υπάρχει,κανείς δεν χάνεται" δεν ισχύουν εκεί ή οι γονείς τους είναι υπερβολικά χαζοί;
Ναι, είναι δικαιολογίες όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή. Αυτά τα όνειρα μπορούν να περιμένουν σε αυτήν την περίπτωση.
Λέγεται οργανισμός και τα χαρακτηριστικά διαφαίνονται από τις πρώτες βδομάδες, δεν είναι απλά μια μάζα κυττάρων. Παράσιτο είναι μια αμοιβάδα, καμία σχέση όμως. Όπως είπε και η mindcircus το αν νιώθει φαίνεται ξεκάθαρα κατά τη διάρκεια της βίαιης αυτής διαδικασίας. Η καρδιά είναι το όργανο του οποίου η λειτουργία διακρίνει ένα ζωντανό από ένα νεκρό οργανισμό. Οπότε είναι big deal. Δεν κατάλαβα τι αποδεικνύει η εμβρυολογία . Από τη μέρα της σύλληψης πρόκειται για κύηση δηλαδή ανάπτυξη οργανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι, είναι δικαιολογίες όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή. Αυτά τα όνειρα μπορούν να περιμένουν σε αυτήν την περίπτωση.
Λέγεται οργανισμός και τα χαρακτηριστικά διαφαίνονται από τις πρώτες βδομάδες, δεν είναι απλά μια μάζα κυττάρων. Παράσιτο είναι μια αμοιβάδα, καμία σχέση όμως. Όπως είπε και η mindcircus το αν νιώθει φαίνεται ξεκάθαρα κατά τη διάρκεια της βίαιης αυτής διαδικασίας. Η καρδιά είναι το όργανο που διακρίνει ένα ζωντανό από ένα νεκρό οργανισμό. Οπότε είναι big deal. Δεν κατάλαβα τι αποδεικνύει η εμβρυολογία . Από τη μέρα της σύλληψης πρόκειται για κυοφορία δηλαδή ανάπτυξη οργανισμού.

Σε ευχαριστω. Που υπαρχεις βασικα.
Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα με ψυχη κι αισθηματα.
Αν και ειναι διαδικτυο κι ολα ειναι πιθανα να τα συναντησεις, τοσα χρονια μεσα στα φορουμσ, ομολογω τετοια ταραχη δε θυμαμαι να ειχα ξανανιωσει απο τοσο βαναυσες αποψεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Αυτό που χρησιμοποιείς την ηλικία ως επιχείρημα με ξεπερνάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Σε ευχαριστω. Που υπαρχεις βασικα.
Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα με ψυχη κι αισθηματα.
Αν και ειναι διαδικτυο κι ολα ειναι πιθανα να τα συναντησεις, ομολογω τετοια ταραχη σε τοσα χρονια, δε θυμαμαι να ειχα ξανανιωσει απο τοσο βαναυσες αποψεις..
Για μένα πρόκειται για κάτι αυτονόητο. Αλλά και από βιολογικής άποψης δεν μπορώ να καταλάβω πώς ένα έμβρυο μπορεί να θεωρηθεί απλά'' μια μάζα κυττάρων''. Το θέμα είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. Έχεις κατασταλαγμένη άποψη οπότε δε χρειάζεται να ταράζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Λοιπον, εγω δεν πιστευω gate πως ανηκω στη μειοψηφια. Θελω να ελπιζω πως εν ετει 2015 αγορια κοριτσια ειναι πολυ προσεκτικα. Και δεν μπορεις να με πεισεις ουτε εσυ με αυτα. Εξακολουθω να τα βρισκω δικαιολογιες... Δεν ειναι βρε πουλακι μου επιχειρημα το γαλα. Θα βρεις τροπο να τους παρεις γαλα, αν κολλησουμε εκει. Και πολλα ακομα θα βρεις να κανεις!
Αληθεια ποσων ετων εισαι? Ασε να μαντεψω... 18?17?19? Εκειε πανω κατω πρεπει να σαι... επεσα μεσα?

Ναι ας ηταν μονο το γαλα. Προφανως δεν εχεις ιδεα ποσα εξοδα εχει ενα παιδι. Δεν γινεται αλλιως να τα λες αυτα. Το παιδι εχει εξοδα ειτε το θελουμε ειτε οχι γιατι σημασια δεν εχει μονο να επιβιωσει αλλα να του προσφερεις μια σωστη διαβιωση. Και τα εξοδα αυτα δεν καλυπτονται ουτε με θα ουτε με αγαπη στοργη και προδερμ.

Εγω πιστευω πως απο το να φερεις ενα δυστυχισμενο πλασμα στον κοσμο, καλυτερα να μη το φερεις καθολου.

Το παιδι ειναι δεσμευση για τα επομενα 20+ χρονια της ζωης σου. Ουτε στεγαστικο δανειο ετσι. Ειναι πολυ βαρυ φορτιο για εναν νεο ανθρωπο που δεν εχει φτιαξει τη ζωη του. Μπορει να την διαλυσει τελειως.

Τωρα εσυ το βλεπεις ηθικα και μας λες για καρδουλες και τετοια. Παω πασο, αλλωστε ενηλικοι ειμαστε ολοι (ή εστω οι περισσοτεροι) οποτε ειμαστε και υπευθυνοι για τις αποφασεις μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top