[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φάλαγξ, γνωρίζεστε με τον Άγγελο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αποκλειστικός προμηθευτής της ΕΛ.ΑΣ. είναι η Ελληνική κοινωνία. Το έμψυχο αυτό υλικό λοιπόν μπορείς να το εκπαιδεύσεις, να του δώσεις εξοπλισμό, να του πεις ανα περίσταση πως να σταθεί και να του μάθεις παπαγαλία αν θες τους νόμους όλους. Την νοοτροπία του και το ήθος του όμως δεν θα καταφέρεις ποτέ να το αλλάξεις. Γι'αυτό και εμείς οι Έλληνες μοιάζουμε όλοι μας τόσο πολύ μεταξύ μας. Σε μια παρέα δεν καταφέρνεις σήμερα εύκολα να ανακαλύψεις ποιος είναι ο μπάτσος, ο δικηγόρος, ο δάσκαλος, ο δραπέτης, ο αναρχικός, ο κομμωτής, ο ποδοσφαιριστής, ο δημοσιογράφος. .....
Συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ... η εκπαίδευση περιλαμβάνει την ψυχραιμία, την αντίληψη της κατάστασης, την ευγένεια στην καθημερινή επαφή στον απέναντι ανεξάρτητα από το τι φοράει ή αν είναι "κύριος", παιδί, φρίκος ακόμα και το χαμόγελο ευγενείας.... Και η νοοτροπία επίσης αλλάζει, πόσα παιδιά άλλαξαν γιατί βρήκαν μπροστά τους δασκάλους ή μέντορες που τους φωτίσανε καινούργιες πλευρές της ζωής. Και μια χαρά ξεχωρίζουν οι άνθρωποι όχι από το επάγγελμα τους - που στο κάτω κάτω είναι ρατσιστικό να το θεωρούμε καθοριστικό - αλλά από το ποιόν τους.
Το ζητούμενο είναι ποιοι είναι οι παράγοντες που διαμορφώνουν τον σύγχρονο Έλληνα και τον κάνουν τόσο "κολόπαιδο" ας μου επιτραπεί. Η μόρφωση δεν μας λείπει, κακουχίες - πείνα - εξαθλίωση τουλάχιστον οι νεώτεροι δεν γνωρίσαμε, καταπιεσμένοι δεν είμαστε και ας λένε για ανέχεια ( για να βρεις να κάτσεις σε καφετέρια περιμένεις στην Αριστοτέλους, στα μπουζούκια για πρωτοχρονία πρέπει απο τωρα να κλείσεις ). Άρα ή μας βολεύει έτσι και δεν αλλάζουμε τίποτα ή μας έχουν χαλιναγωγήσει κατα αυτό τον τρόπο για να εξυπηρετούντε άλλοι. Το παρόν εμένα μου δείχνει πάντος ότι έχουμε πάψει να διαμορφώνουμε ο λαός τις ειδήσεις όπως παλιά , αλλά πρώτα αυτές φτιάχνονται και έπειτα καθ' υπόδειξιν εμείς ακολουθούμε.
Τον σύγχρονο Έλληνα τον διαμορφώνει η πραγματικότητα του ότι φάμε... ότι πιούμε...κλπ που βλέπει γύρω του, ο γονιός του στο καθαρό αμάξι που ανοίγει το παράθυρο και πετάει έξω το πλαστικό ποτηράκι του φραπέ και κάνει βλακείες με τα παιδιά μέσα στο αμάξι, ο βαριεστημένος δάσκαλος, η απουσία ανοιχτού χώρου και ανοιχτού μυαλού, η κρίση των απέναντι με βάση του τι έχεις και πως δείχνεις και όχι με το τι είσαι και χίλια άλλα. Οι άνθρωποι που πορεύονται αξιοπρεπώς παραμένουν σιωπηλοί, δεν φαίνονται στις κάμερες γιατί δείχνουν βαρετοί... λες κι όλα όσα γίνονται έχουν σημασία μόνο όταν τα στέφει η επιτυχία και ο καθημερινός μόχθος, τα μικρά λιθαράκια δεν έχουν καμμιά σημασία στην πορεία αυτή.
Ας συνεχίσουμε λοιπόν τη βόλτα μας χωρίς να συνωστιζόμαστε για μια θέση στις καφετέριες της Αριστοτέλους ή του Ψυρρη, ή στα μπουζούκια κι ας περάσουμε την Πρωτοχρονιά με τους ανθρώπους που αγαπάμε ξαναγνωρίζοντας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εδώ και κάποιες μέρες σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που θα μιλήσω, σε διάφορους χώρους, δείχνουν να έχουν πλήρη αδιαφορία για όλα όσα έγιναν. Κι αν σε κάποια φάση πάω την συζήτηση, με κοιτάνε σαν να είμαι 1 ανιαρό πλάσμα που δεν ξέρει να περνάει καλά. Η μόνη αναφορά θα είναι στο αν γίνεται καμιά πορεία και μπλέξουμε στο κέντρο. Νομίζω πως με τη νοοτροπία που μας διέπει σαν λαό, σε λίγο καιρό δεν θα μας ενδιαφέρει καθόλου το ζήτημα και, πάνω από όλα, δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή την χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εδώ και κάποιες μέρες σχεδόν όλοι οι άνθρωποι που θα μιλήσω, σε διάφορους χώρους, δείχνουν να έχουν πλήρη αδιαφορία για όλα όσα έγιναν. Κι αν σε κάποια φάση πάω την συζήτηση, με κοιτάνε σαν να είμαι 1 ανιαρό πλάσμα που δεν ξέρει να περνάει καλά. Η μόνη αναφορά θα είναι στο αν γίνεται καμιά πορεία και μπλέξουμε στο κέντρο. Νομίζω πως με τη νοοτροπία που μας διέπει σαν λαό, σε λίγο καιρό δεν θα μας ενδιαφέρει καθόλου το ζήτημα και, πάνω από όλα, δεν θα αλλάξει τίποτα σε αυτή την χώρα.

Βασει της δικης μου εμπειριας, διαφωνω καθετα. Δεν ξερω αν ειναι ιδιαιτερα πολιτικοποιημενη η οικογενεια μου και η παρεα μου, παντως κεντρικο θεμα συζητησεων (και διαφωνιων! :P) ειναι αυτο, εδω και αρκετες μερες. Μονο με εναν φιλο μου δεν αναφερθηκε καθολου το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν μίλαγα για την οικογένειά μου ή τους κολλητούς, αλλά για τα άτομα που θα μιλήσω σε δουλειά, μάθημα, γυμναστική, και οι οποίοι μιλάνε για τα δώρα των Χριστουγέννων ή τα χαζά κουτσομπολιά κι αν πω ότι με έχει επηρεάσει αρνητικά η κατάσταση θα πουν ''Ποιά κατάσταση?''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν μίλαγα για την οικογένειά μου ή τους κολλητούς, αλλά για τα άτομα που θα μιλήσω σε δουλειά, μάθημα, γυμναστική, και οι οποίοι μιλάνε για τα δώρα των Χριστουγέννων ή τα χαζά κουτσομπολιά κι αν πω ότι με έχει επηρεάσει αρνητικά η κατάσταση θα πουν ''Ποιά κατάσταση?''.

Ε sorry ρε συ, και γω αν παω γυμναστηριο δεν θα αρχισω να μιλαω για το περιστατικο και τις πορειες / βανδαλισμους. Και γενικα δυσκολα θα παω να κανω πολιτικη συζητηση με ατομα που δεν εχω ιδιαιτερη οικειοτητα. Αλλα ακομα και ετσι, δεν μπορω να πω οτι ο κοσμος δεν το συζηταει. Ακομα και στην αναμονη εξω απο τον γιατρο στο ΙΚΑ το συζητουσαν. Γενικα δεν νομιζω οτι ο κοσμος το εχει περασει στο ντουκου, ειτε λογω συμμετοχης στα δρωμενα (των μικροτερων σε ηλικια) ειτε λογω εμμεσης συμμετοχης των μεγαλυτερων (που δουλευουν σε επιχειρησεις, μαγαζια, κτλ που επηρεαστηκαν)

Μπορει να ειναι και η δικη μου εντυπωση απλα βεβαια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
τΑ βιαια παιδια που πετανε πετρες σημερα,αύριο καποια απο αυτα θα γινουν βιαιοι αστυνομικοι...Η κοικωνια σε συνολο νοσει, και νοσηρη νεολαια βγαζει νοσηρους πολιτες-και άρα και αστυνομικους)Οι αστυνομικοι απλα παιδια είναι δεν είναι εξωγηινοι...
Ανάμεσα στους πάρα πολλούς ανθρώπους που γνωρίζω καλά, υπάρχουν και κάποια παιδιά που φοιτούν σε αστυνομικές σχολές. Μπήκαν έχοντας υποδειγματικό χαρακτήρα και συμπεριφορά και κάθε φορά που γυρίζουν τους βλέπω με το κλασσίκο "μαώ και δέρνω" ύφος και με έντονη ρατσιστική νοοτροπία.

Σαφώς και εξαρτάται από τον χαρακτήρα κάποιου το πως αυτός θα εξελιχθεί, τον κυριότερο ρόλο όμως παίζουν τα βιώματά του. Που στις αστυνομικές σχολές δεν είναι και τα καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIORGIANNA

Νεοφερμένος

Η GIORGIANNA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Την τελευταία ώρα βλεπω απο την κλειδαρότρυπα(καμερα του zougla.gr) οτι γινετε στο συνταγμα.
δεν είναι ο καλυτερος τροπος αλλα τι να κανουμε!!!
τελος παντων αλλο θελω να πω... μου κανει εντυπωση οτι απο τα διερχομενα αυτοκινητα, 1 στα 3, χαιρετα τα ατομα που ειναι συγκεντρωμενα με ρυθμικα επι το πλειστον κορναρισματα και οι παρευρισκομενοι ειναι ηρεμοτατοι...
αυτο που με εκανε να γραψω τωρα ειναι η "παρελαση" των ΜΑΤ ολη την ωρα μπροστα απο τον χωρο διαμαρτυριας, χωρις βεβαιως να συντρεχει κανενας λογος .
ολη την ωρα σουλτσαρουν απο μπροστα τους και αλλαζουν στοιχηση σαν επειδιξη δυναμης και καταμετρησης δυναμεων.
αφηστε που ολη την ωρα περναν απο το ενα πεζοδρομιο στο αλλο με μια ανεση, σταματωντας την κυκλοφορια, λες και βρισκονται στο στενακι του χωριου τους!!!
(συχωρεστε την αθλια ορθογραφια μου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Υπάρχουν πάρα πολλές μαρτυρίες ανθρώπων που κατεβαίνουν σε πορείες εδώ και χρόνια, για κουκουλοφόρους με bluetooth μέσα απ' τις κουκούλες, να βγαίνουν απ' τις κλούβες, να συνομιλούν με αστυνομικούς στα στενά κ.α. Ανέτρεξτε αν θες σε ανάλογα λινκ με υλικό (τα οποία σίγουρα έχουν ποσταριστεί στο παρών θρεντ).
Εγώ έχω επιφυλάξεις ως προς τις καταστροφές των απλών μαγαζιών αυτές τις μέρες. Μήπως έγιναν σκόπιμα από κάποιους ώστε να στραφούν στο κυβερνών κόμμα και τις αρχές για βοήθεια; Γενικά δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, αναρχικοί πρεζάκηδες vs μπάτσων και την πληρώνει ο μεροκαματιάρης επιχειρηματίας (ιδιοκτήτης καταστήματος επί της Πατησίων π.χ.).
Και ναι, εγώ πιστεύω ξεκάθαρα πως οι περισσότεροι είναι ασφαλίτες με κουκούλες

Άλλωστε αυτοί που αποκαλούμε τόσα χρόνια "γνωστούς-αγνώστους" έχουν ως στόχο τράπεζες, κυβερνητικά κτήρια και μεγάλα πολυκαταστήματα.

Και επειδή δεν έχω εκφράσει άποψη όλες αυτές τις μέρες στο θέμα αυτό, αν και δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το κάνω, θα πω δύο λόγια.
Είναι προφανής ο πόνος μου για την απώλεια του Αλέξανδρου, δεν το παρακάμπτω ως ευκόλως εννοούμενο διότι είναι κάτι τραγικό και πάρα πολύ στενόχωρο γεγονός.
Επίσης προφανής είναι και η οργή μου για τα ΜΜΕ, τα οποία συνεχώς προβάλλουν κατεστραμένες βιτρίνες στην Ερμού αντί να προβάλλουν τη φάτσα του γουρουνιού που σκότωσε το παιδί ώστε να έχουμε κι εμείς μια εικόνα να φέρνουμε στο μυαλό μας όταν νευριάζουμε. Όχι φυσικά πως είναι αμελητέες οι ζημιές οι οποίες προκλήθηκαν. Κάθε άλλο. Και για να εμβαθύνω λίγο ακόμα, λυπάμαι περισσότερο για τους ανθρώπους οι οποίοι εργάζονταν σε αυτά τα μαγαζιά. Οι αποζημιώσεις πάντως είναι απτές αν και σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκούν. Όταν όμως όλα αυτά προκλήθηκαν από άγνωστων στοιχείων και αγνώστου επαγγέλματος ανθρώπους (βλ. παραπάνω) με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία ενός 16χρονου παιδιού, τότε μάλλον η θλίψη και η οδύνη για το Sprider στην Ερμού πρέπει να περιοριστεί λιγάκι από τη θλίψη και την αγανάκτηση για το δολοφονημένο αυτό παιδί.
Το κάθαρμα λοιπόν που εν ψυχρώ δολοφόνησε τον Αλέξανδρο (το αναφέρω συχνά εσκεμμένα, γιατί το ήδη έτοιμο και μαγειρεμένο αποτέλεσμα της βαλλιστικής πάει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη) πάει να τη βγάλει καθαρή, μακάρι να βγω ψεύτης φυσικά, αλλά μου φαίνεται πως το όλο θέμα πάει για κουκούλωμα, και την αποπομπή του ανθρωπίσκου Κούγια στο πειθαρχικό συμβούλιο του δικηγορικού συλλόγου μόνο ως στάχτη στα μάτια του κόσμου μπορώ να την χαρακτηρίσω, καθώς σιγά μην διαγραφεί ο υπάνθρωπος αυτός από τον εν λόγω σύλλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχουν πάρα πολλές μαρτυρίες ανθρώπων που κατεβαίνουν σε πορείες εδώ και χρόνια, για κουκουλοφόρους με bluetooth μέσα απ' τις κουκούλες, να βγαίνουν απ' τις κλούβες, να συνομιλούν με αστυνομικούς στα στενά κ.α. Ανέτρεξτε αν θες σε ανάλογα λινκ με υλικό (τα οποία σίγουρα έχουν ποσταριστεί στο παρών θρεντ).
Εγώ έχω επιφυλάξεις ως προς τις καταστροφές των απλών μαγαζιών αυτές τις μέρες. Μήπως έγιναν σκόπιμα από κάποιους ώστε να στραφούν στο κυβερνών κόμμα και τις αρχές για βοήθεια; Γενικά δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, αναρχικοί πρεζάκηδες vs μπάτσων και την πληρώνει ο μεροκαματιάρης επιχειρηματίας (ιδιοκτήτης καταστήματος επί της Πατησίων π.χ.).
Και ναι, εγώ πιστεύω ξεκάθαρα πως οι περισσότεροι είναι ασφαλίτες με κουκούλες

Άλλωστε αυτοί που αποκαλούμε τόσα χρόνια "γνωστούς-αγνώστους" έχουν ως στόχο τράπεζες, κυβερνητικά κτήρια και μεγάλα πολυκαταστήματα.

Και επειδή δεν έχω εκφράσει άποψη όλες αυτές τις μέρες στο θέμα αυτό, αν και δεν είναι η κατάλληλη ώρα να το κάνω, θα πω δύο λόγια.
Είναι προφανής ο πόνος μου για την απώλεια του Αλέξανδρου, δεν το παρακάμπτω ως ευκόλως εννοούμενο διότι είναι κάτι τραγικό και πάρα πολύ στενόχωρο γεγονός.
Επίσης προφανής είναι και η οργή μου για τα ΜΜΕ, τα οποία συνεχώς προβάλλουν κατεστραμένες βιτρίνες στην Ερμού αντί να προβάλλουν τη φάτσα του γουρουνιού που σκότωσε το παιδί ώστε να έχουμε κι εμείς μια εικόνα να φέρνουμε στο μυαλό μας όταν νευριάζουμε. Όχι φυσικά πως είναι αμελητέες οι ζημιές οι οποίες προκλήθηκαν. Κάθε άλλο. Και για να εμβαθύνω λίγο ακόμα, λυπάμαι περισσότερο για τους ανθρώπους οι οποίοι εργάζονταν σε αυτά τα μαγαζιά. Οι αποζημιώσεις πάντως είναι απτές αν και σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκούν. Όταν όμως όλα αυτά προκλήθηκαν από άγνωστων στοιχείων και αγνώστου επαγγέλματος ανθρώπους (βλ. παραπάνω) με αφορμή την εν ψυχρώ δολοφονία ενός 16χρονου παιδιού, τότε μάλλον η θλίψη και η οδύνη για το Sprider στην Ερμού πρέπει να περιοριστεί λιγάκι από τη θλίψη και την αγανάκτηση για το δολοφονημένο αυτό παιδί.
Το κάθαρμα λοιπόν που εν ψυχρώ δολοφόνησε τον Αλέξανδρο (το αναφέρω συχνά εσκεμμένα, γιατί το ήδη έτοιμο και μαγειρεμένο αποτέλεσμα της βαλλιστικής πάει να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη) πάει να τη βγάλει καθαρή, μακάρι να βγω ψεύτης φυσικά, αλλά μου φαίνεται πως το όλο θέμα πάει για κουκούλωμα, και την αποπομπή του ανθρωπίσκου Κούγια στο πειθαρχικό συμβούλιο του δικηγορικού συλλόγου μόνο ως στάχτη στα μάτια του κόσμου μπορώ να την χαρακτηρίσω, καθώς σιγά μην διαγραφεί ο υπάνθρωπος αυτός από τον εν λόγω σύλλογο.

Η ιστορία διδάσκει, όχι η Εξουσία "αναζωογονείται" πάντα, μόνον απ' τις καταστροφές. Πρόχειρα παραδείγματα: το παρανάλωμα πυρός της Ρώμης, από τον Νέρωνα, η προβοκάτσια των Ναζί για να κτυπήσει την Πολωνία(1939), το Ολοκαύτωμα για να ιδρυθεί το Ισραήλ, η προβοκάτσια στο Γοργοπόταμο(μεταξύ κι άλλων) για να γίνει τελικά η Χούντα(1967), η απεργία των φορτηγατζήδων για να γίνει η Χούντα του Πινοσέτ (στη Χιλή),οι "καταστροφή των πύργων της 11 Σεπτεμβρίου" για να γίνει ο πόλεμος στο Αφγανιστάν-Ιράκ (και βλέπουμε) κλπ κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ναι και κάποιοι μαθητές μου βγήκαν όπως είπα...για χαβαλέ. Άστοχο δεν είναι καθόλου γιατί δυστυχώς μας δείχνει ότι τα 16χρονα δεν είναι τόσο συνειδητοποιημένα όσο νομίζουμε.
Άρα να δώσουμε την προσοχή μας σε αυτά τα παιδιά που βγήκαν στις πορείες για τον χαβαλέ.Ας δώσουμε την προσοχή μας στα καμένα μηχανήματα ανάληψης χρημάτων τραπεζών, στα κατεστραμμένα μαγαζιά που κάποια κακά παιδιά έκαναν.Ας το αντιμετωπίσουμε σα μια κρίση που θα περάσει.Είναι σαν ένα ''φαινόμενο''....δεν είναι τα αίτια των πράξεων μας τόσων χρόνων!!!!Είναι ένα φαινόμενο που προκλήθηκε από κάποια 15χρονα που δεν είναι συνειδητοποιημένα.....Ας γυρίσουμε στην όποια ζωή είχαμε πριν , γιατί βλέπουμε μόνο τα παιδιά του χαβαλέ.Μα τόσο κοντόφθαλμοι είμαστε τελικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Άρα να δώσουμε την προσοχή μας σε αυτά τα παιδιά που βγήκαν στις πορείες για τον χαβαλέ.Ας δώσουμε την προσοχή μας στα καμένα μηχανήματα ανάληψης χρημάτων τραπεζών, στα κατεστραμμένα μαγαζιά που κάποια κακά παιδιά έκαναν.Ας το αντιμετωπίσουμε σα μια κρίση που θα περάσει.Είναι σαν ένα ''φαινόμενο''....δεν είναι τα αίτια των πράξεων μας τόσων χρόνων!!!!Είναι ένα φαινόμενο που προκλήθηκε από κάποια 15χρονα που δεν είναι συνειδητοποιημένα.....Ας γυρίσουμε στην όποια ζωή είχαμε πριν , γιατί βλέπουμε μόνο τα παιδιά του χαβαλέ.Μα τόσο κοντόφθαλμοι είμαστε τελικά!!!

Παρακαλώ; Επειδή παρατήρησα την κατάσταση των 16-χρονών αυτό είναι κακό;
Μήπως τα 16-χρονα σπάνε τις βιτρίνες; Πολύ αμφιβάλω...
Είπα πουθενά ότι πρόκειται για 'φαινόμενο';
Για ηρέμησε σε παρακαλώ...

Μετά από τα πρόσφατα γεγονότα ξαφνικά όλοι και παντού έχουν αποκτήσει άποψη για τα πολιτικά τεκταινόμενα στην Ελλάδα. Από την μία αυτό είναι πολύ καλό μιας και επιτέλους ασχοληθήκαμε με τα προβλήματα της χώρας και αναρωτηθήκαμε σχετικά με το τι μας οδήγησε σε αυτή την κατάσταση. Από την άλλη βέβαια όταν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με τέτοια θέματα σίγουρα δεν μπορείς να έχεις μια σφαιρική άποψη. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν μιλάω για σένα negative που άλλωστε δεν ξέρω με τι έχεις ασχοληθεί, γενικά το λέω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Παρακαλώ; Επειδή παρατήρησα την κατάσταση των 16-χρονών αυτό είναι κακό;
Μήπως τα 16-χρονα σπάνε τις βιτρίνες; Πολύ αμφιβάλω...
Είπα πουθενά ότι πρόκειται για 'φαινόμενο';
Για ηρέμησε σε παρακαλώ...

Μετά από τα πρόσφατα γεγονότα ξαφνικά όλοι και παντού έχουν αποκτήσει άποψη για τα πολιτικά τεκταινόμενα στην Ελλάδα. Από την μία αυτό είναι πολύ καλό μιας και επιτέλους ασχοληθήκαμε με τα προβλήματα της χώρας και αναρωτηθήκαμε σχετικά με το τι μας οδήγησε σε αυτή την κατάσταση. Από την άλλη βέβαια όταν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ σου με τέτοια θέματα σίγουρα δεν μπορείς να έχεις μια σφαιρική άποψη. (Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν μιλάω για σένα negative που άλλωστε δεν ξέρω με τι έχεις ασχοληθεί, γενικά το λέω)

Δεν μίλησες για φαινόμενο αλλά μπορεί να βγει από τα συμφραζόμενα γιατί ζούμε περίοδο παραλόγου.Μη συνειδητοποιημένοι διαδηλωτές..άρα άσκοπες οι πορείες τους...άρα ας σταματήσουν ...
Αυτό λοιπόν που θα έπρεπε να μας απασχολεί από όλα αυτά που γίνονται είναι τα αίτια.Δεν χρειάζεται να έχεις ασχοληθεί.... απλά μια αυτοκριτική είναι μια καλή αρχή για όλους μας.Αν μείνουμε σε αυτό ...αν δηλαδή δούμε το δικό μας κομμάτι ,την δικιά μας ευθύνη έχουμε διανύσει την μισή απόσταση.Αν πάλι ασχοληθούμε με τα γύρω γύρω δεν θα το κάνουμε ποτέ.Είναι απλό και δεν χρειάζεται να έχεις ασχοληθεί με τέτοια θέματα.....πολιτικοκομματικά υποθέτω.
Με αυτήν την βάση λοιπόν μιλάω και όχι εν ονόματι κάποιων κομματικών πιστεύων ή συμφερόντων που δεν είχα πότε γιατί ποτέ δεν εντάχτηκα σε κάποιο κόμμα.Άπλα ψήφιζα.
Αναφέρομαι στην απλή καθημερινή ζωή όλων μας....στην νοοτροπία και την θέση που έχουμε στα πράγματα.Από το πως μας βλέπουμε μέχρι το πως αντιμετωπίζουμε τους άλλους.Κάτι δεν κάνουμε καλά ας το δούμε λοιπόν ανθρώπινα.
Υ.Γ.Θα σε στεναχωρήσω αλλά καταστροφές προκάλεσαν ποιο μικρά παιδιά και από 16χρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.


Κατάληψη στο στούντιο της ΝΕΤ την ώρα των μεσημεριανών ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δηλαδή με το να βγούμε στους δρόμους υποτίθεται ''αγωνιζόμαστε''?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δηλαδή με το να βγούμε στους δρόμους υποτίθεται ''αγωνιζόμαστε''?:confused:
Nαι.


Με ποιόν άλλον τρόπο δηλαδή;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.


μια "θεωρία" για το ποιοι τα σπάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ας βάλει κάποιος το video με το τραγούδι εχθές το " θα τα πάρω"

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ?

Τα επεισόδια στις φυλακές Δομοκού με τον ειδικό φρουρό που έκρυψε η κυβέρνηση. Γιατί χτύπησε τον συνάδελφό του και τους φρουρούς. Το ερώτημα που καίει, αν είναι ψυχωσικός ποιός του έδωσε όπλο;

Τα έκανε γης μαδιάμ μέσα στο κελί του

Ξεσηκώθηκαν οι φυλακές του Δομοκού όπου βρίσκεται, προφυλακισμένος, ο ειδικός φρουρός και κατηγορούμενος για το φόνο του 15χρονου Αλέξανδρου. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα κρατούμενοι και φύλακες άκουσαν φωνές και χτυπήματα από το κελί του Επαμεινώνδα Κορκωνέα και του συναδέλφου του, επίσης κατηγορούμενου, Βασίλη Σαραλιώτη.

Όταν οι φύλακες άνοιξαν την πόρτα του κελιού είδαν τον Κορκωνέα να χτυπά τον Σαραλιώτη και να του φωνάζει "Είσαι δαίμονας, θα σε ξορκίσω". Ζητούσε μάλιστα από όποιον τον πλησίαζε να γονατίσει και να πει το "Πάτερ ημών...". Μετά από μεγάλες προσπάθειες οι φύλακες κατάφεραν να απομακρύνουν τον Κορκωνέα που βρισκόταν σε κατάσταση αμόκ φωνάζοντας και βρίζοντας.

Για πολλές ώρες όλοι οι κρατούμενοι τον άκουγαν να φωνάζει "Το κελί είναι γεμάτο δαίμονες, δεν είμαι δολοφόνος". Αμέσως του χορηγήθηκαν ηρεμιστικά χάπια χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά, σύμφωνα με τις μαρτυρίες, ηρέμησε μετά τις 3 το πρωί.

Από τις φυλακές Δομοκού εστάλη σήμα προς το νοσοκομείο της Λαμίας προκειμένου ο ειδικός φρουρός να εξεταστεί από ψυχίατρο. Λίγα λεπτά αργότερα το σήμα ανακλήθηκε για να αποφευχθεί η δημοσιοποίηση του γεγονότος. Ακολούθησε μια σειρά τηλεφωνημάτων με τα οποία όλοι οι υπεύθυνοι ενημερώθηκαν με απόλυτη μυστικότητα.

Σήμερα ο ειδικός φρουρός δέχθηκε το επισκεπτήριο της οικογένειάς του και σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες ζήτησε από την διοίκηση των φυλακών να εξομολογηθεί σε ιερέα, όπως και έγινε.

Ήξεραν και του έδωσαν όπλο;

Αυτό είναι το βασικό ερώτημα που "τσουρουφλίζει" όλους εκείνους οι οποίοι έκριναν ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος μπορεί εκτελέσει κανονικά την υπηρεσία του ως ειδικός φρουρός και να κρατά όπλο. Κανείς δε μπορεί να γνωρίζει αν αυτό που συνέβη χθες στις φυλακές του Δομοκού ήταν αποτέλεσμα της τακτικής που ακολουθεί ο ειδικός φρουρός ή αν όντως πρόκειται για άνθρωπο με βαριά ψυχολογικά προβλήματα. Κανείς δεν μπορεί να απαντήσει γιατί κανείς δεν τον εξέτασε παρ' ότι το οικογενειακό του ιστορικό είναι γνωστό στην Ελλάδα. Από το απολογητικό υπόμνημα του ειδικού φρουρού μαθαίνουμε ότι και οι δύο αδελφές του, η μια δεν βρίσκεται πλέον στη ζωή, αντιμετώπιζαν ψυχολογικά προβλήματα. Με αυτό ως δεδομένο το ερώτημα που ανακύπτει είναι αν αυτός ο άνθρωπος εξετάστηκε ποτέ ή αν, ακόμα και μετά τη σύλληψή του, έπρεπε να ληφθούν μέτρα.

Στην άλλη πλευρά του νομίσματος βρίσκεται η χάραξη στρατηγικής από την πλευρά του να προκαλέσει σοβαρό επεισόδιο και να οδηγήσει σε συμπεράσματα που θα τον δείξουν ψυχοπαθή ή προβληματικό.

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά δύσκολα θα δοθούν μια και από χθες το βράδυ οι πάντες φοβήθηκαν την δημοσιοποίηση του επεισοδίου με το σκεπτικό ότι αν όντως πρόκειται για έναν άνθρωπο με τόσο σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα όλοι θα οδηγηθούν στο αυτονόητο, στην αποκάλυψη ότι για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε ότι το "γυμνό" κράτος έντυσε έναν προβληματικό άνθρωπο με τη στολή του ειδικού φρουρού και όπλισε το χέρι του.

πηγή: zougl@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δυστυχώς απ'όσο φαίνεται ο ειδικός φρουρός ήδη βρίσκεται στο δρόμο της "αθώωσής"του!!!
Αφού είδαν με το δικηγόρο του τον Κούγια πως όλες αυτές οι μ@λ@κίες που λένε τόσο καιρό δεν πείθουν κανένα, είπαν μάλλον να το παίξει τρελός!!!!
Κάτι τέτοιες στιγμές νιώθω άσχημα και λέω "κρίμα που δεν ισχύει πλέον η θανατική ποινή στη χώρα μου"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top